Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σίγουρα είναι μια ανακούφιση η μη μείωση των εισακτέων - είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει το υπουργείο για να μας "βοηθήσει" κάπως - αλλά δεν γνωρίζουμε αν αυτό θα είναι 2% ή 10% και όσο να'ναι, θέλεις να ξέρεις...
Προφανώς και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με το καινούριο, αλλά ένας μικρός παραγκωνισμός των αποφοίτων είναι νομίζω ξεκάθαρος. Δεν πειράζει, καλά τα νέα! Καλή επιτυχία παιδιά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω ότι ο Ιούνιος έχει αποκλειστεί. Πιστεύω ότι θα γίνουν αρχές Ιουλίου...
Μακάρι δηλαδή. Παιδιά, ως παλιά σάς το λέω, ποτέ δεν κάνει "κακό" μια παράταση. Θα πάτε με άλλον αέρα να γράψετε, θα είστε πιο σίγουροι.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Σίγουρα είναι μια ανακούφιση η μη μείωση των εισακτέων - είναι το λιγότερο που μπορεί να κάνει το υπουργείο για να μας "βοηθήσει" κάπως - αλλά δεν γνωρίζουμε αν αυτό θα είναι 2% ή 10% και όσο να'ναι, θέλεις να ξέρεις...
Προφανώς και δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με το καινούριο, αλλά ένας μικρός παραγκωνισμός των αποφοίτων είναι νομίζω ξεκάθαρος. Δεν πειράζει, καλά τα νέα! Καλή επιτυχία παιδιά
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νομίζω ότι ο Ιούνιος έχει αποκλειστεί. Πιστεύω ότι θα γίνουν αρχές Ιουλίου...
Μακάρι δηλαδή. Παιδιά, ως παλιά σάς το λέω, ποτέ δεν κάνει "κακό" μια παράταση. Θα πάτε με άλλον αέρα να γράψετε, θα είστε πιο σίγουροι.


Σαν Απόφοιτη του 14, ειχα πολλους συμμαθητες γνωστούς κτλ που έδωσαν το 16 .
Τα μονα παιδια που την "πατήσαν" ήταν αυτα που ηθελαν ιατρική .
Σε ολες τις αλλες σχολές εγινε το ελα να δεις.
Βαση 14.5 στις νόμικες με μεσα λατινικα κι βιολογία που ειναι τα "σιγουρακια" για βαθμό.
Ναι οκ τοτε θεωρητικά διαλεγες το πιο δύσκολο σύστημα με το να δωσεις με το παλιο και τώρα το πιο ευκολο αλλα πραγματικά ρε παιδιά πιστεύω θα υπάρχουν θέσεις να μπείτε όλοι .Οι πιο πολλοι απόφοιτοι του 19 έχουν παει με το νέο.
Θεσεις λιγες αλλα με λιγότερο ανταγωνισμό.
Αυτό να σκέφτεστε.
 

Elenii01

Νεοφερμένος

Η Elenii01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Σαν Απόφοιτη του 14, ειχα πολλους συμμαθητες γνωστούς κτλ που έδωσαν το 16 .
Τα μονα παιδια που την "πατήσαν" ήταν αυτα που ηθελαν ιατρική .
Σε ολες τις αλλες σχολές εγινε το ελα να δεις.
Βαση 14.5 στις νόμικες με μεσα λατινικα κι βιολογία που ειναι τα "σιγουρακια" για βαθμό.
Ναι οκ τοτε θεωρητικά διαλεγες το πιο δύσκολο σύστημα με το να δωσεις με το παλιο και τώρα το πιο ευκολο αλλα πραγματικά ρε παιδιά πιστεύω θα υπάρχουν θέσεις να μπείτε όλοι .Οι πιο πολλοι απόφοιτοι του 19 έχουν παει με το νέο.
Θεσεις λιγες αλλα με λιγότερο ανταγωνισμό.
Αυτό να σκέφτεστε.
Γιατί είχε γίνει αυτό τότε; Δεν υποτίθεται ότι έδωσαν ένα ποσοστό θέσεων ανάλογο των αιτήσεων με το παλαιό σύστημα; τι είχε γίνει;
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Γιατί είχε γίνει αυτό τότε; Δεν υποτίθεται ότι έδωσαν ένα ποσοστό θέσεων ανάλογο των αιτήσεων με το παλαιό σύστημα; τι είχε γίνει;
Είχε δωθεί ποσοστό ανάλογα με τον αριθμό υποψηφίων αλλά επειδή έδιναν 6 μαθήματα αντί για 4 μάλλον οι περισσότεροι δεν δήλωσαν με παλιό εκτός από τους άριστους οι οποίοι μπορούσαν να γράψουν 2 20άρια σίγουρα. Τελικά μόνο ιατρικές, οδοντιατρικές, φαρμακευτικές αυξήθηκαν και οι υπόλοιπες βάσεις έπιασαν πάτο.
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Στην εκθεση και στα αρχαια αγνωστο που να δωσω πιο πολυ εμφαση;
Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Elel

Νεοφερμένος

Η Elel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σου! Η αλήθεια είναι ότι σε αυτά τα Μαθήματα δεν υπάρχουν sos, είναι δύσκολο να προβλέψεις τι θα ζητηθεί και με ποιον τρόπο. Όσον αφορά την έκθεση θεωρώ ότι αν ξέρεις καλά την θεωρία(κειμενικοί δεικτες, πρόσωπά, ύφος,εκφραστικά μέσα κτλ) μπορείς να ανταποκριθείς. Σχετικά με το άγνωστο κάνε πολύ εξάσκηση σε άγνωστα κείμενα και ,δεδομένου ότι τις προηγούμενες χρονιές δεν ζητουσαν ακραια πράγματα στην γραμματική και το συντακτικο, θα σου προτεινα να εστιάσεις την προσοχή σου σε απλά απλά βασικά γραμματικά/συντακτικά φαινόμενα πχ. Αοριστοι β', αρχικοί χρόνοι ανωμάλων, υποθετικοι λόγοι, δευτερεύουσες και τετοια☺️
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Στην εκθεση και στα αρχαια αγνωστο που να δωσω πιο πολυ εμφαση;
Ευχαριστω εκ των προτερων
Για την έκθεση δεν χρειάζεται να δώσεις έμφαση σε κάτι, καλό να κάνεις κριτήρια αρκετά συχνά και να πιάνεις κάθε είδους ασκήσεων και και θεμάτων, αν και είναι δύσκολο να τα διορθώνεις μετά αν δεν έχεις κάποιον άλλον που να σου τα διορθώνει αξιόπιστα. Επίσης όταν έδινα μου λένε πάντα να διαβάζω τις εκφωνήσεις πάρα πολύ καλά ειδικά στην έκθεση, διότι η μία λέξη στην εκφώνηση αλλάζει το ζητούμενο. Καλό διάβασμα και καλή επιτυχία.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπερα ειμαι μαθητρια τριτης λυκειου και αυτο που εχω να προτεινω στο υπουργειο ειναι να εχουμε ελευθερη προσβαση στις σχολες με κριτηριο ομως το απολυτηριο λυκειου...δεν γινεται να μας εχουν σαν μπαλακι πινγκ πονγκ να μην μας λενε ξεκαθαρα τι θα γινει αν θα μειωσουν υλη και ποια κεφαλαια θα ναι...ελεος κατι πρεπει να γινει εγκαιρως!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Κοριτσακί μου καλό δεν θα έχεις και δεν είναι δίκαιο να έχεις ελεύθερη πρόσβαση στις σχολές. Lets do some math shall we? *Χωρις βλάβη της γενικότητας*

Έστω λοιπόν οτι αποφασίζουμε να καταργήσουμε τις βάσεις σχολών και ο καθένας ανάλογα με τον βαθμό απολυτήριου θα μπορεί να μπει στην σχολή που του αξίζει. (Με άλλα λογιά όλα τα σχολεία αρχίζουν και χαρίζουν βαθμούς...)
Έστω τώρα οτι υπάρχουν γύρω στα 50 ιδιωτικά σχολεία(στανταράκι είναι πάνω απο 100 αλλά δεν χρειάζονται)στα οποία οι μαθήτες γ λυκείου παίρνουν 19-20 ΜΟ(μεταξύ μας αυτό γίνεται παντου και όχι μονο στα ιδιωτικά) και 100 φροντιστήρια(μην βαλούμε τον πραγματικό αριθμό δεν χωράει στην οθόνη!)
Αν από αυτά τα σχολεία έχουμε σε κάθε τάξη 15 παιδιά από τα οποία μόνο 4 θέλουν ηλεκτρολόγων μηχανικών και απο τα φροντιστήρια+ιδιαίτερα να πουμε 1000 τότε έχουμε εναν αριθμό υποψηφίων μόνο για σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών που ξεπερνάει τα 3000 (15*(100+50)+1000=3250 για την ακρίβεια).
Αν λοιπόν από αυτά ΜΟΝΟ 500 βάλουν πρώτη επιλόγη Μετσόβιο (πράγμα αδυνάτον) τότε πως ακριβώς θα διαμορφώσει βαση το Πανεπιστημίο; Έχοντας υπόψιν οτι και οι 500 μαθήτες αυτοί είναι άριστοι με τους ίδιους βαθμούς τι ακριβώς θα γίνει; Αφου το υπουργείο λεει ξεκαθάρα πως ο μαθήτης θα περάσει όπως του αξίζει γιατί λοιπόν δεν θα μπει Μετσόβιο;

Μην αρχίσω καν να λεω για το πόσο άδικο είναι αυτό για παιδιά που κάθονται και διαβάζουν και δεν είναι αραλίκι και instagram 24/7... Δεν φτάνει που μας ξεφτιλίσαν την ύλη στην μαθηματικά (και κατ'επέκταση σε όλα τα μαθήματα) θέλεις να μην δώσουμε ΚΑΝ; Μήπως θέλεις να μην σπουδάσεις καν και να σου δώσουμε έτοιμη δουλεία στην google? Ελέος πια με άτομα που τα θέλουν όλα έτοιμα σε χρυσό πιάτο... Και εγώ φετος δίνω και είναι ντροπή να ζητάς κάτι τετοιό ενώ έχουμε "διακοπές" 2 μήνες + και 20-50% μείωση της ύλης...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Αρα αν δεν ανοίξουν τα σχολεια παμε για 22/29
αν ανοίξουν απο 31 κι μετά Ιουλίου.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:




Αρα αν δεν ανοίξουν τα σχολεια παμε για 22/29
αν ανοίξουν απο 31 κι μετά Ιουλίου.
τουλαχιστον εχει αποκλειστει το 6-10 Ιουνιου
 
Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
22 η 29 ιουνιου σας το χα πει εδω και παρα πολυ καιρο :P
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
22 η 29 ιουνιου σας το χα πει εδω και παρα πολυ καιρο :P

όταν το ειδα λεω τι φαση, medium 😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
όταν το ειδα λεω τι φαση, medium 😅
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

να πανε 29 τουλαχιστον.
@valantis21 22 ή 29? τι μαντευεις?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
να πανε 29 τουλαχιστον.
@valantis21 22 ή 29? τι μαντευεις?


Πάντως 22 Ιουνίου ειναι μονο 12 μερες μετά την κανονική τους έναρξη, το οποίο το θεωρούσα απίθανο😅
Εγω εξ αρχης υπολόγιζα στο μυαλό μου η τελη τελη Ιουνίου( 29) η αρχές Ιουλίου .....
Ολα θα εξαρτηθούν απο το ποτε θα ανοίξουν τα σχολεια , δηλαδη απο τους ειδικούς.
Τυπικα πρπεει να ανοίξουν για την γ Λύκειου.
Νομίζω απο αυτο θα κριθεί το 22 η το 29.
Εγω πλεον το δεσα συναίσθηματικα για 22 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Για να σκέφτονται τοσο πολυ πως θα γίνουν(τοσα πολλα μέτρα που θέλουν να πάρουν) μαζι με την μείωση της υλης δείχνει οτι πραγματικά το πανε για οσο πιο νωρίς γίνεται.
Ό.τι κι να γινει μην ανησυχήσεις είμαι σίγουρη ο.τι θα τα πας τλειεα :)
Δεν έχεις καλύψει την υλη;
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Πάντως 22 Ιουνίου ειναι μονο 12 μερες μετά την κανονική τους έναρξη, το οποίο το θεωρούσα απίθανο😅
Εγω εξ αρχης υπολόγιζα στο μυαλό μου η τελη τελη Ιουνίου( 29) η αρχές Ιουλίου .....
Ολα θα εξαρτηθούν απο το ποτε θα ανοίξουν τα σχολεια , δηλαδη απο τους ειδικούς.
Τυπικα πρπεει να ανοίξουν για την γ Λύκειου.
Νομίζω απο αυτο θα κριθεί το 22 η το 29.
Εγω πλεον το δεσα συναίσθηματικα για 22 να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Για να σκέφτονται τοσο πολυ πως θα γίνουν(τοσα πολλα μέτρα που θέλουν να πάρουν) μαζι με την μείωση της υλης δείχνει οτι πραγματικά το πανε για οσο πιο νωρίς γίνεται.
Ό.τι κι να γινει μην ανησυχήσεις είμαι σίγουρη ο.τι θα τα πας τλειεα :)
Δεν έχεις καλύψει την υλη;
την υλη την εχω καλυψει σχεδον ολη. Μου εχουν μεινει μικροπραγματα και καποιες σελιδες στην ιστορια που χτυπαω το κεφαλι μου να τα βγαλω.
Εγω διαβαζω σαν να δίνω 1 Ιουνιου να τελειωνω να μου δινω παραπανω φόρα, να ειμαι πιο συγκεντρωμενη.
Σε ευχαριστω πολύ! Μακαρι να τα παμε καλα και να περασουμε εκει που θελουμε. Τωρα και με μειωμενη υλη εχεις απλετο χρονο να συγκεντρωθεις σε κομματια που τυχον σε δυσκολευουν και φυσικα οι επαναληψεις νομιζω είναι πιο ευκολες τωρα
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα,
έδωσα πανελλήνιες το 2007 από τεχνολογική κατεύθυνση και αποφάσισα να δώσω ξανά πανελλήνιες φέτος (κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών), αλλά το αποφάσισα κάπως αργά, μόλις πριν 1-1.5 μήνα.Με ιστορία, κοινωνιολογία και έκθεση εντάξει, αλλά δυσκολεύομαι λίγο με τα αρχαία. Στο σχολείο γενικά τα πήγαινα καλά αλλά από τότε δεν έχω ασχοληθεί ξανά. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω την δυνατότητα να κάνω μαθήματα. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω, τι να προσέξω ώστε να μπορέσω να γράψω κάτι? Δεν στοχεύω στο 20 και ξέρω ότι θα είναι δύσκολο, ωστόσο θέλω να κάνω μια προσπάθεια. Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Καλησπέρα,
έδωσα πανελλήνιες το 2007 από τεχνολογική κατεύθυνση και αποφάσισα να δώσω ξανά πανελλήνιες φέτος (κατεύθυνση Ανθρωπιστικών Σπουδών), αλλά το αποφάσισα κάπως αργά, μόλις πριν 1-1.5 μήνα.Με ιστορία, κοινωνιολογία και έκθεση εντάξει, αλλά δυσκολεύομαι λίγο με τα αρχαία. Στο σχολείο γενικά τα πήγαινα καλά αλλά από τότε δεν έχω ασχοληθεί ξανά. Το θέμα μου είναι ότι δεν έχω την δυνατότητα να κάνω μαθήματα. Μήπως θα μπορούσατε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω, τι να προσέξω ώστε να μπορέσω να γράψω κάτι? Δεν στοχεύω στο 20 και ξέρω ότι θα είναι δύσκολο, ωστόσο θέλω να κάνω μια προσπάθεια. Κάθε συμβουλή δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :)
Καλή επιτυχία Steffie!! :) Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω σχετικά με τα αρχαία, αλλά θα ήθελα να σημειώσω ότι κι εγώ έδωσα το 2007 από τεχνολογική, και τελικά ξανά έδωσα πέρυσι το 2019 πάλι πανελλήνιες για τη σχολή που ήθελα (από οικονομία και πληροφορικής όμως, που είναι το αντίστοιχο της τεχνολογικής). Έχουμε πολλές - κυρίως - μαθήτριες και κοπέλες απόφοιτες που ξανά δίνουν, της ανθρωπιστικών εδώ στο iSchool, θα σου πουν τη γνώμη τους ;)

Καλή επιτυχία και πάλι!
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλή επιτυχία Steffie!! :) Δεν μπορώ να σε διαφωτίσω σχετικά με τα αρχαία, αλλά θα ήθελα να σημειώσω ότι κι εγώ έδωσα το 2007 από τεχνολογική, και τελικά ξανά έδωσα πέρυσι το 2019 πάλι πανελλήνιες για τη σχολή που ήθελα (από οικονομία και πληροφορικής όμως, που είναι το αντίστοιχο της τεχνολογικής). Έχουμε πολλές - κυρίως - μαθήτριες και κοπέλες απόφοιτες που ξανά δίνουν, της ανθρωπιστικών εδώ στο iSchool, θα σου πουν τη γνώμη τους ;)

Καλή επιτυχία και πάλι!

Σε ευχαριστώ πολύ. Τι σχολή πέρασες?
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top