Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
με το παλαιο!


Λοιποννν έχουμε κι λεμε :)
θα σου ζητηθεί η εισαγωγή σε Σ/Λ.
Παρολαυτα παλι απαιτεί πολυ καλο διάβασμα γιατί ρωτάνε και λεπτομερείες εκτός απο ιδέες.
Μαθε τα καλα δηλαδη .
Μετά δεν θελει μετάφραση στο γνωστό.Αλλα παλι πρεπει να την ξέρεις.Σε αυτό δεν ειμαι σίγουρη αλλα λογικά χωρις την μτφ επειδή ζητανε απόδοση νοήματος θα ναι 4 θέματα.
Δηλαδή όπως το θυμοσουν 3 ερμηνευτικές κι μια απόδοση νοήματος ( σε αυτο μπορεί να κάνω λαθος😅).
Απο εκει κι περα θα πρέπει να ξέρεις ομορριζα για τις λέξεις που θα σου ζητηθούν .
Μετα το άγνωστο εχει 3-6 σειρες μετάφρασης, ερωτηση για το νόημα του κειμένου, συντακτικό , ονομαστικούς κι γραμματικόυς τύπους κι φαινόμενα.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
καλησπερα! επειδη και εγω ειχα δωσει το 2007 μπορει καποιος να μου πει τι αλλαγες υπαρχουν στο γνωστο στα αρχαια;την εισαγωγη την μαθαινουμε; οταν εδινα ηταν στανταρ μια ερωτηση παπαγαλια απο εισαγωγη και 3 ερμηνευτικες και μεταφραση γνωστου..τι ισχυει τωρα?
Σου εστειλα αναλυτικο πμ για το ΝΕΟ συστημα. Αν δινεις με το παλιο, πρεπει να δεις την υλη που ισχυε περυσι (ΦΕΚ 2018-19) καθως σ αυτη ακριβως θα εξεταστεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Λοιποννν έχουμε κι λεμε :)
θα σου ζητηθεί η εισαγωγή σε Σ/Λ.
Παρολαυτα παλι απαιτεί πολυ καλο διάβασμα γιατί ρωτάνε και λεπτομερείες εκτός απο ιδέες.
Μαθε τα καλα δηλαδη .
Μετά δεν θελει μετάφραση στο γνωστό.Αλλα παλι πρεπει να την ξέρεις.Σε αυτό δεν ειμαι σίγουρη αλλα λογικά χωρις την μτφ επειδή ζητανε απόδοση νοήματος θα ναι 4 θέματα.
Δηλαδή όπως το θυμοσουν 3 ερμηνευτικές κι μια απόδοση νοήματος ( σε αυτο μπορεί να κάνω λαθος😅).
Απο εκει κι περα θα πρέπει να ξέρεις ομορριζα για τις λέξεις που θα σου ζητηθούν .
Μετα το άγνωστο εχει 3-6 σειρες μετάφρασης, ερωτηση για το νόημα του κειμένου, συντακτικό , ονομαστικούς κι γραμματικόυς τύπους κι φαινόμενα.
Αληθεια εχει αποδοση νοηματος? Δεν το ειχα παρει χαμπαρι :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Σου εστειλα αναλυτικο πμ για το ΝΕΟ συστημα. Αν δινεις με το παλιο, πρεπει να δεις την υλη που ισχυε περυσι (ΦΕΚ 2018-19) καθως σ αυτη ακριβως θα εξεταστεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αληθεια εχει αποδοση νοηματος? Δεν το ειχα παρει χαμπαρι :)


Ναι κι στη μετάφραση στο άγνωστο εχει ερώτηση κατανόησης αλλα μαλλον ρωτας για το γνωστό.
Τωρα στο γνωστό, ειπα μπορει να κανω λάθος😅
Να ας πουμε με βαση τα περσινά θέματα το Β1 αντιστοιχεί σε απόδοση νοήματος, δηλαση πρεπει να ξέρεις τι μεταφράζεις , αρα υποθέτω παντα η πρωτη ερώτηση σε κατι τέτοιο θα κινείται.Κατανοηση ουσιστικα του αρχαίου.
Επισης ξέχασα να αναφέρω το παράλληλο κείμενο γιατι νομιζα το ειχαμε μονο στο νεο.
Γενικά απο οτι καταλαβα η δομη θα ειναι η ιδια, η υλη αλλαξε μονο.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Ναι κι στη μετάφραση στο άγνωστο εχει ερώτηση κατανόησης αλλα μαλλον ρωτας για το γνωστό.
Τωρα στο γνωστό, ειπα μπορει να κανω λάθος😅
Να ας πουμε με βαση τα περσινά θέματα το Β1 αντιστοιχεί σε απόδοση νοήματος, δηλαση πρεπει να ξέρεις τι μεταφράζεις , αρα υποθέτω παντα η πρωτη ερώτηση σε κατι τέτοιο θα κινείται.Κατανοηση ουσιστικα του αρχαίου.
Επισης ξέχασα να αναφέρω το παράλληλο κείμενο γιατι νομιζα το ειχαμε μονο στο νεο.
Γενικά απο οτι καταλαβα η δομη θα ειναι η ιδια, η υλη αλλαξε μονο.
Γμτ, δεν εχω δωσει πολλη βαση στις μεταφρασεις. Εχεις δικιο ομως, υπαρχει αυτος ο τυπος ερωτησης. Παλι καλα που μου το επισημανες. Θενξ Αλιζουλα :)
 

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από καιρό μπήκα εδώ . Δίνει συγγενικό μου πρόσωπο πανελλαδικές και άρχισα να θυμάμαι τα δικά μου όταν έδινα το 2010.

Να θυμάστε ένα πράγμα οι πανελλαδικές είναι απλά ένα σύστημα εξετάσεων. Όταν μπείτε πανεπιστημίο και συνεχίσετε γενικά τις σπουδές σας οι εξετάσεις των πανελλαδικών δεν είναι τίποτα. Σίγουρα όμως σε βάζουν μια διαδικασία οργάνωσης, συντονισμού και να ξέρεις τι κάνεις.

Το πιο θετικό στις πανελλαδικές ειναι ότι πιστεύω ακράδαντα στο αδιάβλητο των εξετάσεων και θα παρατηρήσετε αργότερα ότι ίσως και να ειναι από τους λίγους αδιάβλητους θεσμους στην Ελλάδα.

Επίσης ο,τι διαβάζεις γράφεις. Έδωσα δύο φορές , την πρώτη πατωσα γιατί δεν είχα διαβάσει και τη δεύτερη που διάβασα έγραψα πολύ καλά. Δεν πιστεύω σε αδικίες και άγχος γιατί με τις δύο φορές που έδωσα αντιλήφθηκα ότι το τί αποτελέσμα θα βγεί εξαρτάται από εσένα και μόνο.

Οπότε μη σας πιάσει κανένας πανικός, αν διαβάζετε σωστά με το που σας δώσουν τα θέματα θα αρχίσετε να γράφετε σαν να είναι τεστ.

Σε περίπτωση που δε γράψετε όσο θέλετε κοιτάξτε εναλλακτικές και παραπλήσιες σχολές , μπορεί να σας εκπλήξει το πόσο καλό πρόγραμμα σπουδών έχουν. Αν και με τις εναλλακτικές δε σας αρέσει και πάλι , δικιά μου γνώμη να ξαναδώσετε όσο και αν αυτό που λέω ακούγεται κάπως. Αν η σχολή δε σας αρέσει δε θα βγούνε τα 4 χρόνια.

Καλή δύναμη!
 

sofia!

Νεοφερμένος

Η sofia! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Λοιποννν έχουμε κι λεμε :)
θα σου ζητηθεί η εισαγωγή σε Σ/Λ.
Παρολαυτα παλι απαιτεί πολυ καλο διάβασμα γιατί ρωτάνε και λεπτομερείες εκτός απο ιδέες.
Μαθε τα καλα δηλαδη .
Μετά δεν θελει μετάφραση στο γνωστό.Αλλα παλι πρεπει να την ξέρεις.Σε αυτό δεν ειμαι σίγουρη αλλα λογικά χωρις την μτφ επειδή ζητανε απόδοση νοήματος θα ναι 4 θέματα.
Δηλαδή όπως το θυμοσουν 3 ερμηνευτικές κι μια απόδοση νοήματος ( σε αυτο μπορεί να κάνω λαθος😅).
Απο εκει κι περα θα πρέπει να ξέρεις ομορριζα για τις λέξεις που θα σου ζητηθούν .
Μετα το άγνωστο εχει 3-6 σειρες μετάφρασης, ερωτηση για το νόημα του κειμένου, συντακτικό , ονομαστικούς κι γραμματικόυς τύπους κι φαινόμενα.
ευτυχως δεν θελει παπαγαλια η εισαγωγη!!
ευχαριστώ! καλη επιτυχια σ ευχομαι!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Γνωρίζει κάποιος κάποια σελιδα που να ειναι συγκεντρωμένη ΟΛΗ η θεωρία οσον αφορα το κομμάτι της έκθεσης;
Γιατι πολλες έχουν μονο τα πιο χτυπητά.
Ευχαριστώ πολύ :)
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωρίζει κάποιος κάποια σελιδα που να ειναι συγκεντρωμένη ΟΛΗ η θεωρία οσον αφορα το κομμάτι της έκθεσης;
Γιατι πολλες έχουν μονο τα πιο χτυπητά.
Ευχαριστώ πολύ :)


Αυτό λες;
 

Iknowyou

Νεοφερμένος

Ο Iknowyou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους και σε ολες

Ειμαι φοιτητης Ιατρικής στην Αθηνα και αντι να ειμαι χαρούμενος και ευτυχισμένος..ενώ πολλά παιδιά στην ελλάδα το κυνηγούν ..εγώ θελω ΣΣΑΣ Ιατρική στην Θεσσαλονίκη.Το θέμα ειναι οτι μπηκα απο ΕΠΑΛ και δεν μπορω να κανω 10% ή κατι τετοιο για να παω στην ΣΣΑΣ αλλά πρεπει να ξαναδώσω πανελλήνιες. Στο 1ο εξαμηνο περασα 5/6 μαθήματα με πανω απο 7 και γενικά δεν ειναι κατι δυσκολο οσο αναφορα τα κενα του λυκειου καθως οι καθηγητες τα κανουν ολα απο την αρχη.

Τωρα βρισκομαι σε αδιεξοδο ωστοσο γιατι συνειδητοποιησα πολυ αργα οτι θελω να περασω ΣΣΑΣ . Ετσι δεν προλαβαινω να διαβασω για πανελλήνιες και να γραψω πανω απο 19 σχεδον σε ολα τα μαθήματα μεσα στους υπολοιπους 2 μήνες, που σημαινει οτι πρεπει να το μεταφερω για του χρονου.

Ωστοσο ετσι θα χάσω 2 χρονια απο το πανεπιστημιο και αν προσθεσεις και τα 6 χρονια της σχολης (ειτέ μπω ΣΣΑΣ είτε οχι) θα τελειώσω 2 χρονια αργότερα απο την γενιά μου ..δηλαδή 2027..Ρωτησα στην ΣΣΑΣ και μου ειπαν πως ακομα και ολα τα μαθηματα να σου αναγνωριστουν απο 1ο ετος στο ΕΚΠΑ , θα χρειαστεί να κατσω το 1ο ετος στη ΣΣΑΣ γιατι υπαρχει και η στρατιωτικη εκπαιδευση!!

Απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας..κι οποιος εχει καποια προταση για το πως πρεπει τελικα να προχωρησω καλοδεχουμενη..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης θελω να προσθέσω πως εννοω οτι πρεπει να ξαναδώσω πανελλήνιες απο ΓΕΛ θετικής
 
Τελευταία επεξεργασία:

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους και σε ολες

Ειμαι φοιτητης Ιατρικής στην Αθηνα και αντι να ειμαι χαρούμενος και ευτυχισμένος..ενώ πολλά παιδιά στην ελλάδα το κυνηγούν ..εγώ θελω ΣΣΑΣ Ιατρική στην Θεσσαλονίκη.Το θέμα ειναι οτι μπηκα απο ΕΠΑΛ και δεν μπορω να κανω 10% ή κατι τετοιο για να παω στην ΣΣΑΣ αλλά πρεπει να ξαναδώσω πανελλήνιες. Στο 1ο εξαμηνο περασα 5/6 μαθήματα με πανω απο 7 και γενικά δεν ειναι κατι δυσκολο οσο αναφορα τα κενα του λυκειου καθως οι καθηγητες τα κανουν ολα απο την αρχη.

Τωρα βρισκομαι σε αδιεξοδο ωστοσο γιατι συνειδητοποιησα πολυ αργα οτι θελω να περασω ΣΣΑΣ . Ετσι δεν προλαβαινω να διαβασω για πανελλήνιες και να γραψω πανω απο 19 σχεδον σε ολα τα μαθήματα μεσα στους υπολοιπους 2 μήνες, που σημαινει οτι πρεπει να το μεταφερω για του χρονου.

Ωστοσο ετσι θα χάσω 2 χρονια απο το πανεπιστημιο και αν προσθεσεις και τα 6 χρονια της σχολης (ειτέ μπω ΣΣΑΣ είτε οχι) θα τελειώσω 2 χρονια αργότερα απο την γενιά μου ..δηλαδή 2027..Ρωτησα στην ΣΣΑΣ και μου ειπαν πως ακομα και ολα τα μαθηματα να σου αναγνωριστουν απο 1ο ετος στο ΕΚΠΑ , θα χρειαστεί να κατσω το 1ο ετος στη ΣΣΑΣ γιατι υπαρχει και η στρατιωτικη εκπαιδευση!!

Απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας..κι οποιος εχει καποια προταση για το πως πρεπει τελικα να προχωρησω καλοδεχουμενη..

Καλησπέρα,
η άποψη μου είναι ότι αφού δεν σου αρέσει στη σχολή που είσαι καλό είναι να προσπαθήσεις για να περάσεις σε αυτή που θέλεις κι ας μείνεις πίσω. Για φέτος έχουν τελειώσει οι αιτήσεις για τις πανελλήνιες (εκτός αν έχουν δώσει κάποια παράταση που δεν ξέρω). Διάβασε καλά για του χρόνου, ωστόσο μην αφήσεις τελείως τη σχολή σου. Σε περίπτωση που κάτι δεν πάει όπως το ήθελες να μην φορτωθείς επιπλέον στη σχολή τα επόμενα χρόνια που σίγουρα θα είναι πιο δύσκολα. Εγώ πάντως στη θέση σου θα έδινα ξανά για να πετύχω το στόχο μου. Το κάνω ήδη με κάποια χρόνια καθυστέρηση. Έχω τελειώσει μια σχολή η οποία δεν μου ήταν αδιάφορη αλλά ούτε και το καλύτερο μου, αλλά τώρα αποφάσισα να κάνω κάτι που μου αρέσει αρκετά περισσότερο. Στην δική σου όμως περίπτωση είναι διαφορετικά γιατί είναι ιατρική, δεν είναι κάποια πιο εύκολη σχολή ή με λιγότερα χρόνια. Καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις!!
 

Iknowyou

Νεοφερμένος

Ο Iknowyou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα,
η άποψη μου είναι ότι αφού δεν σου αρέσει στη σχολή που είσαι καλό είναι να προσπαθήσεις για να περάσεις σε αυτή που θέλεις κι ας μείνεις πίσω. Για φέτος έχουν τελειώσει οι αιτήσεις για τις πανελλήνιες (εκτός αν έχουν δώσει κάποια παράταση που δεν ξέρω). Διάβασε καλά για του χρόνου, ωστόσο μην αφήσεις τελείως τη σχολή σου. Σε περίπτωση που κάτι δεν πάει όπως το ήθελες να μην φορτωθείς επιπλέον στη σχολή τα επόμενα χρόνια που σίγουρα θα είναι πιο δύσκολα. Εγώ πάντως στη θέση σου θα έδινα ξανά για να πετύχω το στόχο μου. Το κάνω ήδη με κάποια χρόνια καθυστέρηση. Έχω τελειώσει μια σχολή η οποία δεν μου ήταν αδιάφορη αλλά ούτε και το καλύτερο μου, αλλά τώρα αποφάσισα να κάνω κάτι που μου αρέσει αρκετά περισσότερο. Στην δική σου όμως περίπτωση είναι διαφορετικά γιατί είναι ιατρική, δεν είναι κάποια πιο εύκολη σχολή ή με λιγότερα χρόνια. Καλή επιτυχία σε ότι κι αν κάνεις!!
Εχω κανει ηδη αιτηση ..απλα διαπιστωσα πως δεν προλαβαινω σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να τα καταφερω..υπολογιζα οτι οι πανελληνιες θα πανε για σεπτεμβριο αλλα τελικα φαινεται πως θα γινουν τελη ιουνιου.

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ για την απαντησή σουυυ και ευχομαι και σε σενα να πετυχεις τους στοχους σου
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εχω κανει ηδη αιτηση ..απλα διαπιστωσα πως δεν προλαβαινω σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να τα καταφερω..υπολογιζα οτι οι πανελληνιες θα πανε για σεπτεμβριο αλλα τελικα φαινεται πως θα γινουν τελη ιουνιου.

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ για την απαντησή σουυυ και ευχομαι και σε σενα να πετυχεις τους στοχους σου

Ωραία! Επειδή δεν ξέρω το επίπεδο σου δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πιάσεις το στόχο σου. Ωστόσο δεν χάνεις τίποτα αν κάνεις την προσπάθεια σου! Δες το και σαν ένα τεστ να δεις που βρίσκεσαι και τι διάβασμα μπορεί να χρειάζεσαι ακόμα.
 

Iknowyou

Νεοφερμένος

Ο Iknowyou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ωραία! Επειδή δεν ξέρω το επίπεδο σου δεν ξέρω κατά πόσο μπορείς να πιάσεις το στόχο σου. Ωστόσο δεν χάνεις τίποτα αν κάνεις την προσπάθεια σου! Δες το και σαν ένα τεστ να δεις που βρίσκεσαι και τι διάβασμα μπορεί να χρειάζεσαι ακόμα.

Ναι αλλα δεν μπορω ταυτοχρονα να διαβαζω για πανελληνιες και για το β εξάμηνο ταυτοχρονα..και αυτο ειναι το διλλημα..δεν μπορω να τα κανω και τα δυο ταυτοχρονα..οποτε ή θα διαβασω για πανελλήνιες ή για την σχολή.

Αν δεν μπω στη ΣΣΑΣ φέτος ή του χρόνου..θα βρεθώ στο 3ο έτος της ιατρικής και να χρωστάω ολο το 2ο έτος και το β εξάμηνο
 

jimis2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jimis2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Εχω κανει ηδη αιτηση ..απλα διαπιστωσα πως δεν προλαβαινω σε τοσο μικρο χρονικο διαστημα να τα καταφερω..υπολογιζα οτι οι πανελληνιες θα πανε για σεπτεμβριο αλλα τελικα φαινεται πως θα γινουν τελη ιουνιου.

Σε καθε περιπτωση ευχαριστω πολυ για την απαντησή σουυυ και ευχομαι και σε σενα να πετυχεις τους στοχους σου
Πιστεύω είναι αρκετά δύσκολο να μπορέσεις να γράψεις καλά μέσα σε 2-2.5 μήνες και το γεγονός ότι δεν μείωσαν την ύλη από τον τομέα σου, το θεωρώ μεγάλη αδικία για αυτούς που δίνουν φέτος. Βέβαια, αν θέλεις τόσο πολύ να ακολουθήσεις τον στόχο σου, πιστεύω αξίζει να δώσεις και φέτος, ακόμα και με τον σύντομο χρόνο προετοιμασίας που έχεις. Έχεις επίσης αρκετό χρόνο φέτος να αποφασίσεις αν θες να φύγεις από Ιατρική Αθήνας ή να μείνεις διότι είσαι ακόμα νέος/νέα και η ο στόχος σου μπορεί να αλλάξει ξανά σε κάποιους μήνες γι'αυτό και δεν είναι σωστό να λές για χαμένα έτη εφόσον ακολουθείς τους στόχους σου.
 

Iknowyou

Νεοφερμένος

Ο Iknowyou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Πιστεύω είναι αρκετά δύσκολο να μπορέσεις να γράψεις καλά μέσα σε 2-2.5 μήνες και το γεγονός ότι δεν μείωσαν την ύλη από τον τομέα σου, το θεωρώ μεγάλη αδικία για αυτούς που δίνουν φέτος. Βέβαια, αν θέλεις τόσο πολύ να ακολουθήσεις τον στόχο σου, πιστεύω αξίζει να δώσεις και φέτος, ακόμα και με τον σύντομο χρόνο προετοιμασίας που έχεις. Έχεις επίσης αρκετό χρόνο φέτος να αποφασίσεις αν θες να φύγεις από Ιατρική Αθήνας ή να μείνεις διότι είσαι ακόμα νέος/νέα και η ο στόχος σου μπορεί να αλλάξει ξανά σε κάποιους μήνες γι'αυτό και δεν είναι σωστό να λές για χαμένα έτη εφόσον ακολουθείς τους στόχους σου.
Δεν νομίζω να αλλάξει..δεν είναι οτι θελω να κανω αλλαγη καριερας..η ιατρικη μου αρεσει και την αγαπω..το θέμα ειναι οτι αθηνα δεν πληρώ τις προυποθέσεις για να συνυπάρξω με τους υπολοιπους φοιτητες..και να ζησω αξιοπρεπώς..
Μαλλον θα κανω την προσπαθεια μου και αν δεν πετυχει..θα καψω 2 σεπτεμβριους για να καλυψω τα κενα..
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Καλησπέρα σε ολους και σε ολες

Ειμαι φοιτητης Ιατρικής στην Αθηνα και αντι να ειμαι χαρούμενος και ευτυχισμένος..ενώ πολλά παιδιά στην ελλάδα το κυνηγούν ..εγώ θελω ΣΣΑΣ Ιατρική στην Θεσσαλονίκη.Το θέμα ειναι οτι μπηκα απο ΕΠΑΛ και δεν μπορω να κανω 10% ή κατι τετοιο για να παω στην ΣΣΑΣ αλλά πρεπει να ξαναδώσω πανελλήνιες. Στο 1ο εξαμηνο περασα 5/6 μαθήματα με πανω απο 7 και γενικά δεν ειναι κατι δυσκολο οσο αναφορα τα κενα του λυκειου καθως οι καθηγητες τα κανουν ολα απο την αρχη.

Τωρα βρισκομαι σε αδιεξοδο ωστοσο γιατι συνειδητοποιησα πολυ αργα οτι θελω να περασω ΣΣΑΣ . Ετσι δεν προλαβαινω να διαβασω για πανελλήνιες και να γραψω πανω απο 19 σχεδον σε ολα τα μαθήματα μεσα στους υπολοιπους 2 μήνες, που σημαινει οτι πρεπει να το μεταφερω για του χρονου.

Ωστοσο ετσι θα χάσω 2 χρονια απο το πανεπιστημιο και αν προσθεσεις και τα 6 χρονια της σχολης (ειτέ μπω ΣΣΑΣ είτε οχι) θα τελειώσω 2 χρονια αργότερα απο την γενιά μου ..δηλαδή 2027..Ρωτησα στην ΣΣΑΣ και μου ειπαν πως ακομα και ολα τα μαθηματα να σου αναγνωριστουν απο 1ο ετος στο ΕΚΠΑ , θα χρειαστεί να κατσω το 1ο ετος στη ΣΣΑΣ γιατι υπαρχει και η στρατιωτικη εκπαιδευση!!

Απλα ηθελα να το μοιραστω μαζι σας..κι οποιος εχει καποια προταση για το πως πρεπει τελικα να προχωρησω καλοδεχουμενη..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επισης θελω να προσθέσω πως εννοω οτι πρεπει να ξαναδώσω πανελλήνιες απο ΓΕΛ θετικής


2 Θεωρητικά μαθήματα δεν δινσετε εσεις;
κι μαθηματικά γενικου Λύκειου;
κι έκθεση;
Συγγνώμη μπορει να κανω λαθος :)
Αλλα πραγματικά νομίζω με 2 , 2 μιση μηνες δεν είναι κι ακατόρθωτο.
Αν ειναι κυριως θεωρία..αρχικα θα εκπλαγείς με το ποσα θυμάσαι.
Τωρα αν εχεις κι αλλο μάθημα εκτος απο τα μαθηματα δυσκολο.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,674 μηνύματα.
αυτο που πραγματικα μου προκαλει τεραστια εντυπωση ειναι γτ υποβαθμιζεται ετσι τα μαθηματικα σαν μαθημα.βλεπω στη φυσικη,στη χημεια πχ παρα την κριση με τον κορωνοιο η υλη δεν μειωθηκε τοσο σε αντιθεση με τα μαθηματικα που ηταν που ηταν λιγη την κανανε ακομα λιγοτερη.δυστυχως υπαρχει ρατσισμος απεναντι απο τα μαθηματικα
 

Iknowyou

Νεοφερμένος

Ο Iknowyou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
2 Θεωρητικά μαθήματα δεν δινσετε εσεις;
κι μαθηματικά γενικου Λύκειου;
κι έκθεση;
Συγγνώμη μπορει να κανω λαθος :)
Αλλα πραγματικά νομίζω με 2 , 2 μιση μηνες δεν είναι κι ακατόρθωτο.
Αν ειναι κυριως θεωρία..αρχικα θα εκπλαγείς με το ποσα θυμάσαι.
Τωρα αν εχεις κι αλλο μάθημα εκτος απο τα μαθηματα δυσκολο.

Δεν μπορεις να περασεις σε σχολες αξιωματικων απο ΕΠΑ.Λ. οπως ειναι και η ΣΣΑΣ Ιατρικη..πρεπει να δωσω απο ΓΕΛ χημεια φυσικη εκθεση και βιολογια..στα οποια εχω μια περιφερειακη γνωση απο τα μαθηματα α εξαμηνου της ιατρικης
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Ναι αλλα δεν μπορω ταυτοχρονα να διαβαζω για πανελληνιες και για το β εξάμηνο ταυτοχρονα..και αυτο ειναι το διλλημα..δεν μπορω να τα κανω και τα δυο ταυτοχρονα..οποτε ή θα διαβασω για πανελλήνιες ή για την σχολή.

Αν δεν μπω στη ΣΣΑΣ φέτος ή του χρόνου..θα βρεθώ στο 3ο έτος της ιατρικής και να χρωστάω ολο το 2ο έτος και το β εξάμηνο

Όταν είπα να μην αφήσεις και τη σχολή δεν εννοούσα να δώσεις και στα 2 το 100%...και μιλούσα για το επόμενο έτος κυρίως απ την άποψη ότι θα δώσεις του χρόνου. δώσε κυρίως χρόνο στις πανελλήνιες αλλά χωρίς να αφήσεις τα άλλα. πχ αν έχεις 5 μαθήματα του εξαμήνου κοίταξε τα 2 που είναι κάπως πιο εύκολα να δώσεις τώρα. ή διαβάζεις τώρα για τις πανελλήνιες και πας για εξεταστική σεπτέμβρη ώστε να μην χαθεί τελείως ο κόπος σου.αλλά και πάλι εσύ αποφασίζεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top