Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Έχει να κάνει με την ερώτηση. Αν δεν σου ζητάει να τα συγκρίνεις δεν το κάνεις, γιατί θα σου κόψουν μόρια από αυτό. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να αρχίσεις ένα παράλληλο. Δεν είναι όπως την ιστορία όπου στον πρόλογο θέλουν να δουν συγκεκριμένα πράγματα. Δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα κάνεις απαραίτητα 3 παραγράφους. Εσύ το κρίνεις ,ανάλογα με τη φύση της ερώτησης. Επίσης, αν κρίνεις σκόπιμο να πεις κάποιες πληροφορίες από τις εισαγωγές του φιλοσοφικού λόγου, θα το αναφέρεις.
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Τώρα με την μείωση της ύλης με βολεύει να δώσω περισσότερο με το καινούργιο ή με το παλιό? Απόφοιτη εδώ
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Τώρα με την μείωση της ύλης με βολεύει να δώσω περισσότερο με το καινούργιο ή με το παλιό? Απόφοιτη εδώ
Έδωσες πέρυσι; Εάν ναι θεωρώ ότι καλύτερα με το παλιό. Για την μείωση της ύλης δεν έχουμε μέχρι στιγμής τίποτα επίσημο. Επίσης, εξαρτάται και που στοχεύεις, εάν στοχεύεις σε σχολή με 17 και, μόρια, ίσως θα ήταν καλύτερα με το νέο. Γιατί φαντάζομαι τέτοιες σχολες, θα πάρουν περισσότερους που δίνουν με το νέο. Εσύ το κρίνεις πιο πολύ..
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Έδωσες πέρυσι; Εάν ναι θεωρώ ότι καλύτερα με το παλιό. Για την μείωση της ύλης δεν έχουμε μέχρι στιγμής τίποτα επίσημο. Επίσης, εξαρτάται και που στοχεύεις, εάν στοχεύεις σε σχολή με 17 και, μόρια, ίσως θα ήταν καλύτερα με το νέο. Γιατί φαντάζομαι τέτοιες σχολες, θα πάρουν περισσότερους που δίνουν με το νέο. Εσύ το κρίνεις πιο πολύ..




Θέλω μηχανικός πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη άρα φάση 13κ θα ήθελα να γράψω αλλά είμαι τέρμα πίσω στην ύλη λόγο μιας αρρώστιας που είχα και δεν ξέρω με ποιο να δώσω πραγματικά..
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Θέλω μηχανικός πληροφορικής στην Θεσσαλονίκη άρα φάση 13κ θα ήθελα να γράψω αλλά είμαι τέρμα πίσω στην ύλη λόγο μιας αρρώστιας που είχα και δεν ξέρω με ποιο να δώσω πραγματικά..
Ίσως καλύτερα με το παλιό να δώσεις. Τουλάχιστον δεν θα έχεις το άγχος να μάθεις καινούργια πράγματα, και η λογοτεχνία, εάν δεν το έχεις με την ερμηνεία ενός κειμένου, και δεν έχεις εξασκηθεί (γιατί θέλουν να δουν συγκεκριμένα πράγματα, τουλάχιστον στο πρώτο σκέλος), θα σου είναι, νομίζω , δύσκολο
 

Astrapig

Νεοφερμένος

Η Astrapig αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ίσως καλύτερα με το παλιό να δώσεις. Τουλάχιστον δεν θα έχεις το άγχος να μάθεις καινούργια πράγματα, και η λογοτεχνία, εάν δεν το έχεις με την ερμηνεία ενός κειμένου, και δεν έχεις εξασκηθεί (γιατί θέλουν να δουν συγκεκριμένα πράγματα, τουλάχιστον στο πρώτο σκέλος), θα σου είναι, νομίζω , δύσκολο




Ευχαριστώ πολύ!
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!
Τίποτα 😀, αυτή είναι η γνώμη μου. Μπορεί κάποιος να σου πει κάτι διαφορετικό, αλλά με βάση τα όσα μου είπες , θεώρησα πιο σωστό να σε προτρέψω προς το παλιό σύστημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα ότι τη Δευτέρα, θα ξέρουν την ύλη που έχει διδαχθεί το κάθε σχολείο και την επόμενη εβδομάδα θα βγει η σχετική απόφαση για μείωση της ύλης. Ότι θα μειωθεί το 15% με 25%. Άντε να δούμε αν θα επαληθευτούν κάποια πράγματα που ακούγονται 😁😁
 
Τελευταία επεξεργασία:

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Έχει να κάνει με την ερώτηση. Αν δεν σου ζητάει να τα συγκρίνεις δεν το κάνεις, γιατί θα σου κόψουν μόρια από αυτό. Υπάρχουν διάφοροι τρόποι να αρχίσεις ένα παράλληλο. Δεν είναι όπως την ιστορία όπου στον πρόλογο θέλουν να δουν συγκεκριμένα πράγματα. Δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα κάνεις απαραίτητα 3 παραγράφους. Εσύ το κρίνεις ,ανάλογα με τη φύση της ερώτησης. Επίσης, αν κρίνεις σκόπιμο να πεις κάποιες πληροφορίες από τις εισαγωγές του φιλοσοφικού λόγου, θα το αναφέρεις.
Ευχαριστώ για την απαντηση!
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Τίποτα 😀, αυτή είναι η γνώμη μου. Μπορεί κάποιος να σου πει κάτι διαφορετικό, αλλά με βάση τα όσα μου είπες , θεώρησα πιο σωστό να σε προτρέψω προς το παλιό σύστημα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Διάβασα ότι τη Δευτέρα, θα ξέρουν την ύλη που έχει διδαχθεί το κάθε σχολείο και την επόμενη εβδομάδα θα βγει η σχετική απόφαση για μείωση της ύλης. Ότι θα μειωθεί το 15% με 25%. Άντε να δούμε αν θα επαληθευτούν κάποια πράγματα που ακούγονται 😁😁
Λες; και γω το διαβασα αλλα η Κεραμεως δεν ηταν πολυ σαφης (πολυ πρωτοτυπο). Λιγο τσιγκουνακοι αν μειωθει τελικα μονο 15%
 

Ermioni89

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ermioni89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Λες; και γω το διαβασα αλλα η Κεραμεως δεν ηταν πολυ σαφης (πολυ πρωτοτυπο). Λιγο τσιγκουνακοι αν μειωθει τελικα μονο 15%
Το κάνουν με το σκεπτικό ότι τα περισσότερα σχολεία έχουν καλύψει το 85 με 90%, της ύλης. Ε, ο,τι και να πει, δεν θεωρώ ότι εξαρτάται από αυτήν η ημερομηνία των πανελληνίων, επειδή λέει ότι θα κάνει τα πάντα να γράψουμε , όσο κοντά στην κανονική ημερομηνία των πανελληνίων.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Λες; και γω το διαβασα αλλα η Κεραμεως δεν ηταν πολυ σαφης (πολυ πρωτοτυπο). Λιγο τσιγκουνακοι αν μειωθει τελικα μονο 15%


Λεει αν αρχίσουν τα σχολεία το Μαιο "καταλαβαίνετε οτι δεν μπορει να γινει μεγαλη μείωση"😅
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Μου φαινεται κουλο τα σχολεια 10 Μαρτιου να ειχαν τελειωσει 90% της υλης. Στα δικα μου προπολεμικα χρονια αρχες Μαρτιου ειχαμε καλυψει σχεδον ενα 70 με 75%. Φυσικα πλεον μπορει να τα τρεχουν. Καλα το σεναριο να ανοιξουν τα σχολεια μου φαινεται αστειο γιατι δεν υπαρχει και λογος να γινει αυτο το πραγμα. Αν ανοιξουν ας ανοιξουν μια κ καλη για Πανελληνιες. Να ανοιξουν απλα και μονο για να βγει η υλη ειναι τουλαχιστον αστειο και σχετικα ριψοκινδυνο ενω μπορει απλα να γινει μειωση της. Τελος παντων, κανεις δεν ξερει, οψομεθα :)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Μου φαινεται κουλο τα σχολεια 10 Μαρτιου να ειχαν τελειωσει 90% της υλης. Στα δικα μου προπολεμικα χρονια αρχες Μαρτιου ειχαμε καλυψει σχεδον ενα 70 με 75%. Φυσικα πλεον μπορει να τα τρεχουν. Καλα το σεναριο να ανοιξουν τα σχολεια μου φαινεται αστειο γιατι δεν υπαρχει και λογος να γινει αυτο το πραγμα. Αν ανοιξουν ας ανοιξουν μια κ καλη για Πανελληνιες. Να ανοιξουν απλα και μονο για να βγει η υλη ειναι τουλαχιστον αστειο και σχετικα ριψοκινδυνο ενω μπορει απλα να γινει μειωση της. Τελος παντων, κανεις δεν ξερει, οψομεθα :)



Δεν υπάρχουν πλεον μαθήματα γενικής παιδείας -απο φετος- παρα μονο κατεύθυνσης :)
Τα περισσότερα σχολεία τελείωσαν την υλη τελη Μαρτίου .
Κανεις καθε μερα 6ωρο κατεύθυνσης.
Κάποια απλα λογω εκδρομών και γενικότερων συνθηκων δεν τελείωσαν αλλα η πλειοψηφία εχει όντως καλυψει το 85 με 95% στην υλη.
Κι στα δικα μου χρόνια το ιδιο με σενα γινόταν, καναμε πχ Πρωταγόρα κι πολιτεια μονο στο σχολείο ,Αριστοτέλη να μπουμε ούτε λόγος.
Κατα τα αλλα συμφωνώ, τουλάχιστον αστειο ασε που δεν θα πατήσει κανενας😅
Πιστεύω οτι απλα έχουν παρα πολλα σεναρια στο μυαλό τους που οκ είναι κι λογικό ως εναν βαθμο απλα Πρεπειι οσονούπω να μας πουν.
Απο Δευτέρα λογικα θα ανακοινώσουν ενα hind για την υλη ...λεμε τωρα...
καλο μας διάβασμα :)



ps,επειδή ξεχασα .Καποια σχολεία ειναι παρα πολύ πισω σε σχέση με αλλα .Ενα σχολείο πχ δεν διδάχθηκε ποτέ βιολογία γενικής.το υπουργείο Παιδείας ψαχνει να βρει εναν μεσο ορο.Αρα εχει πει οτι ακομα κι να μην ανοίξουν καθόλου , απαξ κι αποφασιστεί η υλη Πρπεει να δοθεί ενα εύλογο διάστημα για να βγει η υλη που αποφασίστικε σε ολα τα σχολεία .Γιατι προς το παρών τα διαδικτυακα μαθηματα εχουν χαρακτήρα επανάληψης.
 

efi25

Δραστήριο μέλος

Η efi25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πλεον μαθήματα γενικής παιδείας -απο φετος- παρα μονο κατεύθυνσης :)
Τα περισσότερα σχολεία τελείωσαν την υλη τελη Μαρτίου .
Κανεις καθε μερα 6ωρο κατεύθυνσης.
Κάποια απλα λογω εκδρομών και γενικότερων συνθηκων δεν τελείωσαν αλλα η πλειοψηφία εχει όντως καλυψει το 85 με 95% στην υλη.
Κι στα δικα μου χρόνια το ιδιο με σενα γινόταν, καναμε πχ Πρωταγόρα κι πολιτεια μονο στο σχολείο ,Αριστοτέλη να μπουμε ούτε λόγος.
Κατα τα αλλα συμφωνώ, τουλάχιστον αστειο ασε που δεν θα πατήσει κανενας😅
Πιστεύω οτι απλα έχουν παρα πολλα σεναρια στο μυαλό τους που οκ είναι κι λογικό ως εναν βαθμο απλα Πρεπειι οσονούπω να μας πουν.
Απο Δευτέρα λογικα θα ανακοινώσουν ενα hind για την υλη ...λεμε τωρα...
καλο μας διάβασμα :)
Α δεν το γνωριζα, τοτε οντως θα εχει βγει η υλη και αμα μειωθει αντε να παει ενα 15%, ελπιζω κ αυτο δηλαδη. Μακαρι! καλο διαβασμα!
 

Baggelitsa36

Νεοφερμένος

Η Baggelitsa36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Καλησπερα!Θα ηθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει καποιος εάν θα λειτουργήσει φετος,δηλαδή τον Οκτώβρη του 2020 το τμήμα ψυχολογίας στον Βόλο...Επισης εάν καποιος έχει στόχο 17.000,έχει τις βάσεις,και αρχίσει από τωρα πολυ διαβασμα είναι πιθανό να τ πιάσει;(Και πριν διαβαζε αλλά όχι πολυ)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπερα ειμαι μαθητρια τριτης λυκειου και αυτο που εχω να προτεινω στο υπουργειο ειναι να εχουμε ελευθερη προσβαση στις σχολες με κριτηριο ομως το απολυτηριο λυκειου...δεν γινεται να μας εχουν σαν μπαλακι πινγκ πονγκ να μην μας λενε ξεκαθαρα τι θα γινει αν θα μειωσουν υλη και ποια κεφαλαια θα ναι...ελεος κατι πρεπει να γινει εγκαιρως!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλησπερα ειμαι μαθητρια τριτης λυκειου και αυτο που εχω να προτεινω στο υπουργειο ειναι να εχουμε ελευθερη προσβαση στις σχολες με κριτηριο ομως το απολυτηριο λυκειου...δεν γινεται να μας εχουν σαν μπαλακι πινγκ πονγκ να μην μας λενε ξεκαθαρα τι θα γινει αν θα μειωσουν υλη και ποια κεφαλαια θα ναι...ελεος κατι πρεπει να γινει εγκαιρως!!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Αυτό με το απολυτήριο θα μπορούσε και θα έπρεπε να γίνει αν είχαμε ένα απολυτήριο με αντικειμενική αξία. Έτσι πως μπαίνουν οι βαθμοί τώρα πέραν του ότι κάτι τέτοιο θα ειναιείναι αρκετά άδικο, δεν γίνεται να εφαρμοστεί. Οι ισοβαθμίας θα είναι σχεδόν κυριολεκτικά άπειρες. Π.χ. στον τομέα της υγείας οι υποψήφιοι με 20 στο απολυτήριο θα είναι υπερπολλαπλάσιοι από τις θέσεις σε όλες τις ιατρικές της χώρας.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα ειμαι μαθητρια τριτης λυκειου και αυτο που εχω να προτεινω στο υπουργειο ειναι να εχουμε ελευθερη προσβαση στις σχολες με κριτηριο ομως το απολυτηριο λυκειου...δεν γινεται να μας εχουν σαν μπαλακι πινγκ πονγκ να μην μας λενε ξεκαθαρα τι θα γινει αν θα μειωσουν υλη και ποια κεφαλαια θα ναι...ελεος κατι πρεπει να γινει εγκαιρως!!

Αυτό που λες αποκλείεται να γίνει και ευτυχώς επειδή θα ήταν ο πλέον λανθασμένος, ανακριβής, μη αντικειμενικός, ψευδής και μεροληπτικός τρόπος εισαγωγής που θα είχε υπάρξει ποτέ!!!
 

theo2902

Νεοφερμένος

Ο theo2902 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος και θέλω να δώσω για μια σχολή με αρκετά χαμηλή βάση,να εξεταστώ με το νέο ή με το παλαιό σύστημα καλύτερα (με λατινικά που έχει το παλαιό βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος και θέλω να δώσω για μια σχολή με αρκετά χαμηλή βάση,να εξεταστώ με το νέο ή με το παλαιό σύστημα καλύτερα (με λατινικά που έχει το παλαιό βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Θα πρέπει να δώσεις περισσότερες πληροφορίες. Κυρίως γιατί θέλεις να σπουδάσεις (άλλο να θέλεις να σπουδάσεις από χόμπι, άλλο επειδή θέλεις να αποκτήσεις κάποια επιπλέον προσόντα για την αγορά εργασίας και άλλο επειδή έχεις ήδη δουλειά και με το πτυχίο θα αναβαθμιστεί η θέση σου σ΄αυτήν) και ποια είναι τα ενδιαφέροντά σου.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος και θέλω να δώσω για μια σχολή με αρκετά χαμηλή βάση,να εξεταστώ με το νέο ή με το παλαιό σύστημα καλύτερα (με λατινικά που έχει το παλαιό βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα.Είμαι απόφοιτος και θέλω να δώσω για μια σχολή με αρκετά χαμηλή βάση,να εξεταστώ με το νέο ή με το παλαιό σύστημα καλύτερα (με λατινικά που έχει το παλαιό βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ποτέ);
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.




Ο χρονος πλεον ειναι υπερβολικά λίγος κι για τα δυο συστήματα.
Το παλιο εχει λιγότερη υλη αλλα κι πολυ λίγες θέσεις.
Στη θεση σου θα αρχιζα χαλαρο διαβασμα για του χρόνου εκτος αν μιλαμε για σχολή με πολυ λιγα μόρια οπως κάποιες ξενόγλωσσες φιλολογίες .
Για βαση κι πανω δυσκολα να αρχίσεις διάβασμα τωρα εκτος αν εχεις άπλετο χρονο θέληση κι βοήθεια απο ιδιαίτερα ε και κάποια έμφυτη ευκολία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top