Πανελλήνιες 2019

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Περσι στα επαναληπτικα γ θεμα επεσε συνθεση ταλαντωσεων σε συνδυασμο με αρμονικο κι μετα με στασιμο κυμα,ηταν καλο θεμα

εγώ πιστεύω σίγουρα γ θεμα κυμα..Το στασιμο μια χαρά μπορεί να σταθεί μόνο του..παρόλο αυτό μπορεί αντί για στασιμο να βάλουν συμβολή ή απλο κύμα..παντως πιστευω γ θεμα κύμα..ρευστο γ θέμα πολύ δύσκολα θα σταθεί μονο του και μετά θα γίνει χαμός στα β θέματα με τα υπόλοιπα της ύλης όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω..Και όντως πολύ ωραίο αυτό το θέμα με συνδυασμό κύματος και ταλαντωσης
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Idontknoww

Νεοφερμένος

Η Idontknoww αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
εγώ πιστεύω σίγουρα γ θεμα κυμα..Το στασιμο μια χαρά μπορεί να σταθεί μόνο του..παρόλο αυτό μπορεί αντί για στασιμο να βάλουν συμβολή ή απλο κύμα..παντως πιστευω γ θεμα κύμα..ρευστο γ θέμα πολύ δύσκολα θα σταθεί μονο του και μετά θα γίνει χαμός στα β θέματα με τα υπόλοιπα της ύλης όπως ανέφερε και κάποιος πιο πάνω..Και όντως πολύ ωραίο αυτό το θέμα με συνδυασμό κύματος και ταλαντωσης

Απο συμβολη πιστευω θα μπορουσαν να βαλουν παρομοια ασκηση με την ασκηση 2.47 κι 2.51 του σχολικου βιβλιου δεν εχει ξαναπεσει ποτε στις πανελληνιες κι μιας κι ειναι τελευταια χρονια τα κυματα στην υλη γιατι οχι;αν κι προσωπικα δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι.
Θα μπορουσε να σταθει ανετα απο μονο του πχ να ειχες ενα κυλινδρικο δοχειο με δυο τρυπες δεξια κι αριστερα κι να σου ζητουσε να βρεις την δυναμη που θα επρεπε να ασκηθει στο δοχειο για να μην μετακινηθει.
Ή επισης ενα καλο θεμα ειναι ρευστο με ταλαντωση.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια εγω ειμαι απ αυτους που βλεπουν ρευστο Γ θεμα.Με ενα καλο θεμα Venturi μπορουν να μας εξετασουν σε μεγαλη υλη των ρευστων


Απο συμβολη πιστευω θα μπορουσαν να βαλουν παρομοια ασκηση με την ασκηση 2.47 κι 2.51 του σχολικου βιβλιου δεν εχει ξαναπεσει ποτε στις πανελληνιες κι μιας κι ειναι τελευταια χρονια τα κυματα στην υλη γιατι οχι;αν κι προσωπικα δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι.
Αυτες οι ασκησεις ειναι για Β θεμα πιστευω

Και ρευστο με ταλαντωση ειναι λιγο τραβηγμενο πιστευω.Στο Γ δεν νομιζω να μπει συνδυασμος απο 2 και περισσοτερα κεφαλαια
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Σαφως και μπορει να σταθει μονο του σαν ασκηση το στασιμο. Αλλα πρακτικα δεν συμφερει, γιατι εξεταζεις μονο το στασιμο, το οποιο διαφέρει λιγο απο το αρμονικο.. ενω αν βαλεις αρμονικο που μετα παει σε στασιμο, εξετάζεις μεγαλο μερος των κυματων. Αυτη δεν ειναι και η ουσια? να εξετασουν οσο μεγαλυτερο κομματι της υλης γινεται. Γνωμη μου :D
 

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Ως προς την έκθεση:

Θεωρώ ότι δεν θα αγγίξουν επίκαιρα ζητήματα όπως μετανάστευση, προσφυγιά, δημοκρατία, ευρωπαϊκή ένωση κ.λπ.
Ίσως να τα προσέγγιζαν έμμεσα, ρωτώντας για τα ανθρώπινα δικαιώματα κ.α.

Γενικά θα ήθελα να βάλουν πολύ κάτι σχετικό με ηθική, ψυχολογία και κοινωνία, αλλά δεν το βλέπω..

Να πω btw ότι το 2001 έχει ανακυρηχθεί παγκόσμιο έτος Εθελοντισμού και παγκόσμιο έτος Ηνωμένων Εθνών και σεβασμού των πολιτισμών.. ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να υπάρχει στο κεφάλι τους :P

Επίσης το 2019 είναι παγκόσμιο έτος του Περιοδικού πίνακα :P :P

Γενικά πιστεύω ίσως βάλουν ειρήνη-πόλεμο, τουρισμό, περιβάλλον.. δεν ξέρω τι άλλα..

Αυτά :D
 

akis_panel

Νεοφερμένος

Ο akis_panel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Για την φυσική:
Είναι πιστεύω πολύ καλά αυτά που λέτε, αλλά από ότι είδα το περσινό Γ' Θέμα ήταν αστείο. Ο βαθμός δυσκολίας των Γ' Θεμάτων εκεί κατέβει πάρα πολύ. Εάν βάλουν ρευστά όπως λέτε εξετάζουν μόνο τα ρευστά. Αλλά από την άλλη είναι το 2ο βαρύτερο κεφάλαιο μετά το στερεό και μόνο 3 χρόνια στην ύλη. Το στάσιμο σε συνδυασμό με τρέχον είναι καλή ιδέα αλλά τα κύματα πια τα αποφεύγουν κι όλοι το είδαμε, λόγω των προβλημάτων που υπάρχουν από τα μαθηματικά σε μεγάλο μέρος των μαθητών. Ταλάντωση αν είναι να δούμε θα δούμε στο Δ' θέμα μαζί με στερεό πιστεύω γιατί αρκετά κρατήθηκε η Επιτροπή. Παλιότερα βάζανε πολύ δύσκολα θέματα. Πάντως κάτι διάβασα για ταλάντωση με ρευστό. Εάν βάλουν Β' Θέμα με ρευστό πιστεύω θα είναι 100% αυτό. Μου ήρθε και μένα η ιδέα εδώ και καιρό. Έχετε κάποιο τέτοιο θέμα υπόψιν σας;
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Για την φυσική:
Είναι πιστεύω πολύ καλά αυτά που λέτε, αλλά από ότι είδα το περσινό Γ' Θέμα ήταν αστείο. Ο βαθμός δυσκολίας των Γ' Θεμάτων εκεί κατέβει πάρα πολύ. Εάν βάλουν ρευστά όπως λέτε εξετάζουν μόνο τα ρευστά. Αλλά από την άλλη είναι το 2ο βαρύτερο κεφάλαιο μετά το στερεό και μόνο 3 χρόνια στην ύλη. Το στάσιμο σε συνδυασμό με τρέχον είναι καλή ιδέα αλλά τα κύματα πια τα αποφεύγουν κι όλοι το είδαμε, λόγω των προβλημάτων που υπάρχουν από τα μαθηματικά σε μεγάλο μέρος των μαθητών. Ταλάντωση αν είναι να δούμε θα δούμε στο Δ' θέμα μαζί με στερεό πιστεύω γιατί αρκετά κρατήθηκε η Επιτροπή. Παλιότερα βάζανε πολύ δύσκολα θέματα. Πάντως κάτι διάβασα για ταλάντωση με ρευστό. Εάν βάλουν Β' Θέμα με ρευστό πιστεύω θα είναι 100% αυτό. Μου ήρθε και μένα η ιδέα εδώ και καιρό. Έχετε κάποιο τέτοιο θέμα υπόψιν σας;

υπάρχουν ελάχιστα θέματα με ταλαντωση και ρευστο ακόμα και στα βοηθήματα οπότε πιστεύω θα το αποφύγουν..
 

akis_panel

Νεοφερμένος

Ο akis_panel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Παιδιά μήπως έχετε τα φετινά θέματα από την προσομοίωση του πουκαμισά;
 

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
γενικά φέτος τι πιστεύετε(λόγω και της αλλαγής του συστήματος από του χρόνου και των αλλαγών στις σχολές)εύκολο μέτριο η δυσκόλο επίπεδο πανελληνίων?
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
γενικά φέτος τι πιστεύετε(λόγω και της αλλαγής του συστήματος από του χρόνου και των αλλαγών στις σχολές)εύκολο μέτριο η δυσκόλο επίπεδο πανελληνίων?

Επειδή είχα κι εγώ αυτήν την απορία, ρώτησα τον φροντιστή μου και λέει πως αυτοί που βάζουν τα θέματα δεν λειτουργούν με αυτό το σκεπτικό, γενικά δεν επιρρεάζονται από τις πολιτικές εξελίξεις στη χώρα.

Επίσης πολύ σος στην έκθεση θεωρείται η ενότητα εργασία/επάγγελμα, πνευματικοί άνθρωποι, ανθρώπινα δικαιώματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Παιδια επειδή τέθηκε θέμα στο φροντιστήριο πόσο νομίζετε ότι μπορεί να γράψει κάποιος στην φυσική αν διαβάσει μόνο σχολικό χωρίς την χρήση βοηθήματος??
 

Alexismicro

Νεοφερμένος

Ο Alexismicro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιατρικό (ΣΣΑΣ). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Αμα κανει τα παντα ενα τίμιο 16 το μπορεί
 

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Τι λέτε να μπει για Β θέμα μαθηματικών;
Το 2017 ήταν ποιο σύνθετο από πέρσι που ήταν μόνο μελέτη συναρτησης ; Ελπίζω να είναι σαν με πέρσι για να έχω σίγουρο το Β
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Τι λέτε να μπει για Β θέμα μαθηματικών;
Το 2017 ήταν ποιο σύνθετο από πέρσι που ήταν μόνο μελέτη συναρτησης ; Ελπίζω να είναι σαν με πέρσι για να έχω σίγουρο το Β


Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει αλλά εγώ στη θέση σου θα ανησυχούσα περισσότερο για το Γ μιας και τις δυο τελευταίες χρονιές είναι διαφορετικό απτά συνηθισμένα
Σε κάθε περίπτωση καλή επιτυχία !
 

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Τι λέτε να μπει για Β θέμα μαθηματικών;
Το 2017 ήταν ποιο σύνθετο από πέρσι που ήταν μόνο μελέτη συναρτησης ; Ελπίζω να είναι σαν με πέρσι για να έχω σίγουρο το Β


Εγώ λέω το ίδιο με πέρσυ αλλά θα έχει ένα εξτρά ερώτημα να βρούμε κάνα ολοκλήρωμα.
 

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

ChrisFromGreece

Νεοφερμένος

Ο ChrisFromGreece αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Γεγονος παντως πως τα οικονομικα πατωνουν μαθηματικα και ειδικα αν υπαρχουν πιο περιεργα ερωτηματα.Περυσι νομιζω το 80%ειχε γραψει κατω απο την βαση, ποσοστο που υποστηριξε πολυ το σχολειο μου μιας και το 100% των οικονομικων εγραψε κατω απο την βαση
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,222 μηνύματα.
Σήμερα διαβάζοντας το θέμα διαπίστωσα με μεγάλη λύπη οτι η κυματική θα αφαιρεθεί απο την ύλη στα επόμενα έτη .
Ειλικρινά δεν μπορώ να εκφράσω πόσο "μειώνεται" το μάθημα της φυσικής . Θα το βρούμε μπροστά μας είναι σίγουρο, αλλα θα είναι αργά ,χέρι που σε ταΐζει(πνευματικά & τεχνολογικά) δεν το δαγκώνεις ...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top