Πανελλήνιες 2019

aekarare

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aekarare αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..διάβασα άρθρα σχετικά με τις φετινές αλλαγές στο μηχανογραφικο και αγχωθηκα λίγο..λένε ότι θα καταργηθούν όλα τα τεί και θα γίνουν πανεπιστήμια..εγω δίνω από 3ο πεδιο και απλά ανοίγω το 2ο..Και στοχευα αν ας πούμε δεν παει καλα και γράψω 7.000 μόρια όλο και σε κάποιο ΤΕΙ θα περάσω από το 2ο..Τώρα που θα έχει μόνο πανεπιστημία σε περιπτωση που γραψω τοσο θα μείνω ξεκρεμαστος??

Να προσθέσω ότι τώρα διάβασα σε κάποια άρθρα ότι λογω της αύξησης των εισακτέων και την προσθηκη νέων τμημάτων θα υπάρχουν περισσότερες θέσεις και θα πεσουν οι βάσεις..οποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πει..Ευχαριστώ και καλό βράδυ..Εύχομαι καλη επιτυχία σε όλους
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά..διάβασα άρθρα σχετικά με τις φετινές αλλαγές στο μηχανογραφικο και αγχωθηκα λίγο..λένε ότι θα καταργηθούν όλα τα τεί και θα γίνουν πανεπιστήμια..εγω δίνω από 3ο πεδιο και απλά ανοίγω το 2ο..Και στοχευα αν ας πούμε δεν παει καλα και γράψω 7.000 μόρια όλο και σε κάποιο ΤΕΙ θα περάσω από το 2ο..Τώρα που θα έχει μόνο πανεπιστημία σε περιπτωση που γραψω τοσο θα μείνω ξεκρεμαστος??

Να προσθέσω ότι τώρα διάβασα σε κάποια άρθρα ότι λογω της αύξησης των εισακτέων και την προσθηκη νέων τμημάτων θα υπάρχουν περισσότερες θέσεις και θα πεσουν οι βάσεις..οποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου πει..Ευχαριστώ και καλό βράδυ..Εύχομαι καλη επιτυχία σε όλους


Οι βάσεις δε διαμορφώνονται βάσει ονόματος αλλά βάσει ζήτησης. Μη σε απασχολεί αυτό! Και ναι αναμένεται μείωση βάσεων λόγω αύξηση θέσεων.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο που με προβληματιζει εμενα ειναι οτι αποτι διαβασα θα μπορουν να μπουν σε αυτο υποψηφιοι απο ολα τα πεδια... αρα δεν μπορω να καταλαβω πως ενα ατομο απο το δικο μου πεδιο (επιστημες υγειας) μπορει να γινει φιλολογος. Λογικα θα φτιαξουν κι αλλες κατευθυνσεις εκτος απο τη φιλολογια


Αυτό προβληματίζει όλους τους εμπλεκόμενους φορείς! Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει πρόσβαση σ΄αυτό το τμήμα από όλα τα πεδία όταν η παρακολούθησή του προϋποθέτει γνώσεις που μόνο οι υποψήφιοι του 1ου πεδίου έχουν; Επειδή το τμήμα ανήκει στη Φιλοσοφική Σχολή έχουν ξεκαθαρίσει ότι οι πτυχιούχοι θα εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ02 Φιλολόγων και δεν πιστεύω ότι είναι δυνατόν να δημιουργηθούν άλλες κατευθύνσεις (εκτός αν είναι σχετικές με το αντικείμενο) επειδή θα είναι ανακόλουθο. Η προσωπική μου άποψη είναι (αν και δεν υπάρχει περίπτωση να επιβεβαιωθώ γιατί κάτι τέτοια δεν τα παραδέχεται κανείς) ότι τους παραπλάνησε η ονομασία του τμήματος. Επειδή οι παιδαγωγικές σχολές βρίσκονται σε όλα τα πεδία, είδαν την πρώτη λέξη "ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης" σου λένε παιδαγωγικό είναι, βάλτο παντού!!!
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γνωρίζει κανεις , εαν στο μηχανογραφιικο μου μπορω να δηλωσω τις σχολές τεφαα στον πύργο και στον άγιο Νικόλαο ; σε πολλά σαιτ δεν τα εμφανίζει , αλλά στην ιστοσελίδα του σχολείου μου ύπαρχουν κανονικα ... Ας μου πει καποιος σίγουρα . ευχαριστώ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω δίνω από 3ο πεδιο και απλά ανοίγω το 2ο..Και στοχευα αν ας πούμε δεν παει καλα και γράψω 7.000 μόρια όλο και σε κάποιο ΤΕΙ θα περάσω από το 2ο..Τώρα που θα έχει μόνο πανεπιστημία σε περιπτωση που γραψω τοσο θα μείνω ξεκρεμαστος??


Γιατί πιστεύεις ότι επειδή μια σχολή δεν θα ανήκει πια σε ΤΕΙ αλλά σε Πανεπιστήμιο, θα ανέβει και η βάση της; Δηλαδή πχ η σχολή Τεχνολόγων Γεωπόνων που ανήκε στο ΤΕΙ Πελοποννήσου και είχε πέρσι βάση 9992 μόρια, φέτος επειδή ονομάστηκε Γεωπονίας και ανήκει στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου θα φτάσει τα 19992 μόρια; Ασφαλώς όχι! Καμία σημασία δεν έχει! Αυτός δεν είναι παράγοντας που θα καθορίσει τις βάσεις!

Γνωρίζει κανεις , εαν στο μηχανογραφιικο μου μπορω να δηλωσω τις σχολές τεφαα στον πύργο και στον άγιο Νικόλαο ; σε πολλά σαιτ δεν τα εμφανίζει , αλλά στην ιστοσελίδα του σχολείου μου ύπαρχουν κανονικα ... Ας μου πει καποιος σίγουρα . ευχαριστώ


΄Οχι φέτος δεν μπορείς! Αυτό που είδες στο σχολείο σου είναι η κατάταξη των νέων τμημάτων σε επιστημονικά πεδία. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα ξεκινήσει η λειτουργία όλων των νέων τμημάτων από φέτος. Δες εδώ στο τέλος, στη σελίδα 21922 https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%A6%CE%95%CE%9A_4_%CE%A0%CE%95%CE%94%CE%99%CE%91.pdf
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Αυτό προβληματίζει όλους τους εμπλεκόμενους φορείς! Πώς είναι δυνατόν να υπάρχει πρόσβαση σ΄αυτό το τμήμα από όλα τα πεδία όταν η παρακολούθησή του προϋποθέτει γνώσεις που μόνο οι υποψήφιοι του 1ου πεδίου έχουν; Επειδή το τμήμα ανήκει στη Φιλοσοφική Σχολή έχουν ξεκαθαρίσει ότι οι πτυχιούχοι θα εντάσσονται στον κλάδο ΠΕ02 Φιλολόγων και δεν πιστεύω ότι είναι δυνατόν να δημιουργηθούν άλλες κατευθύνσεις (εκτός αν είναι σχετικές με το αντικείμενο) επειδή θα είναι ανακόλουθο. Η προσωπική μου άποψη είναι (αν και δεν υπάρχει περίπτωση να επιβεβαιωθώ γιατί κάτι τέτοια δεν τα παραδέχεται κανείς) ότι τους παραπλάνησε η ονομασία του τμήματος. Επειδή οι παιδαγωγικές σχολές βρίσκονται σε όλα τα πεδία, είδαν την πρώτη λέξη "ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟ Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης" σου λένε παιδαγωγικό είναι, βάλτο παντού!!!


Δεν θα με εξεπληττε να σου πω την αληθεια αμα εχει συμβει κατι τετοιο:hehe: Εδω ειχαν ξεχασει να βαλουν το Χημικο τοσα χρονια πριν το 2017 στο τριτο πεδιο ενω η χημεια οχι μονο ειναι εξεταζομενο μαθημα αλλα εχει και συντελεστη βαρυτητας στο πεδιο μας! Και το ξεκαρδιστικο ειναι οτι τα τμηματα του Φυσικου ακομα δεν ειναι προσβασιμα απο το 3ο πεδιο αν και τρωμε στη μαπα τη φυσικη τοσα χρονια!
Αλλα την ιδια στιγμη οι υποψηφιοι του δευτερου πεδιου μπορουν να μπουν στα Βιολογικα ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΒΙΟΛΟΓΙΑ

Γενικα οποιος οργανωνει ποιες σχολες ειναι στο καθε πεδιο πρεπει να τις βαζει στην τυχη λογικα γιατι τετοια λαθη ειναι γελοιο να γινονται πλεον.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως είναι λογικό να μην είναι η φυσική στο 3ο πεδίο. Χωρίς μαθηματικά, δεν.
 

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

akis_panel

Νεοφερμένος

Ο akis_panel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας! Καλή επιτυχία σε όλους τις προσεχείς ημέρες! Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάνεις τα θέματα της προσομοίωσης του πουκαμισά. Είδα πως φέτος δεν θα τα αναρτήσουν στο site τους. Όποιος-α γνωρίζει κάτι να μου πει γιατί τα ψάχνω εδώ και πάρα πολύ καιρό! Ευχαριστώ πολύ!
 

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Γεια σας! Καλή επιτυχία σε όλους τις προσεχείς ημέρες! Ήθελα να ρωτήσω εάν έχει κάνεις τα θέματα της προσομοίωσης του πουκαμισά. Είδα πως φέτος δεν θα τα αναρτήσουν στο site τους. Όποιος-α γνωρίζει κάτι να μου πει γιατί τα ψάχνω εδώ και πάρα πολύ καιρό! Ευχαριστώ πολύ!

Μπορώ να στα βρω από Δευτέρα. Τι κατεύθυνση ζητάς;
 

akis_panel

Νεοφερμένος

Ο akis_panel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

anathimatikos

Νεοφερμένος

Ο anathimatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Είμαι θετική αλλά με βιολογία κατεύθυνσης


Οκέικ, θα ρωτήσω τη γραμματέα του φροντιστηρίου αν μπορεί να μου στείλει τα θέματα και θα τα βρούμε μέσω mail. Θα σ' ενημερώσω. Αν τα βρεις αλλιώς, πες μου.
 

akis_panel

Νεοφερμένος

Ο akis_panel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Οκέικ, θα ρωτήσω τη γραμματέα του φροντιστηρίου αν μπορεί να μου στείλει τα θέματα και θα τα βρούμε μέσω mail. Θα σ' ενημερώσω. Αν τα βρεις αλλιώς, πες μου.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Έψαξα πάρα πολύ να βρω άτομα που μπορούν να μου τα δώσουν αλλά δεν τα κατάφερα. Πήρα πόσα τηλέφωνα στα φροντιστήρια να δω αν γίνεται να μου τα δώσουν ή αν χρειαστεί να εγγραφώ σε κάποιο φροντιστήριο του πουκαμισά για να λάβω μέρος στην προσομοίωση τους αλλά μου αρνήθηκαν. Ευχαριστώ πολύ! Με σώζεις!
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εδω ειχαν ξεχασει να βαλουν το Χημικο τοσα χρονια πριν το 2017 στο τριτο πεδιο ενω η χημεια οχι μονο ειναι εξεταζομενο μαθημα αλλα εχει και συντελεστη βαρυτητας στο πεδιο μας! Και το ξεκαρδιστικο ειναι οτι τα τμηματα του Φυσικου ακομα δεν ειναι προσβασιμα απο το 3ο πεδιο αν και τρωμε στη μαπα τη φυσικη τοσα χρονια!


1) Γι'αυτό η φυσικοχημεία πλέον στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη, γιατί δεν έχει ιδέα κανείς στο χημικό από μαθηματικά. Ευτυχώς που έχεις καλύτερες γνώσεις εσύ δηλαδή, ευτυχώς... Και όχι μόνο αυτό, να παίζουν που παίζουν με τα μπουκαλάκια τους όλη μέρα οι υπόλοιποι, να μην έχουν ιδέα να κάνουν και ανάλυση των μετρήσεων...

2) Τα τμήματα του φυσικού δεν θα γίνουν και δεν πρέπει να γίνουν ποτέ προσβάσιμα από το 3ο πεδίο. Δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες φυσικές επιστήμες η φυσική. Είναι η μόνη που έχει θεωρία θεμελιωμένη, που είναι και στη γλώσσα των μαθηματικών. Είναι η μόνη που έχει επίσης βοηθήσει στην πρόοδο των μαθηματικών. Δεν έχει καμία σχέση με υγεία και χαζομάρες.

Είναι προσβολές αυτα που γράφεις, δεν είναι καν άποψη.

ΥΣ. Την Φυσική την "τρώτε στη μάπα τόσα χρόνια" γιατί είναι η μόνη επιστήμη που έχει βασικές αρχές. Οποιαδήποτε αντίδραση και να σκεφτείς στη χημεία ή μηχανισμό στη βιολογία, θα πρέπει να τηρεί τους νόμους της θερμοδυναμικής για παράδειγμα.
 

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θεματικες ενότητες στην έκθεση που πρέπει να δούμε λίγο παραπάνω,τι λέτε;
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας παιδια . εκανα επανάληψη αποδειξεις και ορισμους στα μαθηματικά , αλλά δεν μπορω να βρω ενα σάιτ που να έχει ολες τις εκφώνησεις των ορισμών , έτσι ωστε να τις διαβάζω και να δω αν τις ξέρω καλά . αμα κάποιος έχει κάποιο σάιτ υπόψην του θα με βοηθήσει πολύ
 

mariannaprl

Νεοφερμένος

Η mariannaprl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
1) Γι'αυτό η φυσικοχημεία πλέον στην Ελλάδα είναι ανύπαρκτη, γιατί δεν έχει ιδέα κανείς στο χημικό από μαθηματικά. Ευτυχώς που έχεις καλύτερες γνώσεις εσύ δηλαδή, ευτυχώς... Και όχι μόνο αυτό, να παίζουν που παίζουν με τα μπουκαλάκια τους όλη μέρα οι υπόλοιποι, να μην έχουν ιδέα να κάνουν και ανάλυση των μετρήσεων...

2) Τα τμήματα του φυσικού δεν θα γίνουν και δεν πρέπει να γίνουν ποτέ προσβάσιμα από το 3ο πεδίο. Δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες φυσικές επιστήμες η φυσική. Είναι η μόνη που έχει θεωρία θεμελιωμένη, που είναι και στη γλώσσα των μαθηματικών. Είναι η μόνη που έχει επίσης βοηθήσει στην πρόοδο των μαθηματικών. Δεν έχει καμία σχέση με υγεία και χαζομάρες.

Είναι προσβολές αυτα που γράφεις, δεν είναι καν άποψη.

ΥΣ. Την Φυσική την "τρώτε στη μάπα τόσα χρόνια" γιατί είναι η μόνη επιστήμη που έχει βασικές αρχές. Οποιαδήποτε αντίδραση και να σκεφτείς στη χημεία ή μηχανισμό στη βιολογία, θα πρέπει να τηρεί τους νόμους της θερμοδυναμικής για παράδειγμα.


Καλα ηρεμησε ντε δεν ειπε κανεις ότι είναι άχρηστη βρε άνθρωπε απλα για μενα είναι δύσκολη γιαυτο και την «Τρωω στη μαπα τόσα χρόνια» μην το παιρνεις τόσο προσωπικά.

Απλα ήθελα να τονίσω την ειρωνεία να εχουν τη δυνατότητα τα άτομα του 2ου πεδίου να μπουν σε ένα τμήμα όπως το βιολογικό μην κάνοντας το μαθημα βιολογια αλλα τα άτομα του 3ου να μην μπορούν να μπουν στο φυσικό και στο χημικο(μέχρι πριν δυο χρόνια) ενώ διδάσκονται και τα δυο αυτα μαθηματα στο λυκειο.

Σεβομαι τη φυσικη σαν επιστήμη προφανώς, απλα δεν μου αρεσει. It’s not that deep.

Και άμα μας δίνανε πρόσβαση από το τρίτο πεδίο δεν θα γινοταν και τιποτα τρομερο. (Αρχικά δεν θα το έβαζε και πολυς κοσμος, προτιμάμε να παίζουμε με τα μπουκαλάκια μας και να ασχολούμαστε με την υγεια και χαζομαρες) Θα υπήρχε προφανώς μια δυσκολία στην αρχη αλλα δεν είμαστε δα και τελειως άσχετοι να μην ξέρουμε να κάνουμε ούτε μια πρόσθεση. 11 χρόνια τα ίδια μαθηματικά κάναμε,ενα χρόνο παραπανω κάνετε εσείς.Τσιλ. Δύσκολα βέβαια αναπληρώνεται ένας χρόνος εξάσκησης αλλα δεν είναι και αδύνατον.
Στο κάτω κάτω στο φυσικό και που ξέρετε μαθηματικά παλι θεωρείται απτα πιο δύσκολα τμήματα και πολλοι το παρατάνε.

Τελος, ωραιο να σαρεσει η Φυσικη αλλα μην την παρουσιάζεις λες και είναι η μοναδική χρήσιμη επιστήμη που υπάρχει. Καμία επιστήμη δεν είναι ανώτερη ούτε κατώτερη. Προσγειώσου λιγο.
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλα ήθελα να τονίσω την ειρωνεία να εχουν τη δυνατότητα τα άτομα του 2ου πεδίου να μπουν σε ένα τμήμα όπως το βιολογικό μην κάνοντας το μαθημα βιολογια αλλα τα άτομα του 3ου να μην μπορούν να μπουν στο φυσικό και στο χημικο(μέχρι πριν δυο χρόνια) ενώ διδάσκονται και τα δυο αυτα μαθηματα στο λυκειο.

Και άμα μας δίνανε πρόσβαση από το τρίτο πεδίο δεν θα γινοταν και τιποτα τρομερο. (Αρχικά δεν θα το έβαζε και πολυς κοσμος, προτιμάμε να παίζουμε με τα μπουκαλάκια μας και να ασχολούμαστε με την υγεια και χαζομαρες) Θα υπήρχε προφανώς μια δυσκολία στην αρχη αλλα δεν είμαστε δα και τελειως άσχετοι να μην ξέρουμε να κάνουμε ούτε μια πρόσθεση. 11 χρόνια τα ίδια μαθηματικά κάναμε,ενα χρόνο παραπανω κάνετε εσείς.Τσιλ. Δύσκολα βέβαια αναπληρώνεται ένας χρόνος εξάσκησης αλλα δεν είναι και αδύνατον.
Στο κάτω κάτω στο φυσικό και που ξέρετε μαθηματικά παλι θεωρείται απτα πιο δύσκολα τμήματα και πολλοι το παρατάνε.

Τελος, ωραιο να σαρεσει η Φυσικη αλλα μην την παρουσιάζεις λες και είναι η μοναδική χρήσιμη επιστήμη που υπάρχει. Καμία επιστήμη δεν είναι ανώτερη ούτε κατώτερη. Προσγειώσου λιγο.

1) Αυτό συμβαίνει διότι τα πεδία δεν ορίζονται με βάση τα μαθήματα που δίνεις, αλλά με βάση τις επιστήμες αυτές καθαυτές. Η φυσική δεν έχει καμία σχέση με το τρίτο πεδίο, τελεία. Το ότι διδάσκονται μαθαίνουν κάτι σχηματάκια και σχεδιάζουν δυνάμεις στο λύκειο δε σημαίνει ότι κάνουν φυσική άρα θα πρέπει να μπορούν να μπουν σε φυσικό από το τρίτο πεδίο. Και όπως είπαν και πριν, για μένα η χημεία πλέον κακώς είναι στο τρίτο πεδίο και εξήγησα και τους λόγους. Διευκρίνιση: στην πραγματικότητα διδάσκονται πολύ περισσότερα πράγματα, μια άλλη "νοοτροπία" όπως λέω από κάτω, αλλά συνήθως δεν δίνουν σημασία όσοι θέλουν τρίτο πεδίο.

2)Δεν διαφωνώ ότι είναι ένας χρόνος διαφορά, αλλά είναι διαφορετική η κλίση σε μαθηματικά/φυσική απ'ότι σε χημεία/βιολογία και γι'αυτό χωρίζονται έτσι οι προσανατολισμοί/κατευθύνσεις/δέσμες όπως θες πες το. Τα μαθηματικά έχουν άλλη λογική, η φυσική άλλη, η χημεία άλλη, δεν είναι "θα κάτσω να διαβάσω μαθηματικά και θα μάθω" έτσι απλά. Είναι άλλη νοοτροπία όλα, και συνήθως γι'αυτό τα παιδιά που καταλήγουν στο τρίτο πεδίο δεν θέλουν να διαλέξουν σχολές του δεύτερου (πέρα από το ότι δε μπορούν). Δεν έχει καλλιεργηθεί αυτή η παιδεία.

3) Δεν είπα πουθενά ότι είναι χρήσιμη επιστήμη. Δεν υπάρχει χρησιμοθηρία στις επιστήμες. Σου παρουσιάζω απλά μια πραγματικότητα. Αν κάτι απ'αυτά που είπα δεν ισχύει, διόρθωσέ με, μη μου βάζεις λόγια όμως που δεν έχω πει.

ΥΣ. Φυσικοί εχουν νόμπελ (και άλλα βραβεία, αλλά ξέρω ότι το νόμπελ πουλάει) σε όλα τα πεδία. Φυσιολογία, χημεία, οικονομικά. Θεωρείς ότι είναι σύμπτωση; Γιατί δεν συμβαίνει με άλλους;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top