Πανελλήνιες 2019

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Γιατί για το 2020 έβαλαν σχεδόν ολο το βιβλίο του ΑΟΘ στην ύλη;
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ως προς την έκθεση:

Θεωρώ ότι δεν θα αγγίξουν επίκαιρα ζητήματα όπως μετανάστευση, προσφυγιά, δημοκρατία, ευρωπαϊκή ένωση κ.λπ.
Ίσως να τα προσέγγιζαν έμμεσα, ρωτώντας για τα ανθρώπινα δικαιώματα κ.α.

Γενικά θα ήθελα να βάλουν πολύ κάτι σχετικό με ηθική, ψυχολογία και κοινωνία, αλλά δεν το βλέπω..

Να πω btw ότι το 2001 έχει ανακυρηχθεί παγκόσμιο έτος Εθελοντισμού και παγκόσμιο έτος Ηνωμένων Εθνών και σεβασμού των πολιτισμών.. ποτέ δεν ξέρουμε τι μπορεί να υπάρχει στο κεφάλι τους :P

Επίσης το 2019 είναι παγκόσμιο έτος του Περιοδικού πίνακα :P :P

Γενικά πιστεύω ίσως βάλουν ειρήνη-πόλεμο, τουρισμό, περιβάλλον.. δεν ξέρω τι άλλα..

Αυτά :D

Εγω θεωρω οτι καλα θεματα εκθεσης ειναι και η βια, η παιδεια και η κοινωνικοποιηση αλλα αν πεσει εστω κατι και απο αυτα θα ειμαι ικανοποιημενη γιατι ολοι μας λιγο πολυ θα ξέρουμε 100% τι να γραψουμε.

Παιδια, απο τα αρχαια Γνωστο, τι νομιζετε πως θα πεσει φετος;
εγω θεωρω οτι θα πεσει μια καποια ενοτητα απο τον Πρωταγορα ή απο τον Αριστοτελη.

Βεβαια για τον Πρωταγορα υπαρχει πιθανοτητα να πεσει καποια ενοτητα του γιατι ειχε ειπωθει κατι τετοιο στο σχολειο μου και γι'αυτο και το θεωρω αυτο.

Κατι ακυρο, ισχυει ακομα το δεδομενο οτι οποιος δηλωσει ενα τμημα ΑΕΙ μονο ως πρωτη επιλογη παιρνει 1000 μορια εξτρα οπως μεχρι και περυσι ή το εχουν αλλαξει αυτο διοτι ισχυει οτι τα μορια βγαινουν με βαση το τι βαθμο θα εχει γραψει κανεις στις παννελαδικες;

Εγω υπολογισα στον υπολογιστη μοριων του site AeiTei.gr οτι αν γραψω 11.1 στην Εκθεση, ενα 14 στα Αρχαια, ενα 12.8 Ιστορια και ενα 8 στα Λατινικα βγαζω συνολικα 11.896 ενω Βιολογια αν γραψω 15.6 (γιατι ναι την εχω δηλωσει σαν πεμπτο πανελλαδικως εξεταζομενο μαθημα μηπως και καταφερω μεσου αυτης να περασω στη σχολη που θελω) βγαζω παραπανω μορια απο αυτα που εχω υπολογισει αρχικα. Δηλαδη 12.548.

Ελπιζω μονο να μη με "κοροιδευει" ο υπολογιστής μοριων καθώς ειναι κατι για το οποίο μπορω να βασιστω στον υπολογισμο των πιθανων μου μοριων διοτι αν το υπολογισω με βαση τους τυπους που εχει ενα φετινο αρθρο μου βγαζει κατι περιεργα αποτελεσμα και κατι μικροτερα επισης αποτελεσματα για το οποιο και θεωρω οτι με "κοροιδευω" παλι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
@Debby63 κράτα οριζόντια το κινητό σου ωστε να περιστραφεί το iSchool και στη συνέχεια πατα το Πανελλαδικες πανω πανω. Στη σελίδα που θα σε πάει scrollαρε λίγο για να τσεκάρεις και τον δικό μας υπολογιστή μορίων. :) Από υπολογιστή βέβαια είναι πιο εύκολη η χρήση του!
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατι ακυρο, ισχυει ακομα το δεδομενο οτι οποιος δηλωσει ενα τμημα ΑΕΙ μονο ως πρωτη επιλογη παιρνει 1000 μορια εξτρα οπως μεχρι και περυσι ή το εχουν αλλαξει αυτο διοτι ισχυει οτι τα μορια βγαινουν με βαση το τι βαθμο θα εχει γραψει κανεις στις παννελαδικες;

Ποτέ δεν ίσχυε κάτι τέτοιο (ευτυχώς).
Τα μόρια βγαίνουν αποκλειστικά από τη βαθμολογία σου, με τον κατάλληλο συντελεστή βαρύτητας στο αντίστοιχο μάθημα.
Παραθέτω:
Το άθροισμα των γραπτών βαθμών στην εικοσάβαθμη κλίμακα, με προσέγγιση δεκάτου, των τεσσάρων πανελλαδικά εξεταζομένων μαθημάτων, τα οποία προβλέπονται στην Ομάδα Προσανατολισμού όπου ανήκει ο υποψήφιος για το συγκεκριμένο Επιστημονικό Πεδίο, πολλαπλασιάζεται επί δύο (2).Στη συνέχεια, στο γινόμενο αυτό προστίθενται τα γινόμενα των γραπτών βαθμών των δύο μαθημάτων με τους αντίστοιχους συντελεστές βαρύτητας, τα οποία προβλέπονται στην Ομάδα Προσανατολισμού όπου ανήκει ο υποψήφιος για το συγκεκριμένο Επιστημονικό Πεδίο.Το τελικό άθροισμα πολλαπλασιάζεται με το εκατό (100).Σε περίπτωση που ο υποψήφιος εξεταστεί πανελλαδικά και σε ένα πέμπτο (5ο) μάθημα προκειμένου να έχει πρόσβαση σε δεύτερο Επιστημονικό Πεδίο, τότε ο υπολογισμός των μορίων του για κάθε ένα από τα δύο Επιστημονικά Πεδία που έχει δικαίωμα να δηλώσει προτίμηση γίνεται με βάση τα αντίστοιχα τέσσερα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.
 

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τι πιστευετε φετος για γνωστο πλατωνας η αριστοτελης?πρωταγορας πολιτεεια ηθικα η πολιτικα.Δωστε προβλεψεις κ για εκθεση
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ποτέ δεν ίσχυε κάτι τέτοιο (ευτυχώς).
Τα μόρια βγαίνουν αποκλειστικά από τη βαθμολογία σου, με τον κατάλληλο συντελεστή βαρύτητας στο αντίστοιχο μάθημα.
Παραθέτω:

Αααα. Γιατι κατι τετοιο ειχα δει στο ίντερνετ οτι εγραφαν για προπερσι και περισυ και σκεφτομουν πως αποκλειεται να ειναι αληθεια αυτο. Σε ενα αρθρο το ειχα δει.

Τι πιστευετε φετος για γνωστο πλατωνας η αριστοτελης?πρωταγορας πολιτεεια ηθικα η πολιτικα.Δωστε προβλεψεις κ για εκθεση

Αυτο αναρωτηθηκα και εγω αλλα θεωρω εγω προσωπικα οτι ισως πεσει καμια ενοτητα απο τον Πρωταγορα. Προσωπικα ευχομαι να πεσει ή η ενοτητα 1 ή ενοτητα 4 ή ενοτητα 7. Και απο Αριστοτελη αν πεσει τιποτα απο αυτον θεωρω πως ή θα πεσει η ενοτητα 14 ή η 15 ή 16 ή 17 ή η 18 ή η 19 ή 20 ή μαλλον μπορει ή 1 ή η 2 ή 10 ή 8 ή η 9. Εγω παντως θα θελα να πεσει η ενοτητα 14 πιο πολυ και απο τον πρωταγορα η ενοτητα 4 ή 1.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Έτσι όπως διδάσκονται τα κύματα Καλά κάνουν και βγαίνουν. Αλλιώς έπρεπε να γίνουν σημαντικές αλλαγές στο Βιβλίο Αλλά που χρόνος για να αλλάξουν τα απαίσια σχολικά εγχειρίδια. Οπότε ας παίζουμε με την υλη.
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.

Giorno

Νεοφερμένος

Ο Giorno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 39 μηνύματα.

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να έχω μαζί μου ψηφιακό ρολόι(όχι smart watch); Ρωτάω επειδή το ρολόι μου κάνει ένα μικρό μπιπ όποτε πάει ακριβώς η ώρα:confused:
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 799 μηνύματα.
Δεν ειμαστε ηλιθιοι τον οικονομικών . νομιζω πώς ενα ολοκληρωμα μπορούμε να το υπολογισουμε


o Giorno δεν το λέει με αυτή την έννοια, απλά όντως αν δεις τα ποσοστά , τα περισσότερα παιδιά της Οικονομικής κατεύθυνσης γράφουν κάτω από τη βάση στα Μαθηματικά.

Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να έχω μαζί μου ψηφιακό ρολόι(όχι smart watch); Ρωτάω επειδή το ρολόι μου κάνει ένα μικρό μπιπ όποτε πάει ακριβώς η ώρα:confused:


καλύτερα πάρε ένα άλλο ρολόι που να μην κάνει θορύβους γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τους επιτηρητές.
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς αν επιτρέπεται να έχω μαζί μου ψηφιακό ρολόι(όχι smart watch); Ρωτάω επειδή το ρολόι μου κάνει ένα μικρό μπιπ όποτε πάει ακριβώς η ώρα:confused:
Εγώ είχα ένα CASIO ψηφιακό και αναγκάστηκα να πάρω ένα κλασικό ρολόι χειρός με δείκτες για να είμαι καλυμμένος καθώς από κάπου άκουσα μέσα στη χρονιά ότι δεν επιτρέπονται καθόλου τα ψηφιακά, ακόμα κι αν δεν είναι smartwatches... δε μπορώ να το επαληθεύσω από κάποια επίσημη εγκύκλειο, αλλά ok δεν θα ήθελα να πάω με το ψηφιακό μου και να μου πουν δεν επιτρέπεται. Έδωσα λίγα ευρώ για ένα αναλογικό και ξεμπέρδεψα.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
@Debby63 κράτα οριζόντια το κινητό σου ωστε να περιστραφεί το iSchool και στη συνέχεια πατα το Πανελλαδικες πανω πανω. Στη σελίδα που θα σε πάει scrollαρε λίγο για να τσεκάρεις και τον δικό μας υπολογιστή μορίων. :) Από υπολογιστή βέβαια είναι πιο εύκολη η χρήση του!

Ευχαριστω για την πληροφορια. ^^
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Εγώ είχα ένα CASIO ψηφιακό και αναγκάστηκα να πάρω ένα κλασικό ρολόι χειρός με δείκτες για να είμαι καλυμμένος καθώς από κάπου άκουσα μέσα στη χρονιά ότι δεν επιτρέπονται καθόλου τα ψηφιακά, ακόμα κι αν δεν είναι smartwatches... δε μπορώ να το επαληθεύσω από κάποια επίσημη εγκύκλειο, αλλά ok δεν θα ήθελα να πάω με το ψηφιακό μου και να μου πουν δεν επιτρέπεται. Έδωσα λίγα ευρώ για ένα αναλογικό και ξεμπέρδεψα.


Πωω λετζιτ; Και βολεύουν άπειρα τα ψηφιακά πφ
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Πωω λετζιτ; Και βολεύουν άπειρα τα ψηφιακά πφ
Κι εμένα με βολεύανε και το 2007 είχα το ίδιο ψηφιακό CASIO (του οποίου πριν 2 μήνες από τώρα που μιλάμε του τελείωσε η μπαταρία, μετά από βάλε πόσα χρόνια από το 2007!! Γρουσουζιάαααα), όμως από ότι κατάλαβα, λόγω των smartwatches που υπάρχουν τώρα, τελικά απαγορεύσανε κάθε τύπου ψηφιακό για να μην ψάχνονται οι επιτηρητές..
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ακουσα απο καθηγητες μου πως η ποσοστοση μπορει να παρθει ακομα και οταν εχει ο εξεταζομενος χτυπήσει καπου. (Μονο ο εξεταζομενος που εχει χτυπησει δηλαδη)

Εγω δηλαδη που χτυπησα στο χερι μου (δεν ειναι πολλη ωρα που εχω χτυπησει) (ανεξαρτητως αν ποναει εντονα ή οχι) και με δουν οτι του εχω βαλει ενα γαντι σαν επιδεσμο πανω του, θα μπορω να παρω ποσοστοση; Το ρωταω αυτο γιατι θελω να ξερω και να ειμαι σιγουρη τι θα συμβει αν με δουν με το γαντι-επιδεσμο στο χερι. Σιν αυτο οτι και μονο που ποναει το κοβω οτι με το ζορι θα καταφερω να γραψω μεθαυριο αλλα θα το αντεξω. Οπως το αντεξα στη περιπτωση που ειχε αρχισει να ποναει το χερι μου επειδη το ειχα ταλαιπωρησει στο πολυωρο γραψιμο και το ειχα δεσει με επιδεσμο διοτι ποναγε σχεδον δυο εβδομαδες. Εστω και 3 φορες που το επαθα αυτο.
 

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ακουσα απο καθηγητες μου πως η ποσοστοση μπορει να παρθει ακομα και οταν εχει ο εξεταζομενος χτυπήσει καπου. (Μονο ο εξεταζομενος που εχει χτυπησει δηλαδη)

Εγω δηλαδη που χτυπησα στο χερι μου (δεν ειναι πολλη ωρα που εχω χτυπησει) (ανεξαρτητως αν ποναει εντονα ή οχι) και με δουν οτι του εχω βαλει ενα γαντι σαν επιδεσμο πανω του, θα μπορω να παρω ποσοστοση; Το ρωταω αυτο γιατι θελω να ξερω και να ειμαι σιγουρη τι θα συμβει αν με δουν με το γαντι-επιδεσμο στο χερι. Σιν αυτο οτι και μονο που ποναει το κοβω οτι με το ζορι θα καταφερω να γραψω μεθαυριο αλλα θα το αντεξω. Οπως το αντεξα στη περιπτωση που ειχε αρχισει να ποναει το χερι μου επειδη το ειχα ταλαιπωρησει στο πολυωρο γραψιμο και το ειχα δεσει με επιδεσμο διοτι ποναγε σχεδον δυο εβδομαδες. Εστω και 3 φορες που το επαθα αυτο.


Δεν ξερω τι ενοεις ποσοστοση και δεν ισχυει κατι τετοιο. Αν δεν μπορεις να γραψεις πας στο νοσοκομειο και παιρνεις χαρτι και σε βαζουν εκτακτως να εξεταστεις προφορικα. Το ξερω σιγουρα γιατι μθα φιλη μου εσπασε το χερι της τις μερες των πανελληνιων και εξεταστηκε στα υπολοιοα μαθηματα προφορικα. Τιποτα αλλο δεν ισχυει.
 

Debby63

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Debby63 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Δεν ξερω τι ενοεις ποσοστοση και δεν ισχυει κατι τετοιο. Αν δεν μπορεις να γραψεις πας στο νοσοκομειο και παιρνεις χαρτι και σε βαζουν εκτακτως να εξεταστεις προφορικα. Το ξερω σιγουρα γιατι μθα φιλη μου εσπασε το χερι της τις μερες των πανελληνιων και εξεταστηκε στα υπολοιοα μαθηματα προφορικα. Τιποτα αλλο δεν ισχυει.

Αααα.
Ποσοσωστη εννοω να παιρνει επιπλεον μορια επειδή εχει ο υποψηφιος που εχει χτυπησει επειδη χτύπησε καπου. Πχ. Αν χτυπησε το ποδι του σε ατυχημα ή απλα να το στραμπουλιξε και περπατα με πατεριτσες και να μπορει να γραψει, εκει που να τον ρωτησουν που και πως χτυπησε τοτε να του δηλωσουν οτι παιρνει ποσοστωση ξερω γω. Κατι τετοιο.

(Κατι που ξεχασα να αναφερω πριν:)
Ενα αλλο πραγμα το οποιο θυμαμαι σχετικα με τις παννελαδικες, ειναι οτι οσοι ειναι απο τριτεκνες και πολυτεκνες οικογενειες παιρνουν εξτρα μορια ή απλα ποσοστωση αν δεν κανω λαθος. Αυτο μας το ειπε μια γυναικα που ειχε ερθει στο σχολειο μας για να μας μιλησει για τις σχολες και επειτα για τις μοριοδοτησεις. Και οτι για να γινει αυτο πρεπει να δηλωσεις οτι εισαι απο τριτεκνη ή πολυτεκνη οικογενεια με καποιον τροπο.

Εγω προσωπικα ειμαι απο πολυτεκνη οικογενεια. Οποτε ισως και να υπαρχει για μενα μια ακομα ελπιδα να περασω στη σχολη που θελω.
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
λόγω των smartwatches που υπάρχουν τώρα, τελικά απαγορεύσανε κάθε τύπου ψηφιακό για να μην ψάχνονται οι επιτηρητές..
Ρε δεν νομίζω και πέρσι που έδινα υπήρχαν παιδιά με ψηφιακά ρολόγια. Άλλωστε εύκολα διακρίνεις ποιο είναι smart και ποιο όχι κοιτώντας την οθόνη του.
Meanwhile βρήκα τρόπο να το muteάρω και λέω να το πάρω μαζί τελικά:hehe:
 

snowgirl

Νεοφερμένος

Η snowgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Debby
Τποτα απο αυτα δεν ισχυει. Οι πολυτεκνοι μονο παιρνουν μεταγραφες. Και πριμ μοριων μονον οι πρωταθλητες. Τα ανεκδοτα λενε οτι αν ενα κοριτσι μεινει εγκυος παιρνει πριμ μορια. Μην το πιστεψει καμια και μεινει αδικα εγκυος. Θα σου το εξηγησειψκαλυτερα ο ειδικος σε ολα τα θεματα οταν ερθει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top