Πανελλήνιες 2019

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Καλησπερα , θα ηθελα να κάνω μια ερώτηση στα παιδια της οικονομικης κατευθηνσης .. Πως τα πατε με τη θεωρια του αεππ και με το μαθημα γενινοτερα ;; προσωπικά δεν έχω αφιερώσει τον απαραίτητο χρονο στη θεωρια του συγκεκριμένου μαθηματος .
Η θεωρία του αεππ παίζει να είναι η πιο εύκολη από όλα τα μαθήματα (για μενα). 2 φορές την έχω διαβάσει όλη και όλη και την θυμάμαι τέλεια (βέβαια θα την ξαναπερασω επανάληψη ). Αν εστιάσεις στην έννοια βοηθάει πολύ.
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ πλήρως ,είναι μεν πιο εύκολη από του ΑΟΘ αλλά δεν είναι εύκολη γενικά,έχει αρκετές λεπτομέρειες ,αν δεν κάνω λάθος ο καταμερισμός της ύλης και ο τρόπος εξέτασης της θεωρίας είναι πιο δυσνόητος άσχετος αν οι ερωτήσεις θεωρία έχουν και λογική μέσα ,Γιάν παράδειγμα τα πλεονεκτήματα τμηματικό προγραμματισμού την ταξινόμησης σαν ορισμό το αρχείο την στοίβα (έναν μικρό μεροα )
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Εμένα μου τη δίνει απίστευτα το κεφάλαιο 10 του ΑΕΠΠ στο να το μάθω. :P
Είναι ίσως το δυσκολότερο σε σχέση με τα άλλα. Μόνο λίγο τις τρεις κατηγορίες εμβέλειας και λίίιιγο τα πλεονεκτήματα του τμηματικού προγραμματισμού (τα δύο τελευταία) πρέπει να δουλέψω και όλα ok!
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Εμένα μου τη δίνει απίστευτα το κεφάλαιο 10 του ΑΕΠΠ στο να το μάθω. :P
Είναι ίσως το δυσκολότερο σε σχέση με τα άλλα. Μόνο λίγο τις τρεις κατηγορίες εμβέλειας και λίίιιγο τα πλεονεκτήματα του τμηματικού προγραμματισμού (τα δύο τελευταία) πρέπει να δουλέψω και όλα ok!
Αδερφέ ,συγγνώμη για την αδιακρισία αλλά από ότι βλέπω είσαι πρώην φοιτητής;της ΟΔΕ; για ποιο λόγο θες πάλι από την ίδια κατεύθυνση να ξανά δώσεις ;έχεις στόχο κάτι άλλο;
 

maria200

Νεοφερμένος

Η maria200 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τι έπεσε στον ΟΕΦΕ στην Ιστορία Κατεύθυνσης; Ποιον τρόπο χρησιμοποιείτε για την επεξεργασία της πηγής;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Τι έπεσε στον ΟΕΦΕ στην Ιστορία Κατεύθυνσης; Ποιον τρόπο χρησιμοποιείτε για την επεξεργασία της πηγής;

Από ορισμούς έπεσαν ροπαλοφόροι, ανόρθωση και ορεινοί. Ανάπτυξης είχα περιεχόμενο Συντάγματος ‘64, αδυναμίες πρώτου Κρητικού Συντάγματος στο Β1 και έργο κρητικής πολιτείας σε τομείς διοίκησης υγείας και παιδείας επι αρμοστείας Γεωργίου και Ζαίμη στο Β2.
Πρωτο παραθεμα ήθελε παράπονα προσφύγων για ελληνικό κράτος και γηγενείς και τομείς που εκφράστηκε η διάσταση προσφύγων γηγενών.
Δεύτερο παραθεμα έπεσε η μισητή βιομηχανία και ομολογώ ότι ήταν αρκετά απαιτητικό, ιδιαίτερα στις πηγές που παρέθετε... ήθελε παράγοντες που εμπόδισαν την εκβιομηχάνιση στον 19ο αιώνα, βιομηχανικούς τομείς που αναπτύχθηκαν στο μεταίχμιο 19-20ου και αποτελέσματα της οικονομικής ανάπτυξης της περιόδου 1875-1911 στη βιομηχανία (γι αυτό το τελευταιο έπαιρνες υλικού αποκλειστικά από το παράθεμα).
Εγω δεν το έγραψα του ΟΕΦΕ, ο καθηγητής μου δεν τον πολυπάει, απλά συζητήσαμε τα θέματα και είπαμε τις λύσεις.
Τώρα σχετικά με αυτό που ρωτάς
για την επεξεργασία της πηγής η σύνθεση είναι η καλύτερη μέθοδος και αυτή που χρησιμοποιεί η πλειοψηφία των μαθητών. Διαβάζεις πρώτα τα παραθέματα, συνδυάζεις στο μυαλό σου τις πληροφορίες τους με αυτές που σου δίνει το βιβλίο και μετά ξεκινάς να γραφεις. Γραφεις το κείμενο του σχολικού και σε οποίο σημείο του ταιριάζει κάποιο στοιχείο του παραθέματος, διακόπτεις την ιστορική αφήγηση και το παραθέτεις. Είναι μεγάλη ιστορία η επεξεργασία πηγών και θα ήταν καλό να την συζητήσεις και με τον καθηγητή σου, να σου δώσει περισσότερες συμβουλές που εμείς από εδώ δεν μπορούμε... :)Καλή συνέχεια!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Παιδια , μια απο τις σχολες που θα δηλωσω ειναι για διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών και θα δώσω σαν ειδικό μαθημα αγγλικά . επειδή έχω μπερδευτεί λιγο , είναι απαραιτητο να γράψω Βαση , η παίρνω απλως έξτρα μορια χωρίς να γράψω πανω απο 10 ;;
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Παιδια , μια απο τις σχολες που θα δηλωσω ειναι για διεθνών και ευρωπαϊκών σπουδών και θα δώσω σαν ειδικό μαθημα αγγλικά . επειδή έχω μπερδευτεί λιγο , είναι απαραιτητο να γράψω Βαση , η παίρνω απλως έξτρα μορια χωρίς να γράψω πανω απο 10 ;;
Είναι απαραίτητο να γράψεις τουλάχιστον 10/20 στο ειδικό μάθημα, για να μπορέσεις να διεκδικήσεις θέση σε σχολή που απαιτεί εξέταση σε αυτό.
 

Panelele19

Νεοφερμένος

Ο Panelele19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Είναι απαραίτητο να γράψεις τουλάχιστον 10/20 στο ειδικό μάθημα, για να μπορέσεις να διεκδικήσεις θέση σε σχολή που απαιτεί εξέταση σε αυτό.

Οκευ , σε ευχαριστώ πολύ :)

Υπάρχει Καποιος που θα δώσει αθλήματα για τεφαα ; αν ναι , πως σας φαίνονται , και πως τα πατε;;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Μπα.. Δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να παπαγαλίσω τόσα, έχω να παπαγαλίσω την θεωρία στα μαθηματικά :P
 

TonyMontanaEse

Νεοφερμένος

Ο TonyMontanaEse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Οι καθηγητες του σχολειου σας σας εχουν πει τι θα πεσει? (οσοι πατε σε δημοσιο)
 
Τελευταία επεξεργασία:

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Οι καθηγητες του σχολειου σας σας εχουν πει τι θα πεσει? (οσοι πατε σε δημοσιο)
Εμάς στην έκθεση θεωρεί sos τα θέματα της έκθεσης προηγούμενων τάξεων (πχ Α' Λυκείου: τέχνη, γλώσσα - διάλογος κτλ) καθώς όπως λέει ο φιλόλογος: τα τελευταία χρόνια δείχνουν στις πανελλήνιες μια τάση "προς τα πίσω" στις τάξεις. :hmm:
 

Avalon12

Νεοφερμένος

Η Avalon12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Οι καθηγητες του σχολειου σας σας εχουν πει τι θα πεσει? (οσοι πατε σε δημοσιο)
Βιολογία Ναι, ιστορία μας έχουν δώσει 39 ερωτήσεις κάποιες από τις οποίες θα πέσουν, μαθηματικά έχουμε κάνει μόνο 2 κεφάλαια(3 παράγραφοι το καθένα) και έχει επισημάνει κάποιες ασκήσεις, λογοτεχνία/έκθεση δεν την έχω κοιτάξει την ύλη Αλλά φαντάζομαι πάνω κάτω σαν των πανελληνίων είναι.
 

Pope

Νεοφερμένος

Η Pope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι απόφοιτη γ'λυκείου και φέτος ξαναδίνω πανελλήνιες για δεύτερη φορά. Είμαι θεωρητική κατεύθυνση και σας γράφω αυτή την ανάρτηση καθώς δεν πηγαίνω φροντιστήριο (κάνω ιδιαίτερα) και θα ήθελα να πείτε ελεύθερα τη γνώμη σας σχετικά με το τι ακούτε ή πιστεύετε οτι θα πέσει στο γνωστό στα αρχαία ελληνικά. Τι λένε οι καθηγητές σας; εύχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία σε όλους! Θα τα καταφέρουμε! Αναμένω τις απαντήσεις σας. :superman::pleasantry:
 

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Αν και τίποτα δεν είναι βέβαιο, συζητείται έντονα ο Αριστοτέλης και μάλιστα τα Πολιτικά! Σε καμμία περίπτωση, όμως, δεν πρέπει αυτή η πιθανότητα να καθορίσει τις επαναλήψεις μας!
 

Pope

Νεοφερμένος

Η Pope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σας. Έχω αφήσει μάθημα αδιάβαστο και την έχω πατήσει άσχημα :redface:. Τίποτα δεν θεωρώ δεδομένο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top