Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Στην Εκθεση τι θεματα γραφετε συνηθως στο σχολειο και στο φροντιστηριο;

Ανάλογα τα θέματα που κάνουνε την κάθε περίοδο... Στο φροντιστήριο γράφουμε κάθε πέντε εβδομάδες στα πέντε τελευταία θέματα που έχουμε κάνει, στο σχολείο έχουμε γράψει τρεις εκθεδεις κι ο κόσμος όλος :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofia10

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αυτο το ξερω μονο εγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 186 μηνύματα.
ειμαι β λυκειου αλλα νομιζω πως και παλι στην γ η εκθεση ετσι ειναι , λοιπον γραφουμε πανω σε θεματα απο τους θεματικους κυκλους (του σχολικου βιβλιου -οχι απο εκει αλλα στις ιδιες νοηματικες ενοτητες πχ ανθρωπισμος , ρατσιμος κλπ) και στην γ λυκ το ιδιο κανουν στο φροντ μου .Δεν ξερω αν τους βαζει και απο προηγουμενες χρονιες αλλα υποθετω πως ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εμείς φέτος δεν κάνουμε καθόλου θέματα προηγούμενων τάξεων.. είναι ανάλογα το φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Καταλαβα,ευχαριστω!
Να ρωτησω οσοι ειστε της θεωρητικης,ιστορια και εισαγωγη στο γνωστο τα μαθαινετε παπαγαλια η με δικα σας λογια;

Eπισης στις μεταφρασεις λατινικων και αρχαιων οταν κατι εννοειται και ειναι σε παρενθεση στη μεταφραση εμεις πρεπει να το γραψουμε η οχι;;P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καταλαβα,ευχαριστω!
Να ρωτησω οσοι ειστε της θεωρητικης,ιστορια και εισαγωγη στο γνωστο τα μαθαινετε παπαγαλια η με δικα σας λογια;

Eπισης στις μεταφρασεις λατινικων και αρχαιων οταν κατι εννοειται και ειναι σε παρενθεση στη μεταφραση εμεις πρεπει να το γραψουμε η οχι;;P
κοιταξε αν και δεν ειμαι θεωρητικη ειχα μια φιλη...αυτη δεν μπορουσε να τα μαθει παπαγαλια και αναγκαστικα καθησε τα διαβασε και εμαθε να λεει το καθε μαθημα με δικα της λογια(χωρις να αλλοιωνει απαραιτητα το νοημα)...τελος παντων για να μην πολυλογω στα αρχαια αν δεν κανω λαθος η μια καθηγητρια της εβαλε 19 και η αλλη 12...οποτε τι να σου πω στην θεση σου δεν θα παιρνα το ρισκο (αν και θεωρω τελειως λαθος αυτην την μεθοδο εκμαθησης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Καταλαβα,ευχαριστω!
Να ρωτησω οσοι ειστε της θεωρητικης,ιστορια και εισαγωγη στο γνωστο τα μαθαινετε παπαγαλια η με δικα σας λογια;

Eπισης στις μεταφρασεις λατινικων και αρχαιων οταν κατι εννοειται και ειναι σε παρενθεση στη μεταφραση εμεις πρεπει να το γραψουμε η οχι;;P

Απ έξω Όσο πιο πιστά γίνεται, όλα όσα είπες. Οι παρενθέσεις στις μεταφράσεις δεν είναι πάντοτε απαραίτητες Αλλά ενίοτε χρειάζονται Γιατί συμπληρώνουν το νόημα το οποίο υποτίθεται πως έχεις καταλάβει. Ντάξει δεν γίνεται τίποτα άμα παραφρασεις μια δύο φράσεις, αλλά υπάρχουν βαθμολογητές που αξιολογούν με τα βιβλία ανοιχτά και τσεκουρωνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paraskevibar

Νεοφερμένος

Η paraskevibar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Παιδια οσον αφορα την εκθεση, στο φροντιστηριο δεν κανουμε ποτε θεματα, με σχεδιαγραμματα και αναλυση, το μονο που κανουμε ειναι κειμενα, και στην ουσια απλα μας τα βαζει για το σπιτι και μας τα ελεγχει στο μαθημα της επομενης φορας. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλο αυτο το συστημα, εγω προσωπικα παντως δεν νιωθω οτι μαθαινω κατι, και εχω μεινει στασιμη στην εκθεση, και δεν ξερω τι να κανω για να βελτιωθω. Ο καθηγητης προφανως δεν με βοηθαει με τον τροπο που κανει το μαθημα, και δεν εχω και τον απαραιτητο χρονο για να ασχοληθω μονη μου πια, καθως τα υπολοιπα μαθηματα απαιτουν περισσοτερη ωρα διαβασματος. Πιστευετε οτι θα επρεπε να ξεκινησω να διαβαζω μονη μου σχεδιαγραμματα και λεξιλογιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Στην ερώτηση για την παπαγαλία και τις μεταφράσεις: Στα λατινικά συνήθως οι παρενθέσεις δεν χρειάζονται αφού σου δίνουν κάποια εναλλακτική μετάφραση της πρότασης/φράσης. Στα αρχαία, στον Αριστοτέλη, τις περισσότερες φορές είναι αναγκαίο να τις μάθεις γιατί αλλιώς δεν βγαίνει νόημα αφού επειδή είναι σημειώσεις τα έργα, έχουν νοηματικά κενά.
Για την παπαγαλία τώρα, σε κάποια σχόλια στο γνωστό είναι απαραίτητη όμως ευτυχώς στα περισσότερα όχι.
Στην ιστορία, δεν έγινε και τίποτα αν δεν χρησιμοποιείς τα λόγια του βιβλίου ( εκτος ρε παιδί μου και αν πέσουμε σε κανένα βλάκα φιλόλογο) αρκεί να έχεις όλα τα σημεία στην απάντησή σου και να μην έχεις αλλάξει το νόημα.
Προσωπικά αυτό κάνω, και μπορώ να πω ότι έχω μάθει την ιστορία σε βάθος και όχι επφανειακά. Ναι, μερικές φορές πλέον από τις επαναλήψεις μου έρχονται και τα λόγια του βιβλίου αλλά το παν είναι να ξέρεις τι διαβάζεις/γράφεις.
Έχουν διορθώσει γραπτά μου 3 καθηγητές φέτος, η φιλόλογος στο σχολείο, ο φιλόλογος στο φροντ και ένας πολύ καλός μου γνωστός φιλόλογος και δεν έχω χάσει από το γεγονός ότι δεν τα γράφω αυτολεξεί... Τώρα τι να σου πω...

Για την έκθεση: Στο φροντιστήριο γράφουμε σχεδόν σε κάθε θεματικό κύκλο. Στο σχολείο ανα 3-4...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Στα λατινικά οι εξαρτημένοι υποθετικοί είναι στην ύλη; Για παράδειγμα κάτι κείμενα που έχουν εξαρτημένους υποθετικούς πρέπει να ξέρω να τους μετατρέπω σε ανεξάρτητους, όπως στο κείμενο 25 και 45;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Στα λατινικά οι εξαρτημένοι υποθετικοί είναι στην ύλη; Για παράδειγμα κάτι κείμενα που έχουν εξαρτημένους υποθετικούς πρέπει να ξέρω να τους μετατρέπω σε ανεξάρτητους, όπως στο κείμενο 25 και 45;

Όχι έχουν βγει εκτός ύλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Όχι έχουν βγει εκτός ύλης

Ευχαριστώ! Δηλαδή απλώς να ξέρω το είδος του υποθετικού και εάν η υπόθεση είναι προτερόχρονη της απόδοσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ευχαριστώ! Δηλαδή απλώς να ξέρω το είδος του υποθετικού και εάν η υπόθεση είναι προτερόχρονη της απόδοσης;

Δεν είμαι 100% σίγουρη είναι η αλήθεια Αλλά εχω την εντύπωση ότι δε χρειάζεται καν να μάθεις τι είδος είναι οι υποθετικοί.. Τη χρονική βαθμίδα βέβαια είσαι αναγκασμένος να την ξέρεις εφόσον εκφέρεται η πρόταση με υποτακτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ως τις 10 Μαρτίου παρατείνεται η υποβολή αιτήσεων για τις πανελλαδικές
https://www.minedu.gov.gr/exetaseis...seis-ton-genikon-kai-epaggelmatikon-lykeion-4

Χρονοδιάγραμμα των εξετάσεων σε Γυμνάσια, ΓΕΛ και ΕΠΑΛ
https://www.minedu.gov.gr/exetaseis...-ton-eksetaseon-se-gymnasia-lykeia-kai-epal-3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια μια ερωτηση...για μας που δινουμε φετος για πρωτη φορα πανελληνιες αν τυχον κ δεν πιασουε τη σχολη που θελουμε του χρονου θα μπορουμε να κανουμε 10%????

Δεν μπορείς να το ξέρεις από τώρα κάθε χρόνο βγαίνει διαφορετική εγκύκλιος και μάλιστα συζητούν για κατάργηση του 10%

Με το άρθρο 13 παράγραφος 4 του Ν.4452/14-2-2017 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 17 τ.Α΄/15-2-2017 (στις σελίδες 196 και 197 του ΦΕΚ) (https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/Ν.4452-17.pdf) ρυθμίζεται πλέον οριστικά η δυνατότητα εισαγωγής σε ποσοστό 10% χωρίς νέα εξέταση, το επόμενο έτος μετά τη συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις (σε ποσοστό 6%) και το μεθεπόμενο (σε ποσοστό 4%). Από τη στιγμή που έγινε Νόμος του Κράτους, είναι δεδομένο ότι ισχύει οπότε ούτε πρόκειται να καταργηθεί ούτε οι υποψήφιοι πρέπει να περιμένουν διευκρινιστική εγκύκλιο όπως γινόταν τα προηγούμενα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Παιδια ξερετε αν μπορω να βρω καπου πλαγιοτιτλους για το προσφυγικο και το δευτερο κεφαλαιο με την οικονομια στην ιστορια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Παιδια ξερετε αν μπορω να βρω καπου πλαγιοτιτλους για το προσφυγικο και το δευτερο κεφαλαιο με την οικονομια στην ιστορια;

https://taexeiola.blogspot.gr/2013/06/istoria-katefthinsis-g-lykeiou.html
Αυτή η ιστοσελίδα ίσως να σε βοηθήσει, αλλά καλύτερα ρώτα κάποιον καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τα διαβαζω μονη μου και δεν εχω βοηθεια απο καπου γι αυτο ρωτησα μηπως εσεις ξερετε κατι ,σε ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τα διαβαζω μονη μου και δεν εχω βοηθεια απο καπου γι αυτο ρωτησα μηπως εσεις ξερετε κατι ,σε ευχαριστω!

Καλησπέρα!
Κοίτα επίσης εδώ . Πέρα από σχεδιάγραμμα και στο τέλος πηγές, στην αρχή κάθε παρουσίασης έχει το μάθημα με πλαγιότιτλους...
Μπορείς να εμπιστευτείς 100% τη δουλειά, είναι εξαιρετικός φιλόλογος, τον γνωρίζω προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Σε ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top