Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδες προετοιμαζομαι να δωσω τριτη φορα φετος αν προλαβω μετα τα φανταρικα κ.τ.λ...το θεμα ειναι οτι θα θελα της νοτα λαζαρακη βιολογια κατ.,ρευστα απ μαθιουδακη,και τα αλλα τα καινουργια απ το σαλτερη...θα τα στελνε κανεις με φωτο η καπως ετσι η να τα αγορασω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη Ελίνα

Νεοφερμένος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
παιδες προετοιμαζομαι να δωσω τριτη φορα φετος αν προλαβω μετα τα φανταρικα κ.τ.λ...το θεμα ειναι οτι θα θελα της νοτα λαζαρακη βιολογια κατ.,ρευστα απ μαθιουδακη,και τα αλλα τα καινουργια απ το σαλτερη...θα τα στελνε κανεις με φωτο η καπως ετσι η να τα αγορασω;
μαθιουδακη σαλτερη τα χω
θες να σου τα σκαναρω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ω ναι ευχαριστω, καταλαβες τι θελω οτι εχει απο ρευστα απ την αρχη μεχρι το τελος και στη χημεια τα καινουργια κεφαλαια που εχουν μπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Και ρωτώ λοιπον.σχεδον βέβαιο το γεγονός οτι θα πραγματοποιηθούν πρώτα οι ενδοσχολικές κ έπειτα οι πανελληνιες.δυστυχως δν νμζω να υπαρχει χρονος να κάτσω να διαβάσω ιστορίες και αλλα μαθήματα τη στιγμή που 5-6 μερες μετα τα δίνω έκθεση και μαθηματικα..με τους καθηγητές προθυμους να ΜΗΝ βοηθήσουν καθολου βλεπω δε βλεπω απολυτήριο .. Αλλα μαλλον το βλεπω με 12-13 ..ποσο κακό ειναι αυτο??ποσο θα με επηρεάσει αργότερα.υπαρχει περίπτωση να μ ζητηθεί ακομη και αν τελειώσω κάποια καλη σχολη?

Το Απολυτήριο Λυκείου για το ελληνικό δημόσιο θα σου χρειαστεί μόνο αν κάποια στιγμή θες να διεκδικήσεις κάποια θέση ΔΕ (Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) και όχι ΠΕ (Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης). Για τα Μεταπτυχιακά στην Ελλάδα δεν έχω δει ούτε ένα να το ζητάει, μόνο Πτυχίο θέλουν. Για τα Μεταπτυχιακά στο εξωτερικό ξέρω πως κάποιες χώρες ζητάνε (π.χ. Γαλλία), αλλά προφανώς δεν έχει καμία βαρύτητα αν έχεις Πτυχίο. Για πάσης φύσης υποτροφίες μπορεί να σου ζητηθεί επίσης. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣπύροςΔ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣπύροςΔ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Είδα το γραφτό μου στην έκθεση και ενώ είχα πάρει 24 /40 δεν ήταν υπογραμμισμένο τίποτα .Δεν έπρεπε ο δεύτερος βαθμολογητής να έχει υπογραμμίσει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Είδα το γραφτό μου στην έκθεση και ενώ είχα πάρει 24 /40 δεν ήταν υπογραμμισμένο τίποτα .Δεν έπρεπε ο δεύτερος βαθμολογητής να έχει υπογραμμίσει κάτι;

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ο 1ος βαθμολογητής δεν σημεώνει τίποτα, ο 2ος σημειώνει με πράσινο στυλό και ο 3ος -εάν υπάρχει απόκλιση-με κόκκινο. Αυτό στο λέω με επιφύλαξη γιατί το ξέρω από καθηγητή που μου το είχε πει καιρό πριν και δεν θυμάμαι εάν τα είχε πει ακριβώς έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Είδα το γραφτό μου στην έκθεση και ενώ είχα πάρει 24 /40 δεν ήταν υπογραμμισμένο τίποτα .Δεν έπρεπε ο δεύτερος βαθμολογητής να έχει υπογραμμίσει κάτι;

Καλησπέρα, επειδή είμαι διορθώτρια πανελλαδικών στα αρχαία ελληνικά και έχω διορθώσει και γλώσσα στο παρελθόν σου επιβεβαιώνω ότι ο α΄βαθμολογητής δεν πρέπει να υπογραμμίσει τίποτα για να μην επηρεάσει το β΄βαθμολογητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Πάντως είναι παράξενο που δεν σημειώθηκε κάτι. Φαίνεται σαν να έβαλαν έναν βαθμό με αυθαιρεσία. Εσύ nikhon πιστεύεις ότι η έκθεση σου άξιζε 24/40;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλησπέρα, επειδή είμαι διορθώτρια πανελλαδικών στα αρχαία ελληνικά και έχω διορθώσει και γλώσσα στο παρελθόν σου επιβεβαιώνω ότι ο α΄βαθμολογητής δεν πρέπει να υπογραμμίσει τίποτα για να μην επηρεάσει το β΄βαθμολογητή.
Ο δεύτερος όμως;

Πάντως είναι παράξενο που δεν σημειώθηκε κάτι. Φαίνεται σαν να έβαλαν έναν βαθμό με αυθαιρεσία. Εσύ nikhon πιστεύεις ότι η έκθεση σου άξιζε 24/40;

Την αντέγραψα όλη και θα την πάω σε πολλούς καθηγητές να την διορθώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeloula

Νεοφερμένος

Η Nefeloula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
O δεύτερος βαθμολογητής σίγουρα και θα έπρεπε να έχει υπογραμμίσει ή να έχει βάλει ερωτηματικό ή σταυρό.
Και οι δύο σου έβαλαν 24/40 στην παραγωγή λόγου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γιατι το συζητουμε τωρα 7 μηνες μετα απο οταν θα επρεπε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Και γιατι το συζητουμε τωρα 7 μηνες μετα απο οταν θα επρεπε;
Αν δν κάνω λαθος τα γραπτα έρχονται στις δευτεροβάθμιες λιγο πριν τα Χριστούγεννα κ αφου πληρώσεις παράβολο των 50 ευρώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Μετά την διόρθωση τα γραπτά σου επιστρέφουν για ενα μικρό χρονικό διάστημα στο σχολείο. Ο καθένας μπορει να τα δει δωρεάν εκείνη την περιοδο, απ οσο ξερω. Πληρώνεις μονο για ένσταση η οποία σοτ προσφέρει αποκλειστικά και μονο ηθική δικαίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Μετά την διόρθωση τα γραπτά σου επιστρέφουν για ενα μικρό χρονικό διάστημα στο σχολείο. Ο καθένας μπορει να τα δει δωρεάν εκείνη την περιοδο, απ οσο ξερω. Πληρώνεις μονο για ένσταση η οποία σοτ προσφέρει αποκλειστικά και μονο ηθική δικαίωση.
Το 2009 συγγενείς μου ηθελε να το δει και δν εγινε Όπως είπες αλλά πλήρωσε το παραβολο κ περιμένε ν έρθει κ όντως ειχε γινει λαθος κ το αναγνώρισαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Πώς το εννοεις το "του το αναγνώρισαν"; Του άλλαξαν την βαθμολογία του και κατα συνέπεια συγκέντρωσε πιο πολλα μόρια; Πρωτη φορα το ακούω αυτο. Πλήρωσε γιατι ηθελε να κανει ένσταση. Αλλα και παλι δεν επιμένω γιατι δεν συνέβη σε εμενα αλλα σε μια κοπέλα απο το φροντιστήριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Καλησπέρα στην ομάδα.
Και εγώ ως βαθμολογητής (εδώ και 15 χρόνια) στις πανελλαδικές θα ήθελα να καταθέσω τη γνώμη μου.
Συμφωνώ με τη συνάδελφο ότι ο πρώτος βαθμολογητής δεν επιτρέπεται να αφήνει ενδείξεις λαθών ή παραλείψεων στο γραπτό (υπογραμμίσεις, παρενθέσεις, συν κ.α.). Όσον αφορά την απορία που εκφράστηκε γιατί δεν σημείωσε ο δεύτερος, πιθανόν να οφείλεται στο ακόλουθο: στις οδηγίες προς τους βαθμολογητές αναφέρεται ότι ο δεύτερος σημειώνει με πράσινο στυλό ..... Απουσιάζει από την πρόταση η διατύπωση "πρέπει / υποχρεούται να" σημειώνει. Πάντως, ακόμη κι έτσι να είναι, σε καμία περίπτωση δεν τον δικαιολογώ. Έπρεπε να σημειώσει.
Μία διευκρίνιση: ο τρίτος βαθμολογητής χρησιμοποιεί μαύρο στυλό. Ο κόκκινος χρησιμοποιείται από τον πρώτο για την αναγραφή του βαθμού στον ειδικό χώρο.
Επίσης, για να δείτε τα γραπτά σας προβλέπεται χρηματικό αντίτιμο, ενώ αυτά που θα δείτε θα είναι τα αντίγραφα κι όχι τα πρωτότυπα. Εξαιρείται το μάθημα ΣΧΕΔΙΟ. Απαγορεύεται εκείνη τη στιγμή η κατοχή και η χρήση συσκευών φωτογράφησης.
Αναβαθμολόγηση ΔΕΝ προβλέπεται, ακόμα κι αν ο μαθητής διαπιστώσει ότι υπήρξε λάθος του βαθμολογητή. Απ' όσο γνωρίζω, μόνο δικαστικά μπορεί να κινηθεί, αλλά με τους ρυθμούς της δικαιοσύνης θα αργήσει να βρεί το δίκιο του (και εάν).
Καλή χρονιά σε όλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Πώς το εννοεις το "του το αναγνώρισαν"; Του άλλαξαν την βαθμολογία του και κατα συνέπεια συγκέντρωσε πιο πολλα μόρια; Πρωτη φορα το ακούω αυτο. Πλήρωσε γιατι ηθελε να κανει ένσταση. Αλλα και παλι δεν επιμένω γιατι δεν συνέβη σε εμενα αλλα σε μια κοπέλα απο το φροντιστήριο
Του το αναγνώρισαν αλλα δν αλλαξαν τα μορια. Αυτο εννοούσα. Αρα ναι ειναι μονο ηθικα.
Βέβαια αυτο δείχνει οτι καποιοι παίζουν με το μελλον μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Στα λόγια μου ερχεσαι! No offense αλλα τι τον νοιάζει τον κάθε εξεταστακο που παίρνει ένα μηδαμινό Ποσο για το γραπτό σου, αν παίζει με το μέλλον σου ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikhon

Νεοφερμένος

Η nikhon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
O δεύτερος βαθμολογητής σίγουρα και θα έπρεπε να έχει υπογραμμίσει ή να έχει βάλει ερωτηματικό ή σταυρό.
Και οι δύο σου έβαλαν 24/40 στην παραγωγή λόγου;

Ο ένας 22 0 άλλος 26
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top