Πανελλήνιες 2017

Ποια είναι η γνώμη σας για τις φετινές βάσεις;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 83)
  • Θα ανεβούν

    Ψήφοι: 16 19.3%
  • θα παραμείνουν ίδιες

    Ψήφοι: 18 21.7%
  • Θα πέσουν

    Ψήφοι: 49 59.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γεια σαςς!! ξεκινησα φετος φροντιστηριο( πηγαινα και στην 2α λυκειου) στα αρχαια στην ιστορια στην εκθεση και στα λατινικα..τα παω γενικα πολυ καλα και με λιγες ωρες διαβασματος τσιμπαω πολυ καλους βαθμους..γενικα τα πιανω ευκολα.Πριν μια βδομαδα σταματησα το φροντιστηριο για λογους οικονομικους αλλα και επειδη εβλεπα οτι και δεν γινοταν δουλεια στο μαθημα και οτι μου ετρωγε πολλες ωρες διαβασματος..επισης συνειδητοποιησα οτι δεν αντεχα ολη αυτην την πιεση που με ασκουσε και οτι αποδιδω καλυτερα οταν διαβαζω χωρις να εχω αγχος για τα διαγωνισματα.Πλεον δεν υπαρχει μερα που να την αφηνω ανεκμεταλλευτη και διαβαζω το λιγοτερο 3 ωρες καθημερινα επειδη νιωθω μια ανασφαλεια χωρις το φροντ..Επιπλεον κανω και μιαμιση ωρα ιδιαιτερα στο αγνωστο..Συμφωνα με αυτα που σας ειπα πιστευετε οτι μπορω να τα καταφερω χωρις το φροντιστηριο και να πιασω εναν ικανοποιητικο βαθμο; (17.000 μορια και πανω) .Πειτε μου γνωμες,τις χρειαζομαιι:redface::D

Iστορία, λογοτεχνία και γνωστό κατεύθυνσης το φροντιστήριο είναι άχρηστο, μπορείς και μόνη σου. Μόνο στην λογοτεχνία και το γνωστό χρειάζεσαι ένα καλό βοήθημα για να διαβάζεις τα σχόλια.Λατινικά όπου δυσκολεύεσαι ρώτα τους καθηγητές σου στο σχολείο. Τα λατινικά τα κείμενα είναι στάνταρ και οπότε οι ασκήσεις που πέφτουν υπάρχουν σε όλα τα λυσάρια μπορείς και απέξω να τις μάθεις. Εγώ το είχα κάνει στο γερούνδιο που δεν μπορούσα με τίποτα να καταλάβω την θεωρία, έκατσα και έμαθα απέξω τις 5 προτάσεις που μπορεί να μου έπεφταν σαν ασκήσεις συντακτικού( και όντως στο τέλος από αυτές μου έπεσαν:D). Γνώμη μου είναι ότι ίσως η έκθεση να σε δυσκολέψει αλλά αν ζητήσεις βοήθεια από τους καθηγητές του σχολείου θα απαντήσουν στις απορίες σου. Πολλοί είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
οι αποφοιτοι της θεωρητικης πως δουλευατε στις επαναληψεις σε γνωστο,ιστορια και λατινικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
οι αποφοιτοι της θεωρητικης πως δουλευατε στις επαναληψεις σε γνωστο,ιστορια και λατινικα;

Στην ιστορία έδινα το βιβλίο στην μαμά μου να το κρατάει και εγώ τις τα έλεγα ή καθόμουν και έγγραφα τα κεφάλια στο πρόχειρο μου. Το τελευταίο μου έπαιρνε πολύ χρόνο αλλά ήταν ο καλύτερος τρόπος για να τα θυμάμαι. Στα λατινικά είχα βγάλει φωτοτυπίες τα κείμενα μόνο και έγραφα το συντακτικό για την κάθε λέξη. Μετά έπιανα το κείμενο και έκλινα ρήματα και ουσιαστικά από όλες τι κλίσεις κτλ. Στο γνωστό δίαβαζα τις εισαγωγές όπως την ιστορία αλλά για τις αναλύσεις των κειμένων δίαβαζα από ένα βοήθημα. Το είχα μπροστά μου κλειστό και έλεγα μόνη μου τι είχε το βοήθημα καιτ ο σχολικό βιβλίο για το κάθε κείμενο. Μετά το άνοιγα και τσέκαρα αν είχα ξεχάσει τίποτα. Γενικά είμαι τύπος συνδιαστικός στο διάβασμά, δεν μπορώ δηλαδή μόνο να διαβάζω αλλά πρέπει και να τα λέω ή να τα γράφω για αυτό και δίαβαζα κατά αυτόν τον τρόπο στις πανελλήνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τα παιδια του 5ου πεδιου ποσες ωρες διαβαζετε καθημερινα περιπου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
εγω 4 με τις 3 να πηγαινουν για τα μαθηματικα κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Akratitos

Νεοφερμένος

Ο Akratitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Και εγω καπως ετσι guru
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
παιδια θα δωσει κανεις μαθηματικα γενικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Παιδιά της θεωρητικής πως γράφετε στα διαγωνίσματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παιδιά της θεωρητικής πως γράφετε στα διαγωνίσματα

Ιστορία πάαααρα πολύ καλά
Έκθεση πολύ καλά
Λατινικά καλά (:P δεν τρελαίνομαι και όλας... Δεν πιάνω δηλαδή 99 και 100%... Γύρω στο 90-93 είμαι πάντα)
Αρχαία μετρίως:P ( γνωστό πάντα πιάνω 10-11/12 αλλά άγνωστο έχω θέμα:( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ιστορία πάαααρα πολύ καλά
Έκθεση πολύ καλά
Λατινικά καλά (:P δεν τρελαίνομαι και όλας... Δεν πιάνω δηλαδή 99 και 100%... Γύρω στο 90-93 είμαι πάντα)
Αρχαία μετρίως:P ( γνωστό πάντα πιάνω 10-11/12 αλλά άγνωστο έχω θέμα:( )

Λατινικά γενικά με την εξάσκηση μπορείς να ανεβάσεις το βαθμό σου και να γράψεις πάνω από 19. Συνήθως είναι μικρολαθάκια που κάνουμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε γιατί ζητούται πολλοί τύποι και το μυαλό κουράζεται. Με ασκήσεις και διαγωνίσματα περιορίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the-stockbroker

Νεοφερμένος

Ο the-stockbroker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ιστορία πάαααρα πολύ καλά
Έκθεση πολύ καλά
Λατινικά καλά (:P δεν τρελαίνομαι και όλας... Δεν πιάνω δηλαδή 99 και 100%... Γύρω στο 90-93 είμαι πάντα)
Αρχαία μετρίως:P ( γνωστό πάντα πιάνω 10-11/12 αλλά άγνωστο έχω θέμα:( )

Ιστορία πως πας , γιατί εγώ έχω κολλήσει στο 90 - 93
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasha88

Νεοφερμένος

Η natasha88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.Είμαι απόφοιτη ενιαίου λυκείου.Αποφοίτησα το 2006.Θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες αλλά αυτή τη φορά μέσω ΕΠΑΛ.Γίνεται αυτό;Στο ΕΠΑΛ μου είπαν ότι μάλλον γίνεται αλλά περιμένουν τη σχετική εγκύκλιο και στο ενιαίο ότι δε γίνεται.Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό ή έστω πότε βγαίνει αυτή η εγκύκλιος;
Ευχαριστώ πολύ!Καλή επιτυχία σε όλους!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστος Βέροια

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος Βέροια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλα τα μέλη του Forum. Είμαι καινούριο μέλος και δινω για δεύτερη φορά Πανελληνιες αλλά διαβαζω το Forum απο το γυμνάσιο και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ σε όλη την σχολική μου ζωή. Θα ήθελα να ρωτήσω τι έβαλαν στην Ιστορία κατεύθυνσης της Γ λυκείου στον Οεφε αν γνωρίζει κάποιος να μου πει.
Καλή επιτυχία ευχομαι σε όλα τα παιδιά που δίνουν Πανελλήνιες να επιτύχουν εκεί που θέλουν με πίστη και συστηματικο διάβασμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Γεια σε όλους!
Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας.Είμαι απόφοιτη ενιαίου λυκείου.Αποφοίτησα το 2006.Θέλω να ξαναδώσω πανελλήνιες αλλά αυτή τη φορά μέσω ΕΠΑΛ.Γίνεται αυτό;Στο ΕΠΑΛ μου είπαν ότι μάλλον γίνεται αλλά περιμένουν τη σχετική εγκύκλιο και στο ενιαίο ότι δε γίνεται.Γνωρίζετε κάτι σχετικά με αυτό ή έστω πότε βγαίνει αυτή η εγκύκλιος;
Ευχαριστώ πολύ!Καλή επιτυχία σε όλους!:)

Δν γίνεται σιγουρα.
Το μονο που θα μπορουσες ν κάνεις είναι να κανεις παλι την β και γ Λυκείου σε ΕΠΑ.Λ αν κ είναι παράνομο αλλά πολλοι το χουν κάνει λέγοντας πως δν έχουν τελειωσει ποτέ Λύκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ιστορία πως πας , γιατί εγώ έχω κολλήσει στο 90 - 93
Ιστορία συνήθως γράφω 95-96:D ( είμαι ποολύ περήφανη γιατί μέχρι την α λυκείου δεν κατάφερνα να γράψω πάνω απο 15:P )

Λατινικά γενικά με την εξάσκηση μπορείς να ανεβάσεις το βαθμό σου και να γράψεις πάνω από 19. Συνήθως είναι μικρολαθάκια που κάνουμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε γιατί ζητούται πολλοί τύποι και το μυαλό κουράζεται. Με ασκήσεις και διαγωνίσματα περιορίζονται.

Μακάρι να είναι έτσι!!
Αλλά και με τους βαθμούς μου τώρα, είμαι εντάξει. Δεν κυνηγάω το 20αρι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστος Βέροια

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος Βέροια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum. Είμαι καινούριο μέλος και δινω για δεύτερη φορά Πανελληνιες αλλά διαβαζω το Forum απο το γυμνάσιο και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ σε όλη την σχολική μου ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι απόφοιτος του 2015 και πέρσι έδωσα πανελλήνιες με το νέο σύστημα. Έχουμε δικαίωμα για 10% ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα είμαι απόφοιτος του 2015 και πέρσι έδωσα πανελλήνιες με το νέο σύστημα. Έχουμε δικαίωμα για 10% ε;

Ναι, μπορείς. Δες στο θέμα "Σχετικά με το 10%".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Τέλεια τέλεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεα

Νεοφερμένος

Ο Δεα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Καλησπέρα είμαι απόφοιτος του 2015 και πέρσι έδωσα πανελλήνιες με το νέο σύστημα. Έχουμε δικαίωμα για 10% ε;

Δεν είναι σιγουρο οτι μπορεις. Σιγουρα μπορουν οι αποφοιτοι του 2016. Αναμενουμε την εγκύκλιο καθώς ειχαν πει οτι το 2016 ηταν η τελευταία φορα που το 10% μοιράστηκε σε 6%( για τους αποφοιτους του 2015 ) κ 4% (για τους αποφοίτους του 2014)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top