Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
μακαρι να μπει πολιτεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fay Key

Νεοφερμένος

Η Fay Key αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Καλα αυτο ειναι το μονο σιγουρο,απλα το ψιλοφοβαμαι γιατι ειδικα εισαγωγη σημερα θα τη ξαναπιασω μετα απο τοσο καιρο

Ειλικρινα το ευχομαι και εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
αύριο δίνεται αρχαία και μαθηματικά καλή σας τύχη γιατί πιστεύω είναι τα ποιο δύσκολα μαθήματα από τις κατευθύνσεις τις περισσότερες (με εξαίρεση φυσική) για τους θετικούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Έχει ένα θεώρημα που λέει:

Έστω μια συνάρτηση f παραγωγίσιμη σ’ ένα διάστημα a,b , με εξαίρεση ίσως ένα σημείο του xο.

Το σημείο A(x,f(x)) ονομάζεται σημείο καμπής της γραφικής παράστασης της f, όταν:

· η f είναι κυρτή στο a,xo και κοίλη στο xo,b , ή αντιστρόφως, και

· η f έχει εφαπτομένη στο σημείο A(x,f(x))

Γιατί λέει ότι μπορεί να εξαιρείται το σημείο χο, εφ'όσον αν δεν είναι παραγωγίσιμη εκεί δεν θα υπάρχει και η εφαπτομένη; Πως μπορεί να υπάρξει εφαπτομένη σε εκείνο το σημείο αφού για να υπάρχει πρέπει η παράγωγος σε εκείνο το σημείο (το όριο με το κλάσμα) να είναι πραγματικός αριθμός; Τι δεν μπορώ να σκεφτώ;



Μιλαει για την κατακορυφη εφαπτομενη που ειναι εκτος!! Οποτε εσυ απλα μαθαινεις τον ορισμο και δε σε νοιαζει αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Παιδια αγχωθηκα για αυριο...μπορει να μου πει καποιος σε ποιες αποδειξεις χρειαζεται σχημα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,814 μηνύματα.
Παιδια αγχωθηκα για αυριο...μπορει να μου πει καποιος σε ποιες αποδειξεις χρειαζεται σχημα???
ΘΕΤ,ΘΜΤ,Rolle,Πορισμα σελ 251,Fermat,θεωρημα σελ 262.
Αυτα εχω σημειώσει αν εχω παραλείψει κανένα ας με διορθώσει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ θα ξενυχτίσω σήμερα να βγάλω τη θεωρία γιατί έχεις ένα 25αράκι (άντε 23) στο τσεπάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Μα δεν ήταν προτιμότεροι οι μιγαδικοί στο 2ο θέμα? Δεν έπρεπε να τους βγάλουν :eek:
Δεν ειπα αυτο.Φυσικα και ηταν προτιμοτεροι οι μιγαδικοι,αλλα τι να κανεις τωρα,απλως ειπα προβλεψεις για το τι μπορει να βαλουν αυριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω θα είναι οριάκια, συνέχεια, πλευρικά άντε και καμιά ασύμπτωτη για β θέμα.
Γ θέμα κλασσικά θεωρήματα παραγώγιση αντιπαραγώγιση.
Δ θέμα συναρτήσεις (με περίεργα θέτω και tricks) για να βρούμε την συνάρτηση μπλα μπλα και στο τέλος θα κοτσάρει κανά εμβαδόν χωρίου ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Εχω ανεβασει ενα θεμα στις αποριες για τα μαθηαμτιακ κατευθυνσης πηγαινετε να το δειτε ολοι

https://prntscr.com/b56r3i

Θεμα 4 Πανελληνιες 2016 Μαθηαμτιακ κατευθυνσης .Οριστε να το ενα καταπλητικο θεμα καθαρα πρωτοτυπο

Για να δουμε ποσα απιδια πιανεις chris1993
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλή επιτυχία σε όλους σας! Εφόσον θα φύγει και το δυσκολότερο μάθημα σας όλα μετά θα είναι ευκολότερα!! Εμείς καετερουμε ακόμα τη Φυσική

Καλές επιτυχίες και πλατιά χαμόγελα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εχω ανεβασει ενα θεμα στις αποριες για τα μαθηαμτιακ κατευθυνσης πηγαινετε να το δειτε ολοι

https://prntscr.com/b56r3i

Θεμα 4 Πανελληνιες 2016 Μαθηαμτιακ κατευθυνσης .Οριστε να το ενα καταπλητικο θεμα καθαρα πρωτοτυπο

Για να δουμε ποσα απιδια πιανεις chris1993

Pinkman, άντε τράβα καμία μα...κία και μην μας τα κάνεις τσουρέκια 10 ώρες πριν δώσουμε. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeYnwa!

Νεοφερμένος

Ο GeorgeYnwa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ultraviolence σε ευχαριστω πααααρα πολυυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Pinkman, άντε τράβα καμία μα...κία και μην μας τα κάνεις τσουρέκια 10 ώρες πριν δώσουμε. :hmm:

εγω το εγραψα σε ηρεμο υφος φιλε δινεις πανεληλνιες καλη επιτυχια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Εχω ανεβασει ενα θεμα στις αποριες για τα μαθηαμτιακ κατευθυνσης πηγαινετε να το δειτε ολοι

https://prntscr.com/b56r3i

Θεμα 4 Πανελληνιες 2016 Μαθηαμτιακ κατευθυνσης .Οριστε να το ενα καταπλητικο θεμα καθαρα πρωτοτυπο

Για να δουμε ποσα απιδια πιανεις chris1993

Θετοντας στην f'(x)+g(f(x))=0 (1) οπου x=0 εχουμε f'(0)=0.
Εχουμε f'(x)=-g(f(x)) . Επομένως αφου η g ειναι αυξουσα , η f' ειναι φθινουσα. Η f (αρα και η f') οριζονται για χ>=0. Αφου η f' ειναι φθινουσα για χ>=0 f'(x)<=f'(0)=0. Αρα αφου η παραγωγος ειναι μικροτερη η ιση του μηδενος η f ειναι :
- γνησιως φθινουσα αν f'(x)<0 σε ολο το πεδιο ορισμου ή
-φθινουσα αν f'(x)<0 και f'(x)=0 σε συγκεκριμενα σημεια ή
-σταθερη αν f'(x)=0 σε ολο το πεδιο ορισμου.

Στις δυο πρωτες περιπτωσεις για χ>=0 <=> f(x)<=f(0)=0. Ομως η g ειναι αυξουσα. Αρα για f(x)<=0 εχουμε g(f(x))<=g(f(0))=0 με την ισοτητα να ισχυει μονο για χ=0 αφου η g αυξουσα.

Επομενως εχουμε δειξει οτι f'(x)<=0 και g(x)<=0 με g(x)=0 μονο για χ=0.
Η (1) ομως ισχυει για καθε χ>=0. Αρα για χ>0 g(x)<0 και f(x)<=0 . Επομενως δεν μπορει να ισχυει η (1) και οι δυο πρωτες περιπτωσεις ειναι ατοπες.

Επομενως f'(x)=0 και η f σταθερη. Αφου f(0)=0 , f(x)=0 σε ολο το πεδιο ορισμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinkman

Νεοφερμένος

Ο Pinkman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Θετοντας στην f'(x)+g(f(x))=0 (1) οπου x=0 εχουμε f'(0)=0.
Εχουμε f'(x)=-g(f(x)) . Επομένως αφου η g ειναι αυξουσα , η f' ειναι φθινουσα. Η f (αρα και η f') οριζονται για χ>=0. Αφου η f' ειναι φθινουσα για χ>=0 f'(x)<=f'(0)=0. Αρα αφου η παραγωγος ειναι μικροτερη η ιση του μηδενος η f ειναι :
- γνησιως φθινουσα αν f'(x)<0 σε ολο το πεδιο ορισμου ή
-φθινουσα αν f'(x)<0 και f'(x)=0 σε συγκεκριμενα σημεια ή
-σταθερη αν f'(x)=0 σε ολο το πεδιο ορισμου.

Στις δυο πρωτες περιπτωσεις για χ>=0 <=> f(x)<=f(0)=0. Ομως η g ειναι αυξουσα. Αρα για f(x)<=0 εχουμε g(f(x))<=g(f(0))=0 με την ισοτητα να ισχυει μονο για χ=0 αφου η g αυξουσα.

Επομενως εχουμε δειξει οτι f'(x)<=0 και g(x)<=0 με g(x)=0 μονο για χ=0.
Η (1) ομως ισχυει για καθε χ>=0. Αρα για χ>0 g(x)<0 και f(x)<=0 . Επομενως δεν μπορει να ισχυει η (1) και οι δυο πρωτες περιπτωσεις ειναι ατοπες.

Επομενως f'(x)=0 και η f σταθερη. Αφου f(0)=0 , f(x)=0 σε ολο το πεδιο ορισμου.
ωραιος βεβαια εγω ιεχα κατι αλλο στο μυαλο μου

Για να γινει πιο κατανοητο αυτο που θελω να πω δες τρελε μου και αυτη εδω την ασκηση
https://prntscr.com/b5a9m4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βγήκαν τα θέματα στα μαθήματα που εξετάζονται σήμερα οι υποψήφιοι φίλοι μας

https://www.newsit.gr/flash/arxaia2016.pdf

https://www.newsit.gr/flash/mathimatika2016.pdf

δε μπορώ να κρίνω αν είναι εύκολα ή δύσκολα γιατί είμαι άσχετος από αυτά :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Θρεντ για τα μαθηματικα κατευθυνσης δεν θα ανοιξει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StavMed

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η StavMed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών (Πάτρα) και μας γράφει απο Μεσσήνη (Μεσσηνία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Και με ενα χρόνο μακρυά απ τα Μαθηματικά έχω χάσει την ικανότητα να αξιολογώ

Ας μας πει κάποιος πως τα είδε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top