Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μακάρι να είναι έτσι και στις πανελλήνιες, να γράψουμε, να περάσουμε, να ησυχάσουμε!
Είτε εύκολα είτε δύσκολα βάλουν στις πανελλήνιες, οι ίδιοι θα περάσουν...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Φτάνει, μην επαναλαμβάνεστε συνέχεια, το ξέρουμε ότι συγκεκριμένα άτομα θα περάσουν, μην λέτε τα ίδια και τα ίδια.
Εγώ είπα ότι σε εμένα φάνηκαν εύκολα, αντικειμενικά μπορεί να μην ήταν.
Και αναφερόμουν στην παρέα του φόρουμ όταν έγραψα να περάσουμε να ησυχάσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakibou

Νεοφερμένος

Η marakibou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ποτε θα βγουν δημοσια τα θεματα του οεφε? Ξερεις κανεις τι επεσε β ομαδα στο αοθ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Ποτε θα βγουν δημοσια τα θεματα του οεφε? Ξερεις κανεις τι επεσε β ομαδα στο αοθ?

Νομίζω ότι Β έπεσε απο 5ο (Μεταβολες Ζήτησης/Προσφοράς/Ταυτόχρονη)-με κάθε επιφύλαξη-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Χαχαχα σοβαρα επεσε 20η ενοτητα πολιτικων;;;Και πριν λιγο την διαβαζα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greenlander

Νεοφερμένος

Ο greenlander αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Μπορεί να ειναι λίγο άκυρο αυτο που θα ρωτήσω αλλα ακούστε. Ήμουν θεωρητική κατεύθυνση πέρσι κα στόχευα σε μια σχολή του 5ου πεδίου.Κ όπως είναι αυτονόητο είχα πάρει μαθηματικά και αοθ.Δεν κατάφερα τελικά να πιάσω την σχολή π ήθελα και φέτος σκόπευα να κάνω 10% για μια σχολή τετάρτου πεδίου.Σημερα όμως μ είπε κάποιος οτι δεν γίνεται να επιλέξω τέταρτο πεδίο απο θεωρητική αν εχω πάρει και το αοθ.Ισχυει αυτο? Ας απαντήσει κάποιος π ξέρει γτ εχω φρικάρει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Μπορεί να ειναι λίγο άκυρο αυτο που θα ρωτήσω αλλα ακούστε. Ήμουν θεωρητική κατεύθυνση πέρσι κα στόχευα σε μια σχολή του 5ου πεδίου.Κ όπως είναι αυτονόητο είχα πάρει μαθηματικά και αοθ.Δεν κατάφερα τελικά να πιάσω την σχολή π ήθελα και φέτος σκόπευα να κάνω 10% για μια σχολή τετάρτου πεδίου.Σημερα όμως μ είπε κάποιος οτι δεν γίνεται να επιλέξω τέταρτο πεδίο απο θεωρητική αν εχω πάρει και το αοθ.Ισχυει αυτο? Ας απαντήσει κάποιος π ξέρει γτ εχω φρικάρει

Καταρχας ηρεμησε.. Αφου κανεις 10%, το λογικο ειναι οτι θα συμπληρωσεις μηχανογραφικο με βαση τις παλιες κατευθυνσεις και επιστημονικα πεδια, αρα αφου ησουν θεωρητικη και εδωσες Μαθηματικα και ΑΟΘ, θα μπορεις να βαλεις σχολες απο εως και δυο πεδια μεταξυ 1ου, 2ου, 4ου και 5ου. Αρα λογικα οι σχολες του 4ου πεδιου παραμενουν για σενα ως δυνατοτητα επιλογης, με την απωλεια μοριων φυσικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
φέτος σκόπευα να κάνω 10% για μια σχολή τετάρτου πεδίου.Σημερα όμως μ είπε κάποιος οτι δεν γίνεται να επιλέξω τέταρτο πεδίο απο θεωρητική αν εχω πάρει και το αοθ.Ισχυει αυτο?
Όπως έγραψε και ο obito, μπορείς να επιλέξεις 4ο πεδίο. Όμως (κάποτε το θέμα είχε συζητηθεί), υπάρχει ένας περιορισμός: Το άλλο πεδίο που (τυχόν) θα διαλέξεις, πρέπει να είναι το 1ο. Δεν μπορείς δηλαδή να επιλέξεις τα ζευγάρια πεδίων (2,4), (2,5) (4,5). Αυτό γιατί θα πρέπει το ένα τουλάχιστον πεδίο να περιέχει τα μαθήματα της κατεύθυνσής σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Χαχαχα σοβαρα επεσε 20η ενοτητα πολιτικων;;;Και πριν λιγο την διαβαζα:P
Ευτυχώς!!! "Έκαψαν" την πιο άθλια ενότητα, όσον αφορά τη μετάφραση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αστα να πανε....γενικα ειναι λιγο τσιμπημενες οι μεταφρασεις των πολιτικων.Αφου για μια λεξη μπορει να εχει μια προταση και γενικα και να ξερεις λεξιλογιο δεν βοηθαει και παρα πολυ γιατι ειναι και καπως ελευθευρη σε καποια σημεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ο οεφε εχει ξαναβαλει θεματα που εχουν πεσει στις πανελληνιες οποτε η 20 εξακολουθει να ειναι sos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Χαχαχα γελάω με αυτούς που ακόμα πιστεύουν οτι ο οεφε ,ο οποίος για όποιον δε το ξέρει χωρίζεται σε τρις ή δυο φάσεις κάθε φορά ,εχει τη δυνατότητα να αποκλείσει θέματα πανελληνίων ,ναι ναι μη διαβάσετε αυτά που μπήκαν οεφε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

velveteen

Νεοφερμένος

Η velveteen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδιά, γεια σας

Είμαι παλιά απόφοιτος, με πτυχίο, μεταπτυχιακό και.... παιδί και δίνω φέτος ξανά εξετάσεις, κατεύθυνση ανθρωπιστικών σπουδών.
Επειδή δεν έχω παρά ελάχιστο χρόνο για διάβασμα, θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει κανένα τιπ για αρχαία-ιστορία; Κανένα σοσ με άλλα λόγια;
Αρχαία εχω μάθει τις μεταφράσεις (βλέπω κειμενο και μεταφράζω), έχω διαβάσει πολλές φορές τις εισαγωγές και τα ερμηνευτικά (πλέον δεν έχω δυνατότητα απομνημόνευσης) , γραμματική (μου μένει μια επανάληψη Πολιτεία που μου φαίνεται για σοσ και συντακτικό)
Λατινικά έχω μάθει τις μεταφράσεις και αφήνω τη γραμματική για την τελευταία εβδομάδα.
Έκθεση νομίζω είμαι ΟΚ (αν και οι συλλογισμοί με εκνευρίζουν γκρρ)
Ιστορία όμως την έχω διαβάσει μια φορά, και έχω περιθώριο δέκα ημερών περίπου για ό, τι κάνω.
Εργάζομαι παράλληλα.
Όποια βοήθεια (έστω και συμπαράσταση!) καλοδεχούμενη.
Υ.Γ. Στοχεύω σε σχολές της τάξης των 13.000 μορίων με βάση τα περσινά (φιλολογίες σε επαρχία ή ισπ. φιλολογία)
Υ.Γ.2 Έχετε κάποιο λινκ για την τρέχουσα γραμματική που χρησιμοποιείται στο σχολείο, για να δω τους κανόνες ορθογραφίας, γιατί τα τελικά -ν κλπ αλλάζουν διαρκώς, έχω την αίσθηση.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

phoenix93

Νεοφερμένος

Ο phoenix93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
παιδια ειναι κανεις απο 5 πεδιο με το παλιο των γελ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μιχαηλ1

Νεοφερμένος

Ο μιχαηλ1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αν παιζει η 20 των πολιτικων συνδυαζεται με 7η ενοτητα πρωταγορα ανετα οσον αφορα τα ερμηνευτικα για την παιδεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ο οεφε εχει ξαναβαλει θεματα που εχουν πεσει στις πανελληνιες οποτε η 20 εξακολουθει να ειναι sos

Χαχαχα γελάω με αυτούς που ακόμα πιστεύουν οτι ο οεφε ,ο οποίος για όποιον δε το ξέρει χωρίζεται σε τρις ή δυο φάσεις κάθε φορά ,εχει τη δυνατότητα να αποκλείσει θέματα πανελληνίων ,ναι ναι μη διαβάσετε αυτά που μπήκαν οεφε

Η ενότητα που βάζει η ΟΕΦΕ στο μάθημα των Αρχαίων στη Γ' φάση δεν έχει πέσει ποτέ μέχρι τώρα και στις πανελλαδικές εξετάσεις της ίδιας χρονιάς. Η επιτροπή που επιλέγει τα θέματα αποφεύγει κάτι τέτοιο για να μην υπάρχουν αντιδράσεις από τους υποψήφιους που δεν εξετάζονται σε θέματα της ΟΕΦΕ, άρα δεν έχουν και κάποια ανατροφοδότηση από τους καθηγητές τους. Αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι οι υποψήφιοι δεν χρειάζεται να τη διαβάσουν, καθώς θα μπορούσε κάλλιστα να πέσει ένα μικρό απόσπασμα σε συνδυασμό με κάποια ή κάποιες άλλες ενότητες (βλ. θέματα Αρχαίων 2013 που συνδύασαν τέσσερις ενότητες των Πολιτικών και οι μισοί υποψήφιου έφυγαν από τις αίθουσες με συμπτώματα εγκεφαλικού επεισοδίου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ναι αυτο εννοουσα κι εγω οτι το γεγονος οτι επεσε οεφε δεν σημαινει πως θα πρεπει να διαφευγει της προσοχης μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Ναι αυτο εννοουσα κι εγω οτι το γεγονος οτι επεσε οεφε δεν σημαινει πως θα πρεπει να διαφευγει της προσοχης μας...
Ναι, συμφωνούμε. Απλώς ήθελα να σας συμπληρώσω. Οι πιθανότητες να μπει είναι ελάχιστες, αλλά από τη στιγμή που είναι εντός ύλης, το διαβάζεις. Ανησυχείς, βέβαια, πολύ λιγότερο, αλλά δεν κάνεις «εξυπνάδες». Εκτός του ότι είναι μάθημα βαρύτητας, χωρίς μετάφραση και ερμηνευτικές έχεις χάσει, στην ουσία, τους βαθμούς του γνωστού που θεωρητικά είναι το σιγουράκι σου σε σχέση με το άγνωστο.
Κάτι άσχετο με το μάθημα των Αρχαίων. Χθες σκεφτόμουν ότι ένα πιθανό θέμα για το μάθημα της Έκθεσης θα μπορούσε να είναι Αθλητισμός-Ολυμπιακοί Αγώνες. Έχει σχέση με την επικαιρότητα, αλλά όχι με τα ζητήματα της επικαιρότητας που ερχόμαστε αντιμέτωποι τους τελευταίους μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
κάτι ακούγεται ότι γενικά όλες οι βάσεις όλων των σχολών θα πέσουν, ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
κάτι ακούγεται ότι γενικά όλες οι βάσεις όλων των σχολών θα πέσουν, ξέρει κανείς κάτι παραπάνω;

Από που είσαι; Ξέρω εγώ αλλά βοηθάω μόνο τους ένοικους της πολυκατοικίας μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top