Πανελλήνιες 2016

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SirJohn

Νεοφερμένος

Ο SirJohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Αντε να καταργησουμε αυτες τις αηδιες περι τριτεκνων και πολυτεκνων και στους ενστολους.
Περσι στη σχολη που ηθελα η γενικα σειρα ηταν 16150+
Εγω εγραψα 15500, φυσικα ΔΕΝ μπηκα και η βαση πολυτεκνων ηταν 15100.Δηλαδη τι διαολο επειδη δεν εχω αδερφια δεν ειμαι το ιδιο ισος?Αιντε καθε χρονο μενουν απεξω παιδια για τετοιους λογους.Ειναι πουναι το συστημα γενικα ανταρα εχουμε κιαυτα εδω και παει τελιως κατα διαολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Θα μπορούσαν να πέσουν πάρα πολλά:

Ανθρωπισμός
Εθνικισμός
Ρατσισμός
Φανατισμός
Τρομοκρατία
Φτώχεια
Ανεργία
Ευρωπαϊκή Ένωση
Περιβάλλον (φέτος έγινε η συμφωνία για το κλίμα)
κλπ κλπ

Η φετινή χρονιά έδωσε αρκετό υλικό. Οπότε θα μπορούσε πραγματικά να πέσει το οτιδήποτε, γι αυτό να είστε ενημερωμένοι και προετοιμασμένοι για όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
βασικα οτι και να πεσει ολοι εχουμε μια ιδεα για ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
λίγες μέρες έμειναν: για τα παιδιά που έχουν άγχος βγάλτε το από μέσα σας.
Δε τελειώνει τίποτα εδώ ο καθένας έκανε τον αγώνα του και έφτασε εδώ που έφτασε
Το τελικό αποτέλεσμα τι βλέπετε στο τέλος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Τ οτι εμεις π δινουμε με τ παλιο συστημα κ εχουμε τ 4 % των θεσεων ειναι καλο πιστευετε? Ενω συνολο δινουμε πανω απο 100.000 ατομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αντε να καταργησουμε αυτες τις αηδιες περι τριτεκνων και πολυτεκνων και στους ενστολους.
Περσι στη σχολη που ηθελα η γενικα σειρα ηταν 16150+
Εγω εγραψα 15500, φυσικα ΔΕΝ μπηκα και η βαση πολυτεκνων ηταν 15100.Δηλαδη τι διαολο επειδη δεν εχω αδερφια δεν ειμαι το ιδιο ισος?Αιντε καθε χρονο μενουν απεξω παιδια για τετοιους λογους.Ειναι πουναι το συστημα γενικα ανταρα εχουμε κιαυτα εδω και παει τελιως κατα διαολου.


Ποια σχολή ήταν αυτή και πως γίνεται να υπήρχε βάση πολύτεκνων αφου αυτή έχει καταργηθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νομιζω πως ναι και μια μερα πριν η μετα ειναι παγκοσμια μερα κατα της ομοφοβιας οποτε ας ελπισουμε οτι θα πεσει ρατσισμος δεδομενου και του προσφυγικου...

Aυτά είναι άδικα θέματα. Άμα δεν πιστεύεις την προπαγάνδα που ταΐζουν τα κανάλια τι να γράψεις; Εδώ η καθηγήτρια στο σχολείο μας το είπε ξεκάθαρα ότι πρέπει να γράψουμε "συγκεκριμένες απόψεις", αλλιώς θεωρείσαι εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Τ οτι εμεις π δινουμε με τ παλιο συστημα κ εχουμε τ 4 % των θεσεων ειναι καλο πιστευετε? Ενω συνολο δινουμε πανω απο 100.000 ατομα.
Από αυτούς,μόνο οι 3395 ( προσεγγιστικά το νούμερο δεν είμαι σίγουρος) δίνουμε με το παλιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
νομιζω πως ναι και μια μερα πριν η μετα ειναι παγκοσμια μερα κατα της ομοφοβιας οποτε ας ελπισουμε οτι θα πεσει ρατσισμος δεδομενου και του προσφυγικου...

Η σύνδεση ομοφοβίας-ρατσισμού είναι λογικό σφάλμα, ειδικά εφόσον αναφέρεσαι στο προσφυγικό και όχι στον κοινωνικό ρατσισμό:

ομοφυλοφοβία ομοφοβία) (νομικός όρος), (κοινωνιολογία): γενικά η όποια αντιδραστική συμπεριφορά ή και επιθετικότητα κατά των ομοφυλόφιλων

ρατσισμός ο [ratsizmós] Ο17 : η αντίληψη εκείνων που πιστεύουν ότι η δική τους φυλή είναι ανώτερη από τις άλλες που η φύση τις έχει καταδικάσει σε κληρονομική κατωτερότητα· (πρβ. φυλετικές διακρίσεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Faihh

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Ο ορισμος που εδωσες στο ρατσισμο μου φερνει περισσοτερο σε εθνικισμο. Προσωπικα πιστευω οτι η ομοφοβια μπορει να μην ταυτιζεται απολυτα με τον ρατσισμο αλλα σιγουρα συνδεεται διοτι αποτελει ενα ειδος διακρισης. Οπως και η ξενοφοβια και γενικα η ελλειψη ανεκτικοτητας. Τωρα το προσφυγικο το ανεφερα επειδη ειναι ενα θεμα που ναι θα μπορουσε να σχετιστει με τον ρατσισμο δεδομενης της στασης ορισμενων ατομων απεναντι στους προσφυγες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Παντως ο ρατσισμός,το προσφυγικο και αυτα τα σχετικά θέματα μου φαίνονται πολυ προφανή για να πέσουν :hmm: Αν ειναι καλοί άνθρωποι θα μπορούσαν να τα βάλουν,αλλα νομιζω οτι όλοι αυτα περιμένουν να πέσουν και γι'αυτο ίσως τελικά να βάλουν αλλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Παντως ο ρατσισμός,το προσφυγικο και αυτα τα σχετικά θέματα μου φαίνονται πολυ προφανή για να πέσουν :hmm: Αν ειναι καλοί άνθρωποι θα μπορούσαν να τα βάλουν,αλλα νομιζω οτι όλοι αυτα περιμένουν να πέσουν και γι'αυτο ίσως τελικά να βάλουν αλλο θεμα.

Συμφωνώ,έβαλαν πέρσι προφανές θέμα ( μνημεία) δε νομίζω να γίνει και φέτος.Πιστεύω θα'ναι κάτι άκυρο με την επικαιρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Συμφωνώ,έβαλαν πέρσι προφανές θέμα ( μνημεία) δε νομίζω να γίνει και φέτος.Πιστεύω θα'ναι κάτι άκυρο με την επικαιρότητα.

Το θεμα για την οικογενεια προσεχε ultra ειναι επιφοβο να πεσει:Dδιαβασε το εαν δεν το εχεις κανει ηδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Ο ορισμος που εδωσες στο ρατσισμο μου φερνει περισσοτερο σε εθνικισμο. Προσωπικα πιστευω οτι η ομοφοβια μπορει να μην ταυτιζεται απολυτα με τον ρατσισμο αλλα σιγουρα συνδεεται διοτι αποτελει ενα ειδος διακρισης. Οπως και η ξενοφοβια και γενικα η ελλειψη ανεκτικοτητας. Τωρα το προσφυγικο το ανεφερα επειδη ειναι ενα θεμα που ναι θα μπορουσε να σχετιστει με τον ρατσισμο δεδομενης της στασης ορισμενων ατομων απεναντι στους προσφυγες.

Δεν είναι δικός μου ο ορισμός, του Τριανταφυλλίδη είναι, αλλά και του Μπαμπινιώτη τα ίδια λέει:

ρατσισμός (ο) η κοινωνική ή πολιτική πρακτική διακρίσεων, που βασίζεται στο δόγμα της ανωτερότητας μιας φυλής, εθνικής ή κοινωνικής ομάδας και στην καλλιεργημένη αντίληψη των μελών της ότι οφείλουν να περιφρουρήσουν την αμιγή σύσταση, την καθαρότητα της ομάδας τους, καθώς και τον κυριαρχικό τους ρόλο έναντι των υπόλοιπων φυλετικών, εθνικών, κοινωνικών κ.λ.π. ομάδων που θεωρούνται από αυτά κατώτερες [ΕΤΥΜ. Μεταφορά του ιταλ razzismo Βλ. κ. ράτσα]

Σίγουρα η έννοια της λέξης έχει διευρυνθεί στην καθομιλουμένη (και πολλές φορές χρησιμοποιείται λανθασμένα π.χ. ρατσισμός προς τους κοντούς/ψηλούς) και υποστηρίζω ακράδαντα πως η γλώσσα είναι ζωντανός οργανισμός και διαρκώς εξελίσσεται. Αλλά επειδή μιλάμε για έκθεση στις πανελλαδικές, καλό είναι μερικά πράγματα να τα έχετε ξεκάθαρα στο μυαλό σας. Εννοείται πως ο ρατσισμός και η ομοφοβία αμφότερα εντάσσονται στις διακρίσεις, απλώς διαφωνώ με τη διατύπωση:

νομιζω πως ναι και μια μερα πριν η μετα ειναι παγκοσμια μερα κατα της ομοφοβιας οποτε [συνεπαγωγή] ας ελπισουμε οτι θα πεσει ρατσισμος δεδομενου και του προσφυγικου...

Η παγκόσμια ημέρα κατά της ομοφοβίας μπορεί να αποφέρει θέμα για την LGBT κοινότητα και τον σεβασμό των δικαιωμάτων, όχι για το προσφυγικό. Το προσφυγικό είναι έτσι κι αλλιώς τεράστιο ζήτημα και παντού γύρω μας (κι όπως είπαν και παραπάνω δύσκολο να πέσει μιας και αφ'ενός "ακούγεται" πολύ κι αφ'ετέρου είναι ζήτημα που δύσκολο να εκφράσουν κατασταλαγμένη γνώμη οι μαθητές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrainMan

Νεοφερμένος

Ο TrainMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Από αυτούς,μόνο οι 3395 ( προσεγγιστικά το νούμερο δεν είμαι σίγουρος) δίνουμε με το παλιό.

Aρα, οι θεσεις ειναι περισσοτερες σε σχεση με τα ατομα π δινουμε, σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Aρα, οι θεσεις ειναι περισσοτερες σε σχεση με τα ατομα π δινουμε, σωστα?
Αυτό δε το γνωρίζω,αλλά νομίζω πως όχι.Αν είναι κάποιος σίγουρος ας το πει,με ενδιαφέρει και'μένα να μάθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nihil.

Νεοφερμένος

Ο nihil. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Αυτό δε το γνωρίζω,αλλά νομίζω πως όχι.Αν είναι κάποιος σίγουρος ας το πει,με ενδιαφέρει και'μένα να μάθω.

Όχι. Είστε το 4% των υποψηφίων και παίρνετε το 4% των θέσεων, άρα ποσοτικά ισχύει ότι ισχύει και για τους υπόλοιπους, δηλαδή περίπου 7 στις 10 μπαίνουν κάπου. Βέβαια όσο πιο λίγοι οι υποψήφιοι τόσο μεγαλώνει και η διακύμανση οπότε δεν αποκλείεται να μείνει και καμιά κενή θέση στα χαμηλόβαθμα τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SirJohn

Νεοφερμένος

Ο SirJohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Ποια σχολή ήταν αυτή και πως γίνεται να υπήρχε βάση πολύτεκνων αφου αυτή έχει καταργηθεί?

Αστυφυλακων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Αστυφυλακων



Ακόμα καλά κρατά η πολυτεκνία και η τριτεκνία αλλά έχουν αρχίσει και εξαγριώνονται και κινούνται νομικά ενάντιας της νομοθεσίας και το ότι έχει προυπάρξει απόφαση για τις άλλες σχολές δίνει παραπάνω δικαιολογίες στους δικαστές να το καταργήσουν επίσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
ΠΑμεεε λιγο αγαπηηη παουυ παουυυ..3 βδομαδεςς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top