Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Κάθε προσπάθεις μετράει,μη το βάλεις κάτω!!
Πάμε γερά ρε παιδιά!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Όχι δεν έχω υπολογιστή ή τπτ τετοιο μπροστά μου όσο γράφω ...Όσο για αυτό με το χρονομετρο το χω κάνει και ήμουν έτοιμη να πεθάνω από το άγχος γτ ούτε πάλι προλαβαινα και έγραφα βλακειες ...αλλά θα το ξαναδοκιμάσω μέχρι να το πετύχω , δεν έχω αλλά περιθώρια
Ευχαριστωω :)

Όσες περισσότερες εκθέσεις γράφεις,τοσο πιο εύκολο θα σου ειναι να μην ξεφύγεις απο τον χρονο που πρεπει. Πριν τις εξετάσεις,να διαβασεις ολες τις εκθέσεις σου/σημειώσεις,να υπογραμμίσεις εκφράσεις και διαφορα στοιχεια που σου αρέσουν και με τη συχνή επανάληψη,θα δεις οτι θα σου εχουν μεινει καποια απο αυτα,χωρίς να εχεις μαθει κατι απ'εξω. Οταν ερθει η στιγμη της εξέτασης, θα δεις οτι θα σου ειναι εύκολο να εκφραστείς γιατι θα σου εχει μεινει στο μυαλο ο τρόπος γραφής και δεν θα ξεπεράσεις το όριο του χρόνου. Αν μπορεις,προσπάθησε να μην αφιερώσεις πολυ χρονο στην περίληψη και στις αλλες ασκησεις για να σου μεινει όσος περισσότερος χρόνος γινεται για την εκθεση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Όσες περισσότερες εκθέσεις γράφεις,τοσο πιο εύκολο θα σου ειναι να μην ξεφύγεις απο τον χρονο που πρεπει. Πριν τις εξετάσεις,να διαβασεις ολες τις εκθέσεις σου/σημειώσεις,να υπογραμμίσεις εκφράσεις και διαφορα στοιχεια που σου αρέσουν και με τη συχνή επανάληψη,θα δεις οτι θα σου εχουν μεινει καποια απο αυτα,χωρίς να εχεις μαθει κατι απ'εξω. Οταν ερθει η στιγμη της εξέτασης, θα δεις οτι θα σου ειναι εύκολο να εκφραστείς γιατι θα σου εχει μεινει στο μυαλο ο τρόπος γραφής και δεν θα ξεπεράσεις το όριο του χρόνου.

Κάθε εβδομάδα γράφω 3ωρο κριτήριο αλλά πάντα το έσπαγα , ποτέ δεν χρονομετρουσα...ως προς την έκφραση δεν έχω θέμα ..νομιζω κυρίως η περίληψη μου τρώει πολύ χρόνο (45 λεπτά-1 ωρα) ...απλα είμαι λίγο τελειομανης όσον αφορά τον λόγο μου και θέλω το κείμενο να ρέει , αλλιώς δεν μπορώ να συνεχίσω , τι μυαλό μου κολλάει εκει...γιαυτό αργώ τόσο συνήθως :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παιδιά αντιμετωπίζω πολύ μεγάλο πρόβλημα με τον χρόνο στην έκθεση ...πάντα βγαίνω εκτός χρόνου και θα ήθελα όσοι μπορείτε να μου προτείνετε τρόπους να τελειώνω μέσα σε αυτόν γτ διαφορετικά είμαι σίγουρη ότι στις πανελληνιες θα το αφήσω μισο (και όχι εμένα το άγχος δεν με κινητοποιεί να γράψω πιο γρήγορα , ίσα ίσα με ρίχνει)

Όχι δεν έχω υπολογιστή ή τπτ τετοιο μπροστά μου όσο γράφω ...Όσο για αυτό με το χρονομετρο το χω κάνει και ήμουν έτοιμη να πεθάνω από το άγχος γτ ούτε πάλι προλαβαινα και έγραφα βλακειες ...αλλά θα το ξαναδοκιμάσω μέχρι να το πετύχω , δεν έχω αλλά περιθώρια
Ευχαριστωω :)

Κάθε εβδομάδα γράφω 3ωρο κριτήριο αλλά πάντα το έσπαγα , ποτέ δεν χρονομετρουσα...ως προς την έκφραση δεν έχω θέμα ..νομιζω κυρίως η περίληψη μου τρώει πολύ χρόνο (45 λεπτά-1 ωρα) ...απλα είμαι λίγο τελειομανης όσον αφορά τον λόγο μου και θέλω το κείμενο να ρέει , αλλιώς δεν μπορώ να συνεχίσω , τι μυαλό μου κολλάει εκει...γιαυτό αργώ τόσο συνήθως :hmm:

Ειλικρινά, είναι σαν να διαβάζω "εμένα" πριν τρία χρόνια!! Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, και μάλιστα δε πίστευα ότι υπήρχε άνθρωπος στο πλανήτη Γη (:P) που να δυσκολεύεται τόσο σε αυτό το θέμα...
Ένα θα σου πω: Μέχρι και μία εβδομάδα πριν δώσω (τη δεύτερη χρονιά), δεν είχα καταφέρει να είμαι "μέσα" στο χρόνο ούτε μία φορά! ( Μάλιστα τη πρώτη φορά που έδωσα Πανελλαδικές, δεν πρόλαβα καν να ξεκινήσω την έκθεση (!) - και πήρα 12/20 ,που σημαίνει ότι από τα υπόλοιπα δεν έχασα τίποτα. )
Ξεκίνησα στη Β λυκείου να γράφω έκθεση σε ...4-5 ώρες(!) [μόνο έκθεση, χώρια τα υπόλοιπα περιλήψεις και τα συναφή] και κατάφερα να το πάω στο μιαμισάωρο! Ούσα πάντα τελειομανής, δεν είχα ποτέ θέμα με την έκφραση/λεξιλόγιο κλπ (όλες μου οι εκθέσεις δεν έπεφταν κάτω από 35/40), αλλά επειδή πάντα έψαχνα το "τέλειο", το καταλληλότερο, παγιδευόμουν σε ένα φαύλο κύκλο. Τελικά τα κατάφερα, και απέδωσα στις Πανελλήνιες. Γύρω στο 90 έγραψα (μπορεί και 88, δε θυμάμαι τι έβαλε ο ένας βαθμολογητής) και μου έμειναν και 3(!) λεπτά, να τσεκάρω την έκθεση! :D

Συμβουλή από ομοιοπαθούσα! : Μην αγχώνεσαι και αν δε σε βολεύει το χρονόμετρο, τότε μη το βάζεις. Εμένα με "άδειαζε" συναισθηματικά, και από το stress δεν κατάφερνα ούτε τον πρόλογο να ολοκληρώσω. Κάτσε στο δωμάτιό σου, δώσε εντολή να μη σε ενοχλήσει κανείς (ούτε για πορτοκαλάδα! -για τους γονείς πάει αυτό :P), και κάτσε με ηρεμία να γράψεις. Μη διακόπτεις την προσπάθεια για άλλα πράγματα. Ακόμα και τουαλέτα, καλό είναι να πηγαίνεις πριν. Πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο συγκεντρωμένη. Μην αναλώνεσαι και πολύ στο σχεδιάγραμμα! Τις γενικές ιδέες μόνο των παραγράφων. Από εκεί και έπειτα, θα τις αναλύσεις ξεχωριστά όταν φτάσει η ώρα τους.

Θα τα καταφέρεις και θα "ελευθερωθείς" από τα δεσμά του χρόνου! Πίστεψέ το. Η ψυχολογία μας παίζει το βασικότερο ρόλο. ;)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ειλικρινά, είναι σαν να διαβάζω "εμένα" πριν τρία χρόνια!! Είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, και μάλιστα δε πίστευα ότι υπήρχε άνθρωπος στο πλανήτη Γη (:P) που να δυσκολεύεται τόσο σε αυτό το θέμα...
Ένα θα σου πω: Μέχρι και μία εβδομάδα πριν δώσω (τη δεύτερη χρονιά), δεν είχα καταφέρει να είμαι "μέσα" στο χρόνο ούτε μία φορά! ( Μάλιστα τη πρώτη φορά που έδωσα Πανελλαδικές, δεν πρόλαβα καν να ξεκινήσω την έκθεση (!) - και πήρα 12/20 ,που σημαίνει ότι από τα υπόλοιπα δεν έχασα τίποτα. )
Ξεκίνησα στη Β λυκείου να γράφω έκθεση σε ...4-5 ώρες(!) [μόνο έκθεση, χώρια τα υπόλοιπα περιλήψεις και τα συναφή] και κατάφερα να το πάω στο μιαμισάωρο! Ούσα πάντα τελειομανής, δεν είχα ποτέ θέμα με την έκφραση/λεξιλόγιο κλπ (όλες μου οι εκθέσεις δεν έπεφταν κάτω από 35/40), αλλά επειδή πάντα έψαχνα το "τέλειο", το καταλληλότερο, παγιδευόμουν σε ένα φαύλο κύκλο. Τελικά τα κατάφερα, και απέδωσα στις Πανελλήνιες. Γύρω στο 90 έγραψα (μπορεί και 88, δε θυμάμαι τι έβαλε ο ένας βαθμολογητής) και μου έμειναν και 3(!) λεπτά, να τσεκάρω την έκθεση! :D

Συμβουλή από ομοιοπαθούσα! : Μην αγχώνεσαι και αν δε σε βολεύει το χρονόμετρο, τότε μη το βάζεις. Εμένα με "άδειαζε" συναισθηματικά, και από το stress δεν κατάφερνα ούτε τον πρόλογο να ολοκληρώσω. Κάτσε στο δωμάτιό σου, δώσε εντολή να μη σε ενοχλήσει κανείς (ούτε για πορτοκαλάδα! -για τους γονείς πάει αυτό :P), και κάτσε με ηρεμία να γράψεις. Μη διακόπτεις την προσπάθεια για άλλα πράγματα. Ακόμα και τουαλέτα, καλό είναι να πηγαίνεις πριν. Πρέπει να είσαι όσο το δυνατόν περισσότερο συγκεντρωμένη. Μην αναλώνεσαι και πολύ στο σχεδιάγραμμα! Τις γενικές ιδέες μόνο των παραγράφων. Από εκεί και έπειτα, θα τις αναλύσεις ξεχωριστά όταν φτάσει η ώρα τους.

Θα τα καταφέρεις και θα "ελευθερωθείς" από τα δεσμά του χρόνου! Πίστεψέ το. Η ψυχολογία μας παίζει το βασικότερο ρόλο. ;)



Νόμιζα πως ήμουν η μόνη που το παθαινε αυτό btw...βέβαια αυτό που είπες για την πρώτη χρονιά πανελληνιες με φρικαρει...αν πάθαινα/πάθω το ίδιο νομίζω θα πέσει η ψυχολογία μου τόσο που δεν ξέρω πως θα συνέχιζα να δώσω και τα υπολοιπα μαθήματα γτ η έκθεση είναι από τα μαθήματα που θα μπορούσα να πάρω καλό βαθμό (αν η συγκυρία είναι καλή βέβαια και δεν πέσω σε κάνα στραβόξυλο διορθωτή)...εσυ τι έκανες με το σχεδιάγραμμα ακριβώς??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχ έκθεση... Τι μάθημα και αυτό... Αν και η αλήθεια είναι πως πλέον μου λείπει κάπως. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Νόμιζα πως ήμουν η μόνη που το παθαινε αυτό btw...βέβαια αυτό που είπες για την πρώτη χρονιά πανελληνιες με φρικαρει...αν πάθαινα/πάθω το ίδιο νομίζω θα πέσει η ψυχολογία μου τόσο που δεν ξέρω πως θα συνέχιζα να δώσω και τα υπολοιπα μαθήματα γτ η έκθεση είναι από τα μαθήματα που θα μπορούσα να πάρω καλό βαθμό (αν η συγκυρία είναι καλή βέβαια και δεν πέσω σε κάνα στραβόξυλο διορθωτή)...εσυ τι έκανες με το σχεδιάγραμμα ακριβώς??

Το ότι εγώ έδωσα για δεύτερη χρονιά, δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα συμβεί και σε σένα. Εγώ έδωσα άλλωστε κυρίως για προσωπικούς λόγους υγείας.
Όσον αφορά το σχεδιάγραμμα, εγώ απλά σκεφτόμουν τις βασικές έννοιες/ιδέες που θα ανέπτυσσα στις τέσσερις παραγράφους.Σε τι πράγματα δηλαδή θα αναφερθώ. Έγραφα απλά λέξεις/φράσεις κλειδιά. Αυτό. Από εκεί και έπειτα ανέλυα τις κεντρικές ιδέες επιχειρηματολογώντας κατάλληλα. Γενικά, ποτέ δε με βόλεψε το αναλυτικό σχεδιάγραμμα. Σου τρώει ακόμη περισσότερο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Αχ έκθεση... Τι μάθημα και αυτό... Αν και η αλήθεια είναι πως πλέον μου λείπει κάπως. :redface:

Τι εννοείς σου λειπει η ΈΚΘΕΣΗ..????:eek::P

Το ότι εγώ έδωσα για δεύτερη χρονιά, δε σημαίνει ότι ντε και καλά θα συμβεί και σε σένα. Εγώ έδωσα άλλωστε κυρίως για προσωπικούς λόγους υγείας.
Όσον αφορά το σχεδιάγραμμα, εγώ απλά σκεφτόμουν τις βασικές έννοιες/ιδέες που θα ανέπτυσσα στις τέσσερις παραγράφους.Σε τι πράγματα δηλαδή θα αναφερθώ. Έγραφα απλά λέξεις/φράσεις κλειδιά. Αυτό. Από εκεί και έπειτα ανέλυα τις κεντρικές ιδέες επιχειρηματολογώντας κατάλληλα. Γενικά, ποτέ δε με βόλεψε το αναλυτικό σχεδιάγραμμα. Σου τρώει ακόμη περισσότερο χρόνο.

Συμφωνώ απόλυτα ...εγω μέχρι πρότινος έκανα σχεδιάγραμμα αν παράγραφο ..δηλαδή έκανα ένα πρόχειρο για τον πρόλογο πχ και αμέσως μετά έκανα τον πρόλογο , μετά σχεδιάγραμμα για την 1η παράγραφο και μετά την 1η παράγραφο και πάει λέγοντας ...όμως και γω νομίζω ότι δεν μου προσφέρει κάτι ίσα ίσα τρώει πολύτιμο χρόνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι εννοείς σου λειπει η ΈΚΘΕΣΗ..????:eek::P

Ναι, ούτε και εγώ περίμενα πως θα το έλεγα αυτό ποτέ μου. :redface:

Πάντως μην αγχώνεσαι! Πραγματικά για μένα αν ένα μάθημα δεν χρειάζεται καθόλου άγχος είναι η έκθεση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ναι, ούτε και εγώ περίμενα πως θα το έλεγα αυτό ποτέ μου. :redface:

Πάντως μην αγχώνεσαι! Πραγματικά για μένα αν ένα μάθημα δεν χρειάζεται καθόλου άγχος είναι η έκθεση. :P

Αναλόγως για το τι αγχώνεσαι ...εγω αγχώνομαι λόγω χρόνου ...αν δεν προλαβαίνεις στο 3ωρο είναι λογικό να αγχωνεσαι γιατί δεν είναι πως δεν θα εχεις γράψει καλά επειδή δεν ήξερες κάτι ή επειδή δεν είχες καλή εκφραση, αλλά γιατί δεν σου φτάσε ο χρόνος και τα κάνες μισά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αναλόγως για το τι αγχώνεσαι ...εγω αγχώνομαι λόγω χρόνου ...αν δεν προλαβαίνεις στο 3ωρο είναι λογικό να αγχωνεσαι γιατί δεν είναι πως δεν θα εχεις γράψει καλά επειδή δεν ήξερες κάτι ή επειδή δεν είχες καλή εκφραση, αλλά γιατί δεν σου φτάσε ο χρόνος και τα κάνες μισά:P

Νομίζω πως πάντα κοντά στο όριο ήμουν αλλά στις πανελλήνιες εξαιτίας μιας μικρής υπερέντασης που είχα, τελείωσα με τα θέματα τόσο γρήγορα που μου έμεινε μισή ώρα για να κοιτάξω το γραπτό! :stunned: Η βιασύνη μου είχε ως αποτέλεσμα να μην γράψω την έκθεση που θα ήθελα, αλλά ήταν μια αξιοπρεπής. ^^ Δεν υπήρχε περίπτωση να αρχίσω να κόβω και να ράβω μέρη της. :P

Με σχεδιάγραμμα πάντως στην έκθεση μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ξεπεράσεις τις απαιτούμενες ώρες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Νομίζω πως πάντα κοντά στο όριο ήμουν αλλά στις πανελλήνιες εξαιτίας μιας μικρής υπερέντασης που είχα, τελείωσα με τα θέματα τόσο γρήγορα που μου έμεινε μισή ώρα για να κοιτάξω το γραπτό! :stunned: Η βιασύνη μου είχε ως αποτέλεσμα να μην γράψω την έκθεση που θα ήθελα, αλλά ήταν μια αξιοπρεπής. ^^ Δεν υπήρχε περίπτωση να αρχίσω να κόβω και να ράβω μέρη της. :P

Με σχεδιάγραμμα πάντως στην έκθεση μου φαίνεται λίγο δύσκολο να ξεπεράσεις τις απαιτούμενες ώρες...

Δεν δίνεις φέτος πανελληνιες? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν δίνεις φέτος πανελληνιες? ?

Μπααα... Εδωσα ήδη δύο φορές.


Την πρώτη φορά (2013) που πήγα να γράψω έκθεση έτσι απλά για να δώσω (ναι κάνω τέτοιες μαλακίες ώρες - ώρες :hehe:) τα πήγα αρκετά καλά. Γι' αυτό σου λέω, ηρέμησε και θα δεις ότι αν σταματήσεις να το σκέφτεσαι τόσο έντονα, θα προλάβεις. :D Τουλάχιστον αυτό πιστεύω... :redface: Καλή επιτυχία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Μπααα... Εδωσα ήδη δύο φορές.


Την πρώτη φορά (2013) που πήγα να γράψω έκθεση έτσι απλά για να δώσω (ναι κάνω τέτοιες μαλακίες ώρες - ώρες :hehe:) τα πήγα αρκετά καλά. Γι' αυτό σου λέω, ηρέμησε και θα δεις ότι αν σταματήσεις να το σκέφτεσαι τόσο έντονα, θα προλάβεις. :D Τουλάχιστον αυτό πιστεύω... :redface: Καλή επιτυχία! :D

Ευχαριστωω ,με ψιλοηρεμισες..!! ...λοιπόν και έχω να πω ότι μόλις ολοκλήρωσα μια έκθεση στην οποία συνδύασα όλες τις συμβουλές που άκουσα σήμερα (σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια) ... πιο συγκεκριμένα την χρονομετρησα όπως είπε και η meetmeinmontauk 1 ώρα και 15 λεπτά και βγήκε ... όχι βεβαια έτσι όπως γράφω συνήθως αλλά βγήκε μια αξιοπρεπής έκθεση (πέρα από τις μουτζούρες που ήταν εντελώς αναξιοπρεπείς χαχαχ) ...αλλά θεωρώ ότι όσο περισσότερο γράφω τόσο πιο πολύ θα βελτιώνονται και θα πλησιάσω τον κανονικο τρόπο γραφής μου που είναι και αυτός που με ικανοποιεί..ΚΑΙ ΠΆΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩ:bigarmhug:bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω θέμα με την... ποσότητα αυτών που γράφω.
Κυρίως στις ερμηνευτικές του γνωστού και στη λογοτεχνία, που γράφω λίγα πράγματα που θεωρώ απαραίτητα, χωρίς σάλτσες και φανφάρες. Άμεσο αποτέλεσμα είναι να χάνονται βαθμοί. Άλλα παιδιά υπεραναλύουν τα πάντα με 5-6 επίθετα στη σειρά, εξασφαλίζοντας "καλούς" βαθμούς, ενώ εγώ που γράφω τα απαραίτητα μού κόβει λόγω έκφρασης :P

Στον αντίποδα στην έκθεση, κατά γενκή ομολογία (σύμφωνα με 3 καθηγητές του σχολείου), ο λόγος μου είναι στρωτός και μετρημένος, χωρίς περιττολογίες και ασάφειες. Εκεί, λοιπόν, που τα άλλα παιδιά στα αρχαία και τη λογοτεχνία με έτρωγαν λάχανο, στην έκθεση τους προσπερνάω στην στροφή πριν το τέλος :P

Μου φαίνεται πολύ παράξενο που, παρόλο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις την πειθώ και στα 3 μαθήματα, ο τρόπος αξιολόγησής τους διαφέρει σημαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ctee_m

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ctee_m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω θέμα με την... ποσότητα αυτών που γράφω.
Κυρίως στις ερμηνευτικές του γνωστού και στη λογοτεχνία, που γράφω λίγα πράγματα που θεωρώ απαραίτητα, χωρίς σάλτσες και φανφάρες. Άμεσο αποτέλεσμα είναι να χάνονται βαθμοί. Άλλα παιδιά υπεραναλύουν τα πάντα με 5-6 επίθετα στη σειρά, εξασφαλίζοντας "καλούς" βαθμούς, ενώ εγώ που γράφω τα απαραίτητα μού κόβει λόγω έκφρασης :P

Στον αντίποδα στην έκθεση, κατά γενκή ομολογία (σύμφωνα με 3 καθηγητές του σχολείου), ο λόγος μου είναι στρωτός και μετρημένος, χωρίς περιττολογίες και ασάφειες. Εκεί, λοιπόν, που τα άλλα παιδιά στα αρχαία και τη λογοτεχνία με έτρωγαν λάχανο, στην έκθεση τους προσπερνάω στην στροφή πριν το τέλος :P

Μου φαίνεται πολύ παράξενο που, παρόλο που πρέπει να χρησιμοποιήσεις την πειθώ και στα 3 μαθήματα, ο τρόπος αξιολόγησής τους διαφέρει σημαντικά.

Όντως αυτό που λες ισχύει ...μας έχεις πει χαρακτηριστικα η καθηγήτρια του γνωστού ότι για να συμπληρωσουμε το απαιτούμενο μέγεθος των απαντησεων πρέπει ουσιαστικά να επαναλαμβανουμε με άλλα λόγια αυτό που έχουμε ήδη πει ...εμένα δεν με νοιάζει τόσο που θέλει μπλα μπλα στο γνωστό και την λογοτεχνία , και στην έκθεση αποτι μου έχουν πει οι καθηγητές το πάω καλά από περιεχόμενο και έκφραση ...αυτό που με πειράζει έιναι το ότι είναι 3ωρο στην έκθεση και όχι πχ 4 ωρο ...αλλά αυτό δεν το θεωρώ δίκαιο γτ είναι διαφορετικά τα δεδομένα κάθε παιδιού ...δηλαδή ενα παιδι πχ μπορει να δουλεύει καλά όταν έχει χρόνο να σκεφτει , να επεξεργαστει την διατύπωση κλπ(σε αυτήν την κατηγορία ανήκω και γω) , ενώ ένα άλλο παιδί μπορεί να είναι της γρήγορης γραφής ...δηλαδή τι?σημαίνει ότι ο μαθητής που είναι του στυλ του να γράφει γρήγορα αξίζει περισσότερο βαθμό από τον κατά 1 ώρα πιο αργό μαθητή? :(
αλλά τι να πεις...πανελληνιες είναι..σάπιος θεσμός και πρέπει να προσαρμοστουμε στα δεδομένα τους δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω θέμα με την... ποσότητα αυτών που γράφω.
Κυρίως στις ερμηνευτικές του γνωστού και στη λογοτεχνία, που γράφω λίγα πράγματα που θεωρώ απαραίτητα, χωρίς σάλτσες και φανφάρες. Άμεσο αποτέλεσμα είναι να χάνονται βαθμοί. Άλλα παιδιά υπεραναλύουν τα πάντα με 5-6 επίθετα στη σειρά, εξασφαλίζοντας "καλούς" βαθμούς, ενώ εγώ που γράφω τα απαραίτητα μού κόβει λόγω έκφρασης :P

Αν στο γνωστό και τη λογοτεχνία τα γράφεις όλα και απλά ο λόγος σου είναι περιεκτικός και συμπυκνωμένος και παρ'όλα αυτά σου κόβουν ή δεν βαθμολογούν σωστά ή το κάνουν για να μην επαναπαυτείς. Ειδικά στο γνωστό δεν καταλαβαίνω τι σάλτσες να βάλει κάποιος έλεος! Οι ερωτήσεις μπορούν να απαντηθούν με μεγάλη πληρότητα αρκετά σύντομα.

Fyi, όταν έδωσα πανελλήνιες, στη λογοτεχνία έγραψα πέντε σελίδες κι η κολλητή μου έγραψε σχεδόν εννιά. Σ'εμένα oι βαθμολογητές έβαλαν 19 μισό σ'εκείνη 18 (ενώ συνολικά έβγαλε πολύ περισσότερα μόρια από εμένα!). Γιατί; Απλά από ένα σημείο και μετά είναι θέμα ύφους, όχι περιεχομένου, προφανώς κι οι δυο μας σωστά πράγματα γράφαμε, αλλά κρίνεσαι από το πώς γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody!

Νεοφερμένος

Η somebody! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Παιδιά εμένα σε όλα τα μαθήματα, όταν αντιμετωπίζω θέμα χρόνου, αγχώνομαι, και από το άγχο μου μήπως τελικα δεν τα προλάβω τα προλαβαίνω!
Δηλαδή είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει έτσι!!
Αλλά πιστεύω είναι θέμα ανθρώπου. Δηλαδή εγώ στα αρχαία αφήνω τουλάχιστον δυο ωρες στο γνωστό - μπορεί και λίγο παραπάνω. Στο άγνωστο δε χρειάζομαι περισσότερο χρόνο!
Λοιπόν σας αφήνω.... Πρέπει να κάνω μια πηγή στην ιστορία και επανάληψη σε όλον τον Ιωάννου (γράφω σχολείο αύριο)....
Καλή Συνέχεια!
ΑΑ και χρόνια πολλά σε όσους γιορτάζουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
ποτε θα ερθει η στιγμη που θα γυρναω σπιτι και το μονο που θα εχω να κανω ειναι να ξαπλωσω στο καναπε
η κουραση μου εχει εξαφανιστει πλεον αν και διαβαζω περισσοτερο απο ποτε :confused:
52 ακομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
ποτε θα ερθει η στιγμη που θα γυρναω σπιτι και το μονο που θα εχω να κανω ειναι να ξαπλωσω στο καναπε
η κουραση μου εχει εξαφανιστει πλεον αν και διαβαζω περισσοτερο απο ποτε :confused:
52 ακομα

Αχ φίλε δεν ξερεις πόσο σε καταλαβαίνω, και εγώ πέρυσι το ίδια ήθελα και μετα απο κόπο και κούραση τα καταφερα. Έστι και εσύ υπομονή και θα δεισ θα τα καταφέρεισ
https://www.youtube.com/watch?v=AtcjizS_RIQ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top