Πανελλήνιες 2015

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Κάτω και πίσω :P

τι, μισό, δηλαδή μπορεί να βάλουν ερώτηση τύπου πώς ερμηνεύει ο παλαμάς την αποσπασματικότητα στο έργο του Σολωμού?
το μόνο που ουσιαστικά ξέρω από τις πίσω σελίδες του βιβλίου, είναι 5 ποιήματα απέξω από την ενότητα ποιήματα για την ποίηση (αχ αυτή η ars poetica του ασλάνογλου ή το υπαρχω για να ληστεύω την ανυπαρξία του πατίλη, ας μπουν ως παράλληλο με σαχτούρη ή αντικλείδια, θα ψηφίζω σύριζα μέχρι να πεθάνω. :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
τι, μισό, δηλαδή μπορεί να βάλουν ερώτηση τύπου πώς ερμηνεύει ο παλαμάς την αποσπασματικότητα στο έργο του Σολωμού?
το μόνο που ουσιαστικά ξέρω από τις πίσω σελίδες του βιβλίου, είναι 5 ποιήματα απέξω από την ενότητα ποιήματα για την ποίηση (αχ αυτή η ars poetica του ασλάνογλου ή το υπαρχω για να ληστεύω την ανυπαρξία του πατίλη, ας μπουν ως παράλληλο με σαχτούρη ή αντικλείδια, θα ψηφίζω σύριζα μέχρι να πεθάνω. :hehe:)

Χαλάρωσε.
Δε θα'ναι έτσι. Εισαγωγή που θα στη δίνει και θα πρέπει να την αιτιολογήσεις μέσα από το κείμενο, κατανόηση κομματιών, παράλληλα. Πολύ τραβηγμένα κάτι τέτοια και πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Χαλάρωσε.
Δε θα'ναι έτσι. Εισαγωγή που θα στη δίνει και θα πρέπει να την αιτιολογήσεις μέσα από το κείμενο, κατανόηση κομματιών, παράλληλα. Πολύ τραβηγμένα κάτι τέτοια και πραγματικά δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν.

φιου
άσχετο, είδα μια αφίσα στην αρχική του φμπ πρώτο πλάνο για gay pride στη κρήτη με promoter τον καβάφη, να το ερμηνεύσω ως σημαδιακό συμβάν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καλά μη το ψάχνεις, όλοι όσοι διδασκόμαστε είχαν κάποιες ιδιαιτερότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
τι, μισό, δηλαδή μπορεί να βάλουν ερώτηση τύπου πώς ερμηνεύει ο παλαμάς την αποσπασματικότητα στο έργο του Σολωμού?
το μόνο που ουσιαστικά ξέρω από τις πίσω σελίδες του βιβλίου, είναι 5 ποιήματα απέξω από την ενότητα ποιήματα για την ποίηση (αχ αυτή η ars poetica του ασλάνογλου ή το υπαρχω για να ληστεύω την ανυπαρξία του πατίλη, ας μπουν ως παράλληλο με σαχτούρη ή αντικλείδια, θα ψηφίζω σύριζα μέχρι να πεθάνω. :hehe:)

Όχι έτσι. :P γενικά τα απο πίσω ειναι ωραία για την κατανόηση των κειμένων. Απλά ας πούμε κάπου που λέει τις ερμηνείες για το όνειρο εχει μπει σε οεφε. Τέλος πάντων, στις πανελληνιες δεν νομίζω να βάλουν κάτι τέτοιο, αλλά δεν χάνουμε κάτι να τα κάνουμε μια δυο αναγνώσεις.

Αυτό που είπες πριν, να διαβάσεις απλά τα κείμενα ειναι πολύ σημαντικό. Πολλοί μαθητές δεν μπαίνουν πιο βαθειά στα κείμενα αλλά κάθονται και μαθαίνουν απέξω σχόλια απο βοηθήματα... Η λογοτεχνία ειναι μάθημα που πρέπει να το "αγαπήσεις" για να γράψεις καλά. Αλλιώς σου δίνουν μια ερώτηση με διαφορετική διατύπωση και προσπαθείς να θυμηθείς που ήταν στο βοήθημα :P .

Και για να μη βγάζω την ουρά μου απέξω, κι εγω στην αρχή της χρονιάς νόμιζα πως ήμουν χαμένη απο χέρι αν δεν διάβαζα σχόλια. Όμως όταν κάθισα ενα βράδυ και διάβασα το αμάρτημα μονη μου και το διάβασα σαν διήγημα, όχι σαν κείμενο που δίνω στις πανελληνιες, το "ένιωσα" αλλιώς και έγραψα και τέλεια (δεν λέω βαθμό γιατί θα με πείτε ψωνάρα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Μαζί σου...Δεν ξέρω, μάλλον θα το πάω εντελώς αυτοσχεδιαστικά, σε φάση να έχω σχηματοποιήσει στο μυαλό μου το λογοτεχνικό πορτραίτο κάθε συγγραφέα (πλην δημουλάς, που βρίσκω πολύ ανιαρή και ωχρή την ποίηση της γενικά, χωρίς να λέω πως είναι άνευ σημασίας τα υπαρξιακά ζητήματα που πραγματεύεται, και βιζυηνού, που ντάξει τώρα, το μόνο που θυμάμαι από το αμάρτημα -δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μα καθόλου με το κείμενο όμως- είναι το ρήμα επιδαψιλεύει, το οποίο μου είχε κάτσει μια φορά καθώς ξεφύλλιζα το βιβλίο) έτσι ώστε να μπορώ να βγάλω μόνη μου ερμηνευτικές κλπ...
θα διαβάσω και δικά μου σχόλια πάνω στα κείμενα για να χω μια ιδέα, και γεια σας. Ελπίζω να προλάβω στο 3ωρο.
Να και η αφίσα του πολυαγαπημένου ποιητού
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.ne...=8ef2a0db423ef2cbd3cb91c9ed050f0c&oe=55FE634E
"Οι γκέι είναι ωραίοι, Καβάφη βάλε Αλέξη"

Καλά μη το ψάχνεις, όλοι όσοι διδασκόμαστε είχαν κάποιες ιδιαιτερότητες.

Θα το γενικεύσω λέγοντας πως καλλιτέχνης και κανονικότητα είναι δύο ασυμβίβαστες έννοιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Μαζί σου...Δεν ξέρω, μάλλον θα το πάω εντελώς αυτοσχεδιαστικά, σε φάση να έχω σχηματοποιήσει στο μυαλό μου το λογοτεχνικό πορτραίτο κάθε συγγραφέα (πλην δημουλάς, που βρίσκω πολύ ανιαρή και ωχρή την ποίηση της γενικά, χωρίς να λέω πως είναι άνευ σημασίας τα υπαρξιακά ζητήματα που πραγματεύεται, και βιζυηνού, που ντάξει τώρα, το μόνο που θυμάμαι από το αμάρτημα -δεν έχω ασχοληθεί καθόλου μα καθόλου με το κείμενο όμως- είναι το ρήμα επιδαψιλεύει, το οποίο μου είχε κάτσει μια φορά καθώς ξεφύλλιζα το βιβλίο) έτσι ώστε να μπορώ να βγάλω μόνη μου ερμηνευτικές κλπ...
θα διαβάσω και δικά μου σχόλια πάνω στα κείμενα για να χω μια ιδέα, και γεια σας. Ελπίζω να προλάβω στο 3ωρο.
Να και η αφίσα του πολυαγαπημένου ποιητού
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.ne...=8ef2a0db423ef2cbd3cb91c9ed050f0c&oe=55FE634E

Εφόσον έχεις χρόνο μπορείς να ρίξεις μια μάτια σε κάποιες σημειώσεις πχ όσον αφορά τη γλώσσα, το ύφος, τα σύμβολα στα ποιήματα. Δεν λέω να διαβάσεις όλα τα σχόλια, αλλά μιλάμε για πανελλήνιες, άσχετα τι πιστεύουμε ότι θέλει να πει ο ποιητής (:P) πρέπει να ξέρουμε κάτι τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Εφόσον έχεις χρόνο μπορείς να ρίξεις μια μάτια σε κάποιες σημειώσεις πχ όσον αφορά τη γλώσσα, το ύφος, τα σύμβολα στα ποιήματα. Δεν λέω να διαβάσεις όλα τα σχόλια, αλλά μιλάμε για πανελλήνιες, άσχετα τι πιστεύουμε ότι θέλει να πει ο ποιητής (:P) πρέπει να ξέρουμε κάτι τέτοια.


Η μόνη λύση είναι να στρώσω τον κώλο μου, να βγάλω 8.30-10 ιωάννου,10-11 παπαδιαμάντη, 11-12 σολωμό, 12-2 ύπνος, 2-4 αντικλείδια-σαχτούρης, 4-7.30 δαρείος (που έχω να τον πιάσω 2 μήνες). Αξίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα σε βοηθήσει διάβασε το πολύ μέχρι τις 2 όχι πιο μετά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
Η μόνη λύση είναι να στρώσω τον κώλο μου, να βγάλω 8.30-10 ιωάννου,10-11 παπαδιαμάντη, 11-12 σολωμό, 12-2 ύπνος, 2-4 αντικλείδια-σαχτούρης, 4-7.30 δαρείος (που έχω να τον πιάσω 2 μήνες). Αξίζει?

Αν αξίζει δεν θα σου το πω εγώ :P. Ο καθένας ειναι διαφορετικός. Εγώ πχ δεν νιώθω την ανάγκη να διαβάσω σχόλια αλλά θέλω να διαβάσω τα τεχνικά κομμάτια για να νιώθω καλυμμένη.


Πάντως χωρίς να θέλω να γίνω εκνευριστική, το να ρίξεις μια μάτια σε κάποια κείμενα που δεν ξέρεις τόσο καλά δεν θα σου πάρει πολύ ώρα αλλά μπορεί να αποδειχτεί πολύ χρήσιμο :P. Σταματάω εδώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Η μόνη λύση είναι να στρώσω τον κώλο μου, να βγάλω 8.30-10 ιωάννου,10-11 παπαδιαμάντη, 11-12 σολωμό, 12-2 ύπνος, 2-4 αντικλείδια-σαχτούρης, 4-7.30 δαρείος (που έχω να τον πιάσω 2 μήνες). Αξίζει?

Δαρείος τόσες ώρες;
Στη θέση πάντως, δε θα διάβαζα Κρητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Όχι σε καμία περίπτωση δεν θα σε βοηθήσει διάβασε το πολύ μέχρι τις 2 όχι πιο μετά

μπορεί να διαβάσω μέχρι 4, και να ξυπνήσω 7 παρά...
Δεν βγαίνει αλλιώς, δε θέλω να γίνει μαλακία με τη λογοτεχνία που θεωρητικά είναι το φόρτε μου και πέσω από 90...
Εκτός αν κοιμηθώ καλά, ξυπνήσω και το πάω όπως είπα πριν αυτοσχεδιαστικά, αλλά για να το πάω πρέπει να είμαι στο κατάλληλο μουντ, που δεν το βλέπω να είμαι...Πφ, είχα δεν είχα αγχώθηκα τώρα
Τσακίστηκα στη βιολογία δεν κοιμήθηκα 2 μερες για να τη βγάλω (δεν μπορώ να πω ότι διάβαζα όλη τη χρονιά), και παρόλο που πήγε καλά, με έβγαλε οφφ μέχρι σήμερα στις 12 το πρωί.

Δαρείος τόσες ώρες;
Στη θέση πάντως, δε θα διάβαζα Κρητικό.

όντως ίσως λιγότερες..δεν ξέρω, θα πιάσω τώρα δαρείο ιωάννου να μου φύγει το άγχος και τα υπόλοιπα πρωί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Στη λογοτεχνία τι ακριβώς διαβάζετε μόνο ποιήματα δεν είναι???:hmm:
ποτέ δεν κατάλαβα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά πάντως εγώ για να μην αγχωνομαι ξυπνάω και ετοιμάζομαι με Bob Marley και Manu Chao... Βοηθάει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xkorko

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 111 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά πάντως εγώ για να μην αγχωνομαι ξυπνάω και ετοιμάζομαι με Bob Marley και Manu Chao... Βοηθάει;)

Μ'αρέσεις! Και μένα πρακτικά δε με αγχώνει η διαδικασία του να πάω να γράψω λογοτεχνία, ούτε του να ξεχάσω ένα στοιχείο, μπορώ να τα μπαλώσω γενικά, με αγχώνει το κατά πόσο θα μπορώ στις 9 η ώρα το πρωί να έχω συγκροτημένη προσωπικότητα αν δεν αφιερώσω λίγο χρόνο πριν για μένα. Στην γλώσσα πχ ξύπνησα στις 5 και διάβασα 50 σελίδες από φρόιντ ακούγοντας cure (και μου έβαλαν την μαλακία την χοντροειδέστατη των μνημείων, που βρομούσε ναφθαλίνη, τι να πω, μόλις το είδα ξενέρωσα στο φουλ, αλλά την έκανα την κοινωνική κριτική μου στην έκθεση -off topic-).
Άμα δεν ξέρω που πατώ και πού βρίσκομαι, τίποτα δε γράφω αύριο (όλα είναι θέμα mood που έλεγα πριν).
Και περιττό να πω πως ήδη νυστάζω. Πφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
απο ΕΠΑΛ εδινε κανεις ; πως φανηκαν τα μαθηματικα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Και οι Cure είναι ωραίοι :χαρουμενα και ευχάριστα τραγούδια.
Όσο για τη Βιολογία κατ απλά δεν αντέχω να τη διαβάσω κι άλλο. Και ας είναι το αγαπημένο μου μάθημα. Νιώθω ότι δεν θυμάμαι τίποτα. Τίσως να πω μακάρι να πάνε όλα καλά αύριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Καλή επιτυχία για αύριο σε όλους σας μην αγχώνεστε το έχετε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Guys, επί δύο συνεχόμενες φορές (2013 και 2014) στις επαναληπτικές έπεσε παπαδιαμάντης [όνειρο].
Δεν ξέρω, αγχώθηκα!! Νομίζω ότι χτυπάει η καμπάνα για κρητικό :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top