[Πανελλήνιες 2015] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Ελευθεριακε απλα λες ποτε γραφεις μαθηματικα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Εσείς μέχρι ποια ώρα διαβάζατε
Kαλοκαίρι: Μέχρι τις 9 το πολύ.
Σεπτέμβρη-Νοέμβρη: Μέχρι τη 1.
Νοέμβρη-Μάρτη: Μέχρι τις 2.
Μάρτη-Πανελλήνιες: Μέχρι τις 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Θα διαβάζετε όση ωρα αντεχετε. Μόλις αρχίσετε να κουραζεστε, κλείστε τα όλα και κοιμηθείτε, θα σας χρειάζεται. Εγώ δεν ξενύχτησα ούτε μια φορά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Eγώ δεν είχα πρόβλημα με το ξενύχτι. Μου άρεσε που ήμουν μόνη μου στο σπίτι με τόση ησυχία. Αλλά όπως λέει και η methexys, είναι ανάλογα το άτομο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ερώτηση προς τους αποφοίτους:
Εσείς μέχρι ποια ώρα διαβάζατε; (καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, όχι μόνο το καλοκαίρι)
Το πολύ μέχρι τις 10 εγώ.Μια-δυο φορές μέχρι τις 12.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εσεις που πήγατε φροντ. περσι ποσά σας είχαν πει για τον Ιούλιο???
εμας 380 :/ (τον Σεπτέμβρη που αρχίζουμε πέφτει η τιμή)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ θα ξεκινήσω τώρα από 24 μέχρι 30 και μετά πάλι ξαναξεκιναω από περίπου 20 αύγουστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγώ λέω να καλύψω τυχόν κενά πρώτα και μετά να ξεκινήσω ύλη της γ' λυκείου, τουτ' έστιν ξεσκόνισμα γραμματικής (αρχαίων ελληνικών και λατινικών) και επαναληπτικές ασκήσεις στο συντακτικό των αρχαίων (κυρίως δευτερεύουσες [να μάθω όλους τους συνδέσμους και την αιτιολογία της εκφοράς:P] και πλάγιες πτώσεις ως επιρρηματικοί/ονοματικοί προσδιορισμοί).
Ιδιαίτερα τη γραμματική των αρχαίων θέλω να την ξέρω με το νι και με το σίγμα όλη :P Θεωρώ ότι χωρίς αυτή δε θα πάω πουθενά :hehe:

Ερώτηση προς τους αποφοίτους:
Εσείς μέχρι ποια ώρα διαβάζατε; (καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, όχι μόνο το καλοκαίρι)
Αχ τέτοιο ζήλο είχα κι εγω στην αρχή της χρονιάς.. Σα να με περιγράφεις ειναι..:P
Εγω η χαζή το καλοκαιρι επειδή δεν ήξερα πως να διαβάζω νόμιζα ότι ΟΛΑ ειναι παπαγαλία και το πήγαινα μεχρι τις 9-10.. Μεχρι που βρέθηκε μια κοπέλα (η περσινή αριστούχος της πόλης) και με έβαλε στη θέση μου. ¨Γνωστο απέξω; Πας καλα;¨ και απο τότε στις 6 καθε μερα είχα τελειώσει..
Το χειμώνα άλλοτε μεχρι 12, άλλοτε δεν άντεχα και έπεφτα απο τις 10 (ε μπορεί να ξυπνούσα 5-6) και ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ ξενύχτησα μεχρι τις 2μιση-3. Την επόμενη βέβαια ήμουν ζομπι. :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
εσεις που πήγατε φροντ. περσι ποσά σας είχαν πει για τον Ιούλιο???
εμας 380 :/ (τον Σεπτέμβρη που αρχίζουμε πέφτει η τιμή)

:stunned:

Εμάς στην Τεχνολογική για όλα τα μαθήματα παίρνουν 280.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
410 εμάς στη θετική. ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Παιδιά μου φαίνονται αδιανόητα τα ποσά που λέτε..έλεος..
Για να δώσω 410 θα έπρεπε να μένουμε όλη η οικογένεια νηστικοί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
υπερβολικα ποσα και υπερβολικες ωρες φροντιστηριων. . . . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αχ τέτοιο ζήλο είχα κι εγω στην αρχή της χρονιάς.. Σα να με περιγράφεις ειναι..:P
Εγω η χαζή το καλοκαιρι επειδή δεν ήξερα πως να διαβάζω νόμιζα ότι ΟΛΑ ειναι παπαγαλία και το πήγαινα μεχρι τις 9-10.. Μεχρι που βρέθηκε μια κοπέλα (η περσινή αριστούχος της πόλης) και με έβαλε στη θέση μου. ¨Γνωστο απέξω; Πας καλα;¨ και απο τότε στις 6 καθε μερα είχα τελειώσει..
Το χειμώνα άλλοτε μεχρι 12, άλλοτε δεν άντεχα και έπεφτα απο τις 10 (ε μπορεί να ξυπνούσα 5-6) και ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΦΟΡΑ ξενύχτησα μεχρι τις 2μιση-3. Την επόμενη βέβαια ήμουν ζομπι. :knife:
Όχι απαραίτητα ζήλος :P Πιο πολύ "προσέχω για να έχω". Μου φαίνεται αδιανόητο να ξεκινήσω οποιουδήποτε είδους προετοιμασία, αν προηγουμένως δεν έχω καλύψει όλα τα κενά μου επαρκώς. Η αλήθεια να λέγεται... αν δεν ξέρεις γραμματική θα την πατήσεις άσχημα στο άγνωστο και στα συντακτικά φαινόμενα. Η γραμματική είναι must και δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αφήσω κενά (some of my thoughts :P)

Από 'κει και πέρα, όπως έχω γράψει και στο θέμα του μαθήματος των αρχαίων όταν εξεταστήκατε, για εμένα δε νοείται μαθητής που δεν κατέχει τη γραμματική. Προφανώς δεν εννοώ να είμαι σε θέση να παπαγαλίζω όλη τη γραμματική και μετά από έναν μήνα να μη θυμάμαι τίποτα, αλλά να κατανοήσω το σχηματισμό των όποιων γραμματικών φαινομένων.

Σε καμία περίπτωση δεν υποστηρίζω την παπαγαλία και θεωρώ ότι δε θα μπορέσω να μάθω εύκολα την ιστορία και την εισαγωγή του γνωστού. Παρ' όλα αυτά, νομίζω ότι με αρκετές αναγνώσεις καθ' όλη τη διάρκεια της χρονιάς, θέλοντας και μη, θα καταφέρω να μάθω σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό όσα λέει το βιβλίο. Φυσικά, θα επιδιώξω να μαθαίνω αυτολεξεί, αλλά δεν είναι κάτι που θέλω να γίνει από τώρα. Τώρα προέχει η κατανόηση των μαθημάτων (και οι ενδοσχολικές και η επανάληψη της έως τώρα ύλης, που δεν τελείωσαν ακόμη):P

Ελπίζω να ακολουθήσω κατά γράμμα όσα γράφω, γιατί γενικά είμαι πολύ τεμπέλης. Δε θέλω να βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο στο τέλος, επειδή έκανα βλακείες. Θεωρώ ότι έχω δυνατότητες και ΠΡΕΠΕΙ να τις εκμεταλλευτώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μιας που τέθηκε και το θεμα, τα απεξω θα τα μαθαίνετε παπαγαλία? ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Μιας που τέθηκε και το θεμα, τα απεξω θα τα μαθαίνετε παπαγαλία? ?

ιστορια και γνωστο την εισαγωγη ναι....

τα αλλα χρειαζονται πολυ διαβασμα, κρητικη και αφαιρετικη ικανοτητα για να αξιολογεις και να καταλαβαινεις αυτα που διαβαζεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερίνα*22

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα*22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ιστορια και γνωστο την εισαγωγη ναι....

τα αλλα χρειαζονται πολυ διαβασμα, κρητικη και αφαιρετικη ικανοτητα για να αξιολογεις και να καταλαβαινεις αυτα που διαβαζεις

Μακαρι γιατι την παπαγαλία την βαριεμαι απειρα πολύ!! :verymad: :book:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sipty

Νεοφερμένος

Ο Sipty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Μακαρι γιατι την παπαγαλία την βαριεμαι απειρα πολύ!! :verymad: :book:

Συστηματικο διαβασμα με προγραμμα να κανεις και θα εισαι ενταξειι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ λέω να καλύψω τυχόν κενά πρώτα και μετά να ξεκινήσω ύλη της γ' λυκείου, τουτ' έστιν ξεσκόνισμα γραμματικής (αρχαίων ελληνικών και λατινικών) και επαναληπτικές ασκήσεις στο συντακτικό των αρχαίων (κυρίως δευτερεύουσες [να μάθω όλους τους συνδέσμους και την αιτιολογία της εκφοράς:P] και πλάγιες πτώσεις ως επιρρηματικοί/ονοματικοί προσδιορισμοί).
Ιδιαίτερα τη γραμματική των αρχαίων θέλω να την ξέρω με το νι και με το σίγμα όλη :P Θεωρώ ότι χωρίς αυτή δε θα πάω πουθενά :hehe:

Ερώτηση προς τους αποφοίτους:
Εσείς μέχρι ποια ώρα διαβάζατε; (καθ' όλη τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, όχι μόνο το καλοκαίρι)
Το καλοκαίρι πήγαινα φρο για κανένα 2ωρο το πολύ.Ξεκινούσα γύρω στις 12-1 διάβασμα.Διάβαζα μέχρι τις 7 το αργότερο και μετά έβγαινα έξω. :P
Το χειμώνα μέχρι τις 10-11.Σπάνια κάθισα μέχρι τις 1-2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top