Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Θα διαφωνησω μαζι σου. Τα θεματα στα αρχαια ηταν νορμαλ(τουλαχιστον στο γνωστο) για οσους ειχαν διαβασει. Για αυτο και δε πρεπει να αφηνουμε τιποτα αδιαβαστο. Μπορει να ηταν αντισος αλλα οι ερωτησεις ηταν ξεκαθαρες.
καλα δεν λεω οι ερωτησεις ναι ηταν καλες αλλα να διαβαζεις ενα χρονο εισαγωγη να την εχεις γραψει κι εκατο φορες στο φροντιστηριο κι εν τελει να μην την κανεις επαναληψη και να πεσει ειναι αμαρτια απο τον θεο δεν λεω οτι δεν φταιω απλα γενικα η προηγουμενη απαντηση πηγαινε στους δηθεν αδικημενους των περσινων εξετασεων ηθελα να ηξερα αν διναν φετος αν θα εγραφαν οσο θεωρουν οτι επρεπε να γραψουμε (90+)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra4

Νεοφερμένος

Η Dimitra4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εμενα τα μαθηματικα μου φανηκαν ευκολα μεχρι το θεμα Γ.Στο Δ και ειδικα απο Δ2 και μετα μας αλλαξαν τα φωτα παιδια,κακα τα ψεμματα!
Οποιου του φανηκαν ευκολα,η προετοιμαζεται 2 χρονια η ειναι genius...ρυθμο ειχαν να βαλουν τοσα χρονια,ελεος δηλαδη,και τα ολοκληρωματακια μας πατησαν κατω...δεν λεω οτι το διαγωνισμα στο συνολο ηταν απαλευτο αλλα δεν ηταν και γελοιο...
υπολογιζω να εχω γραψει γυρω στο 15-16 και ειμαι πολυ ευχαριστημενη,αλλωστε με τον συντελεστη και το 10% των βαθμων του σχολειου ανεβαινει ..
παμε χαλαρα για ΑΟΔΕ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
καταρχην τα θεματα στα αρχαια δεν ηταν ευκολα..και δεν ηταν ευκολα γιατι ηταν αντισος.
Τώρα συγνώμη που θα γίνω κακιά αλλά πόσες φορές πρέπει να σας πουν ότι στις πανελλήνιες δεν πάμε ποτέ με τα σος; Είναι στην ύλη τα ηθικά; Θα τα διαβάσεις εξίσου καλά με όλα τα άλλα. Διότι τα ίδια λέγαν και πέρσι με τον κρητικό που το είχαν σίγουρο πως δεν θα πέσει γιατί το έβαλαν και το '11. Καλά ποιος σας εγγυάται ότι αυτό που έπεσε πρόσφατα δεν μπορούν να το ξαναβάλουν; Δηλαδή είναι σαν να έλεγα εγώ αχ έπεσε στα μαθηματικά αυτός o ορισμός/απόδειξη άρα να μη το διαβάσω και μετά να γκρινιάζω αν χάσω από το τίποτα 10 μονάδες.
Ότι υπάρχει στην ύλη είμαστε υποχρεωμένοι να το διαβάζουμε γιατί όσο απίθανο και να το θεωρούμε να μπει στις εξετάσεις δεν μπορεί να μας το αποκλίσει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Eίχα την εντύπωση οι βαθμοί που αποκόμησα μέχρι στιγμής ήταν αρκετά καλοί για να λέω -με λίγες επιφυλάξεις πάντα- ότι αν συνεχίσω έτσι θα περάσω... Αλλά διαβάζω όλα αυτά για τις βάσεις και η ψυχολογία μου πήγε στα τάρταρα

^^^ Bασικά παίζει να φάνηκε πολύ χαζούτσικο το παραπάνω ποστ μου, οπότε θα προσθέσω ότι ήθελα απλά να δηλώσω την απαισιοδοξία που απέκτησα αφoυ διάβασα κάπου στο θέμα μέχρι και ότι μπορούμε να περιμένουμε αύξηση εως και 2000 (!) μορίων, και ήθελα να δω αν είμαι η μόνη .__.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απλή λογική:

Πέρσι μας σκίσανε ------> οι βάσεις στα τάρταρα

Φέτος χαλαρουίτα ------> οι βάσεις στον θεό

Φυσικά αυτό δεν υποβαθμίζει την προσπάθεια των παιδιών γιατί πήγαιναν με την προοπτική των δύσκολων θεμάτων και είχαν λιώσει στο διάβασμα. Για τον καλό μαθητή είτε οι βάσεις είναι υψηλές είτε χαμηλές δεν αλλάζει κατι.

Aπλη λογικη--->Οι πανελληνιες δεν τελειωσαν εχουν 3 μαθηματα ακομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Eίχα την εντύπωση οι βαθμοί που αποκόμησα μέχρι στιγμής ήταν αρκετά καλοί για να λέω -με λίγες επιφυλάξεις πάντα- ότι αν συνεχίσω έτσι θα περάσω... Αλλά διαβάζω όλα αυτά για τις βάσεις και η ψυχολογία μου πήγε στα τάρταρα

^^^ Bασικά παίζει να φάνηκε πολύ χαζούτσικο το παραπάνω ποστ μου, οπότε θα προσθέσω ότι ήθελα απλά να δηλώσω την απαισιοδοξία που απέκτησα αφoυ διάβασα κάπου στο θέμα μέχρι και ότι μπορούμε να περιμένουμε αύξηση εως και 2000 (!) μορίων, και ήθελα να δω αν είμαι η μόνη .__.

Ακριβώς το ίδιο...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filippos14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Filippos14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Eίχα την εντύπωση οι βαθμοί που αποκόμησα μέχρι στιγμής ήταν αρκετά καλοί για να λέω -με λίγες επιφυλάξεις πάντα- ότι αν συνεχίσω έτσι θα περάσω... Αλλά διαβάζω όλα αυτά για τις βάσεις και η ψυχολογία μου πήγε στα τάρταρα

^^^ Bασικά παίζει να φάνηκε πολύ χαζούτσικο το παραπάνω ποστ μου, οπότε θα προσθέσω ότι ήθελα απλά να δηλώσω την απαισιοδοξία που απέκτησα αφoυ διάβασα κάπου στο θέμα μέχρι και ότι μπορούμε να περιμένουμε αύξηση εως και 2000 (!) μορίων, και ήθελα να δω αν είμαι η μόνη .__.
2ο πεδιο μην περιμενεις τρελες αυξησεις,ισως καποιες ασημαντες αν φυσικη πεσουν βατα.1ο πεδιο θα υπαρξει ανοδος ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
2ο πεδιο μην περιμενεις τρελες αυξησεις,ισως καποιες ασημαντες αν φυσικη πεσουν βατα.1ο πεδιο θα υπαρξει ανοδος ναι.
Σίγουρα η Φυσική θα παίξει καταλυτικό ρόλο στη διαμόρφωση των βάσεων 4ου/2ου πεδίου! :) Απο την άλλη όμως, με όλους να στρέφονται όλο και περισσότερο σε Πολυτεχνικές/Ιατρικές, δε θα ήταν εύλογο να περιμένουμε μια αύξηση των βάσεων στα αντίστοιχα πεδία? :/: Το μόνο που με παρηγορεί είναι η αύξηση των εισακτέων...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
...ή η μείωση των εισακτέων, για το 1ο πεδίο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Other

Νεοφερμένος

Η Other αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εμενα παιδια τα μαθηματικα μου φανηκαν δυσκολα τι να σας πω που τα χαρακτηριζεται γελοια και πανευκολα...εγραψα γυρω στο 11
μαλλον πληροφορικη θεσσαλονικης χαθηκε και πιανω το τμημα που δημιουργηθηκε περυσι στην Λαμια Πληροφορικη με βαση 10.500(και κατι) ισως καλυτερα γιατι ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου (μενω αθηνα) ,πιστευετε οτι στο συγκεκριμενο τμημα αν γραψω 500 μορια πανω που υπολογιζω θα το πιασω? αγχωθηκα πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
...ή η μείωση των εισακτέων, για το 1ο πεδίο :P

Λυσσάξατε :Ρ
Καθίστε πρώτα να δούμε τους βαθμούς...
Μην με αγχώνετε προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drymenia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Drymenia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι στο 4ο πεδίο θα ανέβουν???:worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μια χρονιά τα θέματα είναι απαιτητικά, είναι λογικό τα παιδιά να μην γράψουν καλά και οι βάσεις να πέσουν. Αν πάλι τα θέματα είναι εύκολα, τα παιδιά θα γράψουν καλά και οι βάσεις θα ανέβουν .Αυτό ισχύει για το σύνολο των υποψηφίων.Αυτοί που είναι να μπουν , θα μπουν και στις δύο περιπτώσεις απλά με διαφορετικά μόρια. Ας δώσω ένα παράδειγμα, Το 2012 που τα θέματα ήταν κανονικής δυσκολίας η Οικονομική Επιστήμη του ΟΠΑ είχε βάση 16970 μόρια. Το 2013 που τα θέματα ήταν απαιτητικά η βάση της ίδιας σχολής ήταν 15570 μόρια. Μια μέτρια βαθμολογία ας υποθέσουμε ότι θα ήταν για το 2012 (με τα εύκολα θέματα) 17000 μόρια ενώ για το 2013 (με τα δύσκολα θέματα) 16000 μόρια. Και στις δύο περιπτώσεις ο υποψήφιος ήταν μέσα απλά με διαφορετικά μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Εμενα παιδια τα μαθηματικα μου φανηκαν δυσκολα τι να σας πω που τα χαρακτηριζεται γελοια και πανευκολα...εγραψα γυρω στο 11
μαλλον πληροφορικη θεσσαλονικης χαθηκε και πιανω το τμημα που δημιουργηθηκε περυσι στην Λαμια Πληροφορικη με βαση 10.500(και κατι) ισως καλυτερα γιατι ειναι πιο κοντα στο σπιτι μου (μενω αθηνα) ,πιστευετε οτι στο συγκεκριμενο τμημα αν γραψω 500 μορια πανω που υπολογιζω θα το πιασω? αγχωθηκα πολυ..

Μην αγχώνεσαι για κάτι που δεν μπορείς να αλλάξεις! 8)
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις κατα τη γνώμη μου είναι να βάλεις τα δυνατά σου στα επόμενα μαθήματα, και απο κει και πέρα, βλέποντας και κάνοντας! :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chili_pepper

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chili_pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Παιδια,δεν υπαρχει λογος να κανουμε "προβλεψεις" για τις βασεις τοσο νωρις. Εδω και αφου βγουν τα αποτελεσματα πεφτουν πολλες φορες εξω στις προβλεψεις. Εχουμε ηδη το αγχος για τα υπολοιπα μαθηματα,δε χρειαζεται να εχουμε αγχος ΚΑΙ για αυτο,τουλαχιστον απο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Αν μια χρονιά τα θέματα είναι απαιτητικά, είναι λογικό τα παιδιά να μην γράψουν καλά και οι βάσεις να πέσουν. Αν πάλι τα θέματα είναι εύκολα, τα παιδιά θα γράψουν καλά και οι βάσεις θα ανέβουν .Αυτοί που είναι να μπουν , θα μπουν και στις δύο περιπτώσεις απλά με διαφορετικά μόρια.

Συμφωνώ.. Ας μην αγχωνομαστε από τώρα. Έχουμε αλλά τρία μαθήματα, η θετική εχει ακόμα βιολογία και χημεία να γράψει και μπορει να βάλουν δύσκολα στη φυσικη (που δεν το θέλω καθόλου βέβαια)... Όσο κι αν ανέβουν, αν έχουμε γράψει καλά θα περάσουμε, δεν μπορει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavch

Νεοφερμένος

Η stavch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τώρα συγνώμη που θα γίνω κακιά αλλά πόσες φορές πρέπει να σας πουν ότι στις πανελλήνιες δεν πάμε ποτέ με τα σος; Είναι στην ύλη τα ηθικά; Θα τα διαβάσεις εξίσου καλά με όλα τα άλλα. Διότι τα ίδια λέγαν και πέρσι με τον κρητικό που το είχαν σίγουρο πως δεν θα πέσει γιατί το έβαλαν και το '11. Καλά ποιος σας εγγυάται ότι αυτό που έπεσε πρόσφατα δεν μπορούν να το ξαναβάλουν; Δηλαδή είναι σαν να έλεγα εγώ αχ έπεσε στα μαθηματικά αυτός o ορισμός/απόδειξη άρα να μη το διαβάσω και μετά να γκρινιάζω αν χάσω από το τίποτα 10 μονάδες.
Ότι υπάρχει στην ύλη είμαστε υποχρεωμένοι να το διαβάζουμε γιατί όσο απίθανο και να το θεωρούμε να μπει στις εξετάσεις δεν μπορεί να μας το αποκλίσει κανείς.

Η αλήθεια είναι πως αυτά που θεωρούμε εμείς σος, είναι πάντα αντισός και δεν μπαίνει και ειδικα για τα αρχαία κατευθυνσης δεν έχουν μείνει πολλες ενότητες που δεν έχουνε βαλει οπότε όλες αυτές τις θεωρούσαμε σος! Και επίσης όλες αυτές οι ενότητες έπαιζαν και στο ίντερνετ! Λογικό να μη τις βάλουν γιατί σιγουρα όλοι θα τις διάβασαν! Ενω σου λέει αν βάλω ηθικά, (παρόλο που ήταν σχετικά εύκολο, αλλά ότι και να λέμε εμείς ή το ίντερνετ με προτεινόμενες απαντήσεις αν δεν τα διορθώσουν αυτοί δεν ξέρουμε) για να πιάσω και αυτούς που τα έριξαν απλώς μια ματιά! Και φαντάζομαι πως υπάρχουν σίγουρα παιδιά που σκέφτηκαν με αυτόν τον τρόπο!

2ο πεδιο μην περιμενεις τρελες αυξησεις,ισως καποιες ασημαντες αν φυσικη πεσουν βατα.1ο πεδιο θα υπαρξει ανοδος ναι.

Καλά δεν ξέρω αν θα υπάρξει πολύ άνοδος γιατί καμία σχεδόν σχολή απο το πρώτο πεδίο δεν σου προσφέρει προς το παρόν επαγγελματική αποκατάσταση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
καλο διαβασμα παιδια για το δευτερο μαθημα κατευθυνσης..
να πω οτι μετα τα σημερινα τρεμει το φυλλοκαρδι μου για κρητικο...
εχουμε μπροστα μας 3 μαθηματα κατευθυνσης.
κλειστε τα αφτια σας.. στους περιεργους! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.

το πιο αληθινο βιντεο εβερ..ακομα και 17 χρονια μετα ,με μια ελληνικη πραγματικοτητα τελειως διαφορετικη απο τα 90΄ς, ισχυουν απολυτα οσα λεει και ισχυουν και για ολες τις κατευθυνσεις
:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

novemberrain

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
το πιο αληθινο βιντεο εβερ..ακομα και 17 χρονια μετα ,με μια ελληνικη πραγματικοτητα τελειως διαφορετικη απο τα 90΄ς, ισχυουν απολυτα οσα λεει και ισχυουν και για ολες τις κατευθυνσεις
:D:D:D:D

Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω καλά ο τύπος στην αρχή είναι μορφή! 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top