Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πως τα πήγατε σήμερα.
Καλή επιτυχία για την συνέχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πιστεύω θα είναι πάνω κάτω ίδιας δυσκολίας με πέρσι ή ελάχιστα πιο εύκολα..Τι λέτε οι υπόλοιποι; :hmm:
Νομίζω ότι θα είναι βατά έως εύκολα!Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουν καμία σχέση με τα περσινά!Λέτε να "κάψουν" για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κόσμο στα μαθηματικά γενικής;Θα ήταν εξωφρενικό..:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα είναι βατά έως εύκολα!Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουν καμία σχέση με τα περσινά!Λέτε να "κάψουν" για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κόσμο στα μαθηματικά γενικής;Θα ήταν εξωφρενικό..:confused:

Λέτε να τσιμπήσουν βιολογία γενικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Λέτε να τσιμπήσουν βιολογία γενικής;
αυτοι οχι εμεις θα τσιμπησουμε αγγουρακι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Λέτε να τσιμπήσουν βιολογία γενικής;

Δύσκολο. Πιστεύω θα χτυπήσουν την κατεύθυνση, το πιθανότερο Μαθηματικά - Φυσική Κατεύθυνσης και Λογοτεχνία Κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Είμαι τόσο κουρασμένη.... :'(

Πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω από τα μαθηματικα, λένε ότι δεν θα είναι τόσο δύσκολα αλλά θα δουμε. Θα τη βάλω κάτω την άσκηση και αν δεν λυθεί δεν φεύγω από εκεί :mastigio:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Όσο αφορά τα μαθηματικά γενικής αυτή είναι η γνώμη μου.
Αρχικά, τα θέματα πέρσι ναι μεν ήταν τσιμπιμένα αλλά η μεγάλη δυσκολία τους προφανώς ήταν ότι ζητούσαν πολλά πολλά και πάλι πολλά...
Κάτι ακουγόταν ότι τα δυσκόλεψαν για να "μπλοκάρουν" τους θεωρητικούς από το 5ο πεδίο.
Φυσικά με τέτοια θέματα που πέσαν πέρσι σίγουρα το ποσοστό αυτών που διάλεξαν μαθηματικά γενικής θα έπεσε ραγδαία.
Όπως και να έχει είναι ένα μάθημα γενικής και θα πρέπει να είναι τα θέματα σε απλές μορφές δυσκολίας...
Ένας καλά διαβασμένος μαθητής όμως δεν έχει να φοβάται τίποτα στα γενικής όμως.
Σίγουρα μετά το κράξιμο από τους καθηγητές και την μαθηματική εταιρία που έφαγαν πέρσι θα είναι πιο εύκολα φέτος, όπως και της κατεύθυνσης..

Σχετικά με την βιολογία δεν πιστεύω να χρειάζεστε να φοβάστε τίποτα..
Είναι ένα μάθημα παπαγαλίας και λίγο σαχλοασκήσεις..
Δεν μπορούν να βάλουν πιο δύσκολα από όσα βάζαν τόσα χρόνια...
Απλά δεν γίνεται, δεν γίνεται.

Όλα αυτά φυσικά αποκλειστικά και μόνο δικές μου απόψεις, το τι θα γίνει θα το μάθουμε στην τάξη.
Καλή επιτυχία να έχουμε στο τελευταίο γενικής μας μάθημα.

Είμαι τόσο κουρασμένη.... :'(

Πραγματικά δεν ξέρω τι να περιμένω από τα μαθηματικα, λένε ότι δεν θα είναι τόσο δύσκολα αλλά θα δουμε. Θα τη βάλω κάτω την άσκηση και αν δεν λυθεί δεν φεύγω από εκεί :mastigio:

Και εγώ αισθάνομαι κουρασμένος σήμερα..
Από την μια γράφαμε και από την άλλη είμαι λίγο άρρωστος και αυτό επιδρά πολύ αρνητικά στην ψυχολογία μου..
Αν δεν τελειώσει ο χρόνος δεν πάμε πουθενά μα πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Δύσκολο. Πιστεύω θα χτυπήσουν την κατεύθυνση, το πιθανότερο Μαθηματικά - Φυσική Κατεύθυνσης και Λογοτεχνία Κατεύθυνσης.

Δεν ξέρω με τη λογοτεχνία τι παίζει αλλά στα μαθηματικά, αν όχι φυσική, πόσο ακόμα να τα δυσκολέψουν;; :eek:
Γι'αυτό πιστεύω φέτος, χωρίς να θέλω να τρομάξω κανέναν που δίνει Βιολογία γενικής, ότι θα είναι τσιμπημένα (τουλάχιστον έτσι ακούγεται), αφού μεγάλος είναι και ο αριθμός των παιδιών που γράφει αρκετά καλά κάθε χρόνο..σε αντίθεση με τα μαθηματικά γενικής που όσο πάνε χειροτερεύουν..γι'αυτό νομίζω θα γίνει η διαφορά φέτος :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Εγώ το βλέπω να κυλάνε όλα ομαλά μέχρι την άλλη Παρασκευή. Εύκολα, κατανοητά, απλά.

Τη Δευτέρα στη Φυσική όμως, θα μας γαργαλήσουν... Και μιλάω για άγριο γαργαλητό...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ το βλέπω να κυλάνε όλα ομαλά μέχρι την άλλη Παρασκευή. Εύκολα, κατανοητά, απλά.

Τη Δευτέρα στη Φυσική όμως, θα μας γαργαλήσουν... Και μιλάω για άγριο γαργαλητό...:whistle:

Μακάρι να γραψω καλά σε όλα τα υπόλοιπα ώστε να είναι ευχαριστημένη με κανένα 15 στη φυσικη... Όλο και κάποιο ΘΜΚΕ ή αγ θα βρούμε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Βάλανε σχετικά δύσκολα θέματα στα μαθηματικά γενικής πέρισυ..τι λέτε για την Παρασκευή? :)

Νομιζω οτι θα βαλουν στο ιδιο επιπεδο δυσκολιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Μακάρι να γραψω καλά σε όλα τα υπόλοιπα ώστε να είναι ευχαριστημένη με κανένα 15 στη φυσικη... Όλο και κάποιο ΘΜΚΕ ή αγ θα βρούμε :whistle:

Εγώ πάλι, με ένα 10 στη φυσική θα είμαι ικανοποιημένος..ποτέ δεν τo πήγαινα αυτό το μάθημα..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Μια απορία για Μαθηματικά γενικής..
Έχεις πολυωνυμική συνάρτηση με αγνώστους α και β..και σου λέει ότι δεν παρουσιάζει ακρότατα..Στη διακρίνουσα παίρνεις μικρότερη του 0 ή και ίση; :confused:
Τώρα το είδα και με τα 2 και μπερδεύτηκα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Μια απορία για Μαθηματικά γενικής..
Έχεις πολυωνυμική συνάρτηση με αγνώστους..και σου λέει ότι δεν παρουσιάζει ακρότατα..Στη διακρίνουσα παίρνεις μικρότερη του 0 ή και ίση; :confused:
Τώρα το είδα και με τα 2 και μπερδεύτηκα..

Εφόσον η συνάρτηση δεν παρουσιάζει ακρότατα, αυτό σημαίνει ότι f(x)<>0. Δηλαδή δεν μηδενίζεται ποτέ η f(x). Η διακρίνουσα δεν χρειάζεται..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασω[ij]

Νεοφερμένος

Η Βασω[ij] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Νομίζω ότι θα είναι βατά έως εύκολα!Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα έχουν καμία σχέση με τα περσινά!Λέτε να "κάψουν" για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κόσμο στα μαθηματικά γενικής;Θα ήταν εξωφρενικό..:confused:

και εγω ετσι πιστευω ή τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω.. :P αν και απο οτι μου εχει πει ο καθηγητης μου αυτος πιστευει οτι θα εχουν αρκετη δουλεια ομως δυσκολα δεν θα ειναι... και οταν λεω πολυ δουλεια συναρτησεις κυριως αφου αυτο τρομοκρατει τους θεωρητικους λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Εφόσον η συνάρτηση δεν παρουσιάζει ακρότατα, αυτό σημαίνει ότι f(x)<>0. Δηλαδή δεν μηδενίζεται ποτέ η f(x). Η διακρίνουσα δεν χρειάζεται..:worry:

Σόρρυυυ, η f '(x) όχι η f(x) :redface::redface: βλακεία μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

davidg

Νεοφερμένος

Ο davidg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Μια απορία για Μαθηματικά γενικής..
Έχεις πολυωνυμική συνάρτηση με αγνώστους α και β..και σου λέει ότι δεν παρουσιάζει ακρότατα..Στη διακρίνουσα παίρνεις μικρότερη του 0 ή και ίση; :confused:
Τώρα το είδα και με τα 2 και μπερδεύτηκα..

αφου δεν εχει ακροτατα,πρεπει f'(x)<>0.Λογικά η f' θα σου βγει ένα τριώνυμο.θα πάρεις την διακρίνουσα αυτού,η οποία πρέπει να ειναι αρνητική :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μια απορία για Μαθηματικά γενικής..
Έχεις πολυωνυμική συνάρτηση με αγνώστους α και β..και σου λέει ότι δεν παρουσιάζει ακρότατα..Στη διακρίνουσα παίρνεις μικρότερη του 0 ή και ίση; :confused:
Τώρα το είδα και με τα 2 και μπερδεύτηκα..

Έστω f(x)=αχ^3+βχ^2+γχ
f'(x)=3αx^2+2βx+γ

Αν η Διακρίνουσα είναι αρνητική, τότε η εξίσωση f'(x)=0 δεν έχει λύσεις. Άρα η f'(x) διατηρεί πρόσημο και η f(x) διατηρεί μονοτονία (γνησίως μονότονη) και δεν έχει ακρότατα.
Αν η Διακρίνουσα είναι μηδέν, τότε η f'(x)=0 έχει διπλή λύση. Τότε η f'(x) διατηρεί πρόσημο, για κάθε χ διαφορετικό της ρίζας. Και πάλι δεν παρουσιάζεται ακρότατο γιατί είναι (θετική,μηδέν,θετική) ή (αρνητική,μηδέν,αρνητική).
Αν η Διακρίνουσα είναι θετική, έχουμε δύο ρίζες.... Το πινακάκι γίνεται (θετική,μηδέν,αρνητική) ή (αρνητική,μηδέν,θετική). Σε αυτήν την περίπτωση έχουμε αλλαγή προσήμου της παραγώγου και, επομένως, ακρότατο.

Άρα, για να μην έχει ακρότατο, θέλεις μικρότερη ή ίση του μηδέν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marianna.P

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marianna.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κατανοητό ! σας ευχαριστώ όλους :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top