Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

glykeria_

Νεοφερμένος

Η glykeria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ βιολογία τελείωσα το AIDS ...έχω κάνει διαγράμματα μπόλικα μπορώ να πω , ειδικά απο ειδική άμυνα και ανοσία και ασκήσεις παντός τύπου .....πιστεύω πως πρέπει να γινουν τώρα για να μπουν στο μυαλό καλά και για να ξεκαθαρίσουν κάποια κομμάτια ... τώρα δεν ξέρω τι έχει στο μυαλό της η καθηγητριά σου και πώς το σκέφτεται , αν με ρωτάς όμως άρχισε να κάνεις από τώρα...:)
Λέει ότι μετά θα τα θυμόμαστε καλύτερα.Τι να πω..Δε ξέρω.

Πάντως δεν είναι δύσκολα έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

glykeria_

Νεοφερμένος

Η glykeria_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Λέει ότι μετά θα τα θυμόμαστε καλύτερα.Τι να πω..Δε ξέρω.

Πάντως δεν είναι δύσκολα έτσι;

Κι εγω εχω τελειωσει 1ο κεφαλαιο και εχουμε κανει 3-4 μαθηματα μονο διαγραμματα! τωρα τι να σου πω, ο καθενας εχει την τεχνικη του :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μα ναι φυσικά , με βάση τα φετινά και τα περσινά θέματα στη Χημεία , το 18+ γράφεται χωρίς κόπο... Μα τι διαβάζω ο άνθρωπος;;;
*Αυτό που υποστηρίζεις φαίνεται στο ποσοστό των αριστούχων στη χημεία φέτος. Μόλις 2 στους 10 έγραψαν 18+.
Ό,τι να 'ναι.

Ακριβώς, 2/10 έγραψαν 18+, άμα δεν ήταν εύκολο το μάθημα δεν θα ήταν τόσοι πολλοί. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είμαι 5ο κεφάλαιο...Μου αρέσει τόσο πολύ η βιολογία φέτος, που σκέφτομαι να πάω βιολογικό :P Το 4ο κεφάλαιο είναι λίγο μπέρδεμα, αλλά είναι πολύ ενδιαφέρον...απο τα καλύτερα μαθήματα..
Έτσι δικιά μου είσαι εσύ! :D Βιολογία και τα μυαλά στα κάγκελα :hehe:
Πλάκα πλάκα πρέπει να την ξεκινήσω και τη βιολογία έχω μείνει πολύ πίσω :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αρχες οργανωσης και δοιηκησης που βρισκεστε βρε παιδια..? Φοβαμαι πως εχω μεινει πισω...στις λειτουργιες της επιχειρησης ειμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αρχες οργανωσης και δοιηκησης που βρισκεστε βρε παιδια..? Φοβαμαι πως εχω μεινει πισω...στις λειτουργιες της επιχειρησης ειμαι!

Να βγάζεις 4 σελίδες την εβδομάδα και κάθε 8-10 σελίδες να κάνεις επανάληψη.
Αν το κάνεις αυτό σε 3,5 μήνες έχει βγεί το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ivilinia_new

Νεοφερμένος

Η ivilinia_new αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Θα προσπαθησω...δεν ειμαι και τοσο της αποστηθισης :-(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Κι εγω εχω τελειωσει 1ο κεφαλαιο και εχουμε κανει 3-4 μαθηματα μονο διαγραμματα! τωρα τι να σου πω, ο καθενας εχει την τεχνικη του :)
Πάντως μας είπε ότι είναι εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariaal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mariaal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Για όσους έχουν βιολογία γενικής.

Που είστε στην ύλη; Έχετε κάνει διαγράμματα καιι ασκήσεις;

Η καθηγήτρια στο φροντιστήριο μου είπε οτι θα τα κάνουμε στο τέλος της ύλης. Ετσι συνηθίζει. Θα είναι πρόβλημα αυτό για εμένα; Πρέπει να αρχίσω από τωρα;

Εγώ είμαι στις τροφικές αλυσίδες και στα τροφικά πλέγματα στο 2ο κεφάλαιο. Έχω κάνει γύρω στα 20 διαγράμματα στο 1ο όλα από θέματα που έχουν πέσει σε πανελλήνιες, είτε σε επαναληπτικές, είτε σε εσπερινά κλπ. Κατα την άποψή μου πρέπει να κάνεις κάποια διαγράμματα από τώρα γιατί έτσι θα μάθεις πώς τα μελετάς και πώς διατυπώνεις σωστά την απάντηση και αυτό θα σου γίνει συνήθεια και στα επόμενα κεφάλαια και γενικά θα σε διευκολύνει στη συνέχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ είμαι στις τροφικές αλυσίδες και στα τροφικά πλέγματα στο 2ο κεφάλαιο. Έχω κάνει γύρω στα 20 διαγράμματα στο 1ο όλα από θέματα που έχουν πέσει σε πανελλήνιες, είτε σε επαναληπτικές, είτε σε εσπερινά κλπ. Κατα την άποψή μου πρέπει να κάνεις κάποια διαγράμματα από τώρα γιατί έτσι θα μάθεις πώς τα μελετάς και πώς διατυπώνεις σωστά την απάντηση και αυτό θα σου γίνει συνήθεια και στα επόμενα κεφάλαια και γενικά θα σε διευκολύνει στη συνέχεια.
Της το είπα βασικά σήμερα που είχα μάθημα και μου είπε δεν είναι τίποτα.Και ότι μόλις τελειώσουμε την ύλη θα τα κάνουμε όλα μαζί:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ακριβώς, 2/10 έγραψαν 18+, άμα δεν ήταν εύκολο το μάθημα δεν θα ήταν τόσοι πολλοί. ;)

τοσοι πολλοι?! 2/10? η χημεια ειναι ενα μαθημα με μεθοδολογια στο μεγαλυτερο μερος της και παλι φετος εγραψε μολις το 20% πανω απο 18!!!! καταλαβαινεις οτι το ποσοστο ειναι μικρο ετσι? ή απλα θες να λες οτι η χημεια ειναι ευκολη γιατι μεχρι 2-3 χρονια πριν ολοι γραφανε 20?! τι να πει η καημενη η θετικη για το αοδε δηλαδη? τα τζαμπα μορια!!! εκτιθεσαι με αυτα που λες και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα... η χημεια ΠΛΕΟΝ ξαναλεω δεν ειναι το ευκολο μαθημα της θετικης.ΤΕΛΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
τοσοι πολλοι?! 2/10? η χημεια ειναι ενα μαθημα με μεθοδολογια στο μεγαλυτερο μερος της και παλι φετος εγραψε μολις το 20% πανω απο 18!!!! καταλαβαινεις οτι το ποσοστο ειναι μικρο ετσι? ή απλα θες να λες οτι η χημεια ειναι ευκολη γιατι μεχρι 2-3 χρονια πριν ολοι γραφανε 20?! τι να πει η καημενη η θετικη για το αοδε δηλαδη? τα τζαμπα μορια!!! εκτιθεσαι με αυτα που λες και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα... η χημεια ΠΛΕΟΝ ξαναλεω δεν ειναι το ευκολο μαθημα της θετικης.ΤΕΛΟΣ

Δεν εχω ιδεα απο χημεια αλλα κοιταζοντας τα στατιστικα το 22% των μαθητων εγραψε μεταξυ 18-20 και στο αοδε το 21%.Τα προηγουμενα χρονια αριστευαν και στα 2 μαθηματα περιπου το 30% των υποψηφιων.
Παντως, αν γραφει ενα ποσοστο μεγαλυτερο του 20% αριστα σε ενα μαθημα τοτε θεωρειται ευκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Δεν εχω ιδεα απο χημεια αλλα κοιταζοντας τα στατιστικα το 22% των μαθητων εγραψε μεταξυ 18-20 και στο αοδε το 21%.Τα προηγουμενα χρονια αριστευαν και στα 2 μαθηματα περιπου το 30% των υποψηφιων.
Παντως, αν γραφει ενα ποσοστο μεγαλυτερο του 20% αριστα σε ενα μαθημα τοτε θεωρειται ευκολο.

μπορει ρο 21% να γραφει 18-20 στο αοδε αλλα αυτες οι τιμες τεινουν στο 20 και οχι στο 18! το 18 στη χημεια πλεον ειναι αριστα το 19 ειναι τελειο και για να γραψεις 20 φτυνεις αιμα! δεν θελω να μπω στη συγκριση χημειας με αοδε γιατι ειναι τερμα ασχετα μαθηματα...οχι μονο στην υλη αλλα και στο γενικοτερο πλαισιο του...ειναι καθαρα θεωρητικο μαθημα ενω η χημεια εχει τα παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
μπορει ρο 21% να γραφει 18-20 στο αοδε αλλα αυτες οι τιμες τεινουν στο 20 και οχι στο 18! το 18 στη χημεια πλεον ειναι αριστα το 19 ειναι τελειο και για να γραψεις 20 φτυνεις αιμα! δεν θελω να μπω στη συγκριση χημειας με αοδε γιατι ειναι τερμα ασχετα μαθηματα...οχι μονο στην υλη αλλα και στο γενικοτερο πλαισιο του...ειναι καθαρα θεωρητικο μαθημα ενω η χημεια εχει τα παντα...

Έχουμε στοιχεία για το αν το 21% 'τείνει στο 20 αντί για το 18' ή λέμε ό,τι μας αρέσει; Υπάρχουν και δεδομένα σε κλίμακες 18-19, 19-20, αν θυμάμαι τα είχαν ανεβάσει τον Ιούνιο εδώ.

Anyway όπως κατάλαβες έχεις ήδη μπει στο τρυπάκι σύγκρισης ΑΟΔΕΥ - Χημείας με το να λες 'τζάμπα μόρια' και να διαχωρίζεις θεωρητικά / πρακτικά.

Όπως και να έχει, ποσοστά θετικής και τεχνολογικής καλύτερα να μη συγκρίνουμε για να δούμε πιο μάθημα είναι πιο 'δύσκολο' αφού έχουμε και άλλους παράγοντες να παίζουν μέσα (τον αριθμό μαθητών σε κάθε κατεύθυνση, το ποιόν μαθητών που συσσωρεύονται σε καθεμιά...καταλαβαίνεις ότι άμα το συνεχίσουμε, κάποιοι θα θιχτούν).

Η χημεία εξακολουθεί να είναι ένα σχετικά απλό μάθημα σε σύγκριση με τα άλλα (πολύ κατώτερη από αυτή της β' κατ' εμέ). Αν θεωρείτε ότι είναι πιο δύσκολη από τη βιολογία πχ. επειδή το ποσοστό αριστούχων είναι ελάχιστα μεγαλύτερο εκεί, αναλογιστείτε και τη σύγκριση αφιερωμένων ωρών σε κάθε μάθημα πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπέρασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Έχουμε στοιχεία για το αν το 21% 'τείνει στο 20 αντί για το 18' ή λέμε ό,τι μας αρέσει; Υπάρχουν και δεδομένα σε κλίμακες 18-19, 19-20, αν θυμάμαι τα είχαν ανεβάσει τον Ιούνιο εδώ.

Anyway όπως κατάλαβες έχεις ήδη μπει στο τρυπάκι σύγκρισης ΑΟΔΕΥ - Χημείας με το να λες 'τζάμπα μόρια' και να διαχωρίζεις θεωρητικά / πρακτικά.

Όπως και να έχει, ποσοστά θετικής και τεχνολογικής καλύτερα να μη συγκρίνουμε για να δούμε πιο μάθημα είναι πιο 'δύσκολο' αφού έχουμε και άλλους παράγοντες να παίζουν μέσα (τον αριθμό μαθητών σε κάθε κατεύθυνση, το ποιόν μαθητών που συσσωρεύονται σε καθεμιά...καταλαβαίνεις ότι άμα το συνεχίσουμε, κάποιοι θα θιχτούν).

Η χημεία εξακολουθεί να είναι ένα σχετικά απλό μάθημα σε σύγκριση με τα άλλα (πολύ κατώτερη από αυτή της β' κατ' εμέ). Αν θεωρείτε ότι είναι πιο δύσκολη από τη βιολογία πχ. επειδή το ποσοστό αριστούχων είναι ελάχιστα μεγαλύτερο εκεί, αναλογιστείτε και τη σύγκριση αφιερωμένων ωρών σε κάθε μάθημα πριν βιαστείτε να βγάλετε συμπέρασμα...


ναι το παιδι ειπε οτι η χημεια ειναι ευκολο μαθημα! κατι τετοιο δεν ισχυει... θετικη ημουν και η χημεια ηταν ενα απο τα μαθηματα που μου εκανε εκπληξη ο βαθμος που πηρα...για ποιο λογο δεν θα κατσω να το αναλυσω αλλα ημουν πολυ καλος στη χημεια και ειχα δωσει τις ιδιες απαντησεις με την καθηγητρια μου που κατι παραπανω ξερει! τελοσπαντων απλα να μη λεμε οτι ενα μαθημα ειναι ευκολο ή δυσκολο...ποσο μαλλον η χημεια που εχει συντελεστη και πλεον ξαναλεω δεν ειναι στανταρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,507 μηνύματα.
Εμάς από τεχνολογική που μας τσάκισαν στα θέματα από άποψη δυσκολίας φέτος σε φυσική και μαθηματικά κατ., στα βαρύτητας, τι να πούμε δηλαδή?Συγκρίνεται η βιολογία κατ. με τα μαθηματικά κατ. και η χημεία με τη φυσική κατ.?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 309 μηνύματα.
Εμάς από τεχνολογική που μας τσάκισαν στα θέματα από άποψη δυσκολίας φέτος σε φυσική και μαθηματικά κατ., στα βαρύτητας, τι να πούμε δηλαδή?Συγκρίνεται η βιολογία κατ. με τα μαθηματικά κατ. και η χημεία με τη φυσική κατ.?
Συνηθως βεβαια γινεται η συγκριση βιολογια-αοδε και χημεια-αεππ, καθως μαθηματικα και φυσικη ειναι κοινα. Επειδη λες για τα βαρυτητας:1) Πολλα παιδια της θετικης επιλεγουν τελικα 4ο η 2ο πεδιο και 2) η βιολογια ειναι δυσκολο μαθημα με ατελειωτη θεωρια και ασκησεις, οποτε σκεψου ποσος χρονος μενει στα παιδια της θετικης να ασχοληθουν με μαθηματικα-φυσικη οταν στη βιολογια πρεπει να αφιερωσουν τουλαχιστον το 50% του συνολικου διαβασματος ( αν θελουν να γραψουν 18-20).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,507 μηνύματα.
Συνηθως βεβαια γινεται η συγκριση βιολογια-αοδε και χημεια-αεππ, καθως μαθηματικα και φυσικη ειναι κοινα. Επειδη λες για τα βαρυτητας:1) Πολλα παιδια της θετικης επιλεγουν τελικα 4ο η 2ο πεδιο και 2) η βιολογια ειναι δυσκολο μαθημα με ατελειωτη θεωρια και ασκησεις, οποτε σκεψου ποσος χρονος μενει στα παιδια της θετικης να ασχοληθουν με μαθηματικα-φυσικη οταν στη βιολογια πρεπει να αφιερωσουν τουλαχιστον το 50% του συνολικου διαβασματος ( αν θελουν να γραψουν 18-20).
Σωστό το επιχείρημα.Όμως μια παρατήρηση:νομίζετε τα αεππ και αοδε είναι τόσο εύκολα όσο πιστεύεται γενικά?Για πολλά παιδιά που είναι πολύ καλοί στα μαθηματικά και στη φυσική είναι το χειρότερό τους η αποστήθιση για το αοδε.Επίσης(όχι για αυτούς συνήθως)αρκετοί άλλοι δυσκολεύονται στην έννοια του προγραμματισμού και της επίλυσης προβλημάτων με δομημένες εντολές στο αεππ.Και το αοδε αφαιρεί χρόνο προετοιμασίας των μαθημάτων βαρύτητας.Τα παιδιά της θετικής όμως κατά το 95% των περιπτώσεων σκοπεύουν εκ των προτέρων σε 3ο πεδίο και γι'αυτούς είναι δώρο (σε σχέση με αυτούς της τεχνολογικής) να έχουν πριμ μορίων σε βιολογία κυρίως και μετά σε χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εμάς από τεχνολογική που μας τσάκισαν στα θέματα από άποψη δυσκολίας φέτος σε φυσική και μαθηματικά κατ., στα βαρύτητας, τι να πούμε δηλαδή?Συγκρίνεται η βιολογία κατ. με τα μαθηματικά κατ. και η χημεία με τη φυσική κατ.?

Δυστυχώς τα πρώτα δύο συγκρίνονται χαλαρά. Οι εργατοώρες που πρέπει να ρίξεις για την παπαγαλία της βιο κατ είναι στην ίδια τάξη μεγέθους με τις ώρες λιωσίματος σε ασκήσεις μαθ. :P

τοσοι πολλοι?! 2/10? η χημεια ειναι ενα μαθημα με μεθοδολογια στο μεγαλυτερο μερος της και παλι φετος εγραψε μολις το 20% πανω απο 18!!!! καταλαβαινεις οτι το ποσοστο ειναι μικρο ετσι? ή απλα θες να λες οτι η χημεια ειναι ευκολη γιατι μεχρι 2-3 χρονια πριν ολοι γραφανε 20?! τι να πει η καημενη η θετικη για το αοδε δηλαδη? τα τζαμπα μορια!!! εκτιθεσαι με αυτα που λες και σε μεγαλο βαθμο μαλιστα... η χημεια ΠΛΕΟΝ ξαναλεω δεν ειναι το ευκολο μαθημα της θετικης.ΤΕΛΟΣ

Η μεθοδολογία καταστρέφει κόσμο. Τώρα που έχεις μπει πανεπιστήμιο, πιστεύω το χεις καταλάβει πως οι μεθοδολογίες αποτελούν τροχοπέδη στην μάθηση -τις περισσότερες φορές-, αλλά εκτός αυτού, πιστεύω πως πρέπει να καταργηθεί αυτή η βλακεία των "εύκολων μαθημάτων", και να γίνουν όλα ισάξιας δυσκολίας, έτσι δεν θα την πατάει και κόσμος που θεωρεί κάποιο μάθημα εύκολο, οπότε δεν του δίνει τον χρόνο και τον κόπο που του χρειάζεται...


ΥΓ: Προς τον φίλο που σύγκρινε ποσοστά αριστούχων ΑΟΔΕ-χημείας, μην ξεχνάς, πως στην θετική, ήμουν σε τμήμα 20+ παιδιών, και ακόμα και ο "χειρότερος" μαθητής διάβαζε καθημερινά για τις πανελλήνιες. Στα τμήματα τεχνολογικής υπάρχει ένα αξιόλογο ποσοστό που ξύνει τ' @@ του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top