Πανελλήνιες 2014

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

afro5

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια!!!! Δινω κ εγω φετος κ θελω να περασω αρχιτεκτονικη εμπ (που σημαινει 22000 μορια) τοσα χρονια ημουν μια μετρια μαθητρια γιατι δεν ασχολουμουν κ πολυ ομως φετος τ ειχα παρει πολυ ζεστα τ θεμα μ τις πανελληνιες και διαβαζα (οχι υπερβολικα, αλλα οι επιδοσεις μ ηταν πολυ καλες). Το δεκεμβρη πεθανε η γιαγια μου πολυ ξαφνικα με την οποια ημασταν πολυ κοντα, μαλιστα επειδη ηταν κ καθηγητρια πριν παρει συνταξη με βοηθουσε και σ καποια μαθηματα. Τελος παντων στην αρχη δεν αφηνα ν μ επηρεασει αυτο κ εβαζα τ δυνατα μ για ν πετυχω τ στοχο μου. Απο τα χριστουγεννα κ μετα ομως δεν ειμαι σε καλη ψυχολογικη κατασταση βαζω τ κλαματα μ τ παραμικρο, μου τη δινουν καθηγητες, φιλοι, δεν εχω ορεξη για τιποτα. Τα σαββατοκυριακα ειδικα καθομαι ολη μερα χωρις να κανω τιποτα, ουτε να φαω θελω, ουτε νερο δε μπορω ν πιω απλως καθομαι κ περνανε οι ωρες ετσι. Το διαβασμα εννοειται πως εχει φυγει σχεδον απ τη ζωη μ τις περισσοτερες μερες νιωθω τοσο εξαντλημενη που δε μπορω ν διαβασω τιποτα κ οταν τ καταφερνω κ διαβαζω με 5 ασκησεις εχουν σβησει οι μπαταριες. Πιστευω πως θα εχω αποκτησει κενα τοσο καιρο κ μενουν μονο 3-4 μηνες γ τς εξετασεις κ θα επρεπε ηδη ν εχω ξεκινησει επαναληψεις κ πραγματικα δεν ξερω τι ν κανω καθε μερα κανω θετικες σκεψεις κ οτιδηποτε γ να νιωσω καλυτερα αλλα δε βοηθαει τιποτα.. δεν ξερω αν με καταλαβαινει κανεις, αν εχει βρεθει σ παρομοια κατασταση απλως ηθελα να γραψω να το βγαλω απο μεσα μου. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, να μ δωσει καμια συμβουλη, οτιδηποτε.. σημερα σκεφτηκα ν ξαναδωσω του χρονου, ν τα παρατησω φετος αλλα δε θελω ν τ βαλω κατω εχω ενα στοχο για φετος. Βοηθεια!!!!
Y.Γ. ας σημειωθει οτι ειμαι συνεχως αρρωστη απο τοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια!!!! Δινω κ εγω φετος κ θελω να περασω αρχιτεκτονικη εμπ (που σημαινει 22000 μορια) τοσα χρονια ημουν μια μετρια μαθητρια γιατι δεν ασχολουμουν κ πολυ ομως φετος τ ειχα παρει πολυ ζεστα τ θεμα μ τις πανελληνιες και διαβαζα (οχι υπερβολικα, αλλα οι επιδοσεις μ ηταν πολυ καλες). Το δεκεμβρη πεθανε η γιαγια μου πολυ ξαφνικα με την οποια ημασταν πολυ κοντα, μαλιστα επειδη ηταν κ καθηγητρια πριν παρει συνταξη με βοηθουσε και σ καποια μαθηματα. Τελος παντων στην αρχη δεν αφηνα ν μ επηρεασει αυτο κ εβαζα τ δυνατα μ για ν πετυχω τ στοχο μου. Απο τα χριστουγεννα κ μετα ομως δεν ειμαι σε καλη ψυχολογικη κατασταση βαζω τ κλαματα μ τ παραμικρο, μου τη δινουν καθηγητες, φιλοι, δεν εχω ορεξη για τιποτα. Τα σαββατοκυριακα ειδικα καθομαι ολη μερα χωρις να κανω τιποτα, ουτε να φαω θελω, ουτε νερο δε μπορω ν πιω απλως καθομαι κ περνανε οι ωρες ετσι. Το διαβασμα εννοειται πως εχει φυγει σχεδον απ τη ζωη μ τις περισσοτερες μερες νιωθω τοσο εξαντλημενη που δε μπορω ν διαβασω τιποτα κ οταν τ καταφερνω κ διαβαζω με 5 ασκησεις εχουν σβησει οι μπαταριες. Πιστευω πως θα εχω αποκτησει κενα τοσο καιρο κ μενουν μονο 3-4 μηνες γ τς εξετασεις κ θα επρεπε ηδη ν εχω ξεκινησει επαναληψεις κ πραγματικα δεν ξερω τι ν κανω καθε μερα κανω θετικες σκεψεις κ οτιδηποτε γ να νιωσω καλυτερα αλλα δε βοηθαει τιποτα.. δεν ξερω αν με καταλαβαινει κανεις, αν εχει βρεθει σ παρομοια κατασταση απλως ηθελα να γραψω να το βγαλω απο μεσα μου. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, να μ δωσει καμια συμβουλη, οτιδηποτε.. σημερα σκεφτηκα ν ξαναδωσω του χρονου, ν τα παρατησω φετος αλλα δε θελω ν τ βαλω κατω εχω ενα στοχο για φετος. Βοηθεια!!!!
Y.Γ. ας σημειωθει οτι ειμαι συνεχως αρρωστη απο τοτε...

Καλή τύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Αλεξανδρουπολη εχει μεγαλη διαφορα, παλεψε για εκει αν εχεις τη δυνατοτητα να πας. Παντως στρωσου και μην τα παρατας. Και εγω ειμαι σε ασχημη φαση, αλλα θελει υπομονη. Τα λεω για να τα ακουω δηλαδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
δυσκολευουν σιγα σιγα τα πραγματα απο την κουραση....αν και τελειωνουν οι υλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
afro5, και εγώ αρχιτεκτονική θέλω να περάσω... προσπάθησε να μιλήσεις σε κάποιον για το πώς νιώθεις, γιατί αν τα κρατάς όλα μέσα σου, θα ξεσπάς συνέχεια σε κλάματα και θα έχεις συχνά τέτοιες αντιδράσεις. Αφού αυτός είναι ο στόχος σου, πάλεψε το και μην το βάζεις κάτω,σκέψου πως η γιαγιά σου θα ήταν πολύ χαρούμενη για την προσπάθειά σου. Δώσε ιδιαίτερη σημασία στο σχέδιο, γιατί αν τα πας πολύ καλά σ'αυτό θα έχεις καλούς βαθμούς και από εκει και δες το ελεύθερο σαν ένα τρόπο για να εκτονώνεις το άγχος σου, εμένα με βοηθάει να ξεχνιέμαι λίγο, είναι κάτι δημιουργικό.

Λίγοι μήνες έμειναν..άντε να δω τι θα κάνω και με αυτές τις απουσίες στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jonas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 360 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια!!!! Δινω κ εγω φετος κ θελω να περασω αρχιτεκτονικη εμπ (που σημαινει 22000 μορια) τοσα χρονια ημουν μια μετρια μαθητρια γιατι δεν ασχολουμουν κ πολυ ομως φετος τ ειχα παρει πολυ ζεστα τ θεμα μ τις πανελληνιες και διαβαζα (οχι υπερβολικα, αλλα οι επιδοσεις μ ηταν πολυ καλες). Το δεκεμβρη πεθανε η γιαγια μου πολυ ξαφνικα με την οποια ημασταν πολυ κοντα, μαλιστα επειδη ηταν κ καθηγητρια πριν παρει συνταξη με βοηθουσε και σ καποια μαθηματα. Τελος παντων στην αρχη δεν αφηνα ν μ επηρεασει αυτο κ εβαζα τ δυνατα μ για ν πετυχω τ στοχο μου. Απο τα χριστουγεννα κ μετα ομως δεν ειμαι σε καλη ψυχολογικη κατασταση βαζω τ κλαματα μ τ παραμικρο, μου τη δινουν καθηγητες, φιλοι, δεν εχω ορεξη για τιποτα. Τα σαββατοκυριακα ειδικα καθομαι ολη μερα χωρις να κανω τιποτα, ουτε να φαω θελω, ουτε νερο δε μπορω ν πιω απλως καθομαι κ περνανε οι ωρες ετσι. Το διαβασμα εννοειται πως εχει φυγει σχεδον απ τη ζωη μ τις περισσοτερες μερες νιωθω τοσο εξαντλημενη που δε μπορω ν διαβασω τιποτα κ οταν τ καταφερνω κ διαβαζω με 5 ασκησεις εχουν σβησει οι μπαταριες. Πιστευω πως θα εχω αποκτησει κενα τοσο καιρο κ μενουν μονο 3-4 μηνες γ τς εξετασεις κ θα επρεπε ηδη ν εχω ξεκινησει επαναληψεις κ πραγματικα δεν ξερω τι ν κανω καθε μερα κανω θετικες σκεψεις κ οτιδηποτε γ να νιωσω καλυτερα αλλα δε βοηθαει τιποτα.. δεν ξερω αν με καταλαβαινει κανεις, αν εχει βρεθει σ παρομοια κατασταση απλως ηθελα να γραψω να το βγαλω απο μεσα μου. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, να μ δωσει καμια συμβουλη, οτιδηποτε.. σημερα σκεφτηκα ν ξαναδωσω του χρονου, ν τα παρατησω φετος αλλα δε θελω ν τ βαλω κατω εχω ενα στοχο για φετος. Βοηθεια!!!!
Y.Γ. ας σημειωθει οτι ειμαι συνεχως αρρωστη απο τοτε...

Συλλυπητήρια για τη γιαγιά σου.

Το πένθος είναι μια ψυχική κατάσταση που έχει συγκεκριμένες φάσεις. Είναι πολύ φυσικό αυτό που λες, ότι δηλαδή τον πρώτο καιρό μετά τον θάνατό της ήσουν σε θέση να ελέγχεις τα συναισθήματά σου, όπως είναι επίσης πολύ φυσικό ότι τώρα αισθάνεσαι χειρότερα και φοβάσαι πως χάνεις τον έλεγχο. Απλώς πενθείς και συνειδητοποιείς σιγά σιγά το αμετάκλητο αυτού που συνέβη. Περισσότερα για τα διαδοχικά στάδια του πένθους, μπορείς να δεις η ίδια εδώ.

Το ζήτημα τώρα είναι ότι αυτή η κατάσταση έχει αρχίσει να περνάει και σε σωματικό επίπεδο, με όσα περιγράφεις για τη διατροφή σου, την έλλειψη συγκέντρωσης και γενικά την υγεία σου. Πάντως, το ότι μπορείς να μιλάς γι’ αυτό το θέμα είναι ένα πολύ ενθαρρυντικό σημάδι. Καθώς όμως οι εξωτερικές πιέσεις θα αρχίσουν στο αμέσως επόμενο διάστημα να αυξάνονται αναπόφευκτα λόγω εξετάσεων, διατρέχεις τον κίνδυνο να βγεις ψυχοσωματικά εκτός ελέγχου. Με αυτό κατά νου, θα σου πρότεινα να μιλήσεις σε κάποιον ειδικό. Και ο λόγος που το λέω είναι ο εξής:

Οι άλλοι άνθρωποι, όταν βρίσκεσαι σε μια κατάσταση σαν αυτή που περιγράφεις, ακολουθούν συνήθως τρεις γενικές οδούς σκέψης και αντίδρασης. Η πρώτη οδός ακολουθείται συνήθως από φίλους και είναι η συμπόνια, όπου ο άλλος σου συμπαρίσταται θρηνώντας μαζί σου και εκφράζοντας τη λύπη του για ό,τι σε βασανίζει. Αυτό όμως μπορεί να σε κρατάει παγιδευμένη, καθώς σου τα ξαναφέρνει όλα στο νου και ανατροφοδοτεί διαρκώς τη θλίψη που αισθάνεσαι. Η δεύτερη οδός ακολουθείται συνήθως από τους γονείς και είναι το σοκ, όπου ο άλλος, καθοδηγούμενος κυρίως από τον πανικό που νιώθει ο ίδιος και την αγωνία του για το τέλμα στο οποίο φοβάται ότι έχεις πέσει, προσπαθεί να σε «ταρακουνήσει» βάζοντας τις φωνές, ότι πρέπει να το ξεπεράσεις και να προχωρήσεις. Αυτό όμως μπορεί να σου προκαλεί επιπλέον πίεση (κι άλλωστε, αν μπορούσες να το διαχειριστείς, θα το είχες κάνει ήδη). Η τρίτη οδός ακολουθείται συνήθως από τρίτους και είναι ο παραδειγματισμός, όπου ο άλλος σου αναφέρει τις πλέον τραγικές περιπτώσεις άλλων ανθρώπων, για να σε νουθετήσει ότι υπάρχουν και χειρότερα. Αυτό όμως στη φάση όπου βρίσκεσαι μπορεί να μην σε αγγίζει. Σε κάθε μία από τις παραπάνω περιπτώσεις και παρά την αναμφισβήτητα καλή πρόθεση των ανθρώπων γύρω σου, δεν σου παραχωρείται ζωτικός χώρος να εκφράσεις εσύ αυτό που έχεις μέσα σου.

Γι’ αυτό λοιπόν, αυτό το χρονικό διάστημα χρειάζεσαι προσωρινά τον ειδικό, κάποιον δηλαδή που μπορεί να διαχειριστεί όλα τα συναισθήματά σου και είναι εκπαιδευμένος να σε ακούσει προσεκτικά, προκειμένου να διακρίνει μέσα από αυτά που λες τη διαδρομή της σκέψης σου, ώστε να αρχίσει σταδιακά να προτείνει μεθόδους για την έξοδο από την κατάσταση αυτή. Μίλησε με τους γονείς σου, εξήγησέ τους ότι χρειάζεσαι τη στήριξή τους, για να μιλήσεις σε κάποιον. Σίγουρα κι εκείνοι θα θεωρούν ότι προηγείται πάνω απ’ όλα η υγεία σου.

Όσο για τις εξετάσεις, νομίζω ότι καλό θα ήταν να δώσεις φέτος, διότι αν τα παρατήσεις μπορεί να σε ρίξει κι άλλο ψυχολογικά. 'Ασε που ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται κάθε χρόνο με τις βάσεις και μπορεί να περάσει κάποιος εκεί που δεν το περίμενε! Αν παρόλα αυτά δεν γίνει, βάλε τα δυνατά σου για το όνειρο την επόμενη χρονιά - δεν θα είσαι ούτε η πρώτη, ούτε η τελευταία. Πίστεψέ με, κανείς δεν θα έρθει στο αρχιτεκτονικό σου γραφείο μετά από χρόνια να σε ρωτήσει άμα πέρασες στη σχολή σου με την πρώτη ή με τη δεύτερη προσπάθεια.

Τέλος, για το παραπάνω σχόλιο, ότι οι αρχιτέκτονες δεν έχουν μέλλον, έχω να πω ότι, έτσι όπως πάμε, μάλλον όλοι μπιφτέκια θα ψήνουμε, οπότε ας κάνουμε τουλάχιστον τις σπουδές που γουστάρουμε. Επίσης, με χαρά σε παραπέμπω σε αυτό και αυτό. Μην εγκαταλείψεις. Συνέχισε να κυνηγάς αυτό που ονειρεύεσαι.

Καλή δύναμη και καλή σου επιτυχία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nam21r

Νεοφερμένος

Ο nam21r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γίνεται απο θεωρητική με βιολογία να παω γεοπονία ή κατι αντίστοιχο;Aν δηλώσω μόνο το 4 πεδίο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

λοιπόν

Νεοφερμένος

Η λοιπόν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια!!!! Δινω κ εγω φετος κ θελω να περασω αρχιτεκτονικη εμπ (που σημαινει 22000 μορια) τοσα χρονια ημουν μια μετρια μαθητρια γιατι δεν ασχολουμουν κ πολυ ομως φετος τ ειχα παρει πολυ ζεστα τ θεμα μ τις πανελληνιες και διαβαζα (οχι υπερβολικα, αλλα οι επιδοσεις μ ηταν πολυ καλες). Το δεκεμβρη πεθανε η γιαγια μου πολυ ξαφνικα με την οποια ημασταν πολυ κοντα, μαλιστα επειδη ηταν κ καθηγητρια πριν παρει συνταξη με βοηθουσε και σ καποια μαθηματα. Τελος παντων στην αρχη δεν αφηνα ν μ επηρεασει αυτο κ εβαζα τ δυνατα μ για ν πετυχω τ στοχο μου. Απο τα χριστουγεννα κ μετα ομως δεν ειμαι σε καλη ψυχολογικη κατασταση βαζω τ κλαματα μ τ παραμικρο, μου τη δινουν καθηγητες, φιλοι, δεν εχω ορεξη για τιποτα. Τα σαββατοκυριακα ειδικα καθομαι ολη μερα χωρις να κανω τιποτα, ουτε να φαω θελω, ουτε νερο δε μπορω ν πιω απλως καθομαι κ περνανε οι ωρες ετσι. Το διαβασμα εννοειται πως εχει φυγει σχεδον απ τη ζωη μ τις περισσοτερες μερες νιωθω τοσο εξαντλημενη που δε μπορω ν διαβασω τιποτα κ οταν τ καταφερνω κ διαβαζω με 5 ασκησεις εχουν σβησει οι μπαταριες. Πιστευω πως θα εχω αποκτησει κενα τοσο καιρο κ μενουν μονο 3-4 μηνες γ τς εξετασεις κ θα επρεπε ηδη ν εχω ξεκινησει επαναληψεις κ πραγματικα δεν ξερω τι ν κανω καθε μερα κανω θετικες σκεψεις κ οτιδηποτε γ να νιωσω καλυτερα αλλα δε βοηθαει τιποτα.. δεν ξερω αν με καταλαβαινει κανεις, αν εχει βρεθει σ παρομοια κατασταση απλως ηθελα να γραψω να το βγαλω απο μεσα μου. Αν μπορει καποιος να με βοηθησει, να μ δωσει καμια συμβουλη, οτιδηποτε.. σημερα σκεφτηκα ν ξαναδωσω του χρονου, ν τα παρατησω φετος αλλα δε θελω ν τ βαλω κατω εχω ενα στοχο για φετος. Βοηθεια!!!!
Y.Γ. ας σημειωθει οτι ειμαι συνεχως αρρωστη απο τοτε...





Καλό κουράγιο. Ξέρω γιατί έχω ζήσει παρόμοια κατάσταση... Ήταν πέρυσι. Η γιαγιά μου έφυγε ξαφνικά και χωρίς να το περιμένει κανείς. Την επόμενη μέρα κιόλας έδινα εξετάσεις. Έγραψα άριστα. Τις επόμενες ημέρες, όμως, μέχρι να τελειώσει η εξεταστική περίοδος η ψυχολογική μου κατάσταση ήταν άθλια. Κλάματα με το παραμικρό, έλλειψη συγκέντρωσης και φυσικά ούτε λόγος για παραπάνω ασκήσεις στα μαθήματα που δε με ενδιέφεραν. Έκανα, όμως, κάποια πράγματα που με βοήθησαν. Αρχικά, σκεφτόμουν το πόσο θα χαιρόταν γιαγιά μου να με δει να πετυχαίνω και να γράφω καλά. Έπειτα, επειδή δεν άντεχα στην ιδέα ότι δε θα την ξανάβλεπα, πήρα μια φωτογραφία της την οποία και κουβαλούσα και κουβαλώ ακόμα μαζί μου. Την είχα πάντα δίπλα μου όταν διάβαζα, όταν κοιμόμουν πάντα. Πολύ συχνά της μίλαγα - ήταν μια ανακούφιση για εμένα να λέω πώς πέρασα τη μέρα μου. Το καλύτερο, όμως, ήταν όταν έγραψα σε ένα χαρτί τις σκέψεις και τα συναισθήματά μου... Δεν ήταν εύκολο. Ακόμα μου λείπει και τη σκέφτομαι. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι πραγματικά ΜΠΟΡΕΙΣ να τα καταφέρεις!! Καλή συνέχεια εύχομαι, θα περιμένω νέα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει πως μετράμε τους σ και π δεσμούς σε μια ένωση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Aνοίγεις την ένωση, παριστάνοντας με σαφήνεια τους δεσμούς μεταξύ ανθράκων, ανθράκων και υδρογόνων κτλ.

Προσοχή: Στις αλδεύδες, στις κετόνες στα καρβοξύλια και στους εστέρες που έχουν με το οξυγόνο διπλό δεσμό αλλά και στα νιτρίλια που έχουν μεταξύ του αζώτου και του άνθρακα τριπλό δεσμό!!

Όταν έχεις απλό δεσμό (πχ μεταξύ άνθρακα και υδρογόνου) έχεις ένα σ δεσμό, όταν έχεις διπλό δεσμό έχεις έναν σ και έναν π, και όταν έχεις τριπλό έχεις ένα σ και δύο π :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • ΒΟΥΤΑΝΑΛΗ.png
    ΒΟΥΤΑΝΑΛΗ.png
    13.2 KB · Εμφανίσεις: 117
Τελευταία επεξεργασία:

billie perrakis

Νεοφερμένος

Ο billis p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ευχαριστώ πολύ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
δε ξερω αν ειναι αγχος αυτο παντως καθε φορα που σκεφτομαι οτι δινουμε πανελληνιες με πιανει ενας φοβος... γενικα δεν ειμαι αγχωμενη αλλα και μονο οτι πλησιαζουμε στο τελος :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Κάτι άλλο, κυκλοφορεί μια φήμη εδώ ότι το τελευταίο μάθημα στις πανελλήνιες φέτος,θα είναι τα μαθηματικά κατεύθυνσης... Το είπε ένας καθηγητής σε σχολείο. Δεν έχει ανακοινωθεί τίποτα όμως, σωστά; Μάλλον ο καθένας λέει ό,τι θέλει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afro5

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω παρα πολυ !!! Δεν περιμενα να ασχοληθει κανεις με το θεμα μου. Methexys η αληθεια ειναι πως τ εχω σταματησει τ σχεδιο επειδη εκανα περυσι και η γνωμη της καθηγητριας μ ηταν να μη σπαταλσμε τις κυριακες μας εκει εφοσον εχουμε δουλεψει ηδη ενα χρονο. Καλη σου επιτυχια παντως !! Για αθηνα εισαι?

Dias :D

jonas ευχαριστω παρα πολυ που ασχοληθηκες τοσο μ τ θεμα μου, η αληθεια ειναι πως τ σκεφτομουν κ εγω αυτες τις μερες.. παρολο που με τους γονεις μ εχω πολυ καλες σχεσεις και τους λεω τα παντα. Οσο για το θεμα τ επαγγελματος πιστευω πως μεχρι να τελειωσουμε εμεις τις σπουδες μας θα εχουν αλλαξει πολλα πραγματα.. οποτρ ποτε δεν ξερεις

λοιπον" ηλπιζα να με καταλαβει καποιος γιατι ακουγεται λιγο μελοδραματικο ολο αυτο, ομως δε ειναι οπως ακουγετσι..δεν πεθανε μια γιαγια που το περιμεναν ολοι λογω ηλικιας, υγειας κτλ. Η γιαγισ μου εμενα στεκοταν μισ χαρα στα ποδια της κ ετρεχε ολη μερα να μας προσεξει ολους κ απο θεματα υγειας τιποτα εκτος απο λιγη αδυνσμια στο ενα της ποδι κ ξσφνικα εγκεφαλικο. Ακουγεται υπερβολικο γιατι ηταν απλως μια γιαγια.. ομως ειναι δικος σ ανθρωπος.. μπραβο σου παντως που βρηκες τ κουραγοο και συνεχισες, ελπιζω πως θσ τ καταφερω κι εγω.. η αληθεια ειναι πως οταν εγραψα εδω πως νιωθω ανακουφιστηκα που τ εβγαλα απο μεσα μου ισως κανω κι εγω αυτο με το χαρτι και τις σκεψεις.. ευχαριστω παρα πολυ που απαντησες μου δινεις κουραγιο.

Συγνωμη που γραφω λιγο τσαπατσουλικα αλλα ειμαι απο κινητο κ απανταω με δυσκολια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Εγώ σκέφτομαι να μείνω στην πόλη μου, στον Βόλο δηλαδή... Βέβαια, αν βγάλω τόσα μόρια, ίσως και να το σκεφτώ για Θεσσαλονική. Για Αθήνα ούτε λόγος, δεν μου αρέσει σαν πόλη, και δεν ξέρω αν θα μπορέσω να προσαρμοστώ :P Αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Απ'ό,τι κατάλαβα,δεν κάνεις σχέδιο τώρα, ε; Γενικά, καλό θα ήταν να κάνεις μια φορά την εβδομάδα πάντως, έτσι,για να μην χάνεις την επαφή, αλλά ό,τι σε βολεύει :)
Ισχύει ότι μέχρι να τελειώσουμε εμείς θα έχουν αλλάξει πολλά πράγματα, μην ακούς άτομα σαν τον παραπάνω παιδί. Αν κάνεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει, δεν θα είσαι δυστυχισμένη. Γνωρίζω και έχω ακούσει για πολλά παιδιά που, παρά τις δυσκολίες, επειδή τους άρεσε αυτό που έκαναν προσπάθησαν πολύ και στο τέλος κατάφεραν να βρουν καλές δουλειές και τους αρέσει πραγματικά αυτό που κάνουν. Ελπίζω όλα να πάνε καλά,καλή συνέχεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

afro5

Νεοφερμένος

Η Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Τεελεια μια χαρα.. εγω ηθελα αθηνα επειδη εχουμε σπιτι εκει κ οικονομικα συμφερει.. αλλα οπου κι αν παω πιστευω θα ειναι μια χαρα. Ποσο καιρο κανεις σχεδιο εσυ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
αα,ωραία τότε! Εγώ από την Β λυκείου κάνω σχέδιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Γίνεται απο θεωρητική με βιολογία να παω γεοπονία ή κατι αντίστοιχο;Aν δηλώσω μόνο το 4 πεδίο;

Όχι, με βιολογία γενικής μπορείς να ανοίξεις μονάχα 3ο πεδίο. Στην περίπτωση σου για 4ο και για 2ο που ενδιαφέρεσαι ούτε λόγος. Θα επρεπε να είχες παρει Μαθηματικα γενικής.
Ευτυχώς πήγα πενθήμερη και άλλαξα λιγο παραστάσεις. Νιώθω πολυ ορεξατη. Αν δεν πήγαινα θα έπεφτα σε κατάθλιψη, στανταρ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George-20-

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Muxu Su εγώ φεύγω επταήμερη σε 11 μέρες και αυτή τη στιγμή νιώθω πως δεν πάει άλλο η κατάσταση. Αντε να φύγουμε να τελειώνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Σε μια βδομάδα πενταήμερηηηηη!
Η κατάσταση δεν αντεχεται άλλο, ένα διάλειμμα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top