[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Τι εννοώ... Πόση ώρα σας παίρνει να μάθετε ένα μάθημα! Πόση ώρα περνάει μέχρι να το αποστηθίσετε?
Βιολογία Γενικής τη μαθαίνω νεράκι σε 45 λεπτάκια...Κατεύθυνσης μιάμιση ώρα και πάνω τη σελίδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Βιολογία Γενικής τη μαθαίνω νεράκι σε 45 λεπτάκια...Κατεύθυνσης μιάμιση ώρα και πάνω τη σελίδα...

Και εγώ το ίδιο με τη γενικής! Μου φαίνεται πανεύκολη σε σχέση με την κατεύθυνση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Είσαι και εσύ θετική Αγγελική;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Προσωπικά, η βιολογία κατ μου παίρνει αρκετή ώρα αλλά όχι και 90 λεπτά για κάθε σελίδα!! Επίσης, η βιολογία γεν μου φαίνεται αρκετά βατή και εύκολα κατανοητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
από 2 θες να πεις..

Αν υπάρχει απόκλιση μεγαλύτερη των 12 μονάδων, το γραπτό θα διορθωθεί και από τρίτο βαθμολογητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Αν υπάρχει απόκλιση μεγαλύτερη των 12 μονάδων, το γραπτό θα διορθωθεί και από τρίτο βαθμολογητή.

Αυτό νομίζω πως είναι συχνό φαινόμενο στην έκθεση.Στα θετικά μαθήματα από όσο ξέρω δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις. Παρόλα αυτά διορθώστε με αν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Αυτό νομίζω πως είναι συχνό φαινόμενο στην έκθεση.Στα θετικά μαθήματα από όσο ξέρω δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις. Παρόλα αυτά διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Σε διορθωνω...Αυτο που λες ειναι το φυσιολογικο...Αλλα υπαρχουν και σε αυτα μεγαλες αποκλισεις αρκετες φορες...Εγω φετος για παραδειγμα μαθηματικα κατ. ειχα 18 μορια αποκλιση...Και απ'οτι θυμαμαι και πολλα αλλα παιδια που σχολιαζαν εδω, ειχαν μεγαλη αποκλιση σε μαθηματα οπως χημεια, φυσικη, μαθηματ. κ.τ.λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Σε διορθωνω...Αυτο που λες ειναι το φυσιολογικο...Αλλα υπαρχουν και σε αυτα μεγαλες αποκλισεις αρκετες φορες...Εγω φετος ας πουμε μαθηματικα κατ. ειχα 18 μορια αποκλιση...Και απ'οτι θυμαμαι και πολλα αλλα παιδια που σχολιαζαν εδω, ειχαν μεγαλη αποκλιση σε μαθηματα οπως χημεια, φυσικη, μαθηματ. κ.τ.λ

Εγώ στον πανελλ. διαγωνισμό βιολογίας στα προβλήματα είχα απόκλιση 5 μονάδων μεταξύ των δυο βαθμολογητών. Μετά κατάλαβα όταν και συζήτησα με τους καθηγητές μου πως παίζει σημαντικό ρόλο και η επιστημονικά αποδεκτή διατύπωση. Όταν η απάντηση σου υπόκειται σε ασάφειες όπως η δική μου σε ένα από τα ερωτήματα των προβλημάτων του διαγωνισμού είναι βέβαιο πως θα υπάρχουν αποκλίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Πιο πολυ εχει να κανει με την ανευθυνοτητα των διορθωτων οταν υπαρχουν τετοιες αποκλισεις, παρα με τον τροπο λυσης σου....
Στα θετικα μαθηματα, και κυριως σε μαθηματ.-φυσικη, μια λυση ή ειναι σωστη ή δεν ειναι....Δεν υπαρχει το "ειναι λιγο σωστη"...
Αν και στις πανελληνιες βαθμολογουνε και τα βηματα και τη μεθοδολογια και οχι μονο το αποτελεσμα, παλι ειναι αδικαιολογητες τετοιες αποκλισεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εχοντας μια εβδομάδα για να τελειώσω τα μαθήματα μπορώ να πω με μεγάλη σιγουριά ότι ΒΑΡΕΘΗΚΑ!!!
Εχω σιχαθει τη λογοτεχνία γιατί ακόμα δεν έχω πιάσει τον τροπο διάβασματος και έχω αποδεχτεί ότι θα πατωσω, η βιολογία Οκ εύκολη αλλά μου παίρνει 500 ώρες να τη μάθω κατα γράμμα, το ίδιο στο γνωστό και λίγο ιστορία.
Αγαπώ Λατινικά και άγνωστο!
Θέλω διακοπές έστω μια βδομάδα πλιιιιιιζζ!!! :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν ξέρω δυστυχώς να σου πω.

Ρε παιδιά πείτε λίγο αν ξέρετε.Μπορεί να γίνει τμήμα κατεύθυνσης(θετικής) με 2 ή και 1 άτομα;Καθηγητές στο σχολείο για βιολογία και χημεία έχουμε.
Δε θα ήθελα να αλλάξω σχολείο τελευταία χρονιά.Θα είναι που θα είναι δύσκολα γενικά ε να μην έχω και αυτό.

εμείς θα είμαστε 6 ή7...
βέβαια είμαστε ιδιωτικό και μπορεί να έχουν κάνει χάρη που έχουμε θετική...:P
Για 1 ή 2 άτομα το βλέπω πολύυυ δύσκολο... βέβαια μπορεί να το συζητήσετε λίγο... μπορεί ας πουμε να υπάρξει τρόπος να κάνετε φυσική μαθηματικά με την τεχνολογική και βιολογία χημεία μόνοι σας... οι καθηγητές πιθανόν να υποστήριζαν κάτι τέτοιο γιατί το να μειωθούν οι ώρες τους ξαφνικά μάλλον έχει επίπτωση στο μισθο τους...
Μπορεί και να μην γίνονται όμως όλα αυτα λόγω νομοθεσίας. Αξίζει όμως να το ψάξεις λίγο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
εμείς θα είμαστε 6 ή7...
βέβαια είμαστε ιδιωτικό και μπορεί να έχουν κάνει χάρη που έχουμε θετική...:P
Για 1 ή 2 άτομα το βλέπω πολύυυ δύσκολο... βέβαια μπορεί να το συζητήσετε λίγο... μπορεί ας πουμε να υπάρξει τρόπος να κάνετε φυσική μαθηματικά με την τεχνολογική και βιολογία χημεία μόνοι σας... οι καθηγητές πιθανόν να υποστήριζαν κάτι τέτοιο γιατί το να μειωθούν οι ώρες τους ξαφνικά μάλλον έχει επίπτωση στο μισθο τους...
Μπορεί και να μην γίνονται όμως όλα αυτα λόγω νομοθεσίας. Αξίζει όμως να το ψάξεις λίγο;)

Έτσι έγινε και φέτος.Ήταν 4 άτομα η θετική και μαθηματικά-φυσική έκαναν με την τεχνολογική,ενώ βιολογία και χημεία μόνοι τους.
Δεν ξέρω,ανησυχώ αρκετά.Δε θα ήθελα να αλλάξω σχολείο τελευταία χρονιά.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους..Είμαι καινούριος εδώ και μάλλον θα μπαίνω συχνά για να παίρνω κουράγιο...Τεχνολογική κατεύθυνση είμαι,πάω για το όνειρο του ηλεκτρολόγου μηχανικού στο ΕΜΠ.Βέβαια έχω το (μεγάλο) πλεονέκτημα να μη δώσω πανελλήνιες,αλλά ενδοσχολικές λόγω ενός προβλήματος υγείας πριν 3 χρόνια(Νόσος Hodgkin).Το θέμα είναι όμως πως πρέπει να διαβάζω σαν να δίνω πανελλήνιες(έτσι δεν είναι;),αν και τα θέματα στις ενδοσχολικές θα είναι σαφώς πιο εύκολα(νομίζω).Τώρα,μία απορία που έχω είναι η εξής:Εγώ που θέλω να περάσω ΕΜΠ από το 4ο επιστημονικό πεδίο,ποια μαθήματα θα δώσω πανελλήνιες.Μαθηματικά κατ,Φυσική κατ,έκθεση(τι άλλα?????)..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
AΕΠΠ,ΑΟΔΕ και το γενικης που εχεις επιλεξει...
Γινεται να περασεις σε σχολη στην Ελλαδα χωρις πανελληνιες??
Μονο για το εξωτερικο ηξερα οτι ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
AΕΠΠ,ΑΟΔΕ και το γενικης που εχεις επιλεξει...
Γινεται να περασεις σε σχολη στην Ελλαδα χωρις πανελληνιες??
Μονο για το εξωτερικο ηξερα οτι ισχυει
Ναι ως αθλήτης με παγκόσμια νίκη..ίσως και ευρωπαική αλλά δεν το θυμάμαι αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ναι γίνεται.Απλά αντί για πανελλήνιες θα δώσω ενδοσχολικές(που τα θέματα τα βάζουν καθηγητές του σχολείου μου.)Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα πάρω μαθηματικά ή βιολογία...Άλλοι μου λένε μαθηματικά άλλοι βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ναι γίνεται.Απλά αντί για πανελλήνιες θα δώσω ενδοσχολικές(που τα θέματα τα βάζουν καθηγητές του σχολείου μου.)Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αν θα πάρω μαθηματικά ή βιολογία...Άλλοι μου λένε μαθηματικά άλλοι βιολογία.
Aκομα δεν καταλαβα πως θα πας με ενδοσχολικες σε σχολη της Ελλαδας...Ηξερα οτι μπορεις να πας μονο στο εξωτερικο ετσι..
Στην Ελλαδα δε νομιζω να γινεται....Και παγκοσμια νικη να εχεις, που λεει και ο φιλος πιο πανω νομιζω απλα περνεις καποια μορια,..Εκτος αν εχεις κανα μεταλλιο σε καμια ολυμπιαδα μαθηματικων που περνας κατευθυειαν σε οποια σχολη εχει τα μαθηματικα ως βασικο μαθημα, οπως ενας φιλος μου που παει μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Και κάτι άλλο.Επειδή οι πανελλήνιες είναι διαφορετικές από τις άλλες εξετάσεις,θα ήθελα να σιγουρευτώ πως δίνω μόνο αυτά τα 6.Όχι αρχαία,αγγλικά,θρησκευτικά που δίναμε μέχρι τώρα στο τέλος? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosDim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosDim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Aκομα δεν καταλαβα πως θα πας με ενδοσχολικες σε σχολη της Ελλαδας...Ηξερα οτι μπορεις να πας μονο στο εξωτερικο ετσι..
Στην Ελλαδα δε νομιζω να γινεται....Και παγκοσμια νικη να εχεις, που λεει και ο φιλος πιο πανω νομιζω απλα περνεις καποια μορια,..Εκτος αν εχεις κανα μεταλλιο σε καμια ολυμπιαδα μαθηματικων που περνας κατευθυειαν σε οποια σχολη εχει τα μαθηματικα ως βασικο μαθημα, οπως ενας φιλος μου που παει μαθηματικο

Και μετάλλιο σε ολυμπιάδα μαθηματικών να χεις πάλι δίνεις πανελλήνιες για να περάσεις! Στο λέω επειδή το γνωρίζω από πολύ κοντινό μου άτομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 183 μηνύματα.
ΕΙΔΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΩΝ

Όσοι εμπίπτουν στην ειδική αυτή κατηγορία εγγράφονται σε σχολή ή τμήμα ΑΕΙ ή ΤΕΙ πέρα από τον αριθμό εισακτέων και μέχρι τη συμπλήρωση των θέσεων που αντιστοιχούν σε ποσοστό 3% του αριθμού εισακτέων.
Αν σε μια σχολή ο αριθμός των αιτήσεων είναι μεγαλύτερος του αριθμού των θέσεων, η επιλογή γίνεται με βάση το βαθμό του απολυτηρίου, ανεξαρτήτως από το αν για την απόκτηση του οι μαθητές αυτοί εξετάστηκαν στα αντίστοιχα μαθήματα σε εθνικό επίπεδο ή σε επίπεδο σχολικής μονάδας.
Στην ειδική αυτή κατηγορία υπάγονται οι τυφλοί, οι κωφάλαλοι, οι πάσχοντες από μεσογειακή, δρεπανοκυτταρική ή μικροδρεπανοκυτταρική αναιμία, οι πάσχοντες από συγγενή υδροκεφαλία με μόνιμη τεχνητή παροχέτευση του εγκεφαλονωτιαίου υγρού (shunt), συνοδευομένη και από άλλες διαμαρτίες, όπως αραχνοειδής κύστη με φαινόμενα επιληπτικής κρίσης, καθώς επίσης οι πάσχοντες από μυϊκή δυστροφία Duchenne, από βαριά αγγειακή δυσπλασία του εγκεφαλικού στελέχους, από κακοήθεις νεοπλασίες (λευχαιμίες, ΛΕΜΦΩΜΑΤΑ(εδώ είμαι εγώ), συμπαγείς όγκους), από το σύνδρομο του Bund Chiari, από τη νόσο του Fabry, από βαριά ινοκυστική νόσο (παγκρέατος, πνευμόνων), από σκλήρυνση κατά πλάκας, από βαριά μυασθένεια θεραπευτικώς αντιμετωπιζόμενη με φαρμακευτική αγωγή, οι νεφροπαθείς που υποβάλλονται σε αιμοκάθαρση, οι πάσχοντες από συγγενική αιμορραγική διάθεση-αιμορροφιλίες και οι υποβαλλόμενοι σε θεραπεία με παράγοντες πήξεως, οι υποβληθέντες σε μεταμόσχευση μυελού των οστών ή μεταμόσχευση κερατοειδούς χιτώνος, καρδιάς, ήπατος, πνευμόνων, νεφρού, παγκρέατος, οι πάσχοντες από ινσουλινοεξαρτώμενο νεανικό διαβήτη τύπου Ι, οι πάσχοντες από σύνδρομο Evans, οι πολυμεταγγιζόμενοι πάσχοντες από μεσογειακή αναιμία και οι έχοντες κινητικά προβλήματα οφειλόμενα σε αναπηρία άνω του 67%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top