[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Εσύ transient έχεις βγάλει όλη την ύλη της βιολογίας γεν.;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Εσύ transient έχεις βγάλει όλη την ύλη της βιολογίας γεν.;

Ναι. Μη με ρωτήσεις πως/που/γιατί, απλά με ενδιαφέρει πάρα πολύ ως μάθημα η βιολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ναι. Μη με ρωτήσεις πως/που/γιατί, απλά με ενδιαφέρει πάρα πολύ ως μάθημα η βιολογία.

Δε χρειάζεται να δώσεις εξηγήσεις ούτε σε μένα ούτε και σε κάποιον άλλο.:)

Από περιέργεια ρώτησα έτσι κι αλλιώς.Δεν είχε κάποιον άλλο σκοπό η ερώτησή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Mου φαινεται πως ξεφυγαμε λιγο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ε καλά, άστα τα παπιά τότε.
Στην Ελλάδα έχουμε καταντήσει να θεωρούμε δύσκολο οτιδήποτε απαιτεί συνδυαστική/αφαιρετική σκέψη, έστω και στο ελάχιστο.
Το να κόψεις-ράψεις μια παράγραφο που χεις παπαγαλίσει ώστε να προσαρμοστεί στα ζητούμενα δε το θεωρώ δύσκολο.
Ένας μαθητής με στοιχειώδη σκέψη που έχει διαβάσει τη θεωρία ανταποκρίνεται επιτυχώς.

Συμφωνώ μαν, και γω με τη μία το σκέφτηκα, με τη μία το έγραψα. Δεν το βρήκα δύσκολο, σκέφτηκα απλά ότι μπορεί να δυσκολέψει κάποιους που 1. δεν το έχουν παπαγαλήσει (γιατί έπρεπε να θυμάσαι τις αναφορές στις λέξεις 'επίπεδα οξυγόνου΄' κλπ) 2.δεν εχουν κατανοήσει πλήρως..
ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ δεν εχει σημασία πως ήταν πέρσι! Σημασία έχει να κάνετε σωστή προετοιμασία, και να σκέφτεστε πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ!

(έτσι πιστεύω τουλαχιστον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ναι, εσυ τεκμηριώνεις το επιχείρημά σου " μη κάνεις μαθήματα βιο γεν" βάσει της προσωπικής επιτυχίας σου σε (άντε για να μη με λιθοβολήσουν -->) σχετικά εύκολα θέματα.
Απλά εξέθεσα την προσωπική μου εμπειρία, στην κοπέλα που ήταν ΗΔΗ αποφασισμένη να μην κάνει μάθημα, προκειμένου να μην νιώσει ανασφάλεια και αγχωθεί, όπως έπαθα εγώ. Αν την έπεισαν ή όχι τα επιχειρήματά μου θα το κρίνει η ίδια, και δεν νομίζω να βοηθάμε πάρα πολύ τα παιδιά που θα δώσουν φέτος εξετάσεις λέγοντάς τους ότι είναι καταδικασμένα στην αποτυχία, καθώς τα θέματα θα είναι τρομερά δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να δώσεις εξηγήσεις ούτε σε μένα ούτε και σε κάποιον άλλο.

Από περιέργεια ρώτησα έτσι κι αλλιώς.Δεν είχε κάποιον άλλο σκοπό η ερώτησή μο

ΟΚ :)

ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ δεν εχει σημασία πως ήταν πέρσι! Σημασία έχει να κάνετε σωστή προετοιμασία, και να σκέφτεστε πως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΑΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ!

Αρκεί να μην υπάρχουν ασάφειες... Αυτό είναι το κύριο πρόβλημα της βιολογίας γενικής.
Π.χ. το 2012 στο Δ θέμα, ανάλογα με το πως θα το φανταστεί κανείς, έβγαιναν 2 λύσεις στο πρώτο θέμα.
Παρόμοιες καταστάσεις έχουν ξαναυπάρξει.

δεν νομίζω να βοηθάμε πάρα πολύ τα παιδιά που θα δώσουν φέτος εξετάσεις λέγοντάς τους ότι είναι καταδικασμένα στην αποτυχία, καθώς τα θέματα θα είναι τρομερά δύσκολα.

Όπως επίσης δε τα βοηθάμε πλάθοντας ψεύτικες ελπίδες και ωραιοποιώντας την κατάσταση...
Είναι πολύ καλύτερο να ξέρεις τι σου γίνεται και τι έχεις να αντιμετωπίσεις (άλλωστε... Ιούλιος είναι ακόμα!) από το να ονειροπολείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ναι. Μη με ρωτήσεις πως/που/γιατί, απλά με ενδιαφέρει πάρα πολύ ως μάθημα η βιολογία.

Επίσης τώρα είδα οτι δεν έδινες πέρσι.
Τι συζητάμε ακόμα;
Μην ακούτε ΤΙΠΟΤΑ απο κάποιον που δεν ήταν εκεί, δεν περίμενε τα θέματα μισή ώρα, δεν πέρασε το άγχος της φάσης!
Και γω απο το σπιτάκι μου με τον καφέ μου όλα τα λύνω, και πιο άνετα κιόλας!
Δεν μπορείς να εκφέρεις άνετα γνώμη γιατί δε ξέρεις αν σε ΕΚΕΙΝΗ τη φάση θα σου ερχόντουσαν όλα με τόση ευκολία,
αν σκεφτείς και το άγχος & τις χίλιες 2 σκέψεις εκείνη τη στιγμή...

p.s. no offence ετσι; γενικά μιλάω όχι συγκεκριμένα για σένα.. μπορεί να έγραφες και συ 20, αλλα δεν ξερεις πως πανε καμια φορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όχι βρε, δεν έδινα πέρσι, φέτος θα δώσω! Απλά τυγχάνει να ασχολούμαι υπερβολικά πολύ με τη βιολογία (μου αρέσει τρελά σα μάθημα και έχω βγάλει ένα μεγάλο κομμάτι της ύλης).

Και αμάν πλέον με αυτό το "άγχος των εξετάσεων", που το αντιμετωπίζουμε σαν το ελαφρυντικό μιας ενδεχόμενης αποτυχίας. Είναι κομμάτι της προετοιμασίας να μετριάζεις το άγχος σου. Και αυτό, εμμέσως, "εξετάζεται". Σίγουρα δεν αποτελεί θετικό στοιχείο για έναν άνθρωπο να κυριεύεται από το άγχος και το φόβο του και να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις καταστάσεις... Ειδικά οταν μιλάμε για σχεδόν ενήλικες! (οι μισοί περίπου είναι στα 18 τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Όχι βρε, δεν έδινα πέρσι, φέτος θα δώσω! Απλά τυγχάνει να ασχολούμαι υπερβολικά πολύ με τη βιολογία (μου αρέσει τρελά σα μάθημα και έχω βγάλει ένα μεγάλο κομμάτι της ύλης).

Και αμάν πλέον με αυτό το "άγχος των εξετάσεων". Είναι κομμάτι της προετοιμασίας να μετριάζεις το άγχος σου. Και αυτό, εμμέσως, "εξετάζεται". Σίγουρα δεν αποτελεί θετικό στοιχείο για έναν άνθρωπο να κυριεύεται από το άγχος και το φόβο του και να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις καταστάσεις... Ειδικά οταν μιλάμε για σχεδόν ενήλικες! (οι μισοί περίπου είναι στα 18 τους)

Να εχεις υποψιν, ομως, οτι υπαρχουν ουκ ολιγοι υποψηφιοι που κατατρεχονται απο προβληματα που αδυνατεις να εννοησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Και αμάν πλέον με αυτό το "άγχος των εξετάσεων". Είναι κομμάτι της προετοιμασίας να μετριάζεις το άγχος σου. Και αυτό, εμμέσως, "εξετάζεται". Σίγουρα δεν αποτελεί θετικό στοιχείο για έναν άνθρωπο να κυριεύεται από το άγχος και το φόβο του και να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις καταστάσεις... Ειδικά οταν μιλάμε για σχεδόν ενήλικες! (οι μισοί περίπου είναι στα 18 τους)

Δεν το πέρασες, δεν ξερεις πως είναι, τελος! Εύχομαι εσύ να μην κυριευτείς ούτε στιγμή απο αγχος φέτος, πραγματικα!! Μακάρι να γινόταν αυτό!..
(Ούτε εγώ είχα κατά τη διάρκεια, ούτε τη προηγούμενη μέρα.. μόνο μετά το τελευταίο μάθημα και μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. αλλα μιλάμε ΠΕΘΑΝΑ.)

ΛΠΝ αρκετά μπερδέψαμε το κόσμο!
Καλη συνέχεια παίδες καλή δύναμη και κουράγιο!!
Θέλει κόπο και "θυσίες" αλλά όταν μπεις στη σχολή σου, ή όπου προκύψει, όόόόλα ξεχνιούνται!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina.

Νεοφερμένος

Η marina. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Όχι βρε, δεν έδινα πέρσι, φέτος θα δώσω! Απλά τυγχάνει να ασχολούμαι υπερβολικά πολύ με τη βιολογία (μου αρέσει τρελά σα μάθημα και έχω βγάλει ένα μεγάλο κομμάτι της ύλης).

Και αμάν πλέον με αυτό το "άγχος των εξετάσεων", που το αντιμετωπίζουμε σαν το ελαφρυντικό μιας ενδεχόμενης αποτυχίας. Είναι κομμάτι της προετοιμασίας να μετριάζεις το άγχος σου. Και αυτό, εμμέσως, "εξετάζεται". Σίγουρα δεν αποτελεί θετικό στοιχείο για έναν άνθρωπο να κυριεύεται από το άγχος και το φόβο του και να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις καταστάσεις... Ειδικά οταν μιλάμε για σχεδόν ενήλικες! (οι μισοί περίπου είναι στα 18 τους)
Βασικά και εγώ πιστεψα ότι ήσουν κάποιος απογοητευμένος που είχες δώσει στατιστική και ήρθες για να τρομάξεις τα παιδιά που δίνουν τώρα! Πάντως δεν χρειαζεται να σκέφτεσαι από το καλοκαίρι ότι φέτος θα πέσουν τα τρομερά δύσκολα θέματα στη βιολογία! Think positive και καλό διάβασμα!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δεν το πέρασες, δεν ξερεις πως είναι, τελος! Εύχομαι εσύ να μην κυριευτείς ούτε στιγμή απο αγχος φέτος, πραγματικα!! Μακάρι να γινόταν αυτό!..

Ναι, δεν ξέρω πως είναι, δε σημαίνει όμως πως δε ξέρω να εκφέρω βάσει λογικής άποψη γι αυτό.
Αν το πάθω εγώ, που είναι πολύ πιθανό, θα νιώθω ότι είχα εν μέρει μια αποτυχία, γιατί δεν κατάφερα ακόμα στα 18 μου να σκέφτομαι λογικά και κυριεύομαι από συναισθήματα. Άλλο να έχεις άγχος, απόλυτα φυσιολογικό πράγμα, και άλλο να ΚΥΡΙΕΥΕΣΑΙ απο το άγχος. Το δεύτερο είναι θέμα νου και χαρακτήρα πιστεύω.

Βασικά και εγώ πιστεψα ότι ήσουν κάποιος απογοητευμένος που είχες δώσει στατιστική και ήρθες για να τρομάξεις τα παιδιά που δίνουν τώρα! Πάντως δεν χρειαζεται να σκέφτεσαι από το καλοκαίρι ότι φέτος θα πέσουν τα τρομερά δύσκολα θέματα στη βιολογία! Think possitive και καλό διάβασμα!

Όχι, καμία σχέση, φέτος θα δώσω!
Και ούτε είπα ότι θα πέσουν παλούκια. Απλώς επισήμανα ότι τα περσινά θέματα θεωρούνται εύκολα και ότι υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να πέσουν δυσκολότερα! Ούτε παλούκια ούτε άπιαστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Όχι βρε, δεν έδινα πέρσι, φέτος θα δώσω! Απλά τυγχάνει να ασχολούμαι υπερβολικά πολύ με τη βιολογία (μου αρέσει τρελά σα μάθημα και έχω βγάλει ένα μεγάλο κομμάτι της ύλης).

Και αμάν πλέον με αυτό το "άγχος των εξετάσεων", που το αντιμετωπίζουμε σαν το ελαφρυντικό μιας ενδεχόμενης αποτυχίας. Είναι κομμάτι της προετοιμασίας να μετριάζεις το άγχος σου. Και αυτό, εμμέσως, "εξετάζεται". Σίγουρα δεν αποτελεί θετικό στοιχείο για έναν άνθρωπο να κυριεύεται από το άγχος και το φόβο του και να μην μπορεί να ανταπεξέλθει στις καταστάσεις... Ειδικά οταν μιλάμε για σχεδόν ενήλικες! (οι μισοί περίπου είναι στα 18 τους)

Γιατι εισαι τοσο απολυτος στα λεγομενα σου; Οσοι δηλαδη ειναι ενηλικες και αγχωνονται σημαινει οτι ειναι ανωριμοι; Πολλα ατομα δεν μπορουν να ελεγξουν το αγχος τους και αυτο αποτελει μεγαλο μειονεκτημα, ειδικα σε καταστασεις πιεσης οπως αυτη των πανελληνιων. Εγω, που ανηκω σε αυτη την ομαδα ατομων, αγχωνομαι πολυ ευκολα ειτε ειμαι πολυ διαβασμενη ειτε οχι, δεν εχει σημασια. Ετσι, ως αποτελεσμα μπορει μονο και μονο απο το αγχος να πατωσω. Η ψυχολογια σε τετοιες περιπτωσεις παιζει πολυ σημαντικο ρολο και εσυ με το να λες (εμμεσα) οτι το φροντ/ιδιαιτερα ειναι απαραιτητο δεν βοηθας καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γιατι εισαι τοσο απολυτος στα λεγομενα σου; Οσοι δηλαδη ειναι ενηλικες και αγχωνονται σημαινει οτι ειναι ανωριμοι; Πολλα ατομα δεν μπορουν να ελεγξουν το αγχος τους και αυτο αποτελει μεγαλο μειονεκτημα, ειδικα σε καταστασεις πιεσης οπως αυτη των πανελληνιων. Εγω, που ανηκω σε αυτη την ομαδα ατομων, αγχωνομαι πολυ ευκολα ειτε ειμαι πολυ διαβασμενη ειτε οχι, δεν εχει σημασια. Ετσι, ως αποτελεσμα μπορει μονο και μονο απο το αγχος να πατωσω. Η ψυχολογια σε τετοιες περιπτωσεις παιζει πολυ σημαντικο ρολο και εσυ με το να λες (εμμεσα) οτι το φροντ/ιδιαιτερα ειναι απαραιτητο δεν βοηθας καθολου.

Το ξαναείπα παραπάνω, άλλο είμαι αγχωμένος, πράγμα φυσιολογικό και άλλο είμαι κυριευμένος από το άγχος. Απέχουν τεράστια αυτά τα δύο. Στη δεύτερη περίπτωση, ο άνθρωπος δεν έχει μάθει ακόμα να κυριεύει τον ίδιο του τον ευατό και τα ίδια του τα συναισθήματα. Είναι θέμα εξάσκησης αυτό.
Μάλιστα και συ αποδέχεσαι την έλλειψη ελέγχου του άγχους ως μειονέκτημα.

Δε λέω έμμεσα οτι τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα είναι απαραίτητα. Το λέω άμεσα.
Και, δυστυχώς, όσο τραγικό κι αν είναι, είναι αλήθεια! Δεν περίμενε κανείς να το ακούσει από μένα!
Ούτε έχω σκοπό να αγχώσω τη μισή κοινότητα μαθητών! Ας πατώσω εγώ και ας τα πάνε τέλεια όλοι, δεν εστιάζω εκεί όμως.
Αλλά αν κάποιος έχει μάθει στη ζωή του να μην αντιμετωπίζει (ούτε καν να θέλει να δει) τα προβλήματα με τη λογική ότι μπορεί να φοβηθεί/αγχωθεί, δυστυχώς δεν έχει ελπίδα για πρόοδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Το ξαναείπα παραπάνω, άλλο είμαι αγχωμένος, πράγμα φυσιολογικό και άλλο είμαι κυριευμένος από το άγχος. Απέχουν τεράστια αυτά τα δύο.
Μάλιστα και συ αποδέχεσαι την έλλειψη ελέγχου του άγχους ως μειονέκτημα.

Δε λέω έμμεσα οτι τα φροντιστήρια και τα ιδιαίτερα είναι απαραίτητα. Το λέω άμεσα.
Και, δυστυχώς, όσο τραγικό κι αν είναι, είναι αλήθεια! Δεν περίμενε κανείς να το ακούσει από μένα!
Ούτε έχω σκοπό να αγχώσω τη μισή κοινότητα μαθητών! Αλλά αν κάποιος έχει μάθει στη ζωή του να μην αντιμετωπίζει (ούτε καν να θέλει να δει) τα προβλήματα με τη λογική ότι μπορεί να φοβηθεί/αγχωθεί, δυστυχώς δεν έχει ελπίδα για πρόοδο!

Δηλαδη το να κυριευεσαι απο αγχος αποτελει ψυχολογικη διαταραχη; Επισης, οσοι γονεις δεν εχουν την οικονομικη ανεση να πληρωνουν για φροντ/ιδιαιτερα σημαινει οτι τα παιδια τους θα πατωσουν και δεν θα περασουν στη σχολη προτιμησης τους; Η προσωπικη προσπαθεια και ο κοπος αυτων των παιδιων δεν αρκει; Μονο με επιπλεον βοηθεια θα μπορεσουν να ανταπεξελθουν; Βαρεθηκα πια να ακουω τοσο στερεοτυπικες αποψεις που εχουν πια καταρριφθει. Αν καποιος ειναι αποφασισμενος, εχει εναν συγκεκριμενο στοχο στο μυαλο του και προσπαθει οσο το δυνατον περισσοτερο πιστευω πως διαθετει ολες τις προδιαγραφες να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δηλαδη το να κυριευσαι απο το αγχος αποτελει ψυχολογικη διαταραχη

Δεν αποτελεί ψυχολογική διαταραχή. Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Αποτελεί μειονέκτημα χαρακτήρα.

Επισης, ολοι οσοι γονεις δεν εχουν την οικονομικη ανεση να πληρωνουν για φροντ/ιδιαιτερα σημαινει οτι τα παιδια τους θα πατωσουν και δεν θα περασουν στη σχολη προτιμησης τους;

Ούτε αυτό το είπα. Μάλλον θα έπρεπε, για να είμαι απόλυτα σωστός, να συμπληρώσω πως, προκειμένω κάποιος να πετύχει κάποια υψηλόβαθμη σχολή (εδώ εντάσσω τις σχολές άνω των 17.000 μορίων, που συγκεντρώνουν και το μεγαλύτερο ενδιαφέρον), σε ένα πολύ μεγάλο βαθμό είναι απαραίτητα τα εξωσχολικά μαθήματα.

Ούτε χαίρομαι που κάτι τέτοιο γίνεται. Δεν είμαι κροίσος, και μένα η οικογένειά μου έχει θέματα. Καταλαβαίνω τι λες.

Η προσωπικη προσπαθεια και ο κοπος αυτων των παιδιων δεν αρκει;

Όχι, δεν αρκεί πάντα. Όσο κι αν προσπαθεί κάποιος, αν δεν έχει κάποιον να του διδάσκει, να του υποδεικνύει, να τον καθοδηγεί (πράγματα που στο ελληνικό δημόσιο σχολείο σπάνια τα συναντάς), δε γίνεται τίποτα. Ας μην υπήρχαν, αλλιώς, οι καθηγητές. Ας πηγαίναμε όλοι να δώσουμε με προσωπική προσπάθεια πανελλήνιες.
Βαρεθηκα πια να ακουω τοσο στερεοτυπικες αποψεις που εχουν πια καταρριφθει.

Στερεοτυπική αντίληψη αποτελεί ότι στην Ελλάδα σήμερα, αν ελπίζεις για κάποιο καλό βαθμό (τουλάχιστον φυσική και μαθηματικά) θες φροντιστήριο;
Αρκέσου εσύ στις ασκήσεις και στη θεωρία του σχολικού βιβλίου... Και μετά δες τι πέφτει. Συνειδητοποίησε τη δυσαναλογία.

. Αν καποιος ειναι αποφασισμενος, εχει εναν συγκεκριμενο στοχο στο μυαλο του, προσπαθει οσο το δυνατον περισσοτερο πιστευω πως διαθετει ολες τις προδιαγραφες να κανει το ονειρο του πραγματικοτητα.

Το να είσαι αποφασισμένος είναι αναγκαίο, αλλά όχι επαρκές. Η στροφή στην παραπαιδεία (βάζω μέσα και βοηθήματα και οτιδήποτε εξωσχολικό) είναι, δυστυχώς, απαραίτητη σήμερα. Εκτός κι αν τύχεις στην ιδανική περίπτωση να χεις τους πιο τέλειους καθηγητές στο σχολείο (πράγμα δύσκολο.) Εκεί πάω πάσο.

Νομίζω πως δε θα κάνεις φροντιστήρια/ιδιαίτερα. Έτσι έχω καταλάβει.
Με το internet πλέον, μπορείς να βρεις πλούσιο υλικό και να αναπληρώσεις σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση.
Σου εύχομαι καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosIoa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SteliosIoa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 355 μηνύματα.
αν προετοιμαστειτε καλα για καθε μαθημα δεν εχετε να φοβαστε τιποτα...εγω ολη την χρονια δεν αγχωθηκα παρα μονο 10 λεπτα πριν να ερθουν τα θεματα...οι παλμοι μου εκεινες τις στιγμες χτυπουσαν κοκκινο αλλα οταν παιρνεις τα θεματα στα χερια σου ξεχνας το αγχος και αρχιζεις να λυνεις...θα το δειτε και εσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Στερεοτυπική αντίληψη αποτελεί ότι στην Ελλάδα σήμερα, αν ελπίζεις για κάποιο καλό βαθμό (τουλάχιστον φυσική και μαθηματικά) θες φροντιστήριο
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelina96

Νεοφερμένος

Η evangelina96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Η προσωπικη προσπαθεια και ο κοπος αυτων των παιδιων δεν αρκει;
Όχι, δεν αρκεί πάντα. Όσο κι αν προσπαθεί κάποιος, αν δεν έχει κάποιον να του διδάσκει, να του υποδεικνύει, να τον καθοδηγεί (πράγματα που στο ελληνικό δημόσιο σχολείο σπάνια τα συναντάς), δε γίνεται τίποτα. Ας μην υπήρχαν, αλλιώς, οι καθηγητές. Ας πηγαίναμε όλοι να δώσουμε με προσωπική προσπάθεια πανελλήνιες.

Ετσι θα επρεπε να γινεται και νομιζω οτι πολλοι θα συμφωνησουν. Ολοι θα επρεπε να εχουμε ισες ευκαιριες. Ομως ετσι οπως εχει καταντησει το συστημα σε λιγο θα πρεπει να πληρωνουμε για να μπορουμε να γραφουμε πανελληνιες. Οπως δηλαδη πληρωνουμε για να δωσουμε lower,κ.λπ. ετσι θα πληρωνουμε και για τις πανελληνιες. Οτι και να σου πω δε μπορω να σου αλλαξω ττη γνωμη, αλλωστε δεν ειναι και κατι που το επιδιωκω. Ο καθενας μπορει να εχει την προσωπικη του αποψη και αυτο ειναι σεβαστο απο ολους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top