[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Μόλις έμαθα ότι έχω πιθανότατα τη δυνατότητα να δώσω πανελλήνιες προφορικά.Δεν έχω προηγούμενη εμπειρία με προφορικές εξετάσεις.Από φέτος θα έχω τη δυνατότητα για προφορικά,μιας και το πρόβλημα δεν ήταν αναγνωρισμένο επίσημα τόσα χρόνια.
Αξίζει να δώσω πανελλήνιες προφορικά;Είναι ευκολότερο;Έχεις καλύτερες πιθανότητες να γράψεις;
To ιδιο ειναι...Μπορει και πιο δυσκολο...
Κοιτα, εχεις οπως ολοι οι αλλοι 3 ωρες να λυσεις τα θεματα μονος σου και μετα πρεπει να εξηγησεις στον καθηγητη , τις λυσεις σου οπως ακριβως τις εχεις γραμμενες...Εδινε ενας φιλος μου φετος και μου ειπε οτι οι καθηγητες ειναι ανεκφραστοι, και δεν σε βοηθουν να καταλαβεις αν κανεις κατι λαθος....Οποτε το ιδιο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Έχω ακούσει ιστορίες του τύπου τους αφήνουν όλους μαζί έξω από την αίθουσα προς αναμονή της εξέτασης,ενώ έχουν δει τα θέματα,και μπορούν να μιλάνε!
Καταλαβαίνω ότι δεν είναι δίκαιο για τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους που πρέπει να τα καταφέρουν μόνοι τους,άλλα εγώ δε διαγωνίζομαι καν για Ελληνικά Πανεπιστήμια,οπότε δεν έχω ενοχές :Ρ Θέλω απλά όσο το δυνατόν καλύτερο απολυτήριο με πανελλήνιες για εξωτερικό.Και μιας και οι πανελλήνιες όλο και δυσκολεύουν είναι άδικο για μένα μερικά χρόνια πριν να έφευγαν για εξωτερικό με μεγαλύτερη ευκολία και τώρα εγώ να πρέπει να ανταποκριθώ σε αυτό το επίπεδο βγάζοντας απολυτήριο με 18,5+ που θέλω με πανελλήνιες.Και δεν είναι ότι ψάχνω τον εύκολο τρόπο,κάνω το οτιδήποτε θα μου εξασφαλίσει το απολυτήριο που θέλω.Τέλος πάντων...
Θα ρωτήσω και άλλους,ευχαριστώ!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Έχω ακούσει ιστορίες του τύπου τους αφήνουν όλους μαζί έξω από την αίθουσα προς αναμονή της εξέτασης,ενώ έχουν δει τα θέματα,και μπορούν να μιλάνε!
Καταλαβαίνω ότι δεν είναι δίκαιο για τους υπόλοιπους διαγωνιζόμενους που πρέπει να τα καταφέρουν μόνοι τους,άλλα εγώ δε διαγωνίζομαι καν για Ελληνικά Πανεπιστήμια,οπότε δεν έχω ενοχές :Ρ Θέλω απλά όσο το δυνατόν καλύτερο απολυτήριο με πανελλήνιες για εξωτερικό.Και μιας και οι πανελλήνιες όλο και δυσκολεύουν είναι άδικο για μένα μερικά χρόνια πριν να έφευγαν για εξωτερικό με μεγαλύτερη ευκολία και τώρα εγώ να πρέπει να ανταποκριθώ σε αυτό το επίπεδο βγάζοντας απολυτήριο με 18,5+ που θέλω με πανελλήνιες.Και δεν είναι ότι ψάχνω τον εύκολο τρόπο,κάνω το οτιδήποτε θα μου εξασφαλίσει το απολυτήριο που θέλω.Τέλος πάντων...
Θα ρωτήσω και άλλους,ευχαριστώ!! :)

επειδή μια φίλη μου, έδωσε προφορικά λόγω τενοντίτιδας, θα σου πω τα ακόλουθα:
1) δεν μπορούν να μιλάνε. Τουλάχιστον υπάρχει η ίδια επιτήρηση με όλα τα εξεταστικά κέντρα.
2) οι εξεταστές είναι καμιά φορά πιο επιεικείς. (το λέω με σιγουριά. Μια καθηγήτρια ιστορίας στο σχολείο μου μας είπε ότι υπήρχε ένας μαθητής που το θέμα ζητούσε κάτι σχετικά με τη συνθήκη των σεβρών και αυτός παρέλειψε ένα κομμάτι, όμως επειδή μιλούσε πολύ ωραία, του βάλανε και οι 3 (!) εξεταστές 100). Και σπάνια βλέπουν πολύ καλούς μαθητές, αφού πολλές φορές πάνε παιδιά με πολύ μεγάλα προβλήματα δυσλεξείας κλπ
3) αν είσαι θεωρητική συμφέρει για να γλυτώσεις και το απεριόριστο γράψιμο στη διάρκεια της χρονιάς. Αν είσαι θετική/τεχνολογική, ξανασκέψου το γιατί είναι κάπως πιο πολύπλοκο. (Βέβαια, αν πρόκειται για κάποια μορφή δυσλεξίας, μπορεί(όχι σε όλες τις περιπτώσεις) να σου εξηγήσουν το σχήμα πχ. στη φυσική)
4) δεν πρέπει να έχεις τύψεις! Αφού πληρείς τις προυποθέσεις για να δίνεις προφορικά κάποιος λόγος θα υπάρχει!
θα διαλέξεις αυτό που σου βγαίνει πιο αποτελεσματικό.:clapup:


ΥΓ: το πανεπιστήμιο εξωτερικού στο οποίο θες να περάσεις απαιτεί να έχεις δώσει πανελλήνιες;;;
γιατί υπάρχει η δυνατότητα να μη δώσεις καθόλου και να πάρεις απολυτήριο μόνο με ενδοσχολικές (σαφώς πιο εύκολες)
Σκέψου και αυτό! Ψαξ'το!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δυστυχώς πρέπει να δώσω και πανελλήνιες.Σε διαβεβαιώ ότι στην πραγματικότητα δε χρειάζεται να δώσω προφορικά.Έχω σύνδρομο Άσπεργκερ,είμαι δηλαδή στο αυτιστικό φάσμα,και δε νομίζω τα προφορικά να με βοηθάνε σε κάποιο από τα προβλήματα που αντιμετοπίζω.Έχω θέμα με τα σχήματα κτλ και με την αφαιρετική σκέψη άλλα σε αυτό δε μπορούν να κάνουν κάτι οι εξεταστές,να μου εξηγήσουν την άσκηση και να βάλουν το μυαλό μου σε μια σειρά.Άρα δε βλέπω τουλάχιστον εγώ λόγω ύπαρξης της δυνατότητας να δώσω προφορικά.Τέλος πάντων...ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! :) Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Α! ξέχεσα να πω οτι εχεις και περισσοτερο χρονο γιατί οταν τελειώνει ο χρόνος τότε περιμένεις να έρθουν να σε πάρουν για να εξεταστεις...

Ομως, έχεις δίκιο κι αν να δώσεις γραπτα, γιατί οι προφ. εξεταζόμενοι δίνουν σε άλλο εξεταστικό κέντρο και δεν θα είσαι με τους γνωστους σου... :/
που παίζει μεγάλο ρόλο στην ψυχολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eliminated

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Eliminated αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Εγώ πέρυσι τέλη Αυγούστου αρχές Σεπτέμβρη ξεκίνησα το ΑΕΠΠ και έγραψα μια χαρά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Δυστυχώς πρέπει να δώσω και πανελλήνιες.Σε διαβεβαιώ ότι στην πραγματικότητα δε χρειάζεται να δώσω προφορικά.Έχω σύνδρομο Άσπεργκερ,είμαι δηλαδή στο αυτιστικό φάσμα,και δε νομίζω τα προφορικά να με βοηθάνε σε κάποιο από τα προβλήματα που αντιμετοπίζω.Έχω θέμα με τα σχήματα κτλ και με την αφαιρετική σκέψη άλλα σε αυτό δε μπορούν να κάνουν κάτι οι εξεταστές,να μου εξηγήσουν την άσκηση και να βάλουν το μυαλό μου σε μια σειρά.Άρα δε βλέπω τουλάχιστον εγώ λόγω ύπαρξης της δυνατότητας να δώσω προφορικά.Τέλος πάντων...ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!! :) Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση.
Που κολλάει το asperger με τα προφορικά; Ίσα ίσα το asperger σου δίνει πλεονέκτημα στις πανελλήνιες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Το ξέρω ότι δε κολλάει με τα προφορικά,απλώς απ΄ ότι φαίνεται όσοι είναι στο αυτιστικό φάσμα,δηλαδή και οι ασπεργκερς έχουν τη δυνατότητα να δώσουν προφορικά.Από ποιά άποψη έχω πλεονέκτημα; :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gtaivpc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Xen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Συνήθως όσοι έχουν aspergers έχουν υψηλότερο επίπεδο ευφυίας από τους υπόλοιπους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Καλά μη το λες :bounce::jumpy: χαχαχα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Α! ξέχεσα να πω οτι εχεις και περισσοτερο χρονο γιατί οταν τελειώνει ο χρόνος τότε περιμένεις να έρθουν να σε πάρουν για να εξεταστεις...

E, αφού ξέχεσες να πεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω: το πεδίο το επιλέγουμε πριν δώσουμε ετσι?
:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω: το πεδίο το επιλέγουμε πριν δώσουμε ετσι?
:confused:
Τι εννοείς; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crusader

Νεοφερμένος

Ο crusader αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Ήθελα να ρωτήσω: το πεδίο το επιλέγουμε πριν δώσουμε ετσι?
:confused:

Από ποια πεδία θα δηλώσεις σχολές τις προτίμησης σου,το επιλέγεις κατά τη δήλωση του μηχανογραφικού(ύστερα από τη λήξη των πανελληνίων).Βέβαια,η «επιλογή»των πεδίων καθορίζεται από την αντίστοιχη επιλογή κατεύθυνσης και μαθημάτων γενικής παιδείας,η οποία γίνεται στην έναρξη του σχολικού έτους.

Π.χ για να διαγωνιστείς για μια θέση σε σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου(σε αυτό ανήκουν οι οικονομικές σχολές)πρέπει απαραίτητα να επιλέξεις να διαγωνιστείς σε πανελλήνιο επίπεδο στο μάθημα γενικής παιδείας:Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής καθώς επίσης να επιλέξεις και ένα έβδομο μάθημα,τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Από ποια πεδία θα δηλώσεις σχολές τις προτίμησης σου,το επιλέγεις κατά τη δήλωση του μηχανογραφικού(ύστερα από τη λήξη των πανελληνίων).Βέβαια,η «επιλογή»των πεδίων καθορίζεται από την αντίστοιχη επιλογή κατεύθυνσης και μαθημάτων γενικής παιδείας,η οποία γίνεται στην έναρξη του σχολικού έτους.

Π.χ για να διαγωνιστείς για μια θέση σε σχολές του 5ου επιστημονικού πεδίου(σε αυτό ανήκουν οι οικονομικές σχολές)πρέπει απαραίτητα να επιλέξεις να διαγωνιστείς σε πανελλήνιο επίπεδο στο μάθημα γενικής παιδείας:Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής καθώς επίσης να επιλέξεις και ένα έβδομο μάθημα,τις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας.

Εγώ για παράδειγμα είμαι θεωρητική και με Μαθηματικά Γενικής ανοίγω 1ο,2ο και 4ο.Το αν θα πάρω 2ο ή 4ο θα το αποφασίσω αφου δώσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shanks7

Νεοφερμένος

Ο Shanks7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Εγώ για παράδειγμα είμαι θεωρητική και με Μαθηματικά Γενικής ανοίγω 1ο,2ο και 4ο.Το αν θα πάρω 2ο ή 4ο θα το αποφασίσω αφου δώσω?
ναι,οταν κανεις το μηχανογραφικο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Εγώ για παράδειγμα είμαι θεωρητική και με Μαθηματικά Γενικής ανοίγω 1ο,2ο και 4ο.Το αν θα πάρω 2ο ή 4ο θα το αποφασίσω αφου δώσω?
Δεν ανοιγεις 2ο και 4ο...Τι δουλεια εχεις εκει?
Μονο 1ο ανοιγεις και με μαθηματικα γενικης, αν παρεις και αοθ ανοιγεις και 5ο...
Δηλαδη 1ο και 5ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Δεν ανοιγεις 2ο και 4ο...Τι δουλεια εχεις εκει?
Μονο 1ο ανοιγεις και με μαθηματικα γενικης, αν παρεις και αοθ ανοιγεις και 5ο...
Δηλαδη 1ο και 5ο

Με μαθηματικα γενικης ανοιγει 2ο και 4ο, αλλα θα υποστει απωλεια μοριων.

Με μαθηματικα γενικης +αοθ: 2ο, 4ο, 5ο

Η θεωρητικη ανοιγει απο μονη της το 1ο.

Οποτε εχει να επιλεξει δυο απο τα εξης πεδια:
χωρις απωλεια: 1ο, 5ο
με απωλεια: 2ο, 4ο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Δεν ανοιγεις 2ο και 4ο...Τι δουλεια εχεις εκει?
Μονο 1ο ανοιγεις και με μαθηματικα γενικης, αν παρεις και αοθ ανοιγεις και 5ο...
Δηλαδη 1ο και 5ο

Γιατί όχι, ξέρω ότι θα χάσω 1400 μόρια από την αρχή , αλλά γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top