[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ας πούμε σε 2 μυικά κύτταρα? Ναι. Που κολλάς? :P

Ναι,ας πούμε σε δύο μυικά.
Για να κατασκευάσω μια cDNA βιβλιοθήκη αρκεί να πάρω ένα μόνο μυικό πχ κύτταρο και να απομονώσω το ολικό mRNA του κυττάρου αυτού σωστά;
Αυτά τα mRNA που θα πάρω,το κάθε ένα θα είναι το αντίγραφο μιας διαφορετικής πληροφορίας έτσι;Δηλαδή το mRNA1 θα είναι το αντίγραφο της πληροφορίας που παράγει την πρωτείνη Α ας πούμε,το mRNA2 θα είναι το αντίγραφο της πληροφορίας που παράγει την πρωτείνη Β κοκ.Άρα δεν μπορώ άμεσα να ξεχωρίσω σε μία cDNA βιβλιοθήκη το γονίδιο που παράγει μία συγκεκριμένη πρωτείνη που θέλω εγώ.Αν είμαστε ας πούμε σε παγκρεατικό κύτταρο το γονίδιο για την ινσουλίνη.
(Με καταλαβαίνεις ή τα λέω περίεργα;:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ναι,ας πούμε σε δύο μυικά.
Για να κατασκευάσω μια cDNA βιβλιοθήκη αρκεί να πάρω ένα μόνο μυικό πχ κύτταρο και να απομονώσω το ολικό mRNA του κυττάρου αυτού σωστά;
Αυτά τα mRNA που θα πάρω,το κάθε ένα θα είναι το αντίγραφο μιας διαφορετικής πληροφορίας έτσι;Δηλαδή το mRNA1 θα είναι το αντίγραφο της πληροφορίας που παράγει την πρωτείνη Α ας πούμε,το mRNA2 θα είναι το αντίγραφο της πληροφορίας που παράγει την πρωτείνη Β κοκ.Άρα δεν μπορώ άμεσα να ξεχωρίσω σε μία cDNA βιβλιοθήκη το γονίδιο που παράγει μία συγκεκριμένη πρωτείνη που θέλω εγώ.Αν είμαστε ας πούμε σε παγκρεατικό κύτταρο το γονίδιο για την ινσουλίνη.
(Με καταλαβαίνεις ή τα λέω περίεργα;:P)

Νομίζω ότι καταλαβαίνω ότι το κατάλαβες λάθος. :P

Πάμε στα παγκρεατικά που ξέρουμε ότι παράγουν την ινσουλίνη γιατί τα μυικά δεν θυμάμαι τι παράγουν. :redface: Αν απομονώσεις το ολικό μρνα από παγκρεατικά κύτταρα θα φτιάξεις μια σδνα βιβλιοθήκη με τα γονίδια που παράγουν την ινσουλίνη, όχι ας πούμε την αιμοσφαιρίνη. Για να πάρεις άλλη πρωτείνη πρέπει να απομονώσεις το μρνα από άλλο κυτταρικό τύπο.

Ας με διορθώσει κάποιος αν το λέω λάθος. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Νομίζω ότι καταλαβαίνω ότι το κατάλαβες λάθος. :P

Πάμε στα παγκρεατικά που ξέρουμε ότι παράγουν την ινσουλίνη γιατί τα μυικά δεν θυμάμαι τι παράγουν. :redface: Αν απομονώσεις το ολικό μρνα από παγκρεατικά κύτταρα θα φτιάξεις μια σδνα βιβλιοθήκη με τα γονίδια που παράγουν την ινσουλίνη, όχι ας πούμε την αιμοσφαιρίνη. Για να πάρεις άλλη πρωτείνη πρέπει να απομονώσεις το μρνα από άλλο κυτταρικό τύπο.

Ας με διορθώσει κάποιος αν το λέω λάθος. :redface:

Αυτό που λες το έχω καταλάβει.Απλά ένα παγκρεατικό κύτταρο μόνο την ινσουλίνη παράγει;Δεν κάνει και τίποτα άλλο;:P
Άρα δεν υπάρχουν και άλλα γονίδια στη συγκεκριμένη σνδα βιβλιοθήκη για άλλες λειτουργίες;
Γενικά κάθε κύτταρο ή κυτταρική ομάδα γενικότερα μόνο μία συγκεκριμένη λειτουργία εκτελεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτό που λες το έχω καταλάβει.Απλά ένα παγκρεατικό κύτταρο μόνο την ινσουλίνη παράγει;Δεν κάνει και τίποτα άλλο;:P
Άρα δεν υπάρχουν και άλλα γονίδια στη συγκεκριμένη σνδα βιβλιοθήκη για άλλες λειτουργίες;
Γενικά κάθε κύτταρο ή κυτταρική ομάδα γενικότερα μόνο μία συγκεκριμένη λειτουργία εκτελεί;

Όλα τα κύτταρα παράγουν (νομίζω) rrna,trna, γονίδια μεταγραφικών παραγόντων κλπ.

Με βάση την κυτταρική διαφοροποίηση και το πως την έχει διατυπωμένη το βιβλίο ναι κάθε κύτταρο εκτελεί μια συγκεκριμένη λειτουργία. Αν απομονώσεις ολικο μρνα απο ενα κύτταρο αυτό θα εκφράζει τις πρωτείνες που εκφράζονται στον συγκεκριμένο κυτταρικό τύπο. Το κύτταρο αυτό θα περιέχει το συνολικό γονιδίωμα του οργανισμού αλλά σε αυτό θα εκφράζονται μόνο συγκεκριμένα γονίδια λόγω κυτταρικής διαφοροποίησης.

Εγώ πάντως ετσι το κατάλαβα φέτος. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Όλα τα κύτταρα παράγουν (νομίζω) rrna,trna, γονίδια μεταγραφικών παραγόντων κλπ.

Με βάση την κυτταρική διαφοροποίηση και το πως την έχει διατυπωμένη το βιβλίο ναι κάθε κύτταρο εκτελεί μια συγκεκριμένη λειτουργία. Αν απομονώσεις ολικο μρνα απο ενα κύτταρο αυτό θα εκφράζει τις πρωτείνες που εκφράζονται στον συγκεκριμένο κυτταρικό τύπο. Το κύτταρο αυτό θα περιέχει το συνολικό γονιδίωμα του οργανισμού αλλά σε αυτό θα εκφράζονται μόνο συγκεκριμένα γονίδια λόγω κυτταρικής διαφοροποίησης.

Εγώ πάντως ετσι το κατάλαβα φέτος. :redface:

Για κάποιο λόγο δε μου κάθεται καλά αυτό.:redface:
Απομονώνεις πολλά mRNA από ένα κύτταρο άρα έχεις πολλά γονίδια άρα πολλές διαφορετικές λειτουργίες.Κάπως έτσι το καταλαβαίνω.:redface:
Και επιπλέον λέμε ότι:Η cDNA βιβλιοθήκη είναι το σύνολο των βακτηριακών κλώνων που περιέχουν τα τμήματα όλων των γονιδίων που εκφράζονται σε έναν κυτταρικό τύπο
Αλλά σε ένα σημείο το βιβλίο λέει ότι "για να κατασκευάσουμε μία σδνα βιβλιοθήκη απομονώνεται το ολικό ώριμο μρνα από κύτταρα που έχουν το συγκεκριμένο γονίδιο"
Εδώ γιατί μιλάει για ένα μόνο συγκεκριμένο γονίδιο;Σύμφωνα με τα παραπάνω δεν έπρεπε να είναι περισσότερα;:(
Edit:
Βασικά νομίζω ότι το βρήκα στο τέλος από την επόμενη παράγραφο που μιλάει για την υβριδοποίηση.Δύο γραμμούλες στο τέλος λένε "Η διαδικασία της υβριδοποίησης ακολουθείται και για την απομόνωση ενός συγκεκριμένου γονιδίου από μία cDNA βιβλιοθήκη".
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο δε μου κάθεται καλά αυτό.:redface:
Απομονώνεις πολλά mRNA από ένα κύτταρο άρα έχεις πολλά γονίδια άρα πολλές διαφορετικές λειτουργίες.Κάπως έτσι το καταλαβαίνω.:redface:
Και επιπλέον λέμε ότι:Η cDNA βιβλιοθήκη είναι το σύνολο των βακτηριακών κλώνων που περιέχουν τα τμήματα όλων των γονιδίων που εκφράζονται σε έναν κυτταρικό τύπο
Αλλά σε ένα σημείο το βιβλίο λέει ότι "για να κατασκευάσουμε μία σδνα βιβλιοθήκη απομονώνεται το ολικό ώριμο μρνα από κύτταρα που έχουν το συγκεκριμένο γονίδιο"
Εδώ γιατί μιλάει για ένα μόνο συγκεκριμένο γονίδιο;Σύμφωνα με τα παραπάνω δεν έπρεπε να είναι περισσότερα;:(

Βασικά νομίζω ότι το ψιρίζεις υπερβολικά χωρίς λόγο. :P

Τα πολλά μρνα από το 1 κύτταρο είναι ίδια αφού προερχονται απο διαδοχικές μεταγραφές του γενετικού του υλικού, οπότε εκφράζουν τα ίδια γονίδια και είναι υπέυθυνα για τις ίδιες λειτουργίες. Η σδνα βιββλιοθήκη περιέχει τα γονίδια που εκφράζονται σε έναν συγκεκριμένο κυτταρικό τύπο ενώ η γονιδιωματική περιέχει το συνολικό γονιδίωμα του οργανισμού. Αυτό με τη συγκεκριμένη λειτουργία που έγραψα το λέει στις σελιδες του οπερονίου ;)

Κατάλαβες? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Edit:
Βασικά νομίζω ότι το βρήκα στο τέλος από την επόμενη παράγραφο που μιλάει για την υβριδοποίηση.Δύο γραμμούλες στο τέλος λένε "Η διαδικασία της υβριδοποίησης ακολουθείται και για την απομόνωση ενός συγκεκριμένου γονιδίου από μία cDNA βιβλιοθήκη".
Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.:)

Βασικά νομίζω ότι το ψιρίζεις υπερβολικά χωρίς λόγο. :P

Τα πολλά μρνα από το 1 κύτταρο είναι ίδια αφού προερχονται απο διαδοχικές μεταγραφές του γενετικού του υλικού, οπότε εκφράζουν τα ίδια γονίδια και είναι υπέυθυνα για τις ίδιες λειτουργίες. Η σδνα βιββλιοθήκη περιέχει τα γονίδια που εκφράζονται σε έναν συγκεκριμένο κυτταρικό τύπο ενώ η γονιδιωματική περιέχει το συνολικό γονιδίωμα του οργανισμού. Αυτό με τη συγκεκριμένη λειτουργία που έγραψα το λέει στις σελιδες του οπερονίου ;)

Κατάλαβες? :redface:
Δεν μπορώ να προχωρήσω παρακάτω αν δεν ξεκαθαρίσω αυτό πρώτα.:redface:

Έκανα έντιτ στο προηγούμενο μήνυμα μου αλλά δεν πρέπει να το είδες.:)
Νομίζω ότι αυτό που λέει στο τέλος το βιβλίο μου δίνει την απάντηση μου.Απλά ήμουν αρκετά βλάκας για να μη διαβάσω το επόμενο κομμάτι.:P

Κάτι τελευταίο.:redface:
Η αποδιάταξη και η υβριδοποίηση είναι ουσιαστικά αντώνυμα;
(όχι ότι έχει μεγάλη σημασία αλλά λέμε τώρα.:P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Δεν μπορώ να προχωρήσω παρακάτω αν δεν ξεκαθαρίσω αυτό πρώτα.:redface:

Έκανα έντιτ στο προηγούμενο μήνυμα μου αλλά δεν πρέπει να το είδες.:)
Νομίζω ότι αυτό που λέει στο τέλος το βιβλίο μου δίνει την απάντηση μου.Απλά ήμουν αρκετά βλάκας για να μη διαβάσω το επόμενο κομμάτι.:P

Κάτι τελευταίο.:redface:
Η αποδιάταξη και η υβριδοποίηση είναι ουσιαστικά αντώνυμα;
(όχι ότι έχει μεγάλη σημασία αλλά λέμε τώρα.:P )

Αν αυτό εννοούσες τότε ναι η υβριδοποίηση δίνει την απάντηση. Γενικά μην το παίρνεις και πολύ στα σοβαρά το βιβλίο εγώ θυμάμαι είχαμε εντοπίσει σε άπειρα σημεία ανακρίβειες... :/:

Κατά μια έννοια ναι. Φαντάσου την αποδιάταξη σαν το σπάσιμο ενός πύργου από τουβλάκια και την υβριδοποίηση σαν την επανένωση του με νέα κομμάτια. Κάπως έτσι μας το είχε πει να το καταλάβουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Αν αυτό εννοούσες τότε ναι η υβριδοποίηση δίνει την απάντηση. Γενικά μην το παίρνεις και πολύ στα σοβαρά το βιβλίο εγώ θυμάμαι είχαμε εντοπίσει σε άπειρα σημεία ανακρίβειες... :/:

Κατά μια έννοια ναι. Φαντάσου την αποδιάταξη σαν το σπάσιμο ενός πύργου από τουβλάκια και την υβριδοποίηση σαν την επανένωση του με νέα κομμάτια. Κάπως έτσι μας το είχε πει να το καταλάβουμε. :)

Απλά τα λέει πολύ συμπυκνωμένα ορισμένα πράγματα και έχω διαπιστώσει ότι όσο προχωράω στην ύλη τότε ξεκαθαρίζουν πολλά πράγματα από τα προηγούμενα μαθήματα.

Κάπως έτσι το σκέφτηκα κι εγώ.Το ένα είναι ο αποχωρισμός και το άλλο η ένωση των αλυσίδων.

Και πάλι σ'ευχαριστώ πολύ για όλα.:):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
ρεεε αν δεν θελετε 5ο πεδιο παρτε φυσικη γενικης,βιολογια,ιστορια οτι θελετε..παντως οχι μαθηματικα.. Για ποιο λογο να φατε τζαμπα αγγουρια κ να γραψεις κατω απο 18 οταν εχεις σιγουρο 20ρακι με κανονικο διαβασμα στα αλλα? και μας ετσι μας ελεγαν αλλα φετος ουτε το 10% δεν θα παρει μαθ γεν

Και αμα ο αλλος ειναι καλος στα μαθηματικα γιατι να μην τα παρει?
Δεν λεω, ειναι το πιο απροβλεπτο μαθημα απο τα αλλα 3 αλλα απαιτει πολυ λιγοτερο διαβασμα απο ολα, και αμα σου αρεσουν κιολας χαλαρα γραφεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
θα μπορουσε καποιος θεωρητικος να με βοηθησει στη συντακτικη αναλυση αυτης της προτασης;

οτι ενοχος μεν εστι τη γραφη, μεγαλη δε ευτυχια το τοιουτων πολιτων απαλλαγηναι τη πολει..

ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
θα μπορουσε καποιος θεωρητικος να με βοηθησει στη συντακτικη αναλυση αυτης της προτασης;

οτι ενοχος μεν εστι τη γραφη, μεγαλη δε ευτυχια το τοιουτων πολιτων απαλλαγηναι τη πολει..

ευχαριστω!!

Όλη η πρόταση είναι δευτερεύσουσα ειδική ως αντικείμενο στη μετοχή "ἐνθυμηθέντες" ...
Πιο αναλυτικά :
ἐστι : ρήμα
(οὗτος) : ενν. υποκείμενο
ἔνοχος : κατηγορούμενο
τῇ γραφῇ : δοτικη της αναφοράς (?)

Στη 2η πρόταση :
(ἐστι) : ενν. ρήμα
εὐτυχία : υποκείμενο
μεγάλη : επιθετικός προσδιορισμός στο "εὐτυχία"
τὸ ἀπαλλαγῆναι : έναρθρο απαρέμφατο ως κατηγορούμενο μέσω του συνδετικού ρήματος (ἐστι)
πολιτῶν : αντικείμενο του έναρθρου απαρεμφάτου
τοιούτων : επιθετικός προσδιορισμός στο "πολιτῶν "
τῇ πόλει : δοτική προσωπική χαριστική

Αυτά ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
θα μπορουσε καποιος θεωρητικος να με βοηθησει στη συντακτικη αναλυση αυτης της προτασης;

οτι ενοχος μεν εστι τη γραφη, μεγαλη δε ευτυχια το τοιουτων πολιτων απαλλαγηναι τη πολει..

ευχαριστω!!

please

Όλη η πρόταση είναι δευτερεύσουσα ειδική ως αντικείμενο στη μετοχή "ἐνθυμηθέντες" ...
Πιο αναλυτικά :
ἐστι : ρήμα
(οὗτος) : ενν. υποκείμενο
ἔνοχος : κατηγορούμενο
τῇ γραφῇ : δοτικη της αναφοράς (;)
Στη 2η πρόταση :
(ἐστι) : ενν. ρήμα
εὐτυχία : υποκείμενο
μεγάλη : επιθετικός προσδιορισμός στο "εὐτυχία"
τὸ ἀπαλλαγῆναι : έναρθρο απαρέμφατο ως κατηγορούμενο μέσω του συνδετικού ρήματος (ἐστι)
πολιτῶν : αντικείμενο του έναρθρου απαρεμφάτου
τοιούτων : επιθετικός προσδιορισμός στο "πολιτῶν "

Αυτά ... ;)

ευχαριστω πολυ!! το τη πολει ειναι γενικη της αιτιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
please



ευχαριστω πολυ!! το τη πολει ειναι γενικη της αιτιας;

Όχι το διόρθωσα λάθος της στιγμής ...
Εγώ δοτική της αναφοράς θα το έβαζα ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Όχι το διόρθωσα λάθος της στιγμής ...
Εγώ δοτική της αναφοράς θα το έβαζα ... :P

ευχαριστω1! δεν ημουνα σιγουρος για τις δοτικες, αλλα με βοηθησες πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
ευχαριστω1! δεν ημουνα σιγουρος για τις δοτικες, αλλα με βοηθησες πολυ!!

Ό,τι άλλο θες εδώ είμαστε ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Όχι το διόρθωσα λάθος της στιγμής ...
Εγώ δοτική της αναφοράς θα το έβαζα ... :P

το τη γραφη θα το εβαζα της αιτιας,αλλα πρεπει να εχεις δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
το τη γραφη θα το εβαζα της αιτιας,αλλα πρεπει να εχεις δικιο

Η δοτική της αιτίας εξαρτάται από ρήματα ενώ η δοτική που εξαρτάται από ουσιαστικά ή επίθετα μπορεί να είναι μόνο αντικειμενική, της αναφοράς ή του ποσού ... Ύστερα από ενεδελεχή έλεγχο ενός λεπτου είναι εγγυημένη δοτική αντικειμενική ! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Το "τηι πολει" θα το εβαζα δοτικη προσωπικη χαριστικη απο το "εστι" (σχηματιζει νοηματικη περιφραση με το "ευτυχια εστι", αλλα προτιμω να το εκλαβω ως προσωπικο ρημα):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Το "τηι πολει" θα το εβαζα δοτικη προσωπικη χαριστικη απο το "εστι" (σχηματιζει νοηματικη περιφραση με το "ευτυχια εστι", αλλα προτιμω να το εκλαβω ως προσωπικο ρημα):)

Εγώ το έθεσα ως δοτική αντικειμενική από το "ἔνοχος" (ἔν + ἔχω) - (επίθετο που συντάσσεται με δοτική λόγω του "ἔν")
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top