[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
και για τη βιολογια γενικης υπαρχουν πολυ καλες ασκησεις , διαγραμματα και ερωτησεις κρισεως!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγνωστο

Δραστήριο μέλος

Η Αγνωστο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 461 μηνύματα.
και για τη βιολογια γενικης υπαρχουν πολυ καλες ασκησεις , διαγραμματα και ερωτησεις κρισεως!!!!!

Έχεις δίκιο. Ειδικά στο 2ο κεφάλαιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Και μολις εμαθα πως έχω αύριο 8-10 το πρωί μάθημα .. λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Και μολις εμαθα πως έχω αύριο 8-10 το πρωί μάθημα .. λολ

Για παρηγοριά, εγώ έχω 9-12 συνεχόμενο τις 2 βιολογίες....:whistle:
Άντε να δούμε αν αντέχεται αυτό το 3ωρο ( αν και είμαι αισιόδοξη:D )...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
θα είναι το καλύτερο απ'όλα τραστ μι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Το ελπίζω!....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
ρε παιδια μια απορια.εδω στη ροδο τα φροντιστηρια ξεκινανε 1η αυγουστου κανονικα μεχρι το τελος.εσεις που ξεκινατε τωρα σταματατε τον αυγουστο η οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bob Dylan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kλεάνθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 153 μηνύματα.
ρε παιδια μια απορια.εδω στη ροδο τα φροντιστηρια ξεκινανε 1η αυγουστου κανονικα μεχρι το τελος.εσεις που ξεκινατε τωρα σταματατε τον αυγουστο η οχι

Εγω φιλε ξεκινησα 18 Αυγουστου ,εδω στο Καρπενήσι, και πηγα σερι μεχρι τελος.Αυτο που εκανα εγω-πηγαινα θεωρητικη-ηταν να διαβασω μονος μου Ιστορια τον Ιουλιο και το μαθημα επιλογης(επισης Ιστορια:P). Μην ανυσηχεις καθολου,ο χρονος ειναι υπεραρκετος κατα τη γνωμη.Εκ του αποτελεσματος τουλαχιστον ετσι φανηκε (εβγαλα 17500 μορια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.

andrespan12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο andrespan12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Εγω φιλε ξεκινησα 18 Αυγουστου ,εδω στο Καρπενήσι, και πηγα σερι μεχρι τελος.Αυτο που εκανα εγω-πηγαινα θεωρητικη-ηταν να διαβασω μονος μου Ιστορια τον Ιουλιο και το μαθημα επιλογης(επισης Ιστορια:P). Μην ανυσηχεις καθολου,ο χρονος ειναι υπεραρκετος κατα τη γνωμη.Εκ του αποτελεσματος τουλαχιστον ετσι φανηκε (εβγαλα 17500 μορια).

για πιο λογο να ανησυχω??εδωσα φετος πανελληνιες(ασε που και εμενα το μαθημα απο 1 αυγουστου μου φανηκε ανουσιο σε εκθεση και μαθηματικα γενικης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
θα θελα την γνωση σας για κατι.
στοχευω αρχιτεκτονικη αθηνα και εχω ξεκινησει ηδη τα θερινα. φυσικη κατευθυνσης μου αρεσει δεν νομιζω να εχω καποιο θεμα με συστηματικο διαβασμα, εκθεση με μετριο διαβασμα εχω ενα 16-17 , σχεδιο ειχα αρχησει απο αρχεσ β λυκειου οποτε ειμαι coble και το βγαζω μια χαρα, αεπ φαινεται απλο και κατανοητο , ΑΟΔΕ κανουμε μια ωρα την εβδομαδα στο φροντηστηριο και μας εχει δωσει τις υπογραμμισεις του βιβλιου ο καθηγητης και δεν το φοβαμαι γιατι θα το διαβασω και μονος μου μεσα στο καλοκαιρι , αφηνοντας μονο τωρα τα μαθηματικα κατευθυνσης τα οποια με σωστο διαβασμα και οχι αποστοιθηση πιστευω θα μου πανε καλα.

Το θεμα μου ειναι το μαθημα επιλογης (βιολογια ή μαθηματικα γενικης)
μαθηματικα απο την μια καλυπτονται απο κατευθυνση και ειναι μικρη η υλη , απ την αλλη ομως ειναι απροβλεπτα και ανεβασμενα. προσωπικα ποτε δεν τρελενομουν ουτε τα αγαπουσα σαν μαθημα. μονο επειδη ηταν απαραιτητα εδινα βαση σε αυτα.
βιολογια ομως, που παλι ειναι μικρη η υλη , συγκεκριμενη υλη την μαθαινεις τελος και ασκησεις με περιορισμενο βαθμο δυσκολιας, πιστευω οτι μου ταιριαζει καλυτερα, εφοσον σκοπευω για μια υψηλη σχολη οπου εκει μετραν stadar 19-20 σε μαθηματα οπως αεπ , αοδε , βιολογια.

μπορει να μου πει οποιος γνωριζει αν στο παρελθον υπηρχαν ποτε δυσκολα θεματα βιολογιας ; νιωστε ελευθεροι να γραψετε την γνωμη σας :)

Cheers !!! ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!

p.s μην δραματοποιειτε την κατασταση , it's ok :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasia95

Νεοφερμένος

Η vasia95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
γεια σου και καλη επιτυχία!!!
εγω φετος εδωσα στις πανελληνιες βιολογια γενικης και τα πηγα παρα πολυ καλα [19,9]
ημουν θεωρητικη όποτε δεν σκεφτηκα να παραω κατι άλλο, ανεπιφυλακτα όμως θα σου συστηνα να παρεις βιολογια με την προυποθεση ότι εισαι διατεθειμενος να μαθεις απεξω την ύλη ( όπως κανουμε εμεις οι θεωρητικοι με την ιστορια)
βεβαια πολλοι καθηγητες λενε ότι για την βιολογια δεν ειναι απαραιτητο να τη μαθεις σχεδόν αυτολεξει ( οι διορθωτες το προτιμουν ομως συχνα)

όσον αφορα τη δυσκολια....γενικα μεχρι 3-4 χρόνια η βιολογια θεωρουταν πολυ ευκολο μαθημα καθως στις πανελληνιες σπάνια εβαζαν ασκησεις...τα τελευται χρόνια έχει ανεβει λιγο το επιπεδο αλλα οχι σε τραγικό βαθμό,( απλώς στα θέματα μπαινουν πλεον περισσότερες ασκησεις και λιγοτερα θεματα αποστηθισης).

για την προετοιμασια μου έκανα με την καθηγητρια μου όλα τα παλαιοτερα θεματα και μπορω να σου πω πως μονο τα θεματα 2012 ήταν λιγο τσιμπημενα και αυτό όχι επειδη μπηκαν δυσκολες ασκησεις, αλλα επειδη η επιστημονικη απαντηση σε ορισμενα θεματα προερχοταν από κομματι εκτός ύλης,,, ( η επιτροπη δεν αναγνωρισε το λαθος , αλλα η διορθωση ήταν επιεικης)
φετος τα θεματα που εδωσα και εγω ήταν ιδιαιτερως βατα, υπηρχαν βεβαια θεματα κρισεως και ασκησεις....
γενικα θεωρω πως η βιολογια ειναι ένα σιγουρο μαθημα αν ξερεις καλα το βιβλιο και λυσεις αρκετες ασκησεις...
και να σου πω ότι το επιπεδο των ασκησεων για έναν θετικό/τεχνολογικό είναι γελοιο ( απλα πραξεις και δυναμεις του 10):D:D:D:D
ελπιζω να βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jasonosaj

Νεοφερμένος

Ο Ιασονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 119 μηνύματα.
ναι προτιμω να σιγουρεψω ενα 19-20 στη βιολογια ακομα και αν αυτο σημαινει να αποστοιθισω! Σ'ευχαριστω και καλη συνεχεια σε σενα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,421 μηνύματα.
Όσα δύσκολα θέματα και να βάλουν στη Βιολογία, οι απαντήσεις βρίσκονται μέσα στο βιβλίο. Ολο το διαγώνισμα θεωρία είναι, απαντάς δηλαδή με κομμάτια του βιβλίο (με εξαίρεση κάτι ασκήσεις με νούμερα β κεφαλαίου οι οποίες είναι επιπέδου γυμνασίου - πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό και διαίρεση χρειάζεται να ξέρεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Όσα δύσκολα θέματα και να βάλουν στη Βιολογία, οι απαντήσεις βρίσκονται μέσα στο βιβλίο. Ολο το διαγώνισμα θεωρία είναι, απαντάς δηλαδή με κομμάτια του βιβλίο (με εξαίρεση κάτι ασκήσεις με νούμερα β κεφαλαίου οι οποίες είναι επιπέδου γυμνασίου - πρόσθεση, αφαίρεση, πολλαπλασιασμό και διαίρεση χρειάζεται να ξέρεις)

Κι εγώ αυτό σκέφτηκα και διάλεξα την Βιολογία, αντί τα Μαθηματικά.
Στην Βιολογία αν είσαι διαβασμένος, γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Θαυμάζω όσους παίρνουν απόφαση να δώσουν πανελλήνιες τα τελευταία χρόνια... Βέβαια θα μου πείτε και τί άλλο να κάνεις; Στόχος τους ήταν να μας στρέψουν στην ιδιωτική εκπαίδευση και -κακώς ίσως- και εγώ πλέον αυτό συμβουλεύω σε παιδιά που θα ήθελαν να κάνουν κάτι πιο πρακτικό... Τεσπά, από ότι έχω δει τα περισσότερα παιδιά εδώ μέσα είστε αστέρια αλλά αυτό δεν λέει και κάτι..Ολοι λένε συστηματικό διάβασμα κλπ κλπ κλπ το θέμα είναι όμως παιδιά να προετοιμαστείτε και ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ και αυτός είναι ένας παράγοντας στον οποίο λίγοι δίνουν προσοχή.. Οπότε δώστε βάση και σ΄αυτό παράλληλα με το διάβασμα. Πιστεύω πως τα τελευταία χρόνια παίζει πολύ το πως να τσακίσετε την ψυχολογία του υποψήφιου.. Τα θέματα του χρόνου θα είναι ακόμα πιο δύσκολα από τα φετινά (ώστε να υπάρχουν οι επιθυμητές συνέπειες...) οπότε συγχαρητήρια σε όλους από τώρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
το λεω και θα το ξαναπώ.Άμα δεν θέλετε να πατε οικονομικά ΔΙΑΛΕΞΤΕ βιολογία ή φυσική γενικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
γεια σου και καλη επιτυχία!!!
για την προετοιμασια μου έκανα με την καθηγητρια μου όλα τα παλαιοτερα θεματα και μπορω να σου πω πως μονο τα θεματα 2012 ήταν λιγο τσιμπημενα και αυτό όχι επειδη μπηκαν δυσκολες ασκησεις, αλλα επειδη η επιστημονικη απαντηση σε ορισμενα θεματα προερχοταν από κομματι εκτός ύλης,,, ( η επιτροπη δεν αναγνωρισε το λαθος , αλλα η διορθωση ήταν επιεικης)
φετος τα θεματα που εδωσα και εγω ήταν ιδιαιτερως βατα, υπηρχαν βεβαια θεματα κρισεως και ασκησεις....
Οι αριστουχοι 18-20 σε σχεση με περσυ επεσαν 10 τα εκατο απο 32 σε 22
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Βιολογία ρε παιδιά. Μαζεμένο μαθηματάκι. Στην αρχή δε θα σας αρέσει αλλά μετά θα το αγαπήσετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitraKaran

Νεοφερμένος

Η dimitraKaran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό σκέφτηκα και διάλεξα την Βιολογία, αντί τα Μαθηματικά.
Στην Βιολογία αν είσαι διαβασμένος, γράφεις.
Και εγώ τεχνολογική ήμουν και διάλεξα Βιολογία.. Για μένα δε χρειάζεται καν φροντιστήριο το μάθημα.. Εγραψα 19,5 χωρίς..

θα θελα την γνωση σας για κατι.
στοχευω αρχιτεκτονικη αθηνα και εχω ξεκινησει ηδη τα θερινα. φυσικη κατευθυνσης μου αρεσει δεν νομιζω να εχω καποιο θεμα με συστηματικο διαβασμα, εκθεση με μετριο διαβασμα εχω ενα 16-17 , σχεδιο ειχα αρχησει απο αρχεσ β λυκειου οποτε ειμαι coble και το βγαζω μια χαρα, αεπ φαινεται απλο και κατανοητο , ΑΟΔΕ κανουμε μια ωρα την εβδομαδα στο φροντηστηριο και μας εχει δωσει τις υπογραμμισεις του βιβλιου ο καθηγητης και δεν το φοβαμαι γιατι θα το διαβασω και μονος μου μεσα στο καλοκαιρι , αφηνοντας μονο τωρα τα μαθηματικα κατευθυνσης τα οποια με σωστο διαβασμα και οχι αποστοιθηση πιστευω θα μου πανε καλα.

Το θεμα μου ειναι το μαθημα επιλογης (βιολογια ή μαθηματικα γενικης)
μαθηματικα απο την μια καλυπτονται απο κατευθυνση και ειναι μικρη η υλη , απ την αλλη ομως ειναι απροβλεπτα και ανεβασμενα. προσωπικα ποτε δεν τρελενομουν ουτε τα αγαπουσα σαν μαθημα. μονο επειδη ηταν απαραιτητα εδινα βαση σε αυτα.
βιολογια ομως, που παλι ειναι μικρη η υλη , συγκεκριμενη υλη την μαθαινεις τελος και ασκησεις με περιορισμενο βαθμο δυσκολιας, πιστευω οτι μου ταιριαζει καλυτερα, εφοσον σκοπευω για μια υψηλη σχολη οπου εκει μετραν stadar 19-20 σε μαθηματα οπως αεπ , αοδε , βιολογια.

μπορει να μου πει οποιος γνωριζει αν στο παρελθον υπηρχαν ποτε δυσκολα θεματα βιολογιας ; νιωστε ελευθεροι να γραψετε την γνωμη σας :)

Cheers !!! ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!

p.s μην δραματοποιειτε την κατασταση , it's ok :p

ΑΟΔΕ φροντιστήριο?? :hmm: Σε ελέγχει αν τα παπαγαλίζεις καλά? Πεταμένα λεφτά.. Αφού στοχεύεις τόσο ψηλά είσαι και καλός μαθητής, άρα έχεις και όρεξη και έχεις μάθει να διαβάζεις τα προηγούμενα χρόνια, διάβασε μόνος σου το μάθημα πάρε και κανα 2 βοηθήματα για τον έλεγχο και that's all!! Απ'έξω πρέπει να το ξέρεις και να καταλαβαίνεις για ποιο πράγμα μιλάει το κάθε κομμάτι, αντίληψη έχεις προφανώς...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top