[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ το ίδιο ακριβώς έπαθα, αν δώσεις έκθεση με "φιλολογίστικο" mindset σίγουρα θα πατώσεις όπως κάνουν σχεδόν όλες οι θεωρητικές. Και πάλι όμως πιστεύω πως το φροντιστήριο είναι απαραίτητο γ να έχεις μια στοιχειώδης ενασχόληση με την έκθεση, αλλιώς θα πας και δε θα μπορείς να συγκεντρωθείς και λοιπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το κουφό που ακουσα; Σε κάποια φροντιστήρια τους βάζουν να παπαγαλίζουν σχεδιαγράμματα.

Αυτό είναι το λιγότερο.
Εδώ τους βάζουν να παπαγαλίζουν εκθέσεις και παραγράφους.
Ε, αναμενόμενο ήταν, αφού πλέον τα θέματα έκθεσης που βάζουν στις πανελλήνιες έχουν γίνει εντελώς τυποποιημένα και προβλέψιμα. Και το κακό είναι πως, πέρα από τυποποιημένα, είναι τελείως περιγραφικά, δηλαδή δεν ζητούν την κρίση του μαθητή και τα επιχειρήματά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coy0te

Νεοφερμένος

Ο Wile E. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Καλύτερα να έχεις ένα βοήθημα και να διαβάζεις στην έκθεση παρά φροντιστήριο. Το φροντιστήριο είναι γι' αυτά που δεν μπορείς να κάνεις μόνος. Εάν δεν έχεις ιδέα πως να αναπτύξεις μια παράγραφο τότε ίσως χρειάζεται. Εάν πάλι ξέρεις τα βασικά, οι όποιες απορίες λύνονται με διάβασμα από δοκίμιο.
Όπως και να 'χει η ανασφάλεια οδηγεί τα παιδιά στο φροντιστήριο και χάνεται πολύτιμος χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick4478

Νεοφερμένος

Ο nick4478 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Και πάλι όμως πιστεύω πως το φροντιστήριο είναι απαραίτητο γ να έχεις μια στοιχειώδης ενασχόληση με την έκθεση, αλλιώς θα πας και δε θα μπορείς να συγκεντρωθείς και λοιπά.

Νομιζω το σχολειο ειναι ικανο να με κανω να ασχοληθω εστω και στοιχειωδως. Ωραια λοιπον εκλεισε αυτο το θεμα. Πραγματικα δε μπορω να με φανταστω να πληρωνω για να παπαγαλιζω παρλαπιπες και να συζηταω για πραγματα που δε με ενδιαφερουν. Ενα 14 να γραψω και θα ειμαι ικανοποιημενος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Νομιζω το σχολειο ειναι ικανο να με κανω να ασχοληθω εστω και στοιχειωδως. Ωραια λοιπον εκλεισε αυτο το θεμα. Πραγματικα δε μπορω να με φανταστω να πληρωνω για να παπαγαλιζω παρλαπιπες και να συζηταω για πραγματα που δε με ενδιαφερουν. Ενα 14 να γραψω και θα ειμαι ικανοποιημενος.

Εμείς σχολείο όλο κι'όλο 5 εκθέσεις γράψαμε... Πες μου τώρα πως πας να γράψεις με 5 εκθέσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Εμείς σχολείο όλο κι'όλο 5 εκθέσεις γράψαμε... Πες μου τώρα πως πας να γράψεις με 5 εκθέσεις;
Ε, μη μου πεις ότι χρειάζεται 40++ για να γράψεις έναν αξιοπρεπή βαθμό, όπως λένε τα περισσότερα φροντιστήρια. Και 10 αρκούν, με την προϋπόθεση ότι έχεις επαφή με άρθρα/δοκίμια και γενικά με το γραπτό λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nolan95j

Νεοφερμένος

Ο nolan95j αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγώ θέλω να πω τα εξής στους θεωρητικούς.

Μην αγχώνεστε με τα καλοκαιρινά πολύ, δεν υπάρχει λόγος για βιασύνη και άγχος από τώρα. Εγώ δεν έκανα καθόλου πέρυσι και πήγα πολύ καλα στις Πανελλήνιες (18500). Το καλύτερο είναι να καλύπτετε κενά στα αρχαία, γραμματικές και τέτοια και να κάνετε επανάληψη στα λατινικά ο,τι μάθατε στη Β'. Προσοχή στα κενά σας!!! Ό,τι κενο απο άλλες τάξεις δεν κάλυψετε στις αρχές, το πιο πιθανό είναι ότι δεν θα το καλύψετε ποτέ.

Επίσης, ΜΗΝ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ. Εμένα, που δεν τις έμαθα τέλεια από την αρχή, με στοίχειωναν όλη τη χρονιά. Έπρεπε να φτάσει απρίλης για να τις ξέρω τέλεια. Για αυτό ΠΟΛΥ προσοχή.

Από βοηθήματα :

Λατινικά: μεταίχμιο( έχει λάθη βέβαια) του οποίου τη δουλειά κάνει και το study4exams. Το καλύτερο είναι του Ζήτη που ένα που έχει μόνο ασκήσεις συντακτικού, με βοήθησε πολύ. Έπερνα κάθε κείμενο και έλυνα ο,τι ασκηση έδινε. Με κάλυψε πολύ.
Αρχαία : Ελληνοεκδοτική του Φλώρου. Προσωπικά για τον Αριστοτέλη το βοήθημα της Ελληνοεκδοτικής το βρήκα καλύτερο από το αντίστοιχο για τον Πλάτωνα, οπότε μάλλον καλύτερα ψάξτε κατι άλλο για Πλάτωνα. Όπως και να έχει, σχόλια study4exams = MUST!
Λογοτεχνία : μεταίχμιο 2 τόμοι. Βασικά και των αδελφών Μπουκόρου είναι καλά αλλά είναι τεράστια με τόνους αχρηστων πληροφοριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Λογοτεχνία : μεταίχμιο 2 τόμοι. Βασικά και των αδελφών Μπουκόρου είναι καλά αλλά είναι τεράστια με τόνους αχρηστων πληροφοριών.
Αξίζουν συγχαρητήρια σε όποιον κατορθώσει να διαβάσει πάνω από δύο φορές την ανάλυση ενός διηγήματος από τις Μπουκόρου. Επαναλήψεις, επαναλήψεις και πάλι επαναλήψεις με διαφορετικά λόγια. Ο Εμμανουηλίδης έχει κάνει πολύ καλή δουλειά στο Μεταίχμιο.
Στη Λογοτεχνία μη «σχιστείτε» στο διάβασμα. Λίγο πριν πέσετε για ύπνο ένα ξεφύλλισμα αρκεί. Και, προς Θεού, μην παπαγαλίσετε κάτι. Δε θα υπάρξει κάποιο όφελος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Να δώσω και 'γω καμια συμβουλή;

Στην ιστορία θέλω να πω κάτι. Προσπαθήστε να εκμεταλλευτείτε το καλοκαίρι! Μάθετε απ' εξω και διαβάστε 2000 φορές το 1ο και το 2ο κεφάλαιο. Θα γράφετε διαγωνίσματα σε κάποια φάση σε όλη την ύλη. Δε θα έχετε αρκετό χρόνο να τα ξαναβγάλετε όλα κατα τη διάρκεια της χρονιάς. Γι' αυτό φροντίστε να τα ξέρετε απο το καλοκαίρι αυτα τα 2 κεφάλαια τέλεια, ωστε με ενα 2ωρο επανάληψη να είστε έτοιμοι για το διαγώνισμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Συμβουλή από παθόντα: μην αφήσετε για κανέναν λόγο την ιστορία και τη βιολογία για τις τελευταίες ημέρες :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Συμβουλή από παθόντα: μην αφήσετε για κανέναν λόγο την ιστορία και τη βιολογία για τις τελευταίες ημέρες :redface:

Εσύ πως πήγες; Πιάνεις αγγλική που ήθελες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Εσύ πως πήγες; Πιάνεις αγγλική που ήθελες;

Για να λέει "παθόντα" σε 2 μαθήματα παπαγαλίας μάλλον όχι :P (Μακάρι να είμαι λάθος φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
Εσύ πως πήγες; Πιάνεις αγγλική που ήθελες;

Αν έχω γράψει 17,5 αγγλικά (:whistle:) και οι βάσεις παραμείνουν οι ίδιες, τότε ναι.:P

[Λαμβανοντας ομως υποψη τους φετινους εισακτεους της αγγλικης αθηνας, που σε σχεση με περυσι μειωθηκαν απο 265 σε 205, η επιτευξιμοτητα του στοχου μου φανταζει απιαστο ονειρο.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lValenl

Νεοφερμένος

Ο lValenl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Αν έχω γράψει 17,5 αγγλικά (:whistle:) και οι βάσεις παραμείνουν οι ίδιες, τότε ναι.:P

[Λαμβανοντας ομως υποψη τους φετινους εισακτεους της αγγλικης αθηνας, που σε σχεση με περυσι μειωθηκαν απο 265 σε 205, η επιτευξιμοτητα του στοχου μου φανταζει απιαστο ονειρο.]

Οοοο!!! Μπράβο! Εγώ λέω πως το έχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.

Vern

Νεοφερμένος

Ο Vern αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και εχω ενα θεματακι με την εκθεση. Καταρχας βαριεμαι απιστευτα να γραφω εκθεσεις και να ασχολουμαι γενικα με αυτο το μαθημα ετσι οπως το κανουμε ακομα και στο φροντηστηριο. Θεωρω χαζο να καθομαι να κανω καθε βδομαδα και μια εκθεση ή περιληψη με ασκησεις,το θεωρω χασιμο χρονου το μονο που μπορει να σου προσφερει φετος ειναι να σε κουρασει. Οι περισσοτεροι αλλωστε οταν παιρνουμε εργασια για το σπιτι ανοιγουμε το βοηθημα κοιταμε τα αιτια τροπους αντιμετωπισης και τα γραφουμε. Παρολο που δεν ειμαι κακος στην εκθεση θα ηθελα να μου προτεινεται με ποιον τροπο μπορω να βελτιωσω την ικανοτητα μου σε αυτο το μαθημα. Πιστευετε οτι βοηθαει να δαιβαζω εξωσχολικα βιβλια για να καλλιεργησω τον λογο μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και εχω ενα θεματακι με την εκθεση. Καταρχας βαριεμαι απιστευτα να γραφω εκθεσεις και να ασχολουμαι γενικα με αυτο το μαθημα ετσι οπως το γινεται ακομα και στο φροντηστηριο. Θεωρω χαζο να καθομαι να κανω καθε βδομαδα και μια εκθεση ή περιληψη με ασκησεις,το θεωρω χασιμο χρονου

πες τα! το μόνο που βαριέμαι φέτος είναι η εκθεση...:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πιστευετε οτι βοηθαει να δαιβαζω εξωσχολικα βιβλια για να καλλιεργησω τον λογο μου;

Εξωσχολικά αν εννοείς τα λογοτεχνικά βιβλία, όχι δε βοηθάει καθόλου. Εσύ ενα άρθρο πρέπει να γράψεις ή μια ομιλία. Δε μπορείς να γράφεις όπως ο συγγραφέας σε ενα λογοτεχνικό βιβλίο.
Αρθρα να διαβάζεις και δοκίμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vern

Νεοφερμένος

Ο Vern αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εξωσχολικά αν εννοείς τα λογοτεχνικά βιβλία, όχι δε βοηθάει καθόλου. Εσύ ενα άρθρο πρέπει να γράψεις ή μια ομιλία. Δε μπορείς να γράφεις όπως ο συγγραφέας σε ενα λογοτεχνικό βιβλίο.
Αρθρα να διαβάζεις και δοκίμια

Οκ σε ευχαριστω. Παντως ειναι τραγικο να σε περιοριζουν ετσι σε ενα τετοιο μαθημα αλλα τελοσπαντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paul95

Δραστήριο μέλος

Ο paul95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια. Ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση και εχω ενα θεματακι με την εκθεση. Καταρχας βαριεμαι απιστευτα να γραφω εκθεσεις και να ασχολουμαι γενικα με αυτο το μαθημα ετσι οπως το κανουμε ακομα και στο φροντηστηριο. Θεωρω χαζο να καθομαι να κανω καθε βδομαδα και μια εκθεση ή περιληψη με ασκησεις,το θεωρω χασιμο χρονου το μονο που μπορει να σου προσφερει φετος ειναι να σε κουρασει. Οι περισσοτεροι αλλωστε οταν παιρνουμε εργασια για το σπιτι ανοιγουμε το βοηθημα κοιταμε τα αιτια τροπους αντιμετωπισης και τα γραφουμε. Παρολο που δεν ειμαι κακος στην εκθεση θα ηθελα να μου προτεινεται με ποιον τροπο μπορω να βελτιωσω την ικανοτητα μου σε αυτο το μαθημα. Πιστευετε οτι βοηθαει να δαιβαζω εξωσχολικα βιβλια για να καλλιεργησω τον λογο μου;

Nα διαβάζεις κείμενα από τον Πειστικό Λόγο του Σ.Κούτρα (Εκδόσεις Σαββάλα) ή κάποιο αντίστοιχο. Η έκθεση χρειάζεται εξάσκηση. Δεν είναι απαραίτητα κακό να κοιτάς τα αίτια-τρόπους αντιμετώπισης κλπ από το βοήθημα. Το θέμα είναι και κατά πόσο μπορείς να τα συνδέσεις μεταξύ τους, να εκφραστείς με ορθότητα, μεστότητα λόγου και σαφήνεια νοημάτων.

Κι εγώ βαριόμουν απίστευτα την Έκθεση...:knife::knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top