[Πανελλήνιες 2014] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
μίνι διακοπές ή ύπνο όλη μέρα πριν τα θερινά; :)





<-------------------------- και όπως βλέπετε άλλαξα την ιδιότητά μου. τα ψέματα τελείωσαν :worry:
διακοπες σιγουρα μην το συζητας ο υπνος δεν σου προσφερει ευχαριστες αναμνησεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
και εγώ αυτό διαλέγω, τους άλλους ρωτάω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
Ok! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!
Αυτό τελικώς είχα σκοπό να κάνω! Να πάω στο βιβλιοπωλείο και να δω πιο μου αρέσει περισσότερο!!:P

Τζαβαρα μην παρεις, δεν εχει ποικιλια ασκησεων, δεν εχει μεθοδολογιες και οι λιγοστες ασκησεις που εχει ειναι ειτε πολυ απλες ειτε πολυ εξειδικευμενες χωρις να καλυπτουν μεγαλη γκαμα
Λαζαρακη καλο ειναι, εχει και καποιες ωραιες θεωρητικες ερωτησεις, σαν κρισεως, εχει και ασκησουλες (επισης οχι ολη τη γκαμα) και μεθοδολογιες απο τις οποιες ομως αλλες ειναι καλες και χρησιμες ενω αλλες ειναι πολυ δυσχρηστες ακομα και σε ασκησεις που με αλλες μεθοδολογιες θα λυνονταν πιοευκολα!

Εγω θα σου ελεγα να μη βιαστεις να παρεις βοηθημα βιολογιας, δες πρωτα τι υλικο θα σου δωσουν απο το φροντιστηριο και οταν θα εχεις και εσυ μια επαφη με την υλη για να μπορεις να κρινεις, τοτε αν χρειαστεις ψαξε καποιο :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
μίνι διακοπές ή ύπνο όλη μέρα πριν τα θερινά; :)





<-------------------------- και όπως βλέπετε άλλαξα την ιδιότητά μου. τα ψέματα τελείωσαν :worry:

Φυσικά μίνι διακοπές!!
Ήδη αύριο είναι κανονισμένη μία free μέρα- διακοπές με την παρέα μετά από το τελευταίο μάθημα που θα γράψουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Αραξτε μεχρι να αρχισουν τα φροντιστηρια αλλα και στο ενδιαμεσο διαστημα να αποβαλλετεται τις πανελληνιες απο το μυαλο σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Προς θετικοτεχνολογικους:Εχω ενα βοηθημα του Στεργιου που ειναι του 2006 και ενα του Μπαρλα απο το 2004.Η ξαδερφη μου μου τα εδωσε.Εχουν βγει πιο καινουργιες εκδοσεις και αν ναι κρινετε απαραιτητο να αγορασω καποιο πιο προσφατο βοηθημα;Δηλαδη θα εχει πιο καλες ασκησεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Προς θετικοτεχνολογικους:Εχω ενα βοηθημα του Στεργιου που ειναι του 2006 και ενα του Μπαρλα απο το 2004.Η ξαδερφη μου μου τα εδωσε.Εχουν βγει πιο καινουργιες εκδοσεις και αν ναι κρινετε απαραιτητο να αγορασω καποιο πιο προσφατο βοηθημα;Δηλαδη θα εχει πιο καλες ασκησεις;

Συνήθως στις καινούργιες εκδόσεις τον βοηθημάτων έχουν συμπληρώσεις και διορθώσεις σε λάθη , δεν έχουν πολλές διαφορετικές ασκήσεις. Αυτά τα δύο είχα και εγώ και διάβαζα για Κατεύθυνση.
Προτείνω να μην αγοράσεις άλλα , βγάλε καμία φωτοτυπία από τα βιβλία των καθηγητών σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Είμαι Θεωρητική κατεύθυνση και θα δώσω Μαθηματικά Γενικής + Α.Ο.Θ. για πρόσβαση στο 5ο πεδίο.
Έχω σίγουρα κενά στα μαθηματικά (στο 1ο κεφάλαιο), διότι αν και είχα κλίση από μικρός, τα παράτησα στην πορεία καθώς δεν έβρισκα ενδιαφέρον σε αυτά. Ειδικά τα τελευταία δύο χρόνια, και ειδικά φέτος με την επιλογή κατεύθυνσης, τα έχω παρατήσει πολύ. Για παράδειγμα, στις εξετάσεις έλυσα πολύ εύκολα το θέμα με τα πολυώνυμα κλπ, δεν έχω κάποιο θέμα σε τέτοιους αριθμούς, ρίζες, και τα βασικά, όμως τριγωνομετρία και λογαρίθμους δεν έχω προσέξει σχεδόν καθόλου και δε λύθηκαν τα θέματα :P

Θα αρχίσω σίγουρα ιδιαίτερο στα μαθηματικά για να είμαι σίγουρος ότι θα καλυφθούν τα κενά και ότι θα προετοιμαστώ κατάλληλα. Όμως, κάνω φροντιστήριο στα υπόλοιπα μαθήματα, και είναι στο πακέτο και τα μαθηματικά.
Αξίζει να προσπαθώ να παρακολουθώ και στο φροντιστήριο;
Σκεφτόμουν πως δεν αξίζει διότι θα έχω περιορισμένο χρόνο, ο μαθηματικός που θα μου κάνει ιδιαίτερα λένε πως είναι εξαιρετικά καλός (θα το διαπιστώσω σε μικρό χρονικό διάστημα πιστεύω), ίσως καλύτερα να μην τα μπλέξω μαθαίνοντας με 2 διαφορετικές μεθόδους (σε κάποιες περιπτώσεις)... Αλλά κυρίως λόγω χρόνου, μιας και θα έχω αρκετό διάβασμα και στα μαθήματα της κατεύθυνσης.

Τι λέτε; Να προσπαθήσω να τα παρακολουθώ και στο φροντιστήριο (το οποίο συνεπάγεται και πολλές ασκήσεις για το σπίτι, ή αν διαπιστώσω ότι ο μαθηματικός που θα μου κάνει ιδιαίτερα είναι πράγματι πλήρως αποτελεσματικός να κάνω με αυτόν μόνο;
Ευχαριστώ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Συνήθως στις καινούργιες εκδόσεις τον βοηθημάτων έχουν συμπληρώσεις και διορθώσεις σε λάθη , δεν έχουν πολλές διαφορετικές ασκήσεις.
Σωστά. Στις καινούργιες εκδόσεις των βοηθημάτων προστίθενται όχι πολλές, αλλά αρκετές νέες ασκήσεις ή κάποιες αντικαθίστανται από άλλες. Αυτό έχει σα συνέπεια να μην ταιριάζει η αρίθμηση των ασκήσεων της νέας έκδοσης με της παλιάς και προφανώς το ίδιο συμβαίνει και στις απαντήσεις στο τέλος. Έτσι αν ο καθηγητής σου στο φροντιστήριο σου πει να λύσεις π.χ. την άσκηση 5.32, εσύ που θα έχεις την παλιά έκδοση θα πρέπει να ψάχνεις α) αν την έχει το δικό σου βοήθημα, β) αν ναι με ποια αρίθμηση και γ) αν την έχει ακριβώς ίδια και όχι λίγο αλλαγμένη.
(Όποιος λοιπόν κατάλαβε γιατί τα βοηθήματα ανανεώνουν πολύ τακτικά τις εκδόσεις τους, κερδίζει ένα παγωτό χωνάκι).



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Είμαι Θεωρητική κατεύθυνση και θα δώσω Μαθηματικά Γενικής + Α.Ο.Θ. για πρόσβαση στο 5ο πεδίο.
Έχω σίγουρα κενά στα μαθηματικά (στο 1ο κεφάλαιο), διότι αν και είχα κλίση από μικρός, τα παράτησα στην πορεία καθώς δεν έβρισκα ενδιαφέρον σε αυτά. Ειδικά τα τελευταία δύο χρόνια, και ειδικά φέτος με την επιλογή κατεύθυνσης, τα έχω παρατήσει πολύ. Για παράδειγμα, στις εξετάσεις έλυσα πολύ εύκολα το θέμα με τα πολυώνυμα κλπ, δεν έχω κάποιο θέμα σε τέτοιους αριθμούς, ρίζες, και τα βασικά, όμως τριγωνομετρία και λογαρίθμους δεν έχω προσέξει σχεδόν καθόλου και δε λύθηκαν τα θέματα :P

Θα αρχίσω σίγουρα ιδιαίτερο στα μαθηματικά για να είμαι σίγουρος ότι θα καλυφθούν τα κενά και ότι θα προετοιμαστώ κατάλληλα. Όμως, κάνω φροντιστήριο στα υπόλοιπα μαθήματα, και είναι στο πακέτο και τα μαθηματικά.
Αξίζει να προσπαθώ να παρακολουθώ και στο φροντιστήριο;
Σκεφτόμουν πως δεν αξίζει διότι θα έχω περιορισμένο χρόνο, ο μαθηματικός που θα μου κάνει ιδιαίτερα λένε πως είναι εξαιρετικά καλός (θα το διαπιστώσω σε μικρό χρονικό διάστημα πιστεύω), ίσως καλύτερα να μην τα μπλέξω μαθαίνοντας με 2 διαφορετικές μεθόδους (σε κάποιες περιπτώσεις)... Αλλά κυρίως λόγω χρόνου, μιας και θα έχω αρκετό διάβασμα και στα μαθήματα της κατεύθυνσης.
Τι λέτε; Να προσπαθήσω να τα παρακολουθώ και στο φροντιστήριο (το οποίο συνεπάγεται και πολλές ασκήσεις για το σπίτι, ή αν διαπιστώσω ότι ο μαθηματικός που θα μου κάνει ιδιαίτερα είναι πράγματι πλήρως αποτελεσματικός να κάνω με αυτόν μόνο;

Δεν το κατάλαβα αυτό που λες ότι τα Μαθηματικά είναι μέσα στο πακέτο... Δηλαδή θα είναι δωρεάν στο φροντιστήριο ;
Όσο για αυτό που λες ότι θα μπλέξεις μαθαίνοντας δύο μεθόδους , δεν νομίζω ότι ισχύει ... Τα Μαθηματικά Γενικής δεν είναι σαν όλα τα άλλα μαθήματα. Μία μέθοδο έχουν ... Απλά στο φροντιστήριο θα κάνετε άλλες ασκήσεις πιστεύω...
Εγώ θα πήγαινα πάντως αν ήταν δωρεάν. Για το χρόνο έχεις ένα point ότι δεν σου περισσεύει για να κάνεις και φροντιστήριο στο φροντιστήριο , αλλά καλύτερα βάλε ευέλικτο το ιδιαίτερο (Σαββατοκύριακα ή όποτε σε βολεύει).

Όποιος λοιπόν κατάλαβε γιατί τα βοηθήματα ανανεώνουν πολύ τακτικά τις εκδόσεις τους, κερδίζει ένα παγωτό χωνάκι.

Όλοι νομίζω ξέρουν την απάντηση σε αυτό ... $$$$$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Για όποιον ρώτησε πριν για Βιολογία.
Γενικής,κατ'εμέ,το καλύτερο βοήθημα είναι τούτο.Αρκετά ανώτερο του τζαβάρα.
Κατεύθυνσης είχα τζαβάρα και αυτό. Το δεύτερο,θυμάμαι,είχε και λίγο τσιμπημένες ερωτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Για όποιον ρώτησε πριν για Βιολογία.
Γενικής,κατ'εμέ,το καλύτερο βοήθημα είναι τούτο.Αρκετά ανώτερο του τζαβάρα.
Κατεύθυνσης είχα τζαβάρα και αυτό. Το δεύτερο,θυμάμαι,είχε και λίγο τσιμπημένες ερωτήσεις.

του Καμινέλλη είναι λίγο κακογραμμένο. Βασικά δεν έχει πολύ δύσκολες ασκήσεις για εξάσκηση των παιδιών...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
εγώ δεν είχα βοήθημα στην βιολογία γενικής!έναν καλο φροντιστή άμα έχεις και όλα καλά θα πάνε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
εγώ δεν είχα βοήθημα στην βιολογία γενικής!έναν καλο φροντιστή άμα έχεις και όλα καλά θα πάνε!

φυσικά! και το προσωπικό διάβασμα το πιο σημαντικό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαντάμ_Σουσού

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαντάμ_Σουσού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Εδωσα πανελλαδικές το 2013 (φετος δλδ) και νιώθω ενα κόμπο στον στομάχι απο τότε που είδα αυτό το θρέντ :worry: απαπαπαπα!
παιδιά καλη αρχή και καλό κουράγιο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
ας γραψω κατι κλισε (που ισχυει ομως)
μην κανετε καμια μαλακια και αγχωθειτε επειδη σκεφτεστε οτι η υλη μπορει ειναι μεγαλη ή επειδη νομιζετε οτι δεν εχετε ξαναμπει σε καποια παρομοια διαδικασια.

τωρα ας γραψω και την φοβερη μου εμπειρια.
Για μενα η περιοδος της θερινης προετοιμασιας ηταν η πιο ωραια αναμνηση απο οσες αναμνησεις εχω συνδεσει με τις πανελληνιες.
Τωρα βεβαια, θα μου πεις τι λες ρε μαλακα; εσυ τελειωσες και τα λες αυτα, για ρωτα και εμας που εχουμε ενα χρονο μπροστα μας.
Ναι, αλλα σκεψου ρε παπαρα οτι ειναι καλοκαιρι και το μονο που εχεις να κανεις και τωρα αλλα και κατα τη διαρκεια της χρονιας ειναι να διαβαζεις.
Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.
Καποιες στιγμες δε θα εχεις κεφια και θα λες να πανε ολα στο διαολο και αλλες θα εχεις ορεξη να μαθεις καθε μαλακια παπαγαλια.Ολα αυτα ομως ειναι λεπτομερειες και σε ενα παιχνιδι οπως αυτο των πανελληνιων αν εχεις παιξει σωστα και εξυπνα ολη τη χρονια τοτε εχεις πολλες πιθανοτητες να πετυχεις.


(τωρα που ξαναδιαβαζω τι εγραψα... πολυ μελο ρε...
αλλα θα πατησω καταχωρηση απαντησης ετσι για τον κοπο μου:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitis13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mathitis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
παιδια οντως το καλοκαιρι μια χαρα ειναι!απλα ειναι σαν να πηγαινεις σχολειο!το ζορι ειναι απο το σεπτεμβριο που εχεις και σχολειο και περισσοτερα πραγματα στο φροντιστηριο!οσο για καποιους που λενε οτι θελουνε μεσα στο καλοκαιρι να βγαλουνε το αοθ το αοδε ή την βιολογια τελεια εχω να σας πω οτι αυτο δεν γινεται!βασικα μεσα στο καλοκαιρι βαζετε βασεις που θα σας χρησιμευσουν στις επαναληψεις μετα!ειναι αδυνατον να μαθεις καλα κατι το οποιο δεν εχεις διαβασει ποτε!βαζεις λιθαρακι λιθαρακι τις βασεις και μετα στις επαναληψεις θα σου βγαινει ολο και πιο ευκολα!μην τρεχετε και μην αγχωνεστε!ολα τα μαθηματα ειναι ζητημα αν θα τα ξερετε καλα 1 μηνα πρις τις εξετασεις!εκτος πια αμα ειστε τα καλυτερα μυαλα!οσο για τα φροντιστηρια εγω που ημουν θεωρητικη θεωρω απαραιτητο να κανετε στα λατινικα και στα αρχαια και βιολογια γενικης(εγω σε ολα εκανα αλλα οι καιροι ειναι δυσκολοι και μπορει να μην εχουν ολοι την οικονομικη δυνατοτητα!παντως δεν θα καταλαβετε ποτε θα περασει ο καιρος!μου το λεγανε και δεν το πιστευα!!δεν ειναι τιποτα πραγματικα η ολη διαδικασια οτι και να σας λενε και να σας αγχωνουν!!καλη επιτυχια σε ολους λοιπον και καλη τυχη σε εμας που περιμενουμε τα αποτελεσματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Παιδιά το 50% της ψυχολογικής καταπίεσης ξεκινά από γονείς,απόφοιτους,θείους,συγγενείς!ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Παιδιά το 50% της ψυχολογικής καταπίεσης ξεκινά από γονείς,απόφοιτους,θείους,συγγενείς!ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ....
Ναι, αλλα σκεψου ρε παπαρα οτι ειναι καλοκαιρι και το μονο που εχεις να κανεις και τωρα αλλα και κατα τη διαρκεια της χρονιας ειναι να διαβαζεις.
Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.
το ζορι ειναι απο το σεπτεμβριο που εχεις και σχολειο και περισσοτερα πραγματα στο φροντιστηριο!
δεν πρέπει να αγχωνόμαστε και τώρα, αλλά και γενικά κατά τη διάρκεια της χρονιάς. πραγματικά δεν είμαι από τα παιδιά που έχουν απο πάνω τους γονείς να τους πιέζουν. προσωπικά δεν θα άντεχα κάτι τέτοιο.

Λέτε για τα βοηθήματα. Είναι τόσο απαραίτητα; Δεν μπορείς να γράψεις έναν καλό βαθμό με τις σημειώσεις του φροντιστηρίου και του σχολείου; Πόσο να φορτώνεις τους γονείς σου με έξτρα έξοδα και εσένα με έξτρα άγχος (πότε θα βγουν όλες αυτές οι ασκήσεις..?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Παιδιά, να σας ρωτήσω σε βοηθήματα Βιολογίας Γενικής και Κατεύθυνσης τι προτείνετε, τι θα πάρετε εσείς και γενικά τι είναι καλό?
[Βιολογία Γ.Π.] Μιας και δεν παρακολουθούσα κάποιο φροντιστήριο δοκίμασα διάφορα βοηθήματα. Εν τέλει, κατέληξα σε αυτό του Πουκαμισά (συγγ. Νότα Λαζαράκη), από το οποίο έμαθα και τη θεωρία. Οι ασκήσεις είναι όντως πολύ τυποποιημένες και αρκετά εύκολες.
Ουσιαστικά, χρειάζεσαι καθοδήγηση και οργάνωση του διαβάσματος.

Παιδιά το 50% της ψυχολογικής καταπίεσης ξεκινά από γονείς,απόφοιτους,θείους,συγγενείς!ΜΗΝ ΑΚΟΥΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ....
Ειδικά από αυτούς. Προσέχετε τι διαβάζετε εδώ μέσα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top