Πανελλήνιες 2013

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
(να πεσουν θεματα που ολοι μας να μπορουμε να απαντησουμε)
Ναι, και μετά να μπαίνουμε στο Πανεπιστήμιο με κλήρωση! :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, και μετά να μπαίνουμε στο Πανεπιστήμιο με κλήρωση! :whatever:

Ρε τυπε εγω αυτο ευχομαι τι να κανω δεν μπορω να μπω στην λογικη σου να βλεπω σαν εχθρους τους φιλους μου και συμμαθητες μου που πανε να μου παρουν την θεση:P Μακαρι και ο τελευταιος των τελευταιων να παει τελεια. Ξερω οτι δεν γινεται ομως εγω αυτο ευχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
παιδιαα..καμια σειρα να προτεινετε τωρα που τελειωσαμε?χαχα

άμα είσαι ρομαντική ψυχή και σου αρέσει κι η ίντριγκα, σου προτείνω τα "Άσπρα Μπαλόνια". Είναι κυπριακή σειρά, θα το βρεις στο livemovies... Εγώ έχω κολλήσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
O Δρ.Σπίτης λέει την αλήθεια ασχέτως των αγνών κινήτρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
O Δρ.Σπίτης λέει την αλήθεια ασχέτως των αγνών κινήτρων.

Ευχη εκανα... Και ειλικρινα αυτο θα ηθελα. Με χαλαει να βλεπω παιδια να κλαινε, να στενοχωριουνται ή να απελπιζονται λογω αυτης της μαλακιας που λεγεται πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christie17avril

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Christie17avril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 248 μηνύματα.
εγω εβαλα την δευτερευουσα υποθετικη-παραβολικη:whistle:

κι εγώ αυτή την μπέρδευα με την quodsi forte... αλλά μετά από πολύ βρισίδι από τον καθηγητή μου το έμαθα :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Μακαρι και ο τελευταιος των τελευταιων να παει τελεια. Ξερω οτι δεν γινεται ομως εγω αυτο ευχομαι.
Λοιπόν. Facts are clear:

- Πάρα πολλοί (συγκριτικά με άλλες χώρες) θέλουν να πάνε στο πανεπιστήμιο.
- Τα πανεπιστήμια δεν τους χωράνε.
Συμπέρασμα: Δεν μπορούν όλοι να περάσουν στο Πανεπιστήμιο.

Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, το ΗΜΜΥ ΕΜΠ το δηλώνουν κάθε χρόνο 2.500 άτομα. Το τμήμα μπορεί να χωρέσει μέχρι 200 άτομα. Επομένως 2.300 άτομα θα μείνουν απ' έξω. Τι δεν καταλαβαίνεις και τι νόημα έχει να "εύχεσαι" κάτι άτοπο;

Για παράδειγμα στη Γερμανία, που θέλουν λιγότερα άτομα να πάνε στο Πανεπιστήμιο και οι θέσεις είναι περισσότερες απ' ότι εδώ, οι θέσεις πλεονάζουν. Έτσι, η πρόσβαση είναι ελεύθερη σε όλες τις σχολές (με εξαίρεση τις ιατρικές και τις παραϊατρικές που έχουν μεγάλη ζήτηση). Ναι, καλά άκουσες, δεν έχουν εισαγωγικές εξατάσεις, παρά μόνο απολυτήριες για το Abitur.

Αυτό στην Ελλάδα δεν γίνεται για πολλούς και διάφορους λόγους, με πρώτο και κύριο τον ανύπαρκτο Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό, καθώς και τη δυσχερή οικονομική κατάσταση των πανεπιστημίων και την παραμέλησή τους από την πολιτεία εδώ και πολλά χρόνια.

Ρε τυπε εγω αυτο ευχομαι τι να κανω δεν μπορω να μπω στην λογικη σου να βλεπω σαν εχθρους τους φιλους μου και συμμαθητες μου που πανε να μου παρουν την θεση
Νά 'τη και η υφέρπουσα personal attack. Προφανώς και δεν θεωρώ τους συμμαθητές μου εχθρούς μου. Εφόσον όμως είσαι μέσα σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που έχει ως καίριο χαρακτηριστικό του τον στυγνό ανταγωνισμό μεταξύ των μαθητών, γιατί κι εσύ είσαι μέσα σε ένα τέτοιο, δεν έχει καμία σχέση και καμία σημασία το αν βλέπεις τους άλλους ως εχθρούς σου ή όχι. Θέλοντας και μη είσαι αναγκασμένος να τους ανταγωνιστείς για τη θέση που (πιστεύεις ότι) σου αξίζει. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η κρεατομηχανή, αν δε θες πάλεψε να την αλλάξεις ή φύγε για αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,798 μηνύματα.
Ακριβώς όπως τα λέει ο Δρ.Σπίτης. Ρε παίδες, τα παιδιά των Βρετανών που δεν έχουν την ίδια πρόσβαση σε μεγάλα Πανεπιστημιακά Ιδρύματα της χώρας τους και αρκετά από αυτά καταλήγουν σε κάτι University Colleges της κακιάς ώρας με πολύ μηνιάτικη ταρίφα, δεν έχουν ψυχή; Αντιθέτως, γνωρίζει ο καθένας σε πιο Ίδρυμα μπορεί να σπουδάσει, δηλ., είναι των δυνατοτήτων του. Στην χώρα μας, όμως θέλουμε να κάνουμε κοινωνική φιλανθρωπία ενώ γνωρίζουμε ότι το "σύστημα" είναι πολύ σάπιο και δεν λειτουργεί έτσι. Στο διαταύτα κάποια πράγματα είναι άκρως κυνικά δίχως αίσθημα. Ακόμη και για μια θέση στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα (όταν υπάρχει τρομερός ανταγωνισμός στην υποβολή αιτήσεων συμμετοχής) αναπτύσσονται αισθήματα λιγάκι "ανταγωνιστικά" αλλά μέχρι εκεί. Αφού δεν γίνεται να τους επιλέξουν όλους όταν οι θέσεις είναι ελάχιστες και οι προτιμήσεις διπλάσιες από τις προσφερόμενες θέσεις. Τι να κάνουμε..Πέρα από αυτό, δεν είπε κανένας ότι θα πρέπει να χαλάσουν οι ανθρώπινες σχέσεις. :) Όλα είναι θέμα ..μυαλού και ψυχικών χαρισμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν. Facts are clear:

- Πάρα πολλοί (συγκριτικά με άλλες χώρες) θέλουν να πάνε στο πανεπιστήμιο.
- Τα πανεπιστήμια δεν τους χωράνε.
Συμπέρασμα: Δεν μπορούν όλοι να περάσουν στο Πανεπιστήμιο.

Για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης, το ΗΜΜΥ ΕΜΠ το δηλώνουν κάθε χρόνο 2.500 άτομα. Το τμήμα μπορεί να χωρέσει μέχρι 200 άτομα. Επομένως 2.300 άτομα θα μείνουν απ' έξω. Τι δεν καταλαβαίνεις και τι νόημα έχει να "εύχεσαι" κάτι άτοπο;

Για παράδειγμα στη Γερμανία, που θέλουν λιγότερα άτομα να πάνε στο Πανεπιστήμιο και οι θέσεις είναι περισσότερες απ' ότι εδώ, οι θέσεις πλεονάζουν. Έτσι, η πρόσβαση είναι ελεύθερη σε όλες τις σχολές (με εξαίρεση τις ιατρικές και τις παραϊατρικές που έχουν μεγάλη ζήτηση). Ναι, καλά άκουσες, δεν έχουν εισαγωγικές εξατάσεις, παρά μόνο απολυτήριες για το Abitur.

Αυτό στην Ελλάδα δεν γίνεται για πολλούς και διάφορους λόγους, με πρώτο και κύριο τον ανύπαρκτο Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό, καθώς και τη δυσχερή οικονομική κατάσταση των πανεπιστημίων και την παραμέλησή τους από την πολιτεία εδώ και πολλά χρόνια.


Νά 'τη και η υφέρπουσα personal attack. Προφανώς και δεν θεωρώ τους συμμαθητές μου εχθρούς μου. Εφόσον όμως είσαι μέσα σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα που έχει ως καίριο χαρακτηριστικό του τον στυγνό ανταγωνισμό μεταξύ των μαθητών, γιατί κι εσύ είσαι μέσα σε ένα τέτοιο, δεν έχει καμία σχέση και καμία σημασία το αν βλέπεις τους άλλους ως εχθρούς σου ή όχι. Θέλοντας και μη είσαι αναγκασμένος να τους ανταγωνιστείς για τη θέση που (πιστεύεις ότι) σου αξίζει. Τι να κάνουμε, έτσι είναι η κρεατομηχανή, αν δε θες πάλεψε να την αλλάξεις ή φύγε για αλλού.

Δεν εκανα επιθεση εσυ το αρχισες ετσι και αλλιως. Απλα σε λεω τυπε. Το θεμα ειναι οτι εγω ευχη εκανα. Καθε νορμαλ ανθρωπος θελω να πιστευω οτι θελει το καλο του συνανθρωπου του. Ισως οντως να παραειμαι ρομαντικος σε μια εποχη που τα παντα μας σπρωχνουν στο να ανταγωνιζομαστε μεταξυ μας. Δεν αντιλεγω σε αυτα που λες περι συστηματος και του τροπου που λειτουργει ομως δεν κρυβω οτι την απεχθανομαι ολη αυτη την κατασταση. ΓΙΑ αυτο και πραγματικα σου λεω οτι αυτο που ευχηθηκα δεν το παιρνω πισω. Μακαρι ολοι να μπαινανε εκει που θελανε και ας μην ξερανε μετα πως να μας χωσουν μεσα:P.

Να εισαι καλα και καλα αποτελεσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Δεν εκανα επιθεση εσυ το αρχισες ετσι και αλλιως. Απλα σε λεω τυπε. Το θεμα ειναι οτι εγω ευχη εκανα. Καθε νορμαλ ανθρωπος θελω να πιστευω οτι θελει το καλο του συνανθρωπου του. Ισως οντως να παραειμαι ρομαντικος σε μια εποχη που τα παντα μας σπρωχνουν στο να ανταγωνιζομαστε μεταξυ μας. Δεν αντιλεγω σε αυτα που λες περι συστηματος και του τροπου που λειτουργει ομως δεν κρυβω οτι την απεχθανομαι ολη αυτη την κατασταση. ΓΙΑ αυτο και πραγματικα σου λεω οτι αυτο που ευχηθηκα δεν το παιρνω πισω. Μακαρι ολοι να μπαινανε εκει που θελανε και ας μην ξερανε μετα πως να μας χωσουν μεσα.
Αν νομίζεις ότι το καλό του συνανθρώπου σου είναι να στοιβαχτεί σε ένα πανεπιστήμιο απλά για να μην κλάψει στην Γ' Λυκείου, τότε δεν είσαι ρομαντικός, είσαι αφελής. Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον δεν έχεις καμία επαφή με την πραγματικότητα. Ξέρεις ότι ήδη η κατάσταση με τα εργαστήρια και τα μαθήματα είναι απαράδεκτη με τα εκατοντάδες άτομα που φοιτούν; Αν αυτά δεκαπλασιαστούν, στην καλύτερη περίπτωση θα τελειώνεις σε 15 χρόνια και στη χειρότερη δε θα υφίσταται καν πανεπιστήμιο με τα κόστη που απαιτούνται και τον χαμό που θα γίνεται.

Άντε καλά αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Πανεπιστημια ανοιχτα για ολους,και οχι για την ελιτ της παπαγαλιας!!!


Πω,τι περιεργη η μερα χωρις ιχνος διαβασματος,χωρις κατι προγραμματισμενο.Πολυ αποτομα εκοψα το διαβασμα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Πανεπιστημια ανοιχτα για ολους,και οχι για την ελιτ της παπαγαλιας!!!


Πω,τι περιεργη η μερα χωρις ιχνος διαβασματος,χωρις κατι προγραμματισμενο.Πολυ αποτομα εκοψα το διαβασμα:redface:


Ε καλά μη στεναχωριέσαι.Κάνε πρόγραμμα και διάβασε για τις ενδοσχολικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ε καλά μη στεναχωριέσαι.Κάνε πρόγραμμα και διάβασε για τις ενδοσχολικές.
:P ποιος θα κάτσει να διαβάσει ενδοσχολικά....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Περσυ τελειωσα το σχολειο :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Γράφω σε αυτό το θέμα επειδή στο thread των μετεγγραφών δεν πήρα απάντηση.
Έδωσα δεύτερη χρονιά πανελλαδικές και ενδέχεται να χρειαστώ μετεγγραφή ως φοιτήτρια. Έψαξα πολύ στο google αλλά δε βρήκα κάτι που να αφορά την περίπτωσή μου. Παρακολουθούμαι ιατρικά εβδομαδιαία και δεν μπορώ να φύγω από την Αθήνα. Ξέρει κάποιος αν μπορώ εν τέλει σε περίπτωση που περάσω λ.χ Πάτρα να έρθω στην Αθήνα στην αντίστοιχη σχολή;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
Περσυ τελειωσα το σχολειο :hehe:

Ωχ το είχα ξεχάσει...Οπότε κομπλέ.Είσαι από τώρα αραχτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
ΠΩ ΜΑΛΑΚΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ.
τελος το διαβασμα



υγ.παω να διαβασω ιστορια γενικης


νοτ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν νομίζεις ότι το καλό του συνανθρώπου σου είναι να στοιβαχτεί σε ένα πανεπιστήμιο απλά για να μην κλάψει στην Γ' Λυκείου, τότε δεν είσαι ρομαντικός, είσαι αφελής. Τώρα που το σκέφτομαι, μάλλον δεν έχεις καμία επαφή με την πραγματικότητα. Ξέρεις ότι ήδη η κατάσταση με τα εργαστήρια και τα μαθήματα είναι απαράδεκτη με τα εκατοντάδες άτομα που φοιτούν; Αν αυτά δεκαπλασιαστούν, στην καλύτερη περίπτωση θα τελειώνεις σε 15 χρόνια και στη χειρότερη δε θα υφίσταται καν πανεπιστήμιο με τα κόστη που απαιτούνται και τον χαμό που θα γίνεται.

Άντε καλά αποτελέσματα.

Τωρα γινεται ολοκληρη συζητηση επειδη δεν σου αρεσε που ευχηθηκα να μπουν ολοι εκει που θελουν? Τοσο γελοιος εισαι? Προφανως ξερω οτι δεν θα γινει αυτο οπως και εσυ θελω να πιστευω οταν ευχεσαι στους συμμαθητες σου καλη επιτυχια γνωριζεις οτι δυσκολο να την εχουν ολοι. Το καλυτερο τυπε θα ηταν να μπαιναμε οσο το δυνατο περισσοτεροι στην τριτοβαθμια. Γιατι οταν μπαινεις στο πανεπιστημιο κανονικα πρωταρχικος στοχος ειναι η μορφωση, να ανοιξει το μυαλο σου δηλαδη καθως θα δεχτει νεες ιδεες κτλ. Φυσικα αυτα εσυ δεν παιζει να τα αντιλαμβανεσαι για αυτο δεν εχει και κανενα νοημα να μιλαμε. Αν σου αρεσει να μπαινουν μονο καποιοι που ειχαν την δυνατοτητα να τους παρεχουν οι γονεις τους ιδαιτερα μαθηματα των 30, 40 ευρω απο την α λυκειου και οχι ο απλος λαος και τα παιδια που οι γονεις τους δεν μπορουσαν ουτε καν να τα πανε στο φροντιστηριο της γειτονιας (αν υπηρχε φυσικα) τοτε επιβεβαιωνεις την πεποιθηση μου οτι με ατομα σαν εσενα δεν παμε -και ουτε θα παμε- πουθενα ως κρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
κοινωνιολογια??αααα!!δεν εχω την υλη!!αααχ δεν μπορω τοσο αγχος!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top