Πανελλήνιες 2011

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Από πότε δίνεις βάση στο σχολείο; :worry:
Μισό λεπτό!!! Έτσι όπως το λες, βγαίνει το συμπέρασμα: "άκου το φροντιστήριο και χ... το σχολείο". Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν νομίζω να είσαι σίγουρος ότι ο σχολικός έχει άδικο και ο φροντιστηριακός δίκιο. (Και εδώ που τα λέμε, οι γνώμες των φελολόγων δεν είναι πάντα ίδιες. Ίσως ένας 3ος φιλόλογος να είχε άλλη διαφορετική γνώμη).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
καμία ιδέα για το πότε ξεκινάνε οι Πανελλαδικές? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
παιδια το τελευταιο καιρο εχω τεραστιο αγχος για τα μαθηματικα..μου ερχεται να ''καταρρευσω'' απο την απελπισια μου....το προβλημα μου ειναι πως κανω ιδιαιτερα αντι για φροντιστηριο και ετσι δεν γραφω οσα διαγωνισματα θα επρεπε να γραψω...και οταν μου δινει ενα διαγωνισμα θα προτιμουσα να το εγραφα στο καταλληλο περιβαλλον παρα στο γραφειο μου...στο σχολειο τις προαλλες ακουσα αρνητικα σχολια απο τον καθηγητη μου τα οποια με στεναχωρησαν μεν αλλα με εκαναν να προβληματιστω δε...τους τελευταιους αυτους μηνες αν πιεστω και γραφω καθε εβδομαδα απο ενα διαγωνισμα εστω και στο γραφειο μου..λετε να ειμαι επαρκως προετοιμασμενη?(εχω ακομη να βγαλω ολοκληρωματα...)παντως το σιγουρο ειναι πως στο φροντιστηριο η πιεση και τα διαγωνισματα ειναι πολλα κατι που για μενα δηλωνει σιγουρη επιτυχια
τι λετε?????????????:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELISAVET

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η λίζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Θα ρωτήσω εδώ, γιατί τέτοια ώρα τέτοια λόγια, ποιος κάνει καινούργιο thread βραδιάτικα. Τι κάνουμε στην θεωρητική, όταν ο καθηγητής του σχολείου σου λέει άλλα από αυτά του φροντιστηρίου; Μα όταν λέμε άλλα, εννοούμε dude, πραγματικά τα ακριβώς αντίθετα. Μέχρι και στα λατινικά, η καθυστέρηση των φιλολόγων, ούτε εκεί δεν συμφωνούν. -.-

Και για να γίνω κατανοητή, για παράδειγμα στο Αμάρτημα μας είπε στο σχολείο πως οι περιγραφές του Γιωργάκη του Βιζυηνού επιβραδύνουν την εξέλιξη του μύθου, ενώ στο φροντ. είπαμε πως αποτελούν οργανικό κομμάτι του κειμένου, ψυχογραφούν τους χαρακτήρες, προσδίδουν ρεαλισμό και εν γένει δεν καθυστερούν τη δράση, αλλά ουσιαστικά οδηγούν σε αυτήν και αποσαφηνίζουν ορισμένες μετέπειτα ενέργειες των ηρώων (πχ. γίνεται η περιγραφή της σκηνής στην εκκλησία και το πιτσιρίκι όταν ακούει τη μάνα δεν ταράσσεται μόνο από τα λόγια της, το περιβάλλον και η επιβλητικότητά του συμβάλλουν στις αντιδράσεις του).

HELP.
εγώ θα συμφωνούσα με το φροντιστήριο...και γω τουλαχιστον ετσι τις εχω ερμηνευσει..νομίζω πως είναι πασιφανές και θέλει λίγη λογική...δεν κάθεται να πει τοσα πραγματα για να επιβραδυνει..αλλα για να δώσει αργότερα μια απάντηση για όλες αυτές τις συμπεριφορές που περιγράφει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandrosape

Νεοφερμένος

Ο alexandrosape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σε ολους και καλη επιτυχια.
Ειμαι αποφοιτος 2009 γενικου λυκειου, θελω να ρωτησω αν καποιος γνωριζει, αν μπορω να κανω 10% μηχανογραφικο φετος.
Σας ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

francine

Νεοφερμένος

Η francine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η Βεβαλιωση Πρόσβασης που έχεις ισχύει για 2 χρόνια. Αν τέλειωσες το σχολ. έτος 2008-2009 τότε είναι σε ισχύ και μπορείς να δηλώσεις με το 10%.
Είναι η τελευταία σου ευκαιρία.
Καλή επιτυχία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandrosape

Νεοφερμένος

Ο alexandrosape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ την φιλη που απαντησε στην ερωτηση μου.
Θα ηθελα ακομα να ρωτησω , αν καποιοσ γνωριζει καποιο καλο λυκειο στο κεντρο της Αθηνας 'η καπου προς δικαστηρια Ευελπιδων, διοτι διαμενω εκει κοντα φετος και θα ηθελα να δωσω στην αθηνα, ειμαι απο αγρινιο!
Σας ευχαριστω !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MONTA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο MONTA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
γνωριζει κανεις ποτε γινεται η δηλωση για το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefterisg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lefterisg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
γνωριζει κανεις ποτε γινεται η δηλωση για το 10%?
Φεβρουάριο.Θα βγει σχετική ανακοίνωση και απο το Υπουργείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dukem93

Νεοφερμένος

Ο dukem93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 72 μηνύματα.
καμία ιδέα για το πότε ξεκινάνε οι Πανελλαδικές? :)
Ένας καθηγητής μας στο σχολείο είπε για Παρασκευή 13 Μαϊου... Κρατηθείτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maths17

Νεοφερμένος

Η maths17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας!!! Κατ' αρχήν εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία στις φετινές πανελλήνιες!!! Έχω αποφοιτήσει εδώ και 2 χρόνια από το λύκειο και λόγω διαφόρων δυσκολιών στο τμήμα που έχω περάσει, σκέφτομαι να δώσω φέτος ή και του χρόνου πανελλήνιες για μία καλύτερη σχολή...Ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βοηθήματα για τα μαθήματα θετικής κατεύθυνσης τρίτης λυκείου και την έκθεση...Δεν νομίζω να μπω στη διαδικασία να κάνω πάλι φροντιστήρια...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Οι συμβουλές σας θα είναι πολύτιμες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Σαββάλας στα κατεύθυνσης!!! Είμαι τεχνολογική και Φυσική-Μαθηματικά με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Γεια σας!!! Κατ' αρχήν εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία στις φετινές πανελλήνιες!!! Έχω αποφοιτήσει εδώ και 2 χρόνια από το λύκειο και λόγω διαφόρων δυσκολιών στο τμήμα που έχω περάσει, σκέφτομαι να δώσω φέτος ή και του χρόνου πανελλήνιες για μία καλύτερη σχολή...Ήθελα να σας ρωτήσω αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια βοηθήματα για τα μαθήματα θετικής κατεύθυνσης τρίτης λυκείου και την έκθεση...Δεν νομίζω να μπω στη διαδικασία να κάνω πάλι φροντιστήρια...Ευχαριστώ εκ των προτέρων...Οι συμβουλές σας θα είναι πολύτιμες...:)

Φυσική είναι εξαιρετικό σου Σαββάλα.
Πάρα πολύ αναλυτική θεωρία,λυμένες ασκήσεις,μέχρι και αναλυτική λύση όλων των ασκήσεων έχει στο τέλος του βιβλίου.

Μαθηματικά κατεύθυνσης θα έλεγα Μπάρλα.
Είναι ότι πρέπει για πανελλαδικές.
Άπειρες ασκήσεις,από πανεύκολες μέχρι πανδύσκολες,χωρισμένες σε κατηγορίες.
Μαρέσει επίσης ότι έχει λυμένα δύσκολα παραδείγματα ασκήσεων,και όχι απλές εφαρμογές.

Πάντως εγώ θα σου έλεγα να πας σε ένα βιβλιοπωλείο από αυτά τα μεγάλα,και να κάτσεις να τα ξεφυλλίσεις όλα και να δεις τι σε βολεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maths17

Νεοφερμένος

Η maths17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Εύχομαι σε όλους καλή επιτυχία στις πανελλήνιες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Εαν υπαρχει καποιος/α απο θεωρητικη που να θελει να με βοηθησει με το θεμα της υλης η να μου δωσει σημειωσεις απο το φροντιστηριο του να τις φωτοτυπησω και να του τις επιστρεψω αμεσως ας μου στειλει πμ.
Πελαγωσα και χρειαζομαι καποιον να με κατατοπισει γιατι εχω λιγο χρονο μπροστα μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
παιζει κανα pfd ή γενικα σημειωσεις χειρόγραφες ή οποιουδήποτε ειδους-στυλ???
με ΘΕΩΡΙΑ για μαθ κατ και φυσικη(θεωρια οχι αποδειξεις...)
στειλτε μου pm η ανεβαστε τα
οτι επιθυμειτε
αλλιως στειλτε μ email

Ευχαριστω παρα πολυ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

francine

Νεοφερμένος

Η francine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ την φιλη που απαντησε στην ερωτηση μου.
Θα ηθελα ακομα να ρωτησω , αν καποιοσ γνωριζει καποιο καλο λυκειο στο κεντρο της Αθηνας 'η καπου προς δικαστηρια Ευελπιδων, διοτι διαμενω εκει κοντα φετος και θα ηθελα να δωσω στην αθηνα, ειμαι απο αγρινιο!
Σας ευχαριστω !

Ελπίζω το παρακάτω να βρίσκεται κοντά στην περιοχή σου,
ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ 38ο ΑΘΗΝΑΣ, ΕΥΕΛΠΙΔΩΝ 40, 2108825595
Καλή επιτυχία

Ένας καθηγητής μας στο σχολείο είπε για Παρασκευή 13 Μαϊου... Κρατηθείτε...

Παιδιά,
επειδή είμαι εκπαιδευτικός και εργάζομαι σε Δ/νση Δ/θμιας, σας ενημερώνω ότι έως σήμερα δεν υπάρχει σχετική ενημέρωση για τις Αιτήσεις-Δηλώσεις.
Τώρα όσοι θα κάνουν μηχανογραφικό για το 10%, ας λάβουν υπόψη τους ότι η Αίτηση-Δήλωση για το 10% αφορά μόνο σε όσους θέλουν να δηλώσουν στο μηχανογραφικό σχολές και τμήματα όπως: στρατιωτικές, ακαδημία εμπ. ναυτικού, αστυνομικές, ΤΕΦΑΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιζει κανα pfd ή γενικα σημειωσεις χειρόγραφες ή οποιουδήποτε ειδους-στυλ??? με ΘΕΩΡΙΑ για μαθ κατ και φυσικη(θεωρια οχι αποδειξεις...)
Δεν σου χρειάζονται. Θεωρία θα διαβάσεις από τα σχολικά σου βιβλία, γιατί από αυτά θα την εξεταστείς και όχι από τις οποιεσδήποτε τυχαίες σημειώσεις (που μπορεί να μην είναι πλήρεις ή να έχουν λάθη). Όταν ζητάνε θεωρία στα μαθηματικά και τη φυσική, πάντα την ζητάνε από τα σχολικά βιβλία. Ειδικά στη φυσική έχουν βάλει και τη λεζάντα φωτογραφίας. Αφού λοιπόν διαβάσεις πολύ καλά τη θεωρία από τα σχολικά σου βιβλία, μπορείς να δεις τη θεωρία από αλλού (εννοώ άλλα βιβλία-βοηθήματα και όχι σημειώσεις) για κάτι που δεν καταλαβαίνεις ή θέλεις περισσότερες εξηγήσεις. Αλλά και εδώ καλύτερα να ρωτάς τους καθηγητές σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Καλησπέρα! Για εμάς που ξαναδίνουμε και δεν έχουμε ενημέρωση από τα σχολεία, ξέρει κανείς πότε πρέπει να δηλωθούν οι αιτήσεις?? Πέρσυ ήταν 1-20 Φεβρουαρίου..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Δεν σου χρειάζονται. Θεωρία θα διαβάσεις από τα σχολικά σου βιβλία, γιατί από αυτά θα την εξεταστείς και όχι από τις οποιεσδήποτε τυχαίες σημειώσεις (που μπορεί να μην είναι πλήρεις ή να έχουν λάθη). Όταν ζητάνε θεωρία στα μαθηματικά και τη φυσική, πάντα την ζητάνε από τα σχολικά βιβλία. Ειδικά στη φυσική έχουν βάλει και τη λεζάντα φωτογραφίας. Αφού λοιπόν διαβάσεις πολύ καλά τη θεωρία από τα σχολικά σου βιβλία, μπορείς να δεις τη θεωρία από αλλού (εννοώ άλλα βιβλία-βοηθήματα και όχι σημειώσεις) για κάτι που δεν καταλαβαίνεις ή θέλεις περισσότερες εξηγήσεις. Αλλά και εδώ καλύτερα να ρωτάς τους καθηγητές σου.


ναι ρε Δια το ξερω και συμφωνω αλλα
οκ λεω μπας και ετσι για βοηθεια αν εχει κανεις
και δεν εννοω σημειωσεις αλλα να τα εχει αντιγραψει καπου ή να τα εχει καπως ομαδοποιήσει,οχι να εχει γραψει μονο του δικες του σημειωσεις, αυθαίρετα...

Πχ.ΑΟΔΕ που εχει στη βιβλιοθηκη του ischool εμενα μ εχουν βοηθησει...
tu comprends?:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top