Πανελλήνιες 2011: Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σήμερα τελείωσα επιτέλους.Αρχίζω πάλι απο τέλη αυγούστου.Λοιπόν μαθηματικά κατ (που έκανα από φλεβάρη)έφτασα απο μιγαδικούς μέχρι συνέχεια ενώ κάναμε και μια εισαγωγή στο bolzanno.Φυσική κατ κάναμε μέχρι εξαναγκασμένες ταλαντώσεις.Έκθεση θεωρία και μερικά θέματα.Πληροφορική απο σεπτέμβρη το ίδιο και στο ΑΟΔΕ ΑΟΘ και μαθ γενικής.Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Σήμερα τελείωσα επιτέλους.Αρχίζω πάλι απο τέλη αυγούστου.......Καλό καλοκαίρι να έχουμε!!!
Εγώ θα συνεχίσω και την άλλη βδομάδα, τελειώνω 30/7 και ξαναρχίζω 1/9. Καλές σου διακοπές, μάζεψε δυνάμεις και καλό κουράγιο για το Σεπτέμβριο. Τα λέμε τότε. Καλά να περάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Eγώ διαβάζω μαθηματικά κατεύθυνσης, φυσική κατεύθυνσης, Α.Ο.Δ.Ε. και φυσική γενικης. Τα διαβάζω όλα μόνος μου και από βοηθήματα και είμαι:

Στα μαθηματικά κατεύθυνσης στο Rolle, στη φυσική κατεύθυνσης στα στάσιμα κύματα, στις Α.Ο.Δ.Ε. στο Marketing και στη φυσική γενικής στις ακτίνες Χ.

Θέλω να έχω βγάλει τα μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης και τις Α.Ο.Δ.Ε. μέχρι τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου και τη φυσική γενικής πριν ανοίξουν τα σχολεία.

Φροντιστήρια ξεκινάω περίπου στις 15 Αυγούστου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bati

Νεοφερμένος

Ο Μπατίστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Eγώ διαβάζω μαθηματικά κατεύθυνσης, φυσική κατεύθυνσης, Α.Ο.Δ.Ε. και φυσική γενικης. Τα διαβάζω όλα μόνος μου και από βοηθήματα και είμαι:

Στα μαθηματικά κατεύθυνσης στο Rolle, στη φυσική κατεύθυνσης στα στάσιμα κύματα, στις Α.Ο.Δ.Ε. στο Marketing και στη φυσική γενικής στις ακτίνες Χ.

Θέλω να έχω βγάλει τα μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης και τις Α.Ο.Δ.Ε. μέχρι τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου και τη φυσική γενικής πριν ανοίξουν τα σχολεία.

Φροντιστήρια ξεκινάω περίπου στις 15 Αυγούστου.
καλά κάνεις και έχεις οργανώσει το διάβασμά σου. έτσι θα γίνει πιο εύκολο και πιο αποδοτικό...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Eγώ διαβάζω ...... και φυσική γενικης. Τα διαβάζω όλα μόνος μου και από βοηθήματα και είμαι........στη φυσική γενικής στις ακτίνες Χ.............Θέλω να έχω βγάλει τα μαθηματικά, φυσική κατεύθυνσης και τις Α.Ο.Δ.Ε. μέχρι τέλη Οκτωβρίου-αρχές Νοεμβρίου και τη φυσική γενικής πριν ανοίξουν τα σχολεία..
1) Επιτέλους βρίσκω συνάδελφο στη φυσική γενικής!!!!
2) και οι προγραμματισμοί μας και ο τρόπος δουλειάς μας μοιάζουν πολύ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Σήμερα τελείωσα επιτέλους.
επιτέλους? κουράστηκες από τώρα? :P

ΥΓ: παιδιά η φυσική γενικής είναι ύπουλο μάθημα....μην επαυφίεστε πως επειδή πέρσυ ήταν απαιτητικά φέτος θα 'ναι ευκολάκια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Δεν κουράστηκα αλλά ήθελα να τελείοωσω να ξεκουραστώ λίγο γιατί η β'λυκείου δεν ήταν και εύκολη χρονιά και μαζί με τα θερινά με κούρασαν λίγο.Από τέλη αυγούστου όμως θα μπώ γερά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Δεν κουράστηκα αλλά ήθελα να τελείοωσω να ξεκουραστώ λίγο γιατί η β'λυκείου δεν ήταν και εύκολη χρονιά και μαζί με τα θερινά με κούρασαν λίγο.Από τέλη αυγούστου όμως θα μπώ γερά!
To πολύ διαβασμα κάνει κακό ! :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΥΓ: παιδιά η φυσική γενικής είναι ύπουλο μάθημα....μην επαφίεστε πως επειδή πέρσυ ήταν απαιτητικά φέτος θα 'ναι ευκολάκια
Κοίτα: ο φυσικός μου ο ίδιος λέει ότι η φυσικΗ (με ήττα) είναι πολύ ωραία, αλλά οι φυσικΟΙ (με όμικρον γιώτα) είναι επικίνδυνοι. Και όταν του είπα ότι θα πάρω φυσική γενικής προσπάθησε να μου αλλάξει γνώμη (αλλά δεν τα κατάφερε). Νομίζω ότι σε κάτι που μου αρέσει, αξίζει και λίγο ρίσκο. (Και μεταξύ μας: δεν νομίζω ότι ήταν και απαιτητικά τα τελευταία θέματα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Κοίτα: ο φυσικός μου ο ίδιος λέει ότι η φυσικΗ (με ήττα) είναι πολύ ωραία, αλλά οι φυσικΟΙ (με όμικρον γιώτα) είναι επικίνδυνοι. Και όταν του είπα ότι θα πάρω φυσική γενικής προσπάθησε να μου αλλάξει γνώμη (αλλά δεν τα κατάφερε). Νομίζω ότι σε κάτι που μου αρέσει, αξίζει και λίγο ρίσκο. (Και μεταξύ μας: δεν νομίζω ότι ήταν και απαιτητικά τα τελευταία θέματα).

ελπίζω να σου βγει σε καλό και να το γράψεις το 20άρι

ΥΓ: όχι, μην ανησυχείς...Δν είμαι γκαντέμης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Απ' ό,τι βλέπω και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις ξεκινήσατε από Ιούνιο (WTF) την προετοιμασία για πανελλήνιες :S

Προσωπικά ξεκινάω στις 2/8, στοχεύω για Ιατρική (δεν έχω κάποια άλλη προτίμηση όσον αφορά σχολές) και το μόνο που έκανα σαν προετοιμασία για το καλοκαίρι (όσο πέρασε) ήταν να βγάλω μια φορά την ύλη της βιολογίας κατεύθυνσης (με έμφαση στο πρώτο, δεύτερο, τέταρτο και πέμπτο κεφάλαιο) και μια εισαγωγή στα μαθηματικά κατεύθυνσης (μιγαδικοί) με 2 βοηθήματα, και πάλι με χαλαρό και όχι σταθερό ρυθμό (πχ. υπήρχαν μέρες που διάβαζα μια σελίδα και άλλες όπου διάβαζα ολόκληρο κεφάλαιο, ανάλογα με τη διάθεσή μου).

Δεν νομίζω ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την κατανόηση της ύλης, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκινάτε από τόσο νωρίς.
Θεωρώ πως το καλοκαίρι πριν την 3η Λυκείου θέλει ξεκούραση, για να ανακτήσουμε δυνάμεις για το διάβασμα που θα επακολουθήσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγω τελειωσα πριν απο 4 μερες,εχοντας κανει την εξης υλη :

Μαθ Κατ : Αναλυση : Μεχρι ορια με απολυτα (μιγαδικους δεν εκανα,γιατι τους ειχα κανει στην προετοιμασια απο Β στη Γ)
Φυσ κατ : Ταλαντωσεις (μεχρι με ελατηριο)
Χημ Κατ : Μεχρι περιοδικο πινακα
Βιολ Κατ : Το 1ο κεφαλαιο και την εισαγωγικη παραγραφο στο 2ο (αν και το 2ο κεφαλαιο μου φαινεται πιο ευκολο απ'οτι το 1ο,διοτι α-μ-μ τα χα κανει στη βιολογια γενικης της Β )
Εκθεση : τελειωσαμε τροπους πειθους και μιλησαμε για την παιδεια
Βιολογια Γεν * : ολο το 1ο κεφαλαιο

* : ειναι μαθημα επιλογης

Και εχοντας,επισης,γραψει 2 διαγωνισματα πανω σε μαθ κατ και φυσ κατ.

Ηταν μια δυσκολη περιοδος,αλλα περασε! Τωρα,παμε να χαλαρωωωωωωωσουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einstein34

Νεοφερμένος

Ο einstein34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Εγω τελειωσα πριν απο 4 μερες,εχοντας κανει την εξης υλη :

Μαθ Κατ : Αναλυση : Μεχρι ορια με απολυτα (μιγαδικους δεν εκανα,γιατι τους ειχα κανει στην προετοιμασια απο Β στη Γ)
Φυσ κατ : Ταλαντωσεις (μεχρι με ελατηριο)
Χημ Κατ : Μεχρι περιοδικο πινακα
Βιολ Κατ : Το 1ο κεφαλαιο και την εισαγωγικη παραγραφο στο 2ο (αν και το 2ο κεφαλαιο μου φαινεται πιο ευκολο απ'οτι το 1ο,διοτι α-μ-μ τα χα κανει στη βιολογια γενικης της Β )
Εκθεση : τελειωσαμε τροπους πειθους και μιλησαμε για την παιδεια
Βιολογια Γεν * : ολο το 1ο κεφαλαιο

* : ειναι μαθημα επιλογης

Και εχοντας,επισης,γραψει 2 διαγωνισματα πανω σε μαθ κατ και φυσ κατ.

Ηταν μια δυσκολη περιοδος,αλλα περασε! Τωρα,παμε να χαλαρωωωωωωωσουμε!

φίλε μην υποτιμάς καθολου τους μιγαδικούς και το κεφάλαιο των συναρτήσεων με τις ``απλές`` ασκήσεις γιατί πιο εύκολα θα λύσεις περίεργη άσκηση ολοκληρωμάτων παρα μιγαδικών

Απ' ό,τι βλέπω και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις ξεκινήσατε από Ιούνιο (WTF) την προετοιμασία για πανελλήνιες :S

Προσωπικά ξεκινάω στις 2/8, στοχεύω για Ιατρική (δεν έχω κάποια άλλη προτίμηση όσον αφορά σχολές) και το μόνο που έκανα σαν προετοιμασία για το καλοκαίρι (όσο πέρασε) ήταν να βγάλω μια φορά την ύλη της βιολογίας κατεύθυνσης (με έμφαση στο πρώτο, δεύτερο, τέταρτο και πέμπτο κεφάλαιο) και μια εισαγωγή στα μαθηματικά κατεύθυνσης (μιγαδικοί) με 2 βοηθήματα, και πάλι με χαλαρό και όχι σταθερό ρυθμό (πχ. υπήρχαν μέρες που διάβαζα μια σελίδα και άλλες όπου διάβαζα ολόκληρο κεφάλαιο, ανάλογα με τη διάθεσή μου).

Δεν νομίζω ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την κατανόηση της ύλης, αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκινάτε από τόσο νωρίς.
Θεωρώ πως το καλοκαίρι πριν την 3η Λυκείου θέλει ξεκούραση, για να ανακτήσουμε δυνάμεις για το διάβασμα που θα επακολουθήσει. :P

το οτι ξεκινας τον άυγουστο τα μαθήματα είναι λίγο αργά διοτι οι περισσότεροι μαθητές όπως και εγώ πέρυσι το καλοκαίρι είχα ξεκινήσει τήν προετοιμασία 1 εβδομάδα αφότου τελείωσαν οι σχολικές εξετάσεις μέσα στον ιούνιο. Το μεγάλο θετικό που θα είχες αν ξεκινούσες πιο νώρίς ήταν να τελειώσεις την ύλη νωρίς νωρίς και προς το τέλος θα έιχες άπλετο χρόνο να ασχοληθείς με συχνές επαναλήψεις και επαναλήπτικά θέματα και να ξαναδείς λυμένα απο βοηθήματα. Εγω το καλοκαίρι είχα βγάλει απο βιολογία κατ. 1 και 2 με όλους τους δυνατούς τύπους ασκήσεων και τις είχα κάνει 4 φορές επανάληψη. Όπως το λές δεν θα έχεισ πρόβλημα στην κατανόηση αλλα περισσότερο με το χρόνο που θα είναι λίγο αγχωτικό αν δεν έχεις τελειώσει την ύλη πρίν το πάσχα(δεν ξέρω και πότε πέφτει του χρόνου). Αν μου επιτρέπεις πόσο έβγαλες Β`Λυκείου; Και κάτι τελευταίο το καλοκαιρι προσ 3η λυκειου θελει εναν καλο συνδυασμο ξεκούρασης και προγραμματισμένου διαβάσματος σε καθημερινή βάση

ενω οι υπόλοιποι μαθητές τον αύγουστο θα ξεκουραστόυν και λίγο πριν μπεί ο σεπτέμβρησ θα κάνουν επαναλήψεις για αύτα που έκαναν το καλοκαίρι εσυ μόλισ θα ξεκινάσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
Τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου ειναι η ιδανικη περιοδος για μενα για να αρχισει καποιος μαθηματα για την 3η.Ετσι εχουν και τα παιδια 1 με 1,5 μηνα ωστε να ξεκουραστουν κιολας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
το οτι ξεκινας τον άυγουστο τα μαθήματα είναι λίγο αργά διοτι οι περισσότεροι μαθητές όπως και εγώ πέρυσι το καλοκαίρι είχα ξεκινήσει τήν προετοιμασία 1 εβδομάδα αφότου τελείωσαν οι σχολικές εξετάσεις μέσα στον ιούνιο. Το μεγάλο θετικό που θα είχες αν ξεκινούσες πιο νώρίς ήταν να τελειώσεις την ύλη νωρίς νωρίς και προς το τέλος θα έιχες άπλετο χρόνο να ασχοληθείς με συχνές επαναλήψεις και επαναλήπτικά θέματα και να ξαναδείς λυμένα απο βοηθήματα. Εγω το καλοκαίρι είχα βγάλει απο βιολογία κατ. 1 και 2 με όλους τους δυνατούς τύπους ασκήσεων και τις είχα κάνει 4 φορές επανάληψη. Όπως το λές δεν θα έχεισ πρόβλημα στην κατανόηση αλλα περισσότερο με το χρόνο που θα είναι λίγο αγχωτικό αν δεν έχεις τελειώσει την ύλη πρίν το πάσχα(δεν ξέρω και πότε πέφτει του χρόνου). Αν μου επιτρέπεις πόσο έβγαλες Β`Λυκείου;

19,2 χωρίς διάβασμα-έπεσα από ένα 14 στις εξετάσεις, στο Δίκαιο, όπου πήγα τουρίστας, στα τετράμηνα είχα 20 παρά κάτι


Ασκήσεις στη βιολογία έχω βγάλει κι εγώ αρκετές, του βιβλίου κυρίως, αλλά πιάνω και προηγούμενα θέματα πανελληνίων και δεν έχω πρόβλημα. Είχα αρχίσει να ασχολούμαι από μέσα Μαΐου και πριν λίγες μέρες τελείωσα με όλα τα κεφάλαια, λίγο επιγραμματικά μεν τα 3 τελευταία που χρειάζονται αποστήθιση και καθόλου ασκήσεις, αλλά τους όρους και τη θεωρία των 5 πρώτων (1,2,4,5,6) τα έχω καταλάβει, μένει μόνο να κάτσω να την αποστηθίσω όπως είναι γραμμένη στο βιβλίο-για κάθε ενδεχόμενο.

Εντάξει, νομίζω το άγχος είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, όπως και η εμπέδωση της ύλης, θέλω να πω ότι δεν εξαρτάται μόνο από το χρόνο διαβάσματος, αλλά και το πώς τα πας γενικότερα με κάθε μάθημα ξεχωριστά, κτλ κτλ . :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

einstein34

Νεοφερμένος

Ο einstein34 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Σημείωση: Το thread αυτό, αφορά τις Πανελλήνιες 2011 και την Θερινή Προετοιμασία των μαθητών Γ' λυκείου. Συζητήσεις για τις ώρες διαβάσματος και τυχόν απορίες θα γίνονται εδώ μέχρι να ανοίξει και επίσημα το γενικό thread για τις Πανελλήνιες 2011.


Πόσες ώρες διαβάζετε το καλοκαίρι για τα θερινά? :hmm:

Πέρα απο τις ώρες διαβάσματος για έναν μαθήτη εκτός θεωρητηκής κατ/σης είναι πολύ σημαντικό να γράφει κάθε εβδομάδα απο 1 έκθεση και 1 περίληψη το λέω αυτο επειδή συνήθως οι της θετ/ης και τεχν/κης το παραμελόυν μην παραμελείται την έκθεση ξέρω είναι δύσκολο να κάνεις το παραπάνω αλλα τελικά αποδίδεις χωρις άγχος στο τέλος εγω το τήρησα αυτο 1εκ+1περ/εβδομάδα και πέτυχε. Σας συμβουλέβω να κάνετε το ίδιο διοτι τελικά κακην κακώς το μάθημα της έκθεσης μαθένεται;)

19,2 χωρίς διάβασμα-έπεσα από ένα 14 στις εξετάσεις, στο Δίκαιο, όπου πήγα τουρίστας, στα τετράμηνα είχα 20 παρά κάτι


Ασκήσεις στη βιολογία έχω βγάλει κι εγώ αρκετές, του βιβλίου κυρίως, αλλά πιάνω και προηγούμενα θέματα πανελληνίων και δεν έχω πρόβλημα. Είχα αρχίσει να ασχολούμαι από μέσα Μαΐου και πριν λίγες μέρες τελείωσα με όλα τα κεφάλαια, λίγο επιγραμματικά μεν τα 3 τελευταία που χρειάζονται αποστήθιση και καθόλου ασκήσεις, αλλά τους όρους και τη θεωρία των 5 πρώτων (1,2,4,5,6) τα έχω καταλάβει, μένει μόνο να κάτσω να την αποστηθίσω όπως είναι γραμμένη στο βιβλίο-για κάθε ενδεχόμενο.

Εντάξει, νομίζω το άγχος είναι προσωπική υπόθεση του καθενός, όπως και η εμπέδωση της ύλης, θέλω να πω ότι δεν εξαρτάται μόνο από το χρόνο διαβάσματος, αλλά και το πώς τα πας γενικότερα με κάθε μάθημα ξεχωριστά, κτλ κτλ . :P


όπωσ και να έχει σου έυχομαι εγκαρδίως καλη επιτυχία και μην τρελαίνεσαι στο τελος για να πιάσεις το 20 το πολύ οι 7 μονάδες στα 100 θα ειναι για τους καλα διαβασμενους. Στην ιατρικη ποιας πολης θέλεις να περάσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loukritia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Loukritia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 362 μηνύματα.
Στην ιατρικη ποιας πολης θέλεις να περάσεις;

Θεσσαλονίκης μάλλον, έχω ψάξει προγράμματα σπουδών, γραφεία διασυνδέσεων κτλ και νομίζω ότι αποτελεί καλύτερη επιλογή, όχι μόνο η σχολή, αλλά και η Θεσσαλονίκη ως πόλη. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Απ' ό,τι βλέπω και σε προηγούμενες δημοσιεύσεις ξεκινήσατε από Ιούνιο την προετοιμασία για πανελλήνιες..... Προσωπικά ξεκινάω στις 2/8, ...... αλλά μου κάνει εντύπωση που ξεκινάτε από τόσο νωρίς. Θεωρώ πως το καλοκαίρι πριν την 3η Λυκείου θέλει ξεκούραση, για να ανακτήσουμε δυνάμεις για το διάβασμα που θα επακολουθήσει.
Ασφαλώς και χρειάζεται και η ξεκούραση αυτό το καλοκαίρι. Εσύ κάθησες Ιούλιο και αρχίζεις μαθήματα Αύγουστο. Άλλοι κάναμε μαθήματα Ιούλιο και θα ξεκουραστούμε Αύγουστο. Το ίδιο είναι, δεν καταλαβαίνω γιατί σου κάνει εντύπωση. Από όσο έχω καταλάβει το πότε θα κάνεις μαθήματα, είναι ...τοπικό έθιμο. Εκείνο που θεωρώ απαράδεκτο είναι κάποιος να μην ξεκουραστεί καθόλου όλο το καλοκαίρι.
το οτι ξεκινας τον άυγουστο τα μαθήματα είναι λίγο αργά....
Γιατί είναι αργά? Ξεκουράστηκε τον Ιούλιο, άλλοι θα ξεκουραστούν τον Αύγουστο. Είπαμε: η ξεκούραση είναι απαραίτητη. Το σερί είναι αυτοκτονία.
Τελη Ιουλιου με αρχες Αυγουστου ειναι η ιδανικη περιοδος για μενα για να αρχισει καποιος μαθηματα για την 3η.Ετσι εχουν και τα παιδια 1 με 1,5 μηνα ωστε να ξεκουραστουν κιολας.
Τι θα πει ιδανική? Κάθε περίοδος έχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Άλλος προτιμά ξεκούραση τον Ιούλιο και άλλος τον Αύγουστο. Το ίδιο πράγμα είναι, αρκεί να υπάρχει ο μήνας των διακοπών. Αν και το πότε θα ξεκουραστείς δεν είναι παντού εύκολο να το διαλέξουμε. Στην Αττική τον Αύγουστο δεν υπάρχει ούτε τρίχα καθηγητή, ούτε ανοικτό φροντιστήριο.
Ηταν μια δυσκολη περιοδος,αλλα περασε! Τωρα,παμε να χαλαρωωωωωωωσουμε!
Έεεεεεεετσι!!!!!!! Την Παρασκευή τελειώνω τα πάντα. Από 1 ως 31 Αυγούστου διακοπές χωρίς να δω τίποτα σχετικό με μαθήματα. Στο λούκι ξανά από 1η Σεπτεμβρίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos__13

Νεοφερμένος

Ο giorgos__13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
το θέμα είναι να δεις τις πανελλήνιες σαν αφορμή για να σταματήσεις επιτέλους αυτές τις βλκίες (facebook, games κλπ) :D
μην πας να τους απαλύνεις το άγχος με ψευδείς ισχυρισμούς...αν δν γράψεις πάνω από 19κ στις πανελλήνιες σε πάνε για σφαγή (οι αρχικουτσομπόλες της γειτονιάς) :P:P:boxing::boxing:[

μα αυτο ακριβως ειναι το θεμα φιλε μου!!!!δε γραφεις πανελληνιες για να ανεβεις στα ματια των ''αρχικουτσομπολων'' της γειτονιας!για παρτη σου γραφεις..τουλαχιστον εγω αυτο εκανα...οι κουτσομπολες παντα θα βρισκουν ενα θεμα να σε θαβουν..τεσπα,περασμενα ξεχασμενα!!παμε διακοπες τωρα συναδελφε φοιτητη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(φετος τελειωσες εσυ? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση στην οποία χρειάζομαι κάποιον να μου απαντήσει όσο πιο υπεύθηνα γίνεται.

Κάθομαι τώρα και διαβάζω μιας και θα ξαναδώσω πανελλήνιες αλλά έχω μία ανησυχεία.

Υπάρχει περίπτωση να αλλάξουν τα βιβλία από την νέα χρονιά?

Πιο πολύ με ενδιαφέρει η βιοολογία κατ την οποία μαθαίνω παπαγαλία και όπως καταλαβαίνεται αν αλλάξει βιβλίο θα έχω χάσει πολές ώρες για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top