Πανελλήνιες 2011: Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Florenc

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Florenc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
τα μαθηματικα δεν ειναι βιολογια γενικης η αοδε για να το διαβασεις με αυτον τον τροπο......τωρα μπορει να σου φαινεται οτι τα ξερεις, απο τον οκτωμβριο ομως.......που θα εχεις προχωρησει και στα υπολοιπα μαθηματα και θα εχουν μαζευτει πολλα στο κεφαλι σου μπορει να μιλομπερδευτεις.....
καθαρα φιλικα και συμβουλευτικα στο λεω αυτο γιατι και εγω ακουγα διαφορα του στυλ "τελειωσα δεκεμβρη την υλη" , "εχω λυσει τοσες ασκησεις-λες και πανε με το κιλο" αλλα στην τελικη......ενταξει μην σε φοωιζω ομως αμα μπορεις μαγκια σου και αμα σε συμφερει ακομα περισσοτερο μαγκια σου.......
τα μαθηματικα ομως θελουν "αργα και καθαρα" αλλιως μπερδευεσαι (αργα μεν διεξοδικα δε και οχι αργα με την ενοια κανω δυο βδομαδες να διαβασω 3 ορισμους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GMagician

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω έχω γύρω στις 12 ώρες κάθε βδομάδα κανονικά μαθήματα στα Μαθηματικά, Φυσική, Εκθεση και Προγραμματισμό...! Μαζί με το εβδομαδιαίο διαγωνισμα που γραφω κάθε Σαββατοκύριακο σε ενα απο τα μαθηματα ξεπερναω τις 15 ωρες εντος φροντηστηρίων... Γενικότερα διαβαζω άλλες 6 ώρες περίπου καθημερινά γτ ο στόχος είναι ψηλός...! Και φυσικά βγαίνω και κανα 4ωρο καθε μέρα...! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Εδώ έχουμε δύο αντίθετες απόψεις που και οι δύο έχουν τα επιχειρήματα τους. Δεν ξέρω ποια είναι η πιο σωστή. Πάντως, ο μαθηματικός μου πρότεινε και κάναμε το 1oκεφάλαιο της γενικής πριν μπούμε συναρτήσεις στην κατεύθυνση και νομίζω ότι κύλισε πιο ωραία η δουλειά έτσι. Και αυτό παρά το ότι θα διαλέξω να δώσω (κατά 98%) φυσική γενικής.
Δεν υπάρχει σωστή ή λάθος άποψη για αυτό το θέμα..Είναι τι βολεύει και διευκολύνει τον καθένα..Προσωπικά νομίζω με βοήθησε να κάνω άψογα τις παραγώγους στην Κατεύθυνση (αφιερώσαμε 2,5 μήνες περίπου) και να τις έχω έτοιμες για τη Γενική, στην οποία όπως είπα οι ασκήσεις είναι πολύ χαμηλότερου επιπέδου δυσκολίας απο την Κατεύθυνση..Έτσι μπόρεσα να ασχοληθώ πολυ καλά με Στατιστική και Πιθανότητες από τις οποίες το επίπεδο γνώσεών μας ξεκινάει απο το μηδέν, καθώς δεν έχουμε διδαχτεί στο παρελθόν..Και στην επανάληψη κάναμε συνδιαστικές ασκήσεις συναρτήσεων και πιθανοτήτων που είναι συνήθως 4ο θέμα Πανελληνίων και ήμασταν πανέτοιμοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Εγω έχω γύρω στις 12 ώρες κάθε βδομάδα κανονικά μαθήματα στα Μαθηματικά, Φυσική, Εκθεση και Προγραμματισμό...! Μαζί με το εβδομαδιαίο διαγωνισμα που γραφω κάθε Σαββατοκύριακο σε ενα απο τα μαθηματα ξεπερναω τις 15 ωρες εντος φροντηστηρίων... Γενικότερα διαβαζω άλλες 6 ώρες περίπου καθημερινά γτ ο στόχος είναι ψηλός...! Και φυσικά βγαίνω και κανα 4ωρο καθε μέρα...! :-)

Δεν θέλω να είμαι κακός αλλά 6 ώρες σχολείο και 6 ώρες διάβασμα και 2-3 ώρες φροντηστήριο και 4ώρες έξω και κοιμάσαι κανά 5ωρο-6ωρο χωρίς να υπολογίσουμε φαγητό, διαλείμματα κλπ :o. Μπράβο σου. Δεν υπάρχει λόγος όμως να είσαι υπερβολικός με το "βγαίνω φυσικά κάθε μέρα ένα 4ωρο". Ακόμη και να το τειρείς όντως αυτό, είσαι υπερβολικός με το "φυσικά" λές και είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Ακόμη και σε περιόδους που δεν είχα σχεδόν τίποτα να κάνω όλη μέρα εκτός δουλειάς ή σχολής, το να βγαίνω κάθε μέρα ένα 4ωρο δεν το έκανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως, Μαθηματικά Κάτ. σας βγάλανε τους μιγαδικούς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
προφανώς εννοεί τώρα το καλοκαίρι.Οπότε δεν έχει 6 ώρες σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Α ναι! τι χαζός που είμαι, σόρυ φίλε μου!! Μαλακίες έλεγα, ξέχασα ότι μιλάμε για θερινή προετοιμασία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Κούλαρε λίγο ντάξει σόρρυ.Απλά επειδή έγραψες το 6 ώρες σχολείο με μπέρδεψες.A και για τους μιγαδικούς δεν είπαν τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Παρεπιπτόντως, Μαθηματικά Κάτ. σας βγάλανε τους μιγαδικούς;
Κάτι ακούγεται για αόριστο ολοκλήρωμα και τυροπιτάλ..τώρα ανακοινώσεις μετά την έναρξη της σχολικής περιόδου..γνώμη μου είναι να μην βγεί τίποτα..για να μην πω ότι πρέπει να μπουν και οι πίνακες..αν όμως με ρωτούσες σαν μαθητής τί θα ήθελα να βγει, θα απαντούσα χωρίς δεύτερη σκέψη τον ρυθμό μεταβολής και τη χάραξη γραφικής παράστασης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ακούγεται για αόριστο ολοκλήρωμα και τυροπιτάλ..τώρα ανακοινώσεις μετά την έναρξη της σχολικής περιόδου..γνώμη μου να μην βγεί τίποτα..για να μην πω ότι πρέπει να μπουν και οι πίνακες..αν όμως με ρωτούσες σαν μαθητής τί θα ήθελα να βγει, θα απαντούσα χωρίς δεύτερη σκέψη τον ρυθμό μεταβολής και τη χάραξη γραφικής παράστασης..
1) Η υπουργός είπε στους ανθρώπους της: "μειώστε ύλη για να δείξουμε ότι είμαστε καλοί και κάνουμε κάτι, αλλά μόνοι στα θετικά καί όχι στα αρχαία γιατί θα φωνάξει ο Καρατζαφέρης". Καθήσανε οι άνθρωποι που ήτανε άσχετοι με τα μαθήματα και μετρήσανε σελίδες. Έτσι βγάλανε ποσοστά μείωσης. Στα μαθηματικά κατεύθυνσης είπανε 8% λιπαρά. Και τώρα τρέχουν οι μαθηματικοί να δουν τι θα κόψουν και μάλλον λένε θα κόψουν αυτά που λες.
2) Αυτό για το ρυθμό μεταβολής που λες να κοπέι θα έκανε τους φυσικούς να αφρίσουν. Όσο για τη χάραξη γραφικής παράστασης παιχνιδάκι είναι. Και αν βγει αυτό θα χάσουν το νόημα τους όλα τα προηγούμενα: μονοτονία, ακρότατα, ασύμπτωτες, κοίλα και κυρτά.
3) Τι να πουν τότε με τις δέσμες που είχανε ύλη: τη σημερινή Β κατ + Γ γεν + Γ κατ + άλλα ακόμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον δία ειδικά στο 1.Αντί να κοιτάξει να φτιάξει το σύστημα άρχισε τα πασαλείμματα με τις χαζοπερικοπές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
2) Αυτό για το ρυθμό μεταβολής που λες να κοπέι θα έκανε τους φυσικούς να αφρίσουν. Όσο για τη χάραξη γραφικής παράστασης παιχνιδάκι είναι. Και αν βγει αυτό θα χάσουν το νόημα τους όλα τα προηγούμενα: μονοτονία, ακρότατα, ασύμπτωτες, κοίλα και κυρτά.
Οι φυσικοί κουμάντο στο μάθημά τους :P...Εξάλλου ο ρυθμός μεταβολης που κάναμε πέρυσι στα μαθηματικά λυνόταν αρκετά διαφορετικά με της φυσικής παρ'όλο που ήταν το ίδιο πράγμα.
Όσο για την γραφική δεν θα χάσει τίποτα κανένα νόημα..η παράγραφος αυτή είναι η τελευταία του κεφαλαίου ..άσε που όλοι την περνάνε στο ντούκου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου εαν βγάλουν κάτι θα πρέπει να είναι μιγαδικοί γιατί τους θεωρώ το μόνο "ανεξάρτητο" κεφάλαιο απ' τα υπόλοιπα. Όχι ότι δεν μπορεί να συνδυαστεί με άλλα, αλλά καλύτερα να την κάνουν οι μιγαδικοί παρά κάτι άλλο. Γιατί να φύγει αόριστο ολοκλήρωμα, αφού χρειάζεσαι να ξέρεις και αόριστο ολοκλήρωμα για να κάνεις ορισμένο. Αν ξέρεις το ένα, η μετάβαση για να μάθεις το άλλο παίρνει πολύ λίγη ώρα. Ο DLH κατά την γνώμη μου είναι επίσης σημαντικός για να μην ξεφτυλιστούν οι ασκήσεις ορίων. Είναι σημαντικό επίσης να εξετάζεις έναν μαθητή στο αν καταλαβαίνει αν μπορεί να εφαρμόσει DLH ή όχι.
Όσο για την γραφική δεν θα χάσει τίποτα κανένα νόημα..η παράγραφος αυτή είναι η τελευταία του κεφαλαίου ..άσε που όλοι την περνάνε στο ντούκου

Φυσικά και θα χάσει. Ποιό το νόημα να κάνεις τα άλλα εάν δεν μπορείς να τα κατανοήσεις και σχηματικά. Ο ευκολότερος τρόπος να κατανοήσεις ολοκληρώματα + θεωρήματα Bolzano/Rolle/ΘΜΤ/ΘΜΕΤ είναι γεωμετρικά.

Κατά την γνώμη μου δεν πρέπει να αφαιρέσουν τίποτα αλλά αν ντέ και καλά πρέπει κάτι, μιγαδικοί ασυζητητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Να κάνω άλλη μία σκέψη?
Φεύγουν οι μιγαδικοί από Κατεύθυνση της Γ Λυκείου και πάνε Κατεύθυνση της Β από την οποία φεύγει η Θεωρία Αριθμών
Πώς σας φαίνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
o ρυθμος μεταβολης σε ποιο κεφαλαιο ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

milanopassion

Νεοφερμένος

Ο milanopassion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Μαθηματικά κατεύθυνσης άρχισα με καθηγητή τον Φεβρουάριο. Δεν με τρέχει αυτός, μάλλον εγώ τον τρέχω και αυτός ακολουθεί. Τι να κάνει ο καημένος όταν π.χ. την πρώτη φορά που ήρθε για μάθημα με βρήκε να έχω διαβάσει τη θεωρία των μιγαδικών, να έχω λύσει τις ασκήσεις του βιβλίου, να έχω καταλάβει ξαναλύνοντας τις λυμένες του Μπάρλα και να έχω μόνον μερικές συγκεκριμένες απορίες? Μου έλυσε τις απορίες, μου συμπλήρωσε κάποια πράγματα, με διόρθωσε σε άλλα που δεν είχα καταλάβει σωστά, μου τόνισε κάποια πράγματα, μού έλυσε υποδειγματικά μερικές ενδιαφέρουσες ασκήσεις, και μου έβαλε να λύσω μόνος μου και άλλες ασκήσεις. Την επόμενη φορά τις έλεγξε, διόρθωσε τα λάθη μου, μου υπόδειξε πώς να λύσουμε μαζί κάποιες που δεν είχα καταφέρει, έκανε κάποιες παρατηρήσεις και μου έδωσε να γράψω διαγώνισμα. Την επόμενη φορά συνεχίσαμε έτσι για το επόμενο κομμάτι κλπ. Να πω εδώ ότι έτσι το θέλω το μάθημα: να είναι πρώτα η δική μου δουλειά και ο καθηγητής να είναι υποστήριξη και συμπλήρωμα. Με το ρυθμό αυτό μέχρι 30/7 τελειώνει η ύλη πρώτο χέρι και από τον Σεπτέμβριο ξανά από την αρχή σε άλλο επίπεδο όμως. Δεν βρίσκω υπερβολικό το ρυθμό αυτό, ούτε και με κούρασε. Και δεν είπα ότι με το πρώτο χέρι είμαι έτοιμος για πανελλήνιες, ξέρω ότι χρειάζομαι ακόμα δουλειά. Με τον ίδιο τρόπο δούλεψα και στη φυσική κατεύθυνσης. Στη φυσική όμως νομίζω ότι είμαι σε καλύτερο επίπεδο και γιατί με ευχαριστεί περισσότερο και γιατί είναι πολύ λίγη η ύλη.


Ειρωνεία ελήφθη, όβερ. Όμως, αν μετρήσεις τον δικό μου χρόνο κάλυψης ύλης πρώτο χέρι (Φεβρουάριος-Ιούλιος) με τον δικό σου (καλοκαίρι-Φεβρουάριος) θα δεις ότι είναι περίπου ο ίδιος. (Και πού ξέρεις? Μπορεί να έχω διαβάσει και το κεφάλαιο: Πίνακες και γραμμικά συστήματα…)

Xωρίς παρεξήγηση το διάβασμα στα μαθηματικά δεν είναι τόσο εύκολο.Και εγώ την ύλη της τρίτης την ξεκίνησα απο ιανουάριο της δευτέρας λυκείου και με διακοπή μόνο ένα μήνα τελείωσα αρχές μαρτίου.Μην υποτιμάτε καθόλου τα ολοκληρώματα.Δε βγαίνουν σε ένα μήνα που να χτυπιέσαι.Και στο κάτω κάτω θεωρώ λίγο παράλογο ένας μαθητής που υποτίθεται διδάσκεται στο σχολείο ακόμα λογαρίθμους να κάνει και ολοκληρώματα για τις πανελλήνιες της επόμενης χρονιάς.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
παιδια μηπως γνωριζετε ποτε βγαινει η υλη των πανελλαδικα εξεταζομενων μαθηματων 2011...????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Platwnas

Νεοφερμένος

Ο Platwnas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καποια σελιδα για υλη ιστοριας κατευθυνσης γ λυκειου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasipoy

Νεοφερμένος

Ο Pasipoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
παιδια μηπως γνωριζετε ποτε βγαινει η υλη των πανελλαδικα εξεταζομενων μαθηματων 2011...????
Mε την έναρξη του σχολείου μέσα Σεπτέμβρη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top