Πανελλήνιες 2011: Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
1)Έχω νευριάσει πολύ με την πσραπαιδεία που επικρατεί.
2)Παλιά οι γονείς μας δεν έκαναν φροντηστήρια . Διάβαζαν και περνούσαν . Το φροντηστήριο αν δεν το αξιοποιείς σωστά είναι ΑΧΡΗΣΤΟ. Αυτό που μου την δίνει περισσότερο είναι που πολλοί μαθητές επιλέγουν φροντιστήρια και πηγαίνουν εκεί πιστεύοντας ότι εκείνο είναι το ΣΧΟΛΕΙΟ. Δεν θα δώσεις όμως από εκεί πανελλήνιες για να περάσεις. ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ.
3) Τώρα εάν το σχολείο δεν έχει καθηγητές που μπορούν να βοηθήσουν, αυτό είναι άλλο και δυστυχώς το φαινόμενο αυτό αυξάνεται με τα χρόνια. Οι ίδιοι οι καθηγητές είτε κάνουν τα απογεύματα και σε φροντηστήρια μαθήματα είτε επισκέπτονται το σχολείο και κάνουν τουρισμό χωρίς να κάνουν μάθημα επειδή πιστεύουν ότι όλα τα παιδιά πηγαίνουν φροντηστήρια και θα τα μάθουν από εκεί. Αλλά τι να κάνεις; Στην ΕΛΛΑΔΑ ζούμε. Ποτέ δεν θα δούμε ένα σοβαρό εκπαιδευτικό σύστημα που να λειτουργεί σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε το φροντηστήριο να είναι για αυτούς που πραγματικά το χρειάζονται (όταν υπάρχουν κενά από παλιές τάξεις) και όχι για τους μαθητές που έχουν μάθει να διαβάζουν.
1) καλα οκ χαλάρωσε μια ερώτηση έκανα και αρχίσατε όλοι ότι νευρίασα με την παραπαιδεία και όλα γίνονται εντάξει ρε σεις το ξέρω μια ερώτηση έκανα απλά....... γιατί όλοι οσοι λεμε ότι δεν μπορουμε (και εγώ ανήκω σε αυτους) άλλο θα κάνετε μαθήματα..........τεσπα
2)και ξέρω οτι το φροντιστήριο αν δεν το αξιοποιήσεις σωστά είναι άχρηστο όπως και ότι από το σχολείο θα δώσω πανελλήνιες.... μια ερώτηση έκανα και πιάστηκες από δυο λέξεις..:P.....δεν είμαι από αυτούς που τρέχουν από την πρώτη λυκείου σε μαθήματα ούτε πιστεύω ότι το φροντιστήριο είναι η μονή λύση
3)οσο για την ερωτηση τι θα κανεις ειναι απλό όταν θα πας σχολείο και θα δεις ότι ο καθηγητής έχει έρθει μόνο για τα λεφτά και κάθετε τον πιάνεις και του λες ότι θες να κάνεις μάθημα εκεί δεν νομίζω ότι θα σου πει κάτι αλλά ποιος θα πιάσει να πει σε έναν καθηγητή που κάθετε να κάνει μάθημα? κάνεις.......
ετσι πως είναι τα πράγματα δεν νομίζω πάντως να είναι πολλοί αυτοί που δεν θα κάνουν μαθήματα για να δώσουν το 2011 γιατί κανείς δεν θα ρισκάρει το μέλλον του.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Πόσα τέτοια group έχουν γίνει πια.

Επειδή υποθέτω ότι αυτά είναι για όλο το μήνα δεν είναι οι τιμές που είναι ακριβές εδώ αλλά οι πολλές ώρες που έκανες.Πχ έκανες 6 ώρες μαθηματικά και 4 αοθ τη βδομάδα.Ε αυτό ανέβασε το κόστος και όχι η τιμή..

Βασικα μετραει και το γεγονος οτι ηταν ο τελευταιος μηνας και τα μαθηματα ηταν πιο εντατικα...
Αλλα ουτως η αλλως κατω απο χιλιαρικο σπανια επεφτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Βασικα μετραει και το γεγονος οτι ηταν ο τελευταιος μηνας και τα μαθηματα ηταν πιο εντατικα...
Αλλα ουτως η αλλως κατω απο χιλιαρικο σπανια επεφτα.
:redface:


εγω με ιδιαιτερα στα 5/6 μαθηματα δεν πληρωσα ποτε πανω απο 600-700 ανα μηνα.


προσεξτε παντως μην σας πιασουν κοροιδα εκμεταλλευομενοι το αγχος εσας και των γονιων σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...... όταν θα πας σχολείο και θα δεις ότι ο καθηγητής έχει έρθει μόνο για τα λεφτά και κάθετε τον πιάνεις και του λες ότι θες να κάνεις μάθημα εκεί δεν νομίζω ότι θα σου πει κάτι αλλά ποιος θα πιάσει να πει σε έναν καθηγητή που κάθεται να κάνει μάθημα? ....
Σε μας έγινε και αυτό. Μας φέρανε στη Β έναν προσωρινό χημικό. Μας έκανε και γενική και καυεύθυνση. Ήταν ένας περίεργος τύπος τεραστίων διαστάσεων. Λοιπόν, καθόταν όλη την ώρα σε ένα θρανίο και έλεγε ποιος θέλει να σηκωθεί να λύσει ασκήσεις (ότι ασκήσεις νάναι) και ποιος θα παραδώσει παρακάτω. Αυτός συνήθως κοιτούσε έξω από το παράθυρο και όταν μιλούσε μας έλεγε για παϊδάκια και τσίπουρα.
Το συζητήσαμε το θέμα τα παιδιά της θετικής και μια μέρα πριν προλάβει να κάτσει στο αγαπημένο του θρανίο, του είπαμε: "κ.καθηγητά θέλουμε κάτι να συζητήσουμε όλοι μαζί". Ρώτησε: "για καμιά εκδρομή?" και εμείς του είπαμε για το μάθημα. Του εξηγήσαμε ότι οι πιο πολλοί θέλουμε τη χημεία και για του χρόνου και περιμένουμε πιο πολλά από το σχολείο. Φάνηκε να πέφτει από τα σύννεφα και είπε τη λακαμία: "καλά, δεν πάτε φροντιστήριο?". Του απαντήσαμε ότι όχι όλοι και εδώ από ένα κορίτσι έπεσε και το μέγιστο γλύψιμο: "πάμε κύριε, αλλά οι καθηγητές στα φροντιστήρια δεν είναι τόσο ειδικευμένοι και έμπειροι σαν εσάς"!!!!!! Αυτό του άρεσε και μας είπε: "εντάξει παιδιά, εγώ έκανα έτσι το μάθημα γιατί νόμιζα ότι έτσι το θέλετε εσείς και γιατί τα ξέρετε από το φροντιστήριο"!!!!
Λοιπόν: από την επόμενη φορά ο τύπος άλλαξε και στην κατεύθυνση και στη γενική. Είχε μαζί του βιβλίο και σημειώσεις, παρέδιδε το μάθημα, έβαζε ασκήσεις για το σπίτι, συμμετείχε στη λύση ασκήσεων στον πίνακα, εξηγούσε κάποια πράγματα, εξέταζε, σπάνια καθόταν σε θρανίο, αλλά για φαγοπότια και κρασιά συνέχισε να λέει. Εντάξει, δεν έγινε και ο σπουδαίος καθηγητής (μέτριο θα τον έλεγα) αλλά η κατάσταση βελτιώθηκε. Παράπονα είχαν μόνον κάποιοι στη γενική που δεν τους ενδιέφερε η χημεία. Βέβαια στο τέλος, ειδικά στη γενική έβαλε μάλλον δύσκολα και έσφαξε κόσμο. Α! εργαστήριο δεν μας πήγε ποτέ γιατί λεει έχει αλλεργία στα χημικά υγρά!!!!!! (2λλ η αλλεργία? Αη αμ νοτ σουρ)
Ευτυχώς του χρόνου ο τύπος φεύγει και έρχεται ξανά ο πολύ καλός χημικός του σχολείου που είχε πάει σε πανεπιστήμιο (ή κάτι τέτοιο) με εκπαιδευτική άδεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Αυτό του άρεσε και μας είπε: "εντάξει παιδιά, εγώ έκανα έτσι το μάθημα γιατί νόμιζα ότι έτσι το θέλετε εσείς και γιατί τα ξέρετε από το φροντιστήριο"!!!!
Λοιπόν: από την επόμενη φορά ο τύπος άλλαξε και στην κατεύθυνση και στη γενική. Είχε μαζί του βιβλίο και σημειώσεις, παρέδιδε το μάθημα, έβαζε ασκήσεις για το σπίτι, συμμετείχε στη λύση ασκήσεων στον πίνακα, εξηγούσε κάποια πράγματα, εξέταζε, σπάνια καθόταν σε θρανίο, αλλά για φαγοπότια και κρασιά συνέχισε να λέει.

Συμβαίνει και αυτό! Και σε μας έγινε φέτος στην έκθεση που η καθηγήτρια μας ήταν "κολλημένη" με το βιβλίο ενώ δεν κάναμε θέματα έκθεσης , συνώνυμα/αντώνυμα, ασκήσεις πιθανές για πανελλήνιες που έπρεπε να γίνουν. Της το είπαν κάποια παιδιά και αυτή άλλαξε το μάθημα της. Όμως αυτό δεν γίνεται πάντα. Ευτυχώς, φέτος στο σχολείο είχαμε υπέροχους καθηγητές στην κατεύθυνση. Και όταν λέω υπέροχους εννοώ ότι νοιάζονταν και ότι δεν μας άφηναν στην μοίρα μας. Στα αρχαία δε κάναμε φανταστική δουλειά. Δουλέψαμε πράγματα που δεν τα είχαμε κάνει ούτε στο φροντηστήριο. Μακάρι να είναι έτσι και του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi pssss...!

Νεοφερμένος

Η thomi pssss...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Από θεωρητική κανεις ..? αρχίσατε τα θερινά μαθήματα..?
πως σας φαίνονται ..?
πόσες ώρες περίπου χρειάζεται διάβασμα..? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aggeloukos_1993

Νεοφερμένος

Ο Aggeloukos_1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια εγω αρχισα τα θερινα και μετραω τις μερες τις ωρες και τα δευτερολεπτα για να τελειωσω...δεν εχω καμια διαθεση να διαβασω ...αλλα λυπαμαι τα λεφτα που θα δωσουν οι δικοι μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi pssss...!

Νεοφερμένος

Η thomi pssss...! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΣΤΕ ?

υπομονη χρειαζεται...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδια εγω αρχισα τα θερινα και μετραω τις μερες τις ωρες και τα δευτερολεπτα για να τελειωσω...δεν εχω καμια διαθεση να διαβασω ...αλλα λυπαμαι τα λεφτα που θα δωσουν οι δικοι μου.....
Να προσπαθείτε να μην κουράζεστε πάρα πολύ από τώρα ρε σεις. =/

Δηλαδή μετά τι θα γίνει? Έχετε μια ολόκληρη χρονιά μπροστά σας.
Η πιο δύσκολη περίοδος για μένα τουλάχιστον, ήταν από τα Χριστούγεννα και μετά.
Είναι πολύ σημαντικό να κρατάτε δυνάμεις.
Το κακό είναι ότι έχω δεί πάρα πολλά άτομα που μπήκαν στην αρχή "δυναμικά" στο "παιχνίδι" των Πανελληνίων,αλλά από τον Νοέμβρη και μετά δεν διάβαζαν σχεδόν καθόλου..
Δεν έχουν όλοι τις ίδιες αντοχές στο διάβασμα,ούτε την ίδια θέληση.
Οπότε προσπαθήστε όσο μπορείτε να σκέφτεστε ότι δεν είναι καλό για σας να εξαντληθούν όλες οι δυνάμεις σας από τώρα.

Τέλος,θα ήθελα να πώ πως θα φτάσετε σε ένα σημείο μετά από κάποιο διάστημα που θα βαρεθείτε να ακούτε γονείς,καθηγητές,και όλους τους "ειδήμονες" που θα σας λένε για το πώς θα διαβάζετε,πότε θα διαβάζετε,πότε θα βγαίνετε,ποιά σχολή είναι η καλύτερη κλπ.

Πιστέψτε σε σας,κάντε ότι καλύτερο μπορείτε,κλείστε τα αυτιά σας σε όποιο ανασφαλές άτομο βρεθεί στο δρόμο σας που θα σας πεί ότι "δεν μπορείτε να τα καταφέρετε" και εύχομαι καλή δύναμη σε όλους σας. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ισχυει αυτο.
ειναι πολυ μεγαλο τεστ να διαβαζεις συνεχως και ασταματητα επι ενα σχεδον χρονο,δεν θα ηθελα να το ξαναπερασω,καπου τελειωνουν οι αντοχες σου και εκει ειναι επικυνδινο να τα παρατησεις,οχι επειδη δεν εχει στοχο ,αλλα επειδη εχεις κουραστει ψυχολογικα.
αυτο που επισης αγχωνει πολυ ειναι οτι ο κοπος μιας χρονιας κρινεται σε ενα τριωρο.
δεν υπαρχει εκει συγλριση με τα πανεπιστημια ,εκει ακομα και να μεινεις σε ενα μαθημα (δεδομενου οτι εχεις στοιχειωδεις γνωσεις) μπορεις να συνεχισεις με τα υπολοιπα χωρις προβλημα,δεν χανεις μια ολοκληρη χρονια...οπως με τις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Από θεωρητική κανεις ..? αρχίσατε τα θερινά μαθήματα..?
πως σας φαίνονται ..?
πόσες ώρες περίπου χρειάζεται διάβασμα..? :confused:

αντε και καποιος επιτελους της θεωρητικης..εγω προσωπικα ξεκινησα απο 21 ιουνιου και κανω 14 ωρες την βδομαδα... 5 γνωστο αγνωστο,2 λατινικα, 2 εκθεση, 1 ιστορια,2 κειμενα,2 βιολογια...εεε κοιτα διαβασμα θελουν ολα απλα λιγο ζορικο ειναι το γνωστο αλλα κατα τα αλλα καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
αντε και καποιος επιτελους της θεωρητικης..εγω προσωπικα ξεκινησα απο 21 ιουνιου και κανω 14 ωρες την βδομαδα... 5 γνωστο αγνωστο,2 λατινικα, 2 εκθεση, 1 ιστορια,2 κειμενα,2 βιολογια...εεε κοιτα διαβασμα θελουν ολα απλα λιγο ζορικο ειναι το γνωστο αλλα κατα τα αλλα καλα...

εμένα πάλι το γνωστό δε μου φαίνεται και τόσο δύσκολο(προς το παρόν τουλάχιστον!),γιατί κάνουμε όλη την ανάλυση στο φροντ. και τη μετάφραση, αν και είναι στο φροντιστηριακό βιβλίο που μας έχει δώσει, την κάνουμε μόνοι μας στην τάξη(με τη βοήθεια του καθηγητή φυσικά όπου χρειάζεται), σα να είναι άγνωστο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Παιδιά όλα καλά θα πάνε, δώστε βάση τώρα.
Ειλικρινά, επειδή τα πέρασα και εγώ και τα ξέρω.
Ειναι απλά θέμα συνήθειας, μετά τις πρώτες δύο εβδομάδες θα σας γίνει συνήθεια το διάβασμα και δεν θα σας "κουράζει" τόσο πολύ όσο τώρα.
Μην τα δώσετε όλα τώρα, κρατήστε και δυνάμεις για μετά, κυρίως τον Φεβρουάριο, εκεί οι περισσότεροι τα παρατάνε και κάνουν την λεγόμενη "κοιλιά".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
1) καλα οκ χαλάρωσε μια ερώτηση έκανα και αρχίσατε όλοι ότι νευρίασα με την παραπαιδεία και όλα γίνονται εντάξει ρε σεις το ξέρω μια ερώτηση έκανα απλά....... γιατί όλοι οσοι λεμε ότι δεν μπορουμε (και εγώ ανήκω σε αυτους) άλλο θα κάνετε μαθήματα..........τεσπα
2)και ξέρω οτι το φροντιστήριο αν δεν το αξιοποιήσεις σωστά είναι άχρηστο όπως και ότι από το σχολείο θα δώσω πανελλήνιες.... μια ερώτηση έκανα και πιάστηκες από δυο λέξεις..:P.....δεν είμαι από αυτούς που τρέχουν από την πρώτη λυκείου σε μαθήματα ούτε πιστεύω ότι το φροντιστήριο είναι η μονή λύση
3)οσο για την ερωτηση τι θα κανεις ειναι απλό όταν θα πας σχολείο και θα δεις ότι ο καθηγητής έχει έρθει μόνο για τα λεφτά και κάθετε τον πιάνεις και του λες ότι θες να κάνεις μάθημα εκεί δεν νομίζω ότι θα σου πει κάτι αλλά ποιος θα πιάσει να πει σε έναν καθηγητή που κάθετε να κάνει μάθημα? κάνεις.......
ετσι πως είναι τα πράγματα δεν νομίζω πάντως να είναι πολλοί αυτοί που δεν θα κάνουν μαθήματα για να δώσουν το 2011 γιατί κανείς δεν θα ρισκάρει το μέλλον του.....

Μariza_93 έχεις δίκιο! Απλά μου έδωσες την τέλεια πάσα για να εκφράσω αυτή τη χαζομάρα που επικρατεί στο Ελλιστάν που ζούμε! Δεν αναφερόμουν σε εσένα ! Μιλούσα γενικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ έκανα 14 ώρες τη βδομάδα (χειμώνα-καλοκαίρι) και ήταν οι λιγότερες σε σχέση με τις ώρες που έκαναν οι γνωστοί μου. Έδινα 415 το μήνα και γενικά πιστεύω ήταν αρκετά καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εμείς κάνουμε προς το παρόν ένα 10ωρο την βδομάδα αλλά αυτό θα γίνεται μέχρι τις 9 του Ιούλη και μετά θα κάτσουμε μέχρι 1 Σεπτέμβρη. Τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε 12 ώρες την βδομάδα (χωρίς τα διαγωνίσματα) με επιβάρυνση γύρω στα 300+ ευρώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Παιδιά μήπως μπορεί κανείς να μου προτίνει κάποιο καλό βοήθημα για τη Βιολογία Θετικής κατεύθυνσης?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

julia:-

Νεοφερμένος

Η julia:- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω περίπου 3 ώρες. Όταν έχω την άλλη μέρα μαθηματικά κατ. όμως διαβάζω αρκετά περισσότερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Εγώ πέρσι έκανα από 18 Ιουνίου μέχρι 31 Ιουλίου φροντιστήριο! Μου φαίνεται 14 ώρες την εβδομάδα μπορεί και λίγο λιγότερες...
Από Σεπτέμβρη έκανα 14 ώρες (και 2 εβδομάδες το μήνα 16)...
Κοιτάξτε, δε λέω ότι είναι εύκολα τα πράγματα...άλλοτε θα νιώθετε ότι ο καιρός δε περνάει και άλλοτε ότι περνάει γρήγορα!
πρέπει να κατανοήσετε ότι θα είναι μια δύσκολη και πιεστική χρονιά, στο τέλος όμως θα ανταμειφθείτε για τις θυσίες σας και το αίσθημα θα είναι υπέροχο!!!
επίσης, τώρα το καλοκαίρι...
συγκεντρωθείτε όσο καιρό κάνετε μαθήματα, και να κάνετε 10 μπάνια λιγότερα ή να πάτε 2 φορές λιγότερες σε club δεν έγινε τίποτα!
όταν όμως τελειώσουν τα μαθήματα, κρύψτε τα βιβλία και ξεχάστε τα πάντα..φροντίστε να ξεκουραστείτε και να χαλαρώσετε, ώστε να έχετε όρεξη από σεμπέμβρη και να κάνετε την κατάλληλη έναρξη...
μην μπείτε στη λογική τώρα, εντάξει μωρέ δύσκολο κομμάτι, θα το μάθω το χειμώνα....μην αφήνετε κενά!
και αν έχετε υπολογιστή στο δωμάτιό σας προτείνω να τον καταργήσετε ή να τον πάτε αλλού, κάπου που θα μπορούν να σας ελέγχουν...
ο υπολογιστής είναι πάντα ένας πειρασμός, που δεν θα σας αφήσει να συγκεντρωθείτε αν είναι στο χώρο που διαβάζετε...ας μην γελιόμαστε, θα τον έχετε ανοιχτό για να ακούτε μουσική, αλλά θα ρίχνετε κλεφτές ματιές στο facebook και στο msn ;)

extra tips για όσους δίνουν ΑΟΔΕ
το μάθημα δεν είναι εύκολο...όλοι θα έχετε ακούσει το "60 σελίδες παπαγαλία είναι, σιγά..."
δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...όσοι δεν έχουν μάθει να παπαγαλίζουν(και φαντάζομαι είναι η πλειοψηφία) θα δυσκολευτούν αρκετά να μαθαίνουν απέξω το βιβλίο, καθώς δεν είναι και το πιο καλογραμμένο...γι'αυτό αρχίστε από τώρα να το μαθαίνετε καλά, ακόμα και τις εισαγωγές, ακόμα και κάτι που σας φαίνετε "χαζό"...εγώ ακόμα θυμάμαι (δυστυχώς) το "η επιχείρηση είναι στοιχείο της κοινωνίας μας το ίδιο σημαντικό με την οικογένεια. Οι περισσότεροι άνθρωποι..."
Καλό θα ήταν να το λέτε στους γονείς ή στα αδέρφια σας...μπορεί να είναι σπαστικό γιατί θα λέτε προϊόν και θα σας διορθώνουν και θα λένε "αγαθό" ή "προίόν ή υπηρεσία", αλλά μόνο έτσι θα τα μάθετε καλά!
το γράψιμο προσωπικά δεν με βοήθησε γτ το θεωρούσα χρονοβόρο, αλλά αν βοηθάει κάντε το...


Τέλος από Σεπτέμβρη μην υποτιμήσετε το σχολείο...να παρακολουθείτε και να κάνετε ότι σας βάζουν....ακόμα και αν οι καθηγητές δεν είναι καλοί(είχα άφθονους τέτοιους) μπορεί κάτι να κερδίσετε... προσωπικά μαθηματικά γενικής, για όσους έχουν δει τα θέματα, αν και μπορεί να μην τα έχετε κάνει ακόμα, το τελευταίο ερώτημα από το τρίτο θέμα το έλυσα όπως μας είχε πει ο καθηγητής στο σχολείο...δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο...το ίδιο και μια συμμαθήτριά μου..και μάλλον έχουμε πάρει και οι 2 100(δεν έχουμε βρει λάθη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Τι κατεύθυνση ήσουν;
Όσον αφορά αυτό με τον υπολογιστή ... ποια είναι η κατάλληλη εποχή για να αλλάξεις μέρος τον υπολογιστή; Τώρα το καλοκαίρι ή από τον Σεπτέμβρη και μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top