Πανελλήνιες 2011: Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τώρα το καλοκάιρι καλές είναι. Σκέψου όμως το χειμώνα που θα υπάρχει και το σχολείο. Η θεωρητική τη βγάζει με πιο λίγες ώρες. Η θετικότεχνολογική με ΑΟΘ μπορεί να φτάνει και τις 20 ώρες. Δλδ: 31 σχολείο + 20 φροντιστήριο = 51. Πόσες ώρες μένουν για διάβασμα και ξεκούραση?
Μια καλή ιδέα θα ήταν να μας πουν όσοι τέλειωσαν τη Γ λυκείου (τώρα ή πιο παλιά) τι πιστεύουν για τις ώρες των φροντιστηρίων? Είναι όσες πρέπει ή θα μπορούσε να γίνει η δουλειά με πιο λίγες?

Αν δεν επιθυμεις να κανεις τοσες ωρες υπαρχει και η λυση να μην πας καθολου φροντιστηριο απο την στιγμη ομως που θα πας αναγκαστικα πρεπει να υποστεις καποιες συνεπειες και οι ωρες ειναι πολλεσ τι να κανουμε ετσι ειναι δεν αλλαζουν τοσα χρονια ειναι ετσι νομιζεις θα αλλαξει κατι αν ξεσηκωθεις....δν νομιζω...Μια χρονια ειναι θα τα υποστουμε και μετα ολοι ελευθεροιιιιιιι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν δεν επιθυμεις να κανεις τοσες ωρες υπαρχει και η λυση να μην πας καθολου φροντιστηριο
Αυτό κάνω. Ευτυχώς οι γονείς μου μπορούν να μου πληρώσουν τις 5½ ώρες ιδιαίτερο που έχω ανάγκη. Διαφορετικά νομίζω θα προτιμούσα εντελώς μόνος μου αντί για τα πακέτα των φροντιστηρίων που σε κάνουν αθλητή μεταφοράς βιβλίων όλη μέρα.
Δεν θέλω να το πάιξω. Σε καθέναν ίσως ταιριάζει και άλλος τρόπος και η άποψη καθενός είναι σεβαστή. Στο μήνυμα 141 αυτού του θέματος έχω γράψει αναλυτικά την άποψη μου και το πρόγραμμα μου.

.....οι ωρες ειναι πολλεσ τι να κανουμε ετσι ειναι δεν αλλαζουν τοσα χρονια ειναι ετσι νομιζεις θα αλλαξει κατι αν ξεσηκωθεις....δν νομιζω...Μια χρονια ειναι θα τα υποστουμε και μετα ολοι ελευθεροιιιιιιι
Ίσως αν το ζητούσαν πολλοί, τα φροντιστήρια έκαναν και γκρουπ λίγων ωρών για όσους θέλουν. Όμως μας έχουν πείσει και ακολουθούμε σαν πρόβατα ότι μας πουλάνε. Αν είδες σε άλλα θέματα, τα φροντιστήρια αρχίζουν κατεύθυνση Γ λυκείου τώρα στα παιδιά που μόλις τελείωσαν την Α λυκείου!!!!
Έτσι όπως έφτιαξα το προγραμμα μου δεν αισθάνομαι καταπίεση. Μάλιστα τα μαθήματα που διαβάζω με ευχαριστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alkinoos

Νεοφερμένος

Ο Alkinoos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πρέβεζα (Πρέβεζα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αυτό κάνω. Ευτυχώς οι γονείς μου μπορούν να μου πληρώσουν τις 5½ ώρες ιδιαίτερο που έχω ανάγκη. Διαφορετικά νομίζω θα προτιμούσα εντελώς μόνος μου αντί για τα πακέτα των φροντιστηρίων που σε κάνουν αθλητή μεταφοράς βιβλίων όλη μέρα.
Δεν θέλω να το πάιξω. Σε καθέναν ίσως ταιριάζει και άλλος τρόπος και η άποψη καθενός είναι σεβαστή. Στο μήνυμα 141 αυτού του θέματος έχω γράψει αναλυτικά την άποψη μου και το πρόγραμμα μου.


Ίσως αν το ζητούσαν πολλοί, τα φροντιστήρια έκαναν και γκρουπ λίγων ωρών για όσους θέλουν. Όμως μας έχουν πείσει και ακολουθούμε σαν πρόβατα ότι μας πουλάνε. Αν είδες σε άλλα θέματα, τα φροντιστήρια αρχίζουν κατεύθυνση Γ λυκείου τώρα στα παιδιά που μόλις τελείωσαν την Α λυκείου!!!!
Έτσι όπως έφτιαξα το προγραμμα μου δεν αισθάνομαι καταπίεση. Μάλιστα τα μαθήματα που διαβάζω με ευχαριστούν.

με γεια σου με χαρα σου, δεν εχουν ομως ολοι οι γονεις την οικονομικη δυνατοτητα για να ανταπεξελθουν ωστε να πανε τα παιδια τουσ ιδιαιτερο και εγω προσωπικα προπερσι πηγαινα ιδιαιτερο αλλα προτιμω χιλιες φορες το τμημα...και μερικα παιδια αν αρχιζουν το μαθηματα γ λυκειου απο πρωτη λυκειου αυτο ειναι προβλημα τους δεν φταινε τα φροντ γιαυτο αλλα τα ιδια το επελεξαν ..Επισης δν νομιζω οτι ακολουθουμε σαν προβατα οτι μας πουλανε και παρατηρω πως τα κανεις ολα τραγικα, δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα παντου ...εμεις λοιπον οι κοινοι θνητοι θα προσπαθησουμε να τα βγαλουμε περα με το φροντιστηριο γιατι μια χρονια εμεινε, να παει στο διαολο να τελειωνουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η τιμη (περιπου) σε ενα φροντιστηριοο για τη Γ' λυκειου σε 6 μαθηματα???(αρχαια κατ,λατινικα,ιστορια,κειμενα,εκθεση και βιολογια)..

να και ενα group για οσους εχουν facebook και θελουν να γινουν μελη-------> https://www.facebook.com/profile.php?id=1097361183&ref=ts#!/group.php?gid=111768552204138&v=wall&ref=mf
Πόσα τέτοια group έχουν γίνει πια.
Επιδη ακουσα κατι για τιμες...
Ειστε τυχεροι οσοι ειστε απο μεγαλουπολεις γιατι εχετε πολυ καλα οργανωμενα φροντηστιρια.
Εγω εδινα 15 την ωρα μαθηματικα 14 φυσικη 14 αοδε-αοθ 12 εκθεση 13 προγραμματισμο
Και επιδη τυγχανει να εχω μπροστα μου ενα χαρτακι με τα λευτα του Απριλιου...
19 ωρες φυσικη =266
24 ωρες μαθηματικα (κατ + γεν) =360
16 ωρες αοθ-αοδε =244
10 ωρες εκθεση =120
10 ωρες προγραμματισμο =130
ΣΥΝΟΛΟ = 1130 ΕΥΡΩ
Καλη σας μερα
Επειδή υποθέτω ότι αυτά είναι για όλο το μήνα δεν είναι οι τιμές που είναι ακριβές εδώ αλλά οι πολλές ώρες που έκανες.Πχ έκανες 6 ώρες μαθηματικά και 4 αοθ τη βδομάδα.Ε αυτό ανέβασε το κόστος και όχι η τιμή.
Τώρα το καλοκάιρι καλές είναι. Σκέψου όμως το χειμώνα που θα υπάρχει και το σχολείο. Η θεωρητική τη βγάζει με πιο λίγες ώρες. Η θετικότεχνολογική με ΑΟΘ μπορεί να φτάνει και τις 20 ώρες. Δλδ: 31 σχολείο + 20 φροντιστήριο = 51. Πόσες ώρες μένουν για διάβασμα και ξεκούραση?
Μια καλή ιδέα θα ήταν να μας πουν όσοι τέλειωσαν τη Γ λυκείου (τώρα ή πιο παλιά) τι πιστεύουν για τις ώρες των φροντιστηρίων? Είναι όσες πρέπει ή θα μπορούσε να γίνει η δουλειά με πιο λίγες?
Όχι δα:hmm:


Αν δεν επιθυμεις να κανεις τοσες ωρες υπαρχει και η λυση να μην πας καθολου φροντιστηριο απο την στιγμη ομως που θα πας αναγκαστικα πρεπει να υποστεις καποιες συνεπειες και οι ωρες ειναι πολλεσ τι να κανουμε ετσι ειναι δεν αλλαζουν τοσα χρονια ειναι ετσι νομιζεις θα αλλαξει κατι αν ξεσηκωθεις....δν νομιζω...Μια χρονια ειναι θα τα υποστουμε και μετα ολοι ελευθεροιιιιιιι
Εμείς βρίζουμε το εκπαιδευτικό σύστημα αλλά δε κάνουμε και τίποτα ε;Εσείς πληρώνετε.Έχετε το δικαίωμα να σας ακούσουν.Και δε νομίζω ότι οι απόψεις για πολλές ώρες είναι μεμονωμένες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ρε συ Δία...
Από τη μία λες ότι τους έχουν πείσει να κάνουν φροντιστήρια τόσες ώρες και ακολουθούν σαν τα πρόβατα και από την άλλη εσύ κάνεις προετοιμασία ήδη εδώ και 3-4 μήνες... Θυμάμαι πολύ καλά ότι από τις διακοπές του Πάσχα κιόλας ήσουν σε θέση να λύσεις ασκήσεις μιγαδικών, ταλαντώσεων και λίγο αργότερα στερεό και άλλα...
Επίσης λες ότι κάνεις 5,5 ώρες ιδιαίτερο και από Σεπτέμβρη θα γίνουν 7. Συγγνώμη κιόλας Δια, αλλά αυτό δεν το λες χαλαρό πρόγραμμα σε συνδυασμό με την προετοιμασία που έχεις ήδη κάνει και βάσει του ότι θα τελειώσεις όπως λες την ύλη μέχρι το τέλος του Ιουλίου που πλησιάζει... Θα είσαι πιο χαλαρός κατά τη διάρκεια της χρονιάς, αλλά ασχολείσαι ήδη τόσον καιρό. Όλοι οι άλλοι θα αρχίσουν από τέλη Αυγούστου για πρώτη φορά...

Και εν πάσει περιπτώσει αν νομίζεις ότι το όλο θέμα των φροντιστηρίων είναι απλώς θέμα φόβου (και εν μέρει έχεις δίκαιο, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα που αξίζει να συζητηθεί κάποια στιγμή) ας μην έκανες και εσύ ιδιαίτερα (στην ίδια κατηγορία είναι, δεν ξέρω γιατί τα διαφοροποίησες).
Και εγώ κατέκρινα πάντα τα φροντιστήρια για το ρόλο που έχουν πλέον πάρει, αλλά εγώ ούτε φροντιστήρια έκανα, ούτε ιδιαίτερα, προσπαθούσα να αξιοποιήσω τα μαθήματα του σχολείου όσο πιο πολύ γινόταν, παρά τις απεργίες, τις καταλήψεις, το σκατά μάθημα που γινόταν πολλές φορές...
Στο διατάυτα: όλοι το ίδιο φοβάστε κατά βάθος, για αυτό μην κρίνετε ο ένας τον άλλο. Ας κάνει ο καθένας το καλύτερο που μπορεί με όποιον τρόπο τον βολεύει καλύτερα.

Ελπίζω να ξέρεις, Δία, ότι αυτά σου τα λέω απολύτως φιλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Και εγώ κατέκρινα πάντα τα φροντιστήρια για το ρόλο που έχουν πλέον πάρει, αλλά εγώ ούτε φροντιστήρια έκανα, ούτε ιδιαίτερα, προσπαθούσα να αξιοποιήσω τα μαθήματα του σχολείου όσο πιο πολύ γινόταν, παρά τις απεργίες, τις καταλήψεις, το σκατά μάθημα που γινόταν πολλές φορές...
δεν έκανες φροντιστήρια και πέρασες?:confused: :/::worry::hmm:
μωρε μπραβο σου.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
λοιπον,αν και δια σε συμπαθω πολυ εχω να παρατηρησω οτι συνεχως επιδιδεσαι στο να κατηγορεις τα φροντηστηρια και οσους τα ακολουθουν πιστα και και και ,ουτε εμενα ομως μ αρεσαν τα φροντηστηρια ,ειπα μια φορα την αποψη μου και τελειωσε εκει το θεμα ,δεν την διατυπωνω συνεχως σε καθε μια σελιδα ,διοτι καταντα βαρετο γ αυτους που διαβαζουν το νημα.

αυτα απολυτως φιλικα και χωρις να θελω να σε θιξω.

απο κει και περα ,ας κανει ο καθενας οτι πιστευει οτι γ αυτον ειναι πιο σωστο ,και εδω που τα λεμε τα ιδιαιτερα ισοδυναμουν με αρκετες ωρες φροντηστηριου ,εκανα και ξερω,φευγεις περισσοτερο φορτωμενος με εργασιες και γνωσεις απο μια ωρα ιδιαιτερων παρα απο τρεις φροντηστηριου,οποτε καλο ειναι να μην μιλαμε εκ του ασφαλους!


@mariza_93 γιατι να μην περασει ,τα φροντηστηρια δεν σε βαζουν πουθενα ,εαν δεν προσπαθησεις ,ειναι κουτο για να μην πω τιποτα πιο βαρυ να πιστευουν κατι οτι επειδη πανε φροντιστηριο θα περασουν καπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Μην έχετε ψευδαισθήσεις ότι όποιος πάει φροντιστήριο μπορεί να εκπληρώσει τον στόχο του... Σίγουρα κάποιος που δεν κάνει μαθήματα μπορεί να περάσει και σε μια άριστη σχολή, απλά έτσι είναι η νοοτροπία μας, ότι είναι απαραίτητα.
Και εγώ αργά το κατάλαβα και το πληρώνω...Η προσπάθεια του καθενός και μόνο μετράει, η θέληση για κάτι καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
@mariza_93 γιατι να μην περασει ,τα φροντηστηρια δεν σε βαζουν πουθενα ,εαν δεν προσπαθησεις ,ειναι κουτο για να μην πω τιποτα πιο βαρυ να πιστευουν κατι οτι επειδη πανε φροντιστηριο θα περασουν καπου
ναι οκ η προσπαθεια που θα κανει ο μαθητης μονος του ειναι το καλυτερο και σιγουρα μονο το φροντιστήριο δεν μπορει να σε περασει σε μια σχολη αλλα στην περιπτωση που δεν πας σε φροντιστήριο και στο σχολειο δεν σου δωσουν τις βασεις τι κανεις? γιατι οκ εγω να κατσω να ανοιξω ενα βοηθημα να διαβασω να λυσω ασκησεις αλλα δεν θα πρεπει να ξερω και δυο πραγματα πριν κανω ολα αυτα? απλα πιστεύω οτι καποιος για να περασει σε μια υψηλόβαθμη σχολη πρεπει να χει καλους καθηγητες που θα του δωσουν τις βασεις και μετα μονος του να διαβασει και θα τα καταφερει.............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
δεν έκανες φροντιστήρια και πέρασες?:confused: :/::worry::hmm:
μωρε μπραβο σου.......
Δεν το είπα αυτό για να σας πω το πόσο γ@*@τ0ς είμαι που πέρασα χωρίς φρ. και ιδ. (άλλωστε για εμένα το να εισαχθώ στη σχολή μου και να πάρω πτυχίο είναι η αρχή των στόχων και όχι το τέλος), αλλά για να τονίσω ότι δεν μπορείς να κατακρίνεις κάτι που το κάνεις ο ίδιος.
Δεν μπορείς να κατακρίνεις πχ την πορνεία και να κάθεσαι στο διαδίκτυο και να βλέπεις πορνό.
Δεν μπορείς να κατακρίνεις τους γιατρούς που τα παίρνουν, όταν έχεις δώσει φακελάκι από μόνος σου.
Κ.Ο.Κ.
Είναι θέμα ενός είδους ηθικής και εντιμότητας.

Όσον αφορά στο αν είναι εφικτό από οποιονδήποτε να περάσει εκεί που θέλει χωρίς φροντιστήριο, είναι ένα θέμα που σηκώνει αρκετή συζήτηση. Δεν είναι μία απλή απάντηση ειδικά όταν ένα ποσοστό άνω του 95% των υποψηφίων που στοχεύουν σε σχολές άνω των 13000 μορίων πηγαίνουν σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ exc– Μιχάλης
1) Εσείς έχετε δίκιο και όχι εγώ. Είμαι ισχυρογνώμων, γκρινιάρης και πεισματάρης.
2) Δεν μπορώ όμως να μην το πω για τελευταία φορά: τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά με λιγότερες ώρες (αυτό είναι το κύριο σημείο της γκρίνιας μου).
3) Καταλαβαίνω ότι έγινα κουραστικός και βαρετός, έτσι δεν θα ξαναγράψω τα ίδια.
4) Συμφωνώ και με τη Δέσποινα: “Η προσπάθεια του καθενός και μόνο μετράει, η θέληση για κάτι καλό”.
5) Νομίζω ότι το τελικό είναι αυτό που έγραψε ο exc: “Ας κάνει ο καθένας το καλύτερο που μπορεί με όποιον τρόπο τον βολεύει καλύτερα”.
6) Το πιστεύω ότι αυτά μου τα γράφετε φιλικά και δεν παρεξηγούμαι.
7) Κι εγώ σας θεωρώ φίλους μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Δεν το είπα αυτό για να σας πω το πόσο γ@*@τ0ς είμαι που πέρασα χωρίς φρ. και ιδ. (άλλωστε για εμένα το να εισαχθώ στη σχολή μου και να πάρω πτυχίο είναι η αρχή των στόχων και όχι το τέλος), αλλά για να τονίσω ότι δεν μπορείς να κατακρίνεις κάτι που το κάνεις ο ίδιος.


Όσον αφορά στο αν είναι εφικτό από οποιονδήποτε να περάσει εκεί που θέλει χωρίς φροντιστήριο, είναι ένα θέμα που σηκώνει αρκετή συζήτηση. Δεν είναι μία απλή απάντηση ειδικά όταν ένα ποσοστό άνω του 95% των υποψηφίων που στοχεύουν σε σχολές άνω των 13000 μορίων πηγαίνουν σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερο.
καταλαβα το λόγο που το πες απλά είχα την απορία γιατί λίγοι είναι αυτοί που καταφέρνουν κάτι τέτοιο!!!!!! τεσπα τουλαχιστον θα ξανασκεφτω αν χρειαζεται να κανω φροντιστήριο σε καποια μαθηματα.........:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν το είπα αυτό για να σας πω το πόσο γ@*@τ0ς είμαι που πέρασα χωρίς φρ. και ιδ. (άλλωστε για εμένα το να εισαχθώ στη σχολή μου και να πάρω πτυχίο είναι η αρχή των στόχων και όχι το τέλος), αλλά για να τονίσω ότι δεν μπορείς να κατακρίνεις κάτι που το κάνεις ο ίδιος.
Δεν μπορείς να κατακρίνεις πχ την πορνεία και να κάθεσαι στο διαδίκτυο και να βλέπεις πορνό.
Δεν μπορείς να κατακρίνεις τους γιατρούς που τα παίρνουν, όταν έχεις δώσει φακελάκι από μόνος σου.
Κ.Ο.Κ.
Είναι θέμα ενός είδους ηθικής και εντιμότητας.

Όσον αφορά στο αν είναι εφικτό από οποιονδήποτε να περάσει εκεί που θέλει χωρίς φροντιστήριο, είναι ένα θέμα που σηκώνει αρκετή συζήτηση. Δεν είναι μία απλή απάντηση ειδικά όταν ένα ποσοστό άνω του 95% των υποψηφίων που στοχεύουν σε σχολές άνω των 13000 μορίων πηγαίνουν σε φροντιστήριο ή κάνουν ιδιαίτερο.
Kαι 16k μη σου πω:D

καταλαβα το λόγο που το πες απλά είχα την απορία γιατί λίγοι είναι αυτοί που καταφέρνουν κάτι τέτοιο!!!!!! τεσπα τουλαχιστον θα ξανασκεφτω αν χρειαζεται να κανω φροντιστήριο σε καποια μαθηματα.........:P

Όλα εξαρτώνται και από το σχολείο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenbias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lenbias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Βασικά με όλα αυτά που γράφονται η αλήθεια είναι οτι αγχώνεται πολύ κανείς όταν τα διαβάζει!!!!Τεσπα εγώ κάνω 2 ώρες μαθ κατ και φυσική κατ την εβδομάδα (ιδιαίτερα) και έκθεση όσο θέλει η αδερφή μου (φιλόλογος εστι) και διαβάζω μόνος μου αοθ και αοδε.Συνήθως διαβάζω 2-4 ώρες την ημέρα ανάλογα με την διάθεση και μέχρι τώρα πάει καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Όλα εξαρτώνται και από το σχολείο ;)
Σίγουρα αλλά να περιμένω μόνο απο το σχολειο? γιατί μπορεί να μου τύχουν οι καλύτεροι καθηγητές του σχολείου που όντως έχουμε πολλούς τέτοιους άλλα και αν μου τυχει κανενας καινουργιος που δεν μπορει να μιλησει? χεχε δεν ειναι να το ρισκάρεις...
κάτι άσχετο πιστεύετε ότι αοθ χρειάζεται φροντιστήριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
@ exc– Μιχάλης
1) Εσείς έχετε δίκιο και όχι εγώ. Είμαι ισχυρογνώμων, γκρινιάρης και πεισματάρης.
2) Δεν μπορώ όμως να μην το πω για τελευταία φορά: τα φροντιστήρια θα μπορούσαν να κάνουν την ίδια δουλειά με λιγότερες ώρες (αυτό είναι το κύριο σημείο της γκρίνιας μου).
3) Καταλαβαίνω ότι έγινα κουραστικός και βαρετός, έτσι δεν θα ξαναγράψω τα ίδια.
4) Συμφωνώ και με τη Δέσποινα: “Η προσπάθεια του καθενός και μόνο μετράει, η θέληση για κάτι καλό”.
5) Νομίζω ότι το τελικό είναι αυτό που έγραψε ο exc: “Ας κάνει ο καθένας το καλύτερο που μπορεί με όποιον τρόπο τον βολεύει καλύτερα”.
6) Το πιστεύω ότι αυτά μου τα γράφετε φιλικά και δεν παρεξηγούμαι.
7) Κι εγώ σας θεωρώ φίλους μου.
εγώ πάντως συμφωνώ απόλυτα με τα όσα λες για τα φροντιστήρια! είναι βάρβαρα! ανελέητα! έχουν σκεφτεί ποτέ ότι έχουν να κάνουν με παιδιά που δεν μπορούν όλη μέρα να κάνουν μαθήματα, ότι θα σπάσουν κάποτε;:mad:
για μένα, ο μόνος λόγος να πας σε φροντιστήριο είναι ο οικονομικός! πο,υ φυσικά, είναι πολύ σημαντικός... εγώ το καλοκαίρι θα κάνω σύνολο 8 ώρες μάθημα την εβδομάδα: 3 ώρες αρχαία+λατινικά, 2 έκθεση και 1 ιστορία! και ό,τι κάνω με τον αδελφό μου για μαθηματικά γενικής, που θα πάρω 6ο μάθημα... και ακούω φίλους μου να μιλάνε για 18-20 ώρες την εβδομάδα.. έλεος!!!:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Kάθε μέρα 2 ώρες μαθηματικά και 1 φυσική;Δε νομίζω να εννοείς μάθημα...

Ναι καθημερινά εννοώ, μέχρι την Παρασκευή.

Σχετικά με τις ώρες διαβάσματος:
1) Είδα ότι οι πιο πολλοί έχετε φροντιστήριο 12-20 ώρες τη βδομάδα και γράφετε ότι διαβάζετε 2-3 ώρες τη μέρα. Δεν ξέρω, αλλά δεν μου φαίνεται αρκετό το διάβασμα αυτό για να καλύψει όσα παραδίδουν στο φροντιστήριο και τις ασκήσεις που βάζουν για το σπίτι.

Αναλόγως το άτομο. Προσωπικά, φέτος είχα 21 ώρες την εβδομάδα και καθημερινά 5 ώρες διάβασμα για το φροντιστήριο και μία ώρα το πολύ για το σχολείο. Κατέληξα να βγάλω έναν πάρα πολύ καλό βαθμό, 19 και 5.

2) Ο καθένας έχει τον δικό του τρόπο που τον βολεύει, δεκτόν, αλλά δεν θα μπορούσα να δουλέψω έτσι. Έχω συνηθίσει να διαβάζω μόνος μου και έχω τώρα το καλοκαίρι συνολικά 5½ ώρες ιδιαίτερο. Το Σεπτέμβριο θα προστεθεί 1½ ώρα ακόμα. Αυτά τα πακέτα των φροντιστηρίων με τις πολλές ώρες τα θεωρώ καταστροφικά.

Όπως ανέφερα και πριν, φέτος μετά τα Χριστούγεννα έκανα 21 ώρες. Δεν μπορώ να διανοηθώ ότι με λιγότερες ώρες ή προσωπικό διάβασμα μόνο θα κατάφερνα το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν μιλάω για τους βαθμούς στο σχολείο, αλλά για την προσωπική μου επίδοση στις ασκήσεις, την κατανόηση της ύλης κλπ.

4) Δεν βάζω όριο για τις ώρες διαβάσματος: διαβάζω όσο θέλω και δεν το κάνω αγγαρεία αλλά μου αρέσει αυτό που κάνω. Χθες που δεν είχα μάθημα χτύπησα οκτάωρο και ίσως σήμερα κάνω πάλι το ίδιο.

Όταν έχω περισσότερο χρόνο, ούτε κι εγώ βάζω όριο. Αλλά όταν έχω μαθήματα, βγάζω συγκεκριμένο πρόγραμμα για να μπορώ να ανταπεξέρχομαι πλήρως.

5) Για την έκθεση: Εδώ μάλλον είναι το αδύνατο σημείο μου. Κάνω 1½ ώρα τη βδομάδα από την αρχή της Β λυκείου. Βδομάδα παρά βδομάδα κάνουμε θεωρία, ασκήσεις κλπ και μου βάζει μπόλικη δουλειά, και βδομάδα παρά βδομάδα γράφω 3ωρο διαγώνισμα σε στυλ πανελληνίων που το διορθώνουμε και το συζητάμε μαζί την επόμενη φορά.

Εγώ κάνω από την Α' Λυκείου Έκθεση, κάθε χρόνο 2 ώρες. Γράφω κάθε βδομάδα σχεδόν από μία Έκθεση και τώρα κάνουμε ύλη Γ' Λυκείου.

6) Στα μαθηματικά και τη φυσική κατεύθυνσης: Έχω 2+2 ώρες ιδιαίτερο και έχω αρχίσει από το Φεβρουάριο. Το σχέδιο είναι να τελειώσω πρώτο χέρι όλη την ύλη μέχρι τέλος Ιουλίου. Στη φυσική που η ύλη είναι λίγη τα βλέπω εύκολα τα πράγματα. Διαβάζω τη θεωρία και λύνω όλες τις ασκήσεις του βιβλίου και αρκετές από το φυλλάδιο του καθηγητή μου συν τα θέματα των εξετάσεων ανά κεφάλαιο. Στα μαθηματικά η δουλειά μου δεν είναι σε βάθος. Διαβάζω τη θεωρία και λύνω τις ασκήσεις του βιβλίου και κάποιες από το βοήθημα του Μπάρλα. Πάντως και οι δύο καθηγητές μου βάζουν αρκετή δουλειά και ασκήσεις και τεστ και διαγωνίσματα που χρειάζονται πολλές ώρες διάβασμα μέσα στη βδομάδα.

Κάνω Μαθηματικά Γ' Λυκείου από Δεκέμβριο και έχουμε βγάλει την ύλη μια φορά επιφανειακά. Τώρα έχουμε ξαναρχίσει την ύλη και είμαστε Σύνθεση Συναρτήσεων. Έχω λύσει όλο το Μπάρλα από Μιγαδικούς. Φυσική Κατεύθυνσης ξεκινήσαμε Νοέμβριο και έχουμε τελειώσει Ταλαντώσεις, Κρούσεις, Φαινόμενο Doppler και τώρα κάνουμε Συμβολή Κυμάτων.

7) Στα υπόλοιπα μαθήματα της Τ-1 Ηλεκτρολογία, Χημεία-Βιοχημεία και για τη φυσική γενικής που (μάλλον) θα πάρω: Άρχισα ήδη να τα διαβάζω μόνος μου με πρόγραμμα να τα έχω βγάλει σε όλη την ύλη ως 31 Ιουλίου. Δεν ισχυρίζομαι ότι κάνω πλήρη δουλειά. Διαβάζω θεωρία και λύνω παραδείγματα και ασκήσεις του βιβλίου. Για την περίπτωση που αλλάξω γνώμη για τη φυσική γενικής, σκέφτομαι να διαβάσω για να δω και τι παίζει και 2ο, 3ο κεφάλαιο μαθηματικά γενικής (το 1ο το έχω κάνει) και ίσως και τη βιολογία γενικής.

Στα άλλα δύο μαθήματα της Κατεύθυνσης έχει γίνει ήδη πολύ σοβαρή δουλειά (Χημεία Βιολογία), γιατί έχουμε βγάλει τα κεφάλαια που μπαίνουν 3ο και 4ο θέμα. Εγώ μάλλον θα πάρω Βιολογία Γενικής και ξεκινώ το Σεπτέμβρη.


10) Δεν το συζητώ: Τον Αύγουστο ολόκληρο (1-31) καθόλου διάβασμα, μόνον διακοπές, διακοπές, διακοπές και διακοπές.

Εγώ τον Ιούλιο, καθώς τελειώνω αυτή τη βδομάδα. Μέσα στον ιούλιο, στο πλαίσιο των διακοπών, θα διαβάσω κάτι δοκιμιακό, ως βοήθεια για την Έκθεση.
11) Από το Σεπτέμβριο: Έκθεση θα συνεχίσω 1½ ώρα, Μαθηματικά 2 ώρες την ύλη από την αρχή, αλλά τώρα σε βάθος και με πολλά βοηθήματα. Στις 2 ώρες που έκανα φυσική θα έχω: φυσική κατεύθυνσης επανάληψη από την αρχή και ηλεκτρολογία και φυσική γενικής. Ακόμα θα αρχίσω 1½ ώρα χημεία-βιοχημεία. Δηλαδή από Σεπτέμβριο θα έχω συνολικά 7 ώρες ιδιαίτερο την εβδομάδα.

Εγώ από Σεπτέμβριο θα έχω δύο ώρες λιγότερες, γιατί δε δίνω Μαθηματικά Γενικής, έξω και μία ώρα Χημεία, αλλά θα βάλω μία ώρα Βιολογία Γενικής και μάλλον μία ώρα ιδιαίτερο Έκθεση.

12) Από τον Σεπτέμβριο αρχίζει και το σχολείο (31 ώρες νομίζω). Οι πληροφορίες είναι ότι στα μαθήματα τα πανελλαδικά θα έχω καλούς καθηγητές. Έτσι θα προσπαθήσω να εκμεταλλευτώ και το σχολείο μου όσο πιο πολύ μπορώ.

Το ελπίζω και εγώ αυτό, αν και Μαθηματικά Φυσική θα έχουμε τους δύο άσχετους του σχολείου ( :( ), Χημεία δεν ξέρω γιατί ο φετινός πήρε σύνταξη, ευτυχώς βιολογία ξέρω ότι θα τον εκμεταλλευτώ στο έπακρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλά για την Καρδίτσα ακούω τέρατα σχετικά με το πόσο νωρίς αρχίζετε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
δεν έκανες φροντιστήρια και πέρασες?:confused: :/::worry::hmm:
μωρε μπραβο σου.......

Έχω νευριάσει πολύ με την πσραπαιδεία που επικρατεί. Παλιά οι γονείς μας δεν έκαναν φροντηστήρια . Διάβαζαν και περνούσαν . Το φροντηστήριο αν δεν το αξιοποιείς σωστά είναι ΑΧΡΗΣΤΟ. Αυτό που μου την δίνει περισσότερο είναι που πολλοί μαθητές επιλέγουν φροντιστήρια και πηγαίνουν εκεί πιστεύοντας ότι εκείνο είναι το ΣΧΟΛΕΙΟ. Δεν θα δώσεις όμως από εκεί πανελλήνιες για να περάσεις. ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΘΑ ΔΩΣΕΙΣ. Τώρα εάν το σχολείο δεν έχει καθηγητές που μπορούν να βοηθήσουν, αυτό είναι άλλο και δυστυχώς το φαινόμενο αυτό αυξάνεται με τα χρόνια. Οι ίδιοι οι καθηγητές είτε κάνουν τα απογεύματα και σε φροντηστήρια μαθήματα είτε επισκέπτονται το σχολείο και κάνουν τουρισμό χωρίς να κάνουν μάθημα επειδή πιστεύουν ότι όλα τα παιδιά πηγαίνουν φροντηστήρια και θα τα μάθουν από εκεί. Αλλά τι να κάνεις; Στην ΕΛΛΑΔΑ ζούμε. Ποτέ δεν θα δούμε ένα σοβαρό εκπαιδευτικό σύστημα που να λειτουργεί σε τέτοιο βαθμό έτσι ώστε το φροντηστήριο να είναι για αυτούς που πραγματικά το χρειάζονται (όταν υπάρχουν κενά από παλιές τάξεις) και όχι για τους μαθητές που έχουν μάθει να διαβάζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Εγω να πω ενα καλο κουραγιο σε ολους εσας που δινετε του χρονου! Υπομονη και γερα νευρα σας ευχομαι γιατι θα τα χρειαστειτε! Καλη προετοιμασια και μην αφηνετε κενα γιατι στο τελος θα μαζευτουν ολα και θα πελαγωσετε. Να κανετε σαφως τακτικες επαναληψεις και να χειριστειτε την χρονια με απολυτη σοβαροτητα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top