Πανελλήνιες 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αν βρείτε κάποια σχολή που με το που βγαίνεις παίρνεις 2000 ευρώ μισθό πείτε μου κι εμένα.Γιατί έχω βαρεθεί να ακούω για την χάλια αποκατάσταση που έχουν όλες οι σχολές.Τελικά καμία δεν προσφέρει τίποτα. -.-' Ναι?

καποιες με ναυτικο, δε θυμαμαι συγκεκριμενα...

χαμηλη βαση, εκτος απο το οτι ο πρωτος μισθος ειναι πολυ υψηλος, κανεις συνεχεια ταξιδια και σου δινουν χιλιαρικα κατα τη διαρκεια της φοιτησης σου! συνεχεια ομως, μου τα χει πει μια συμμαθητρια μου που ο αδερφος της σπουδαζει σ'αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απο που κι ως που αξιώνετε 2 χιλιάδες ευρώ μόλις τελειώσετε το πρώτο πτυχίο; Είστε σοβαροί; Δηλαδή στα 40 σας θα ζητάτε 7 χιλιάδες το μήνα; Ο Έλληνας νομίζει οτι μολις βγει απ'το πανεπιστήμιο θα τον κάνουν Διευθυντή σε πολυεθνική γι'αυτό στο τελος παίρνει τα @@ του. Με 700 ευρώ και απ'το πλύσιμο πιάτων θα ξεκινήσετε και θα ξεκινήσω και να λέτε κι ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parapan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parapan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλή η επαγγελματική αποκατάσταση, η οποία σίγουρα είνα το ζητούμενο, κι εγώ σκέφτομαι να δηλώσω στρατιωτική ιατρική, αλλά ρε γαμώτο, γιατί να πρέπει να περιοριστώ?

Ε, και ας μην παίρνω πολλά λεφτά, και ας είμαι και άνεργη... Το μεράκι μου, θα το έχω κάνει, τη σχολή θα την έχω βγάλει. Σημασία έχει να κάνεις αυτό που θες, και όχι να αναγκάζεσαι να τρέχεις στο στρατό... Με υπομονή, αγάπη για τη δουλειά σου και μεράκι, όλα γίνονται με τον καιρό.
αν δε γουστάρεις το στρατό καλύτερα να το αφήσεις για αυτούς που το γουστάρουν και το έχουν μέσα τους...:no1: και η απλή ιατρική μια χαρά είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην ανωτάτη σχολή διοίκησης δηλώνουν συμμετοχή απόφοιτοι ΑΕΙ/ΤΕΙ όλων των κλάδων. Οιεισαγωγικές εξετάσεις ακούγεται ότι είναι πολύ δύσκολες και επίσης πολύ δύσκολη είναι και η φοίτηση σε αυτήν. Οι απόφοιτοι της ανωτάτης σχολής διοίκησης έχουν άμεση επαγγελματική αποκατάσταση και διορίζονται σε νευραλγικές θέσεις του δήμοσιου τομέα (π.χ. υπουργεία). Τα λέφτα είναι πολύυυυυ καλά.

Διοικητικά στελέχη του δημοσίου βγάζει η ΕΣΔΔ, που τα είδες τα λεφτά; Η πιο ακριβοπληρωμένη θέση του Δημοσίου ειναι ο πρόεδρος του Αρείου Πάγου. Όλοι οι υπόλοιποι αμοίβονται λιγότερο απ'τις δέκα χιλιάδες που παίρνει αυτός. Και πάλι πλαφόν στις αμοιβές, και πάλι δημοσιουπαλληλίκι λοιπόν. Ένας καριερίστας στον ιδιωτικό τομέα μπορεί να βγάλει πολύ περισσότερα απ'αυτα και χωρις να τελειώσει την ΕΣΔΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
να κοιταξετε να πετυχετε τον στοχο σας και να κανετε κατι που θα αγαπατε..ναι δε λεω,καλα τα λεφτα,καλη η αποκατασταση αλλα ειναι πολυ σημαντικο να πηγαινετε στη δουλεια σας ευχαριστημενοι με αυτο που κανετε και ας μην παιρνετε 2000 ευρω..εγω ετσι το βλεπω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λυπάμαι τα παιδάκια που θα έχουν δασκάλους κάτι κάργιες και κάτι κάγκουρες επειδή κάποιος τους είπε οτι πρέπει να πάνε Παιδαγωγικό. Και σιγά την αποκατάσταση στην τελική, 900 ευρώ πρώτος μισθός και στα 50 σας, με την αύξηση, 1200. Υπέροχα λεφτά για να πας να ξεσκιστείς να βγάλεις 19 χιλιαδες μόρια και να μπεις εκει μέσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Λυπάμαι τα παιδάκια που θα έχουν δασκάλους κάτι κάργιες και κάτι κάγκουρες επειδή κάποιος τους είπε οτι πρέπει να πάνε Παιδαγωγικό. Και σιγά την αποκατάσταση στην τελική, 900 ευρώ πρώτος μισθός και στα 50 σας, με την αύξηση, 1200. Υπέροχα λεφτά για να πας να ξεσκιστείς να βγάλεις 19 χιλιαδες μόρια και να μπεις εκει μέσα...

για καποιους ειναι τελεια ζωη.
8 μηνες δουλεια, στανταρ ρυθμος, δεν απειλουνται και τα λοιπα.
δυστυχως, ειναι πολυ ωραια κινητρα
-----------------------------------------
Καλή η επαγγελματική αποκατάσταση, η οποία σίγουρα είνα το ζητούμενο, κι εγώ σκέφτομαι να δηλώσω στρατιωτική ιατρική, αλλά ρε γαμώτο, γιατί να πρέπει να περιοριστώ?

Ε, και ας μην παίρνω πολλά λεφτά, και ας είμαι και άνεργη... Το μεράκι μου, θα το έχω κάνει, τη σχολή θα την έχω βγάλει. Σημασία έχει να κάνεις αυτό που θες, και όχι να αναγκάζεσαι να τρέχεις στο στρατό... Με υπομονή, αγάπη για τη δουλειά σου και μεράκι, όλα γίνονται με τον καιρό.

το ζητουμενο ειναι η προσωπικη μορφωση. αν εισαι μορφωμενος και γνωριζεις σε βαθος το αντικειμενο σου, και στην τελικη εισαι καλος, εργασια θα βρισκεις παντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Λυπάμαι τα παιδάκια που θα έχουν δασκάλους κάτι κάργιες και κάτι κάγκουρες επειδή κάποιος τους είπε οτι πρέπει να πάνε Παιδαγωγικό. Και σιγά την αποκατάσταση στην τελική, 900 ευρώ πρώτος μισθός και στα 50 σας, με την αύξηση, 1200. Υπέροχα λεφτά για να πας να ξεσκιστείς να βγάλεις 19 χιλιαδες μόρια και να μπεις εκει μέσα...

οφειλεις να παραδεχτεις οτι για πρωτος μισθος είναι παρα πολυ καλα λεφτα..και σε μια τετοια δυσκολη εποχη που για να βρεις δουλεια πανω στο αντικειμενο σου ειναι δυσκολο αν ειναι κορεσμενο το επαγγελμα.και ξερεις κιολας οτι θα σε εκμεταλλευτουν για ψιχουλα!απλα οταν μια δασκαλα δεν της αρεσει το επαγγελμα της και παει μονο για τα λεφτα μετα ξεσπαει στα παιδακια,και ειναι πολυ αδικο ρε γμτ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα ίδια παίρνει κι ο πολιτικός μηχανικός ΤΕ που βρίσκει δουλειά μεσω της πρακτικής του και μπήκε στο Δομικών Έργων με 3000 μόρια λιγότερα. Κι έχει τη δυνατότητα μετά από 5 χρόνια υπηρεσίας να παίρνει 1500.;)
Δε μπορεί κάποιος να παρουσιάζει το Παιδαγωγικό ως το θαύμα της επαγγελματικής αποκατάστασης γιατί μόνο αυτό δεν είναι, όταν κάποιος πάει στο τμήμα αυτό λόγω..."αποκατάστασης" είναι βαθιά νυχτωμένος και κυρίως δεν κάνει για δάσκαλος. Άποψή μου.
-----------------------------------------
για καποιους ειναι τελεια ζωη.
8 μηνες δουλεια, στανταρ ρυθμος, δεν απειλουνται και τα λοιπα.
δυστυχως, ειναι πολυ ωραια κινητρα
-----------------------------------------


το ζητουμενο ειναι η προσωπικη μορφωση. αν εισαι μορφωμενος και γνωριζεις σε βαθος το αντικειμενο σου, και στην τελικη εισαι καλος, εργασια θα βρισκεις παντα.


Επειδή δεν απειλούνται πάνε συνηθως αυτοί που δεν έχουν να προσφέρουν, γιατί όπως γνωρίζεις, αυτός που δεν παράγει, στον ιδιωτικό τομέα απολύεται. Δεν εμπιστεύομαι τόσο εύκολα τα παιδιά μου σε τέτοιους φυγόπονους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
ναι οκ,μπορει να συμβαινει αυτο που λες..δε το ξερω προσωπικα!!αλλα ποσες θεσεις υπαρχουν στο συγκεκριμενο επαγγελμα??ενω οι δασκαλοι πριν ακομα παρουν το πτυχιο στα χερια κανουν αιτηση για το δημοσιο..και μην τους αδικουμε κιολας,υπαρχουν και καλοι επαγγελματιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μέχρι πότε; Και, όχι, δε μ'ενδιαφέρει πότε ακριβώς κάνουν την αίτηση, εγώ δεν γνωρίζω κανέναν καλό που να εμεινε άνεργος ή να πείνασε στον ιδιωτικό τομέα. Για τους ανασφαλείς υπάρχει και το Δημόσιο και δυστυχώς αυτή ειναι η πικρή αλήθεια όσο κι αν πονάει. Η "ασφάλεια" που επικαλούνται πάρα πολλοί απ'τους μελλοντικούς δημόσιους μεταφράζεται σε ανοχή στον αποτυχημένο. Τον οποίο πληρώνω απ'την τσέπη μου και γι'αυτό είμαι υπερ της κατάργησης της μονιμότητας. Ο άχρηστος στην ανεργία, είτε απολυμένος απ'τον ιδιωτικό, είτε απ'το δημόσιο τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
να ξερεις οτι εκει εξω υπαρχουν παρα πολυ καλοι που χαραμιζονται σε ασχετες δουλειες απο αναγκη γιατι υπαρχουν καποιοι που δεν εχουν καν τα προσοντα και απλα διαθετουν το λεγομενο ''μεσο'' για να το παιζουν εξυπνοι..το δημοσιο χωρις να θελω να στην πω,ποσο μαλλον παρα ανασφαλεια προσφερει..ειναι αντιθετικο να προσφερει μονιμοτητα κι εσυ να μιλας για ανασφαλεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, με αντελήφθης λάθος. Δεν προσφέρει ανασφάλεια. Ανασφάλεια (για το πόσο ικανοί ειναι να σταθούν στον ιδιωτικό τομέα προφανώς) έχουν όσοι το επιλέγουν. Ασφάλεια προσφέρει το Δημόσιο, ασφάλεια να μην κάνεις αυτό για το οποίο πληρώνεσαι και να μην απολύεσαι, ασφάλεια να κοροιδεύεις το φορολογούμενο επί πληρωμή και να του πουλάς και μούρη αντι να σκύψεις στο πάτωμα να του γλύψεις τα πόδια που κάθεται, σε ανέχεται και σε πληρώνει. Σίγουρα υπάρχουν κι εξαιρέσεις, αλλά για να λέγονται εξαιρέσεις, δεν θα είναι ο κανόνας. ;)
-----------------------------------------
να ξερεις οτι εκει εξω υπαρχουν παρα πολυ καλοι που χαραμιζονται σε ασχετες δουλειες απο αναγκη γιατι υπαρχουν καποιοι που δεν εχουν καν τα προσοντα και απλα διαθετουν το λεγομενο ''μεσο'' για να το παιζουν εξυπνοι..το δημοσιο χωρις να θελω να στην πω,ποσο μαλλον παρα ανασφαλεια προσφερει..ειναι αντιθετικο να προσφερει μονιμοτητα κι εσυ να μιλας για ανασφαλεια..

Στον ιδιωτικό τομέα, όπου ο κάθε επιχειρηματίας παίζει τα λεφτά του κορώνα γράμματα, το μέσο δεν προσφέρει τίποτα. Οι καλοί δεν χάνονται ποτέ, ο επιχειρηματίας ξέρει που δίνει τα λεφτά του, αντίθετα με το Υπουργείο Οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
γιατι ομως αν εχουν τη δυνατοτητα να μπουν στο δημοσιο να επιλεξουν τον ιδιωτικο τομεα??γιατι να εχουν απο πανω τους τον καθε κομπλεξικο(και πιστεψε με υπαρχουν παααρα πολλοι)και να τον εκμεταλλευεται και να ζει με το φοβο της απολυσης??τα βλεπουμε διαφορετικα αλλα οκ,καθε αποψη σεβαστη ειναι!!!γι αυτο κ την ειπανε δημοκρατια:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το Δημόσιο είναι για εκείνους που βολεύονται στη μετριότητα. Κι αυτο δεν θα συνεβαινε στο χώρο της εκπαίδευσης αν οι καθηγητές δεν γίνονταν καθηγητές επειδη δε μπόρεσαν ή δεν έψαξαν να βρουν αλλού δουλειά. Το δημόσιο τομέα τον θεωρώ πολύ λίγο για τις προσωπικές μου επιδιώξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εγω παιδια περασα πολ. εργων υποδομης και σκεφτομαι να ξανα δωσω... Δεν γνωριζω αρκετα για την σχολη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το δομικών έργων του ΤΕΙ Πειραιά ειναι πάρα πολύ καλο τμημα και δεν θα άξιζε να το παρατήσεις για κανένα λόγο. Για το υποδομής δεν ξέρω, αλλά αν το ψάξεις, ίσως να καταλήξεις στο ότι προκειται κι αυτο για καλό τμήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Εγω παιδια περασα πολ. εργων υποδομης και σκεφτομαι να ξανα δωσω... Δεν γνωριζω αρκετα για την σχολη κτλ.

συγχαρητηρια!!γιατι σκεφτεσαι να ξαναδωσεις??δε σου αρεσει η σχολη??ποια σχολη ηθελες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyaggelia

Νεοφερμένος

Η eyaggelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
tha sumfwnhsw mazi sou!
-----------------------------------------
εγω παιδια θελω 16000 και μπαινω εκει που θελω καλη μασ επιτυχια !!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkaterinaki

Νεοφερμένος

Η alkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
tha sumfwnhsw mazi sou!
-----------------------------------------
εγω παιδια θελω 16000 και μπαινω εκει που θελω καλη μασ επιτυχια !!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::D:D

να κανεις καλη προετοιμασια και ολα καλα θα πανε..καλη επιτυχια και καλη δυναμη!!!και οχι αγχοςςς!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top