Πανελλήνιες 2010

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Wolfie

Δραστήριο μέλος

Ο Wolfie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Χαρά στο κουράγιο σου... Πώς αντέχεις?

Πέρσι είχα το κίνητρο να επιστρέψω στην πόλη μου και να περάσω σε μια σχολη που μου αρέσει πολύ.Φέτος που πέρασα στην Αθηνα και μάλιστα στην πρώτη μου επιλογή δεν ξέρω αν θα μπορέσω να παραμείνω συγκεντρωμένος.


Εγω παντως δεν ειμαι 100% σιγουρος για το αν θα το αντεξω. But I'll try... :P

Ούτε 'γω.Φοβάμαι μην παρασυρθώ από την φοιτητική ζωή και τα παρατήσω όλα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostaspotter

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Παιδιά ας έχουμε καλή επιτυχία!!!
Και μακάρι να πέσει καλό θέμα στην έκθεση γτ είναι το μόνο μάθημα που φοβάμαι πάρα πολύ...:S

Είμαι στην Τεχνολογική Κατεύθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Καλά ρε παιδιά πάτε καλά?Άντε δώσατε δεύτερη φορά πάει στα κομμάτια.Αλλά και τρίτη?Σας άρεσε η διαδικασία?Γιατι να ξαναδώσετε?Επειδή βλέπω και εγώ παιδιά στο μερος που ξαναδίνουν(δεύτερη φορά),και έχω διαπιστώσει ότι πολλοί στην τελική δεν έχουν ξεκαθαρίσει τι θέλουν και τίποτε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Αν εχεις κατι πολυ-πολυ συγκεκριμενο στο μυαλο σου, δεν μπορεις να συμβιβαστεις με μια σχολη που σου "ετυχε" επειδη ο ενας βαθμολογητης στην εκθεση σε πετσοκοψε πχ... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lola_rennt

Νεοφερμένος

Η Bεργίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αααχ...δεν το κοβω να περναω πουθενα!αν και γενικα σαν ατομο δεν το βαζω ευκολα κατω και παντα πετυχαινω αυτο που θελω στην συγκεκριμενη περιπτωση ειμαι στο τσακ να τα παρατησω...και ειναι αρχη ακομα!ισως φταιει που με τη σχολη που εχω στο μυαλο μου πραγματοποιω ονειρα αλλων..οπως και να εχει φοβαμαι πολυ τις πανελληνιες!και μου ειναι πραγματικα δυσκολο να κατσω να διαβασω σωστα και μεθοδικα!δεν το εκανα ποτε μου!
τελος παντων...θα δειξει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drayton

Νεοφερμένος

Ο Drayton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Κάποιος μέσα στο site έγρψε άν θυμάμαι καλά ότι αυτοί που έδωσαν πανελλαδικές με το 90% το 2009 θα έχουν δικαίωμα να δώσουν με το 10% το 2010 και 2011 ενώ οι απόφητοι του 2008 μέχρι και το 2010. Απόφητοι του 2007 μπορούν να κάνουν με το 10% του χρόνου;:hmm:Έχει ανακοινωθεί κάτι σχετικό απο το υπεπθ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigrafakias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο antigrafakias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κάποιος μέσα στο site έγρψε άν θυμάμαι καλά ότι αυτοί που έδωσαν πανελλαδικές με το 90% το 2009 θα έχουν δικαίωμα να δώσουν με το 10% το 2010 και 2011 ενώ οι απόφητοι του 2008 μέχρι και το 2010. Απόφητοι του 2007 μπορούν να κάνουν με το 10% του χρόνου;:hmm:Έχει ανακοινωθεί κάτι σχετικό απο το υπεπθ;
Νομίζω πως όλοι όσοι είχαν δικαίωμα να κάνουν και πάλι το μηχανογραφικό τους με το 10% επ' αορίστου τους τέθηκε ως τελευταία διορία το 2010 δίχως να είμαι απολύτως σίγουρος πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drayton

Νεοφερμένος

Ο Drayton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ευχαριστώ όπως και να έχει.
-----------------------------------------
Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 25 του Ν. 3687/2008 (ΦΕΚ 159 Α΄ 1-8-2008), το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 μπορούν να καταθέσουν μηχανογραφικό δελτίο για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με το ποσοστό θέσεων 10% (χωρίς εξετάσεις) όσοι απέκτησαν βεβαίωση πρόσβασης από το σχολικό έτος 1999 -2000 μέχρι και το σχολικό έτος 2007- 2008.
Όσοι απέκτησαν ή θα αποκτήσουν βεβαίωση πρόσβασης από το σχολικό έτος 2007-2008 και εφεξής μπορούν να κάνουν χρήση αυτής της δυνατότητας μόνο κατά τα δύο ακαδημαϊκά έτη από αυτό που έπεται της αποφοίτησής τους από το Γενικό Λύκειο ή αυτού που εξετάστηκαν στα μαθήματα της Γ΄ τάξης του Λυκείου σε εθνικό επίπεδο την τελευταία φορά. Δηλαδή, οι απόφοιτοι του 2008 μπορούν αν επιθυμούν, να ενταχθούν στο 10% τα έτη 2009 και 2010. Οι απόφοιτοι του 2009, τα έτη 2010 και 2011 και ούτω καθεξής.
-----------------------------------------
Το παραπάνω απόσπασμα το βρήκα απο την επίσημη ιστοσελίδα του ΥΠΕΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

goudas

Νεοφερμένος

Ο goudas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
παιδια σορρυ αν το εχει αναφερει καποιος αλλος πριν.... κατι ακουσα οτι καταργηθηκε το 10%... ισχυει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drayton

Νεοφερμένος

Ο Drayton αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
παιδια σορρυ αν το εχει αναφερει καποιος αλλος πριν.... κατι ακουσα οτι καταργηθηκε το 10%... ισχυει??

Αν και αργά απαντάω:όχι δεν καταργήθηκε, απλά το 2010 θα είναι η τελευταία φορά που θα καταθέσουν μηχανογραφικό οι απόφητοι απο το 1999 έως και το 2008 ή αυτοί που απέκτησαν βεβαίωση πρόσβασης την τελευταία φορά που δώσαν πανελλαδικές με το 90%. Από το ακαδ. έτος 2010-2011 θα έχουν δικαίωμα κατάθεσεις αυτοί του 2009 και 2010. Δηλαδή εμείς του 2009 θα 'εχουμε δικαίωμα το 2010 και 2011. Δες και το παραπάνω απόσπασμα απο το ΥΠΕΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fss720

Νεοφερμένος

Ο fss720 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Αν και αργά απαντάω:όχι δεν καταργήθηκε, απλά το 2010 θα είναι η τελευταία φορά που θα καταθέσουν μηχανογραφικό οι απόφητοι απο το 1999 έως και το 2008 ή αυτοί που απέκτησαν βεβαίωση πρόσβασης την τελευταία φορά που δώσαν πανελλαδικές με το 90%. Από το ακαδ. έτος 2010-2011 θα έχουν δικαίωμα κατάθεσεις αυτοί του 2009 και 2010. Δηλαδή εμείς του 2009 θα 'εχουμε δικαίωμα το 2010 και 2011. Δες και το παραπάνω απόσπασμα απο το ΥΠΕΠΘ.

Όχι η τελευταία φορά για τους παλιούς ήταν φέτος,δηλαδή το 2010 έχουν το δικαίωμα απο το 2008 και μετά για 10%.

Υ.Γ.Ενημερώθηκα από αρμόδιο προϊσταμενο δευτερεοβάθμιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Άγχος στο φουλ! Χρόνος μηδέν. Και αυτό το σαββατοκύριακο, ε δεν έχει και τον ατελείωτο πια! Είναι μικρό παναθεμά το. Δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα αυτά που μας βάζουνε.
Δύσκολο ειναι να κάνεις ένα σωστό προγραμματισμό. Καποια πράγματα δεν προγραμματίζονται όπως πότε θα νυστάξεις (τώρα είμαι με έναν καφέ και νυστάζω, τι κάνω; διαβάζω ή κοιμάμαι;;
Ελπίζω μόνο να περάσει γράγορα αυτή η χρονια-γρήγορα και ανώδυνα για όλους μας-και να εχει αίσιο τέλος εννοείται.
Αλλά πέρα από τη γκρίνια - είναι μόνο 9 μήνες και θα περάσουν- ήδη ο ένας τελειώνει. Το θέμα βέβαια είναι να εκμεταλλευτούν σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seize the day

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η seize the day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς σε όσους δίνουν φέτος!!!
Τι στο καλό θα περάσει η ρημαδοχρονιά...Δύσκολα και κουραστικά αλλά θα περάσει.(Πάντως κι εμένα το Σαββατοκύριακο,μικρό μου φάνηκε.:()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

politis

Νεοφερμένος

Ο politis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με το 10%.Πανελληνιες εδωσα το 2007 και τωρα ειμαι στο 3ο ετος.Φετος εχω το δικαιωμα να βαλω τα χαρτια μου με το 10%???Αν γνωριζει καποιος σιγουρα θα με βοηθουσε αρκετα..
Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Ηθελα να ρωτησω και εγω σχετικα με το 10%.Πανελληνιες εδωσα το 2007 και τωρα ειμαι στο 3ο ετος.Φετος εχω το δικαιωμα να βαλω τα χαρτια μου με το 10%???Αν γνωριζει καποιος σιγουρα θα με βοηθουσε αρκετα..
Ευχαριστω εκ των προτερων.


Ναι, προλαβαίνεις να δηλώσεις στη χρονιά 2009-2010.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

politis

Νεοφερμένος

Ο politis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι, προλαβαίνεις να δηλώσεις στη χρονιά 2009-2010.

Eυχαριστω πολυ φιλε.Δεν ημουν σιγουρος γιατι ειχα ακουσει οτι φετος θα ηταν η τελευταια χρονια για το 10%.Επισης ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.Επειδη θα βαλω στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες πρεπει να κανω καποια δηλωση στο σχολειο που αποφοιτησα το Φεβρουαριο ή δν χρειαζεται πια??Οταν ειχα δωσει πανελληνιες δν ειχα παρει καθολου Οικονομια(μονο 2ο και 4ο πεδιο ειχα δηλωσει) τα μορια στο 5ο πεδιο θα μειωθουν επειδη δν εχω οικονομια????
Ευχαριστω και παλι.Καλη επιτυχια και απο μενα :no1: σε ολους τους υποψηφιους και να θυμαστε παντα don't panic σε οτι και αν κανετε.Το αγχος σε οδηγει σε σφαλματα και πουθενα αλλου.Μη μασατε.Υπομονη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Eυχαριστω πολυ φιλε.Δεν ημουν σιγουρος γιατι ειχα ακουσει οτι φετος θα ηταν η τελευταια χρονια για το 10%.Επισης ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.Επειδη θα βαλω στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες πρεπει να κανω καποια δηλωση στο σχολειο που αποφοιτησα το Φεβρουαριο ή δν χρειαζεται πια??Οταν ειχα δωσει πανελληνιες δν ειχα παρει καθολου Οικονομια(μονο 2ο και 4ο πεδιο ειχα δηλωσει) τα μορια στο 5ο πεδιο θα μειωθουν επειδη δν εχω οικονομια????
Ευχαριστω και παλι.Καλη επιτυχια και απο μενα :no1: σε ολους τους υποψηφιους και να θυμαστε παντα don't panic σε οτι και αν κανετε.Το αγχος σε οδηγει σε σφαλματα και πουθενα αλλου.Μη μασατε.Υπομονη!!

λυπάμαι που σου το λέω,αλλά αν έδωσες πανελλήνιες την περίοδο 2000-2007
δεν θα έχεις τη δυνατότητα να υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο με το 10%,αφού σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου παιδείας οι υποψήφιοι αυτής της περιόδου μπορούσαν να καταθέσουν μηχανογραφικό με το 10% ,για τελευταία φορά,για το ακαδημα'ι'κό έτος 2009-2010 (το οποίο είναι ουσιαστικά αυτό που αρχίζει τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
λυπάμαι που σου το λέω,αλλά αν έδωσες πανελλήνιες την περίοδο 2000-2007
δεν θα έχεις τη δυνατότητα να υποβάλλεις μηχανογραφικό δελτίο με το 10%,αφού σύμφωνα με ανακοίνωση του υπουργείου παιδείας οι υποψήφιοι αυτής της περιόδου μπορούσαν να καταθέσουν μηχανογραφικό με το 10% ,για τελευταία φορά,για το ακαδημα'ι'κό έτος 2009-2010 (το οποίο είναι ουσιαστικά αυτό που αρχίζει τώρα)

Το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 είναι αυτό που τώρα διανύουμε. Μπορεί να δηλώσει μηχανογραφικό το καλοκαίρι του 2010. Λίγο προσοχή πριν ποστάρεις.
-----------------------------------------
Eυχαριστω πολυ φιλε.Δεν ημουν σιγουρος γιατι ειχα ακουσει οτι φετος θα ηταν η τελευταια χρονια για το 10%.Επισης ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο.Επειδη θα βαλω στρατιωτικες-αστυνομικες σχολες πρεπει να κανω καποια δηλωση στο σχολειο που αποφοιτησα το Φεβρουαριο ή δν χρειαζεται πια??Οταν ειχα δωσει πανελληνιες δν ειχα παρει καθολου Οικονομια(μονο 2ο και 4ο πεδιο ειχα δηλωσει) τα μορια στο 5ο πεδιο θα μειωθουν επειδη δν εχω οικονομια????
Ευχαριστω και παλι.Καλη επιτυχια και απο μενα :no1: σε ολους τους υποψηφιους και να θυμαστε παντα don't panic σε οτι και αν κανετε.Το αγχος σε οδηγει σε σφαλματα και πουθενα αλλου.Μη μασατε.Υπομονη!!

Δεν γίνεται να δηλώσεις 5το πεδίο χωρίς να πάρεις οικονομία :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanoskr

Νεοφερμένος

Ο thanoskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Το ακαδημαϊκό έτος 2009-2010 είναι αυτό που τώρα διανύουμε. Μπορεί να δηλώσει μηχανογραφικό το καλοκαίρι του 2010. Λίγο προσοχή πριν ποστάρεις.
-----------------------------------------


Δεν γίνεται να δηλώσεις 5το πεδίο χωρίς να πάρεις οικονομία :(

:(μα εννοώ ότι θα μπορούσε να κάνει μηχανογραφικό για το 10% μέχρι και φέτος (δηλ.το 2009-όταν όλοι καταθέσαμε τα μηχανογραφικά) για να εγγραφεί ουσιαστικά στο ακαδημα'ι'κό έτος 2009-2010,το οποίο τώρα διανύουμε.τουλάχιστον αυτό κατάλαβα από την ανακοίνωση του υπουργείου παιδείας.όποιος γνωρίζει καλύτερα το θέμα ας με διορθώσει.

υ.γ. η λέξη ακαδημα'ι'κό αναφέρεται στα πανεπιστήμια και όχι στα σχολεία (όπου π.χ. λέμε σχολικό έτος) αυτό σε περίπτωση που υπάρχει κάποια σύγχυση με την έννοια του όρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PROTEAS1992

Νεοφερμένος

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Καλα ρε παιδια, ελεος (να με συγχωρησετε για τη βλαβη και την αδυναμια να τονισω τις λεξεις)
Ειστε ετοιμοι; Η ερωτηση ειναι μαλλον ρητορικη!!! Αν ρωτησετε και τους πιο εμπειρους(που εχουν ηδη δωσει), θα σας πουν οτι: 1) ΔΙΑΒΑΣΑΝ, 2) Πηγαν ενα ωραιο πρωι και εγραψαν ενα διαγωνισμα, 3) Περασαν...
Οποτε αυτη η ψυχικη οδυνη την οποια υποβαλλουμε στους εαυτους μας λες και παμε για επεμβαση στον εγκεφαλο, ειναι ασκοπη και δαπανηρη... Εγω(προσωπικα) προτεινω {{cool}} καταστασεις και διαβασμα....!!!Αλλωστε χωρις το αγχος και αυτη την απασχοληση, σιγουρα θα αποδωσουμε εις τριπλουν!!! ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top