Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Mα δύο φορές το κανα! Μια το 2009 18022 και μια περσυ 16740!
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Πιστεύω ότι αν πάω είτε φροντιστήριο είτε ιδιαίτερα θα κουράζομαι πάρα πολύ. Ξυπνάω στις 6 και γυρνάω στο σπίτι μου στις 3. Αν είχα φροντιστήριο στις 3 ή 4 για παράδειγμα που έχουν οι φίλες μου, θα ήταν σίγουρα ένα 2ωρο 3ωρο μπορεί και παραπάνω. Θα γυρνούσα σπίτι μου στις 8 με 9 το βράδυ και μετά θα έπρεπε να κάτσω να διαβάσω και για σχολείο και για φροντιστήριο. Γενικότερα από 1η γυμνασίου τα μαθηματικά τα διαβάζω μόνη μου. Δηλαδή στο γυμνάσιο μέσα στην τάξη συζητούσαν την ώρα που κανονικά θα έπρεπε να γινόταν μάθημα και εγώ καθόμουν και διάβαζα θεωρία και ελυνα ασκήσεις (αυτό γινόταν σε καθημερινή σχεδόν βάση). Οπότε δεν έχω κάποιο θέμα στα μαθηματικά. Και με έναν καθηγητή που είχα κάνει πριν μια εβδομάδα περίπου μου είπε ότι δεν έχω κενά και ότι είμαι πάρα πολύ καλή και ότι απλά το φροντιστήριο θα μου έβγαζε πιο γρήγορα την ύλη. Γενικότερα έχω συνηθησει να διαβάζω μόνη μου ακόμα και αν δεν τα έχουμε κάνει ακόμα στο σχολείο. Με έχουν ρωτήσει πάρα πολλά άτομα πώς τα καταλαβαίνω χωρίς να είναι κάποιος πάνω από το κεφάλι μου και να μου τα εξηγεί. Λύνω ό, τι ασκήσεις λύνουν τα παιδιά που πάνε στο φροντιστήριο και στα διαγωνίσματα γράφω τους ίδιους βαθμούς και πολλές φορές παραπάνω από αυτούς.


Επίσης όσον αφορά για το χωριό μου είναι 30 με 45 λεπτά μακριά. Και μια καθηγήτρια που ερχόταν για ιδιαίτερα στα αγγλικά έπαιρνε 10€ την ώρα και έκανε όμως σε άλλα 6 με 7 παιδια στο χωριό μου
Εντάξει είναι πολύ δύσκολη η τοποθεσία σας, αυτά δυστυχώς είναι τα κακά του να μεγαλώνεις στην επαρχία, κοίτα και εγώ μέχρι β λυκείου δεν πήγαινα φροντιστήριο και είχα πολύ καλούς βαθμούς μαθηματικά φυσική χημεία, μετά στην β λυκείου την περίοδο της καραντίνας άρχισα φροντιστήριο και παράτησα σχεδόν τελείως το σχολείο, και μου έκανε καλό τελικά, τώρα βασιζομαι μόνο στο φροντιστήριο, στο σχολείο μου είναι δυο λαλούν και τρείς χορεύουν άστο, τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι η προετοιμασία για πανελλαδικές είναι εντελώς διαφορετική από τις προηγούμενες χρονιές,αν είστε μικρό σχολείο με λίγα άτομα και καλό κλίμα ζητά βοήθεια από καθηγητές αλλιώς πρέπει να σκεφτείς καλά τι θα κάνεις, νομίζω πιο πανω ανέφερες κάτι για στρατιωτική σχολή ότι θες, οι στρατιωτικές είναι από όλα τα πεδία αν δεν κάνω λάθος, γιατί δεν διαλέγεις 4ο πεδίο με πληροφορική και οικονομικά, είναι πολύ πιο εύκολα από χημεία και φυσικά και γράφεις ένα 17-18 και στα δύο με καλό διάβασμα παίρνεις και ένα 12 στα μαθηματικά 15 έκθεση και είσαι πένα.
 

Ameliak

Νεοφερμένος

Η Ameliak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εντάξει είναι πολύ δύσκολη η τοποθεσία σας, αυτά δυστυχώς είναι τα κακά του να μεγαλώνεις στην επαρχία, κοίτα και εγώ μέχρι β λυκείου δεν πήγαινα φροντιστήριο και είχα πολύ καλούς βαθμούς μαθηματικά φυσική χημεία, μετά στην β λυκείου την περίοδο της καραντίνας άρχισα φροντιστήριο και παράτησα σχεδόν τελείως το σχολείο, και μου έκανε καλό τελικά, τώρα βασιζομαι μόνο στο φροντιστήριο, στο σχολείο μου είναι δυο λαλούν και τρείς χορεύουν άστο, τέλος πάντων αυτό που θέλω να πω είναι ότι η προετοιμασία για πανελλαδικές είναι εντελώς διαφορετική από τις προηγούμενες χρονιές,αν είστε μικρό σχολείο με λίγα άτομα και καλό κλίμα ζητά βοήθεια από καθηγητές αλλιώς πρέπει να σκεφτείς καλά τι θα κάνεις, νομίζω πιο πανω ανέφερες κάτι για στρατιωτική σχολή ότι θες, οι στρατιωτικές είναι από όλα τα πεδία αν δεν κάνω λάθος, γιατί δεν διαλέγεις 4ο πεδίο με πληροφορική και οικονομικά, είναι πολύ πιο εύκολα από χημεία και φυσικά και γράφεις ένα 17-18 και στα δύο με καλό διάβασμα παίρνεις και ένα 12 στα μαθηματικά 15 έκθεση και είσαι πένα.
Γιατί εγω θέλω Ευελπίδων η οποία είναι μόνο από 2ο πεδίο
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις εξ αποστάσεως!
Εγώ είχα δύο αδελφές που έμεναν στην Γλώσσα στη Σκόπελο και καναμε εξ αποστάσεως! Επίσης διακροτημα και πουκάμισας κάνουν και εξ αποστάσεως τμήματα ολεν για αυτό το λόγο.
 

Jim175

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Jim175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 844 μηνύματα.
Μπορείς να κάνεις εξ αποστάσεως!
Εγώ είχα δύο αδελφές που έμεναν στην Γλώσσα στη Σκόπελο και καναμε εξ αποστάσεως! Επίσης διακροτημα και πουκάμισας κάνουν και εξ αποστάσεως τμήματα ολεν για αυτό το λόγο.
Γνωστά φροντιστήρια ο πουκαμισας, βγάζουν και τα πιθανές λύσεις πάντα μετά τις πανελληνίες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί εγω θέλω Ευελπίδων η οποία είναι μόνο από 2ο πεδίο
Δεν νομίζω να ισχύει αυτά περίεργο μου ακούγεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί εγω θέλω Ευελπίδων η οποία είναι μόνο από 2ο πεδίο
Δεν νομίζω να ισχύει αυτά περίεργο μου ακούγεται.
 

Ameliak

Νεοφερμένος

Η Ameliak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γνωστά φροντιστήρια ο πουκαμισας, βγάζουν και τα πιθανές λύσεις πάντα μετά τις πανελληνίες.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν νομίζω να ισχύει αυτά περίεργο μου ακούγεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν νομίζω να ισχύει αυτά περίεργο μου ακούγεται.
[/QUOTE
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220116_173411_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_20220116_173411_com.android.chrome.jpg
    557.7 KB · Εμφανίσεις: 123

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Δεν νομίζω να ισχύει αυτά περίεργο μου ακούγεται.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν νομίζω να ισχύει αυτά περίεργο μου ακούγεται.
Η σχολή Ευελπίδων βρίσκεται μόνο στο 2ο πεδίο.
Όμως αν τον ενδιαφέρει η σχολή Ικάρων, τότε από φέτος θα λειτουργήσουν μερικά νέα τμήματα από το 4ο Πεδίο:
  • Το νέο Τμήμα της Σχολής Ικάρων (ΣΙ) – Έρευνας Πληροφορικής (ΕΠ), εντάσσεται στο 2ο Επιστημονικό Πεδίο «ΘΕΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ» και στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο «ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ».
  • Τα νέα Τμήματα της Σχολής Ικάρων (ΣΙ) – Διοικητικών (Δ) και Ικάρων (ΣΙ) – Εφοδιαστών (Ε), εντάσσονται στο 4ο Επιστημονικό Πεδίο «ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ».
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πριν από μερικούς μήνες είχα δημοσιεύσει ένα θέμα όπου μίλαγα περί Πανελλαδικών για δεύτερη φορά εφόσον την πρώτη υπήρχε μέγιστη αδιαφορία και δεν κατάφερα να εισαχθώ σε κάποια σχολή. Δυστυχώς δεν θα δώσω φέτος για προσωπικούς λόγους που το κατέστησαν ανέφικτο και έτσι θέλω να στοχεύσω σοβαρά για τις Πανελλαδικές του 2024.

Το θέμα όμως είναι πως λογικά θα βρίσκομαι σε μια μεταδευτεροβάθμια σχολή μακριά από την πόλη μου από τον Σεπτέμβριο και μετά και έτσι το φροντιστήριο δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον λόγω βεβαρυμένου προγράμματος. Θέλω να δώσω από Θεωρητική κατεύθυνση και στοχεύω για σχολές με 9.000-10.000 μόρια οι οποίες μου κινούν το ενδιαφέρον (φυσικά θα προσπαθήσω να γράψω όσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται και όχι μόνο 9 ή 10 χιλιάδες). Η ερώτηση μου είναι η εξής: πόσο δυνατό είναι αυτό χωρίς φροντιστήριο με 3-4 ώρες διάβασμα τη μέρα και με αρκετά κενά στα Αρχαία; Επίσης είχα δώσει Κοινωνιολογία το 2021 οπότε δεν γνωρίζω από Λατινικά. Αν είναι εφικτό, υπάρχουν κάποια βοηθήματα που μπορείτε να μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πριν από μερικούς μήνες είχα δημοσιεύσει ένα θέμα όπου μίλαγα περί Πανελλαδικών για δεύτερη φορά εφόσον την πρώτη υπήρχε μέγιστη αδιαφορία και δεν κατάφερα να εισαχθώ σε κάποια σχολή. Δυστυχώς δεν θα δώσω φέτος για προσωπικούς λόγους που το κατέστησαν ανέφικτο και έτσι θέλω να στοχεύσω σοβαρά για τις Πανελλαδικές του 2024.

Το θέμα όμως είναι πως λογικά θα βρίσκομαι σε μια μεταδευτεροβάθμια σχολή μακριά από την πόλη μου από τον Σεπτέμβριο και μετά και έτσι το φροντιστήριο δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον λόγω βεβαρυμένου προγράμματος. Θέλω να δώσω από Θεωρητική κατεύθυνση και στοχεύω για σχολές με 9.000-10.000 μόρια οι οποίες μου κινούν το ενδιαφέρον (φυσικά θα προσπαθήσω να γράψω όσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται και όχι μόνο 9 ή 10 χιλιάδες). Η ερώτηση μου είναι η εξής: πόσο δυνατό είναι αυτό χωρίς φροντιστήριο με 3-4 ώρες διάβασμα τη μέρα και με αρκετά κενά στα Αρχαία; Επίσης είχα δώσει Κοινωνιολογία το 2021 οπότε δεν γνωρίζω από Λατινικά. Αν είναι εφικτό, υπάρχουν κάποια βοηθήματα που μπορείτε να μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
προσωπικα εχω βγαλει κοντα σ αυτα τα μορια με πολυ λιγοτερο διαβασμα απο 3-4 ωρες ημερησιως και κενα παντου :') αλλα καλυτερα να κρινεις εσυ τον εαυτο σου, δηλαδη με 3-4 ωρες την μερα αν διαβασεις κατι νιωθεις πως το συγκρατεις; πχ θεωρια αρχαια ή ιστορια;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
προσωπικα εχω βγαλει κοντα σ αυτα τα μορια με πολυ λιγοτερο διαβασμα απο 3-4 ωρες ημερησιως και κενα παντου :') αλλα καλυτερα να κρινεις εσυ τον εαυτο σου, δηλαδη με 3-4 ωρες την μερα αν διαβασεις κατι νιωθεις πως το συγκρατεις; πχ θεωρια αρχαια ή ιστορια;
Κάνα δύο μήνες που πρόλαβα να διαβάσω σοβαρά για τις φετινές Πανελλαδικές θυμάμαι πως χρειαζόμουν περίπου 1 με 1.5 ώρα για να αποστηθίσω αρκετά καλά μια πλήρης σελίδα Ιστορίας - κάπως έτσι γινόταν και με τα Αρχαία. Θεωρώ πως μπορώ να τα συγκρατήσω στο νου μου αλλά επειδή είχα δύο χρόνια να ασχοληθώ με μαθήματα λόγω στρατού και άλλων ασχολιών, σαφώς κι ήταν πιο δύσκολο να βάλω ένα σωστό πρόγραμμα και είχα μπερδευτεί αρκετά με το πώς να τακτοποιήσω τα πάντα.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Κάνα δύο μήνες που πρόλαβα να διαβάσω σοβαρά για τις φετινές Πανελλαδικές θυμάμαι πως χρειαζόμουν περίπου 1 με 1.5 ώρα για να αποστηθίσω αρκετά καλά μια πλήρης σελίδα Ιστορίας - κάπως έτσι γινόταν και με τα Αρχαία. Θεωρώ πως μπορώ να τα συγκρατήσω στο νου μου αλλά επειδή είχα δύο χρόνια να ασχοληθώ με μαθήματα λόγω στρατού και άλλων ασχολιών, σαφώς κι ήταν πιο δύσκολο να βάλω ένα σωστό πρόγραμμα και είχα μπερδευτεί αρκετά με το πώς να τακτοποιήσω τα πάντα.
κι εγω ασχοληθηκα μετα απο κενο χρονων οποτε καταλαβαινω πως ειναι πιο δυσκολο αλλα θεωρω αρκετα εφικτο ειδικα αφου στοχευεις για τις πανελληνιες του 2024 και η σχολη δεν ειναι υψηλοβαθμη ^^ τωρα μπορεις να αφιερωσεις περισσοτερη ωρα (αφου την έχεις) στα αρχαια που σε δυσκολευουν
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πριν από μερικούς μήνες είχα δημοσιεύσει ένα θέμα όπου μίλαγα περί Πανελλαδικών για δεύτερη φορά εφόσον την πρώτη υπήρχε μέγιστη αδιαφορία και δεν κατάφερα να εισαχθώ σε κάποια σχολή. Δυστυχώς δεν θα δώσω φέτος για προσωπικούς λόγους που το κατέστησαν ανέφικτο και έτσι θέλω να στοχεύσω σοβαρά για τις Πανελλαδικές του 2024.

Το θέμα όμως είναι πως λογικά θα βρίσκομαι σε μια μεταδευτεροβάθμια σχολή μακριά από την πόλη μου από τον Σεπτέμβριο και μετά και έτσι το φροντιστήριο δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον λόγω βεβαρυμένου προγράμματος. Θέλω να δώσω από Θεωρητική κατεύθυνση και στοχεύω για σχολές με 9.000-10.000 μόρια οι οποίες μου κινούν το ενδιαφέρον (φυσικά θα προσπαθήσω να γράψω όσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται και όχι μόνο 9 ή 10 χιλιάδες). Η ερώτηση μου είναι η εξής: πόσο δυνατό είναι αυτό χωρίς φροντιστήριο με 3-4 ώρες διάβασμα τη μέρα και με αρκετά κενά στα Αρχαία; Επίσης είχα δώσει Κοινωνιολογία το 2021 οπότε δεν γνωρίζω από Λατινικά. Αν είναι εφικτό, υπάρχουν κάποια βοηθήματα που μπορείτε να μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καταρχήν είναι 100% σίγουρο πως μπορείς να γράψεις μέχρι και άριστα χωρίς φροντιστήριο. Για εμένα αν κάποιος είναι επιμελής και οργανωτικός και μπορεί να υπομείνει σε πρόγραμμα, το φροντιστήριο του κάνει κακό. Καλύτερα μόνος/η.

Δε νομίζω το ζήτημα να ανάγεται σε εργατοώρες, γιατί απλούστατα ο καθένας αφομοιώνει τα πράγματα διαφορετικά.

Αυτό που θα ρωτούσα στον εαυτό μου εάν ήμουν στη θέση σου είναι αν μπορώ να βρω έναν ρυθμό τον οποίο να μπορώ να κρατήσω μέχρι να δώσω. Ένας χρόνος δεν είναι λίγο διάστημα. Θέλει πειθαρχία.
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
κι εγω ασχοληθηκα μετα απο κενο χρονων οποτε καταλαβαινω πως ειναι πιο δυσκολο αλλα θεωρω αρκετα εφικτο ειδικα αφου στοχευεις για τις πανελληνιες του 2024 και η σχολη δεν ειναι υψηλοβαθμη ^^ τωρα μπορεις να αφιερωσεις περισσοτερη ωρα (αφου την έχεις) στα αρχαια που σε δυσκολευουν

Δυστυχώς τα κενά στο άγνωστο είναι τόσα πολλά που μου φαίνεται Γολγοθάς! Και η απογοήτευση κορυφώθηκε όταν έμαθα πως το γνωστό από φέτος θα μετράει 10 μονάδες και όχι 12 όπως τα προηγούμενα έτη. Παρ' όλα αυτά, δεν πτοούμαι και θα συνεχίσω τις προσπάθειες.


Καταρχήν είναι 100% σίγουρο πως μπορείς να γράψεις μέχρι και άριστα χωρίς φροντιστήριο. Για εμένα αν κάποιος είναι επιμελής και οργανωτικός και μπορεί να υπομείνει σε πρόγραμμα, το φροντιστήριο του κάνει κακό. Καλύτερα μόνος/η.

Δε νομίζω το ζήτημα να ανάγεται σε εργατοώρες, γιατί απλούστατα ο καθένας αφομοιώνει τα πράγματα διαφορετικά.

Αυτό που θα ρωτούσα στον εαυτό μου εάν ήμουν στη θέση σου είναι αν μπορώ να βρω έναν ρυθμό τον οποίο να μπορώ να κρατήσω μέχρι να δώσω. Ένας χρόνος δεν είναι λίγο διάστημα. Θέλει πειθαρχία.

Τις ώρες τις ανέφερα μόνο και μόνο για να ξεκαθαρίσω πως παραπάνω από τόσο ημερησίως θα είναι απλά αδύνατον να αφιερώσω άμα ασχολούμαι και με κάτι άλλο, με συγχωρείς για την παρεξήγηση. Συμφωνώ πως το ότι θα διαβάσει κάποιος 8 ώρες δεν σημαίνει ότι θα πάρει 18000 μόρια, και το αντίστροφο.

Σίγουρα, το να διαβάζω με πρόγραμμα για τόσους μήνες είναι εξαιρετικά δύσκολο μιας και θέλει μια σοβαρή πειθαρχία την οποία δυστυχώς δεν έχω αποκτήσει (ακόμα) λόγω της μη ενασχόλησης μου με μαθήματα εδώ και αρκετό καιρό. Θα ήθελα πολύ να ακούσω παρόμοιες εμπειρίες για να δω πως θα μπορούσα να βελτιωθώ και να τα βάλω όλα σε μια τάξη.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.

xristosgkm

Νεοφερμένος

Ο xristosgkm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εγώ πιστεύω οτι πανελλήνιες χωρις φροντιστήριο δεν γίνεται. Και αν το κάνεις δε θα έχεις το ίδιο επιθυμητό αποτέλεσμα με αυτο που θα ειχες αν πήγαινες φροντιστήριο. αν δεν έχεις την οικονομική άνεση για ιδιαίτερα υπάρχουν πολλά φροστιστήρια ομίλων με οικονομικά πακέτα (περίπου 10 καφέδες το μήνα) οποτε πιστεύω πως αξίζει να πας φροντιστήριο. Εμπιστέψου τους ανθρώπους που κάνουν χρόνια αυτή την δουλειά!Η γνώμη μου! (Είναι σαν να προπονείσαι για του ολυμπιακούς χωρίς προπονητή)
 

Abiogenesis

Νεοφερμένος

Η Abiogenesis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Άμα υπάρχουν πολλά κενά τότε ναι είναι οριακά ακατόρθωτο να πετύχεις χωρίς καμία απολύτως βοήθεια. Αν πάλι όμως δεν έχεις πολλά κενά και γνωρίζεις πολλά πράγματα από το πεδίο σου ή τα "πιάνεις" μπορείς σίγουρα να το φέρεις εις πέρας και μόνος σου. Εγώ που πήγα φροντιστήριο μόνο στην τρίτη λυκειου δεν μπορώ να πω πως με βοήθησαν ιδιαίτερα στα άλλα μαθήματα που έδινα πάρα μόνο στα μαθηματικά όπου η κατάσταση μου ήταν αρκετά τραγική γιατί μιλάμε για κενά από το γυμνάσιο.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Καλησπέρα. Πριν από μερικούς μήνες είχα δημοσιεύσει ένα θέμα όπου μίλαγα περί Πανελλαδικών για δεύτερη φορά εφόσον την πρώτη υπήρχε μέγιστη αδιαφορία και δεν κατάφερα να εισαχθώ σε κάποια σχολή. Δυστυχώς δεν θα δώσω φέτος για προσωπικούς λόγους που το κατέστησαν ανέφικτο και έτσι θέλω να στοχεύσω σοβαρά για τις Πανελλαδικές του 2024.

Το θέμα όμως είναι πως λογικά θα βρίσκομαι σε μια μεταδευτεροβάθμια σχολή μακριά από την πόλη μου από τον Σεπτέμβριο και μετά και έτσι το φροντιστήριο δυστυχώς είναι πολύ δύσκολο έως αδύνατον λόγω βεβαρυμένου προγράμματος. Θέλω να δώσω από Θεωρητική κατεύθυνση και στοχεύω για σχολές με 9.000-10.000 μόρια οι οποίες μου κινούν το ενδιαφέρον (φυσικά θα προσπαθήσω να γράψω όσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται και όχι μόνο 9 ή 10 χιλιάδες). Η ερώτηση μου είναι η εξής: πόσο δυνατό είναι αυτό χωρίς φροντιστήριο με 3-4 ώρες διάβασμα τη μέρα και με αρκετά κενά στα Αρχαία; Επίσης είχα δώσει Κοινωνιολογία το 2021 οπότε δεν γνωρίζω από Λατινικά. Αν είναι εφικτό, υπάρχουν κάποια βοηθήματα που μπορείτε να μου προτείνετε; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Κάνω ένα copy paste με αυτά που είχα γράψει και παλιότερα. Είναι δύσκολο εγχείρημα όντως, αλλά όχι ακατόρθωτο. Βέβαια, αλλιώς είναι να έχεις κάποιον/α δίπλα σου με εμπειρία, ο οποίος σου επισημαίνει τα λάθη και αλλιώς να διαβάζεις μόνος/η σου. Σε περίπτωση που δεν θες να επιβαρύνεις του γονείς σου, μπορείς να ψαχτείς εναλλακτικά και δωρεάν (αν βρίσκεσαι σε μεγάλη πόλη). Στη Θεσσαλονίκη π.χ. υπάρχουν αυτοδιαχειριζόμενοι χώροι, οι οποίοι λειτουργούν και σαν φροντιστήρια. Το παλιό micropolis και πλέον respiro είχε εθελοντές που έκανε φροντιστήριο παλιά, λογικά θα κάνουν ακόμα. Το ίδιο και η ετεροτροπία. Στο κατηχητικό της γειτονιάς μου γίνονταν μαθήματα παλιά, πιθανολογώ και σήμερα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα ρωτώντας και 4-5 εκκλησίες. Αν υπάρχουν αυτές οι επιλογές στην Θεσσαλονίκη, θα υπάρχουν οι 10πλάσιες στην Αθήνα. Παλιά υπήρχε κοινωνικό φροντιστήριο στην Πάτρα απ' τον Δήμο.

Το να θες να πιάσεις 10-11 είναι καλό, μπορείς να το πιάσεις σχετικά εύκολα και μονος. Βέβαια, τα πράγματα έχουν γίνει αρκετά πιο δύσκολα σε σχέση με πριν λίγα χρόνια. Μέχρι το 18', για να πιάσεις 12/12 απ το γνωστό στα αρχαία, ήταν σχετικά "εύκολο". Χρειαζόταν να είσαι επιμελής. Εισαγωγή, μετάφραση και γειά σας, το λιγότερο 12 και απο κει και πέρα και ό,τι πιάσεις απ' το άγνωστο. Τώρα, όπως είδες δυσκόλεψαν. Πιάνει 10 το γνωστό και δεν απαιτεί μόνο μετάφραση και εισαγωγή. Πρέπει να ξες "τι θέλει να πει ο ποιητής + ασκήσεις που εύκολα θεωρούνται και ασκήσεις απ' το άγνωστο. Διπλάσιο δηλαδή διάβασμα και ακόμη και έτσι, δύσκολα πιάνεις 10/10. Λατινικά παλιά ήταν 22 τα κείμενα, πλέον 35 + εισαγωγή. Έκθεση επίσης τεράστιες αλλαγές. Μόνο η περίληψη και η έκθεση μειναν ίδια (πιανουν λιγο λιγοτερο στην βαθμολογια), όλο το ενδιάμεσο έχει αλλάξει. Αν δεν πρόλαβες κειμενικους δεικτες και τετοιο τυπο ασκήσεων, μια προπονηση θα την χρειαστεις. Ιστορία όπως βλέπω το χεις. Δεν χρειάζεσαι κάτι εκει.

Τα χουν κάνει έτσι τα πράγματα που έχουν κάνει τα φροντιστήρια/ιδιαίτερα ακόμη πιο απαραίτητα. + οτι αυτή η ύλη δεν βγαίνει με την καμία σε 8-9 μήνες. Ξεφτιλισμένοι...Ενιγουει, το χεις. Απλα αν βρεις ενα ατομο να σου δωσει εστω καποιες κατευθυντήριες γραμμές, οι δουλειά θα γίνει ακομη πιο ευκολα. Ακομη κι αν την πατησεις σε ενα μαθημα, τα 10.000-11.000 μπορεις να τα πιασεις ευκολα. Π.χ. καποιος που γραφει 14-14-11-5, πιανει εκει γύρω, 10-11 χιλιάδες μόρια. Ακόμη κι αν δεν μπορείς να κάνεις κάτι απ' τα παραπάνω που λεω στην αρχή, ζήτα απο κανα φίλο/φίλη, ξαδέρφια, συμβουλες-σημειωσεις απ τα δικα τους φροντιστηρια, να δεις την "φορμα". Αν το επιχειρήσεις, ακόμη και μόνος, μπορείς. Αυτό είναι σιγουρο.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω εδωσα πανελληνιες σε πιο μεγαλη ηλικια χωρις φροντιστηριο για να αλλαξω επαγγελμα.Δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα για φροντιστηριο ουτε για ιδιαιτερο και επειδη εγω οποτε ημουν σε ταξη ντρεπομουν να σηκωσω χερι για αποριες και λεφτα να ειχα να παω δεν θα με βοηθουσε πολυ γιατι απο μικρο παιδι δεν ενιωθα καλα να σηκωνω χερι να ρωταω. Διαβασα μονος και με την βοηθεια του ιντερνετ καταφερα να πιασω τα μορια που ηθελα και να περασω στην σχολη που ηθελα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
(Είναι σαν να προπονείσαι για του ολυμπιακούς χωρίς προπονητή)
Ουδεμία σχέση και είσαι εκτός πραγματικότητας.

Το φροντιστήριο για έναν μαθητή που μπορεί να οργανωθεί και να στρώσει κώλο για διάβασμα τού κάνει κακό. Σκέψου να πηγαίνεις να ακούς τα χ πράγματα για 6 ώρες στο σχολείο, να πηγαίνεις σπίτι ίσα-ίσα να τρως και να χαλαρώνεις για κανα 20λεπτο και να πηγαίνεις στο σχολείο Β για να ακούσεις πάλι τα χ πράγματα για άλλες 4 ώρες χωρίς να τα αφομοιώσεις και να πρέπει να κάνεις και δουλειά.

Το ξέρω γιατί και εγώ έτσι το πέρασα και δεν έγραψα όσο θα ήθελα.

Καλύτερα σχολείο και τις ώρες του φροντιστηρίο το παιδάκι να κάθεται να διαβάζει ΜΟΝΟ του και ΞΕΚΟΥΡΑΣΤΑ το υλικό. Μόνο έτσι μπορείς να γράψεις καλά.

Τα άλλα είναι προπαγάνδα και shills φροντιστηρίων, και μάλιστα πολλοί μπάσταρδοι έχουν το θράσος να κοιτάνε τα παιδιά στο μάτι και να λένε "Ε τι να κάνουμε που με το ζόρι έχεις χρόνο να πας τουαλέτα, που δεν μπορείς να κάτσεις να κοιμηθείς σαν άνθρωπος... δίνεις πανελλήνιες".

Αυτό δεν είναι πρόγραμμα διαβάσματος γιατί στο πανεπιστήμιο που θα περάσει κάποιος θα ρίχνει τουλάχιστον διπλάσιο διάβασμα κάθε εξάμηνο εαν θέλει τη σχολή να τη βγάλει.

Η μόνη κατηγορία μαθητών που ευεργετείται από τα φροντιστήρια είναι οι έξυπνοι τεμπέληδες. Δηλαδή παιδιά που έχουν μυαλό αλλά βαριούνται να μπουν σε πρόγραμμα. Συνήθως αυτοί είναι που χωρίς φροντιστήριο θα έγραφαν 2000 μόρια και ίσως στην περίπτωσή τους κάνω μια εξαίρεση.

Υπάρχει λόγος που τα παιδιά που γράφουν καλά στις πανελλήνιες θεωρούνται "χαζά φυτά", γιατί απλά κάθονται και διαβάζουν χωρίς περισπάσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top