Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

nickthehunter88

Νεοφερμένος

Ο nickthehunter88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
ειχα δει σε ενα comment οτι αυτος ο γκατζουλης(εγω προσωπικα δεν τον ξερω) εχει πιο δυσκολες ασκησεις κι απο τον μπαρλα.αληθευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παιδιά γεια σας! Καλη επιτυχια να εχετε! Εγω θα δώσω φέτος πανελλήνιες μετά από δέκα χρόνια διότι η σχολή που τελείωσα δεν ήταν αυτο που πραγματικά ήθελα. Νόμιζα ότι το ήθελα. Οποτε ειμαι εδώ για τον πραγματικό μου στόχο.

Ειμαι τεχνολογική και στοχεύω 2ο πεδίο. Δεν θα έχω την πολυτέλεια για φροντιστήρια οπότε θέλω κάποιος να μου προτείνει ικανοποιητικά βοηθήματα ώστε να λύνω ασκήσεις και ίσως κάποια λινκς!

Ευχαριστώ!


Είναι φορές που νομίζω πως κάνεις πλάκα και φορές που σε καταλαβαίνω,
Βλέποντας πόσο δύσκολο είναι να ανοίξω δικό μου λογιστικό γραφείο,να βρω πελάτες αλλά και γενικότερα πόσο δύσκολο είναι το οικονομολογικό επάγγελμα και πόσο σοβαρό το πραγματικό λάθος πραγματικά θα ήθελα να έχω σπουδάσει οτιδήποτε άλλο εκτός από οικονομικά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος που να εχει περασει εκει που ηθελε στις Πανελληνιες χωριε φροντηστηριο; Ειναι εφικτο καποιος να βγαλει μεγαλο βαθμο χωρις φροντηστηριο στις Πανελληνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Όχι. Προσωπικά πιστεύω ότι για ένα μεγάλο βαθμό, το φροντιστήριο είναι άκρως απαραίτητο στη Γ' Λυκείου.

Ο μαθητής μόνος του δε μπορεί να πετύχει πολλά δίχως τη κατάλληλη καθοδήγηση, που πολλές φορές το σχολείο δεν παρέχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
φυσικα και ειναι εφικτο. ξερω παιδι που εχει περασει ιατρικη πριν 2 χρονια χωρις φροντηστιριο. βεβαια θελει ΤΕΡΑΣΤΙΑ προσπαθεια του μαθητη. δηλαδη αν με φροντηστιριο προσπαθουσε 1 φορα, χωρις πρεπει 100. αλλα αν εχεις επιμονη, υπομονη και ορεξη ολα γινονται. Αλλα ολα ειναι θεμα καθηγητη στο σχολειο. ειδικα σε μαθηματα οπως μαθηματικα, φυσικη κ.τ.λ. αν δεν εχεις πολυ καλο καθηγητη στο σχολειο και δεν πας και φροντ ειναι δυστυχως πολυ δυσκολο, ισως και ακατορθωτο. αλλα με εναν καλο και συνεργασιμο καθηγητη γινεται.


Υ.Γ. Υπαρχει ιδιο θεμα στο ischool.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angel27

Νεοφερμένος

Ο Angel27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Εξαρτάτε απο το ατομο,την ωριμότητα του,και βέβαια τους καθηγητές που θα έχει στο σχολείο....παραδείγματα που ξέρω δεν θα ήθελα να αναφέρω δεν έχει νόημα....Αλλά για μεγάλο βαθμό δύσκολα αν είσαι εκτός της θεωρητικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Μπορεις να πας στο κοινωνικο φροντιστηριο της περιοχης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Μπορεις να πας στο κοινωνικο φροντιστηριο της περιοχης σου.

εννοεις αυτο που διοργανώνει το σχολειο;
αν ναι δεν το βρίσκω ωραία ιδέα,πιστεύω ότι όποιος δίνει το 100% του στο σχολείο και βοηθάει εκεί τους μαθητές του (με ασκήσεις,με σημειωσεις με με) δεν έχει χρόνο για αυτό.

όσο για το αν γίνονται πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο θα πω ανάλογα.
αν είσαι θεωρητική και μπορείς να διαβάσεις χωρίς κάποιον από πάνω σου,ναι.Στη θεωρητική πρέπει να επενδύσεις στο προσωπικό διάβασμα κυρίως και λιγότερο σε ασκήσεις.
Αν είσαι θετικοτεχνολογική και γενικώς το έχεις με τις ασκήσεις και έχεις κάποιον καθηγητή στο σχολείο πρόθυμο να βοηθήσει όπως μπορεί ,ναι.Αν είσαι μέτριος στις ασκήσεις (ή κάτω του μετρίου) και ψιλοβαριέσαι,κουράζεσαι,μπερδεύεσαι συνέχεια, όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
και βέβαια είναι...όπως και να γίνει όμως πρέπει να βρεί κατάλληλο υλικό, κάποιο καλό βοήθημα κτλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
και βέβαια είναι...όπως και να γίνει όμως πρέπει να βρεί κατάλληλο υλικό, κάποιο καλό βοήθημα κτλπ.
Ναι είναι. Όμως αυτά που αναφέρεις είναι το πολύ εύκολο κομμάτι. Τα δύσκολα είναι να στρωθείς κάνοντας πρόγραμμα μόνος σου και το κυριώτερο να πιστέψεις ότι θα τα καταφέρεις.
Να μιλήσω για μένα: Έκανα 6-7 ώρες ιδιαίτερα την εβδομάδα μέχρι το Φεβρουάριο. Τώρα καταλαβαίνω ότι θα μπορούσα να είχα πετύχει το στόχο μου και χωρίς αυτά. Όμως τότε αισθανόμουν ανασφαλής για να το κάνω.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι είναι. Όμως αυτά που αναφέρεις είναι το πολύ εύκολο κομμάτι. Τα δύσκολα είναι να στρωθείς κάνοντας πρόγραμμα μόνος σου και το κυριώτερο να πιστέψεις ότι θα τα καταφέρεις.
Να μιλήσω για μένα: Έκανα 6-7 ώρες ιδιαίτερα την εβδομάδα μέχρι το Φεβρουάριο. Τώρα καταλαβαίνω ότι θα μπορούσα να είχα πετύχει το στόχο μου και χωρίς αυτά. Όμως τότε αισθανόμουν ανασφαλής για να το κάνω.



Εγώ 6 ώρες έκανα. 1 ιστορία, 1 γνωστό, 1 λατινικά, 2 άγνωστο και 1 έκθεση. Λογοτεχνία και βιολογία μόνος μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Φροντιστήριο σε ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ είναι απαραίτητο ή με αρκετό διάβασμα μπορώ να τα καταφέρω και χωρίς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just a sweetie!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Είναι πολύ ψυχοφθόρο, πολύ δύσκολο, κατά τη γνώμη μου, να αντέξει καποιος τη γ λυκείου χωρίς καθόλου φροντιστήριο. Αν έχεις αυτοπειθαρχία, πίστη στον εαυτό σου, στις δυνατότητες σου, αν μπορείς να υπομείνεις τα διαρκή σχόλια τύπου "που είσαι στην ύλη στο τάδε μάθημα" και "εμάς στο φροντιστήριο μας έκαναν αυτό, αυτό κι αυτό και είναι sos" και διάφορα παρόμοια που θα ακούς συνέχεια από συνομηλίκους σου, τότε προσπάθησέ το.
Προσωπικά, θαυμάζω όλους εκείνους, οι οποίοι το τόλμησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Βασικά μόνο σε ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ σκέφτομαι να μην κάνω φροντιστήριο. Στα υπόλοιπα θα κάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Βασικά μόνο σε ΑΟΔΕ και ΑΕΠΠ σκέφτομαι να μην κάνω φροντιστήριο. Στα υπόλοιπα θα κάνω.
Το αοδε αν καθίσεις και το διαβάσεις συστηματικά παίρνεις πολύ καλό βαθμό:clapup::clapup:. Στο ΑΕΠΠ πιστεύω ότι χρειάζεται το φροντιστήριο γιατί ο καθηγητής μπορεί να σου δείξει μεθοδολογίες που δεν υπάρχουν σε βοηθήματα.;);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jo Vat

Νεοφερμένος

Η Jo Vat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Εγώ έδωσα 3 φορές πανελλήνιες η πρώτη το 07' ή δεύτερη το 08' και η τρίτη του 10' αλλά δεν τα κατάφερα να μπω σε κάποια σχολή γιατί έτσι το έφεραν οι συνθήκες. Τελείωσα ένα Ιεκ Προσχολικής Αγωγής Ατόμων Με Ειδικές Ανάγκες ,έκανα και 6μηνιαία πρακτίκη και μπορώ να πω μιας και αυτή η σχολή είχε πολύ πρακτική ότι έφτασα να έχω μία σχετική εμπειρία πάνω σε αυτό το επάγγελμα. Πάντα έλεγα ότι δεν κάνω γιαυτό αλλά αναθεώρησα όλα όσα πίστευα και κατάλαβα ότι αυτό το επάγγελμα με γεμίζει, μου δίνει δύναμη και ζωή!
Από εκεί και πέρα πέρασε ένας χρόνος έτσι αφού δεν βρήκα δουλειά και φέτος αποφάσισα μετά από 4 χρόνια να ξαναδώσω του χρόνου πανελλήνιες για Ειδική Αγωγή και μόνο!!
Προσωπικά δεν έχω δυνατότητες για φροντιστήριο. Θα το παλέψω μόνη αφού στην ουσία η θεωρητική θέλει μόνο διάβασμα. Δεν ξέρω στην πορεία, αφού ακόμα είναι νωρίς, αν θα έχω την δυνατότητα να παρακολουθήσω έστω 4 μήνες όπως και να'χει ήδη έχω αρχίσει έτσι.
Κατά την γνώμη μου, θα μιλήσω μόνο γιαυτούς που είναι Θεωρητική Κατεύθυνση, πιστεύω πως κάποιος πρέπει σίγουρα να κάνει φροντιστήριο στην Γ' Λυκείου για πρώτη φορά για να το βοηθήσει στην οργάνωση του χρόνου του μιας και οι εξετάσεις είναι κάτι πρωτόγνωρο γιαυτόν. Από εκεί και πέρα αν μάθει ο μαθητής πως να οργανώνει τον χρόνο του, ποια είναι τα βασικά στοιχεία του κάθε μαθήματος και με ποιες κινήσεις μαθαίνει το κάθε μάθημα με την κοινή λογική δεν ξανά χρειάζεται φροντιστήριο αφού ξέρει πλέον τι εστί πανελλήνιες και πως να κινηθεί. Εγώ έχω κάνει μόνο τις 2 φορές που έδωσα φροντιστήριο την 3η φορά δεν έκανα γιατί και ο χρόνος μου ήταν ελάχιστος για διάβασμα αλλά έβγαλα τα ίδια μόρια που είχα βγάλει και την προηγούμενη φορά. Που αν κρίνω από αυτό απλά το φροντιστήριο δεν έπαιξε κανένα ρόλο παρά μόνο το διάβασμα που έκανα εγώ.
Για την Θεωρητική δεν έιναι τραγικά τα πράγματα πιστεύω αρκεί να έχει μάθει κανείς το κόλπο του διαβάσματος. Με καλά βοηθήματα και διάβασμα μπορείς να πετύχεις.
Είναι αυτό που λέμε αν το θέλεις όλα τα μπορείς, με το κατάλληλο προγραμματισμό , συγκέντρωση, ηρεμία και χωρίς να επιρεάζεσαι από περιστατικά ή φωνές τρίτων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το αοδε αν καθίσεις και το διαβάσεις συστηματικά παίρνεις πολύ καλό βαθμό:clapup::clapup:. Στο ΑΕΠΠ πιστεύω ότι χρειάζεται το φροντιστήριο γιατί ο καθηγητής μπορεί να σου δείξει μεθοδολογίες που δεν υπάρχουν σε βοηθήματα.;);)
Ευχαριστώ, τότε μάλλον θα κάνω και ΑΕΠΠ. Εσύ που θέλεις να περάσεις? Εμένα μόνο η πληροφορική μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Ευχαριστώ, τότε μάλλον θα κάνω και ΑΕΠΠ. Εσύ που θέλεις να περάσεις? Εμένα μόνο η πληροφορική μου αρέσει.
Καλησπέρα φίλε! σκέφτομαι για στρατιωτικές και αστυνομικές σχολές!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sunshine1997

Νεοφερμένος

Ο sunshine1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλή επιτυχία!!! Φέτος θα δώσεις ή του χρόνου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλή επιτυχία!!! Φέτος θα δώσεις ή του χρόνου?

φέτος θα δώσω. :clapup::clapup::clapup: καλή επιτυχία και σε σένα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top