giannischav

Νεοφερμένος

Ο giannischav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ακομα πιο δυσκολα δλδ!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannischav

Νεοφερμένος

Ο giannischav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπερα.
Εχω μια ερωτηση..
Διαβασα προ ολιγου πως εαν ενδιαφερεσαι να δωσεις πανελλαδικες ξανα...και εισαι αποφοιτος..πρεπει να προσελθεις στο λυκειο που ησουν για να κανεις την αιτηση, παρ ολα αυτα αναφερει πως θα πρεπει να εχεις και την πρωτοτυπη "βεβαιωση" εισαγωγης που σου δινουν οταν τελειωνεις..
Παιδια εγω αυτην την βεβαιωση δεν την εχω..την εχω χασει..ξερει κανενας τι παιζει σε αυτην την περιπτωση ?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Για πιο σίγουρες απαντήσεις μπορείς να πας στο λύκειο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Η Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 4,687 μηνύματα.
Καλησπερα.
Εχω μια ερωτηση..
Διαβασα προ ολιγου πως εαν ενδιαφερεσαι να δωσεις πανελλαδικες ξανα...και εισαι αποφοιτος..πρεπει να προσελθεις στο λυκειο που ησουν για να κανεις την αιτηση, παρ ολα αυτα αναφερει πως θα πρεπει να εχεις και την πρωτοτυπη "βεβαιωση" εισαγωγης που σου δινουν οταν τελειωνεις..
Παιδια εγω αυτην την βεβαιωση δεν την εχω..την εχω χασει..ξερει κανενας τι παιζει σε αυτην την περιπτωση ?:(

Και εγώ δύο φορές είχα δώσει Πανελλαδικές. Λοιπόν, όντως πρέπει να πας στο Λύκειο από το οποίο αποφοίτησες. Θα συμπληρώσεις αίτηση και γενικά θα χρειαστεί (αν θυμάμαι καλά) να πας πχ φωτογραφίες σου τύπου αστυνομικής ταυτότητας, για το "Γνωστό καρτελάκι". Επίσης, νομίζω ότι όντως χρειάζεσαι και την Πρωτότυπη Βεβαίωση (λογικά, σου είχαν δώσει αυτή και 2 τουλάχιστον αντίγραφα της. όταν αποφοίτησες).
Τώρα, αν την έχεις χάσει, μην αγχώνεσαι προτού πας στο σχολείο και πάρεις σίγουρες απαντήσεις! Λογικά, θα υπάρχει λύση.
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
...θα πρεπει να εχεις και την πρωτοτυπη "βεβαιωση" εισαγωγης που σου δινουν οταν τελειωνεις..
Παιδια εγω αυτην την βεβαιωση δεν την εχω..την εχω χασει..ξερει κανενας τι παιζει σε αυτην την περιπτωση ?:(
Σε περίπτωση που δεν έχεις τη βεβαίωση πρόσβασης, πηγαίνεις στο λύκειο που αποφοίτησες, κάνεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι την έχασες και σου βγάζουν καινούργια με την ένδειξη "σε αντικατάσταση απωλεσθείσας".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kpap12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kpap12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Έχω 2 ερωτήσεις.. 1ο πρέπει υποχρεωτικά να πας στο σχολείο που αποφοιτησες για την εγγραφή ?2ον γιατί θέλει την πρωτότυπη βεβαίωση.. Στο σχολείο περσυ μου είπαν να μην δώσω ποτέ την πρωτότυπη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dum spiro spero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dum spiro spero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Μπορεις να πας σε οποιο λυκειο θες , εγω τουλαχιστον την εκανα σε διαφορετικο και τη δεχτηκαν :)
Η βεβαιωση ναι , χρειαζεται .Στις οδηγιες λεει πως αν καποιος δεν ειναι κατοχος βεβαιωσης υπογραφει υπευθυνη δηλωση.. Τωρα δεν ξερω παραπανω γι αυτο το θεμα . πηγαινε σ ενα λυκειο και ρωτα ,δεν χανεις τιποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannischav

Νεοφερμένος

Ο giannischav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ παιδια..απ οτι διαβασα αυτη ειναι η διαδικασια για την βεβαιωση.
Σου τυπωνουν αντιγραφο Οπου γραφουν χειρογραφα..σε αντικατασταση λογο απωλειας...
Ελπιζω βεβαια να εχουν κρατημενα..αχαχχα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
γιατί θέλει την πρωτότυπη βεβαίωση πρόσβασης.. Στο σχολείο περσυ μου είπαν να μην δώσω ποτέ την πρωτότυπη
Εφόσον κάποιος δίνει ξανά εξετάσεις, θα πάρει νέα βεβαίωση πρόσβασης που υποχρεωτικά ακυρώνει την παλιά. Έτσι η προηγούμενη παραδίδεται στο σχολείο, ώστε να μην έχει ο υποψήφιος δύο βεβαιώσεις στα χέρια του και να διαλέγει την καλύτερη. Προφανώς, αυτό έχει απομείνει από την εποχή των χειρόγραφων μηχανογραφικών. Τώρα που όλα είναι ηλεκτρονικά, δεν θα ήταν εύκολο κάτι τέτοιο.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στις πανελλαδικές εξετάσεις!Εύχομαι ευόδωση των στόχων!'Ηθελα να ζητήσω μια συμβουλή. Είμαι καθηγήτρια γαλλικών και αγγλικών, πτυχιούχος του τμήματος γαλλικής φιλολογίας και κάτοχος επάρκειας στα αγγλικά. Παράλληλα μιλάω γερμανικά και μαθαίνω ρώσικα. Σκέφτομαι ότι θα ήθελα ένα δεύτερο πτυχίο για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου και ίσως μελλοντικά να το αξιοποιήσω. Είμαι ανάμεσα σε αγγλική φιλολογία, παιδαγωγικό και ειδική αγωγή. Τι θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω;ποιο τμήμα από τα τρία εκτιμάτε πως στις σημερινές αβέβαιες συνθήκες θα ήταν σε λίγο καλύτερη μοίρα μελλοντικά;Ευχαριστώ πολύ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στις πανελλαδικές εξετάσεις!Εύχομαι ευόδωση των στόχων!'Ηθελα να ζητήσω μια συμβουλή. Είμαι καθηγήτρια γαλλικών και αγγλικών, πτυχιούχος του τμήματος γαλλικής φιλολογίας και κάτοχος επάρκειας στα αγγλικά. Παράλληλα μιλάω γερμανικά και μαθαίνω ρώσικα. Σκέφτομαι ότι θα ήθελα ένα δεύτερο πτυχίο για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου και ίσως μελλοντικά να το αξιοποιήσω. Είμαι ανάμεσα σε αγγλική φιλολογία, παιδαγωγικό και ειδική αγωγή. Τι θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω;ποιο τμήμα από τα τρία εκτιμάτε πως στις σημερινές αβέβαιες συνθήκες θα ήταν σε λίγο καλύτερη μοίρα μελλοντικά;Ευχαριστώ πολύ!:)

Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι αφού ασχολείσαι με τις γλώσσες θα ήταν καλύτερο να επέλεγες την αγγλική φιλολογία. Τα αγγλικά είναι πλέον απαραίτητο προσόν για όλους για ο,τι και αν κάνουν. ΄Ασχετα με τις οικονομικές συνθήκες όλοι κάποια στιγμή θα θελήσουν να μάθουν τη γλώσσα όποτε υπάρχει πάντα περιθώριο για επαγγελματική απασχόληση με αυτά. Σαν δεύτερη επιλογή (αφού τα παιδαγωγικά στην παρούσα φάση έχουν ατονήσει πολύ) θα επέλεγα κάτι σχετικό με ειδική αγωγή, λογοθεραπεία, εργοθεραπεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Λένω για την απάντησή σου!και εγώ αγγλική φιλολογία σκεφτόμουν λόγω των γλωσσών!άλλη μία ερώτηση!μέσω πανελλαδικών ή κατατακτηρίων;από τη μία σκέφτομαι πως μετά από τόσα χρόνια μου είναι δύσκολο λόγω χρόνου να ξαναπιάσω τα σχολικά εγχειρίδια, από την άλλη μέσω κατατακτηρίων εισάγονται λίγα άτομα!έχει δώσει κανείς κατατακτήριες στην αγγλική φιλολογία να μας πει την εμπειρία του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ Λένω για την απάντησή σου!και εγώ αγγλική φιλολογία σκεφτόμουν λόγω των γλωσσών!άλλη μία ερώτηση!μέσω πανελλαδικών ή κατατακτηρίων;από τη μία σκέφτομαι πως μετά από τόσα χρόνια μου είναι δύσκολο λόγω χρόνου να ξαναπιάσω τα σχολικά εγχειρίδια, από την άλλη μέσω κατατακτηρίων εισάγονται λίγα άτομα!έχει δώσει κανείς κατατακτήριες στην αγγλική φιλολογία να μας πει την εμπειρία του;

Για την εισαγωγή στην Αγγλική Φιλολογία (Αθήνας και Θεσσαλονίκης) μέσω πανελληνίων απαιτούνται πολλά μόρια οπότε μόνο εσύ ξέρεις αν είσαι πρόθυμη ή αν οι υποχρεώσεις σου επιτρέπουν όχι μόνο να ξαναθυμηθείς τα μαθήματα αλλά να διαβάσεις πολύ σοβαρά και εντατικά ώστε να έχεις ελπίδες. Η αλήθεια είναι ότι θα είναι μια δύσκολη και full-time job. Για την εισαγωγή μέσω κατατακτηρίων δίνεις τρία μαθήματα της σχολής (βρίσκεις σχετικές πληροφορίες στο σάιτ της σχολής). Αγοράζεις τα προτεινόμενα συγγράμματα (εύδοξος) για τα μαθήματα αυτά και ξεκινάς το διάβασμα είτε μόνη σου είτε με τη βοήθεια των ειδικών φροντιστηρίων για κατατακτήριες. Και αυτές οι εξετάσεις είναι δύσκολες και πράγματι ο αριθμός των εισακτέων είναι μικρός. Αν ήμουν στη θέση σου θα το πάλευα μέσω των κατατακτηρίων αλλά δεν θέλω να σε επηρεάσω. Μόνη σου θα αποφασίσεις ποιος τρόπος σου ταιριάζει. Υπάρχουν στο forum, τα θέματα "Κατατακτήριες ή Πανελλήνιες"και "Απορίες για κατατακτήριες". Μπες να διαβάσεις διάφορες απόψεις, ίσως σε βοηθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panelladikes015

Νεοφερμένος

Ο panelladikes015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
100 μερες πριν τις πανελλαδικες!
εχοντας δωσει απο επαλ σε μια ειδικοτητα που τελικα δεν μου αρεσε να την συνεχισω σε τριτοβαθμια βαθμιδα
ξαναδινω και εγω για τριτη φορα *μπηκα εκατσα ξανα στα θρανια με αλλη ειδικοτητα η οποια μου αρεσει και με εκφραζει (οτι πιο ωραιο μπορει να σου συμβει)


τριτη φορα διοτι μπορουσα και εχοντας κανει τον εναν απο τα δυο ετη του επαλ να δωσω σε οποια ειδικοτητα θελω....προσπαθησα αλλα με την υλη της δευτερας δεν εγινε κατι...παραλιγο λαρισα στην οποια δεν θα πηγαινα και ποτε....

ενας ειναι ο στοχος.....ασπαιτε! λιγος καιρος μας χωριζει απλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους και καλή επιτυχία στις πανελλαδικές εξετάσεις!Εύχομαι ευόδωση των στόχων!'Ηθελα να ζητήσω μια συμβουλή. Είμαι καθηγήτρια γαλλικών και αγγλικών, πτυχιούχος του τμήματος γαλλικής φιλολογίας και κάτοχος επάρκειας στα αγγλικά. Παράλληλα μιλάω γερμανικά και μαθαίνω ρώσικα. Σκέφτομαι ότι θα ήθελα ένα δεύτερο πτυχίο για να εμπλουτίσω τις γνώσεις μου και ίσως μελλοντικά να το αξιοποιήσω. Είμαι ανάμεσα σε αγγλική φιλολογία, παιδαγωγικό και ειδική αγωγή. Τι θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω;ποιο τμήμα από τα τρία εκτιμάτε πως στις σημερινές αβέβαιες συνθήκες θα ήταν σε λίγο καλύτερη μοίρα μελλοντικά;Ευχαριστώ πολύ!:)

Για ειδικη αγωγη να κανεις προπτυχιακο 4 χρονια, δεν νομιζω, οτι αξιζει. Μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη, για την επαρκεια και τα μορια..
Αφου μαθαινεις και ρωσικα, κοιταξε και το Σλαβικων Σπουδων στην Αθηνα, ή το Γλωσσας και Φιλολογιας Παρευξεινιων Χωρων στην Κομοτηνη. Και τα δυο εχουν χαμηλοτερη βαση απο ΑΑγγλικη Φιλολογια και ισως ευκολοτερες κατατακτηριες, λογω μικροτερης ζητησης. Συν οτι τα ρωσικα δεν τα γνωριζουν πολλοι, αγγλικα λιγο πολλοι ολοι εχουν κι απο ενα Proficiency.

YΓ Για οσους ρωτουν σχετικα: την αιτηση συμμετοχης στις πανελληνιες δεν ειναι απαραιτητο να την υποβαλλει κανεις στο Λυκειο απο οπου αποφοιτησε, μπορει και στο πλησιεστερο στην κατοικια του Λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για ειδικη αγωγη να κανεις προπτυχιακο 4 χρονια, δεν νομιζω, οτι αξιζει. Μπορεις να κανεις ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη, για την επαρκεια και τα μορια..[/B]

΄Οταν δίνεις κατατακτήριες σε σχολή που είναι τελείως άσχετη με αυτήν που έχεις αποφοιτήσει, ξεκινάς από την αρχή οπότε όποια επιλογή και αν κάνει η κοπελιά πάλι 4 χρόνια θα πρέπει να φοιτήσει. ΄Οσο για το μεταπτυχιακό που λες θα συμφωνούσα μαζί σου αν μπορούσε να της προσφέρει τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός απόφοιτου της Ειδικής Αγωγής. Αυτό όμως δυστυχώς δεν ισχύει αφού τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε κλάδου παρέχονται σε αυτούς που έχουν τον βασικό τίτλο σπουδών πάνω στο αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις!Η αλήθεια είναι πως γα τη γαλλική φιλολογία δεν έχει νόημα να κάνεις μεταπτυχιακό πάνω στην ειδική αγωγή αγού ούτε στην γενική εκπαίδευση καλούν πολλούς!γι'αυτό προσανατολίζομαι σε προπτυχιακό επίπεδο, εκτιμάτε πως η ειδική αγωγή θα συνεχίσει να έχει τόση ζήτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
΄Οταν δίνεις κατατακτήριες σε σχολή που είναι τελείως άσχετη με αυτήν που έχεις αποφοιτήσει, ξεκινάς από την αρχή οπότε όποια επιλογή και αν κάνει η κοπελιά πάλι 4 χρόνια θα πρέπει να φοιτήσει. ΄Οσο για το μεταπτυχιακό που λες θα συμφωνούσα μαζί σου αν μπορούσε να της προσφέρει τα επαγγελματικά δικαιώματα ενός απόφοιτου της Ειδικής Αγωγής. Αυτό όμως δυστυχώς δεν ισχύει αφού τα επαγγελματικά δικαιώματα κάθε κλάδου παρέχονται σε αυτούς που έχουν τον βασικό τίτλο σπουδών πάνω στο αντικείμενο.

Για τα επαγγελματικα δικαιωματα το γνωριζω, εννουσα να συνδυασει την γαλλικη φιλολογια με ενα μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη, γιατι φανταζομαι οτι δεν θα ειναι τοσο συνηθισμενο και θα παρει αρκετα μορια.

Με την ειδικη αγωγη γενικα σε δημοτικα και νηπιαγωγεια, οπου μπορουν να διδαξουν οι αποφοιτοι της Ειδικης Αγωγης στο Βολο, και του ΠΑΜΑΚ (αυτοι μαλιστα μονο σε δημοτικα και οχι σε νηπιαγωγεια), δεν το εχω ψαξει το θεμα σε σχεση αριθμου αποφοιτων - ζητησης, αλλα φοβαμαι μηπως σε μερικα χρονια γινει κατι αναλογο με τς Παιδαγωγικες Σχολες, οπου για καποια χρονια εεειχε (ξανα)δημιουργηθει μεγαλο ρευμα και μετα υπερκορεστηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marifei

Νεοφερμένος

Η Marifei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Obito η γαλλική φιλολογία έχει δυτυχώς πολύ μικρή απορροφησιμότητα τόσο σε επίπεδο διορισμών όσο και σε επίπεδο αναπληρωτών, οπότε ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δεν έχει κανένα νόημα..γι'αυτό σκέφτομαι να κάνω και κάτι άλλο ώστε αν κάποια στιγμή αλλάξει η κατάσταση να είμαι κάπως πιο ωφελημένη..μάλλον προς την αγγλική φιλολοφία θα στραφώ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Obito η γαλλική φιλολογία έχει δυτυχώς πολύ μικρή απορροφησιμότητα τόσο σε επίπεδο διορισμών όσο και σε επίπεδο αναπληρωτών, οπότε ένα μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή δεν έχει κανένα νόημα..γι'αυτό σκέφτομαι να κάνω και κάτι άλλο ώστε αν κάποια στιγμή αλλάξει η κατάσταση να είμαι κάπως πιο ωφελημένη..μάλλον προς την αγγλική φιλολοφία θα στραφώ:)

Για να ειμαι ειλικρινης, δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει το συστημα με τους διορισμους καθηγητων, μπορεις να μου δωσεις μια εικονα; Ειχα την αισθηση οτι καθε χρονο βγαινουν πινακες με αναπληρωτες αναλογα με τα μορια που εχει ο καθενας και οτι μεταπτυχιακα/διδακτορικα στην ειδικη αγωγη δινουν πολλα μορια, οποτε προηγεισαι των υπολοιπων.

Εαν πας για αλλο ξενογλωσσο τμημα, εγω θα σου προτεινα οπως ειπα παραπανω το Σλαβικων σπουδων ή το ΓΦΠΠΧ, μιας και μαθαινεις ρωσικα. Ειναι πιο δυσκολα σαν γλωσσα σιγουρα, αλλα στο μελλον ολα δειχνουν οτι η ζητηση θα ειναι ολο και μεγαλυτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top