Schoolmate

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Schoolmate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Καλησπερα.
Εχω μια ερωτηση..
Διαβασα προ ολιγου πως εαν ενδιαφερεσαι να δωσεις πανελλαδικες ξανα...και εισαι αποφοιτος..πρεπει να προσελθεις στο λυκειο που ησουν για να κανεις την αιτηση, παρ ολα αυτα αναφερει πως θα πρεπει να εχεις και την πρωτοτυπη "βεβαιωση" εισαγωγης που σου δινουν οταν τελειωνεις..
Παιδια εγω αυτην την βεβαιωση δεν την εχω..την εχω χασει..ξερει κανενας τι παιζει σε αυτην την περιπτωση ?:(

Γεια σου φιλε μου , δεν χρειαζεται να εχεις αυτο το αγχος που εχεις μεσα σου. Παρακαλω να το αποβαλλεις απο μεσα σου , για αυτα τα μικρα προβληματα εισαι ετσι τι θα κανεις μετα στα αλλα.

Μαζι σου θα εχεις τα παρακατω :


- Φωτοτυπια απολυτηριου Λυκειο ( καλο ειναι να εχεις και την προτωτυπο να το δειξεις αν σε ρωτησουνε)

- Φωτοτυπια ταυτοτητας ( μπρος - πισω )

- Αιτηση αποφοιτου Πανελλαδικων Εξετασεων την οποια θα μπορεις να κατεβασεις απο εδω https://www.minedu.gov.gr/eksetaseis-main/geniko-lykeio-main.html ειναι η ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ 2: ΑΙΤΗΣΗ-ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥ ΓΕΛ 2015 ή θα σου την δώσουν στο σχολείο

- Μια φωτογραφια ταυτοτητας εκτος και αν εχεις μαζι σου το καρτελακι το παλιο το πας εκει

- Χρειαζεσε το παλιο σου καρτελακι το οποιο εδωσες την τελευταια φορα , αν ομως δεν το εχεις δεν πειραζει θα καλεσεις στο σχολειο το οποιο ειχες αποφοιτησει και δωσει για πρωτη φορα και θα τους πεις να στο βγαλουνε

- Για την προτωτυπη βεβαιωση αν την εχεις κανει θα κανεις μια υπευθυνη δηλωση στο σχολειο οτι την εχασες



Αυτα φιλε μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitcmark

Νεοφερμένος

Ο mitcmark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα είμαι καινούργιος στο forum και θα ήθελα να κάνω με ερώτηση. Είμαι σε εξάμηνο πτυχίο και σκέφτομαι μόλις τελειώσω και με το φανταρικο (παρουσιάζομαι Σεπτέμβρη) να ξεκινήσω προετοιμασία για πανελλαδικές του Μάιου 2017.. τι ισχύει με το υπάρχων σύστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BartMan

Νεοφερμένος

Ο BartMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Παιδια τα δικαιολογητικα για ειδικα κρητηρια τα δινω μετα το τελος των πανελληνιων οταν ειναι να παρω το password ;
Για αυτό το λόγο όταν προσέλθουν στο Λύκειο για να δημιουργήσουν κωδικό ασφαλείας (password), οι υποψήφιοι που ανήκουν σε κάποια ειδική περίπτωση θα κληθούν επιπλέον να προσκομίσουν στα Λύκειά τους τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...ko/174-mhxanografiko-odhgies-symplhrvshs.html

εχω λιγο μπερδευτει οποιος ξερει ας απαντησει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpinikh

Νεοφερμένος

Η Elpinikh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδια τα δικαιολογητικα για ειδικα κρητηρια τα δινω μετα το τελος των πανελληνιων οταν ειναι να παρω το password ;

https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...ko/174-mhxanografiko-odhgies-symplhrvshs.html

εχω λιγο μπερδευτει οποιος ξερει ας απαντησει.

ούτε εγώ ξέρω τι ισχύει.Αν ξερει κάποιος να βοηθήσει..:)
*Ισχύουν τα κοινωνικά κριτήρια για φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να ξαναδώσει,πρέπει οπωσδήποτε να πάει στο σχολείο που αποφοίτησε; Κι αν δεν θέλει; Ποιος τον υποχρεώνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Αν κάποιος θέλει να ξαναδώσει,πρέπει οπωσδήποτε να πάει στο σχολείο που αποφοίτησε; Κι αν δεν θέλει; Ποιος τον υποχρεώνει;

οπου θες πας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soppap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soppap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 230 μηνύματα.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδιά, ένας φίλος μου δεν έγραψε αρκετά καλά φέτος και θα ξαναδώσει του χρόνου. Είχε φέτος ως μάθημα επιλογής βιολογία αλλά του χρόνου σκέφτεται να δώσει μαθηματικά + ΑΟΘ. Οπότε του χρόνου, αν δώσει τελικά με μαθηματικά + ΑΟΘ, θα έχει ως προφορικό βαθμό στο ΑΟΘ 0 (μιας και δεν έκανε ΑΟΘ φέτος, αλλά υπολογιστές) και στα μαθηματικά γενικής όσο είχε στα τετράμηνα φέτος; Διορθώστε με αν κάνω κάποιο λάθος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Στα μαθηματικά θα μετρήσουν 70% ό,τι γράψει πανελλήνιες και 30% οι προφορικοί, όπως αναγράφονται στο απολυτήριο. Στο ΑΟΘ θα μετρήσει 100% το γραπτό, αφού δεν έχει προφορικό βαθμό να εμφανίσει. Δεν "χάνει", δηλαδή, μόρια, θεωρώντας ως προφορικό το 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tribbiani

Νεοφερμένος

Ο Tribbiani αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Έγινε, ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γεια σας! Έδινα φέτος πανελλήνιες για πρώτη φορά αλλά δυστυχώς απέτυχα -παταγωδώς για εμένα- συγκεντρώνοντας μόνο 15.272 μόρια. Και λεω ότι απέτυχα παταγωδώς γιατί είχα έναν παρά πολύ υψηλό στόχο(ΗΜΜΥ ΕΜΠ) τον οποίο πιστεύω πως πραγματικά έχασα από ανευθυνότητα στην τελευταία εβδομάδα των εξετάσεων φέτος. Πιθανόν να περνάω πληροφορική στο ΟΠΑ αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μιας και ήθελα να ασχοληθώ με ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και ενεργειακά, τα οποία πραγματεύονται οι ΗΜΜΥ . Επαρχία δεν έχω την οικονομική άνεση να πάω. Και τώρα σκέφτομαι : αν ξαναδώσω εξετάσεις του χρόνου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπορέσω να ανέβω σχεδόν 4.000 μόρια; (δεδομένου ότι διάβαζα αρκετά όλη την χρονιά χωρίς σύστημα και δεν έχω κενά σε μαθήματα όπως μαθηματικά, φυσική).
Εγώ πιστεύω πως είναι από την μια είναι λίγο εξωπραγματικός στόχος και έχω φόβο μην γράψω ακόμα παρακάτω άλλα από την άλλη δεν μπορώ να συμβιβαστώ καθόλου με μια επιλόγη που δεν θα μου αρέσει.
Το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποια στάνταρ στατιστική απόδειξη ότι αυτοί που δίνουν δεύτερη φόρα πανελλήνιες ανεβαίνουν αρκετά μόρια παραπάνω, αλλά έχουν υπάρξει άτομα από τεχνολογική κατεύθυνση που να ανεβούν αρκετά από την πρώτη φορά από μεσαίες βαθμολογίες (14-15) σε πολύ υψηλές (18-19);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allinel

Νεοφερμένος

Ο allinel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σας! Έδινα φέτος πανελλήνιες για πρώτη φορά αλλά δυστυχώς απέτυχα -παταγωδώς για εμένα- συγκεντρώνοντας μόνο 15.272 μόρια. Και λεω ότι απέτυχα παταγωδώς γιατί είχα έναν παρά πολύ υψηλό στόχο(ΗΜΜΥ ΕΜΠ) τον οποίο πιστεύω πως πραγματικά έχασα από ανευθυνότητα στην τελευταία εβδομάδα των εξετάσεων φέτος. Πιθανόν να περνάω πληροφορική στο ΟΠΑ αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, μιας και ήθελα να ασχοληθώ με ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις και ενεργειακά, τα οποία πραγματεύονται οι ΗΜΜΥ . Επαρχία δεν έχω την οικονομική άνεση να πάω. Και τώρα σκέφτομαι : αν ξαναδώσω εξετάσεις του χρόνου υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μπορέσω να ανέβω σχεδόν 4.000 μόρια; (δεδομένου ότι διάβαζα αρκετά όλη την χρονιά χωρίς σύστημα και δεν έχω κενά σε μαθήματα όπως μαθηματικά, φυσική).
Εγώ πιστεύω πως είναι από την μια είναι λίγο εξωπραγματικός στόχος και έχω φόβο μην γράψω ακόμα παρακάτω άλλα από την άλλη δεν μπορώ να συμβιβαστώ καθόλου με μια επιλόγη που δεν θα μου αρέσει.
Το ξέρω ότι δεν υπάρχει κάποια στάνταρ στατιστική απόδειξη ότι αυτοί που δίνουν δεύτερη φόρα πανελλήνιες ανεβαίνουν αρκετά μόρια παραπάνω, αλλά έχουν υπάρξει άτομα από τεχνολογική κατεύθυνση που να ανεβούν αρκετά από την πρώτη φορά από μεσαίες βαθμολογίες (14-15) σε πολύ υψηλές (18-19);
Φίλε μου, πιστεύω ότι τα πάντα είναι θέμα θέλησης, επιμονής, υπομονής, οργάνωσης και μεθοδικής δουλειάς. Όλοι όσοι πέρασαν στη σχολή που επιθυμείς είναι παιδιά σαν εσένα, που πέρασαν από τα ίδια θρανία και με τις ίδιες επιθυμίες. Αν είσαι αποφασισμένος να προσπαθήσεις εντατικά, προχώρα και μη σκέφτεσαι τίποτε άλλο. Γνωρίζω πολλούς που πέτυχαν πολύ μεγαλύτερη διαφορά μοριών τη φορά που ξαναδοκίμασαν από τα 4000 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φίλε μου, πιστεύω ότι τα πάντα είναι θέμα θέλησης, επιμονής, υπομονής, οργάνωσης και μεθοδικής δουλειάς. Όλοι όσοι πέρασαν στη σχολή που επιθυμείς είναι παιδιά σαν εσένα, που πέρασαν από τα ίδια θρανία και με τις ίδιες επιθυμίες. Αν είσαι αποφασισμένος να προσπαθήσεις εντατικά, προχώρα και μη σκέφτεσαι τίποτε άλλο. Γνωρίζω πολλούς που πέτυχαν πολύ μεγαλύτερη διαφορά μοριών τη φορά που ξαναδοκίμασαν από τα 4000 μόρια.
Σε ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για τα μόρια που συγκέντρωσες φέτος(διάβασα τις αναρτήσεις σου).

Αυτό που με απασχόλει με την προόδο όσον αφορά τα μόρια όμως είναι το εξής : δεν είναι πιο εύκολο να πας π.χ. από τα 7.000 στα 11.000 ή από τα 11.000 στα 15.000 απ'ότι να κάνεις τα 15.000 -->19.000 ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ και συγχαρητήρια για τα μόρια που συγκέντρωσες φέτος(διάβασα τις αναρτήσεις σου).

Αυτό που με απασχόλει με την προόδο όσον αφορά τα μόρια όμως είναι το εξής : δεν είναι πιο εύκολο να πας π.χ. από τα 7.000 στα 11.000 ή από τα 11.000 στα 15.000 απ'ότι να κάνεις τα 15.000 -->19.000 ;

Φυσικά και γίνεται να τα καταφέρεις .Το ότι έγραψες 15000 μόρια δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γράψεις 19+.Από ότι λες δεν έχεις κενά στα μαθήματα οπότε νομίζω πως μπορείς να μπεις εκεί που θέλεις αν προσπαθήσεις και ασχοληθείς σοβαρά μέχρι το τέλος φυσικά....
Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις και μην συμβιβαστείς με κάτι που δεν σου αρέσει ενώ ξέρεις ότι έχεις τις δυνατότητες για να κάνεις αυτό που θέλεις.Η γνώμη μου είναι ξαναδώσε αν θες ΗΜΜΥ 100% .Ελπίζω μόνο να το θες αλήθεια και να μην λες ΗΜΜΥ ΕΜΠ μόνο και μόνο για τη φήμη και το όνομα που έχει
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ΓΙΝΕΤΑΙ αν θεωρείς πως δεν διάβασες αρκετά φέτος.

Αν όμως πιστεύεις πως ξεσκίστηκες στο διάβασμα και έβγαλες 15000 μόρια, τότε μάλλον μέχρι εκεί είναι οι δυνατότητες σου. (οι οποίες φυσικά προκύπτουν από το διάβασμα που έκανες τις προηγούμενες χρονιές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a(po)tyxia

Νεοφερμένος

Ο a(po)tyxia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Φυσικά και γίνεται να τα καταφέρεις .Το ότι έγραψες 15000 μόρια δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να γράψεις 19+.Από ότι λες δεν έχεις κενά στα μαθήματα οπότε νομίζω πως μπορείς να μπεις εκεί που θέλεις αν προσπαθήσεις και ασχοληθείς σοβαρά μέχρι το τέλος φυσικά....
Καλή επιτυχία σε ότι αποφασίσεις και μην συμβιβαστείς με κάτι που δεν σου αρέσει ενώ ξέρεις ότι έχεις τις δυνατότητες για να κάνεις αυτό που θέλεις.Η γνώμη μου είναι ξαναδώσε αν θες ΗΜΜΥ 100% .Ελπίζω μόνο να το θες αλήθεια και να μην λες ΗΜΜΥ ΕΜΠ μόνο και μόνο για τη φήμη και το όνομα που έχει
:)
Σ' ευχαριστώ πολύ Κατερίνα. Εγώ θέλω να μπω σε αυτή τη σχολή για να φτιάξω τα ρομπότ που θα κυριαρχήσουν το κόσμο :bot: (οχι σοβάρα τώρα, με ενδιαφέρει αρκετά η ρομποτική , από μικρό παιδί μάλιστα.)
ΓΙΝΕΤΑΙ αν θεωρείς πως δεν διάβασες αρκετά φέτος.

Αν όμως πιστεύεις πως ξεσκίστηκες στο διάβασμα και έβγαλες 15000 μόρια, τότε μάλλον μέχρι εκεί είναι οι δυνατότητες σου. (οι οποίες φυσικά προκύπτουν από το διάβασμα που έκανες τις προηγούμενες χρονιές)
Η αλήθεια είναι πως δεν διάβασα αρκετά τις προηγούμενες χρονίες, όμως ευτυχώς δεν άφησα περιθώρια για να κάνω κενά. Απλά ποτέ δεν είχα σύστημα στο διαβασμά μου και ούτε διάβαζα τετράωρα και πεντάωρα. Γι αυτό συγκριτικά με τα προήγουμενα χρόνια φέτος διάβασα το περισσότερο, δε πιστεύω ειλικρινά όμως ότι ξεσκίστηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αφού σε ενδιαφέρει ξαναδώσε μην το σκέφτεσαι .Βέβαια δεν ξέρω με τι θα δώσεις του χρόνου αλλάζει το σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θεωρητικά, κάποιος που δίνει για δεύτερη φορά πανελλήνιες, βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση. Πρώτον γιατί έχει απεριόριστο χρόνο για να μελετά (καθώς δεν "χάνει" τις ώρες του στο σχολείο) και δεύτερον διότι δεν είναι η πρώτη του επαφή με τα μαθήματα που διαβάζει.
Όμως, στην πράξη υπάρχουν παγίδες στις οποίες αρκετοί πέφτουν μέσα. Μία είναι η "έλα μωρέ, αυτά είναι εύκολα και τα ξέρω" και άλλη (χειρότερη) η "έλα μωρέ, έχω άπειρο χρόνο". Έτσι κάποιοι συνέχεια αναβάλλουν το να μελετήσουν (θα αρχίσω από το Νοέμβριο, τώρα είναι Χριστούγεννα, δεν πειράζει αν δεν κάνω τίποτα σήμερα κλπ), οπότε ξαφνικά ανακαλύπτουν ότι η κλεψύδρα έχει σχεδόν αδειάσει και τρέχουν να προλάβουν το τρένο της τελευταίας στιγμής.
Κάποτε είχαμε κάνει μια σχετική εργασία, αξιοποιώντας τα στατιστικά μιας οκταετίας 5 λυκείων της περιοχής. Δεν ήταν καθόλου λίγοι αυτοί που τη δεύτερη χρονιά έγραψαν χειρότερα από την πρώτη. Πολλοί υποψήφιοι που την πρώτη χρονιά πέτυχαν υψηλές βαθμολογίες, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν στη σχολή που επιθυμούσαν, βελτίωσαν πράγματι τους βαθμούς τους. Από αυτούς που την πρώτη φορά είχαν βαθμούς 12 - 14, αρκετοί έγραψαν λίγο παραπάνω, κάποιοι κατέβηκαν και ελάχιστοι ξεπέρασαν το 16 - 17. Από τις βαθμολογίες που ήταν κάτω από τη βάση, πολλοί λίγοι έφτασαν στο 12 - 13 και οι περισσότεροι έμειναν στα ίδια και χειρότερα. (Περίπτωση υποψηφίου: 1η φορά ΓΒΠ 6,25 - 2η 5,88 - 3η 7,23).
Φυσικά, τίποτα δεν είναι προδικασμένο, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στις στατιστικές και κάποιος που έχει στόχους, θέληση και ικανότητες μπορεί να καταφέρει πολλά. Όμως, στις ηθικοπλαστικές ιστορίες για τον γνωστό της θείας του μπατζανάκη του ξαδέρφου του περιπτερά, ο οποίος δεν είχε ποτέ καθίσει να διαβάσει, περνούσε οριακά τις τάξεις, έγραψε πρώτη φορά πανελλήνιες ΓΒΠ 4,55 και την επόμενη χρονιά μπήκε στην Ιατρική με 19.250 μόρια, θα μου επιτρέψετε να χαμογελάω.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Θεωρητικά, κάποιος που δίνει για δεύτερη φορά πανελλήνιες, βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση. Πρώτον γιατί έχει απεριόριστο χρόνο για να μελετά (καθώς δεν "χάνει" τις ώρες του στο σχολείο) και δεύτερον διότι δεν είναι η πρώτη του επαφή με τα μαθήματα που διαβάζει.
Όμως, στην πράξη υπάρχουν παγίδες στις οποίες αρκετοί πέφτουν μέσα. Μία είναι η "έλα μωρέ, αυτά είναι εύκολα και τα ξέρω" και άλλη (χειρότερη) η "έλα μωρέ, έχω άπειρο χρόνο". Έτσι κάποιοι συνέχεια αναβάλλουν το να μελετήσουν (θα αρχίσω από το Νοέμβριο, τώρα είναι Χριστούγεννα, δεν πειράζει αν δεν κάνω τίποτα σήμερα κλπ), οπότε ξαφνικά ανακαλύπτουν ότι η κλεψύδρα έχει σχεδόν αδειάσει και τρέχουν να προλάβουν το τρένο της τελευταίας στιγμής.
Κάποτε είχαμε κάνει μια σχετική εργασία, αξιοποιώντας τα στατιστικά μιας οκταετίας 5 λυκείων της περιοχής. Δεν ήταν καθόλου λίγοι αυτοί που τη δεύτερη χρονιά έγραψαν χειρότερα από την πρώτη. Πολλοί υποψήφιοι που την πρώτη χρονιά πέτυχαν υψηλές βαθμολογίες, αλλά δεν κατάφεραν να μπουν στη σχολή που επιθυμούσαν, βελτίωσαν πράγματι τους βαθμούς τους. Από αυτούς που την πρώτη φορά είχαν βαθμούς 12 - 14, αρκετοί έγραψαν λίγο παραπάνω, κάποιοι κατέβηκαν και ελάχιστοι ξεπέρασαν το 16 - 17. Από τις βαθμολογίες που ήταν κάτω από τη βάση, πολλοί λίγοι έφτασαν στο 12 - 13 και οι περισσότεροι έμειναν στα ίδια και χειρότερα. (Περίπτωση υποψηφίου: 1η φορά ΓΒΠ 6,25 - 2η 5,88 - 3η 7,23).
Φυσικά, τίποτα δεν είναι προδικασμένο, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στις στατιστικές και κάποιος που έχει στόχους, θέληση και ικανότητες μπορεί να καταφέρει πολλά. Όμως, στις ηθικοπλαστικές ιστορίες για τον γνωστό της θείας του μπατζανάκη του ξαδέρφου του περιπτερά, ο οποίος δεν είχε ποτέ καθίσει να διαβάσει, περνούσε οριακά τις τάξεις, έγραψε πρώτη φορά πανελλήνιες ΓΒΠ 4,55 και την επόμενη χρονιά μπήκε στην Ιατρική με 19.250 μόρια, θα μου επιτρέψετε να χαμογελάω.


Προφανώς και κάποιος που γράφει 5 την πρώτη φορά δεν μπορεί να γράψει 19 αλλά το θέμα είναι ότι του χρόνου μάλλον θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό (5-10%) που θα δίνουν με το τωρινό σύστημα άρα οι 97άριδες που θα ξαναδώσουν δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι σε πλεονεκτικοί θέση.Αντίθετα τα παιδιά του 96,95,94..... που ξαναέδιναν διεκδικούσαν το 90% των θέσεων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν η σχολή των ΗΜΜΥ του ΕΜΠ ήταν η μόνη που πραγματευόταν το συγκεκριμένο αντικείμενο τότε και εγώ θα ήμουν σίγουρα υπέρ του να ξαναδώσει. Μήπως όμως εσείς που ξέρετε, μπορείτε να προτείνετε στην κοπέλα κάποιες σχολές στις οποίες θα σπουδάσει αυτό που θέλει και στις οποίες μπορεί να μπει με τα μόρια που έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top