Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Πρώτα να σου πω πως η ακριβής σημασία του απωθημένου είναι κάτι που θέλουμε πραγματικά πάρα πολύ αλλά ίσως να είναι αργά ή αδύνατον να πραγματοποιηθεί πλέον. Οπότε δεν έχεις δίλλημα μεταξύ του απωθημένου και του αν πραγματικά το θέλεις, το θέλεις σίγουρα.
Εγώ θα σου έλεγα go for it, τον φόβο της αποτυχίας τον καταλαβαίνω αλλά πίστεψέ με, είναι και λυτρωτικός συγχρόνως. Αν δεν κάνεις τίποτα, όλη σου την ζωή θα αναρωτιέσαι τι θα γινόταν αν το τολμούσες. Αν όμως το προσπαθήσεις και αποτύχεις, θα ξέρεις πως εσύ έκανες ότι μπορούσες για να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου, κάτι που είναι σαφώς καλύτερο και δεν σου αφήνει σκιές.
Επίσης μπορείς κάλλιστα να σπουδάζεις και συγχρόνως να εξακολουθείς την όποια επαγγελματική ζωή έχεις τώρα, θα σου χρειαστεί εξάλλου γιατί φαντάζομαι πως δεν γίνεται να ζήσει κάποιος και να σπουδάζει χωρίς εισόδημα.
Τέλος θα σου πω πως καμμιά ηλικία δεν θεωρώ απαγορευτική στο να προσπαθήσει κάποιος να γίνει καλύτερος και να αποκτήσει επιπλέον γνώσεις ή ακόμα και ένα πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Yioladi καλά μην νομίζεις ότι θα τελειώσω στα 4 χρόνια αλλά μέχρι τα 36 μου ίσως να εχω τελειώσει... Οσο για αυτό που λες οτι λόγω ηλικίας έχω περισσότερες πιθανότητες, δεν νομίζω να ισχύει.


Claire Rentfield αν αποτύχω μπορεί να λυτρωθώ αλλά μπορεί και να πω οτι δεν ήμουν ικανή να διαβάσω σχολικά μαθήματα την στιγμή που παιδιά 17-18 αριστευουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Claire Rentfield αν αποτύχω μπορεί να λυτρωθώ αλλά μπορεί και να πω οτι δεν ήμουν ικανή να διαβάσω σχολικά μαθήματα την στιγμή που παιδιά 17-18 αριστευουν.
Εγώ δεν το βλέπω έτσι, πιστεύω πως κάποιος που θα πετύχαινε στα 17-18, θα πετύχαινε και στα 30 και στα 40 και στα 50. Απλά θα ξέρεις πως έκανες αυτό που μπορούσες, θεωρείς δηλαδή καλύτερο να μείνεις με το απωθημένο;
Επίσης να σου πω πως στην δική σου ηλικία είσαι ικανή να κάνεις πράγματα που τα 17χρονα δεν μπορούν. Κάθε ηλικία έχει τα δικά της, αλλά η γνώση και η εκπλήρωση των ονείρων, είναι δικαίωμα όλων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Εγώ δεν το βλέπω έτσι, πιστεύω πως κάποιος που θα πετύχαινε στα 17-18, θα πετύχαινε και στα 30 και στα 40 και στα 50. Απλά θα ξέρεις πως έκανες αυτό που μπορούσες, θεωρείς δηλαδή καλύτερο να μείνεις με το απωθημένο;
Επίσης να σου πω πως στην δική σου ηλικία είσαι ικανή να κάνεις πράγματα που τα 17χρονα δεν μπορούν. Κάθε ηλικία έχει τα δικά της, αλλά η γνώση και η εκπλήρωση των ονείρων, είναι δικαίωμα όλων.

Αυτό μου το λέει και μια φίλη μου οτι είμαι σε ηλικία που ξέρω τι θέλω σε σχέση με τις μικρότερες ηλικίες και εχω κάποια εμπειρία από την ζωή..
Μακάρι να τα καταφέρω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Yioladi καλά μην νομίζεις ότι θα τελειώσω στα 4 χρόνια αλλά μέχρι τα 36 μου ίσως να εχω τελειώσει... Οσο για αυτό που λες οτι λόγω ηλικίας έχω περισσότερες πιθανότητες, δεν νομίζω να ισχύει.

Γιατί να μην τη βγάλεις σε τέσσερα χρόνια? Ο προγραμματισμός δεν είναι χειρωνακτική δουλειά να θέλει νέους. Μυαλό και μεράκι θέλει, γι'αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα με την ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Γιατί να μην τη βγάλεις σε τέσσερα χρόνια? Ο προγραμματισμός δεν είναι χειρωνακτική δουλειά να θέλει νέους. Μυαλό και μεράκι θέλει, γι'αυτό δεν θα έχεις πρόβλημα με την ηλικία.

Κάτσε να πιάσω τα μόρια και θα πάω για προγραμματισμό... Εδώ φοβάμαι ότι δεν θα γράψω τίποτα στο τέλος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Yolandi

Νεοφερμένος

Η Yolandi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Κάτσε να πιάσω τα μόρια και θα πάω για προγραμματισμό... Εδώ φοβάμαι ότι δεν θα γράψω τίποτα στο τέλος...

Με συστηματικό διάβασμα όλα γίνονται. Πρέπει όμως να έχεις και ένα συγκεκριμένο στόχο, για να παίρνεις κουράγιο. Να επενδύσεις ψυχολογικά πάνω σε αυτό για να μην τα παρατήσεις.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria...

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ria... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Με συστηματικό διάβασμα όλα γίνονται. Πρέπει όμως να έχεις και ένα συγκεκριμένο στόχο, για να παίρνεις κουράγιο. Να επενδύσεις ψυχολογικά πάνω σε αυτό για να μην τα παρατήσεις.:thumbup:

Καλημέρα. Φυσικά και υπάρχει ο στόχος και κάθε μέρα που περνάει πλησιάζω πιο πολύ, αλλά φοβάμαι να με αφήσω εντελώς χαλαρή επειδή πάντα υπάρχουν εκπλήξεις. Και κανένας δεν σου εγγυάται οτι θα γράψεις 100% σύμφωνα με το διάβασμα σου. Μπορεί να έχεις ξεσκιστει και να κολλήσεις... Και εγω που διαβάζω μόνη μου χωρίς φροντιστήρια, το σκέφτομαι περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Λοιπόν... έχω μια πάρα πολύ χαζή απορία όμως δεν ξέρω που αλλού να την ρωτήσω, θα δώσω πανελλήνιες μετά από χρόνια και δεν ξέρω μια μικρή λεπτομέρεια. Στο μάθημα της ιστορίας εκτός από το κείμενο πρέπει να διαβάζω και τις λεπτομέρειες στα κίτρινα πλαίσια, να διαβάζω και τους χάρτες ή μόνο το κείμενο με τα μαύρα γράμματα είναι η ύλη?
Το λύκειο το τελείωσα πριν χρόνια οπότε έχω απλά την ύλη και το βιβλίο, δεν ξέρω λεπτομέρειες για το τι να διαβάσω.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Ιστορία; Σε επαλ δεν πήγαινες; Εκτός και αν είναι μάθημα επιλογής. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ιστορία; Σε επαλ δεν πήγαινες; Εκτός και αν είναι μάθημα επιλογής. :confused:

Σε επαλ πήγαινα όμως αποφάσισα να δώσω με τα μαθήματα του γελ φέτος για να έχω περισσότερες επιλογές στο μηχανογραφικό.
Το θέμα είναι πως τα βιβλία είναι διαφορετικά από του επαλ, έχουν εικόνες, κίτρινα πλαίσια και κάτι πράγματα που δεν τα είχαμε στα επαλ.
Μέχρι την Δευτέρα που θα μιλήσω με καθηγητή ελπίζω να βρεθεί κάποιος που ξέρει να μου πει λεπτομέρειες για να έχω μια ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
γειά χαρά σε όλους, είμαι 31 ετών και από την αρχή της σεζόν πήρα απόφαση να ξαναδώσω πανελλήνιες για να μπω σε μία συγκεκριμένη σχολή, ΤΕΙ δημόσιας υγείας αθήνας που θα με βοηθήσει στη δουλεία μου. λογο μίας μετακόμησης και της γέννησης του γιου μου δεν κατάφερα να βγάλω ύλη.
από χημεία άρχισα τώρα , φυσική εχω βγάλει κρούσεις και ταλαντώσεις και βιολογία μόνο το 1 κεφάλαιο. καλά για έκθεση ουτε λόγος

από εδώ και πέρα όμως έχω περίπου 4 με 5 ωρες την ημέρα για διάβασμα αλλά διαβάζοντας χημεία και μην έχοντας τις βάσεις από προηγούμενα χρόνια κάνω αργή πρόοδο και αρχίζω και απογοητεύομαι. . .
το τει που θέλω κυμαίνεται από 12,5 με 13,5 βάση εισαγωγης . πέρσυ είχε 12,300 ... δεν το λες βέβαια και ακατόρθωτο ...
από τη μία μου έρχεται να τα παρατήσω από την άλλη λέω όχι θα το κάνω γιατί αξίζει η προσπάθεια ...
να τελειώσω τη φυσική πρώτα? να πλακωθώ στη βιολογία που είναι πιο βατό? να τα προχωράω μαζί ή μηπως να ασχοληθώ με την χημεία που δεν έχω κάνει τίποτα? θα προλάβω? μου φτάνουν 4 μήνες?
αυτές είναι μερικές από τις ερωτήσεις που μου γυρνάνε στο μυαλό κάθε μέρα
μπορεί να είμαι 31 και πατέρας πλέον αλλά το άγχος μου είναι το ίδιο με όταν ήμουν 18 ... βέβαια τότε δεν διάβαζα καθόλου...
η χημεία είναι γροθιά στ στομάχι ....
η απογοήτευση σε περίπτωση αποτυχίας θα είναι μεγάλη

.... και είπα να μπώ και εγώ εδώ να γράψω τις σκέψεις μου,
να με συγχωρείται αν σας κούρασα

ευχαριστώ για την ανάγνωση, Γιάννης

Η χημεια ειναι ευκολο μαθημα στην τριτη λυκειου...ακομα και αν δεν εχεις βασεις μπορεις να τα καταφερεις και να γραψεις εναν αξιοπρεπη βαθμο (15-17)...οξειδοαναγωγη,οργανικη,χημικη κηνιτικη,χημικη ισορροπια,περιοδικος πινακας ολα αυτα ειναι θεωρητικα ουσιαστικα...λιγο η ιοντικη ισορροπια θα σε ζορισει αλλα κατι θα καταφερεις
Οσον αφορα την φυσικη ειναι πολυ παλουκι θελει πολυ κατανοηση και πολυ λυσιμο
Βιολογια ανοιγεις το βιλβιο και διαβαζεις δεν κανεις κατι αλλο...αντε να λυσεις και καμια ασκηση για κανα 4ο θεμα κατι τετοιο απο κανενα βοηθημα...
Τελος η εκθεση ισως ειναι απο τα δυσκολοτερα μαθηματα για να γραψεις πανω απο 13...θα σου προτεινα να διαβαζεις απο κανενα βοηθημα για να μαθεις τα κολπα για περιληψεις και εκθεσεις...γιατι οσον αφορα τις ασκησεις θεωρητικες ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας, πριν αρκετό καιρό τελείωσα τεε και φέτος λέω να δώσω πανελλήνιες με τα μαθήματα του γελ για να αλλάξω ειδικότητα. Για τις πανελλήνιες των γελ δεν ξέρω πολλά και όσους έχω ρωτήσει μου λένε ρώτα κάποιον που πάει λύκειο, είμαι λίγο μεγάλος για να ξέρω κάποιον που πάει λύκειο οπότε είπα να δοκιμάσω την τύχη μου και να ρωτήσω τις απορίες μου εδώ
Οι απορίες που έχω είναι
1) Τις απαντήσεις σε μαθήματα όπως στην ιστορία πρέπει να τις γράφω όπως ακριβώς τα λέει στο βιβλίο ή αν γράψω την απάντηση με διαφορετικά λόγια όμως ίδιο νόημα θα μετρήσει σωστή?
2) Σχετικά με την έκθεση βλέπω στην ύλη να αναφέρει και τα βιβλία των πρώτων τάξεων του λυκείου, πρέπει να διαβάσω και αυτά? Την ύλη την βρήκα εδώ https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...nies/69-exetastea-ylh-neoellhnikh-glwssa.html
3) Οι εξετάσεις είναι και προφορικές και γραπτές στα γελ?
4) Υπάρχει καμιά σελίδα να δίνει αναλυτικές λεπτομέρειες σε απόφοιτους σαν εμένα που δεν έχουν βοήθεια και δεν ξέρουν λεπτομέρειες?

Αρκετές ερωτήσεις ίσως να είναι άσχετες όμως κάνω προετοιμασία χωρίς βοήθεια, διαβάζω την ύλη όμως υπάρχουν λεπτομέρειες τις οποίες δεν γνωρίζω όμως πρέπει να τις μάθω για να κάνω καλύτερη προετοιμασία, για παράδειγμα αν μπορώ να διαβάσω την ιστορία διαφορετικά, να μπορώ δηλαδή να γράψω το ίδιο νόημα με άλλα λόγια, αυτό θα με βοήθαγε να κερδίσω χρόνο και να βγάλω την ύλη πιο γρήγορα γιατί το να διαβάσεις περίπου 120 σελίδες όπως ακριβώς τις γράφει στο βιβλίο μου φαίνεται παράλογο.
Οποιαδήποτε απάντηση σε όσα ρωτάω ή κάποια λεπτομέρεια που μου ξεφεύγει και γενικά οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ύλη των πανελλαδικών εξετάσεων του 2017 βρίσκεται εδώ https://www.minedu.gov.gr/eidiseis/23417-12-09-16-deite-tin-yli-ton-panelladikon-eksetaseon-tou-2017. Για τις υπόλοιπες ερωτήσεις σου θα σου πρότεινα ή να πας σε ένα κοντινό σου λύκειο ή ακόμα καλύτερα σε ένα φροντιστήριο προετοιμασίας πανελλαδικών για να σε κατατοπίσουν. ΄Οταν τους εξηγήσεις την περίπτωσή σου δεν νομίζω να σου αρνηθούν την ενημέρωση παρόλο που δεν είσαι μαθητής τους και είναι σίγουρο ότι θα λύσεις όλες σου τις απορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Γεια σας, πριν αρκετό καιρό τελείωσα τεε και φέτος λέω να δώσω πανελλήνιες με τα μαθήματα του γελ για να αλλάξω ειδικότητα. Για τις πανελλήνιες των γελ δεν ξέρω πολλά και όσους έχω ρωτήσει μου λένε ρώτα κάποιον που πάει λύκειο, είμαι λίγο μεγάλος για να ξέρω κάποιον που πάει λύκειο οπότε είπα να δοκιμάσω την τύχη μου και να ρωτήσω τις απορίες μου εδώ
Οι απορίες που έχω είναι
1) Τις απαντήσεις σε μαθήματα όπως στην ιστορία πρέπει να τις γράφω όπως ακριβώς τα λέει στο βιβλίο ή αν γράψω την απάντηση με διαφορετικά λόγια όμως ίδιο νόημα θα μετρήσει σωστή?
2) Σχετικά με την έκθεση βλέπω στην ύλη να αναφέρει και τα βιβλία των πρώτων τάξεων του λυκείου, πρέπει να διαβάσω και αυτά? Την ύλη την βρήκα εδώ https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...nies/69-exetastea-ylh-neoellhnikh-glwssa.html
3) Οι εξετάσεις είναι και προφορικές και γραπτές στα γελ?
4) Υπάρχει καμιά σελίδα να δίνει αναλυτικές λεπτομέρειες σε απόφοιτους σαν εμένα που δεν έχουν βοήθεια και δεν ξέρουν λεπτομέρειες?
Αρκετές ερωτήσεις ίσως να είναι άσχετες όμως κάνω προετοιμασία χωρίς βοήθεια, διαβάζω την ύλη όμως υπάρχουν λεπτομέρειες τις οποίες δεν γνωρίζω όμως πρέπει να τις μάθω για να κάνω καλύτερη προετοιμασία, για παράδειγμα αν μπορώ να διαβάσω την ιστορία διαφορετικά, να μπορώ δηλαδή να γράψω το ίδιο νόημα με άλλα λόγια, αυτό θα με βοήθαγε να κερδίσω χρόνο και να βγάλω την ύλη πιο γρήγορα γιατί το να διαβάσεις περίπου 120 σελίδες όπως ακριβώς τις γράφει στο βιβλίο μου φαίνεται παράλογο.
Οποιαδήποτε απάντηση σε όσα ρωτάω ή κάποια λεπτομέρεια που μου ξεφεύγει και γενικά οποιαδήποτε βοήθεια μου είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ
Φίλε μ θα μπορούσες να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες σχετικά με το που θες να περάσεις , γιατι δε μπορω αλλιώς να σ πω ποια και ποσά μαθηματα πρπ να δώσεις
1 οι σελίδες πρπ να πρπ να μάθεις απέξω ειναι 60 κατι , ναι πρπ να τα ξερεις νεράκι , έγραψα ιστορία 19
2με τη έκθεση θα κάτσεις να ασχοληθείς τελευταια στιγμή
3αμα εισαι δυσλεκτικός βγάλε χαρτί και πήγαινε προφορικές
Τωρα άμα θες φιλοσοφικές σχολές θα δώσεις έκθεση ιστορία Λατινικά αρχαια ,αν θες και επιστήμες υγείας τοτε και βιολογία γενικής , το παλούκι θα το φας στα αρχαια ,εκει εχει πολυ διάβασμα , την ιστορία μην την αφήσεις ούτε για μια μέρα ακομα κι αν τα ξερεις νεράκι , στις πανελληνιες δε θα εχεις ούτε ενα λεπτό να βάλεις το στύλο κατω ή να κάτσεις να σκεφτείς απλα θα γράφεις θα γράφεις κ θα γραφείς μέχρι να εξαρτήσεις το τετράδιο που λεει ο λόγος , αυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Μέχρι στιγμής έχω πάει σε δύο λύκεια όμως δεν πήρα ξεκάθαρες απαντήσεις, θα κοιτάξω σε φροντιστήριο με την ελπίδα να μου πούνε περισσότερα. Σχετικά με τις λεπτομέρειες είμαι ανάμεσα στο 4ο και 5ο επιστημονικό πεδίο με τα μαθήματα της τρίτης ομάδας προσανατολισμού, ιστορία, μαθηματικά, έκθεση και πληροφορική ή αρχές οικονομικής θεωρίας. Η ιστορία και οι αρχές οικονομικής θεωρίας είναι ανάλογα με το επιστημονικό πεδίο που θα επιλέξω.

1) Οι σελίδες της ιστορίας, γενικής παιδείας, μου βγαίνουν 120+ εμένα. Στην ύλη υπάρχει ένα κενό, κάτι που δεν έχω καταλάβει δηλαδή. Αναφέρει τα κεφάλαια Γ και ΣΤ όμως δεν αναφέρει τι πρέπει να διαβάσω από αυτά.Λογικά ή είναι εκτός ύλης αυτά τα κεφάλαια ή τα θέλει ολόκληρα, με αυτά τα κεφάλαια φτάνουν οι σελίδες τις 120+ χωρίς αυτά είναι πράγματι 60. Αν γνωρίζεις τι παίζει με αυτά τα δύο κεφάλαια θα μου βγάλεις ένα μεγάλο άγχος από πάνω μου. Την ύλη για την ιστορία την είδα από εδώ https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-...2-exetastea-ylh-istoria-genikhs-paideias.html
2) Μέχρι στιγμής αυτό κάνω, προσπαθώ να βγάλω ιστορία και μαθηματικά που είμαι πολύ πίσω.
3) Περισσότερο ως απορία το ρώτησα γιατί δεν ήξερα την διαδικασία που ακολουθείται στις πανελλήνιες, νόμιζα πως δίνεις και προφορικά.

Αυτό που λες με την ύλη της ιστορίας, αν ισχύει πως είναι 60 σελίδες, τότε πραγματικά μου βγάζεις ένα μεγάλο άγχος από πάνω μου γιατί έχω διαβάσει ήδη τις 25 και τις ξέρω παπαγαλία, μέχρι και τα κόμματα έχω μάθει απέξω κυριολεκτικά, απλά μου πήρε πάνω από δύο εβδομάδες μέχρι να τις μάθω αυτές τις σελίδες.
Την Δευτέρα θα ρωτήσω σε φροντιστήριο απλά μέχρι τότε αν μπορείς να μου επιβεβαιώσεις τουλάχιστον αυτή τη λεπτομέρεια με το μάθημα της ιστορίας θα με βοηθήσεις πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Εγω έδωσα φέτος κ δε ξερω αν εχει αλλάξει η ύλη για σας, στη ιστορία πάντως είχα αγροτικό , προσφυγικό , κόμματα , κρητικό , το προσφυγικό ειναι να μάθεις εισαγωγή του πρώτου μέρους εισαγωγή του δεύτερου μέρους κ ολα τα κεφάλια του δεύτερου μέρους και κανενα απο το πρώτο , η ιστορία ειναι εύκολη σε σχέση με τα αρχαια , βρες καλα ερμηνευτικά και ξεκινά , εγω πέρσι ξεκίνησα τέλη Οκτώβρη και Διαβαζα κάθε μέρα πολλές ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MixalisLol

Νεοφερμένος

Ο MixalisLol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Από ότι έχω καταλάβει εσύ έδωσες ιστορία προσανατολισμού, εγώ θα δώσω ιστορία γενικής παιδείας. Την είδα την ύλη που είχατε πέρυσι και είναι πράγματι κοντά 80 σελίδες, στην ιστορία της γενικής παιδείας όμως πρέπει να ισχύει αυτό που έγραψα πιο πάνω, δηλαδή είναι 120+ σελίδες. Τώρα κατάλαβα γιατί παραπάνω από τους μισούς γράφουν κάτω από τη βάση στην ιστορία. Κοντά 120 σελίδες τις οποίες απαιτούν να τις διαβάσεις παπαγαλία και να γράψεις όπως ακριβώς τα γράφει το βιβλίο είναι απλά.... δεν ξέρω πως να το πω. Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη χώρα στην Ευρώπη που να απαιτεί να μάθεις παπαγαλία 120+ σελίδες ιστορία σε μια χρονιά για να καταφέρεις να μπεις σε μια σχολή στην οποία δεν θα ασχοληθείς με την ιστορία.
Δεν λέω πως το μάθημα της ιστορίας είναι άχρηστο, το αντίθετο, απλά δεν μπορώ να καταλάβω πως ακριβώς βοηθάει τον μαθητή η απαίτηση να διαβάσει 120 σελίδες σε μια χρονιά και να τα γράψει όπως τα λέει το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 707 μηνύματα.
Ναι όντως , δε διάβασα τα αλά μαθηματα που ήθελες να δώσεις , δε νομίζω να τις θέλουν παπαγαλία ,ειναι ανέφικτο ,εδώ 60 σελίδες ζωριζομαστε να μάθουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κοη

Νεοφερμένος

Η Κοη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με κάποιο ζήτημα.
Είμαι 28 ετων απόφοιτος ΑΕΙ και τελευταία σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες
για μια σχολή 17.500 μορίων Θεωρητικής κατευθύνσεως . Στο σχολείο ήμουν θετική και μετά τεχνολογική τα μαθήματα της οποίας
ηταν αυτα που έδωσα στις πανελλήνιες, είχα βγάλει 17.800.
Πόσο δύσκολο πιστεύετε ειναι ενα τέτοιο εγχείρημα ; Εχω πιθανότητες να γράψω;
Πόσο καιρο χρειάζεται προετοιμασία και πόσες ωρες διάβασμα για να καλύψω τα κενά και να βγάλω την ύλη;
Καμία άλλη συμβουλή;
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top