adesmitis

Νεοφερμένος

Ο adesmitis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Και ποιοι είναι αυτοί οι προφανείς λόγοι που καθιστούν το νέο σύστημα καλύτερο από το προηγούμενο? Διότι, προσωπικά, θεωρώ ότι είναι χειρότερο από αυτό που ίσχυε μέχρι φέτος.

Οι προφανείς λόγοι είναι το υψηλότερο ποσοστό θέσεων και το ότι τα μαθήματα είναι λιγότερα. Συμφωνώ μαζί σου πως για όσους ήταν τεχνολογική είναι πιο δύσκολο να έρθουν τώρα σε επαφή με τη Χημεία. Για τους υπολοίπους όμως το νέο σύστημα -κι εφόσον δοθεί η δυνατότητα επιλογής, γιατί δεν ξέρω αν έχει ψηφισθεί ο νόμος- είναι μεταξύ μας πιο... εύπεπτο... Προσωπικά θα δώσω με το παλιό όχι για κανέναν άλλον λόγο αλλά είμαι προγραμματιστής και προτιμώ ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ από Χημεία. Η υπόλοιπη ανάλυση που κάνεις για την ύλη είναι ίσως σωστή για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις εσύ τα μαθήματα. Για παράδειγμα, οι μιγαδικοί θα μπορούσαν να είναι ωραότατα και 3ο και 4ο θέμα και δε νομίζω ότι σε αυτή την περίπτωση θα ήταν ευτυχείς όσοι θα τα αντιμετώπιζαν. Κι από πού προκύπτει ότι η ανάλυση δε μπορεί να δώσει εύκολα 2α θέματα;;;
Σε κάθε περίπτωση, τα μεγάλα φροντιστήρια της Αθήνας -τουλάχιστον όσα είδα εγώ- δεν έχουν αλλάξει ακόμα τα προγράμματα σπουδών για τους αποφοίτους. Πιστεύω όμως, πως εφόσον δοθεί η δυνατότητα επιλογής, η πλειοψηφία -ακόμη και αυτοί που ήταν τεχνολογική και δεν έχουν δει Χημεία- θα επιλέξει το νέο σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως θα υπολογίζονται τα μόρια στο σύστημα με τα 4 μαθήματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πως θα υπολογίζονται τα μόρια στο σύστημα με τα 4 μαθήματα ;

Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα.Όπως το βλέπω θα γράψετε πρώτα και μετά θα σας πουν πως θα τα υπολογίσετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για το τμήμα κοινωνονιολογίας. Άρα, 1ο Επιστημονικό πεδίο: Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Επιστήμες.
Καλά όλα τα άλλα, αλλά πρέπει να βρω το κουράγιο να αποστηθίσω ιστορρία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για το τμήμα κοινωνονιολογίας. Άρα, 1ο Επιστημονικό πεδίο: Ανθρωπιστικές, Νομικές και Κοινωνικές Επιστήμες.
Καλά όλα τα άλλα, αλλά πρέπει να βρω το κουράγιο να αποστηθίσω ιστορρία.:/:

Το πρόβλημα είναι η αποστήθιση της ιστορίας; :P
Εγώ που έδωσα το 1998 πανελλαδικές και είμουν 1η δέσμη, δηλαδή, μαθηματικά, φυσική, χημεία, έκθεση,
και δεν θυμάμαι τίποτα από αρχαία ελληνικά λυκείου, και ούτε είχα κάνει λατινικά,
τώρα που θέλω να πάω 1ο πεδίο, Θεολογική, η ιστορία μου φαίνεται το πιο εύκολο.
Αρχαία και λατινικά που δεν ξέρω τιποτα, αναρωτιέμαι ΑΝ μπορεί κάποιος που δεν ξέρει τίποτα αν μπορεί να μάθει σε 1 χρόνο και να πάει να δώσει.
Σκέφτομαι ότι ισως γίνεται δεδομένου της χαμηλής βάσης της θεολογικής, οπότε δεν θα χρειαστεί να γράψω και πολύ ψηλά..:redface:.

Κοινωνιολογία εσύ, θεολογία εγώ, πιάσαμε και οι 2 στα "γεράματα" :P σχολές με καλή επαγγελματικη αποκατάσταση :worry: .
Τουλάχιστον, μια ιδέα λέω, μήπως να δεις τη σχολή ΑΕΙ "κοινωνικής διοίκησης" (κομοτηνή) ή το ΤΕΙ "κοινωνικής εργασίας" (Αθήνα), διότι από αυτές τις σχολές βγαίνεις "κοινωνικός λειτουργός" και νομίζω ότι ίσως έχει κάποια επαγγελματική αποκατάσταση αυτό το επάγγελμα, αφού πρακτικά εργάζεσαι σαν ψυχολόγος. Δικαίωμα τέτοιο όμως ΔΕΝ έχουν οι πτυχιούχοι κοινωνιολογίας. Θεωρούνται μόνο "κοινωνιολόγοι", και όχι "κοινωνικοί λειτουργοί", και ούτε με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς από απόφοιτη κοινωνιολογίας να γίνεις κοινωνικός λειτουργός, στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Το πρόβλημα είναι η αποστήθιση της ιστορίας; :P
Εγώ που έδωσα το 1998 πανελλαδικές και είμουν 1η δέσμη, δηλαδή, μαθηματικά, φυσική, χημεία, έκθεση,
και δεν θυμάμαι τίποτα από αρχαία ελληνικά λυκείου, και ούτε είχα κάνει λατινικά,
τώρα που θέλω να πάω 1ο πεδίο, Θεολογική, η ιστορία μου φαίνεται το πιο εύκολο.
Αρχαία και λατινικά που δεν ξέρω τιποτα, αναρωτιέμαι ΑΝ μπορεί κάποιος που δεν ξέρει τίποτα αν μπορεί να μάθει σε 1 χρόνο και να πάει να δώσει.
Σκέφτομαι ότι ισως γίνεται δεδομένου της χαμηλής βάσης της θεολογικής, οπότε δεν θα χρειαστεί να γράψω και πολύ ψηλά..:redface:.
Κοινωνιολογία εσύ, θεολογία εγώ, πιάσαμε και οι 2 στα "γεράματα" :P σχολές με καλή επαγγελματικη αποκατάσταση :worry: .
Τουλάχιστον, μια ιδέα λέω, μήπως να δεις τη σχολή ΑΕΙ "κοινωνικής διοίκησης" (κομοτηνή) ή το ΤΕΙ "κοινωνικής εργασίας" (Αθήνα), διότι από αυτές τις σχολές βγαίνεις "κοινωνικός λειτουργός" και νομίζω ότι ίσως έχει κάποια επαγγελματική αποκατάσταση αυτό το επάγγελμα, αφού πρακτικά εργάζεσαι σαν ψυχολόγος. Δικαίωμα τέτοιο όμως ΔΕΝ έχουν οι πτυχιούχοι κοινωνιολογίας. Θεωρούνται μόνο "κοινωνιολόγοι", και όχι "κοινωνικοί λειτουργοί", και ούτε με κάποιο μεταπτυχιακό μπορείς από απόφοιτη κοινωνιολογίας να γίνεις κοινωνικός λειτουργός, στην Ελλάδα.

Κοίταξε, με την ιστορία έχω πικρή εμπειρία από το 1995, που έδωσα πανελλαδικές. Για να γράψω εκείνο το 19, έλιωσα. 4 ώρες την ημέρα μου έπαιρνε η ιστορία και τις υπόλοιπες ώρες τα άλλα μαθήματα της δέσμης. Ο ύπνος περιοριζόταν σε 3-4 ώρες.
Αν πάρεις καλά βοηθήματα, θα ανταποκριθείς μια χαρά στα αρχαία και τα λατινικά. Απλώς θα χρειαστείς πιο πολύ διάβασμα από ένα άτομο προερχόμενο από θεωρητική κατεύθυνση.

Δεν είμαι ψυχολόγος. Νηπιαγωγός είμαι. Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή. Έχεις απόλυτο δίκιο. Τι γίνεται όμως; Το ΤΕΙ"κοινωνικής εργασίας" έχει εργαστήρια και είναι δύσκολο να τα παρακολουθώ λόγω εργασίας. Τώρα για να κάνω απόσπαση για Κομοτηνή, είναι πολύ δύσκολο. Άσε που τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι και τα οικονομικά τμήματα, μιας και είναι περισσότερο προσοδοφόρα. Στα μαθηματικά ήμουν πολύ καλή, έχω παρακολουθήσει και σεμινάρια λογιστικής. Άρα, με ένα λογικό διάβασμα θα μπορέσω να ανταποκριθώ, έστω και με ένα πέντε, στις απαιτήσεις ενός οικονομικού τμήματος. Δεν σου κρύβω ότι είμαι πολυ προβληματισμένη. Με την κοινωνιολογία έχω τρέλα. Έχω διαβάσει 50 περίπου βιβλία κοινωνιολογίας. Ωστόσο, ένα οικονομικό τμήμα θα μου ήταν πιο χρήσιμο. Με ενδιαφέρει το ΔΕΟ στο ΕΑΠ (αν κληρωθώ) ή το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Πανεπιστήμιο του Πειραια. Anyway! Θα το σκεφτώ!
Υ/Γ Η γνώση πρέπει να είναι μια δια βίου διαδικασία και η ηλικία δεν αποτελεί εμπόδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

johnpa

Νεοφερμένος

Ο johnpa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κοίταξε, με την ιστορία έχω πικρή εμπειρία από το 1995, που έδωσα πανελλαδικές. Για να γράψω εκείνο το 19, έλιωσα. 4 ώρες την ημέρα μου έπαιρνε η ιστορία και τις υπόλοιπες ώρες τα άλλα μαθήματα της δέσμης. Ο ύπνος περιοριζόταν σε 3-4 ώρες.
Αν πάρεις καλά βοηθήματα, θα ανταποκριθείς μια χαρά στα αρχαία και τα λατινικά. Απλώς θα χρειαστείς πιο πολύ διάβασμα από ένα άτομο προερχόμενο από θεωρητική κατεύθυνση.

Δεν είμαι ψυχολόγος. Νηπιαγωγός είμαι. Σ' ευχαριστώ για τη συμβουλή. Έχεις απόλυτο δίκιο. Τι γίνεται όμως; Το ΤΕΙ"κοινωνικής εργασίας" έχει εργαστήρια και είναι δύσκολο να τα παρακολουθώ λόγω εργασίας. Τώρα για να κάνω απόσπαση για Κομοτηνή, είναι πολύ δύσκολο. Άσε που τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι και τα οικονομικά τμήματα, μιας και είναι περισσότερο προσοδοφόρα. Στα μαθηματικά ήμουν πολύ καλή, έχω παρακολουθήσει και σεμινάρια λογιστικής. Άρα, με ένα λογικό διάβασμα θα μπορέσω να ανταποκριθώ, έστω και με ένα πέντε, στις απαιτήσεις ενός οικονομικού τμήματος. Δεν σου κρύβω ότι είμαι πολυ προβληματισμένη. Με την κοινωνιολογία έχω τρέλα. Έχω διαβάσει 50 περίπου βιβλία κοινωνιολογίας. Ωστόσο, ένα οικονομικό τμήμα θα μου ήταν πιο χρήσιμο. Με ενδιαφέρει το ΔΕΟ στο ΕΑΠ (αν κληρωθώ) ή το Τμήμα Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων στο Πανεπιστήμιο του Πειραια. Anyway! Θα το σκεφτώ!
Υ/Γ Η γνώση πρέπει να είναι μια δια βίου διαδικασία και η ηλικία δεν αποτελεί εμπόδιο.

Χχμμμ στην Ελλάδα είναι τα οικονομικά τμήματα προσοδοφόρα; Δεν ξέρω.... :hmm:Κατ'αρχάς είναι τόσα πολλά (σε πολλές πόλεις και με πολλές διαφοροποιήσεις σε ΑΕΙ και ΤΕΙ) που χάνεσαι μέσα στον ανταγωνισμό. Πια οι ειδικοί στη επαγγελματική αποκατάσταση λένε ότι καλά είναι τα ήδη εξειδικευμένα τμήματα, π.χ. ΤΕΙ φυσιοθεραπείας, ΑΕΙ Φαρμακευτικής, και όχι τα γενικά, π.χ. οικονομικά. :hmm:

Δεν υπέθεσα ότι είσαι ψυχολόγος. Έκανα την υπόθεση οτι θα ήθελες να δουλέψεις ως κάτι σαν ψυχολόγος διοτι οι περισσότεροι κοινωνιολόγοι αυτό θέλουν στην αποφοίτηση, δηλαδή να δουλέψουν πάνω κάτω σαν κοινωνικοί λειτουργοί, πράγμα που δεν μπορεί να γίνει.

Πάντως, όσον αφορά την κοινωνιολογία,

Ο μέγας φιλόσοφος Σωκράτης είπε χαρακτηριστικά, ότι οι άνθρωποι μπορούμε μόνο να εκφράζουμε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ απόψεις σύμφωνα με ο,τι μας επιτρέπουν να συμπεραίνουμε οι περιορισμένες ανθρώπινες αισθήσεις. Η ΜΙΑ ΑΛΗΘΙΝΗ και ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ άποψη των πάντων ανήκει μόνο στον Θεό. (Ένας από τους λόγους που τον ανάγκασαν να πιεί το κώνειο ήταν γιατί δίδασκε τους νέους για την ύπαρξη του ενός Θεού (διαφθορά των νέων το αποκάλεσαν οι Αθηναίοι), σε αντίθεση με την πίστη των Αθηναίων περί ύπαρξης 12+ θεών).
Ο Θεός δίνει αυτήν την αληθινή και αντικειμενική γνώση στους ταπεινούς στην καρδιά, αφήνωντας τους υπερήφανους και αλαζόνες στην προσωπική τους επιλογή του σκοταδιού του εγωισμού τους και των υποκειμενικών θεωριών τους.

Ο Διδάκτορας Φιλοσοφίας και Θεολογίας, Άγιος Νικόλαος Βελιμίροβιτς (20ος αιώνας), έγραψε συγκεκριμμένα για τους κοινωνιολόγους :
"Τι είδους νομος κυριαρχεί στις ανθρώπινες Κοινωνίες, είτε μικρές είτε μεγάλες, είτε σε μια, είτε σε όλες; Οι κοινωνιολόγοι των μοντέρνων καιρών προσπάθησαν να ανακαλύψουν αυτό το νόμο. Αλλά για ένα πράγμα που είναι άξιοι συγχαρητηρίων είναι για την προσπάθειά τους, αλλά όχι για το αποτέλεσμα. Αφού όσο είναι απομακρυσμένοι από το Θεό, τόσο αναγκαστικά είναι απομακρυσμένοι από την Αλήθεια.
Ακόμα και αν κάποιος από αυτούς πίστευε στο Θεό, πίστευε σε ένα Θεό απομακρυσμένο, ο οποίος δημιούργησε τον κόσμο και τον άφησε να πλανάται χωρίς ο Ίδιος να ενεργεί και να δρα. Κυρίως όλοι αυτοί (οι κοινωνιολόγοι) ήταν γοητευμένοι από τους αποκαλούμενους φυσικούς νόμους όπως και οι σύγχρονοι ιστορικοί. Γι'αυτό και οι κοινωνιολόγοι μιλούσαν με τους ίδιους όρους τησ φυσικής και της βιολογίας, όπως οι ιστορικοί. Έλεγαν δηλαδή, και έγραφαν για την εξέλιξη της κοινωνίας, των κοινωνικών μονάδων και των οργανισμών κατατάσοντας τα πάντα υπό την παντοδυναμία της φύσης, του κλίματος, του περιβάλλοντος, των συνθηκών, γεωγραφικών και γεωλογικών, τους προσωπικούς ανταγωνισμούς, τα επαγγέλματα, τις δεξιότητες κτλ. Έτσι νόμιζαν πως ανακάλυψαν νόμους που κατευθύνουν το άτομο, την οικογένεια και τις ευρύτερες κοινωνικές ομάδες. Φυσικά είναι δύσκολο να βρεις δυο ή τρεις ανάμεσα τους που να συμφωνούν στα ίδια δεδομένα και τις ίδιες προυποθέσεις. Γι'αυτό μιλάμε για την κοινωνιολογια του ενός ή του άλλου ή κάποιου τρίτου κοινωνιολόγου. Θα μπορούσαμε να πούμε ότι όσοι κοινωνιολόγοι, τόσες και οι κοινωνιολογίες. Τόσοι λοιπόν και διαφορετικοί οι ορισμοί των κοινωνικών νόμων....
Απόσπασμα από το βιβλίο του Διδάκτορος Φιλοσοφίας και Θεολογίας, Αγίου Νικολάου Βελιμίροβιτς, "Περί Νόμου του Θεού", Πρωτότυπο "Nauka o zakonu (Nomologija).

συμφωνώ με το Υ/Γ σου με μια μικρή διαφοροποίηση σε 1 λέξη. Αλλάζοντας τη λέξη "γνώση"
με τη φράση "πνευματική ωρίμανση και ανάπτυξη". Η γνώση δεν ακολουθείται απαραιτήτως από πνευματική ωρίμανση και ανάπτυξη. Η πνευματική ωρίμανση και ανάπτυξη όμως, σίγουρα ακολουθείται και συνοδεύεται από αληθή γνώση.

Αν θες πραγματικά να μάθεις για την κοινωνία, προσωπικά θα σου συνιστούσα το βιβλίο, Αγίου Παϊσίου Αγιορείτου Λόγοι, τόμος Ά, "Με πόνο και Αγάπη για τον Σύγχρονο Άνθρωπο", εκδόσεις ιερού γυναικείου ησυχαστηρίου ευαγγελιστή Ιωάννη του Θεολόγου Σουρωτής Θεσσαλονίκης.
Εμένα, όπως και χιλιάδες ανθρώπους, μας άνοιξε τα μάτια στην Αντικειμενική Αλήθεια, όπως την έδωσε ο Θεός στον ταπεινό αυτό Άγιο γέροντα, που δεν ξέρω αν γνωρίζεις, Η αγιοποίησή του έγινε στις 13 Ιανουαρίου του 2015.

Να είσαι καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
johnpa, δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα με τα λεγόμενά σου. Όσο για τα επαγγέλματα που αναφέρεις, ναι μεν είναι προσοδοφόρα, αλλά το θέμα είναι να τα καταφέρνει κάποιος/α στη σχετική κατεύθυνση. Στο 1ο και στο 5ο επιστημονικό πεδίο θεωρώ ότι μπορώ να τα πάω καλά. Μην μου πεις όμως για χημειά:/: που είναι στο 2ο, αν θυμάμαι καλά.
Ένα οικονομικό τμήμα σαφώς είναι πολύ καλύτερο από το τμημα κοινωνιολογίας. Επειδή είναι δύσκολοι οι καιροί, πρέπει να είμαστε διορατικοί/ες. Σε ενδεχόμενη συρρίκνωση του κλάδου μας πρέπει να είμαι εφοδιασμένη και με μια 2η ειδικότητα.
Οι περισσότεροι κοινωνιολόγοι πράγματι ειναι άθεοι, αλλά ποτέ δεν πρόκειται να με επηρεάσουν ως προς αυτό. Εγώ πιστεύω πολύ στον Θεό. Ο πατέρας Παισιος δικαίως αγιοποιήθηκε.
Τα θερμά μου συγχαρητήρια για το σκεπτικό σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefeli1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nefeli1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Μήπως έχετε να προτείνετε βοηθήματα για τα μαθήματα των Λατινικών και της Βιολογίας Γενικής Παιδείας, που να περιλαμβάνουν την ύλη του νέου εξεταστικού συστήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Ειμαι 29 ετων κ φετος θα ξεκινησω προετοιμασια για να δωσω πανελληνιες του χρονου(2017).Αυτο γιατι σπουδαζω ηδη σε ιεκ νοσηλευτικης κ δεν μπορω να φοιτω ταυτοχρονα σε δυο σχολες.Δεν θα ηθελα να παρατησω τη νοσηλευτικη λοιπον.Θα κανω απο πασχα τρεις ωρες την εβδομαδα κ απο σεπτεμβρη 4 .Τι λετε?ειναι νωρις?αργα?εχω πιθανοτητες?θα κανω ιδιαιτερα κ λογω οικονομικου εκαχιστες ωρες.με γνωστη μου καθηγητρια.στοχευω στο πρωτο πεδιο μιας κ ημουν θεωρητικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Κανεις παιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Καταρχήν συγχαρητήρια γι'αυτή σου την απόφαση. Για ποια σχολή ακριβώς στοχεύεις; Έχεις δει καθόλου τις βάσεις; Γενικά, με τα μαθήματα της κατεύθυνσης πως τα πας (Ιστορία, Έκθεση, Αρχαία); Θυμάσαι τίποτα; Λοιπόν, καταρχήν άποψή μου είναι να αρχίσεις το συντομότερο δυνατό. Να μη σου πω ότι έχεις ήδη αργήσει. Τα αρχαία δεν είναι καθόλου έυκολο μάθημα και εφόσον έχεις να τα δεις 10 χρόνια τώρα..χρειάζεσαι ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ καθηγητή/τρια να σε αναλάβει. Να καλύψετε τα κενά όλα λίγο δύσκολο, όμως τα βασικά θα τα κάνετε ώστε να καταφέρεις να γράψεις . Όσον αφορά την ιστορία, δεν πιστεύω πως χρειάζεσαι απαραίτητα φροντιστήριο. Ίσως είναι βασικό να κάνεις μερικά μαθήματα για να σου δείξει πως να δουλεύεις τις πηγές, από κει και πέρα όμως θέλει προσωπικό διάβασμα και πολλή παπαγαλία. Για την έκθεση, πρέπει να αρχίσεις από τα βασικά, δλδ με τη μεθοδολογία. Να μάθεις να δομείς σωστά μια παράγραφο κτλ κτλ. Ωστόσο, με το νέο σύστημα πρέπει να δώσεις 4 μαθήματα. Προτείνω το 4ο να είναι η βιολογία γενικής διότι είναι σχεδόν θεωρία μόνο. Και τα λατινικά είναι εύκολα όμως. Προτείνω να κάνεις μία έρευνα και να βρεις έναν φιλόλογο να σε προετοιμάσει με την οικονομική δυνατότητα που έχεις όσο το δυνατόν καλύτερα για τις εξετάσεις (Αρχαία-Έκθεση ιδιαίτερα είναι must θα έλεγα). Βέβαια, να ξέρεις πολλοί θα διστάσουν να σε αναλάβουν, αλλά μη το βάλεις κάτω. Πρέπει να έχεις θέληση και όρεξη για να διαβάσεις αλλιώς δε γίνεται δουλειά.

Υ.Γ. Θα μπορούσες να είχες τελειώσει το ΙΕΚ νοσηλευτικής και επιλέγοντας βιολογία γενικής στις Πανελλήνιες να περνούσες νοσηλευτική και θα είχες ένα πλεονέκτημα έναντι των υπολοίπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καταρχην σε ευχαριστω για την απαντηση.Θελω να περασω ιστορικο Αθηνας.Φυσικα δεν αποριπτω αλλες σχολες του πρωτου.Αλλα με ενδιαφερει μονο το πρωτο.Εχω καλη σχεση με τα μαθηματα κ πολλα τα θυμαμαι.Ημουν καλη μαθητρια.Στοχος ειναι να δωσω το 17.Μαθηματα θα ξεκινησω το πασχα.εχω βρει καθηγητρια
.Απλ δεν ξερω πως να αρχισω τωρα μεχρι το Πασχα.Τι να βγαλω δηλαδη?εχω αγχωθει λιγο αν κ εχω χρονο αν κατσω κ στρωθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Εφόσον έχεις βρει φιλόλογο γιατί δεν την ρωτάς πώς πρέπει να προετοιμαστείς εσυ πριν αρχίσετε μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 019112

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχεις πάρα πολύ χρόνο με τις πανελλήνιες του 2017, οπότε μην ανησυχείς!
Μέχρι το Πάσχα εγώ στη θέση σου θα άρχιζα λίγη μελέτη μόνος μου (τα σχολικά βιβλία είναι διαθέσιμα και στο διαδίκτυο, βέβαια η ύλη ποιος ξέρει αν θα αλλάξει το '17). Η μελέτη φυσικά χαλαρή, αφού έχεις να τελειώσεις και τη σχολή σου πρώτα. Μπορείς ίσως να διαβάζεις Ιστορία όποτε έχεις χρόνο. Και στην Έκθεση όπως είπε ο PolGR1509 πρέπει να κοιτάξεις μεθοδολογίες κυρίως. Οι περισσότερες μονάδες νομίζω χάνονται στις ασκήσεις παρά στην ίδια την έκθεση. Μπορείς να κοιτάξεις και παλιά θέματα να πάρεις μια ιδέα.
Για τα Αρχαία, αν έχεις κρατήσει παλιά τετράδια ή βιβλία (λέω τώρα) απ'το γυμνασίο, μπορείς να κάνεις μερικές επαναλήψεις τα πιο βασικά. Αλλά καλύτερα με καθηγήτρια για αυτό το μάθημα. Δεν ήμουν και θεωρητικός να πω προτείνω κάτι παραπάνω!
Πιστεύω ότι ο στόχος σου είναι εφικτός και συγχαρητήρια που πήρες την μεγάλη απόφαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniamanitsa

Νεοφερμένος

Η maniamanitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ.ξεκνησα με την ιστορια κ την εκθεση οπως ειπατε.θα διαβασω κ τις μεταφρασεις των κειμενων σε λατινικα κ αρχαια καθως κ την εισαγωγη.ελπιζω οταν ξεκινησω εντατικα να ειμαι σε καλο επιπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Το σημαντικότερο είναι να έχεις υπομονή, επιμονή και κυρίως θέληση. Αν τα έχεις αυτά, όλα θα πάνε καλά. Σου εύχομαι να πετύχεις τον στόχο σου και να γίνεις μία εξαίρετη ιστορικός. Αλήθεια, το ξέρω ότι απέχουμε πολύ, αλλά τι σκέφτεσαι να κάνεις μετέπειτα; Σε ενδιαφέρει να διδάσκεις, ίσως σε κάποιο φροντιστήριο ή σχολείο (να ξέρεις πως ο ιστορικός στο δημόσιο αναγνωρίζεται ως φιλόλογος και κάνει ΌΛΑ τα φιλολογικά μαθήματα); Ή ίσως να ασχοληθείς με θέματα έρευνας (αρχαιολογική υπηρεσία και έτσι) ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ.ξεκνησα με την ιστορια κ την εκθεση οπως ειπατε.θα διαβασω κ τις μεταφρασεις των κειμενων σε λατινικα κ αρχαια καθως κ την εισαγωγη.ελπιζω οταν ξεκινησω εντατικα να ειμαι σε καλο επιπεδο.


Καταρχας συγχαρητηρια για την αποφαση σου, θελει υπομονη και ορεξη να δινεις ξανα πανελληνιες σε τετοια ηλικια.

Ισως φανω λιγο ''κακος'', αλλα νομιζω οταν δινεις πανελληνιες στην ηλικια αυτη, πρεπει να εχεις ξεκαθαρισμενο μεσα σου, σε τι ακριβως στοχευεις. Σε ενδιαφερει επαγγελματικα το αντικειμενο της Ιστοριας; Σου αρεσει ερευνητικα ή θελεις να ασχοληθεις με την διδασκαλια της; Σε ενδιαφερει η διδασκαλια στη μεση εκπαιδευση ή σκεφτεσαι να συνεχισεις ακαδημαικα;

Μετα κατι αλλο: σπουδαζεις σε ΙΕΚ νοσηλευτικης. Σκεφτεσαι να το ασκησεις ως επαγγελμα ή οχι; Σε περιπτωση που σκεφτεσαι να απασχοληθεις ως (βοηθος) νοσηλευτη, δεν θα ηταν καλυτερα να περνουσες σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ νοσηλευτικης, για να εισαι και κανονικος νοσηλευτης; Υποθετω εχεις καποιες γερες βασεις στο αντικειμενο μετα το περας των σπουδων στο ΙΕΚ, ωστε να συνεχισεις σε ενα ΑΕΙ ή ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μετα κατι αλλο: σπουδαζεις σε ΙΕΚ νοσηλευτικης. Σκεφτεσαι να το ασκησεις ως επαγγελμα ή οχι; Σε περιπτωση που σκεφτεσαι να απασχοληθεις ως (βοηθος) νοσηλευτη, δεν θα ηταν καλυτερα να περνουσες σε ενα ΤΕΙ ή ΑΕΙ νοσηλευτικης, για να εισαι και κανονικος νοσηλευτης; Υποθετω εχεις καποιες γερες βασεις στο αντικειμενο μετα το περας των σπουδων στο ΙΕΚ, ωστε να συνεχισεις σε ενα ΑΕΙ ή ΤΕΙ.

Συμφωνώ απόλυτα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marios2795

Νεοφερμένος

Ο Marios2795 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Ειμαι 29 ετων κ φετος θα ξεκινησω προετοιμασια για να δωσω πανελληνιες του χρονου(2017).Αυτο γιατι σπουδαζω ηδη σε ιεκ νοσηλευτικης κ δεν μπορω να φοιτω ταυτοχρονα σε δυο σχολες.Δεν θα ηθελα να παρατησω τη νοσηλευτικη λοιπον.Θα κανω απο πασχα τρεις ωρες την εβδομαδα κ απο σεπτεμβρη 4 .Τι λετε?ειναι νωρις?αργα?εχω πιθανοτητες?θα κανω ιδιαιτερα κ λογω οικονομικου εκαχιστες ωρες.με γνωστη μου καθηγητρια.στοχευω στο πρωτο πεδιο μιας κ ημουν θεωρητικη.

Τα ΙΕΚ είναι μεταδευτεροβάθμια, επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση σε ΙΕΚ και Πανεπιστήμιο/ΤΕΙ, τα οποία ανήκουν στην τριτοβάθμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top