Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ναι ,ναι ναι ,μην ακους κανεναν που σου λεει οτι ο μεσος ορος ειναι 6 χρονια ,αποδειξε τους το αντιθετο!

γενικα παντου ακους πολλα απο πολλους σε οποια σχολη και να πας,αλλα σημασια εχει αν σ αρεσει.

φυσικη μαθηματικα και μηχανικες ειναι μαθηματα κορμου ,βασικα και παραλληλα απλα.φυσικη θα κανεις γενικη φυσικη με λιγο πιο ανεβασμενα μαθηματικα,μαθηματικα θα κανεις σιγουρα απειροστικο λογισμο και ολοκληρωματα ,διαφορικες και αντε συναρτησεις πολλων μεταβλητων.

μην τρομαζεις ειναι πολυ απλα εαν τα διαβασεις (καλα πολυ απλα δεν ειναι λεμε τωρα...)

αλλα νομιζω οτι σε οποιαδηποτε θετικη σχολη και να περασεις θα τα κανεις αυτα!βεβαια θα βοηθησει πολυ να εχεις καθηγητες που κατανοουν οτι κανουν μαθηματικα σε μηχανικους και οχι σε μαθηματικους,εχει μεγαλη σημασια αυτο ,διοτι γλιτωνεις απειρη θεωρια-αποδειξεις και δεν συμαζευεται(εξ αλλου τα μαθηματικα θα τα χρησιμοποιησει ενας μηχανικος σαν εργαλειο,δεν χρειαζεται να ειναι και πολυ πιστος και αυστηρος στην μαθηματικη διατυπωση )

αυτα τα λιγα ,μην πτοεισαι ,και μην ακους κανε αυτο που νιωθεις εσυ καλο και ασε τους αλλους να...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
Φίλε Γιώργο κανείς δεν εγγυάται τίποτα και σε κανένα. Αυτό είναι δεδομένο. Πίστεψε με δεν είναι η πρώτη φορα που έρχομαι σε αυτό το δίλημμα. Τα τελευταία 2 χρόνια τα επιχειρήματα των κοντινών μου είναι ακριβώς τα ίδια με τα δικά σου. Κυρίως στο κομμάτι του "μην τα παρατάς". Με τη λογική αυτή συνέχισα τη σχολή και πέρσι. Το επιχείρημα αυτό με ώθησε να μείνω στη σχολή κ για 4η χρονιά. Ωστόσο, ουσιαστικό αποτέλεσμα δεν είδα. Πέρασα 1 μάθημα το Φεβρουάριο και στην εξεταστική που διανύουμε στην καλύτερη των περιπτώσεων θα περάσω 2 μαθήματα (που παρεπειπτόντως χρειάστηκαν φροντιστήριο για να διαβασθούν επαρκώς). Η σχολή είναι πολυτεχνική, 5 χρόνια και τρομερά εξειδικευμένη. Θα διάβασες παραπάνω τον nPb που αναφερόταν σε ωριμότητα... Προσωπικά στα 18 μου όχι μόνο ώριμος δεν ήμουν στην επιλογή της σχολής αλλά δήλωσα κ μια αρκετά δύσκολη. Δε θέλω να γίνομαι γραφικός αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Μένω λοιπόν, σε μια σχολή που δεν με ενδιαφέρει πλέον καθόλου με την ελπίδα να μου έρθει η επιφοίτηση (να ασχολούμαι πρωί-βράδυ μόνο με τη σχολή) και να περάσω όλα τα μαθήματα και τα εργαστήρια (πράγμα που δεν έχω κάνει τα προηγούμενα 4 χρόνια) ή κάνω μια εξ ολοκλήρου νέα αρχή έχοντας μάθει από τα προηγούμενα λάθη μου???? Γιατί στην 1η περίπτωση ή βγαίνω "μάχιμος και πιο αγωνιστής" ή με τα τρία στο χέρι...


που εχεις περασει αν επιτρεπεται?
τα προηγουμενα χρονια προσπαθουσες αλλα δεν τα καταφερνες ή απλα τα ειχες παρατησει ,διοτι οι πολυτεχνικες θελουν κωλο ,αλλα αμα κανεις εργασιες και το κυνηγας περνας σχετικα ευκολα,γι αυτο ρωταω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Radiomix

Νεοφερμένος

Ο Radiomix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρα. Τα προηγούμενα χρόνια ας πούμε ότι η προσπάθεια έμενε ημιτελής. Συμφωνώ, οι πολυτεχνικές θέλουν κώλο ωστόσο θέλουν κ ενδιαφέρον, κάτι που έχει χαθει προ πολλού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
αν θελεις την γνωμη μου ξαναδωσε,αλλα να υπολογιζεις οτι στην αγορα εργασιας θα βγεις οταν θα εβγαινες αν αρχιζες τωρα σοβαρη προσπαθεια και εμενες στην σχολη που εισαι.


το ενδιαφερον ειναι πολυ σημαντικο παντως ακομα και τα πιο δυσκολα γινονται παιχνιδακια αμα αγαπας και εχεις ορεξη για κατι.


δικη σου επιλογη ,αλλα να ξερτεις οτι απο αποψη χρονου (αν το σκεφτεσε ετσι ) ειναι το ιδιο!

σου ευχομαι επιτυχια σε οτι και να αποφασισεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Πραγματικά, σε νιώθω απόλυτα! Όταν πέρασα στη σχολή μου, Γαλλική Φιλολογία Αθηνών, έκλαιγα για μέρες.Ήθελα μεταφραστικό, ή Αγγλική.Για διάφορους λόγους, εκείνη τη χρονιά, δεν διάβασα, ένας απ'τους λόγους ήταν ότι είχα κουραστεί από το διάβασμα για τα Γ2 Αγγλικών και Γαλλικών αντίστοιχα, κι οι άλλοι προσωπικοί.Η Γαλλική, ήταν πολύ δύσκολη, αλλά και άθλια από πλευράς κόσμου.Το ένα τρίτο στατιστικά μπαίνει και δε βγαίνει ποτέ, με μέσο όρο φοίτησης(ο τελευταίος παίρνει αυτοκίνητο...χαχαχαχαχα) τα 7-8 έτη... Κάθε Φεβρουάριο έλεγα πάω να κάνω αίτηση να ξαναδώσω Πανελλήνιες, και ποτέ δεν έφτανα μέχρι την πύλη του σχολείου να την κάνω.Στο σχολείο ήμουν πάντα αριστη μαθήτρια, στα θεωρητικά μαθήματα ''έσκιζα'' -να μου επιτραπεί η έκφραση.Σε ό,τι είχε να κάνει με μαθηματικά όμως κ φυσικές, το διάβασμά μου ήταν επιφανειακό, ενώ οι καθηγητές έβαζαν 18-20... Βλέπεις μέχρι Γ' γυμνασίου, ξέραμε ότι θα δώσουμε με δέσμες, σαν να λέμε τα 4 μόνο κατεύθυνσης..οπότε δεν με ενδιέφεραν τα άλλα μαθήματα.Όταν το σύστημα άλλαξε, απλά δεν είχα τις βάσεις, και κλήθηκα να δώσω 9 μαθήματα Πανελλαδικά, εκ των οποίων στα μαθηματικά και τη Φυσική πάτωσα.Έπεσα πολύ ψυχολογικά, και έκανα τη βλακεία να πάω να δώσω τα άλλα, προσπαθώντας (!) να γράψω χάλια, ώστε να μην περάσω πουθενά, με το φόβο μην περάσω σε κάποια σχολή και δεν ξαναδώσω για Μεταφραστικό ή Αγγλική.Δυστυχώς ή ευτυχώς (ακόμα δεν ξέρω) είχα περάσει στη Γαλλική.Επομένως είπα ξενόγλωσση φιλολογία είναι ας παω...Λοιπόν...μέχρι το 3ο έτος, είχα περάσει μονοψήφιο αριθμό μαθημάτων, καθώς δεν πατούσα σχεδόν ποτέ, και ακολουθούσα και ιδιωτική σχολή μετάφρασης Αγγλικών.Μια μέρα ξύπνησα και κατάλαβα τι έκανα! Είχα αποφασίσει να μην ξαναδώσω Πανελλήνιες λοιπόν, για να μην χάσω το 1 έτος της προσπάθειας, και τελικά θα έφτανα να χαραμίσω περισσότερα, μην περνώντας μαθήματα.Έβαλα τα δυνατά μου λοιπόν για 2μισι χρόνια, δεν πήγαινα πουθενά αλλού πέρα από σχολή-σπίτι-2 ιδιαίτερα, στις εξεταστικές είχα γίνει ένα με το γραφείο, και την τέλειωσα.Κάπως έτσι φτάνουμε στο σήμερα...Δουλεύω ήδη 3-4 χρόνια σε φροντιστηριο, όπου κυρίως κάνω Αγγλικά, καθώς και τα περισσότερα ιδιαίτερα που έχω είναι Αγγλικά, έχω χάσει κάθε ελπίδα διορισμού, καθώς ο κλάδος δεν έιναι απλά κορεσμένος, αλλά επιπλέον έχει και υπεράριθμους που δεν έχουν τι να τους κάνουν...και συχνά πυκνά βλέπω στον ύπνο μου ότι δίνω Πανελλήνιες και δεν πήγα στο τελευταίο μάθημα...Αν και επαγγελματικά λοιπόν είμαι πολύ καλά αυτή τη στιγμή, ποτέ δεν έφυγε το απωθημένο, και δεν ξέρω ποια θα είναι η στιγμή που θα περασω τελικά την πύλη του σχολείου να κάνω εκέινη την αίτηση...Συμπέρασμα...αν θες τη γνώμη μου, προσπάθησε να τελειώσεις το συντομότερο με τη σχολή στην οποία ήδη φοιτάς, και έπειτα ξαναδώσε, ή ψάξε άλλη εναλλακτική κάνοντας ένα μεταπτυχιακό.Θα έχεις άλλο αέρα, και άλλη ψυχολογία έχοντας ήδη ένα πτυχίο.Συγγνωμη για το χαοτικό και μακροσκελές post...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής Πάτρα. Τα προηγούμενα χρόνια ας πούμε ότι η προσπάθεια έμενε ημιτελής. Συμφωνώ, οι πολυτεχνικές θέλουν κώλο ωστόσο θέλουν κ ενδιαφέρον, κάτι που έχει χαθει προ πολλού...

Ξέρω πολύ καλά πόσο κ**ο θέλουν οι πολυτεχνικές αλλά αν θες την γνώμη μου ως απόφοιτο πολυτεχνικής σχολής, το πιο σημαντικό είναι η απόφαση. Δε λέω και το ενδιαφέρον για την σχολή χρειάζεται. Αν πίστευα ότι δεν έχεις καμία ελπίδα δεν θα έκανα τον κόπο να σε πείσω αλλά πιστεύω ότι μπορείς να τα καταφέρεις φίλε Radiomix. Και το λέω αυτό από προσωπική πείρα. Ούτε κι εμένα μ' άρεσε η σχολή μου, το ενδιαφέρον από το 4ο έτος και μετά είχε χαθεί και στη διπλωματική σκεφτόμουν να τα παρατήσω αλλά πείσμωσα και δεν συμβιβαζόμουν στην ιδέα να τα παρατήσω. Είναι θέμα απόφασης. Επειδή όμως οι γονείς πληρώνουν Radiomix είναι σα να τους λες ότι 4 χρόνια πλήρωναν άδικα. Δεν θέλω προς Θεού να σε γεμίσω τύψεις. Προσπαθώ να σε κάνω να πιστέψεις αληθινά ότι μπορείς να τα καταφέρεις. Είναι δύσκολο αλλά τα καλά κόποις κτώνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
ρε παιδια ειναι δυνατον?ειναι δυνατον να φτασεις μετα απο 4 χρονια και να πεις οκ ,δεν με ενδιαφερει ...?ξαφνικα ?

δεν νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,963 μηνύματα.
Ακριβώς Μιχάλη. Πετάς έτσι στο καλάθι τόσους κόπους;
Δεν μπορεί μια επιστήμη να είναι τόσο αντιπαθητική. Κάτι φταίει. Νομίζω ότι αξίζει η προσπάθεια να την κάνεις ελκυστική. Όλοι περάσαμε από φάσεις στο Πανεπιστήμιο, που διαβάσαμε μαθήματα που δεν μας άρεσαν. Αλλά τα προσπεράσαμε και δωθήκαμε σε εκείνα που μας άρεσαν. Το να μην σου αρέσει κανένα μάθημα από τα 60+/- μαθήματα κάτι άλλο σημαίνει. Εκτός...και αν το μηχανογραφικό ήταν ένα δελτίο «πάμε στοίχημα». Αλλά και πάλι. Νομίζω ότι το κίνητρο λείπει. Πολλοί έχασαν την ζωή τους, από την έλλειψη κινήτρου και οράματος. Η ζωή έχει νόημα μέσα από διαρκή αγώνα σε καθεστώς κινδύνου. Αποκλείεται κατά την ταπεινή μου γνώμη, να υπάρχουν "ανιαρές" επιστήμες. Η καθεμία έχει την γοητεία της και την δυσκολία της. Το θέμα είναι να μπορέσεις να "εισχωρήσεις" όσο γίνεται μέσα αυτήν. Η λύση είναι μια: διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα και πολλές επαναλήψεις. Πολλοί φοιτητές έχασαν την μπάλα, επειδή δεν..ήξεραν να διαβάσουν ή δεν είχαν κίνητρο. Δεν γίνεται πτυχίο και αραλίκι με φραπεδούμπα στην παραλία. Εκτός και αν θέλουμε κανένα πτυχίο της κακιάς ώρας. Και είναι κρίμα. Τζάμπα τόσοι κόποι. :/: Δεν μπορώ (μετά συγχωρήσεως) να καταλάβω τα άτομα που λένε ότι δεν μου αρέσει η τάδε επιστήμη. Γιατί πού την γνώρισαν; Ή πόσο την γνώρισαν; Νομίζετε, ότι όσοι φοιτούν σε κάποιο Τμήμα, "ξέρουν" για την επιστήμη τους; Πόσοι αποφοιτούν χωρίς να έχουν ανοίξει ποτέ, ένα ξενόγλωσσο βιβλίο των Oxford Uni Press ή των Elsevier; Και όμως...έχουν την ταυτότητα του φοιτητή (αυριανοί επιστήμονες). Η επιστήμη φίλοι μου, δεν φαίνεται δυστυχώς στα παγερά αμφιθέατρα τίγκα στην κομματική αφίσα. Η επιστήμη υπάρχει έξω από το αντι-παιδαγωγικό Πανεπιστήμιο. Υπάρχει στις Βιβλιοθήκες. Το θέμα είναι πόσο υπάρχει κίνητρο για νέα γνώση, ανεξάρτητα από που προέρχεται αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bannoula

Νεοφερμένος

Η bannoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν μπορεί μια επιστήμη να είναι τόσο αντιπαθητική. . Νομίζω ότι το κίνητρο λείπει. Πολλοί έχασαν την ζωή τους, από την έλλειψη κινήτρου και οράματος. Η ζωή έχει νόημα μέσα από διαρκή αγώνα σε καθεστώς κινδύνου. Αποκλείεται κατά την ταπεινή μου γνώμη, να υπάρχουν "ανιαρές" επιστήμες. Η καθεμία έχει την γοητεία της και την δυσκολία της. Δεν μπορώ (μετά συγχωρήσεως) να καταλάβω τα άτομα που λένε ότι δεν μου αρέσει η τάδε επιστήμη. Γιατί πού την γνώρισαν; Ή πόσο την γνώρισαν;

Φιλε nPb θα διαφωνήσω μαζί σου! Περα απο το αδιαμφισβήτητο οτι κάθε επιστήμη έχει τη γοητεία της και τον ιδιαίτερο ρόλο της στην εξέλιξη της κοινωνίας, είτε λέγεται οικονομικά είτε μαθηματικά είτε πληροφορική είτε νομικά, δεν μπορείς να αρνηθείς ότι τα άτομα διαφέρουν στην κλιση και τα ενφιαφεροντα τους κι ετσι καποιος μπορει να χαρακτηριζει ανιαρη τη μηχανικη ενω ενας αλλος να τη γουσταρει πολυ. Σε εναν επιτυχημενο επιστημονα, περα απο την σκληρη δουλεια και την αφοσιωση που θα εδειξε στην επιστημη του, δεν μπορει παρα να προυπηρχε και καποιο ειδος ταλεντου η εφεσης η εστω "ιερης" περιεργειας για το συγκεκριμενο αντικειμενο, κι αυτο για μενα ειναι το μονο κινητρο απο το οποιο μπορει να ανλτησει κανεις ορεξη και αγαπη και οραμα οπως λες κι εσυ, για να ασχοληθει ουσιαστικα με καποια επιστημη.
Απο εκει και περα οταν καποιος σπουδαζει ενα αντικειμενο μονο και μονο για να παρει το κωλοπτυχιο λογω της πιεσης που του ασκειται απο διαφορους παραγοντες, και αντιμετωπιζει το διαβασμα του σαν αγγαρεια ενω ενας συμφοιτητης του που ειναι στην ιδια σχολη κι εχουν λαβει πανω κατω τα ιδια ερεθισματα,δειχνει ορεξη για τις σπουδες του, τοτε απλα στον πρωτο, σε αντιθεση με το συναδελφο του, δεν αρεσει η ταδε επιστημη! Τι δεν μπορεις να καταλαβεις;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
μπορει καποιος που εχει ξεχασει εντελως τα μαθηματικα και τη φυσικη του λυκειου, μεσα σε ενα χρονο να προετοιμαστει για τις πανελληνιες? δηλαδη μεσα σε ενα χρονο να καλύψει την υλη της πρωτης, δευτερας και τριτης ταξης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drunk & wasted

Νεοφερμένος

Η drunk & wasted αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά σε όλους. :shifty:

Όπως έγινε αντιληπτό κι από τον τίτλο, σκέφτομαι να κάνω το μεγάλο βήμα. 11 χρόνια αφότου αποφοίτησα από το Λύκειο, και αφού έκανα διάφορες δουλειές και διαφορετικές μεταξύ τους, κατέληξα να δουλεύω σε φροντιστήριο αγγλικών, με πενιχρό μισθό μεν, κάνοντας κάτι που μου άρεσε πάντα δε.
Η γλώσσα μου άρεσε πάντα, για να είμαι ακριβής, το ρόλο των καθηγητών δεν τον είχα σε μεγάλη εκτίμηση, παιδιόθεν...:whistle:
Παρ' όλα αυτά, μετά από 3ετή ενασχόληση με τη διδασκαλία (κάτοχος Proficiency με άδεια διδασκαλίας, γαρ) βλέπω ότι η σκέψη του ότι ποτέ δεν έδωσα για αγγλική φιλολογία, συνεχώς επανέρχεται στο μυαλό μου, εν είδει απωθημένου εν μέρει, αλλά όχι μόνο, δεδομένης της αγάπης μου για τη γλώσσα.

Και για να μη μακρηγορώ θέτω τα (βασανιστικά) ερωτήματά μου:

α) Με τη συμμετοχή μου σε φροντιστηριακό τμήμα αποφοίτων από Σεπτέμβρη, η βάση της αγγλικής (που κοντεύει να φτάσει τον Θεό...) θα πρέπει να αποτελεί όνειρο θερινής νυκτός για τις επόμενες πανελλαδικές; :knife:

β) Οι απόφοιτοι να υποθέσω ότι θα είναι σε δυσθεώρητο επίπεδο κι εμένα θα μου ακούγονται όλα ''σουαχίλι'' στην τάξη; :/:

γ) Λόγω του ότι δεν είχα δώσει καν πανελλαδικές όταν τέλειωσα το σχολείο, μιας και τα ενδιαφέροντά μου τότε, ήταν αποκλειστικά καλλιτεχνικής φύσεως (ζωγραφική, σχέδιο), πιστεύετε ότι μπορώ να καλύψω την ύλη των αρχαίων (κυρίως) και των λατινικών, σε μια χρονιά μόνο; :book:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, κι ευελπιστώ ότι υπάρχουν κι άλλοι ''τρελοί'' εκεί έξω που θα το προσπαθήσουν μετά από χρόνια. :beer:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι μία από αυτούς τους ''τρελούς''. Κι εγώ εργάζομαι σε φροντιστήριο 3 χρόνια. Sorry για την επανάληψη της φράσης κι εγώ αλλά όταν διάβασα το μνμ ήταν σαν να το έγραψα εγώ. Θέλω να δώσω πανελλαδικές αλλά μάλλον του χρόνου γιατί φέτος πρέπει να δώδω το basico στα ισπανικά και να αφοσιωθώ εκεί. Το πιο πιθανό είναι να δώσω του χρόνου. Σκέφτομαι να κάνω και καλοκαιρινά σε φροντιστήριο αλλά βρε παιδιά δουλεύω τα απογεύματα. Ξέρετε αν υπάρχουν πρωινά τμήματα προετοιμασίας πανελληνίων για ενήλικες; Κι εγώ ενδιαφέρομαι για αγγλική και ισπανική φιλολογία. Θα δούμε τώρα. Εν τω μεταξύ κι εγώ τα έχω ξεχάσει όλα...Θα είναι δύσκολο να επανενταχθώ; Πόσες ώρες διάβασμα την ημέρα πιστεύετε ότι απαιτείται σε αυτές τις περιπτώσεις; Έχω σπουδάσει αλλά ιδιωτικά και θα ήθελα να κάνω το όνειρο μου πραγμάτικότητα. Α! Επίσης να μην ξεχάσω να ρωτήσω εάν μπορώ να δώσω σε άλλο λύκειο από αυτό που αποφίτησα και τι διαδικασίες πρέπει να κάνω; Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και δεν μπορώ να πάω στο σχολείο που φοιτούσα γιατί θα συναντήσω πολλούς από τους μαθητές μου και θα κομπλάρω (καταλαβαίνετε..). Περιμένω απαντήσεις σας εναγωνίως...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Εδωσα φετος Παν/ιες για πρωτη φορα και τα πηγα χαλια. Εχω απογοητευτει απιστευτα,καθως ολη τη χρονια διαβαζα και η αποδοση μου στα μαθηματα ηταν πολυ καλη, αλλα στις εξετασεις απετυχα(απ'οτι υπολογιζω θα βγαλω γυρω στα 10000 μορια, ισως και λιγοτερα)παρολο που θεωρω πως τα θεματα δεν ηταν ιδαιτερα δυσκολα (ειμαι θεωρητηικη κατευθυνση).Σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου και δεν με νοιαζει να ξανατραβηξω τα ιδια, αρκει να περασω στη συγκεκριμενη σχολη που με ενδιαφερει, γι'αυτο Θα ηθελα να συζητησω με τα παιδια που εχουν δωσει πανελληνιες για δευτερη φορα. Η σχολη που με ενδιαφρει η ψυχολογια δηλαδη εχει 17575 αλλα εγω επιδιωκω να βγαλω γυρω στα 18000 μορια για ειμαι σιγουρη, στην περιπτωση που ανεβουν οι βασεις. Θελω τη γνωμη σας παιδια, πιστυετε οτι μπορω να τα καταφερω? Εσας σας εχει συμβει κατι παρομοιο?


Εγώ την πρώτη φορά έπιασα λίγο πάνω από 15.000 και μάλιστα σε μία χρονιά που τα θέματα ήταν τόσο εύκολα ώστε οι Ιατρικές να ανέβουν πολύ ψηλά.Όλα είναι στο χέρι μας και αν το αγαπάς αυτό που θες να ακολουθήσεις,θα το καταφέρεις.Δεν ξέρω τι παράγοντες συντέλεσαν ώστε να μη γράψεις καλά (ας πούμε εγώ είχα γράψει χάλια μαθηματικά και δεν είχα όρεξη να διαβάσω τα υπόλοιπα μαθήματα.έτσι πήγα σχεδόν αδιάβαστη) όμως πρέπει να συγκεντρωθείς στον στόχο σου και να μη σε αποσπούν ούτε εξωτερικοί παράγοντες,ούτε τυχόν αποτυχίες και απογοητεύσεις(σε διάφορους τομείς).Η 2η φορά πανελληνίων είναι ναι μεν πιο χαλαρή αφού δεν έχεις σχολείο αλλά και ταυτόχρονα παγίδα γιατί αν δεν έχεις κάτι εν μέρη να σε πιέζει,μπορεί να υπερεκτιμήσεις τον διαθέσιμο χρόνο και να βρεθείς να μαζέψεις τελευταία στιγμή τα ασυμμάζευτα.Γνώμη μου είναι να ξεκουραστείς και προς το τέλος Αυγούστου να κάνεις ένα πρόγραμμα ώστε και να διαβάζεις και να σου μένει χρόνος για επιπλέον ασχολίες.Όλα είναι θέμα προγράμματος.Εγώ πάντως πιστεύω ότι του χρόνου θα είσαι εδώ και θα μας λες για τη σχολή σου :D

υγ:αν αναρωτιέσαι,τη 2η φορά κατάφερα να γράψω 18.835.Όλα είναι στο χέρι μας!΄Ο,τι θες,μου λες ;)

Κι εγώ είμαι μία από αυτούς τους ''τρελούς''. Κι εγώ εργάζομαι σε φροντιστήριο 3 χρόνια. Sorry για την επανάληψη της φράσης κι εγώ αλλά όταν διάβασα το μνμ ήταν σαν να το έγραψα εγώ. Θέλω να δώσω πανελλαδικές αλλά μάλλον του χρόνου γιατί φέτος πρέπει να δώδω το basico στα ισπανικά και να αφοσιωθώ εκεί. Το πιο πιθανό είναι να δώσω του χρόνου. Σκέφτομαι να κάνω και καλοκαιρινά σε φροντιστήριο αλλά βρε παιδιά δουλεύω τα απογεύματα. Ξέρετε αν υπάρχουν πρωινά τμήματα προετοιμασίας πανελληνίων για ενήλικες; Κι εγώ ενδιαφέρομαι για αγγλική και ισπανική φιλολογία. Θα δούμε τώρα. Εν τω μεταξύ κι εγώ τα έχω ξεχάσει όλα...Θα είναι δύσκολο να επανενταχθώ; Πόσες ώρες διάβασμα την ημέρα πιστεύετε ότι απαιτείται σε αυτές τις περιπτώσεις; Έχω σπουδάσει αλλά ιδιωτικά και θα ήθελα να κάνω το όνειρο μου πραγμάτικότητα. Α! Επίσης να μην ξεχάσω να ρωτήσω εάν μπορώ να δώσω σε άλλο λύκειο από αυτό που αποφίτησα και τι διαδικασίες πρέπει να κάνω; Είμαι καθηγήτρια αγγλικών και δεν μπορώ να πάω στο σχολείο που φοιτούσα γιατί θα συναντήσω πολλούς από τους μαθητές μου και θα κομπλάρω (καταλαβαίνετε..). Περιμένω απαντήσεις σας εναγωνίως...!



Νομίζω ότι σε όποιο φροντιστήριο και αν πας θα μπορέσουν να σε βάλουν έστω και μόνη σου σε κάποια πρωινά τμήματα αν και δεν είμαι σίγουρη για την οικονομική επιβάρυνση.Επίσης μπορείς να καταθέσεις τα χαρτιά σου σε όποιο σχολείο θέλεις!!Απλά πας με απολυτήριο και βεβαίωση σπουδών.Όμως για να μη σε πάρω στο λαιμό μου,διάλεξε ένα σχολείο και πάρε τηλέφωνο για τα περαιτέρω.Δε νομίζω να είναι δύσκολο να μπεις σε ένα πρόγραμμα!Εξάλλου σαν καθηγήτρια ξέρεις τι θα πει οργάνωση :D Θα είναι ίσως σα να κάνεις πρώτη φορά προετοιμασία 3ης Λυκείου αλλά αν το πάρεις ζεστά και ξεκινήσεις από Σεπτέμβρη,εγώ είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις!Α!Και καλή τύχη με τα Ισπανικά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνα μου για την άμεση πληροφόρηση και τις ευχές!! Μόνο μια διευκρίνηση θέλω...όταν λες ''βεβαίωση σπουδών'' ποια βεβαίωση εννοείς? Αποφοίτησα το 2000 με την αλλαγή του συστήματος των πανελλαδικών... Τώρα όσον αφορά στο ποσό των μαθημάτων σε φροντιστήριο και 'γω υποψιάζομαι ότι θα είναι ''τσιμπημένες'' (εάν ξέρει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του plz).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ Κωνσταντίνα μου για την άμεση πληροφόρηση και τις ευχές!! Μόνο μια διευκρίνηση θέλω...όταν λες ''βεβαίωση σπουδών'' ποια βεβαίωση εννοείς? Αποφοίτησα το 2000 με την αλλαγή του συστήματος των πανελλαδικών... Τώρα όσον αφορά στο ποσό των μαθημάτων σε φροντιστήριο και 'γω υποψιάζομαι ότι θα είναι ''τσιμπημένες'' (εάν ξέρει κάποιος ας μας δώσει τα φώτα του plz).


Είναι μία βεβαίωση που λέει από κάτω "παραγρ.13 άρθρο 1 Ν.2525/1997, όπως συμπληρώθηκε με την παραγ.1 του άρθρου Ν.2909/2001 " και λεει βεβαιώνεται ότι η τάδε του τάδε και της τάδε με κωδικό αριθμό χχχχχχχχ,κάτοχος του αριθμού τάδε απολυτηρίου ή πτυχίου που εκδόθηκε από το ........ (εκάστοτε σχολείο) συμμετέχει στις γραπτές εξετάσεις των παρακάτω μαθημάτων θετικής/τεχνολογικής/θεωρητικής κατεύθυνσης της τρίτης (Γ') Τάξης Ημερήσιου Γενικού Λυκείου που διενεργήθηκαν σε εθνικό επίπεδο το Σχολικό Έτος τάδε.

Από κάτω έχει του προφορικούς,γραπτούς βαθμούς των εξεταζόμενων μαθημάτων και τελικά τον βαθμό πρόσβασης!


Αυτό έτσι κι αλλιώς δε θα σου χρησιμεύσει σε τίποτα.Θα το κρατήσουν μέχρι τις πανελλήνιες.Εαν παρευρεθείς θα καταστραφεί ώστε να δωθεί το καινούριο αλλιώς αν απουσιάσεις και στα 6 εξεταζόμενα μαθήματα,μετά τη λήξη των πανελληνίων,ισχύει ακόμα και απλώς πηγαίνεις και το παίρνεις.Μακάρι να μπορούσα να σε βοηθήσω με τα φροντιστήρια αλλά ξέρω μόνο για ιδιαίτερα.Πάντως μία φίλη μου που έκανε φροντιστήριο και ήταν μόνη σε κάποια μαθήματα,της χρέωναν την ώρα 18 ευρώ από κει που θα ήταν πχ 10 σε ένα πολυμελές τμήμα.Βέβαια αυτό είναι ενδεικτικό.Σε ποιο μέρος της Ελλάδας βρίσκεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Έχουν περάσει αρκετά χρόνια και δεν θυμάμαι τίποτα. Το μόνο που έχω είναι το απολυτήριο στο οποίο αναγράφονται αναλυτικά οι βαθμοί των πανελλαδικών και ο τελικός βαθμός :mad:. Ζω και εργάζομαι στον Πειραιά. Το φροντιστήριο στο οποίο θέλω να έγγραφώ του χρόνου θέλω να έχει όνομα όσον αφορά στην θεωρητική κατεύθυνση γιατί δεν έχω χρόνο ούτε χρήμα για να χάσω άσκοπα ;). Έαν γνωρίζετε κανένα καλό φροντιστήριο στον Πειραιά που να έχει όνομα στην Θεωρητική θα ήθελα να μου το προτείνετε. Thanks! A! Καλό μήνα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Για τους συνομήλικούς μου που ρωτάνε αν μπορούν να καλύψουν την ύλη Λατινικών και Αρχαίων μέσα σε ένα χρόνο, η απάντηση είναι: Ναί μπορείτε. Βασικές προυποθέσεις πάντα είναι: να το θέλετε πολύ (τόσο ώστε να είστε έτοιμοι να στερηθείτε και να θυσιάσετε κάποια πράγματα), να έχετε πείσμα και ένα καθηγητή που να ενδιαφέρεται (προτείνω ιδιαίτερα, για αυτά τα δυο μαθήματα τουλάχιστον)

(Ένας επιτυχών στις φετινές πανελλαδικές με 16654 μετά απο 8 χρόνια απο την αποφοιτηση του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μπράβο Χρήστο (Magistre)!

Συγχαρητήρια! Πες μας εν συντομία τα βήματά σου. Δήλ. πρώτα πήρες τα βιβλία από βιβλιοπωλείο (πήρες και βοηθήματα;) και μετά έψαξες καθηγητή-τρια για ιδιαίτερα; Πες μας λίγο τα διαδικαστικα...Έδωσες στο σχολείο από το οποίο αποφοίτησες; Εάν όχι, τι διαδικασίες χρειάστηκε να κάνεις; Sorry για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά επειδή κι εγώ βρίσκομαι σε τέτοια φάση θα με ενδιέφερε πολύ να ακούσω την εμπειρία σου...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Αποφοίτησα από Τ.Ε.Ε. (χαχα) το 2001 και η διαδρομή που ακολούθησα είναι σε γενικές γραμμές αυτή:
Πρώτα πήγα στα γραφεία της Δευ/μιας εκπαιδευσης για να δω αν μπορώ να δώσω η οχι πανελλαδικές σε γενικό λύκειο. Αφού πήρα το ΟΚ, πήγα στο σχολείο της γειτονιάς μου μίλησα με την διευθύντρια, μου έδωσε τα βιβλία της θεωρητικής και μου είπε να έχω το νου μου τον Ιανουάριο που γίνονται οι αιτήσεις για τις πανελλήνιες. Δεν είναι απαραιτητο να απευθυνθείς στο σχολέιο που αποφοίτησες αλλά συνιστάται. Δηλαδή αν έχεις μετακομίσει κλπ δεν υπάρχει πρόβλημα να πας στο κοντινότερο σχολείο με την τωρινή σου κατοικία.
Το επόμενο βήμα ήταν να βρω μια καλή φιλόλογο και ευτυχώς έπεσα σε μια απο τις καλύτερες της Λάρισας και φυσικά της είχα τυφλή εμπιστοσύνη και έδωσα κάθε δικαίωμα να με πιέσει όσο δεν πάει. Έκανα 3 φορές την εβδομάδα μαζί της, Αρχαια, Λατινικά, Λογοτεχνία, ακόμα και Ιστορία (χαχα). Τα μαθήματα κρατούσαν απο 1:30 έως 2:30 ώρες και ήταν βασανιστικά. Ειδικά ο πρώτος μήνας καθώς δεν είχα ιδεα απο γραμματικούς και συντακτικούς κανόνες οπότε αρχισαμε απο την ΑΡΧΗ. Και όταν λεω αρχή εννοώ γραμματική Πρώτης Γυμνασίου. Απο βοηθήματα αγόρασα τα απαραίτητα: Λογοτεχνίας, Λατινικών, Αρχαίου φιλοσοφικού λόγου, Λεξικό Αρχαίων και ανωμάλων ρημάτων. Τα αποτελεσματα ήταν: Αρχαία 16,5 Λογοτεχνια 16,4, Ιστορία 18,9 και Λατινικά 14,3. Βιολογία τώρα έκανα γύρω στα 10 μαθήματα με έναν ξαδερφό μου ο οποίος είναι βιολογος και έγραψα 17,1. Και με λιγότερα μαθήματα μπορείς να γράψεις και παραπάνω πίστεψέ με. Έκθεση έκανα με μια άλλη φιλόλογο. 7 μαθήματα, 3 εκθέσεις, 15,7.
Τον Ιανουάριο πήγα στο σχολείο λοιπόν και έκανα την δήλωση ότι θέλω να δώσω πανελλήνιες και λίγες ημέρες πριν τις εξετάσεις πήγα και πήρα το καρτελάκι υποψηφιου. Τελικά έγραψα 16654 και κατά 95% περνάω Λογοθεραπεία Πάτρας. Αυτή ήταν σε πολύ γενικες γραμμές η διαδικασία. Φυσικά τα πράγματα δεν έγιναν τόσο τηλεγραφικά, ενδιάμεσα μαλωσα με την φιλόλογο αλλά τα ξαναβρήκαμε, μάλωσα με τους γονείς μου γιατί δεν με πιστευανε, δούλευα για να πληρώνω τα ιδιαιτερα, χώρισα με την κοπέλα μου και γενικότερα εβγαινα απο το σπίτι μόνο για δουλειά. Ελπίζω να σε κάλυψα. Αν ακόμα (!) έχεις απορίες ρώτα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeta5238

Νεοφερμένος

Η zeta5238 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Χαχαχα...νομίζω πως με κάλυψες πλήρως παρόλα αυτά έχω άλλη μία απορία (όχι που δεν θα είχα:redface:). Πόσες ώρες την ημέρα μελετούσες; Κι εγώ δεν θυμάμαι τίποτα από τα σχολικά βιβλία, πιστεύεις ότι θα τα καταφέρω με ένα καλό προγρμματισμό;;;; (Δύο ήταν τελικά οι απορίες :D)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top