riagirl

Νεοφερμένος

Η riagirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ έχω τελειώσει ένα πανεπιστήμιο και φέτος ξανά έδωσα αλλά δε τα πήγα καλά με 1 μήνα διάβασμα... θα έλεγα και σε σένα τουλάχιστον αρχαία και λατινικά......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sally92

Νεοφερμένος

Η Sally92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Εδωσα φετος Παν/ιες για πρωτη φορα και τα πηγα χαλια. Εχω απογοητευτει απιστευτα,καθως ολη τη χρονια διαβαζα και η αποδοση μου στα μαθηματα ηταν πολυ καλη, αλλα στις εξετασεις απετυχα(απ'οτι υπολογιζω θα βγαλω γυρω στα 10000 μορια, ισως και λιγοτερα)παρολο που θεωρω πως τα θεματα δεν ηταν ιδαιτερα δυσκολα (ειμαι θεωρητηικη κατευθυνση).Σκεφτομαι να ξαναδωσω του χρονου και δεν με νοιαζει να ξανατραβηξω τα ιδια, αρκει να περασω στη συγκεκριμενη σχολη που με ενδιαφερει, γι'αυτο Θα ηθελα να συζητησω με τα παιδια που εχουν δωσει πανελληνιες για δευτερη φορα. Η σχολη που με ενδιαφρει η ψυχολογια δηλαδη εχει 17575 αλλα εγω επιδιωκω να βγαλω γυρω στα 18000 μορια για ειμαι σιγουρη, στην περιπτωση που ανεβουν οι βασεις. Θελω τη γνωμη σας παιδια, πιστυετε οτι μπορω να τα καταφερω? Εσας σας εχει συμβει κατι παρομοιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agahnim

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Agahnim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 145 μηνύματα.
οτι και να εγινε πιστευω πως πρεπει να ξεκουραστης τωρα, να ηρεμισεις και να απολαυσεις το καλοκαιρι που μολις μπηκε γιατι το αξιζεις!

νομιζω πως ειναι λαθος να συνεχισεις το διαβασμα σου μεχρι τις επομενες πανελληνιες (αν δηλαδη σκεφτεσαι κατι τετοιο) χωρις να κανεις ενα διαλυματακι. αν οχι ολο το καλοκαιρι, τουλαχιστον 1 μηνα πρεπει οπωσδιποτε να χαλαρωσεις! μεχρι να βγουν οι βαθμοι ρε παιδι μ.για τα υπολοιπα που ρωτας δεν μπορω εγω να σου απαντησω.σηγουρα καποιος αλλος θα το κανει ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pandemonium

Νεοφερμένος

Ο Pandemonium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Πρωτα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα τους λογους αποτυχιας σου.Επειτα εισαι ελευθερη να ξαναδωσεις πιο συνειδητοποιημενη
Δεν θεωρω οτι το αγχος μπορει να ριξει εναν καλο μαθητη(οπως λες εισαι καλη)αλλα αλλοι παραγοντες πιο ουσιωδεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Radiomix

Νεοφερμένος

Ο Radiomix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Κάνω κάποιες σκέψεις για το μέλλον μου κ θα ήθελα να ακούσω τι έχετε να πείτε.
Είμαι φοιτητής στο 4ο έτος στο τμήμα Μηχ. Η/Υ κ Πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Πατρών. Μετά από καιρό σκέψης αλλά και προσπάθειας και αφού δεν βλέπω μέλλον σε αυτή τη σχολή πια, σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ξαναπροσπαθήσω στις πανελλήνιες του ερχόμενου έτους. Θα μου πείτε "καλά τώρα το αποφάσισες"; Η απάντηση είναι όχι. Απλά καθε χρονιά που το συζητούσα με τους γονείς μου καταλήγαμε στο ότι άξιζε να κάνω μια νέα προσπάθεια (κυρίως λόγω του ότι η σχολή έχει μεγάλο βαθμό απορροφητικότητας στην αγορά εργασίας). Φέτος, και μετά από την τελευταία "νέα προσπάθεια" βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου μελλον. Το αντικείμενο της σχολής δεν με προσελκύει (όπως πίστευα όταν πρωτομπήκα) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω το απαραίτητο διάβασμα για μια τόσο απαιτητική σχολή και νιώθω πως μένοντας, κορο'ι'δεύω τον εαυτό μου. Το κακό είναι οτι άργησα για να πάρω αυτή την απόφαση, αν και το είχα αποφασίσει κ περσι.
Η ψυχολογία μου είναι στο ναδίρ, αλλά είμαι πεπεισμένος πως μια νέα προσπάθεια και μια νέα αρχή θα μου έδιναν τεράστια ώθηση.
Θα ήθελα να δω ποιά είναι η γνώμη σας στο θέμα

(Τα παραπάνω δεν οφείλονται στη φοιτητική χαλαρότητα όπως πολλοί μπορεί να υποθέσετε. Θέλω πραγματικά να σπουδάσω αλλά ένα αντικείμενο που να με ενδιαφέρει. Για όσους αναρωτιούνται, σκέφτομαι περισσότερο τις Οικονομικές σχολές)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου Radiomix θα έκανα την καρδιά μου πέτρα να τελειώσω την σχολή κι ας μη μ' αρέσει και μετά θα έδινα κατατακτήριες εξετάσεις για να τελειώσω μια σχολή που πραγματικά γουστάρω (όπως θα κάνω και στην πραγματικότητα). Είναι κρίμα 4-5 χρόνια από την ζωή σου να πάνε χαμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Πρωτα πρεπει να σκεφτεις σοβαρα τους λογους αποτυχιας σου.Επειτα εισαι ελευθερη να ξαναδωσεις πιο συνειδητοποιημενη
Δεν θεωρω οτι το αγχος μπορει να ριξει εναν καλο μαθητη(οπως λες εισαι καλη)αλλα αλλοι παραγοντες πιο ουσιωδεις.

Να σκεφτείς σοβαρά τους λόγους της αποτυχίας σου...

Μα ΤΙ ΑΛΛΟ θα δώ.. Πως δεν μου αρέσουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί, "αποτυχία","επιτυχία" και τα λοιπά...

'Οχι κοπέλα μου δεν έχεις να σκεφτείς τίποτα απολύτως,ότι έγινε έγινε,μην βασανίζεσαι και μπαίνεις στην διαδικασία του να λές "Τι έκανα λάθος,τι θα μπορούσα να είχα γράψει στη τάδε ερώτηση.."

Αυτό που έχεις να κάνεις τώρα είναι να απολαύσεις το καλοκαίρι σου,να βγείς με φίλους,να διασκεδάσεις και έπειτα με νέες δυνάμεις και χωρίς άγχος να ξαναδώσεις.

Σου εύχομαι να πετύχεις όλους τους στόχους σου.

Και μπορείς να καταφέρεις τα πάντα αν το θέλεις,μην ακούς κανέναν και προχώρα. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,914 μηνύματα.
Γειά σε όλους. Κάνω κάποιες σκέψεις για το μέλλον μου κ θα ήθελα να ακούσω τι έχετε να πείτε.
Είμαι φοιτητής στο 4ο έτος στο τμήμα Μηχ. Η/Υ κ Πληροφορικής στο πανεπιστήμιο Πατρών. Μετά από καιρό σκέψης αλλά και προσπάθειας και αφού δεν βλέπω μέλλον σε αυτή τη σχολή πια, σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο να ξαναπροσπαθήσω στις πανελλήνιες του ερχόμενου έτους. Θα μου πείτε "καλά τώρα το αποφάσισες"; Η απάντηση είναι όχι. Απλά καθε χρονιά που το συζητούσα με τους γονείς μου καταλήγαμε στο ότι άξιζε να κάνω μια νέα προσπάθεια (κυρίως λόγω του ότι η σχολή έχει μεγάλο βαθμό απορροφητικότητας στην αγορά εργασίας). Φέτος, και μετά από την τελευταία "νέα προσπάθεια" βλέπω ότι δεν υπάρχει καθόλου μελλον. Το αντικείμενο της σχολής δεν με προσελκύει (όπως πίστευα όταν πρωτομπήκα) με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κάνω το απαραίτητο διάβασμα για μια τόσο απαιτητική σχολή και νιώθω πως μένοντας, κορο'ι'δεύω τον εαυτό μου. Το κακό είναι οτι άργησα για να πάρω αυτή την απόφαση, αν και το είχα αποφασίσει κ περσι.
Η ψυχολογία μου είναι στο ναδίρ, αλλά είμαι πεπεισμένος πως μια νέα προσπάθεια και μια νέα αρχή θα μου έδιναν τεράστια ώθηση.
Θα ήθελα να δω ποιά είναι η γνώμη σας στο θέμα

(Τα παραπάνω δεν οφείλονται στη φοιτητική χαλαρότητα όπως πολλοί μπορεί να υποθέσετε. Θέλω πραγματικά να σπουδάσω αλλά ένα αντικείμενο που να με ενδιαφέρει. Για όσους αναρωτιούνται, σκέφτομαι περισσότερο τις Οικονομικές σχολές)

Φίλε σκέψου αυτό που λέει ο άλλος συνάδελφος Civilara. :)

Εγώ στη θέση σου Radiomix θα έκανα την καρδιά μου πέτρα να τελειώσω την σχολή κι ας μη μ' αρέσει και μετά θα έδινα κατατακτήριες εξετάσεις για να τελειώσω μια σχολή που πραγματικά γουστάρω (όπως θα κάνω και στην πραγματικότητα). Είναι κρίμα 4-5 χρόνια από την ζωή σου να πάνε χαμένα.

Επίσης σκέψου πόσο θα σε ωφελήσει το πτυχίο της σχολής που είσαι τώρα στην άλλη σχολή αλλά και στην επαγγελματική πορεία σου. Σπουδάζοντας όπως λές, αυτό που θα θέλεις, οικονομικές επιστήμες, θα έχεις ένα πολύ καλό υπόβαθρο μηχανικού Η/Υ...το οποίο σήμερα είναι αρκετά απαραίτητο (εννοώντας γνώσεις προγραμματισμού,...κτλ) σε συνδυασμό με την οικονομική επιστήμη. Μην βλέπεις τόσο ωφελιμιστικά τα πράγματα. Και εγώ είμαι στην θέση σου και εντός ολίγων μηνών σκέφτομαι να κάνω το ίδιο με εσένα, αλλά δεν σκέφτομαι να παρατήσω ένα μέρος από την "ζωή" μου στην μέση. Έλιωσα για να φτάσω μέχρι εδώ με το σπαθί μου. Εφόσον φαγώθηκε το βόδι, είναι κρίμα να σου μείνει η ουρά.:/: :P :D Καλή συνέχεια...και λίγο πείσμα για την αποφοίτησή σου. Μην πετάς 4 χρόνια στο "κενό". Ας πιστοποιηθούν και αυτά με ένα πτυχίο και μετά άνοιξε τα φτερά σου για εκεί που θέλεις. ;) :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Radiomix

Νεοφερμένος

Ο Radiomix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φίλε μου, το κακό είναι πως το βόδι μόνο φαγωμένο δεν είναι. Αν ήμουν 4ο έτος και με περασμένα αρκετά μαθήματα, σαφώς κ δεν θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο των πανελληνίων κ όλη αυτη την ταλαιπωρία μετά από τόσα χρόνια. Ωστόσο, φέτος τελειώνω το 4ο έτος με μονοψήφιο αριθμό περασμένων συνολικά μαθημάτων σε μια σχολή με 60 και μαθήματα. Ελπίζω καταλαβαίνεις τη δυσκολία που έγκειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sally92

Νεοφερμένος

Η Sally92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Να σκεφτείς σοβαρά τους λόγους της αποτυχίας σου...

Μα ΤΙ ΑΛΛΟ θα δώ.. Πως δεν μου αρέσουν αυτοί οι χαρακτηρισμοί, "αποτυχία","επιτυχία" και τα λοιπά...

'Οχι κοπέλα μου δεν έχεις να σκεφτείς τίποτα απολύτως,ότι έγινε έγινε,μην βασανίζεσαι και μπαίνεις στην διαδικασία του να λές "Τι έκανα λάθος,τι θα μπορούσα να είχα γράψει στη τάδε ερώτηση.."

Αυτό που έχεις να κάνεις τώρα είναι να απολαύσεις το καλοκαίρι σου,να βγείς με φίλους,να διασκεδάσεις και έπειτα με νέες δυνάμεις και χωρίς άγχος να ξαναδώσεις.

Σου εύχομαι να πετύχεις όλους τους στόχους σου.

Και μπορείς να καταφέρεις τα πάντα αν το θέλεις,μην ακούς κανέναν και προχώρα. =)
Ελενα σ'ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια. Η αληθεια ειναι πως εχω απελπιστει με ολη αυτη την κατασταση, αλλα ξερω οτι δεν εχει καμια σημασια πλεον το να σκεφτομαι τα περασμενα. Οπως ειπες κι'συ, οτι εγινε εγινε και οσο για τους λογους της "αποτυχιας" μου, τους γνωριζω πολυ καλα και νομιζω οτι του χρονου με πολυ θεληση και προσπαθεια θα ειμαι σε θεση να ερθω πιο κοντα με το αντικειμενο που θελω να ασχοληθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bannoula

Νεοφερμένος

Η bannoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Eiμαι στην ίδια φάση με τον radiomix, τελειώνω το 3ο έτος στη σχολη μου, πληροφορικής και τηλ/νείων στο "ΕΚΠΑ", αλλα σκέφτομαι σοβαρά να ξαναδώσω. Σίγουρα θα είναι ζόρικα τα πράγματα αλλα και με τις σπουδές μου δεν την παλεύω καθόλου χρωστάω άπειρα μαθήματα και δεν είναι μια σχολη να τι βγάλεις χαλαρά ισα ισα να πάρεις το πτυχίο, απεναντίας χρειάζεται συνεχείς παρακολουθήσεις και διάβασμα. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εγω ρε παιδια που ξαναδωσα πανελληνιες για δευτερη φορα κ παλι δεν τα πηγα καλα τι να πω....Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα αν δεν περασω,να ξαναδωσω κ τριτη φορα? Ειμαι παρα παρα πολυ αγχωμενος για το τι θακανω κ θα εκτιμουσα πολυ οποιαδηποτε γνωμη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,914 μηνύματα.
eimai stin idia fasi me ton radiomix, teleiwnw to 3o etos sti sxoli mou, pliroforikis kai til/niwn sto ekpa, alla skeftomai sovara na xanadwsw. sigoura tha einai zorika ta pragmata alla kai me tis spoudes mou dne tin paleuw katholou xrwstaw apeira mathimata kai den einai mia sxoli na ti bgaleis xalara isa isa na pareis to ptyxio,apenantias xreiazetai synexeis parakolouthiseis kai diavasma. Bros gremos kai pisw rema dld...

Με όλο το θάρρος λόγω της φοιτητικής μας ιδιότητας, πώς ξέρεις ότι στην άλλη σχολή, που "σκέφτεσαι" ξέρεις ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις; Νομίζω ότι ξέρατε περίπου πριν μπείτε σε αυτές τις σχολές τι περίπου θα παίξει, αν κρίνω και από τα υψηλά μόρια εισόδου. Υποτίθεται ότι σε αυτές τις σχολές, μπαίνουν οι "ώριμοι" και οι "αποφασισμένοι" με δική τους επιλογή. Τελικά, μήπως δεν σπουδάζουμε όλοι μας αυτό που θέλουμε; Μήπως λέμε ψέματα ότι μας αρέσει κάτι ενώ δεν μας αρέσει τίποτα; Βλέπεις δεν είναι φυσιολογικό, σε όλους να αρέσουν οι επιστήμες...Αλλιώς τα ονειρεύεσαι και αλλιώς βγαίνουν.

Προσωπικά, πολλές σκέφτομαι πως μπόρεσα και ανταπεξήλθα σε στην σχολή μου, που οι περισσότεροι την έχουν παρατήσει και απορώ. Σκέφτομαι πολλές φορές και λέω πως μάλλον είχα τύχη να περάσω κάποια μαθήματα και με βαθμό, που τα χρωστάει σχεδόν όλη η σχολή, όταν το υπόβαθρό μου ήταν και θεωρώ ότι είναι πτωχό. Συνέχεια διαβάζω ώστε να καλύψω κενά, χωρίς επιπτώσεις στην προσωπική ζωή μου. Βασικά, είχα περάσει ένα διάστημα αμφισβήτησης του ίδιου μου του εαυτού από θέμα γνώσεων και "πορείας". Ειδικά τότε με τις καταλήψεις του 2007, με είχε πιάσει απελπισία, αφού δεν είχα περάσει κανένα μάθημα...:/: Αλλά μετά έστρωσα πωπό στην καρέκλα, έκοψα τις πολλές εξόδους σε μπαράκια/..κτλ, είχα να κοιμηθώ πολλά βράδια προκειμένου να μπω σε μια νορμάλ πορεία και το διάβασμά μου να έχει αντίκρισμα, για να οδεύω τώρα προς την λύση (πτυχίο) μέσα σε άκρως νορμάλ χρονικά πλαίσια. Άσε, που τελικά, έχω ερωτευτεί την επιστήμη μου. Όσο περνάνε τα χρόνια, βλέπω κάποια πράγματα με άλλο μάτι. Τελικά, η ίδια η ζωή είναι ο καλύτερος οδηγός για τα πάντα...και όχι οι οδηγοί σπουδών!!! ;)

Αρχικά νόμιζα ότι διάβαζα, αλλά η εξεταστική έδειχνε άλλο...:/: ΔΕΝ το έβαλα κάτω. Γύρισα την γη ανάποδα για να βρω σημειώσεις, παλιά θέματα εξεταστικών, καλά βοηθήματα, έκανα νέες γνωριμίες και κοινωνικοποίθηκα για να αποδώσω το μέγιστο, έκανα γνωριμίες με διδακτορικούς βοηθούς (και σε προσωπικό επίπεδο) και με βοηθάνε με το παραπάνω, έκανα διπλωματικές "γνωριμίες" σε τυπικά πλαίσια με καθηγητές μέσω των "καλών" γραπτών μου αλλά και αποριών-επισκέψεων στα γραφεία τους. Το πτυχίο θέλει στρώσιμο. Αν δεν βρέξεις πωπό δεν τρως ψάρι.

Μην μασάς. Μην τα παρατάς. Μην το χτενίζεις πολύ. ;) :P Συνέχισε με πείσμα εκστρατείας και σκίσε. Αρκεί να θες. Όραμα, στόχο, θέληση, ψάξιμο και εργατικότητα. Να προνοείς για επόμενα εξάμηνα. Θα σε βοηθήσει πολύ. Ό,τι θες σε οργανωσιακή μελέτη για εξεταστική, πες μου να σε βοηθήσω. :P Καλή συνέχεια. Μην πτοείσαι από τα μαθήματα. Σιγά τα αυγά...;) Σου μιλάει, ένας που δεν είχε το μεράκι ή την "έφεση" της επιστήμης του...δηλ., δεν σκάμπαζα. :clapup: :clapup:...και τελικά τα περί ταλέντου, έφεσης,...είναι ένας μύθος!!!

Φιλικά,
nPb
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billxania

Νεοφερμένος

Ο BTXXIV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
δώσε... δεν έχεις να χάσεις κάτι, αλλιώς μπες σε καμία χαμηλή σχολή από φέτος, έτσι κι αλλιώς οι βάσεις θα πέσουν, δεν υπάρχει το 10, άρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

starry_eyed

Δραστήριο μέλος

Η starry_eyed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 416 μηνύματα.
Εγω ρε παιδια που ξαναδωσα πανελληνιες για δευτερη φορα κ παλι δεν τα πηγα καλα τι να πω....Πιστευετε οτι θα ηταν καλυτερα αν δεν περασω,να ξαναδωσω κ τριτη φορα? Ειμαι παρα παρα πολυ αγχωμενος για το τι θακανω κ θα εκτιμουσα πολυ οποιαδηποτε γνωμη....
Πρώτα απόλα Hello! Αποτι βλέπω δηλώνεις φοιτητής. Δε σαρέσει ΚΑΘΟΛΟΥ η σχολή σου? Δεν μπορείς να την τελειώσεις με το ζόρι δηλ. κ να κάνεις ένα μεταπτυχιακό λίγο πιο κοντά στις προτιμήσεις σου? Αν όχι, περίμενε να βγουν τα αποτελέσματα και αμα έχεις τρελή πώρωση με το τμήμα που έχεις στο μυαλό σου ξαναδώσε... Αλλιώς, τελείωσε τη σχολή σου και αμα το περιεχομενο της στο επιτρέπει, ασχολήσου με κάποια από τις εναλλακτικές που σου δίνονται από το πτυχιο που θα χεις στα χερια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Εχω περασει στην ανωτατη εκκλησιαστικη ακαδημια αθηνας (περυσι) κ φετος αν κ σκιστηκα εγραψα χειροτερα απο περυσι (περυσι εβγαλα 11100 κατι μορια).φετος ισως να πιασω μηχανολογια που μου αρεσει αλλα δεν ειμαι καλος στα μαθηματικα φυσικη κτλ κ δεν ξερω αν θα μπορεσω να βγαλω την σχοληγ αν περασω...Για αυτο κ ειμαι πολυ αγχωμενος για το τι θα κανω στο μελλον....

Με όλο το θάρρος λόγω της φοιτητικής μας ιδιότητας, πώς ξέρεις ότι στην άλλη σχολή, που "σκέφτεσαι" ξέρεις ότι θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις; Νομίζω ότι ξέρατε περίπου πριν μπείτε σε αυτές τις σχολές τι περίπου θα παίξει, αν κρίνω και από τα υψηλά μόρια εισόδου. Υποτίθεται ότι σε αυτές τις σχολές, μπαίνουν οι "ώριμοι" και οι "αποφασισμένοι" με δική τους επιλογή. Τελικά, μήπως δεν σπουδάζουμε όλοι μας αυτό που θέλουμε; Μήπως λέμε ψέματα ότι μας αρέσει κάτι ενώ δεν μας αρέσει τίποτα; Βλέπεις δεν είναι φυσιολογικό, σε όλους να αρέσουν οι επιστήμες...Αλλιώς τα ονειρεύεσαι και αλλιώς βγαίνουν.

Προσωπικά, πολλές σκέφτομαι πως μπόρεσα και ανταπεξήλθα σε στην σχολή μου, που οι περισσότεροι την έχουν παρατήσει και απορώ. Σκέφτομαι πολλές φορές και λέω πως μάλλον είχα τύχη να περάσω κάποια μαθήματα και με βαθμό, που τα χρωστάει σχεδόν όλη η σχολή, όταν το υπόβαθρό μου ήταν και θεωρώ ότι είναι πτωχό. Συνέχεια διαβάζω ώστε να καλύψω κενά, χωρίς επιπτώσεις στην προσωπική ζωή μου. Βασικά, είχα περάσει ένα διάστημα αμφισβήτησης του ίδιου μου του εαυτού από θέμα γνώσεων και "πορείας". Ειδικά τότε με τις καταλήψεις του 2007, με είχε πιάσει απελπισία, αφού δεν είχα περάσει κανένα μάθημα...:/: Αλλά μετά έστρωσα πωπό στην καρέκλα, έκοψα τις πολλές εξόδους σε μπαράκια/..κτλ, είχα να κοιμηθώ πολλά βράδια προκειμένου να μπω σε μια νορμάλ πορεία και το διάβασμά μου να έχει αντίκρισμα, για να οδεύω τώρα προς την λύση (πτυχίο) μέσα σε άκρως νορμάλ χρονικά πλαίσια. Άσε, που τελικά, έχω ερωτευτεί την επιστήμη μου. Όσο περνάνε τα χρόνια, βλέπω κάποια πράγματα με άλλο μάτι. Τελικά, η ίδια η ζωή είναι ο καλύτερος οδηγός για τα πάντα...και όχι οι οδηγοί σπουδών!!! ;)

Αρχικά νόμιζα ότι διάβαζα, αλλά η εξεταστική έδειχνε άλλο...:/: ΔΕΝ το έβαλα κάτω. Γύρισα την γη ανάποδα για να βρω σημειώσεις, παλιά θέματα εξεταστικών, καλά βοηθήματα, έκανα νέες γνωριμίες και κοινωνικοποίθηκα για να αποδώσω το μέγιστο, έκανα γνωριμίες με διδακτορικούς βοηθούς (και σε προσωπικό επίπεδο) και με βοηθάνε με το παραπάνω, έκανα διπλωματικές "γνωριμίες" σε τυπικά πλαίσια με καθηγητές μέσω των "καλών" γραπτών μου αλλά και αποριών-επισκέψεων στα γραφεία τους. Το πτυχίο θέλει στρώσιμο. Αν δεν βρέξεις πωπό δεν τρως ψάρι.

Μην μασάς. Μην τα παρατάς. Μην το χτενίζεις πολύ. ;) :P Συνέχισε με πείσμα εκστρατείας και σκίσε. Αρκεί να θες. Όραμα, στόχο, θέληση, ψάξιμο και εργατικότητα. Να προνοείς για επόμενα εξάμηνα. Θα σε βοηθήσει πολύ. Ό,τι θες σε οργανωσιακή μελέτη για εξεταστική, πες μου να σε βοηθήσω. :P Καλή συνέχεια. Μην πτοείσαι από τα μαθήματα. Σιγά τα αυγά...;) Σου μιλάει, ένας που δεν είχε το μεράκι ή την "έφεση" της επιστήμης του...δηλ., δεν σκάμπαζα. :clapup: :clapup:...και τελικά τα περί ταλέντου, έφεσης,...είναι ένας μύθος!!!

Φιλικά,
nPb
Σε ευχαριστω πολυ ρε φιλαρακι,με εκανες να αισθανθω καλυτερα...Ειμαι παρα πολυ απαγοητευμενος που δεν εγραψα καλα (κ φετος) κ βρισκομαι τωρα σε ενα αδιεξοδο..Αλλα αυτα που εγραψες με καναν να ειμαι λιγο πιο αισιοδοξος..τι σπουδαζεις, αν επιτρεπεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
αυτο που λεει o npd αρχιζω να το καταλαβαινω και εγω ,ελπιζω οτι ειναι νωρις.

η μηχανολογια φιλε μου ειναι μια επιστημη πολυ καλη,στα τει ειδικα αν πας κανουν πρακτικα-θεωριτικα πραγματα πολυ ανεβασμενου επιπεδου ,οποτε χωρις δουλεια μια φορα δεν μενεις!


απο μαθηματικα ,μην τα φοβασαι ,αν εχεις ορεξη τα μαθαινεις ,δεν ειναι προβλημα αυτο ,ουτως η αλλως θα τα μαθεις θελεις δεν θελεις καθως θα τα συναντας συνεχεια μπροστα σου.

ο npd σπουδαζει μαθηματικο νομιζω ,ηρωας το παιδι...αφου αντεχει στην αυστηροτητα των μαθηματικων μπραβο του ,ειναι δυσκολη σχολη.
παντως αν περνας μηχανολογια και σ αρεσει μην σκεφθεις τα μαθηματικα,θα τα μαθεις θες δεν θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Φίλε μου, το κακό είναι πως το βόδι μόνο φαγωμένο δεν είναι. Αν ήμουν 4ο έτος και με περασμένα αρκετά μαθήματα, σαφώς κ δεν θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο των πανελληνίων κ όλη αυτη την ταλαιπωρία μετά από τόσα χρόνια. Ωστόσο, φέτος τελειώνω το 4ο έτος με μονοψήφιο αριθμό περασμένων συνολικά μαθημάτων σε μια σχολή με 60 και μαθήματα. Ελπίζω καταλαβαίνεις τη δυσκολία που έγκειται.

Πάρτο σαν μία πρόκληση της ζωής. Στην επαγγελματική σου πορεία τα πράγματα δεν θα σου έρθουν όπως θέλεις και θα πρέπει να δώσεις μάχη για να καταφέρεις κάτι καλό. Αν καταφέρεις και τελειώσεις την σχολή σου θα προσδώσεις πολύ σημαντικά εφόδια στον εαυτό σου και δε μιλάω για τις γνώσεις που θα αποκομίσεις. Θα έχεις πάρει ένα τεράστιο μάθημα ζωής το οποίο συνοψίζεται στη φράση "Μην τα παρατάς". Τότε θα έχεις νικήσει, θα μπει στο πετσί σου και θα σε κάνει πιο μάχιμο και αγωνιστή στον εργασιακό στίβο. Κι εμένα μου ερχότανε αρκετές φορές να τα παρατήσω αλλά δεν το έβαλα κάτω. Αν παρατήσεις την σχολή σου τότε θα έχεις χάσει το παιχνίδι. Το μόνο καλό που απορρέει από την κατάσταση στην οποία βρίσκονται τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ότι σε προετοιμάζουν για τα χειρότερα που θα έρθουν στην αγορά εργασίας. Όσο πιο δύσκολα έχεις περάσει ως φοιτητής τόσο πιο εύκολα θα προσαρμοστείς στην πραγματικότητα. Επιπλέον αν περάσεις σε άλλη σχολή που πιστεύεις πως σου αρέσει, κανείς δεν σου εγγυάται ότι πάλι δεν θα αλλάξεις γνώμη. Η απόφαση είναι δική σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
αυτο που λεει o npd αρχιζω να το καταλαβαινω και εγω ,ελπιζω οτι ειναι νωρις.

η μηχανολογια φιλε μου ειναι μια επιστημη πολυ καλη,στα τει ειδικα αν πας κανουν πρακτικα-θεωριτικα πραγματα πολυ ανεβασμενου επιπεδου ,οποτε χωρις δουλεια μια φορα δεν μενεις!


απο μαθηματικα ,μην τα φοβασαι ,αν εχεις ορεξη τα μαθαινεις ,δεν ειναι προβλημα αυτο ,ουτως η αλλως θα τα μαθεις θελεις δεν θελεις καθως θα τα συναντας συνεχεια μπροστα σου.

ο npd σπουδαζει μαθηματικο νομιζω ,ηρωας το παιδι...αφου αντεχει στην αυστηροτητα των μαθηματικων μπραβο του ,ειναι δυσκολη σχολη.
παντως αν περνας μηχανολογια και σ αρεσει μην σκεφθεις τα μαθηματικα,θα τα μαθεις θες δεν θες
Αυτος ειναι ο βασικος παραγοντας που με κανει να σκεφτομαι την σχολη (μηχανολογια),το οτι δεν ειμαια καλος στα μαθηματικα κ την φυσικη.Σαν αντικειμενο μ αρεσει η μηχανολογια αλλα δεν ξερω αν θα μπορεσω να ανταπεξελθω γιατι ακουω πολλα για την συγκεκριμενη σχολη,οτι ειναι πολυ δυσκολη ,οτι εχει μεσο ορο 6 χρονια κτλ.....Ειχα κολοκαθηγητες σε ολα μου τα χρονια στα μαθηματικα που με καναν να τα μισησω..Φετος ομως που εκανα ιδιαιτερα τα αγαπησα κ προσπαθησα πολυ ασχετα αν τελικα δεν εγραψα καλα (υπολογιζω 6-7:()......Πιστευεις δηλαδη οτι με μελετη κ προσπαθεια θα καταφερω να την βγαλω την σχολη,αν τελικα περασω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Radiomix

Νεοφερμένος

Ο Radiomix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Φίλε Γιώργο κανείς δεν εγγυάται τίποτα και σε κανένα. Αυτό είναι δεδομένο. Πίστεψε με δεν είναι η πρώτη φορα που έρχομαι σε αυτό το δίλημμα. Τα τελευταία 2 χρόνια τα επιχειρήματα των κοντινών μου είναι ακριβώς τα ίδια με τα δικά σου. Κυρίως στο κομμάτι του "μην τα παρατάς". Με τη λογική αυτή συνέχισα τη σχολή και πέρσι. Το επιχείρημα αυτό με ώθησε να μείνω στη σχολή κ για 4η χρονιά. Ωστόσο, ουσιαστικό αποτέλεσμα δεν είδα. Πέρασα 1 μάθημα το Φεβρουάριο και στην εξεταστική που διανύουμε στην καλύτερη των περιπτώσεων θα περάσω 2 μαθήματα (που παρεπειπτόντως χρειάστηκαν φροντιστήριο για να διαβασθούν επαρκώς). Η σχολή είναι πολυτεχνική, 5 χρόνια και τρομερά εξειδικευμένη. Θα διάβασες παραπάνω τον nPb που αναφερόταν σε ωριμότητα... Προσωπικά στα 18 μου όχι μόνο ώριμος δεν ήμουν στην επιλογή της σχολής αλλά δήλωσα κ μια αρκετά δύσκολη. Δε θέλω να γίνομαι γραφικός αλλά έτσι έχουν τα πράγματα.

Μένω λοιπόν, σε μια σχολή που δεν με ενδιαφέρει πλέον καθόλου με την ελπίδα να μου έρθει η επιφοίτηση (να ασχολούμαι πρωί-βράδυ μόνο με τη σχολή) και να περάσω όλα τα μαθήματα και τα εργαστήρια (πράγμα που δεν έχω κάνει τα προηγούμενα 4 χρόνια) ή κάνω μια εξ ολοκλήρου νέα αρχή έχοντας μάθει από τα προηγούμενα λάθη μου???? Γιατί στην 1η περίπτωση ή βγαίνω "μάχιμος και πιο αγωνιστής" ή με τα τρία στο χέρι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top