Πανελλήνιες και ελεύθερος χρόνος

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.


Σας καταλαβαινω...κοιτατε το ρολοι και αυτο που αντικρυζετε ειναι ενα ρολοι διχως δεικτες,μονο με νουμερα,που προφανως σας δειχνουν τις ωρες που χασατε,κερδισατε,ή που θα χασετε η θα κερδισετε.Τοτε,παιζετε ενα dart game με το μυαλο,με βελακια,οπως αυτο που εχουν στα Λουνα Παρκ.Αφου δεν υπαρχουν δεικτες,για να στοχευουν εναν αριθμο,στοχευετε εσεις με το υποσυνειδητο,καθως νιωθετε τα παντα να λιωνουν γυρω σας.Οι λυγισμενοι δεικτες του χεριου σας γυρνανε τις σελιδες,οπως θα γυρνουσαν κυκλικα και μεσα στο κενο ρολοι.Τα παντα τρεχουν.

Αγγιζοντας τους νεους -Νεος και χρονος στην συγχρονη ζωη
ΑΚΑ ο νεος και το ζητημα:να παιξω pro ή WOW
Συλλογη -κοινωνικη ευαισθησια-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Λογικό ρε συ δεν είναι εύκολο γενικά και εγώ με καφέδες την βγάζω:/: αλλά 3 ώρες για μένα που είπε ο γκρεγκ δεν με φτάνουν ούτε για γιούπι:worry:
Ισχύει. Αφού βάζω πρόγραμμα διαφορετικό καθημερινά και πάλι αφήνω μαθήματα για την επόμενη μέρα, η μειώνω το χρόνο διαβάσματος για κάθε μάθημα για να διαβάσω περισσότερα. Το Σαββατοκύριακο, δεν το συζητώ, μεγάλο λούκι. Οι μέρες που σκοτώνεσαι να διαβάσεις όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης για να σου έρθει πιο ελαφριά η εβδομάδα. :/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εγώ πάντως έχω 3 ώρες τις καθημερινές φροντιστήριο, δεν θ άντεχα 3+ ώρες διάβασμα επιπλέον.
Αναπληρώνω τον χαμένο χρόνο τα Σ/Κ. Εννοείται πως για το σχολείο δεν διαβάζω, αν και με παίρνει να ασχοληθώ και με το σχολείο, δεν έχω καμία όρεξη πλέον :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Εγώ πάντως πρέπει να συνηθίσω να τηρώ ένα πρόγραμμα γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά.
Ενώ διαβάζω πολλές ώρες γενικά, νιώθω να μην κάνω τίποτα και πάντα μένουν ένα κάρο πράγματα να κάνω...
Και όλο λέω να κόψω τους καφέδες αλλά γαμώτο υπολειτουργώ αν είμαι και κουρασμένη και άυπνη και χωρίς καφείνη μέσα μου.
Επίσης το ''ξυπνάω στις 6 και διαβάζω'' δεν με βολεύει καθόλου. Νιώθω όλη μέρα βαριά τα μάτια μου και με πιάνει και πονοκέφαλος.
Αυτά. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Εγώ πάντως πρέπει να συνηθίσω να τηρώ ένα πρόγραμμα γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά.
Ενώ διαβάζω πολλές ώρες γενικά, νιώθω να μην κάνω τίποτα και πάντα μένουν ένα κάρο πράγματα να κάνω...
Και όλο λέω να κόψω τους καφέδες αλλά γαμώτο υπολειτουργώ αν είμαι και κουρασμένη και άυπνη και χωρίς καφείνη μέσα μου.
Επίσης το ''ξυπνάω στις 6 και διαβάζω'' δεν με βολεύει καθόλου. Νιώθω όλη μέρα βαριά τα μάτια μου και με πιάνει και πονοκέφαλος.
Αυτά. :hmm:
Πίνε καφέ decaf, ρίχνε συχνά νερό στα μάτια σου, θα σου πρότεινα κατασκευή ημερίσιου μόνο προγράμματος και να διαβάζεις λίγο και συχνά. Μη βάλεις δλδ στο πρόγραμμα 1 ώρα βιολογία, 1 ώρα γνωστό κλπ κλπ. Βάλε μισή ώρα το καθένα και από μισή ώρα κτ άλλο και ξανά επανάληψη από ένα μισάωρο. Η εναλλαγή βοηθά αν είναι κανείς κουρασμένος. Και πάντα να κοιμάσαι, ή εστω να ξαπλώνεις ένα 20άλεπτο μόλις έρθεις από το σχολείο και έχεις φάει. Θα σου δώσει ενέργεια να συνεχίσεις. Αυτά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Εγώ πάντως πρέπει να συνηθίσω να τηρώ ένα πρόγραμμα γιατί αλλιώς δεν με βλέπω καλά.
Ενώ διαβάζω πολλές ώρες γενικά, νιώθω να μην κάνω τίποτα και πάντα μένουν ένα κάρο πράγματα να κάνω...
Και όλο λέω να κόψω τους καφέδες αλλά γαμώτο υπολειτουργώ αν είμαι και κουρασμένη και άυπνη και χωρίς καφείνη μέσα μου.
Επίσης το ''ξυπνάω στις 6 και διαβάζω'' δεν με βολεύει καθόλου. Νιώθω όλη μέρα βαριά τα μάτια μου και με πιάνει και πονοκέφαλος.
Αυτά. :hmm:

Κλασικά :P
Μια από τα ίδια και εγώ. Βρες τις ώρες που αποδίδεις καλύτερα. Αν δεν είσαι ο τύπος που θα ξυπνήσει το σάββατο στις 7 με όρεξη να διαβάσει, τότε δοκίμασε το βράδυ ή το απόγευμα. Στόχος το maximum στο minimum χρόνο :P

Πέρσι, δεν έτυχε ούτε μία φορά να σταματήσω το διάβασμα και να πω "ουφ τέλειωσα". Ούτε ΜΙΑ. :P
Μην ανησυχείς. Επίσης είναι καλό να τακτοποιείτε τις ώρες των φροντιστηρίων, ώστε να μην σας τρώνε όλη τη μέρα διάσπαρτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Παιδιά γιατί έχω τόσο ελεύθερο χρόνο; Φοβάμαι :'(
Τα πάω στα πάντα σχεδόν τέλεια στο φροντηστήριο (εκτός απο φυσικούλα που έχουμε ένα μικρο προβληματάκι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Παιδιά γιατί έχω τόσο ελεύθερο χρόνο; Φοβάμαι :'(
Τα πάω στα πάντα σχεδόν τέλεια στο φροντηστήριο (εκτός απο φυσικούλα που έχουμε ένα μικρο προβληματάκι)

Εδώ πολλοί είναι υπερβολικοί, εσύ αν νιώθεις άνετα με τους ρυθμούς σου συνέχισε έτσι. Βέβαια στην φυσική δεν έπρεπε να χες πρόβλημα, την βρίσκω πολύ πιο απλό μάθημα από τα Μαθ Κ! Όταν λέω πολύ, εννοώ πάρα πολύ πιο εύκολο μάθημα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Εδώ πολλοί είναι υπερβολικοί, εσύ αν νιώθεις άνετα με τους ρυθμούς σου συνέχισε έτσι. Βέβαια στην φυσική δεν έπρεπε να χες πρόβλημα, την βρίσκω πολύ πιο απλό μάθημα από τα Μαθ Κ! Όταν λέω πολύ, εννοώ πάρα πολύ πιο εύκολο μάθημα!:P

Λες ε; Γιατί τα Μαθ.Κατ τα βρίσκω από εύκολα εως πολύ ευκολά; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Από που λύνεις ασκήσεις; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ισχύει. Αφού βάζω πρόγραμμα διαφορετικό καθημερινά και πάλι αφήνω μαθήματα για την επόμενη μέρα, η μειώνω το χρόνο διαβάσματος για κάθε μάθημα για να διαβάσω περισσότερα. Το Σαββατοκύριακο, δεν το συζητώ, μεγάλο λούκι. Οι μέρες που σκοτώνεσαι να διαβάσεις όλα τα μαθήματα κατεύθυνσης για να σου έρθει πιο ελαφριά η εβδομάδα. :/::/:
Εγώ δεν μπορώ να αφήσω μαθήματα για άλλη μέρα.. δηλαδή αν δεν τελειώσω δεν κοιμάμαι :P
Εγώ πάντως έχω 3 ώρες τις καθημερινές φροντιστήριο, δεν θ άντεχα 3+ ώρες διάβασμα επιπλέον.
Αναπληρώνω τον χαμένο χρόνο τα Σ/Κ. Εννοείται πως για το σχολείο δεν διαβάζω, αν και με παίρνει να ασχοληθώ και με το σχολείο, δεν έχω καμία όρεξη πλέον :P
Εγώ έχω και 4ωρο κάποιες μέρες αλλά επειδή ο χρόνος δεν φτάνει συνεχίζω και αφού σχολάσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πίνε καφέ decaf, ρίχνε συχνά νερό στα μάτια σου, θα σου πρότεινα κατασκευή ημερίσιου μόνο προγράμματος και να διαβάζεις λίγο και συχνά. Μη βάλεις δλδ στο πρόγραμμα 1 ώρα βιολογία, 1 ώρα γνωστό κλπ κλπ. Βάλε μισή ώρα το καθένα και από μισή ώρα κτ άλλο και ξανά επανάληψη από ένα μισάωρο. Η εναλλαγή βοηθά αν είναι κανείς κουρασμένος. Και πάντα να κοιμάσαι, ή εστω να ξαπλώνεις ένα 20άλεπτο μόλις έρθεις από το σχολείο και έχεις φάει. Θα σου δώσει ενέργεια να συνεχίσεις. Αυτά ;)
Τι καφές είναι αυτός? :redface:
Με τα μάτια γενικά έχω θέμα γιατί έχω και ιχμορίτιδα οπότε είναι υπερευαίσθητα και το ξενύχτι δεν βοηθάει...
Το έχω δοκιμάσει το ημερίσιο πρόγραμμα και δεν το τήρησα . Αυτό με την εναλλαγή μαθημάτων το κάνω και βοηθάει κάπως αλλά γενικά δεν...
Εχω μαθήματα νωρίς οπότε ο μεσημεριανός ύπνος είναι σχεδόν αδύνατος. Σημερα-αυριο θα κάτσω να βγάλω ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα να δω κατά πόσο θα το τηρήσω. ;)
Κλασικά :P
Μια από τα ίδια και εγώ. Βρες τις ώρες που αποδίδεις καλύτερα. Αν δεν είσαι ο τύπος που θα ξυπνήσει το σάββατο στις 7 με όρεξη να διαβάσει, τότε δοκίμασε το βράδυ ή το απόγευμα. Στόχος το maximum στο minimum χρόνο :P

Πέρσι, δεν έτυχε ούτε μία φορά να σταματήσω το διάβασμα και να πω "ουφ τέλειωσα". Ούτε ΜΙΑ. :P
Μην ανησυχείς. Επίσης είναι καλό να τακτοποιείτε τις ώρες των φροντιστηρίων, ώστε να μην σας τρώνε όλη τη μέρα διάσπαρτα.
Ναι είμαι βραδυνός τύπος. Το μεσημέρι σκέφτομαι πως είναι νωρίς ακόμα και πως έχω χρόνο και δεν αποδίδω πολύ. Μετά τις 6 όμως φουλάρω. :D
Για αυτό το λόγο, έχω βάλει όλα τα μαθηματα νωρίς, για να έχω το απόγευματόβραδο ελεύθερο. Το αργότερο που σχολάω είναι 6:30
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Εγώ δεν μπορώ να αφήσω μαθήματα για άλλη μέρα.. δηλαδή αν δεν τελειώσω δεν κοιμάμαι :P
Χαρά στο κουράγιο σου :P

Τι καφές είναι αυτός? :redface:
Χωρίς καφεϊνη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δηλαδη δεν ειναι καφες.Ποιος ο σκοπος να πινεις καφε χωρις καφεινη? :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δὲν εἶναι χωρὶς καφεΐνη. Εἶναι μὲ πολὺ μικρὴ ποσότητα καφεΐνης. Τὸ ἴδιο ἰσχύει καὶ γιὰ τὴν «μπῦρα χωρὶς ἀλκοόλ». Δὲν εἶναι χωρὶς ἀλκοόλ, ἁπλῶς ἔχει πολὺ μικρὴ περιεκτικότητα. Καὶ ναί, ἂν πιῇς πολύ, θὰ μεθύσῃς ἐπίσης (ἂν καὶ δὲν πίνεται αὐτὸ τὸ πρᾶγμα...)

Πᾶμε ὅμως στὸ θέμα· ἂν ἐγὼ στὶς πανελλήνιες ἄκουγα τὶς ὧρες ποὺ διάβαζαν οἱ περισσότερες κοπέλες, θὰ ἔπρεπε νὰ εἶχα αὐτοκτονήσει. Βέβαια, δὲν εἶχα καὶ φιλοδοξίες νὰ βγάλω καὶ πολὺ ὑψηλοὺς βαθμοὺς καθὼς περνοῦσα ἐκεῖ ποὺ ἤθελα. Ἐγὼ διάβαζα τρεῖς ὧρες τὴν ἡμέρα (μὲ 9 μαθήματα) καὶ μιὰ χαρὰ ἔβγαιναν (ἂν ἐξαιρέσουμε τὴ Φυσικὴ ποὺ δὲν τη διάβασα σχεδὸν καθόλου, ἀλλὰ ἕνα 15,5 τὸ τσίμπησα). Τὸ ἴδιο ἴσχυε καὶ στὸ παν/μιο. Ἄκουγα κάτι νούμερα ἀπὸ τὶς συμφοιτήτριες καὶ ἁπλῶς δὲν ἀσχολιόμουν. Οἱ περισσότεροι (καὶ κυρίως οἱ περισσότερες) διαβάζουν ποσοτικὰ καὶ ὄχι ποιοτικά. Νὰ κάνουν ἕνα ἄγνωστὸ σωστὰ δὲν ξέρουν, ἀλλὰ χαίρονται ἐπειδὴ ἔλυσαν πέντε ἄγνωστα μέσα σὲ μία ἡμέρα. Μετὰ φυσικὰ βγαίνει αὐτὴ ἡ περίφημη μετάφραση-τερατούργημα καὶ διερωτῶνται γιατί πῆραν τόσο χαμηλὸ βαθμό. Τὸ συμπέρασμά μου εἶναι τὸ ἑξῆς: Ἐξασκῆστε τὸν νοῦ σας, μάθετε νὰ διαβάζετε σωστά. Μείνετε σὲ ἕνα πρᾶγμα ἀρκετὸ καιρὸ ἀντὶ νὰ ξεπετάξετε πολλά. Βάλτε τὴν κριτικὴ σκέψη νὰ λειτουργήσῃ. Μὴν κοιτᾶτε τὸ πόσο διαβάζετε, ἀλλὰ τὸ πῶς διαβάζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Τὸ συμπέρασμά μου εἶναι τὸ ἑξῆς: Ἐξασκῆστε τὸν νοῦ σας, μάθετε νὰ διαβάζετε σωστά. Μείνετε σὲ ἕνα πρᾶγμα ἀρκετὸ καιρὸ ἀντὶ νὰ ξεπετάξετε πολλά. Βάλτε τὴν κριτικὴ σκέψη νὰ λειτουργήσῃ. Μὴν κοιτᾶτε τὸ πόσο διαβάζετε, ἀλλὰ τὸ πῶς διαβάζετε.
Το παρόν σύστημα δεν προσφέρεται για τέτοιες πολυτέλειες. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top