Πανελλήνιες για 2η φορά ή ΙΕΚ;

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Δε θυμαμαι ακριβως ποιες ειναι κατω απο 10, σιγουρα θα ειναι οι ξενες φιλολογιες.

για τις ξενες φιλολογιες θα επρεπε να εχει δηλωσει ηδη ειδικο.

το θεμα ειναι υπαρχει καποια σχολη που σου αρεσει ειτε απο το 1ο η το 3ο πεδιο?
υπαρχει καποια η καποιες σχολες για τις οποιες εσυ πιστευεις οτι αξιζει να ξαναδωσεις?
κατι να βαλεις στοχο ωστε να μπορεσεις πιο ευκολα να ξαναδωσεις δευτερη χρονια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Με ψυχολογία του είδους "αποκλείεται να τα καταφέρω" είναι μαθηματικά βέβαιο ότι δεν θα τα καταφέρεις. Αν πραγματικά θέλεις να σπουδάσεις γιατί θέλεις να μορφωθείς τότε ναι ξαναδώσε. Να πάρεις πτυχίο γιατί το θέλεις εσύ, όχι γιατί το θέλουν οι γονείς σου ή για να μην σκέφτεσαι τι θα πει ο κόσμος. Πρέπει επίσης να ξεκαθαρίσεις τι θες να σπουδάσεις, τι τραβάει η ψυχή σου. Αυτές οι εκφράσεις "να περάσω σε κάποιο πανεπιστήμιο" δείχνουν ανασφάλεια και άτομο που πραγματικά δεν έχει ξεκαθαρίσει τι θέλει. Ήρθε λοιπόν η ώρα να πάρεις σοβαρές αποφάσεις και αν δεν θες να το μετανιώσεις τότε πρέπει αυτές τις αποφάσεις να τις πάρεις εσύ και όχι να τις πάρουν άλλοι για σένα. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα συζητήσεις με την οικογένεια σου και άλλα άτομα για το μέλλον σου. Άλλο όμως ακούω τι έχει να μου πει κάποιος και άλλο κάνω ό,τι μου λένε επειδή δεν το σκέφτομαι. Αν έχεις αποφασίσει να σπουδάσεις σε ΑΕΙ και έχεις ξεκαθαρίσει τι επιθυμείς τότε αξίζει τον κόπο να ξαναδώσεις, εφόσον δεν περάσεις φέτος.

Από την στιγμή που η βαθμολογία σου είναι κάτω από τη βάση και σε ενδιαφέρει η μουσική, σου προτείνω το Τμήμα Μηχανικών Μουσικής Τεχνολογίας & Ακουστικής ΤΕ του ΤΕΙ Κρήτης (https://www.teicrete.gr/mta/gr/) του οποίου η βάση εισαγωγής το 2013 με το 90% για τα ημερήσια ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Β΄ ήταν 7513 μόρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cray9

Νεοφερμένος

Ο cray9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
λογοθεραπεια κι παρομοιες τετοιες...βασικα δεν νομιζω οτι αξιζει να ξαναδωσω ...καλυτερα να μπω σε ενα ιεκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Επισης τι σημαινει σ αρεσει η μουσικη? εμενα ενα φιλαρακι τελειωσε μετσοβιο και λογω αφραγκιας εγινε μπουζουκσης στο σφακιανακη. Πιο πολλα βγαζει. Εσυ ποιο οργανο παιζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cray9

Νεοφερμένος

Ο cray9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
εγω παιζω 8 χρονια drums...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
καλησπερα παιδια ...απο οτι εχω καταλαβειι δεν περασα καπου καθως εβγαλα λιγοτερα απο 10.000 μορια....και τωρα σκεφτομαι τις επιλογες μου ...η πρωτη ειναι να ξαναδωσω που ειναι λιγο δυσκολη γιατι αποκλειετε να καταφερω ενω ολοι οι φιλοι μου εχουν φυγει εγω να κατσω εδω ακομα ενα χρονο μονος μου και να ξαναδωσω...η 2η ειναι να παω σε καποια ιδωτικηη ισως για μουσικη καθως παιζω και μουσικη χρονια...εσεις τι θα μου προτεινατε??υπαρχει και μια 3η επιλογη να παω σε μια ιδιωτικη αρχικααα και συχρονως να διαβαζω μονος μου για να ξαναδωσω μηπως περασω σε καποιο πανεπιστημιο...

Έχεις σκεφτεί το τμήμα Λαικής & παραδοσιακής μουσικής στην Άρτα

καλησπερα παιδια ...απο οτι εχω καταλαβειι δεν περασα καπου καθως εβγαλα λιγοτερα απο 10.000 μορια....και τωρα σκεφτομαι τις επιλογες μου ...η πρωτη ειναι να ξαναδωσω που ειναι λιγο δυσκολη γιατι αποκλειετε να καταφερω ενω ολοι οι φιλοι μου εχουν φυγει εγω να κατσω εδω ακομα ενα χρονο μονος μου και να ξαναδωσω...η 2η ειναι να παω σε καποια ιδωτικηη ισως για μουσικη καθως παιζω και μουσικη χρονια...εσεις τι θα μου προτεινατε??υπαρχει και μια 3η επιλογη να παω σε μια ιδιωτικη αρχικααα και συχρονως να διαβαζω μονος μου για να ξαναδωσω μηπως περασω σε καποιο πανεπιστημιο...

Έχεις σκεφτεί το τμήμα Λαικής & Παραδοσιακής Μουσικής στην Άρτα; Είχε 10.100 μόρια βάση πέρσι. Επίσης το νέο τμήμα Ψηφιακών Μέσων & Επικοινωνίας στο Αργοστόλι πιστεύω θα είναι πολύ χαμηλά φέτος λόγω τοποθεσίας. Μην απογοητεύεσαι από τώρα. Δες βαθμούς, κάνε μηχανογραφικό και όταν βγουν οι βάσεις βλέπεις τι κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας....είμαι εδώ και 1 χρόνο σε ΙΕΚ και του χρόνου με το καλό τελειώνω Μουσική Τεχνολογία....είμαι αρκετά ευχαριστημενος απ το ΙΕΚ π επέλεξα,αλλά με την όλη κατάσταση π επικρατει έχω απελπιστεί...Έχω αρχίσει και φόβαμαι λίγο με τα ΙΕΚ καθώς απ άλλες συζητήσεις στο ιντερνετ δεν έχω δει και τα καλύτερα σχόλια ως τελειόφοιτοι...Στο θέμα μας....μιας και ασχολούμαι με την μούσικη(τωρα τελευταία όχι ιδιαίτερα για πολλόυς λόγους),αποφάσισα λοιπόν πριν 1 χρόνο να παώ σε ΙΕΚ και στο τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας...Θα μπορούσα βέβαια να σπουδασω σε κάποιο ΤΕΙ η ακόμα καλύτερα ΑΕΙ μιας και κάποτε διάβαζα ώρες ατέλειωτες και είχα υψηλούς βαθμούς...αλλά...Τέλος πάντων,έχω αρχίσει και φοβάμαι μιας και είμαι 19 χρονων και δεν ξέρω αν θα βρω κάτι να ασχοληθώ πάνω στον τομέα π σπουδάζω και στην τελική αν θα ασχοληθώ μιας και απ'όλους όσους εχω ρωτήσει,καθηγητές και μη...όλοι φύγαν έξω για μεταπτυχίακο και μέτα γυρίσαν.Λεφτά για μεταπτυχιακό....δεν!!....Κλείνω(και συγνώμη για το ΤΟΣΟ μεγάλο κείμενο) με την σκέψη μου μήπως και ξαναδώσω Πανελλαδικές εξετάσεις και μπόρεσω να φύγω απ την Αθήνα καθώς δεν αντέχω άλλο να μείνω σε αυτή την πόλη και πέρασω σε κάποια σχολη....Εσείς τι λέτε?Να ξανάδωσω πανελλαδικές για να φύγω και να περάσω σε κάποια σχολη(κατα κυριον λογο εκτός Αθηνών)....ή τέλειωνοντας το ΙΕΚ να βρώ κάτι έξω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους σας....είμαι εδώ και 1 χρόνο σε ΙΕΚ και του χρόνου με το καλό τελειώνω Μουσική Τεχνολογία....είμαι αρκετά ευχαριστημενος απ το ΙΕΚ π επέλεξα,αλλά με την όλη κατάσταση π επικρατει έχω απελπιστεί...Έχω αρχίσει και φόβαμαι λίγο με τα ΙΕΚ καθώς απ άλλες συζητήσεις στο ιντερνετ δεν έχω δει και τα καλύτερα σχόλια ως τελειόφοιτοι...Στο θέμα μας....μιας και ασχολούμαι με την μούσικη(τωρα τελευταία όχι ιδιαίτερα για πολλόυς λόγους),αποφάσισα λοιπόν πριν 1 χρόνο να παώ σε ΙΕΚ και στο τμήμα Μουσικής Τεχνολογίας...Θα μπορούσα βέβαια να σπουδασω σε κάποιο ΤΕΙ η ακόμα καλύτερα ΑΕΙ μιας και κάποτε διάβαζα ώρες ατέλειωτες και είχα υψηλούς βαθμούς...αλλά...Τέλος πάντων,έχω αρχίσει και φοβάμαι μιας και είμαι 19 χρονων και δεν ξέρω αν θα βρω κάτι να ασχοληθώ πάνω στον τομέα π σπουδάζω και στην τελική αν θα ασχοληθώ μιας και απ'όλους όσους εχω ρωτήσει,καθηγητές και μη...όλοι φύγαν έξω για μεταπτυχίακο και μέτα γυρίσαν.Λεφτά για μεταπτυχιακό....δεν!!....Κλείνω(και συγνώμη για το ΤΟΣΟ μεγάλο κείμενο) με την σκέψη μου μήπως και ξαναδώσω Πανελλαδικές εξετάσεις και μπόρεσω να φύγω απ την Αθήνα καθώς δεν αντέχω άλλο να μείνω σε αυτή την πόλη και πέρασω σε κάποια σχολη....Εσείς τι λέτε?Να ξανάδωσω πανελλαδικές για να φύγω και να περάσω σε κάποια σχολη(κατα κυριον λογο εκτός Αθηνών)....ή τέλειωνοντας το ΙΕΚ να βρώ κάτι έξω?

1) Γιατί δεν πήγες κατευθείαν σε κάποιο ΑΕΙ/ΤΕΙ?Απ΄ότι βλέπω υπάρχει αντίστοιχο...
2)Λες ότι δεν παίζει χρήμα για μεταπτυχιακό αλλά σκέφτεσαι να σπουδάσεις επαρχία.ΟΚ , ίσως το εξωτερικό να σου βγει ακριβότερο αλλά το να μείνεις και να σπουδάσεις επαρχία για 4 χρόνια δεν νομίζω να σου βγει κ τσάμπα.
3)Βέβαια δεν νομίζω να υπάρχει ΤΕΙ μουσικής τεχνολογίας στην Αθήνα.Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα μόνο το Τμήμα Μουσικών Σπουδών του ΕΚΠΑ.

Το ιδανικότερο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να περάσεις στην σχολή που θες και παράλληλα να εργαστείς(έστω και Part time) πάνω στο αντικέιμενό σου με το πιστοποιητικό που πήρες απο το ΙΕΚ.Δεν ξέρω κατα πόσο είναι εύκολο αυτό μιας και μας λες ότι η αγορά εργασίας είναι πεσμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Φιλε με το πτυχιο μουσικης τεχνολογιας δεν θα σου ανοιξουν πορτες.Οι πορτες θα σου ανοιξουν με τη μουσικη που γραφεις ,εαν γινεις γνωστος στους κυκλους της αθηνας για μουσικη σε θεατρα,κινηματογραφο διαφημηστικα σειρες.Πολυ δυσκολο.Μπορεις με το χαρτι αυτο να ασχοληθεις σε εταιρειες παραγωγης events για ηχο αλλα και εκει οι θεσεις ειναι περιορισμενες και θα κανεις απλα τον κουβαλητη των μηχανηματων.

Τωρα θα προτεινα μιας και εισαι αρκετα μικρος να ξαναδωσεις πανελληνιες η δεν ξερω αν εχει βγει νομος για κατατακτηριες απο ιεκ,για καποια σχολη που θες.Παραλληλα δουλεια οπως λεει και ο δημητρης.

Με πτυχιο ΙΕΚ μουσικης τεχνολογιας μην περιμενεις και πολλα πανω στο χωρο της μουσικης,εκτος εαν παιζεις σε μπαντα.
Εφυγες για κατατακτηριες,η για πανελληνιες χωρις δευτερη σκεψη,εισαι πολυ μικρος ακομα για να μην το κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
και εκει οι θεσεις ειναι περιορισμενες και θα κανεις απλα τον κουβαλητη των μηχανηματων.

Και τι εγινε δηλαδη αμα κανει τον κουβαλητη;
Ολοι απο καπου ξεκινανε.
Δυστυχως αυτη ειναι η νοοτροπια σημερα πολλων, περιμενουν τη διευθυντικη θεση ετοιμη μολις βγουν απο σχολες, εμ δεν ειναι ετσι.
Αμα δεν ιδρωσει ο κωλος σου, δουλεια δεν κανεις.
Στο θεμα μας. Εγω νομιζω πως αν σου αρεσει θεματοθετη αυτο που κανεις, ψαξε τι αλλο μπορεις να μαθεις γυρω απο αυτο και καποια δουλιτσα γυρω απο το αντικειμενο. Και ναι, κουβαλα και μηχανηματα κατα τη γνωμη μου και βλεπεις με τα χρονια πως θα σε παει. Θα σε παει η ζωη απο μονη της, μεσα απο την εμπειρια θα μαθεις. Ακομα και τωρα που ταλαντευεσαι, κατα τη γνωμη μου μην παρεις βιαστικες αποφασεις, απλως ακολουθα το μυαλο σου για το τι πρεπει να κανεις, το ενστικτο σου. Ηδη εχεις κανει μια καλη και τη βασικη αρχη- μαθαινεις αυτο που αγαπας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Mind circus απλα πες οτι δεν ξερεις ρε συ
Δεν ειναι τοσο ρομαντικα τα πραγματα στο χωρο του ηχου και της μουσικης.
Το παιδι ειναι μικρο κ εχει την ευκαιρια να εξελιχθει,ειναι κριμα να μην το κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καταρχάς να πω ένα ευχαριστώ π ασχοληθήκατε με το θέμα μου και συγνώμη π σας μπέρδεψα γιατί όντως το έχω γράψει λίγο ό,τι να ναι....Λοιπόν να απντήσω σε έναν-έναν ξεχωριστά...@Dimitris_SM....1)Δεν πήγα σε κάποιοι ΤΕΙ η ΑΕΙ γιατί μέτα την πρώτη Λυκείου έγιναν κάποια θέματα με καθηγήτες(τσακωμοί,και πολύ άσχημη συμπεριφορά χωρίς λόγο κλπ) και ενώ ήμουν του 19 και κάτι μαθητής με πολλές ώρες διαβάσματος στο σπίτι,όλα αυτά με άλλαξαν και έκτοτε δεν άνοιξα ποτέ ξάνα βιβλίο....προσπάθησα γιατί μου άρεσε να διαβάζω πολύ και μάλιστα και εξωσχολικά βιβλία...αλλά..Για αυτό το ξανασκέφτομαι να δώσω πάλι γιατί δεν μ βγήκε σε καλό....2)Σκέφτομαι να σπουδάσω επαρχία(αν αποφασίσω για πανελλαδικές) γιατί η Αθήνα δεν έχει τίποτα....άσε π είναι ένα χάος και όποτε κατεβαίνω για το ΙΕΚ(και μόνο για αυτό καθώς δεν βγαίνω σχεδόν καθόλου βόλτα στο κέντρο) με πιάνει ένα πράγμα ''κατάθλιπτικο'' να το πω.Έχω ψάξει και σε αγγελίες και πραγματικά δεν υπάρχει τίποτα...μόνο κάτι τηλεφωνίκες εταιρίες π δεν ήταν για τίποτα....Τέλος αν δεν σπουδάσω για επαρχία ούτως η άλλως κάποια στιγμή(μετά απο 2-3 χρόνια) θα κάνω μια προσπάθεια να φύγω για Θεσσαλονίκη πχ,και αφού έχω και λεφτά στην άκρη και να μπορέσω να κάνω κάτι με τη μουσική,είτε με live είτε με κάποιο studio....3)Οντως δεν υπαρχεί μουσική τεχνολογία σε ΤΕΙ η ΑΕΙ....αλλά υπαρχεί το ΄Ηχου και Εικόνας(αν θυμάμαι καλά έτσι λέγεται) π είναι στην Κέρκυρα και εκεί ήθελα να παώ...υπάρχει και στην Αθήνα αλλα είναι άστα να πάνε, και άλλο ένα στην Κρήτη....

@mindcircus....Έχω κάνει αρκετές δουλειές μέχρι τώρα και μία απο αυτές ήταν και το κουβάλημα σε μία εταιρεία με εξοπλισμό ήχου,φώτα κ.α μπορείς να φανταστείς...Συμφωνώ απόλυτα με αυτό π είπες και πραγματικά πήρα και γνώσεις μέσα απ'αυτήν τη δουλειά....Μ'αρέσει πολύ αυτό π κάνω και όταν είχα και αυτήν τη δουλειά,μπορεί να μην ασχολιόμουν με την μουσική αλλά έμαθα για τα μηχανήματα,τι κάνει το κάθε ένα ξεχωριστά και έμαθα να παίζω και φώτα :P

ΥΓ....Υπήρξαν κάποια πράγματα π δεν είπα στην αρχή....Στο ΙΕΚ πήγα επειδή είχε σχέση με την μουσική και δεν υπήρχε κάτι άλλο σε κάποια άλλη σχολή αλλά με δικαίωσε....οκ δεν ήταν αυτό π έψαχνα ή ήθελα ακριβώς(μιας και παίζω ντραμσ και κιθάρα και τραγουδάω,ενώ στο ΙΕΚ κάνουμε πιο πολύ με τεχνολογικά θέματα) αλλά τελικά με δικαίωσε....Επίσης θέλω να ξαναδώσω πανελλαδικές καθώς έκανα και μια δεύτερη απόπειρα να δώσω ξανά πριν 1 χρόνο αλλα μάταια και σταμάτησα πολύ νωρις,αλλά πιστεύω πως αν ΄δωσω τώρα(χωρις φροντιστήρια εννοείται,έχω ωριμάσει αρκετά και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω....Ξέρω έχω κάνει πολλές λάθος επιλογές αλλά ποτέ δεν είναι αργά....Εννοείται πως δεν μετάνιωσα για το ΙΕΚ,κάθε άλλο,αλλά θέλω όπως είπε και ο φίλος παραπανώ να κάνω αυτό π λέει το μυαλό μου και να εμπλουτίσω παραπάνω τις γνώσεις μου επι τ θέματος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike Ts

Νεοφερμένος

Ο Mike Ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
@GiorgosAsi...Προσπαθώ πολύ με το logic και γράφω κάποια κομμάτια όσο μπορώ καθώς δεν έχω και χρόνο και ψάχνω συνεχώς για δουλειές π να μ φέρουν κάποιο χαρτζιλίκι...ίσως να είναι και αυτό το λάθος μ,οτί ψάχνω για άκυρες δουλειές χωρίς να δώσω και τόσο μεγάλο βάρος και σε αυτό π σπουδάζω ....Είχα αλλάξει 5 μπάντες παίζοντας drums και έχοντας κάνει κάποια live, και μετά το γύρισα στην κιθάρα και έκανα ακουστικά live π ελπίζω το χειμώνα να τα ξαναξεκινήσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Mind circus απλα πες οτι δεν ξερεις ρε συ
Δεν ειναι τοσο ρομαντικα τα πραγματα στο χωρο του ηχου και της μουσικης.
Το παιδι ειναι μικρο κ εχει την ευκαιρια να εξελιχθει,ειναι κριμα να μην το κανει.

Εσυ εισαι στον χωρο της μουσικης;
Εγω παραδεχομαι δε γνωριζω τα ενδοτερα. Αλλα φιλοι μου προκοψαν. Βεβαια οι συγκεκριμενοι ειναι ο ενας ντιτζει, ο αλλος τραγουδιστης. Ο πρωτος στην αρχη εκανε αγγαρειες και παρακαλουσε για δουλειες. Σημερα παιζει σε γνωστα μαγαζια. Ο αλλος οκ, ειχε φωνη ουτως η αλλως. Δε χρειαστηκε σπουδες, αλλα σημερα του τις ζητανε για να γινει καλυτερος. Γι αυτο πιστευω η ζωη στα φερνει κι απο μονη της.
Αν με το να δωσει και να περασει σε κατι ασχετο απο αυτο που του αρεσει, κι ετσι εξελιχθει, τι να πω. Περι ορεξεως...
Ρομαντικη ειμαι; Χμ δε νομιζω. Απλως πιστευω πως για να κανεις κατι αξιολογο, πρεπει πρωτα να το αγαπας κι επειτα να γυρισεις ολα του τα ποστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Παίδες δεν ξέρω αν εδώ είναι το σωστό θέμα αλλά μιας και μιλάμε για πανελλήνιες η γνώμη σας θα μου είναι χρήσιμη.
Έχω τελειώσει ΕΠΑ.Λ. με ειδικότητα Οχημάτων(Μηχανολογικών-Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου) και παλιότερα που έδωσα πανελλήνιες δεν πέρασα πουθενά.Για να λέμε την αλήθεια,δεν είμαι πολύ του διαβάσματος :P όσο της δουλειάς με τα χέρια.
Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το κομμάτι.Με βάση αυτά που σας είπα,τι θεωρείται καλύτερο?Να ξαναδώσω πανελλήνιες για να μπω Οχημάτων Θεσσαλονίκη ή έστω Μηχανολογία Πειραιά,Πάτρα,Κρήτη,Χαλκίδα,Σέρρες η Λάρισα ή να πάω σε Ι.Ε.Κ. για μηχανικός αυτοκινήτων για καλύτερο πτυχίο από ΕΠΑ.Λ. (κατώτερο όμως από Τ.Ε.Ι.) ή να μην κάνω τίποτα,να μπω φαντάρος και μετά να δουλέψω και μόλις βγάλω προυπηρεσία 2 χρόνων να ανοίξω δικό μου συνεργείο?
Επαναλαμβάνω ότι τα γράμματα δεν με "τραβάνε" τόσο όσο η χειρονακτική δουλειά.Επιπλέον,δεν κάνω φροντιστήριο και ούτε έχω την οικονομική άνεση γι αυτό.
Κάθε γνώμη δεκτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Παίδες δεν ξέρω αν εδώ είναι το σωστό θέμα αλλά μιας και μιλάμε για πανελλήνιες η γνώμη σας θα μου είναι χρήσιμη.
Έχω τελειώσει ΕΠΑ.Λ. με ειδικότητα Οχημάτων(Μηχανολογικών-Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Αυτοκινήτου) και παλιότερα που έδωσα πανελλήνιες δεν πέρασα πουθενά.Για να λέμε την αλήθεια,δεν είμαι πολύ του διαβάσματος :P όσο της δουλειάς με τα χέρια.
Λοιπόν θέλω τη γνώμη σας πάνω σε αυτό το κομμάτι.Με βάση αυτά που σας είπα,τι θεωρείται καλύτερο?Να ξαναδώσω πανελλήνιες για να μπω Οχημάτων Θεσσαλονίκη ή έστω Μηχανολογία Πειραιά,Πάτρα,Κρήτη,Χαλκίδα,Σέρρες η Λάρισα ή να πάω σε Ι.Ε.Κ. για μηχανικός αυτοκινήτων για καλύτερο πτυχίο από ΕΠΑ.Λ. (κατώτερο όμως από Τ.Ε.Ι.) ή να μην κάνω τίποτα,να μπω φαντάρος και μετά να δουλέψω και μόλις βγάλω προυπηρεσία 2 χρόνων να ανοίξω δικό μου συνεργείο?
Επαναλαμβάνω ότι τα γράμματα δεν με "τραβάνε" τόσο όσο η χειρονακτική δουλειά.Επιπλέον,δεν κάνω φροντιστήριο και ούτε έχω την οικονομική άνεση γι αυτό.
Κάθε γνώμη δεκτή.

Θα σου έλεγα να πας στο ενιαίο λύκειο και να δώσεις πανελλήνιες από εκεί πιο εύκολα θα μπεις...μπορείς και μέσω επάλ να αλλάξεις ομάδα νομίζω ;; και να εξεταστείς όπως και στο ενιαίο δεν ξέρω τι παίζει...άλλη επιλογή να πας ιεκ,καλύτερα να ανοίξεις συνεργείο χωρίς προϋπηρεσία.Το τμήμα στα ΑΤΕΙ το γκούγκλαρα τώρα λέγετε Μηχανολόγων Οχημάτων και τα άλλα Μηχανολόγων Μηχανικών. (δεν υπάρχει Μηχανολογία πλέον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daimonas

Νεοφερμένος

Ο Daimonas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Θα σου έλεγα να πας στο ενιαίο λύκειο και να δώσεις πανελλήνιες από εκεί πιο εύκολα θα μπεις...μπορείς και μέσω επάλ να αλλάξεις ομάδα νομίζω ;; και να εξεταστείς όπως και στο ενιαίο δεν ξέρω τι παίζει...άλλη επιλογή να πας ιεκ,καλύτερα να ανοίξεις συνεργείο χωρίς προϋπηρεσία.Το τμήμα στα ΑΤΕΙ το γκούγκλαρα τώρα λέγετε Μηχανολόγων Οχημάτων και τα άλλα Μηχανολόγων Μηχανικών. (δεν υπάρχει Μηχανολογία πλέον)

Ενιαίο δεν παίζει...δυνατότητα όμως να δώσω πανελλαδικές σαν του γενικού λυκείου υπάρχει και λέγεται ΕΠΑ.Λ. Ομάδα Β'...
Το θέμα όμως είναι ότι αυτός ο "δρόμος" θέλει ΠΟΛΥ διάβασμα και εγώ δεν είμαι του διαβάσματος...
Εκτός αυτού να αναφέρω ότι επειδή τα οικονομικά μου είναι κάπως περιορισμένα,δεν έχω την άνεση για φροντιστήριο+ότι αν περάσω εκτός νομού Αττικής κατά 99.9999999999999999999999999% δεν θα πάω λόγω οικονομικών.Επίσης,το ίδιο ισχύει και για ιδιωτικό Ι.Ε.Κ.(συνήθως ζητάνε 400-600 ευρώ κάθε μήνα,δηλαδή 1600-2400 το τετράμηνο).
Στα δημόσια Ι.Ε.Κ. υπάρχει η ειδικότητα τεχνικού μηχανοτρονικής,δηλαδή μηχανικός και ηλεκτρονικός αυτοκινήτων.Έχω ακούσει όμως ότι τα δημόσια Ι.Ε.Κ.(και υπουργείου παιδείας και Ο.Α.Ε.Δ.) είναι ένα μπάχαλο πχ κάνεις μάθημα σε σχολεία,ο εξοπλισμός είναι απαρχαιωμένος,το επίπεδο των μαθητών είναι σαν το ΕΠΑ.Λ. δηλαδή φέρονται σαν παιδάκια του νηπιαγωγείου,χαζολογούν και γενικώς δεν ενδιαφέρονται να μάθουν,βιβλία δεν υπάρχουν,σε 2 η 3 απουσίες στο ίδιο μάθημα χάνεις το τετράμηνο κλπ.
Οπότε αν είναι έτσι τα πράγματα,τι να κάνω?
Χρήματα για ιδιωτικό Ι.Ε.Κ./φροντιστήριο για να μπω Τ.Ε.Ι. δεν παίζουν,αν περάσω οπουδήποτε εκτός από Πειραιά δεν έχω την δυνατότητα από οικονομικής άποψης να πάω,τα δημόσια Ι.Ε.Κ. είναι μπάχαλο κλπ...
Καμιά γνώμη??? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τει και πανελληνιες και τετοια ξεχνα τα θα πρεπει να λιωσεις στο διαβασμα.Και εχει πολυ μαθηματικο θα τελειωσεις σε 10 χρονια.

Σιβιτανιδιο πηγαιναν πολλοι μηχανικοι αυτοκινητων.Θα μπορουσες εκει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Εδω δεν εχεις να παρεις τυροπιτα κ ονειρευεσαι ν ανοιξεις συνεργειο? Και αντε πες το ανοιξες, πως θα ανταγωνιστεις τους αλλους?? ή νομιζεις οτι για να γινεις καλος δεν πρεπει να διαβασεις? εσυ βλεπεις βιβλιο κ βγαζεις φλυκταινες.
Πανε γινε αγορι μου αστυφυλακας ή λοχιας μ ενα 14 κ τελειωνει η υποθεση. Μηνας μπαινει μηνας βγαινει ο μισθος θα πεφτει κ θα κανεις κ το κομματι σου! Στα 50 σου βγαινεις κ στη συνταξη! Χωρια τα αλλα πλεονεκτηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Ενιαίο δεν παίζει...δυνατότητα όμως να δώσω πανελλαδικές σαν του γενικού λυκείου υπάρχει και λέγεται ΕΠΑ.Λ. Ομάδα Β'...
Το θέμα όμως είναι ότι αυτός ο "δρόμος" θέλει ΠΟΛΥ διάβασμα και εγώ δεν είμαι του διαβάσματος...
Εκτός αυτού να αναφέρω ότι επειδή τα οικονομικά μου είναι κάπως περιορισμένα,δεν έχω την άνεση για φροντιστήριο+ότι αν περάσω εκτός νομού Αττικής κατά 99.9999999999999999999999999% δεν θα πάω λόγω οικονομικών.Επίσης,το ίδιο ισχύει και για ιδιωτικό Ι.Ε.Κ.(συνήθως ζητάνε 400-600 ευρώ κάθε μήνα,δηλαδή 1600-2400 το τετράμηνο).
Στα δημόσια Ι.Ε.Κ. υπάρχει η ειδικότητα τεχνικού μηχανοτρονικής,δηλαδή μηχανικός και ηλεκτρονικός αυτοκινήτων.Έχω ακούσει όμως ότι τα δημόσια Ι.Ε.Κ.(και υπουργείου παιδείας και Ο.Α.Ε.Δ.) είναι ένα μπάχαλο πχ κάνεις μάθημα σε σχολεία,ο εξοπλισμός είναι απαρχαιωμένος,το επίπεδο των μαθητών είναι σαν το ΕΠΑ.Λ. δηλαδή φέρονται σαν παιδάκια του νηπιαγωγείου,χαζολογούν και γενικώς δεν ενδιαφέρονται να μάθουν,βιβλία δεν υπάρχουν,σε 2 η 3 απουσίες στο ίδιο μάθημα χάνεις το τετράμηνο κλπ.
Οπότε αν είναι έτσι τα πράγματα,τι να κάνω?
Χρήματα για ιδιωτικό Ι.Ε.Κ./φροντιστήριο για να μπω Τ.Ε.Ι. δεν παίζουν,αν περάσω οπουδήποτε εκτός από Πειραιά δεν έχω την δυνατότητα από οικονομικής άποψης να πάω,τα δημόσια Ι.Ε.Κ. είναι μπάχαλο κλπ...
Καμιά γνώμη??? :)

Πανελλήνιες μέσω ενιαίου λυκείου (και αν ισχύει τα ίδια για την ομάδα β του επάλ) για να μπεις σε σχολή τεχνολογικών εφαρμογών στα ΤΕΙ δεν θέλει και το τρομερό διάβασμα,μπαίνεις και κάτω από την βάση.Αν και μόλις μαθευτεί αυτό που γίνεται με τα επαγγελματικά δικαιώματα,νομίζω με 3 χρόνια προϋπηρεσίας ή Master εξισώνονται με αυτά του πολυτεχνείου (κακώς βέβαια αν ισχύει,γιατί αν ήξερα το μέλλον δεν θα πήγαινα λογιστική το 2003,αλλά σε πολυτεχνικό τει,γιατί μου αρέσει κάπως καλύτερα το αντικείμενο,το διάβασα εδώ https://www.#####.gr/SchoolDetails.aspx?sxolh_id=505 ),λογικά θα ανέβουν,αν και πολύ πιθανόν να μείνουν όπως είναι οι βάσεις,όπως γίνεται και με την λογιστική,που παρά το γεγονός που έχουμε άδεια β'τάξης λογιστή-φοροτέχνη όπως και στα οικονομικά πανεπιστήμια οι βάσεις είναι χαμηλές...σε πολλές πόλεις...

anyway,Πάντως με όλα αυτά που αναφέρεις η λύση είναι να πας φαντάρος και μετά πιάσε δουλειά σε συνεργείο που τόσο σου αρέσει.

Εδω δεν εχεις να παρεις τυροπιτα κ ονειρευεσαι ν ανοιξεις συνεργειο? Και αντε πες το ανοιξες, πως θα ανταγωνιστεις τους αλλους?? ή νομιζεις οτι για να γινεις καλος δεν πρεπει να διαβασεις? εσυ βλεπεις βιβλιο κ βγαζεις φλυκταινες.
Πανε γινε αγορι μου αστυφυλακας ή λοχιας μ ενα 14 κ τελειωνει η υποθεση. Μηνας μπαινει μηνας βγαινει ο μισθος θα πεφτει κ θα κανεις κ το κομματι σου! Στα 50 σου βγαινεις κ στη συνταξη! Χωρια τα αλλα πλεονεκτηματα...

Το παιδί λέει δεν έχει λεφτά να διαβάσει για πανελλήνιες,πως θα βγάλει 14 χωρίς φροντιστήριο ; Δεν είναι απλό. :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top