Πανελλήνιες για 2η φορά ή ΙΕΚ;

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Λοιπόν ποιά είναι η γνώμη σας,ποιά είναι η καλύτερη λύση,να ξαναδώσω πανελλήνιες μύπως και περάσω στο ΤΕΙ ή να παω σε κάποιο ΙΕΚ;Θέλω να περάσω στο τμήμα μηχανολογίας Πειραιά αλλά δεν ξέρω ποια θα είναι η επαγκελματική μου αποκατάσταση μεσώ ΙΕΚ,ενώ μέσω ΤΕΙ απο οσο ξέρω βρήσκεις δουλεία σχετικά γρήγορα

Παιδιά αν μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος γιατί είμαι πραγματικά σε απόγνωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις και τα δύο? Αύριο, που είναι και η τελευταία μέρα των εγγραφών νομίζω, γράφεσαι στο ΙΕΚ που επιθυμείς και παράλληλα δίνεις πανελλήνιες τον Μάιο-Ιούνιο για να περάσεις στο ΤΕΙ που, επίσης, επιθυμείς!

Αν τα καταφέρεις παντού, τότε άμα θες συνεχίζεις και στα δύο! Ειδάλλως ή κάθεσαι στην "καβάτζα" σου (λέγε με ΙΕΚ και θα έχεις βγάλει και ένα έτος) ή πηγαίνεις μελλοντικά μόνο στο ΤΕΙ που επέλεξες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Δεν με πέρνει να πληρώνω φροντιστήρια και ΙΕΚ,για αυτό ρωτάω αν ας πούμε αντί να ξαναδώσω και να παω σε ΤΕΙ αν πήγαινα σε ΙΕΚ ποια θα ήταν η διαφορά,ας βασικά είναι το ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Δεν εχουν ακριβως την ιδια αναγνωρισιμοτητα..Το τει ειναι περισσοτερο αναγνωρισμενο απο το ιεκ..Ειναι βεβαια και αναλογως τις σπουδες και τα μεταπτυχιακα.. Παντως προσπαθησε ακομη μια φορα, δεν εχεις τιποτα να χασεις (και γω εδωσα δευτερη φορα και καταφερα αυτο που ηθελα). Και αμα δεν τα καταφερεις γραφεσαι στο ιεκ..Λιγοτερα χρονια ειναι απο το τει συνηθως, οποτε παλι κερδισμενος θα 'σαι, δε θα χασεις πολλα χρονια. Αυτο θα 'κανα εγω.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vasilina93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Εγώ στη θέση σου, θα ξαναέδινα χωρίς δεύτερη σκέψη για ΙΕΚ. Καλώς ή κακώς ένα ΙΕΚ είναι λιγότερο αναγνωρισμένο από ένα ΤΕΙ ή ένα ΑΕΙ... Μπορείς να κάνεις μια καλύτερη προσπάθεια από πέρσι (και που ξέρεις ίσως πιάσεις και μηχανολογία σε πολυτεχνεία!) και αν και του χρόνου δεν τα καταφέρεις γράφεσαι τότε σε ένα ΙΕΚ και ούτε γάτα ούτε ζημιά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες περι αναγνωρισιμότητας, αλλα δεν ειναι μονο αυτό! Απο τει μπορείς μετά είτε να μπεις σε πολυτεχνείο ειτε να κανεις μεταπτυχιακό -> διδακτορικό, να γινεις ερευνητής κ.ο.κ. είτε να βγείς στο εξωτερικό και να εισαι αναγνωρισμένος.

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης εκτός και άν χρειάζεσαι άμεσα χρήματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω καλύτερα να πας σε ιεκ και δώσε πανελλαδικές με προσωπικό διάβασμα και αν σου κάτσει σου έκατσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

telis13

Νεοφερμένος

Ο telis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
adele,basilina αυτό σκοπεύω να κάνω τελικά,θα δίξει αργότερα αν έκανα καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
adele,basilina αυτό σκοπεύω να κάνω τελικά,θα δίξει αργότερα αν έκανα καλά
καλησπερα!! να ρωτησω...αν του χρονου θελω να ξαναδωσω πανελληνιες τι διαδικασιες πρεπει να κολουθησω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Κοιτα,εαν για λιγα μορια δε καταφερες να πας στη σχολη που ηθελες τοτε ναι,ξαναδωσε.Αλλα αν ησουν μακρια απο το στοχο που ειχες βαλει και ειναι και με τη 2η φορα δυσκολο να τον πετυχεις τοτε γιατι να μην παε σε ΙΕΚ;Εγω ξερω ατομα που ψαξαν πολυ καλα τις ειδικοτητες των ΙΕΚ και τωρα δουλευουν στο δημοσιο(παραιατρικα επαγγελματα)Τα αλλα για ανωτεροτητα των ΑΕΙ και των ΤΕΙ για μενα ειναι κομπλεξ.Λες κι αυτοι που θα τελειωσουν ενα ΑΕΙ εχουν σιγουρη τη θεση εργασιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
10 %
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
με το στρατο τι κανω?

δε ξερω φιλε,εγω ακομα β λυκειου παω.ψαξε λιγο στα θεματα του φορουμ νομιζω υπαρχει για τους αποφοιτους το τι κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
δε ξερω φιλε,εγω ακομα β λυκειου παω.ψαξε λιγο στα θεματα του φορουμ νομιζω υπαρχει για τους αποφοιτους το τι κανουν.
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Μπορεις να ζητησεις αναβολη λογω κοινωνικων προβληματων ειτε αναβολη οτι ξαναδινεις πανελληνιες αν εχεις κανει αιτηση.Η αν δεν μπορεις να τα κανεις ολα αυτα.Γραψου σε μια σχολη ΟΑΕΔ μονο και μονο να παρεις το εκαστοτε χαρτι για να πας να τους το δωσεις στηνσ τρατολογια για να σου κανουν τα χαρτια της αναβολης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
καλησπερα!! να ρωτησω...αν του χρονου θελω να ξαναδωσω πανελληνιες τι διαδικασιες πρεπει να κολουθησω?
ο,τι διαδικασιες ακολουθησες και φετος. διαβασμα, διαβασμα και διαβασμα :P

Κοιτα,εαν για λιγα μορια δε καταφερες να πας στη σχολη που ηθελες τοτε ναι,ξαναδωσε.Αλλα αν ησουν μακρια απο το στοχο που ειχες βαλει και ειναι και με τη 2η φορα δυσκολο να τον πετυχεις τοτε γιατι να μην παε σε ΙΕΚ;Εγω ξερω ατομα που ψαξαν πολυ καλα τις ειδικοτητες των ΙΕΚ και τωρα δουλευουν στο δημοσιο(παραιατρικα επαγγελματα)Τα αλλα για ανωτεροτητα των ΑΕΙ και των ΤΕΙ για μενα ειναι κομπλεξ.Λες κι αυτοι που θα τελειωσουν ενα ΑΕΙ εχουν σιγουρη τη θεση εργασιας.

Κανεις δεν μιλησε για θεση εργασιας, αλλα για αναγνωρισιμοτητα πτυχιου..καλως ή κακως ισχυει, τι να κανουμε τωρα δηλαδη; κομπλεξ λεει! λες και εμεις δεν τα αναγνωριζουμε τα πτυχια..πηγαινε σε εταιριες να δεις τι θα πει αναγωνρισιμοτητα πτυχιου...εδω γινεται και μεταξυ ΑΕΙ και ΤΕΙ δεν θα γινει με τα ιεκ;; και η λογικη σου μαλιστα ειναι πολυ περιεργη..δηλαδη αν καποιος γραψει πχ 11000 μορια την πρωτη φορα και ξαναδωσει μετα δε μπορει να γραψει πολυ παραπανω, αμα διαβασει;;; θεμα διαβασματος ειναι οι πανελληνιες, δεν σου κανουν τεστ IQ, για να βγει το ιδιο αποτελεσμα..πριν δωσεις συμβουλες σκεψου λιγο καλυτερα..ο καθενας μπορει να πετυχει ο,τι θελει εαν και εφοσον το θελει πολυ. Αυτα απο μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Εγώ δίνω φέτος για 1η φορά πανελλήνιες κ βασικά για 1η κ τελευταία...!!! Το είχα ψάξει λιγάκι πέρσι το θεματάκι με τα ΙΕΚ. Βασικά ήμουν πολύ κακή μαθήτρια κ πίστευα ότι δεν πρόκειται να περάσω πουθενά οπότε σκέφτηκα τα ΙΕΚ..Φέτος λοιπόν που στρώθηκα στο διάβασμα όχι μόνο δεν πρόκειται να πάω σε ΙΕΚ αλλά μάλιστα η 1η μου επιλογή είναι ΟΠΑ (17181 η βάση το 2011)..
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι όταν υπάρχει θέληση όλα μπορούν να γίνουν..Οπότε αν κάποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για κάποιο τμήμα (είτε ΤΕΙ είτε ΑΕΙ) δεν είναι κακό να ξαναδώσει για 2η φορά... Α! κ επειδή έχω ακούσει πολλούς να λένε ότι επιλέγουν τα ΙΕΚ γιατί τα δημόσια δεν είναι "καλά",κτλ...Δεν είναι "κακά" τα δημόσια Ελληνικά πανεπιστήμια..Άσε που υπάρχουν σχολές που στην Ευρώπη θεωρούνται εξαιρετικές κ ζητούν φοιτητές(πχ. ΤΕΙ οχημάτων Θεσσαλονίκης)..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Υπάρχουν ορισμένα πολυ καλά ιεκ και ίσως είναι καλύτερο να διαλέξει κάποιος ιεκ που να του αρέσει παρά να διαλέξει ενα οτι να ναι αει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

veroniCa^

Νεοφερμένος

Η veroniCa^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Δεν έχω σκεφτεί ιδιαίτερα τί θα κάνω αν δεν περάσω φέτος το σίγουρο όμως είναι ότι δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω πανελλήνιες. Ούτε με σφαίρες! Θα δω φέτος τί θα κάνω και βλέπουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George perk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο George perk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
εγώ το λεω γιατι αν εχεις καποιο συγκεκριμενο επαγγελμα...οπως την αρχαιολογια καλο ειναι να ξαναδωσεις και να μην κανεις κατι αλλο διεκπαιρεωτικα απλα για να ευχαριστησεις γονεις θειους θειες κλπ...ειναι τι θεσ εσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Καλησπέρα!!!Θα θελα την γνώμη σας στο παρακάτω θέμα..Λοιπόν,φέτος 3η λυκείου εγώ..είπα θα κάτσω να διαβάσω να βγάλω το πολύ 15.000 μόρια(δεν σκεφτόμουν παραπάνω γιατί έχω πολλά κενά και δεν θα διάβαζα και υπερβολικά πολύ) για αυτό ξεκίνησα θερινά δυναμικά και με ενδιαφέρον..Ακόμα και οι καθηγητές μου στο ιδιαίτερο είχαν μείνει έκπληκτοι!.. Από τον Άυγουστο όμως και μετά άρχισαν να μου συμβαίνουν διάφορα τα οποία δεν με ''άφηναν να διαβάσω''..(Δεν εννοώ μόνο το άγχος,την πίεση και γενικά ότι περνάει ένας μαθητής 3ης λυκείου αλλά και κάποια άλλα προσωπικά θέματα που βασίζονταν στο άγχος).
Τώρα λοιπόν,1 μήνα περίπου πριν τις πανελλήνιες,έχω αρχίσει να ψάχνω για το τι θα κάνω..(δεν έχω βρει καν σχολή ούτε έχω ξεκινήσει το εντατικό διάβασμα)Εγώ είμαι τεχνολογική κατεύθυνση,και ήθελα πολύ να ασχοληθώ με μουσική(μουσικές σπουδές κλπ) ,αλλά δυστυχώς αυτό δεν γίνεται επειδή θέλει ειδικά μαθήματα που δεν έχω κάνει ποτέ μου..Τώρα εγώ αν καταφέρω να στρωθώ υπολογίζω να βγάλω το πολύ 9.000-10.000 μόρια..και δυστυχώς όλες οι σχολές με αυτά τα μόρια είναι επαρχία,(όπου και δεν μπορώ και δεν θέλω να πάω)..Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να ξαναδώσω και 2η φορά κάνοντας και τα ειδικά μαθήματα και έχοντας έναν στόχο(γιατί φέτος πήγαινα στο ντούκου,δεν είχα βάλει κάποιον)αλλά οι γονείς μου αρνούνται να ξαναπληρώσουν τόσα λεφτά για φροντιστήρια κλπ και λένε πως και πάλι δεν θα διαβάσω κλπ ή στην τελική να πάω σε κάποιο Ι. Ε.Κ...Πέρα από μουσική δεν έχω βρει κάτι άλλο που να μου αρέσει,είχα πάει και σε επαγγελματικό προσανατολισμό..και πάλι μουσική κατέληξα (κυριότερα)..Εσείς τι θα μου προτείνατε να κάνω;;

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα 20 ως 43 προήλθαν από θέμα με παρόμοιο περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top