Πανελλήνιες για 2η φορά ή ΙΕΚ;

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Καλησπέρα!!!Θα θελα την γνώμη σας στο παρακάτω θέμα..Λοιπόν,φέτος 3η λυκείου εγώ..είπα θα κάτσω να διαβάσω να βγάλω το πολύ 15.000 μόρια(δεν σκεφτόμουν παραπάνω γιατί έχω πολλά κενά και δεν θα διάβαζα και υπερβολικά πολύ) για αυτό ξεκίνησα θερινά δυναμικά και με ενδιαφέρον..Ακόμα και οι καθηγητές μου στο ιδιαίτερο είχαν μείνει έκπληκτοι!.. Από τον Άυγουστο όμως και μετά άρχισαν να μου συμβαίνουν διάφορα τα οποία δεν με ''άφηναν να διαβάσω''..(Δεν εννοώ μόνο το άγχος,την πίεση και γενικά ότι περνάει ένας μαθητής 3ης λυκείου αλλά και κάποια άλλα προσωπικά θέματα που βασίζονταν στο άγχος).
Τώρα λοιπόν,1 μήνα περίπου πριν τις πανελλήνιες,έχω αρχίσει να ψάχνω για το τι θα κάνω..(δεν έχω βρει καν σχολή ούτε έχω ξεκινήσει το εντατικό διάβασμα)Εγώ είμαι τεχνολογική κατεύθυνση,και ήθελα πολύ να ασχοληθώ με μουσική(μουσικές σπουδές κλπ) ,αλλά δυστυχώς αυτό δεν γίνεται επειδή θέλει ειδικά μαθήματα που δεν έχω κάνει ποτέ μου..Τώρα εγώ αν καταφέρω να στρωθώ υπολογίζω να βγάλω το πολύ 9.000-10.000 μόρια..και δυστυχώς όλες οι σχολές με αυτά τα μόρια είναι επαρχία,(όπου και δεν μπορώ και δεν θέλω να πάω)..Έχω αρχίσει να σκέφτομαι να ξαναδώσω και 2η φορά κάνοντας και τα ειδικά μαθήματα και έχοντας έναν στόχο(γιατί φέτος πήγαινα στο ντούκου,δεν είχα βάλει κάποιον)αλλά οι γονείς μου αρνούνται να ξαναπληρώσουν τόσα λεφτά για φροντιστήρια κλπ και λένε πως και πάλι δεν θα διαβάσω κλπ ή στην τελική να πάω σε κάποιο Ι. Ε.Κ...Πέρα από μουσική δεν έχω βρει κάτι άλλο που να μου αρέσει,είχα πάει και σε επαγγελματικό προσανατολισμό..και πάλι μουσική κατέληξα (κυριότερα)..Εσείς τι θα μου προτείνατε να κάνω;;

Βασικα,δεν μπορω να σε ψυχολογησω απολυτα.Νιωθεις απογοητευση επειδη δεν θα περασεις εκει που θες ή επειδη δεν θα χεις τη στηριξη των γονιων σου,οσον αφορα το φροντιστηριο;

Νομιζω οτι την αποφαση την εχεις παρει ηδη.Η απογοητευση σου πηγαζει απο το γεγονος οτι φοβασαι οτι οι γονεις σου θα αρνηθουν σε μια 2η προσπαθεια να δωσεις πανελληνιες .Τουλαχιστον υποσυνειδητα θελεις να ξαναδωσεις,να προσπαθησεις εκ νεου.Αυτο παντως αποπνεουν τα γραφομενα σου.Σε καθε περιπτωση,θα πρεπει να βαλεις τα δυνατα σου και να αποδειξεις οτι οντως θελεις να διαβασεις και να πετυχεις.Ισως μια στροφη του χαρακτηρα σου, αληθινη, θα ηταν πιο πειστικη σε ολη την προσπαθεια σου.Στο υπογραφω οτι οι γονεις σου θα σταθουν αρωγοι στην προσπαθεια σου,απλα,προς το παρον ειναι και αυτοι μπερδεμενοι και ως φυσικοι ''προστατες''σου προσπαθουν να σκεφθουν εκεινοι τι θα ηταν καλυτερο για σενα (αφου ειδαν οτι με τον τροπο σου επελεξες να απορριψεις τις πανελληνιες).Ανησυχουν ισως λογω και των προβληματων/αγχους που εμφανισες.

Το να διαβασεις περισσοτερο,πιο συστηματικα και μεθοδικα,ειναι το κλειδι της ολης υποθεσης.Αν μπορεσεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι εισαι διατεθειμενος να το κανεις,η αντανακλαση της αποφασης σου αυτης θα φτασει και στους γονεις σου.
Τελος,οσον αφορα το φροντιστηριο,δεν ειναι πανακεια.Μια χαρα μπορεις να τα καταφερεις και μονος σου μεσω του ιντερνετ.Τα 15000 μορια ειναι απολυτα εφικτος στοχος.

Καλη επιτυχια και θα τα καταφερεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Βασικα,δεν μπορω να σε ψυχολογησω απολυτα.Νιωθεις απογοητευση επειδη δεν θα περασεις εκει που θες ή επειδη δεν θα χεις τη στηριξη των γονιων σου,οσον αφορα το φροντιστηριο;

Νομιζω οτι την αποφαση την εχεις παρει ηδη.Η απογοητευση σου πηγαζει απο το γεγονος οτι φοβασαι οτι οι γονεις σου θα αρνηθουν σε μια 2η προσπαθεια να δωσεις πανελληνιες .Τουλαχιστον υποσυνειδητα θελεις να ξαναδωσεις,να προσπαθησεις εκ νεου.Αυτο παντως αποπνεουν τα γραφομενα σου.Σε καθε περιπτωση,θα πρεπει να βαλεις τα δυνατα σου και να αποδειξεις οτι οντως θελεις να διαβασεις και να πετυχεις.Ισως μια στροφη του χαρακτηρα σου, αληθινη, θα ηταν πιο πειστικη σε ολη την προσπαθεια σου.Στο υπογραφω οτι οι γονεις σου θα σταθουν αρωγοι στην προσπαθεια σου,απλα,προς το παρον ειναι και αυτοι μπερδεμενοι και ως φυσικοι ''προστατες''σου προσπαθουν να σκεφθουν εκεινοι τι θα ηταν καλυτερο για σενα (αφου ειδαν οτι με τον τροπο σου επελεξες να απορριψεις τις πανελληνιες).Ανησυχουν ισως λογω και των προβληματων/αγχους που εμφανισες.

Το να διαβασεις περισσοτερο,πιο συστηματικα και μεθοδικα,ειναι το κλειδι της ολης υποθεσης.Αν μπορεσεις να πεισεις τον εαυτο σου οτι εισαι διατεθειμενος να το κανεις,η αντανακλαση της αποφασης σου αυτης θα φτασει και στους γονεις σου.
Τελος,οσον αφορα το φροντιστηριο,δεν ειναι πανακεια.Μια χαρα μπορεις να τα καταφερεις και μονος σου μεσω του ιντερνετ.Τα 15000 μορια ειναι απολυτα εφικτος στοχος.

Καλη επιτυχια και θα τα καταφερεις.

Βασικά,με πειράζει το γεγονός οτι φέτος που είπα μια φορά μόνος μου,χωρίς πίεση γονιών, να κάτσω να διαβάσω να με πιάσουν όλα αυτα...Θέλω μια δέυτερη καλύτερη προσπάθεια,αλλά μερικές φορές φοβάμαι μην ξαναγίνει το ίδιο με φέτος,δηλαδή για κάποιον λόγο να μην μπορώ να διαβάσω παλι..Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά,με πειράζει το γεγονός οτι φέτος που είπα μια φορά μόνος μου,χωρίς πίεση γονιών, να κάτσω να διαβάσω να με πιάσουν όλα αυτα...Θέλω μια δέυτερη καλύτερη προσπάθεια,αλλά μερικές φορές φοβάμαι μην ξαναγίνει το ίδιο με φέτος,δηλαδή για κάποιον λόγο να μην μπορώ να διαβάσω παλι..Ευχαριστώ για την βοήθεια!


Βασικά ίσως να μην υπάρχει λόγος να ανησυχείς τόσο πολύ γι' αυτό... δεδομένου ότι θα έχεις έρθει αντιμέτωπος με παρόμοιο θέμα, θα γνωρίζεις καλύτερα πώς να κινηθείς... :)

Και κάτι άλλο: δεν ξέρω πώς ακριβώς βλέπεις τα πράγματα τώρα, αλλά αν αποφασίσεις να ξαναδώσεις, να σκέφτεσαι ότι απλά έχασες μια μάχη, όχι όμως τον πόλεμο! ;)

Όπως και να έχει, καλή επιτυχία σε κάθε σου απόφαση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Το συζήτησα με τους γονείς μου..και για κάποιον Χ λόγο αρνούνται να ξαναδώσω του χρόνου..μου λένε ότι καταφέρω φέτος..Με το ζόρι δηλαδή -.-...Τους λέω δεν θέλω να πάω επαρχία μου λένε τότε πέρνα εδώ(κάτι που είναι για εμένα αδύνατον..καθώς δεν υπάρχει σχολή με 9.000-10.000 μόρια,οι περισσότερες είναι από 12.000 και πάνω) και άμα δεν περάσεις κάτσε ψάξε κάτι άλλο πέρα από Ι.Ε.Κ. το οποίο είναι η τελευταία επιλογή σου..τώρα τι τους λες;;(Δηλαδή άμα δεν περάσω πουθενά τι κάνω μετά) λες και αν ξαναέδινα 2η φορά θα τους ζητούσα να πάω φροντιστήρια ξέρω γω .. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Καταρχην ευχομαι να εισαι πλεον καλα με το προσωπικο σου θεμα.. Ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε μεσα μας ισορροπια ωστε να συνεχισουμε.
Κατα δευτερον θεωρω οτι εφοσον δεν θα τους επιβαρυνεις οικονομικα αν ξαναδωσεις του χρονου, δεν ειναι θεμα δικο τους μια δευτερη δικη σου προσπαθεια.
Σε ΙΕΚ καλυτερα να μην πας, γνωμη μου ειναι να ξαναπροσπαθησεις του χρονου μεσω πανελληνιων και ολα θα πανε καλα.
Δεν ξερω σε τι φαση ηταν οι γονεις σου οταν τους το συζητησες αλλα καλο θα ναι, να κατσεις να τους μιλησεις και να τους αναλυσεις το σκεπτικο σου οταν τους δεις ηρεμους.Αναφερε τους οτι το ψυχολογικο σου κομματι που δεν ηταν τοσο υγιες, ισως συνεβαλε σε καποιο βαθμο στο να μην τα πας καλα φετος. Δεν νομιζω να μην καταλαβουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Η συζητηση που παρακολουθω ''πανελληνιες 2η φορα'' κλπ ειναι λιγο εκτος πραγματικοτητας βγαλμενη απο τη δεκαετια
του '90
Υπαρχει και η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ.
Αν δεν υπαρχουν χρηματα για κολεγιο ειναι ενα θεμα αλλα πως να υπαρχουν χρηματα για αλλη πολη ενοικια φαγητα κλπ και οχι για κολεγιο;
Επισης το πρωταρχικο ερωτημα ειναι τι αρεσει σε καποιον και οχι αν θα παει σε ΑΕΙ- ΤΕΙ ετσι απλα για να περασει η ωρα
και υστερα να ψαχνει δουλεια καθαριστριας η πιτογυρα.
Πολλες σχολες δεν εχουν αντικειμενο απασχολησης στην πιατσα. ΤΕΡΑΣΤΙΟ προβλημα.
ΙΕΚ ειναι καλα μονο για συγκεκριμενες ειδικοτητες πχ κουρεας, νοσηλευτικη.
Νομιζω το βασικοτερο θεμα ειναι το οικονομικο δηλ αν υπαρχουν φραγκα η οχι και υστερα βρισκεις τη χρυση τομη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Η συζητηση που παρακολουθω ''πανελληνιες 2η φορα'' κλπ ειναι λιγο εκτος πραγματικοτητας βγαλμενη απο τη δεκαετια
του '90
Υπαρχει και η ΛΥΣΗ ΤΟΥ ΚΟΛΕΓΙΟΥ.

Και τι να κάνεις στο κολέγιο; Να πάρεις ενα «πτυχίο» που δε σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα (Πχ αν τελευώσεις πολιτικός μηχανικος σε κολέγιο και πας να κάνεις αίτηση για το ΤΕΕ, ξέρεις τι θα κάνουν; Κάτι τέτοιο:


Να πας σε κολέγιο για να χώσεις πάνω απο 6000 ευρώ το χρόνο, ενώ αν ξαναδώσεις πανελλαδικές, το φροντιστήριο θα σου βγει περίπου 3000;
Να πας σε κολέγιο, που το «πτυχίπ» είναι άθλιο και δε θα σε υπολογίζουν καν; Και ο απόφοιτος ΑΕΙ κωλοπετινίτσας καλύτερος θα είναι απο έναν απόφοιτο κολεγίου! Στο εξωτερικό νομίζεις μπορείς να βγεις με το "Akmi Metropolitan College"; Αν θες να τους κάνεις να γελάσουν, πάνε.


Τα κολέγια προσφέρουν γνώσεις. Πχ θα μου άρεσε να παω ψυχολογία σε κολέγιο του χρόνο αν περάσω σε ΑΕΙ στη Θεσσαλονίκη, αλλά θα το κάνω για 'μενα. Δε περιμένω να βρω δουλειά με πτυχίο ψυχολογίας του akmi :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Και τι να κάνεις στο κολέγιο; Να πάρεις ενα «πτυχίο» που δε σου δίνει επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα (Πχ αν τελευώσεις πολιτικός μηχανικος σε κολέγιο και πας να κάνεις αίτηση για το ΤΕΕ, ξέρεις τι θα κάνουν; Κάτι τέτοιο:


Να πας σε κολέγιο για να χώσεις πάνω απο 6000 ευρώ το χρόνο, ενώ αν ξαναδώσεις πανελλαδικές, το φροντιστήριο θα σου βγει περίπου 3000;
Να πας σε κολέγιο, που το «πτυχίπ» είναι άθλιο και δε θα σε υπολογίζουν καν; Και ο απόφοιτος ΑΕΙ κωλοπετινίτσας καλύτερος θα είναι απο έναν απόφοιτο κολεγίου! Στο εξωτερικό νομίζεις μπορείς να βγεις με το "Akmi Metropolitan College"; Αν θες να τους κάνεις να γελάσουν, πάνε.


Τα κολέγια προσφέρουν γνώσεις. Πχ θα μου άρεσε να παω ψυχολογία σε κολέγιο του χρόνο αν περάσω σε ΑΕΙ στη Θεσσαλονίκη, αλλά θα το κάνω για 'μενα. Δε περιμένω να βρω δουλειά με πτυχίο ψυχολογίας του akmi :)
Αν καποιος δεν εχει λεφτα για κολεγιο το πιθανοτερο δεν εχει λεφτα ουτε για να στειλει το παιδι του
σε αλλη πολη. Ας μην κοροιδευομαστε.
Τωρα για τα δικαιωματα ειναι ενα θεμα αλλα απ οτι ξερω ( ας ενημερωσει καποιος που ξερει καλυτερα)
μπορεις να πας εξω και να γραφτεις στο αντιστοιχο επαγγελματικο συλλογο και να ερθεις.
Ασε που τα κολεγια θα αποκτησουν πληρη επαγγελματικα δικαιωματα λογο ΕΕ.
Φυσικα αυτα αν πας σε σχολη με επαγγελματικη αδεια πχ ψυχολογια και θες να ανοιξεις γραφειο.
Εχει σχολες που δεν εχουν επαγγελματικα δικαιωματα.
ΑΕΙ-ΤΕΙ ετσι απλα να πας για να πας πχ φυτικης παραγωγης και να φας λεφτα και χρονο
δεν νομιζω να ειναι καλη λυση καθως υστερα θα ψαχνεις δουλεια για καθαριστης και ντελιβερι.
Καλυτερα να πας νοσηλευτης σε καμια τεχνικη σχολη παρα σε ΤΕΙ της πλακας και υστερα να μην εχεις
στον ηλιο μοιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ασε που τα κολεγια θα αποκτησουν πληρη επαγγελματικα δικαιωματα λογο ΕΕ.
.

Αν περιμένεις ότι ΘΑ αποκτήσουν δικαιώματα και μπλα μπλα χωρίς εξετάσεις.. κάτσε περίμενε :P
Έτσι λέγανε και για τα Ι.Ε.Κ μακακίες που βγάζει το υπουργείο σαν φήμες για να χαίρονται οι γονείς και τα παιδιά και βουρ όλοι στα Ι.Ε.Κ και στα Κολέγια να δίνουν λεφτά. Άσε και το λέω εκ πείρας, σκας λεφτά από 3,000 έως όσα θες ανάλογα που θα πας ακόμα και εκεί κάνουν παζάρια άλλος πλήρωνε 3000 άλλος 2,500 - 2,800 κτλ. Εκεί πας για να αγοράσεις ουσιαστικά ένα πτυχίο χωρίς την αξία σου γιατί πολύ απλά κανείς δεν διαβάζει.Το λέω εκ πείρας καθώς έχω τελειώσει ένα Ι.Ε.Κ και φέτος ξαναδίνω αφού δεν υπάρχει καμία επαγγελματική αποκατάσταση λίγοι είναι αυτοί που βρήκαν. Σε Ι.Ε.Κ, Κολέγια και ιστορίες αξίζει να πας μόνο για να γίνεις chef τίποτα άλλο, γιατί όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν σε ΤΕΙ και ΑΕΙ.
Ο εργοδότης σου αν σε προσλάβει θα σε προσλάβει μόνο γτ θα σου δίνει λιγότερα λεφτά από τον άλλον από δημόσιο Πανεπιστήμιο, αν όμως ο εργοδότης σου νοιάζεται για το τι πραγματικά ξέρεις θα προτιμήσει τον άλλον από ένα ΤΕΙ της κωλοπετινίτσας γιατί έκατσε και διάβασε για να μπει και να βγει.
Κάτσε και δες τι γίνεται σήμερα, που και ο απόφοιτος από ΑΕΙ με μεταπτυχιακό παίρνει 300-600 ευρώ.-

Τέλος πάντων αν θες την γνώμη να το παλέψεις. Έτσι ήμουν και 'γω γιατί έτυχαν και σε μένα κάτι χαζοπροσωπικά και από τα Χριστούγεννα και μετά τα παράτησα όλα, ενώ οι καθηγητές μου προσπαθούσαν να με πείσουν ότι μπορώ κτλ. Επίσης εμένα οι γονείς με πίεσαν να πάω σε ΙΕΚ με το έτσι θέλω γιατί δεν αντιστάθηκα και το μετανιώνω τώρα. Όμως σ' εκείνη την ηλικία δεν είσαι τόσο ώριμος για να καταλάβεις τί πραγματικά αξίζει. Εγώ σε συμβουλεύω να κάτσεις να διαβάσεις γιατί αν αρχίσεις από τώρα και με προσωπικό διάβασμα πιο πολύ, γιατί μην περιμένεις κανένα Φροντιστήριο ή Καθηγητής στα ιδιαίτερα να στα χώσει στο μυαλό σου χωρίς κόπο :/: , μπορείς να το πετύχεις.
Αλλά κάνε μια σοβαρή κουβέντα ΠΡΩΤΑ με τον εαυτό και στην συνέχεια με τους γονείς σου. Αν εσύ ο ίδιος είσαι αποφασισμένος θα πείσεις και τους δικούς. Οι δικοί σου το καλό σου θέλουν, δεν θέλουν να τους κατσικωθείς μέχρι τα 30 :P Το θέμα είναι απλό ΜΠΟΡΕΙΣ? είσαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ? μιλάμε για το μέλλον σου που θα σε ακολουθεί μετά σαν σκιά στο παρελθόν. Κάτσε διάβασε να δεις τι μπορείς να κάνεις φέτος και μετά αποφασίζεις. Γιατί μέσα σε ένα χρόνο αν διαβάσεις συστηματικά περνάς όπου θες και δεν χρειάζεται να σκοτωθείς. Μπορείς να βγαίνεις, να κάνεις παρέα με τους φίλους σου γιατί δεν θα έχεις σχολείο και θα διαβάζεις 5-6 ώρες την μέρα. Έχει και τα (+) και τα (-).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Αν περιμένεις ότι ΘΑ αποκτήσουν δικαιώματα και μπλα μπλα χωρίς εξετάσεις.. κάτσε περίμενε :P
Έτσι λέγανε και για τα Ι.Ε.Κ μακακίες που βγάζει το υπουργείο σαν φήμες για να χαίρονται οι γονείς και τα παιδιά και βουρ όλοι στα Ι.Ε.Κ και στα Κολέγια να δίνουν λεφτά. Άσε και το λέω εκ πείρας, σκας λεφτά από 3,000 έως όσα θες ανάλογα που θα πας ακόμα και εκεί κάνουν παζάρια άλλος πλήρωνε 3000 άλλος 2,500 - 2,800 κτλ. Εκεί πας για να αγοράσεις ουσιαστικά ένα πτυχίο χωρίς την αξία σου γιατί πολύ απλά κανείς δεν διαβάζει.Το λέω εκ πείρας καθώς έχω τελειώσει ένα Ι.Ε.Κ και φέτος ξαναδίνω αφού δεν υπάρχει καμία επαγγελματική αποκατάσταση λίγοι είναι αυτοί που βρήκαν. Σε Ι.Ε.Κ, Κολέγια και ιστορίες αξίζει να πας μόνο για να γίνεις chef τίποτα άλλο, γιατί όλα τα υπόλοιπα υπάρχουν σε ΤΕΙ και ΑΕΙ.
Ο εργοδότης σου αν σε προσλάβει θα σε προσλάβει μόνο γτ θα σου δίνει λιγότερα λεφτά από τον άλλον από δημόσιο Πανεπιστήμιο, αν όμως ο εργοδότης σου νοιάζεται για το τι πραγματικά ξέρεις θα προτιμήσει τον άλλον από ένα ΤΕΙ της κωλοπετινίτσας γιατί έκατσε και διάβασε για να μπει και να βγει.
Κάτσε και δες τι γίνεται σήμερα, που και ο απόφοιτος από ΑΕΙ με μεταπτυχιακό παίρνει 300-600 ευρώ.-

Τέλος πάντων αν θες την γνώμη να το παλέψεις. Έτσι ήμουν και 'γω γιατί έτυχαν και σε μένα κάτι χαζοπροσωπικά και από τα Χριστούγεννα και μετά τα παράτησα όλα, ενώ οι καθηγητές μου προσπαθούσαν να με πείσουν ότι μπορώ κτλ. Επίσης εμένα οι γονείς με πίεσαν να πάω σε ΙΕΚ με το έτσι θέλω γιατί δεν αντιστάθηκα και το μετανιώνω τώρα. Όμως σ' εκείνη την ηλικία δεν είσαι τόσο ώριμος για να καταλάβεις τί πραγματικά αξίζει. Εγώ σε συμβουλεύω να κάτσεις να διαβάσεις γιατί αν αρχίσεις από τώρα και με προσωπικό διάβασμα πιο πολύ, γιατί μην περιμένεις κανένα Φροντιστήριο ή Καθηγητής στα ιδιαίτερα να στα χώσει στο μυαλό σου χωρίς κόπο :/: , μπορείς να το πετύχεις.
Αλλά κάνε μια σοβαρή κουβέντα ΠΡΩΤΑ με τον εαυτό και στην συνέχεια με τους γονείς σου. Αν εσύ ο ίδιος είσαι αποφασισμένος θα πείσεις και τους δικούς. Οι δικοί σου το καλό σου θέλουν, δεν θέλουν να τους κατσικωθείς μέχρι τα 30 :P Το θέμα είναι απλό ΜΠΟΡΕΙΣ? είσαι ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΣ? μιλάμε για το μέλλον σου που θα σε ακολουθεί μετά σαν σκιά στο παρελθόν. Κάτσε διάβασε να δεις τι μπορείς να κάνεις φέτος και μετά αποφασίζεις. Γιατί μέσα σε ένα χρόνο αν διαβάσεις συστηματικά περνάς όπου θες και δεν χρειάζεται να σκοτωθείς. Μπορείς να βγαίνεις, να κάνεις παρέα με τους φίλους σου γιατί δεν θα έχεις σχολείο και θα διαβάζεις 5-6 ώρες την μέρα. Έχει και τα (+) και τα (-).
Αλλο Κολεγια αλλο ΙΕΚ.
Τα Κολεγια πηραν αδεια λειτουργιας περυσι (τα γνωστα ΚΕΜΕ) και απ οτι ξερω αν πας εξω και γραφτεις στον
αντιστοιχο συλλογο εχεις δικαιωματα και εδω.
Αλλα και εδω θα αναγνωριστουν τα δικαιωματα λογω ΕΕ . Ολα θα γινουν και ολα θα επιβληθουν λογο ενοποιησης
συστηματων και Ευρωπης.
Μη ζειτε με τον τροπο σκεψης του 1996 , βρισκεστε στο 2013.
Τα ΙΕΚ ηταν κομμενα και ραμενα στα πλαισια που ηθελαν οι κυβερνωντες της εποχης που δημιουργηθηκαν.
Το θεμα ειναι ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ για να παει κανεις σε Κολεγια η εξωτερικο η σε αλλη πολη για σπουδες.
Προτεινεις στο παιδι να παει και απλα να περασει σε ενα ΤΕΙ ετσι απλα χωρις να εχει μελετησει τι ακριβως θελει
να σπουδασει . Αντε και τελειωσε ΤΕΙ πχ ζωικης παραγωγης η Βαλκανικων σπουδων . Μετα;
Που θα βρει δουλεια και τι θα βρει. Σερβιτορος μπαρμαν καθαριστης κτιριων.
Παλια εβρισκες πωλητης κατι τωρα πανε και αυτα .
Οσο για τα ΙΕΚ αξιζουν θεωρω κυριως για ειδικοτητες οπως κομμωτρια , νοσηλευτης
Εχω φιλους που βρηκαν δουλεια απο αυτες τις ειδικοτητες μεσα σε 3 χρονια και εχουν σταθερη πορεια στη ζωη
τους σε αντιθεση με τειτζηδες απο ασχετες ειδικοτητες που δουλευουν σερβιτοροι η ειναι ανεργοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~julia~

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ~julia~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Αλλο Κολεγια αλλο ΙΕΚ.
Τα Κολεγια πηραν αδεια λειτουργιας περυσι (τα γνωστα ΚΕΜΕ) και απ οτι ξερω αν πας εξω και γραφτεις στον
αντιστοιχο συλλογο εχεις δικαιωματα και εδω.
Αλλα και εδω θα αναγνωριστουν τα δικαιωματα λογω ΕΕ . Ολα θα γινουν και ολα θα επιβληθουν λογο ενοποιησης
συστηματων και Ευρωπης.
Μην ξεχνάς πως ζούμε σε μια χώρα που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει. Ελπίζω βέβαια να αναγνωριστούν για χάρη αυτών που πλήρωσαν τόσα λεφτά για να πάρουν το πτυχίο που ίσως να μην πιάνει μια στην τελική.
Μη ζειτε με τον τροπο σκεψης του 1996 , βρισκεστε στο 2013.
Τα ΙΕΚ ηταν κομμενα και ραμενα στα πλαισια που ηθελαν οι κυβερνωντες της εποχης που δημιουργηθηκαν.
Το θεμα ειναι ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΕΦΤΑ για να παει κανεις σε Κολεγια η εξωτερικο η σε αλλη πολη για σπουδες.
Προτεινεις στο παιδι να παει και απλα να περασει σε ενα ΤΕΙ ετσι απλα χωρις να εχει μελετησει τι ακριβως θελει
να σπουδασει . Αντε και τελειωσε ΤΕΙ πχ ζωικης παραγωγης η Βαλκανικων σπουδων . Μετα;
Που θα βρει δουλεια και τι θα βρει. Σερβιτορος μπαρμαν καθαριστης κτιριων.
Παλια εβρισκες πωλητης κατι τωρα πανε και αυτα .
Οσο για τα ΙΕΚ αξιζουν θεωρω κυριως για ειδικοτητες οπως κομμωτρια , νοσηλευτης
Εχω φιλους που βρηκαν δουλεια απο αυτες τις ειδικοτητες μεσα σε 3 χρονια και εχουν σταθερη πορεια στη ζωη
τους σε αντιθεση με τειτζηδες απο ασχετες ειδικοτητες που δουλευουν σερβιτοροι η ειναι ανεργοι.

Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες για τα λεφτά, διότι ναι είναι το πιο βασικό σε αυτήν την επιλογή. Άμα έχεις και μπορείς να τελειώσεις εδώ το Κολέγιο και μετά να βγεις έξω στο αντίστοιχο καλώς αν όχι τότε δύσκολα τα πράγματα. Αλλά το παιδί ξέρει τι θέλει? Άμα ξέρει και η σχολή που γουστάρει να τελειώσει είναι ένα ΤΕΙ γιατί να μην πάει? Και βέβαια αν η ειδικότητα αυτή υπάρχει και σε ΤΕΙ αλλά και σε ΙΕΚ γιατί να διαλέξει ΙΕΚ?
Οι άνεργοι δεν είναι μόνο από ΤΕΙ "άσχετης" ειδικότητας αλλά και από ΑΕΙ "άσχετης" ειδικότητας ή αντίστοιχης ειδικότητας με πολλά άλλα.
Και δηλαδή αυτή η φράση "Τειτζής" έχει πάρει τόσο υποτιμητική σημασία. Δλδ για τα Ι.Ε.Κ τι πρέπει να λένε?
Τέλος πάντων, εγώ δεν προτείνω στο παιδί ή και σε οποιονδήποτε να περάσει σε ένα οποιοδήποτε ΤΕΙ, του λέω πως άμα θέλει να περάσει εκεί που γουστάρει και η σχολή του είναι σε ΤΕΙ ή ΑΕΙ γιατί να μην προσπαθήσει? Δεν μπορούμε να τα παρατάμε όλα και αμέσως σε ένα ΙΕΚ. Ωραία και γω ξέρω άτομα που ασχολήθηκαν με το αντικείμενο των σπουδών τους από το ΙΕΚ αλλά είναι λίγοι. Οι περισσότεροι απ' αυτούς είναι κομμώτριες-κομμωτές- νυχούδες-chef. Άμα θέλει κάτι τέτοιο ας πάει είναι δική του επιλογή και δεν θα του πω εγώ τι να κάνει. Εγώ προτείνω λύσεις και γνώμες. Δεν επιβάλλω τίποτα. :;) Επίσης αν ποτέ αποφασίσει να πάει έξω με το πτυχίο του ΙΕΚ δεν μπορεί να κάνει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Κοίτα, αφού είδα και τα όσα έχεις γράψει μέχρι τώρα πλέον δεν βλέπω πολλά πράγματα που να σε εμποδίζουν να φοιτήσεις κάπου και κυρίως δεν καταλαβαίνω αυτήν την αρνητική στάση των γονέων στο να ξαναδώσεις για δεύτερη φορά από την στιγμή μάλιστα που λες ότι αν το κάνεις, θα το κάνεις με προσωπικό διάβασμα μιάς και θα έχεις τόσο ελεύθερο χρόνο αφού δεν θα πηγαίνεις πια σχολείο, που σημαίνει ΜΗΔΕΝ έξοδα φροντιστηρίου/προετοιμασίας. Επίσης αφού ξεπέρασες αυτά τα προσωπικά προβλήματα, ψυχολογικά και του χρόνου εντάξει θα είσαι αρκεί να δείξεις λίγο πείσμα και θέληση. Α και πούσαι, ένας ενήλικος πολίτης είσαι πουθα έχει τελειώσει το σχολείο, ικανός να αποφασίζεις πλέον για τον εαυτό σου! Μην αφήνεις τους γονείς σου να αποφασίζουν για σένα, κάνε ότι πραγματικά σου αρέσει και ας μην είναι και απαραίτητα κάνα ΤΕΙ ή ΑΕΙ. Ας είναι και ΙΕΚ.
Εάν θέλεις εξαρχής ή δεν πετύχεις στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, μη το σκέφτεσαι πάνε σε κάνα ΙΕΚ και δεν εννοώ απαραίτητα και ιδιωτικό καθώς σίγουρα θα έχετε και κάποιες οικονομικές δυσκολίες όπως όλοι για αυτό πάνε σε κανένα ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ όπου τα δίδακτρα είναι περίπου 360 ευρώ το εξάμηνο και είναι και επίσημα αναγνωρισμένα από το κράτος! Στο ιδιωτικό από 1400 εως 1600 ευρώ το εξάμηνο θα θέλεις ενώ υπάρχει και θέμα με το κάτα πόσο αναγνωρίζονται!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Απ' ότι κατάλαβα έχεις αγχωθεί περισσότερο για τους γονείς σου παρά για 'σενα...λογικό είναι μετά από αυτά που σου είπαν να νιώθεις πιεσμένος,αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις...επίσης μη βιάζεσαι να προδικάσεις την αποτυχία σου στις πανελλήνιες...οκ μπορεί να μην έχεις προετοιμαστεί όσο θα έπρεπε/ήθελες,αλλά ποτέ δε ξέρεις...αρκεί να συγκεντωθείς όσο μπορείς αυτές τις μέρες που έχουν μείνει και να στρωθείς στο διάβασμα...και μετά πας και γράφεις χωρίς άγχος...στην τελική αφού είσαι σίγουρος ότι δε θα πας καλά,τί έχεις να χάσεις?Αλλά ακόμη κι αν δεν περάσεις πουθενά ή περάσεις επαρχία που δε γίνεται να πας ηρεμείς και βλέπεις την επόμενη μέρα...αποφάσισε τί πραγματικά θες να κάνεις...μη κολλάς μόνο στη μουσική...δες κι άλλα πράγματα κι αν εξακολουθεί να σε γεμίζει μόνο η μουσική,οκ ακολούθα αυτό...μετά συζήτησε με τους γονείς σου κι εξήγησέ τους ότι θες να κάνεις μια προσπάθεια ακόμη και να ξαναδώσεις,ξεκαθαρίζοντάς τους ότι δε θα χρειαστεί να πληρώσουν ούτε 1€ για φροντιστήρια γιατί θα διαβάσεις μόνος σου...να διαβάσεις όμως,όχι όπως φέτος που όμως σε δικαιολογώ αν σου συνέβη κάτι που σε άγχωσε και σε απασχόλησε πέρα από το φυσιολογικό...επίσης να μη φοβάσαι μη σου συμβεί κάτι παρόμοιο και δε σε αφήσει ξανά να διαβάσεις...καλώς ή κακώς στη ζωή υπάρχουν πολλά που δε μπορούμε να προβλέψουμε...οι αστάθμητοι παράγοντες που λέμε...δεν είναι λογική αυτή να αγχώνεσαι και γι'αυτό γιατί στον καθένα μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε και μάλιστα στην πιο ακατάλληλη χρονική στιγμή...όσο για το ιεκ μιας και το έχεις για τελευταία λύση ανάγκης,άστο για τελευταία σου επιλογή...πάλεψε γι' αυτό που θες πρώτα και μετά βλέπεις...πάντως μη το υποτιμάς καθόλου γιατί μπορώ να πω ότι οι απόφοιτοι των ιεκ βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά στις μέρες μας απ' ότι οι πτυχιούχοι αει(στην Ελλάδα του σήμερα τουλάχιστον)...βέβαια οκ εξαρτάται από την ειδικότητα...πάντως για να ασχοληθείς με τη μουσική δεν είναι άσχημο το ιεκ...να θυμάσαι άλλωστε ότι αν είσαι καλός στη δουλειά σου δε χάνεσαι ποτέ...πάντως επειδή αναφέρθηκε και το κολέγιο προηγουμένως σε συμβουλεύω να μείνεις μακριά γιατί δε συμφέρει καθόλου...και πολλά λεφτά θα χαλάσεις και δε θα έχει καμία ισχύ στην Ελλάδα το πτυχίο σου στην παρούσα φάση και με το "θα" και τις αμφιβολίες δεν κάνεις δουλειά...το κολέγιο είναι ένα πράγμα σαν να πληρώνεις για να κάνεις εθελοντισμό...αυτά...ελπίζω να έχει λυθεί το πρόβλημα που σε απασχολούσε και να είσαι οκ τώρα...σου εύχομαι καλή επιτυχία στις πανελλήνιες και πάνω απ' όλα θετική σκέψη!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μητσάρας

Νεοφερμένος

Ο Μητσάρας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Απ' ότι κατάλαβα έχεις αγχωθεί περισσότερο για τους γονείς σου παρά για 'σενα...λογικό είναι μετά από αυτά που σου είπαν να νιώθεις πιεσμένος,αλλά προσπάθησε να χαλαρώσεις...επίσης μη βιάζεσαι να προδικάσεις την αποτυχία σου στις πανελλήνιες...οκ μπορεί να μην έχεις προετοιμαστεί όσο θα έπρεπε/ήθελες,αλλά ποτέ δε ξέρεις...αρκεί να συγκεντωθείς όσο μπορείς αυτές τις μέρες που έχουν μείνει και να στρωθείς στο διάβασμα...και μετά πας και γράφεις χωρίς άγχος...στην τελική αφού είσαι σίγουρος ότι δε θα πας καλά,τί έχεις να χάσεις?Αλλά ακόμη κι αν δεν περάσεις πουθενά ή περάσεις επαρχία που δε γίνεται να πας ηρεμείς και βλέπεις την επόμενη μέρα...αποφάσισε τί πραγματικά θες να κάνεις...μη κολλάς μόνο στη μουσική...δες κι άλλα πράγματα κι αν εξακολουθεί να σε γεμίζει μόνο η μουσική,οκ ακολούθα αυτό...μετά συζήτησε με τους γονείς σου κι εξήγησέ τους ότι θες να κάνεις μια προσπάθεια ακόμη και να ξαναδώσεις,ξεκαθαρίζοντάς τους ότι δε θα χρειαστεί να πληρώσουν ούτε 1€ για φροντιστήρια γιατί θα διαβάσεις μόνος σου...να διαβάσεις όμως,όχι όπως φέτος που όμως σε δικαιολογώ αν σου συνέβη κάτι που σε άγχωσε και σε απασχόλησε πέρα από το φυσιολογικό...επίσης να μη φοβάσαι μη σου συμβεί κάτι παρόμοιο και δε σε αφήσει ξανά να διαβάσεις...καλώς ή κακώς στη ζωή υπάρχουν πολλά που δε μπορούμε να προβλέψουμε...οι αστάθμητοι παράγοντες που λέμε...δεν είναι λογική αυτή να αγχώνεσαι και γι'αυτό γιατί στον καθένα μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε και μάλιστα στην πιο ακατάλληλη χρονική στιγμή...όσο για το ιεκ μιας και το έχεις για τελευταία λύση ανάγκης,άστο για τελευταία σου επιλογή...πάλεψε γι' αυτό που θες πρώτα και μετά βλέπεις...πάντως μη το υποτιμάς καθόλου γιατί μπορώ να πω ότι οι απόφοιτοι των ιεκ βρίσκουν πιο εύκολα δουλειά στις μέρες μας απ' ότι οι πτυχιούχοι αει(στην Ελλάδα του σήμερα τουλάχιστον)...βέβαια οκ εξαρτάται από την ειδικότητα...πάντως για να ασχοληθείς με τη μουσική δεν είναι άσχημο το ιεκ...να θυμάσαι άλλωστε ότι αν είσαι καλός στη δουλειά σου δε χάνεσαι ποτέ...πάντως επειδή αναφέρθηκε και το κολέγιο προηγουμένως σε συμβουλεύω να μείνεις μακριά γιατί δε συμφέρει καθόλου...και πολλά λεφτά θα χαλάσεις και δε θα έχει καμία ισχύ στην Ελλάδα το πτυχίο σου στην παρούσα φάση και με το "θα" και τις αμφιβολίες δεν κάνεις δουλειά...το κολέγιο είναι ένα πράγμα σαν να πληρώνεις για να κάνεις εθελοντισμό...αυτά...ελπίζω να έχει λυθεί το πρόβλημα που σε απασχολούσε και να είσαι οκ τώρα...σου εύχομαι καλή επιτυχία στις πανελλήνιες και πάνω απ' όλα θετική σκέψη!;)

Επειδή από ότι παρατήρησα όλοι πέρα από το τι να κάνω αν δεν περάσω φέτος,αναφέρετε και για αυτό το πρόβλημα που αντιμετωπίζω..τότε θα σας πω περί τίνος πρόκειται..δεν ξέρω πως και γιατί αλλά φέτος λόγο πίεσης και λόγο άγχους/πανικού για κάποιες φοβίες που μου δημιουργήθηκαν,το άγχος/πανικός ξέφυγε κατά πολύ και μου έχει φέρει τα πάνω κάτω(πιο απλά νιώθω περίεργα που λογικά ευθύνεται το άγχος και με έχω πείσει ότι έχω πρόβλημα και δεν μπορώ να βγω από αυτό το τρυπάκι)Αν θέλετε να δείτε και άλλα για το ''πρόβλημα'' μου..δείτε εδώ έχω ποστάρει : ( https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=3752591#post3752591) ,τα 3 τελευταία σχόλια αφορούν το πρόβλημα μου.
Όσο για την δεύτερη φορά μπορεί να μην χρειαστεί, θα προσπαθήσω φέτος όσο μπορώ να βγάλω κάποια μόρια να περάσω σε κάποια από τις σχόλες που μου αρέσουν..και άμα τελικά δεν περάσω ή περάσω επαρχία και δεν μπορώ να πάω,θα κάτσω να σκεφτώ σοβαρά το αν ξαναδώσω άλλη μια φορά ή το αν θα πάω ΙΕΚ για μουσική τεχνολογία και ηχοληψία που με ενδιαφέρει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
Επειδή από ότι παρατήρησα όλοι πέρα από το τι να κάνω αν δεν περάσω φέτος,αναφέρετε και για αυτό το πρόβλημα που αντιμετωπίζω..τότε θα σας πω περί τίνος πρόκειται..δεν ξέρω πως και γιατί αλλά φέτος λόγο πίεσης και λόγο άγχους/πανικού για κάποιες φοβίες που μου δημιουργήθηκαν,το άγχος/πανικός ξέφυγε κατά πολύ και μου έχει φέρει τα πάνω κάτω(πιο απλά νιώθω περίεργα που λογικά ευθύνεται το άγχος και με έχω πείσει ότι έχω πρόβλημα και δεν μπορώ να βγω από αυτό το τρυπάκι)Αν θέλετε να δείτε και άλλα για το ''πρόβλημα'' μου..δείτε εδώ έχω ποστάρει : ( https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=3752591#post3752591) ,τα 3 τελευταία σχόλια αφορούν το πρόβλημα μου.
Όσο για την δεύτερη φορά μπορεί να μην χρειαστεί, θα προσπαθήσω φέτος όσο μπορώ να βγάλω κάποια μόρια να περάσω σε κάποια από τις σχόλες που μου αρέσουν..και άμα τελικά δεν περάσω ή περάσω επαρχία και δεν μπορώ να πάω,θα κάτσω να σκεφτώ σοβαρά το αν ξαναδώσω άλλη μια φορά ή το αν θα πάω ΙΕΚ για μουσική τεχνολογία και ηχοληψία που με ενδιαφέρει..
Κοίτα,δεν ήσουν υποχρεωμένος να απαντήσεις...δε διάβασα όλα τα μηνύματα,πάντως εγώ δε σε ρώτησα ποιο ήταν το πρόβλημα...σου ευχήθηκα απλώς να το έχεις ξεπεράσει...τελικά το πρόβλημα ήταν άγχος πάνω από τα φυσιολογικά επίπεδα...ο ψυχολόγος δε σε βοήθησε?Πάντως ανεξάρτητα από την επιστήμη θα το ξεπεράσεις κατά κύριο λόγο με δική σου προσπάθεια...ίσως να μην είναι εύκολο,αλλά πρέπει να το κάνεις!Πάντως πιστεύω ότι είναι κρίση πανικού...απ'ότι έχω ακούσει νιώθεις να πονάς,αλλά ουσιαστικά είναι ιδέα σου...πιστεύω θα περάσει...πάρα πολλοί άνθρωποι το έχουν πάθει...είναι πολύ συνηθισμένο και δε θεωρείται ακριβώς πρόβλημα...ίσως σε πιάνει πού και πού,αλλά ελέγχεται!Όσο για τις πανελλήνιες χαίρομαι που αρχίζεις να πιστεύεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις...πάντως ότι και να γίνει σε γενικές γραμμές ξέρεις πώς θα κινηθείς κι αυτό είναι το σημαντικότερο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andreas6

Νεοφερμένος

Ο andreas6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια και απο εμενα..φετος εδωσα και εγω πανελληνιες και δεν τα πηγα καλα (9.500) εβγαλα στο 5ο..θελω να περασω ναυτιλιακα στον πειραια αλλα οπωσ καταλαβαινετε ειναι αδυνατον..εχω και εγω αναλογα θεματα με τουσ δικουε μου καθως μου λενε να μην ξαναδωσω πανελληνιες γιατι δεν θα περασω ουτε του χρονου και να παω καλυτερα σε ενα ιεκ..κοιταξα σε πολλα ιεκ και βρηκα για την ειδικοτητα που θελω..εκτοσ απο τα ιδιωτικα βρηκα και ενα δημοσιο το ιεκ κερατσινιου που εχει ναυτιλιακα..η αληθεια ειναι οτι σκεφτομαι να παω σε ενα ιεκ καθως η διαδικασια των πανελληνιων ειναι ψυχοφθορα..απο την αλλη δεν ξερω τι θα ειναι καλυτερο δηλαδη ειναι καλυτερο ενα ιδιωτικο απο ενα δημοσιο η το αντιστροφο?..Επισης αυτο που εχω στο μυαλο μου ειναι να ξαναδωσω πανελληνιες αφου τελειωσω ιεκ για να περασω στη σχολη.. εσεισ τι λετε?..Υπαρχει κανεισ εδω που να ξερει να με κατατοπισει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cray9

Νεοφερμένος

Ο cray9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
καλησπερα παιδια ...απο οτι εχω καταλαβειι δεν περασα καπου καθως εβγαλα λιγοτερα απο 10.000 μορια....και τωρα σκεφτομαι τις επιλογες μου ...η πρωτη ειναι να ξαναδωσω που ειναι λιγο δυσκολη γιατι αποκλειετε να καταφερω ενω ολοι οι φιλοι μου εχουν φυγει εγω να κατσω εδω ακομα ενα χρονο μονος μου και να ξαναδωσω...η 2η ειναι να παω σε καποια ιδωτικηη ισως για μουσικη καθως παιζω και μουσικη χρονια...εσεις τι θα μου προτεινατε??υπαρχει και μια 3η επιλογη να παω σε μια ιδιωτικη αρχικααα και συχρονως να διαβαζω μονος μου για να ξαναδωσω μηπως περασω σε καποιο πανεπιστημιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Noμιζεις οτι δεν περασες. Θα υπαρχουν σχολες και με 1 και 2 και 5 μεσο ορο. Αει εννοω. Θα χει και τει. Καθε χρονο εχει πολλες σχολες με μεσο ορο κατω απ τη βαση. Παντως και το μουσικων σπουδων αν σ ενδιεφερε περιπου εκει κινειται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cray9

Νεοφερμένος

Ο cray9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
φιλε ειμαι 1ο πεδιο και 3ο ...δεν υπαρχουν σχολες τοσο χαμηλα ολες ειναι πανω απο 10.000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Δε θυμαμαι ακριβως ποιες ειναι κατω απο 10, σιγουρα θα ειναι οι ξενες φιλολογιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top