[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Quibrick

Νεοφερμένος

Ο Quibrick αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Βιολογια Γενικης δαγκωτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis12345

Νεοφερμένος

Ο antonis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας.

Είμαι τεχνολογική κατεύθυνση και η σχολή που θέλω να περάσω είναι τα ΤΕΦΑΑ τα οποία βρίσκονται στο 1ο και στο 2ο πεδίο.

Η ερώτησή μου είναι η εξής:
Γίνεται να ανοίξω το 5ο πεδίο επιλέγοντας Μαθηματικά Γενικής Παιδείας και Αρχές Οικονομικής Θεωρίας έτσι ώστε να έχω χαμηλότερο συντελεστή στον υπολογισμό μορίων στα Μαθηματικά αλλά και στην Φυσική κατεύθυνσης επειδή δεν είμαι αρκετά καλός σε αυτά; Η επειδή η επιλογή της σχολής που θέλω βρίσκεται στο 2ο πεδίο οι συντελεστές θα υπολογίζονται σαν να μην έχω ανοίξει το 5ο πεδίο;

Όταν λέω για συντελεστές εννοώ το μάθημα βαρύτητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Οι συντελεστές είναι ανάλογοι των πεδίων που θα δηλώσεις σχολές.
Δηλαδή για το 4ο συντελεστή έχουν τα μαθηματικά και η φυσική κατ, για το 5ο έχουν τα μαθ γεν και αοθ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonis12345

Νεοφερμένος

Ο antonis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Άρα μου λες ότι και 5ο πεδίο να ανοίξω, αν η σχολή που επιλέξω είναι στο 2ο, το μάθημα βαρύτητας δεν θα είναι το ΑΟΘ αλλά τα Μαθηματικά και η Φυσική κατεύθυνσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Άρα μου λες ότι και 5ο πεδίο να ανοίξω, αν η σχολή που επιλέξω είναι στο 2ο, το μάθημα βαρύτητας δεν θα είναι το ΑΟΘ αλλά τα Μαθηματικά και η Φυσική κατεύθυνσης;

ναι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky_

Νεοφερμένος

Η vicky_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια βοηθεια δεν ξερω τι να διαλεξω για να μην χασω μορια! επειδη θελω να αρχισω διαβασμα αν ξερετε κατι πειτε την γνωμη σας αμεσα.
α ξεχασα απο τεχνολογικη κατευθυνση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Μαθαίνεις εύκολα απ'εξω και σου φαίνεται ενδιαφέρον το μαθημα της βιολογίας; Βιολογια.
Μισεις την παπαγαλία και τα πας καλα με τα μαθηματικα; Μαθηματικα.
Προσωπικά πιστεύω οτι τα μαθηματικα ειναι η καλύτερη επιλογή. Το πρώτο κεφαλαιο το ξέρεις ήδη απο την κατευθυνση, οι πιθανότητες δεν ειναι ιδιαίτερα δύσκολες, μόνο η στατιστική μπορει να εχει τσιμπημένες ασκησεις. Ακομα και μετα τα Χριστούγεννα να αρχίσεις προετοιμασία, δεν θα εχεις πρόβλημα. Βγάζεις την ύλη, προς το τέλος λυνεις δύσκολες ασκησεις απο το Mathematica και εισαι καλυμμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Βιολογια κατ' εμε, τη μαθαινεις απ' εξω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ασε που η στατιστικη ειναι μια αηδια :P Στην βιολογια δεν κινδυνευεις τοσο να χασεις απο αριθμητικα, βλακειουλες κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intefina

Δραστήριο μέλος

Η Ιδιαίτερη Περίπτωση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 621 μηνύματα.
Για να μη χάσεις μόρια θα πάρεις ό,τι είναι πιο εύκολο και ευχάριστο σε σένα να το διαβάζεις..
Ναι ισχύει ότι στα Μαθηματικά μπορείς να χάσεις από αριθμητικά..ο καθένας μπορεί να το πάθει..νομίζω όμως ότι ο χρόνος που χρειάζεται να αφιερώσεις σ' αυτά είναι λιγότερος από τη βιολογία
Όπως και να' χει διάλεξε αυτό που σου είναι και φαίνεται περισσότερο οικείο και εύκολο! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
κ εγω τεχνολογικη ειμαι κ ειχα παρει βιολογια....το τι 8α επιλε3εισ ε3αρταται απο σενα αν το χεισ με τα μα8ηματα που ειναι να τα μα8ενεισ απε3ω τοτε διαλε3ε την βιολογια αν δεν το χεισ με την παπαγαλια κ αυτα παρε μα8ηματικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky_

Νεοφερμένος

Η vicky_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για το αμεσο ενδιαφερον και την αμεση απαντηση σας. Ολοι μου θεσατε ισχυρα επιχειρηματα και για τα δυο μαθηματα. ειμαι ακομα σε μεγαλο διλημμα! anyway thanks και καληνυχτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Πραγματικά, είμαι σε πολύ μεγάλο δίλημμα...

Maths γενικής ή Βιολογία γενικής :'(
(Είμαι θεωρητική, για όσους δε γνωρίζουν:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Πραγματικά, είμαι σε πολύ μεγάλο δίλημμα...

Maths γενικής ή Βιολογία γενικής :'(
(Είμαι θεωρητική, για όσους δε γνωρίζουν:P)
αφου εισαι 8εωρητικη πιστευω σου ταιριαζει περισσοτερο βιολογια γιατι ειναι μα8ημα που απλα μα8ενεισ καποια πραγματα απε3ω απο την αλλη αφου εχεισ κ ιστορια αμφιβαλλω αν 8α σου μεινει χωροσ στον εγκεφαλο να βαλεισ ολεσ αυτεσ τισ πληροφοριεσ που 8α πρεπει να 8υμασαι απε3ω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
αφου εισαι 8εωρητικη πιστευω σου ταιριαζει περισσοτερο βιολογια γιατι ειναι μα8ημα που απλα μα8ενεισ καποια πραγματα απε3ω απο την αλλη αφου εχεισ κ ιστορια αμφιβαλλω αν 8α σου μεινει χωροσ στον εγκεφαλο να βαλεισ ολεσ αυτεσ τισ πληροφοριεσ που 8α πρεπει να 8υμασαι απε3ω :P
Well, το θέμα είναι ότι δεν είμαι πολύ του "απ' έξω" :P
Νομίζω ότι δε θα αντέξω την αποστήθιση της βιολογίας παράλληλα με την αποστήθιση της Ιστορίας και του γνωστού στα αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Well, το θέμα είναι ότι δεν είμαι πολύ του "απ' έξω" :P
Νομίζω ότι δε θα αντέξω την αποστήθιση της βιολογίας παράλληλα με την αποστήθιση της Ιστορίας και του γνωστού στα αρχαία.

ε τοτε μα8ηματικα ειδικα αμα το χεισ κ λιγο κ σ αρεσουν δεν πιστευω οτι 8α αντιμετωπισεισ ιδιαιτερο προβλημα :)

(εγω ημουν τεχνολογικη κ εδωσα βιολογια :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ε τοτε μα8ηματικα ειδικα αμα το χεισ κ λιγο κ σ αρεσουν δεν πιστευω οτι 8α αντιμετωπισεισ ιδιαιτερο προβλημα :)

(εγω ημουν τεχνολογικη κ εδωσα βιολογια :P)
Η ύλη είναι μικρή και στα δύο μαθήματα, οπότε σίγουρα είναι ένας εύκολος βαθμός (ίσως η βιολογία είναι πιο "ασφαλής" επιλογή).
Όμως σκέφτομαι ότι το κεφάλαιο των πιθανοτήτων το έχω διδαχθεί ήδη στην Α' λυκείου. Δε νομίζω να αντιμετωπίσω κάποια δυσκολία με τα μαθηματικά, άλλωστε δε νομίζω να "σφάξουν" κόσμο στα μαθήματα γενικής παιδείας (βέβαια υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις).
Η κύρια αιτία του προβληματισμού μου είναι ότι δε θα κάνω φροντιστήριο, συνεπώς ίσως αντιμετωπίσω κάποιες δυσκολίες στην επίλυση των ασκήσεων. Υπάρχει βέβαια και το study4exams, αλλά δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Η ύλη είναι μικρή και στα δύο μαθήματα, οπότε σίγουρα είναι ένας εύκολος βαθμός (ίσως η βιολογία είναι πιο "ασφαλής" επιλογή).
Όμως σκέφτομαι ότι το κεφάλαιο των πιθανοτήτων το έχω διδαχθεί ήδη στην Α' λυκείου. Δε νομίζω να αντιμετωπίσω κάποια δυσκολία με τα μαθηματικά, άλλωστε δε νομίζω να "σφάξουν" κόσμο στα μαθήματα γενικής παιδείας (βέβαια υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις).
Η κύρια αιτία του προβληματισμού μου είναι ότι δε θα κάνω φροντιστήριο, συνεπώς ίσως αντιμετωπίσω κάποιες δυσκολίες στην επίλυση των ασκήσεων. Υπάρχει βέβαια και το study4exams, αλλά δεν ξέρω...

οκ ναι συμφωνο στο να μην κανεισ φροντιστηριο αλλα εφω πιστευω οτι η βιολογια ειναι μα8ημα που δεν το χρειαζεται τα μα8ηματικα ομωσ πιστευω οτι το χρειαζονται γιατι οπωσ κ να εχει ολο κ καποια απορια 8α προκυψει...τωρα καλη τυχη σε οτι επιλε3εισ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosarkan

Νεοφερμένος

Ο panosarkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Γεία σας παιδιά επιθυμώ να δώσω για δεύτερη φορά πανελλήνιες και θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε μήπως είναι εφικτή η αλλαγή του μαθήματος επιλογής για παράδειγμα τη πρώτη φορά επέλεξα τη φυσική γενικής ενώ τώρα θα ήθελα μαθ.γεν και αοθ....Παρακαλώ μόνο όποιος γνωρίζει σίγουρα
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Βιολογια κατ' εμε, τη μαθαινεις απ' εξω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. Ασε που η στατιστικη ειναι μια αηδια :P Στην βιολογια δεν κινδυνευεις τοσο να χασεις απο αριθμητικα, βλακειουλες κλπ.

Εσύ λες πως είναι εύκολη, άλλοι λένε το αντίθετο και πως θέλει λίγο προσοχή σε αρκετά σημεία, και όσον αφορά τις ασκήσεις τι δυσκολίες μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδί της θεωρητικής; Και κάτι ακόμα, χωρίς φροντιστήριο/ιδιαίτερο παλεύεται η κατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Guys, τι γνωμη εχετε για τη Φυσικη Γενικης? Σκεφτομουν να αποφυγω την θεωρια της βιολογιας γενικης και μια "ευκολη" λυση ειναι η φυσικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top