[Παλιό Σύστημα] Τι μάθημα επιλογής να πάρω στη Γ' Λυκείου;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ΕλευθεριⒶκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΕλευθεριⒶκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 392 μηνύματα.
για μάθημα Γ.Π, δεν διαλέγουμε αυτο που μας αρεσει αλλα αυτο που μπορουμε γράψουμε πιο εύκολα ...

Με καλυψε ο Διας.

μα άλλο να στο λέει ένα φυσικός...

Τον οποιο καποιος τον εχει βαλει να στο πει.

Δε νομίζω να είσαι σε ένα φροντ που πληρώνεις για 5 μαθήματα και να μη δεχτούν ας πούμε να σε κάνουν μάθημα γιατί είσαι ένα άτομο.

Δυστυχως υπαρχουν πολλα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Λάθος.Ο φυσικός που αγαπά τη δουλειά του και τη φυσική θα σου πει την αλήθεια.;)
Ότι η φυσική γενικής είναι το πιο δύσκολο μάθημα του πλανήτη; Νοτ. Μια χαρά βατό μάθημα είναι οι καθηγητές στο σχολείο μου τουλάχιστον μας είπαν καλά λόγια. Αλλά και στο φροντιστήριο το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Άσε το σχολείο στην άκρη,3 φυσικούς έχει ο καθένας και είναι ο ένας χειρότερος από τον άλλο,δεν ξέρω στα σχολεία σας πως είναι καθηγητές αλλά εδώ είναι για να τους πάρει ο δι@αλος!!!! :mad:
Ισχύει αλλά γνώμη για ένα μάθημα μπορούν να πουν. Για αυτό είμαι σίγουρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Δε νομίζω να είσαι σε ένα φροντ που πληρώνεις για 5 μαθήματα και να μη δεχτούν ας πούμε να σε κάνουν μάθημα γιατί είσαι ένα άτομο. Δεν ξέρω με φαίνεται χαζό αλλά αν το εφαρμόζουν τι να πω..

Ή αυτό που είναι απαραίτητο για να ανοίξουμε κάποιο πεδίο αν το θέλουμε. ;)

Στα φροντιστήρια δεν θα ακούσεις κανέναν φυσικό να προτείνει τη φυσική γενικής. Ρώτα καλύτερα στο σχολείο. :)

αυτο εννοείτε!:)


γιατί όμως να κάτσεις να διαβασεις και αλλο φυσικη ενω με την βιολογια εχεις σιγουρο ενα καλο βαθμο?
και εμενα δεν μου αρεσει η βιολογια αλλα εχω διαβασει μονος μου το πρώτο κεφάλαιο και ειναι αρκετά εύκολο, έχω διαβάσει επισης και τα 2/3 τπυ πρωτου κεφαλαίου στην φυσικη Γ.Π, προτιμώ την βιολογία ομως γιατι δεν σε βάζει στον τρόπο σκέψεις της φυσικής...Επισης αμα ξεχάσετε ή βάλετε λαθος τον τυπο στην φυσική μπορείτε να μετατρέψετε την φετα σε λοστό! :D:D

(τα βιβλια μου τα εδωσε ενα παιδί που δν ειχε σκοπο να ανοιξει βιβλίο!) :whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ότι η φυσική γενικής είναι το πιο δύσκολο μάθημα του πλανήτη; Νοτ. Μια χαρά βατό μάθημα είναι οι καθηγητές στο σχολείο μου τουλάχιστον μας είπαν καλά λόγια. Αλλά και στο φροντιστήριο το ίδιο.

Μα και εγώ αυτό λεω:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

russia4ever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο russia4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Τι να σου πω:/: Όπως έχω δει τα θέματα δεν είναι και πολύ δύσκολες οι ερωτήσεις. Ξέρω παιδιά που την πήραν και έγραψαν πολύ καλά (πάνω από 90/100) ωστόσο με αυτά που ακούω ότι μπορεί να τα μπερδέψουμε με την ιστορία κατεύθυνσης επειδή είναι και οι δύο νεότερες με αποθαρρύνει να την επιλέξω σαν μάθημα επιλογής...

Δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος να τα μπερδέψει κάποιος επειδή έχουν ίδια θέματα, αφού είναι, όπως είπες, και οι 2 νεότερες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στα φροντιστήρια δεν θα ακούσεις κανέναν φυσικό να προτείνει τη φυσική γενικής. Ρώτα καλύτερα στο σχολείο.
Μπα! Συνήθως ούτε στο σχολείο θα την προτείνουν πολλοί. Αν ο καθηγητής έχει στο τμήμα έναν (1) που θα δώσει Φυσική γενικής, θα πρέπει να κάνει κανονικό μάθημα και τότε άντε να κάνει καλά όλους τους άλλους που αδιαφορούν. Ενώ αν κανένας δεν προτίθεται να δώσει το μάθημα αυτό, θα είναι και αυτός πολύ χαλαρός.
Λάθος.Ο φυσικός που αγαπά τη δουλειά του και τη φυσική θα σου πει την αλήθεια.;)
...και θα τον κυνηγά ο ιδιοκτήτης που του χαλάει τη "γραμμή" του μαγαζιού...


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Δηλαδή υπάρχει ο κίνδυνος να τα μπερδέψει κάποιος επειδή έχουν ίδια θέματα, αφού είναι, όπως είπες, και οι 2 νεότερες?

Ίδια θέματα από όσο γνωρίζω δεν έχουν. Πάντως είναι κάπου στις 110 σελίδες :worry: ... Επειδή δεν έχω δει και το βιβλίο, αν είναι θα προσπαθήσω να πάρω αύριο ένα από το σχολείο να το ρίξω ένα μάτι για να καταλάβω γιατί είναι τόσο δύσκολη και δεν την επιλέγει κανείς :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μα και εγώ αυτό λεω:confused:
Με συγχωρείς νόμιζα το λες ειρωνικά. :P
Μπα! Συνήθως ούτε στο σχολείο θα την προτείνουν πολλοί. Αν ο καθηγητής έχει στο τμήμα έναν (1) που θα δώσει Φυσική γενικής, θα πρέπει να κάνει κανονικό μάθημα και τότε άντε να κάνει καλά όλους τους άλλους που αδιαφορούν. Ενώ αν κανένας δεν προτίθεται να δώσει το μάθημα αυτό, θα είναι και αυτός πολύ χαλαρός.]

Αλήθεια; :P Στο σχολείο μας το πρότειναν πάντως οι καθηγητές μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μπα! Συνήθως ούτε στο σχολείο θα την προτείνουν πολλοί. Αν ο καθηγητής έχει στο τμήμα έναν (1) που θα δώσει Φυσική γενικής, θα πρέπει να κάνει κανονικό μάθημα και τότε άντε να κάνει καλά όλους τους άλλους που αδιαφορούν. Ενώ αν κανένας δεν προτίθεται να δώσει το μάθημα αυτό, θα είναι και αυτός πολύ χαλαρός.
...και θα τον κυνηγά ο ιδιοκτήτης που του χαλάει τη "γραμμή" του μαγαζιού...


Δεν ξέρω στα άλλα φροντιστήρια,αλλά στο δικό μου δεν ήταν αντίθετοι ούτε ο ιδιοκτήτης ούτε ο φυσικός.Δεν κάνω διαφήμιση μιας και δεν αναφέρω όνομα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
αμα μου αρεσουν τα μαθηματικα/φυσικη κι βαλουν δύσκολα θεματα και γραψω λιγοτερο απο οτι μπορυσα να γραψω στην (π.χ) βιολογία,θα πω τον εαυτο μου βλ@κα γιατι ειχα την επιλογη να την διαλεξω
δεν είναι σαν την κατεύθυνση που πρέπει να γράψεις 100% τα μαθηματικα κατ και την φυσικη κατ.....

(φυσικά δεν μιλαω για τα μαθ.επιλογης που χρειάζεται να παρεις για να ανοιξεις ενα πεδιο)

Ο Dias προσπαθεί να πει ότι εαν πάρεις μάθημα επιλογής ένα μάθημα που το γουστάρεις θα σου αρέσει και θα το διαβάζεις με αμείωτο ενδιαφέρον και θα θες συνεχώς να εμβαθύνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

menaskfpzm

Νεοφερμένος

Ο menaskfpzm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ο Dias προσπαθεί να πει ότι εαν πάρεις μάθημα επιλογής ένα μάθημα που το γουστάρεις θα σου αρέσει και θα το διαβάζεις με αμείωτο ενδιαφέρον και θα θες συνεχώς να εμβαθύνεις.

το θέμα είναι τι θέματα θα βάλουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
το θέμα είναι τι θέματα θα βάλουν!

Μα αυτό λέμε τόση ώρα,αν γουστάρεις το μάθημα => θα διαβάσεις μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια => θα κάνεις σωστή προετοιμασία => θα γράψεις ό,τι και να βάλουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flash1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
άμα είσαι καλά διαβασμένος και δύσκολα να είναι θα γράψεις!
ένα βαθμό τι προκοπής...18-20
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
φυσική μην πάρεις καλύτερα, γτ έχει πάρα πολύ δύσκολες ασκήσεις!!!!
Έλεος!! Τα έχω γράψει και άλλες φορές. Άντε μια ακόμα:
1) Όταν δόθηκε στους υποψηφίους το δικαίωμα να διαλέγουν ένα από τα 4 μαθήματα γενικής παιδείας, τα φροντιστήρια των μεγάλων πόλεων σε σύσκεψη των εκπροσώπων τους αποφάσισαν να περιορίσουν τα μαθήματα σε 2, θάβοντας τη Φυσική και την Ιστορία, καθώς τα πολλά μαθήματα θα οδηγούσαν σε διάσπαση των τμημάτων και την ανάγκη περισσότερων καθηγητών, με αποτέλεσμα την αύξηση του κόστους τους άρα και τη μείωση των κερδών τους. Με την προπαγάνδα τους (είναι πολύ δύσκολο κλπ) και την άποψη της κοινωνίας ότι "αυτοί ξέρουν" το κατάφεραν (όπως πριν λίγα χρόνια πέτυχαν να "εξαφανίσουν" τον κύκλο 1 της τεχνολογικής κατεύθυνσης).
2) Δεν μπορώ να έχω άποψη για την Ιστορία, αλλά για τη Φυσική έχω: Η ύλη είναι ελάχιστη (30 εικονογραφημένες σελίδες), δεν απαιτείται καθόλου παπαγαλία, πραγματεύεται θέματα που έχουν εγκυκλοπαιδικό ενδιαφέρον, κάποιο μέρος της ύλης το πραγματεύεται και η κατεύθυνση, δεν απαιτούνται γνώσεις από προηγούμενες τάξεις, υπάρχουν όλες κι όλες 6-7 κατηγορίες προβλημάτων που καμιά τους δεν παρουσιάζει ιδιαίτερη δυσκολία.
3) Έδωσα Φυσική γενικής (το 2011). Όλοι με κοίταζαν σαν εξωγήινο ή σαν εξωτικό πτηνό. Δεν έκανα καθόλου φροντιστήριο, διάβαζα μόνος παρέα με βοηθήματα και το ίντερνετ. Έγραψα καθαρό 100.
4) Μια κοπέλα (το 2012) προετοιμαζόταν για Μαθηματικά γενικής. Το Φεβρουάριο άλλαξε γνώμη και αποφάσισε Φυσική. Άρχισε να τη διαβάζει από το Μάρτιο και με τη δική μου μόνο (μικρή) βοήθεια έγραψε 97 (από αριθμητικό λάθος).
5) Δικαίωμα του καθενός είναι να αποφασίζει ότι θέλει. Καλό όμως είναι να το ψάχνει και να σκέπτεται πριν αποφασίσει και όχι απλά να ακολουθεί το "ποτάμι"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikmil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Μάθημα επιλογής ποιό θα πάρετε;Εγώ σκέφτομαι φυσική ή μαθαματικά και αοθ.Είμαι θετική και έχω άριστη σχέση και με τα δυο μαθήματα,απλά φοβάμαι μην επαναληφθεί το περσινό βατερλό με τα μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εγώ αρχίζω 3/7 με μαθηματικά.Μάθημα επιλογής ποιό θα πάρετε;Εγώ σκέφτομαι φυσική ή μαθαματικά και αοθ.Είμαι θετική και έχω άριστη σχέση και με τα δυο μαθήματα,απλά φοβάμαι μην επαναληφθεί το περσινό βατερλό με τα μαθηματικά...
Nikmil τι εννοείς με το περσινό βατερλο... Για πες τι είχε γίνει δηλαδή γιατί δν είχα ακούσει τπτ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math57

Νεοφερμένος

Ο math57 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Είμαι Γ'Λυκείου και απο Θετική πήγα Τεχνολογική Κατεύθυνση. Θέλω να περάσω στο Μαθηματικό.Έχω αφήσει κάποια κενά απο το Λύκειο από βλακεία,αλλά πιστεύω πως θα μπορέσω να τα καλύψω μέσα στο καλοκαίρι.Το πρόβλημα μου είναι το μάθημα επιλογής.Είμαι ανάμεσα στα Μαθηματικά,τη Φυσική και τη Βιολογία.Τι μου προτείνετε?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
φυσικη πιο ευκολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Μπορεί να με διαφωτίσει και μένα κάποιος με την ιστορία γενικής; είμαι ανάμεσα σε αυτήν και τη βιολογία. Δε μπορώ να βρω κανέναν που να την έχει δώσει εδώ μέσα :P :P :P ισχύει ότι έχει ανακρίβειες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top