[Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική - Θετική και επίπεδο τάξης

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θέλω πεδίο 2 και 4 οπότε τεχνολογική . Το έγραψα αυτό για να εξισορροπήσω την αντίληψη που υπάρχει:Θετική τα μυαλά τεχνολογική τα μπάζα κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
ποια μυαλα ρε φιλε...απλως εχει επικρατηση μια αποψη και ολοι σαν κομπεξικοι την ενστερνιζονται....δηλ αν παω θετικη γινομαι heinstain και αν παω τεχνολογικη γινομαι ο Μπαμπης ο υδραυλικος? δεν το δεχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ποια μυαλα ρε φιλε...απλως εχει επικρατηση μια αποψη και ολοι σαν κομπεξικοι την ενστερνιζονται....δηλ αν παω θετικη γινομαι heinstain και αν παω τεχνολογικη γινομαι ο Μπαμπης ο υδραυλικος? δεν το δεχομαι

einstein :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εγώ εχω δει και παιδια του 12 να πανε Θετικη ! Και σε καμια περιπτωση δεν ειναι einstein αυτος που παει Θετικη.
Καταρχας δε βγαζεις καθολου ευκολα μορια !
Πανω σε αυτο που λετε περι λιγοτερων παιδιων και καλυτερο μαθημα δεν ισχυει..... ειναι αναλογα ο καθηγητης , το επιπεδο κτλπ...
Ετσι και αλλιως απο φροντιστηριο μαθαινεις οτι μαθαινεις και πολυ καλα μαλιστα .. και εκει εχει λιγα παιδια .. ετσι δεν υπαρχει προβλημα!
Εγω παιδια διαλεξα Τεχνολογικη γιατι θελω Οικονομικα , με βολευει πολυ και θα ανοιξω 2ο και 5ο πεδιο(Μαθημα Επιλογης : Αρχες Οικονομικης Θεωριας )
Τα μαθηματα της τεχνολογικης ειναι οκ.
Αρχες Οικονομικης Θεωριας x 1,3 (5ο πεδιο , Μαθημα Επιλογης)
Μαθηματικα Γενικης Παιδειας x 0,7
Αρχες Οργανωσης και Δοιηκησης Επιχειρησεων
Ανάπτυξη Εφαρμογών σε Προγραμματιστικό Περιβάλλον
Μαθηματικα Κατευθυνσης
Φυσικη Κατευθυνσης
'Εκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
κακα τα ψεμματα πολλες φορες το επιπεδο της θετικης ειναι αρκετα καλυτερο απο της τεχνολογικης τουλαχιστον στη Β.βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomi

Νεοφερμένος

Η θωμη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι θα ηταν καλυτερα αν επαιρνεσ μια κατευθυνση κ στισ 2 ταξεισ.....για να μην μπλεκεισ με αλλα μαθηματα οπωσ χημεια.....ετσι και αλλιωσ τν δουλεια τν κανουν τα φροντηστηρια οποτε no problem
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
τη δουλειά δεν την κάνουν ΜΟΝΟ τα φροντιστήρια αγαπητή θώμη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki_7

Νεοφερμένος

Η Maraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας παιδια !!!
Εγω τελικα πηρα τεχνολογικη και δεν τ μετανιωσα κ ολας
Οι μαθητες ειναι οι περισσοτεροι απαυτους καλοι... φυσικα υπαρχουν και κακοι μαθητες αλλα αυτοι υπαρχουν σ ολες τισ κατευθηνσεις

Οσον αφορα τ ιδιαιτερα που ειπε ενα παιδι δεν ειναι αναγκαιο να δινεις 25/30 ευρω τν ωρα εγω δινω στα μαθηματικα 10 ευρω και η καθηγητρια μου ειναι μια χαρα

Τωρα ΔΕΝ ειναι δυνατον ενα παιδι στην θετικη/τεχνολογικη να μην κανει μαθηματα (φροντιστηριο ή ιδιαιτερα) και να περασει Ιατρικη ή Πολυτεχνειο ...
Σιγουρα αν ειναι καλος καπου θα περασει ειτε ΑΕΙ ειτε ΤΕΙ αρκει να χει ορεξη να διαβαζει παρα πολυ καθε μερα αλλα κανενας δεν τ κανει αυτο ακομα και στην εποχη των γονιων μας ειχαν φροντιστηρια ... Πραγματικα δεν εχω ακουσει παιδι που να περασε σε μια υψηλοβαθμη σχολη χωρις βοηθεια απο φροντιστηρια ενισχυτικες κλπ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η εμπειρία μου λέει πως το επίπεδο τάξης κρίνεται πρώτα απ'όλα απ'τον καθηγητή, είτε είναι θετική, είτε τεχνολογική.
Και btw, το πόσο εύκολα βγάζεις μόρια έχει να κάνει με το δηλωμένο πεδίο, όχι με την κατεύθυνση...Αν και αντικειμενικά το ΑΟΔΕ είναι μικρότερο απ'τη Βιολογία, δεν είναι ευκολότερη κατεύθυνση η Τεχνολογική. Το 5ο πεδίο, ειδικά, καθορίζεται από τα δύο μαθήματα ΑΟΘ και ΜΓ που δεν έχουν καμία σχέση με την Τεχνολογική, και οι θεωρητικάριοι τα παίρνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το θέμα είναι ότι στο φροντιστήριο οι καθηγητές (δε γενικεύω, για τις περισσότερες περιπτώσεις μιλάω) έχουν πιο όρεξη για μάθημα και θα σου πούνε και δύο πραγματάκια παραπάνω για να ξέρεις, αντίθετα με κάποιους καθηγητές του δημοσίου που κάθονται και τα ξύνουν όλη μέρα...
Ε εγώ προτιμάω να πάω στο φρονιστήριο, να δώσω 200 ευρώ το μήνα και να ΜΑΘΩ...Όταν διαβάζεις μόνος σου, θες και κάποιο στήριγμα, κάποιον να σου εξηγήσει κάτι που δεν καταλαβες και να σε βοηθήσει όταν εσύ κολλήσεις..Ε αυτό στα δημόσια σχολεία ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ...Γιατί απλά οι καθηγητές δε φοβούνται για τη θέση τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Πιστεύω ότι στην τεχνολογική το επίπεδο είναι πιο κατεβασμένο από ότι στην θετική...
Στην τεχνολογική θα πάνε και παιδιά που απλά θέλουν να βγάλουν το λύκειο, χωρίς όμως να αποκλείω τα παιδιά που πάνε εκεί γιατί ενδιαφέρονται για κάποια σχολή ή γιατί τους ενδιαφέρει κάποιο μάθημα κτλ..
Ωστόσο και εγώ είχα αυτό το δίλλημα,να πάω δηλ στην Β'λυκείου στη θετική ώστε να έχω βάσεις και στην Γ' να πάω τεχνολογική..
Πιστεύω πως αν ο καθηγητής είναι συνειδητοποιημένος θα κάνει καλά την δουλεία του...δηλ σαν τεχνολογική δεν είδα καμία διαφορά απο τα παιδιά της θετικής καθώς στο τέλος γράψαμε κοινά θέματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgOc

Νεοφερμένος

Ο giorgOc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγω δεν συμφωνω σε καμοια περιπτωση οτι το επιπεδο ειναι καλυτερο!!!!!!!!!!!!!!!σε ολες τις κατευθ υπαρχουν τα παιδια που αναβαζουν το επιπεδο και οχι οι καθηγητες!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για τα παιδιά μιλάμε:P.Kαι για να μιλήσω λίγο συγκεκριμένα...Και πέρσυ και φέτος η τεχνολογική ξελάσπωσε το σχολείο μου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Προσωπικά, στο σχολείο μου ξέρω ποια παιδιά θέλουν να ακολουθήσουν τη θετική κατεύθυνση στη Β' και επειδή τους γνωρίζω έχω να πω οτι πρόκειται για παιδιά που απο το γυμνάσιο αλλα και τώρα στο λύκειο ήταν πολύ καλοι μαθητές με όλη τη σημασία της λέξης, δηλαδή καλές επιδόσεις μεσα στη τάξη και στα διαγωνίσαμτα, ήσυχοι, παρακολουθούν το μάθημα και πάνω απο όλα ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ... Αντιθέτως υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν ανοίξει ποτέ βιβλίο και κάνουν χαμό μέσα στη τάξη και θα δηλώσουν τεχνολογική καθώς τη θεωρουν ως την ευκολότερη κατεύθυνση (χώρια απο το γεγονός οτι πολλοί την επιλέγουν γιατι βαριουνται τα φιλολογικά :P)
Έτσι πιστεύω οτι το επίπεδο της θετικής (τουλάαχιστον στο σχολείο μου ) θα είναι πολύυυυ καλύτερο απο τη τεχνολογική και μάλλον θα ακολουθήσω τη θετική...

Όμως:
Αυτό δεν σημαίνει οτι στη θετική δεν θα δηλώσουν άτομα που είναι πιο αδύναμοι μαθητές (στο σχολείο μου αλλα συμβαίνει και γενικότερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
συνήθως στη θετική πάνε αυτοί που θελουν περισσότερο ιατρικές σχολές, επομένως περισσότερο οι καλοί μαθητές, για αυτό επικρατεί αυτή η άποψη πιστεύω.

προσωπικά είχα πάει θετική, αλλά μίσησα πολύ το τελυταίο κεφάλαιο της χημείας, και πήγα στη 3 λυκείου τεχνολογική.

αν δε σας αρέσει η χημεία μη πάτε, τζάμπα επιπλέον κόπος είναι πιστεύω

στο τέλος, το είχα μετανιώσει που πήγα θετική και τρωγα όλη τη χρονιά στη μάπα την χημεία, ουσιαστικά για το τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
συνήθως στη θετική πάνε αυτοί που θελουν περισσότερο ιατρικές σχολές, επομένως περισσότερο οι καλοί μαθητές, για αυτό επικρατεί αυτή η άποψη πιστεύω.

Βασικά δίκιο έχεις, αλλα επίσης θετική πάνε πολλοί είτε για καλύτερο μάθημα (λόγω επιπέδου τάξης) που σημαίνει καλύτερη απόδοση στις παννελλήνιες, ή όσοι ενδιαφέρονται για 2ο κ 4ο πεδίο για σχολές με χημεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σε μερικά σχολεία τα μαθηματικά και η φυσική γίνονται από κοινού οπότε δεν μιλάμε για διαφορετικό επίπεδο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Σε μερικά σχολεία τα μαθηματικά και η φυσική γίνονται από κοινού οπότε δεν μιλάμε για διαφορετικό επίπεδο;)

Τότε θα πρεπει ο σύνολο των θετικοτεχνολογικών να είναι γύρω στους 20-25 μαθητές, σωστά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι στην θετικη θα γινεται καλυτερο μαθημα αλλα φυσικα και δεν θα την επιλεξω για αυτον το λογο.
γενικα δεν με ενδιαφερει καθολου με ποιους θα κανω μαθημα,ειτε ειναι καλοι μαθητες ειτε οχι,εγω θα εχω την ιδια αποδοση και στις 2 περιπτωσεις.
το βασικο μου κριτηριο ειναι τι μου αρεσει,και αφου μου αρεσει η θετικη,εκει σκοπευω να παω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι στην θετικη θα γινεται καλυτερο μαθημα αλλα φυσικα και δεν θα την επιλεξω για αυτον το λογο.
γενικα δεν με ενδιαφερει καθολου με ποιους θα κανω μαθημα,ειτε ειναι καλοι μαθητες ειτε οχι,εγω θα εχω την ιδια αποδοση και στις 2 περιπτωσεις.
το βασικο μου κριτηριο ειναι τι μου αρεσει,και αφου μου αρεσει η θετικη,εκει σκοπευω να παω.:)

Συμφωνώ σε αυτό, αλλά το θέμα είναι πόση ύλη θα βγάλεις σε κάθε κατ, πόσο γρήγορα, κ αν ο καθηγητής θα σου πει κάποια παραπάνω πράγματα.Με λίγα λόγια το 'επίπεδο' διευκολύνει το πόσο εύκολα γίνεται μάθημα, για αυτό πιστέυ ότι πολλοί στη 2η πηγαίνουν θετ κ μετά αλλάζουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top